Zandvoorters worden voor tweede keer op t.b.c. onderzocht Kort en bondig Weer tandverzorging op scholen in Zandvoort Stijlvoller begraven in Zandvoort Bloemendaal Thans ook driejarigen voor de lens Snellere administratie Amsterdamse Beur; Heemstede West-Duitse socialisten zien hun kans HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Heroprichting van wegens bezuiniging voor de oorlog opgeheven dienst Vruchteloos Zandvoortse raad Betegeling voetpaden langs Bentveldsweg Hulp in huishouding jubileerde Burgemeester opende baan geweerschieten Subsidies aan Oost-Duitse kerken verminderd Handbalploeg van OSS naar Zandvoortmeeuwen? Sportvelden afgekeurd voor bespeling Ook andere kwalen Komt eindpunt Holland- Amerikalijn in Manhattan? Candidatuur Van Kleffens blijft gehandhaafd Begrafenis mej. S. Stuij Verordening op de heffing van precariorechten Wijkgebouw aan de Glip Lunch bij verschijning officiële woordenlijst Orgelconcert Scheepvaart Nieuw Frans-Duits accoord als de EVG wordt verworpen Vorsten picniccen bii de ruïnes van Olympia B. en W. van Zandvoort hebben de gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot de op richting van een Stichting ter bevordering van de schooltandverzorging. Dit betekent, dat de in 1936 wegens bezuiniging opgeheven schooltandartsendienst, zij het in iets gewijzigde vorm, weer zal worden ingesteld, hetgeen met voldoening zal worden begroet door de Zandvoortse Vrouwencontactcommissie en door het raadslid mevrouw A. M. Mol-Van Bellen, dat nog bij de begrotingsbehandeling van dit jaar voor de oprichting van een dergelijke dienst heeft gepleit. Voor de voorbereiding daartoe stelde de raad toen honderd gulden ter beschikking. B. en W. schrijven in hun toelichting onder meer: ,,De eerste stappen, die wij te dezer zake ondernamen, dateren echter reeds van 1949, toen bekend werd, dat door de Cen trale Raad voor Sociale Tandheelkunde in overleg met het ministerie van Sociale Zaken een algemene regeling voor school tandverzorging was vastgesteld, waarin ook de subsidiëring door de ziekenfondsen was opgenomen. Bij het overleg met de Raad bleek, dat indien de schooltandverzorging zou worden georganiseerd in een stichting, de zieken fondsen bereid zouden zijn in de kosten van hun verzekerden bij te dragen. Tegen het verstrekken van een bijdrage door deze fondsen maakte de Ziekenfondsenraad evenwel bezwaar, omdat Zandvoort minder dan 20.000 zielen telt. Door deze Raad werd daarom in over weging gegeven contact te zoeken met na burige gemeenten, eventueel Bloemendaal en Heemstede. Helaas zijn de besprekingen, welke on zerzijds met vertegenwoordigers van de besturen dier gemeenten werden gevoerd, vruchteloos gebleven. Zulks vloeide voor namelijk voort uit het feit, dat deze ge meenten reeds een eigen schooltandartsen dienst hadden, terwijl men mede bezwaren had tegen een reorganisatie van die diensten. Dat wij niettemin thans een voorstel tot heroprichting van een schooltandartsen dienst in deze gemeente kunnen doen, is voornamelijk te danken aan de tegemoet komende houding, welke tandarts M. Hes- kes te Aerdenhout, die onder andere als inspecteur aan de Haarlemse schooltand artsendienst verbonden is, in deze heeft betoond. Met erkentelijkheid maken wij hiervan gewag", aldus B. en W. Over het doel van de schooltandverzor ging schrijft het college: „De verzorging is er op gericht begin nend tandbederf te stuiten en slecht ont wikkeld glazuur, hetwelk aanleiding kan geven tot het ontstaan van tandbederf uit te boren en te vullen. Behandeling van voortgeschreden tandbederf behoort der halve niet tot het terrein der schooltand verzorging. Is deze nodig, dan geeft de schooltandarts hiervan kennis aan de ouders/verzorgers, met het advies zich hierover met hun tandarts in verbinding te stellen. Hoofddoel van de schooltandverzorging is de kinderen vertrouwd te maken met een regelmatige zorg voor het gebit. De regeling van het verplichte halfjaar lijkse onderzoek van kinderen wier ouders bij een ziekenfonds zijn aangesloten, blijft ook bij de aanwezigheid van een school tandartsendienst door de betreffende fond sen onverminderd voorgeschreven. Voor controle door de schooltandarts is Onlangs werd in de Zandvoortse raad de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn de teraardebestelling op de algemene begraafplaats op een moderner wijze te doen plaats vinden dan tót dusver het ge val was. B. en W. hebben hiernaar een on derzoek doen instellen. Daarbij is geble ken, dat de aanschaffing van een z.g, graf- lift, welke op tal van begraafplaatsen wordt gebezigd, gewenst is. De kosten van een dergelijk apparaat zullen ongeveer ne genhonderd gulden bedragen. Voorts bleek, dat de tuinman bij de plantsoendienst, die bij afwezigheid van de opzichter van de betreffende dienst, steeds de begrafenissen leidt, niet over een voor deze gelegenheden passende uni- formkleding beschikt. B. en W. achten het noodzakelijk, dat voor deze functionaris een begrafenisuniform, bestaande uit pan talon, jekker, overjas en pet wordt aan geschaft. De kosten daarvan worden, in clusief de algemene beheerskosten van de dienst van publieke werken (25%) ge raamd op vijfhonderd gulden. B. en W. stellen voor dit crediet van 1400 gulden ter beschikking te stellen. In de op Donderdagavond 2 September te houden vergadering van de Zandvoortse raad komen de volgende punten uit de sector van Publieke Werken en "aanver wante zaken aan de orde. Wegens de slechte toestand van de voet paden langs de Bentveldseweg vragen B. en W. ruim tienduizend gulden voor de betegeling van die paden. Verder wordt de raad gevraagd mede werking te verlenen aan de bouw van een acht meter lang laag muurtje tussen het terrein van de Christelijke school aan de Brederodestraat en het aangrenzende per ceel Brederodestraat 17 en enige kleinere werken, waarvan de totale kosten op f 880 worden geraamd. Nu de drie sportvelden binnen het circuit gereed zijn gekomen is voor de plant soenendienst een tweede motormaai- machine nodig geworden. B. en W. vragen voor de aanschaffing daarvan een crediet van f 3500. Herhouwplichten B. en W. van Zandvoort hebben besloten aan de volgende personen grond toe te wijzen, c.q. te verkopen die met gebruik making van de zogenaamde herbouw- tinanciering in Zandvoort willen bouwen: Firma J. van Sluisdam en Zoon, Dr. C. A. Gerkestraat 76 en 78, ongeveer zeven honderd vierkante meter voor f 8412 en S. Attema Dr. Gerkestraat 74, ongeveer 437 vierkante meter voor f 5244 en Brede rodestraat 162 ongeveer 732 vierkante meter voor f 6415. de toestemming van de ouders/verzorgers nodig". In de practijk is gebleken, dat voor een schooltandartsendienst het in het leven roepen van een stichting de voorkeur ver dient. Over de kosten wordt medegedeeld: De kosten van de aanschaffing van een nieuw instrumentarium worden door tandarts Heskes op f 3500 begroot. Het zal nodig zijn hiervoor aan de stichting een geldlening te verstrekken. Voorts zal de gemeente het exploitatie verlies voor haar rekening moeten nemen. Blijkens de opgemaakte begroting zal het exploitatietekort over het eerste jaar f 2785 bedragen. Hierbij is uitgegaan van een behandeling van 450 leerlingen. Bij de instelling van een schooltandartsen dienst is het namelijk gebruikelijk in het eerste jaar slechts de twee laagste klassen der scholen voor gewoon lager onderwijs in het onderzoek te betrekken. Dezer dagen herdacht mejuffrouw L. Steggerda, wonende Willemstraat 5 te Zandvoort, het feit, dat zij 12l/2 jaar werk zaam was als hulp in de huishouding bij een familie te Bentveld. Gedurende al die jaren ging zij dagelijks per fiets of per tram naar haar betrekking, hetgeen zeker met ere mag worden genoemd. Dat ook de werkgever dit wist te waarderen blijkt wel uit het feit dat het voor Lientje, zoals zij wordt genoemd, een ware feestdag werd. Zij ontving zeer veel bloemen, een zilve ren armband en een prachtige fiets. In intiem huiselijke kring werd het jubileum herdacht, een jubileum, dat zeker tot de zeldzaamheden behoort. Bloemendaals burgemeester, dr. D. H Peereboom Voller, heeft Dinsdagmiddag op de militaire schietbanen te O verveen de banen geweerschieten geopend tijdens de po- litiesehielkampioenschappen in het district West van de Nederlandse Politie Sportbond Dit „inschieten" geschiedde door de burge meester op de gebruikelijke wijze in lig- houding. De burgemeester schoot achtereen volgens 6, 7, 8, 4 en 7, totaal 32 in vijf scho ten. Alvorens echter het wapen, een Hol landse karabijn, te hanteren, hield burge meester Peereboom Voller een toespraak. Het verheugde hem de baan te mogen in schieten maar hij verzekerde de aanwezige politiemensen bij vooi-baat, dat men niet mocht verwachten, dat hij in de roos zou schieten. Dit wilde hij wel doen tijdens zijn toespraak, waarin hij nader inging op ue merkwaardige inslag van het schietwapen. Het wordt gebruikt bij de jacht, men komt het wapen als belangrijk onderdeel in de oorlogvoering tegen, maar men kan het ook voor sportieve doeleinden gebruiken. Het vuurwapen is niet alleen een machtsmiddel, maar kan ook dienen om er een persoonlijke prestatie mee te verbeteren. Vervolgens bood dr. Peereboom Voller de penning van de gemeente Bloemendaal aan voor het erekorps pistoolschieten en als persoonlijk geschenk voegde hij er aan toe een médaille voor het erekorps geweer schieten. De districtswedstrijden duren tot en met Vi-ijdag; daarna houdt de Politie Sportclub Bloemendaal Zaterdag nog een aantal onder linge wedstrijden. Er volgen kort daarop dan eveneens nog wedstrijden voor donateurs van de P.S.C.B. BERLIJN (D.P.A.) De Oost-Duitse regering heeft de staatssubsidies voor alle kerkgenootschappen, die tot dusver in totaal ongeveer 18 tot 20 millioen Oost- Duitse marken per jaar bedroegen, tot 13,4 millioen in dit jaar verminderd, aldus „Neue Zeit", het Oost-Berlijnse blad van de Oost-Duitse Christen-Democratische Unie. Deze maatregel was genomen op grond van het streven der regering om alle staatssubsidies met dertig procent te be snoeien. „Neue Zeit" meldt voorts, dat de staat tot dusve# ongeveer vijf millioen mark ter beschikking heeft gesteld voor de wederopbouw van kerken, die „tot het nationale cultuurerfgoed behoren." Met dit geld waren 225 Evangelische en 28 Rooms- Katholieke kerken gerestaureerd. Toen in de loop van dit jaar onder ogen moest worden gezien, dat het Zandvoortse gemeentepersoneel binnen afzienbare tijd wederom diende te worden doorgelicht, werd de vraag gesteld of het gewenst en mogelijk zou zijn tevens de gehele bevol king opnieuw voor 't röntgenscherm te brengen. Deze vraag werd door het „Centraal Bureau voor Keuringen", dat indertijd op uitmuntende wijze het bevolkingsonder zoek in Zandvoort verrichtte, bevestigend beantwoord. Het vorige onderzoek vond plaats in December 1951—Januari 1952. De resultaten van een tweede onderzoek, zoals o.a. in Aalsmeer heeft plaats gevonden, alsmede de algemeen heersende op vattingen omtrent de frequentie waarmede een onderzoek dient te worden herhaald stellen het buiten twijfel, dat een nieuw onderzoek in Zandvoort, ongeveer drie jaar na het voorafgaande, niet alleen nuttig, maar zelfs noodzakelijk is, schrijven B. en W. aan de raad. Het onderzoek zou in November/Decem ber van dit jaar kunnen plaatsvinden, eventueel in het voorjaar 1955. Eerstge noemd tijdvak verdient veri-eweg de vooi'- keur, vooral wanneer het onderzoek vóór de Kei-stdagen zou kunnen worden be ëindigd. Bovendien past dit tijdvak het beste in het werkschema van het Centraal Bureau. Het onderzoek zou op dezelfde wijze moe ten worden georganiseerd als de eerste keer. Wederom zal dus de medewerking van velen moeten worden ingeroepen en op grond van de ervaringen van het Cen traal Bureau in andere gemeenten mag worden aangenomen, dat de belangstelling en de medewerking bij een herhaling van het onderzoek niet geringer zullen zijn uan Het bestuur van de gymnastiekvereniging „Oefening Staalt Spieren" heeft in de loop van vorige week medegedeeld, dat het zeven- handbaltournooi, dat op 22 Augustus zou worden gehouden ter sluiting van het gouden jubileumfeest van O.S.S., niet door kon gaan. Het blijkt thans dat er onenigheid ontstond tussen de handbalploeg van O.S.S. en het be stuur van de vereniging, toen de handballers mededeling kregen, dat binnen acht dagen het terrein door hen bespeelbaar moest wor den gemaakt. Dit was onmogelijk, omdat dit oude hockeyveld aan de Vondellaan in zéér slechte staat verkeert. Daarop probeerde O.S.S. voor het tournooi een terrein van Zandvoortmeeuwen te huren, doch dit werd door het bestuur van deze vereniging gewei gerd. Van weerszijden kwamen tussen de hand balploeg en het bestuur van O.S.S. toen ver wijten, de samenwerking raakte zoek en de handballers richtten tot Zandvoortmeeuwen het verzoek, over te gaan tot oprichting van een handbal-afdeling. Hiervoor voelde men wel, doch alleen op de voorwaarde, dat alle spelers zich naar deze afdeling zouden laten overschrijven. Hetgeen prompt geschiedde door 33 van de 34 handballers. Men zocht contact met het Nederlandse Handbal Verbond, om Zandvoortmeeuwen in de competitie te laten uitkomen, nadat eerst nog een bespreking met het bestuur van O.S.S. had plaats gehad, evenwel zonder resultaat. Het bestuur van Zandvoortmeeuwen wacht thans op de beslissing van het Nederlands Handbal Verbond. Het is intussen te betreuren, dat het gou den jubileum van O.S.S., dat tot zulke fraaie resultaten leidde, op een dergelijke wijze werd beëindigd. Nor één jaar wachten Zoals werd verwacht, zijn de nieuwe sport velden binnen het circuit na de keuring door de daarvoor aangewezen instanties, nog niet voor bespeling goedgekeurd. De velden zul len nog een jaar onbespeeld moeten blijven. Verwacht wordt, dat pas in September 1955 de eerste wedstrijden zullen kunnen plaats hebben. bij het eerste onderzoek. In enige opzich ten zal het tweede onderzoek afwijken van het eerste: Reeds kinderen van drie jaar worden onderzocht (vorige keer vier jaar), waarmede aan de wensen van vele ouders wordt tegemoet gekomen. Bij het adresseren van de oproep- en toestelkaarten kan thans worden gebruik gemaakt van ds ponskaartendienst van de N.V. Samson, waarbij de gemeente sinds enige tijd is aangesloten. Het adresseren kan thans op zeer korte termijn geschie den, waardoor eventuele tussentijdse mu taties in het bevolkingsregister minder van invloed zullen zijn. Ook een deel der sorteerwerkzaamheden worden nu machi naal verricht. Steeds meer blijkt, dat bij het bevol kingsonderzoek niet alleen t.b.c.-verschijn selen worden ontdekt, maar ook andere afwijkingen zoals hartgebreken, longkan ker etc. Het belang van het onderzoek is hierdoor zeer toegenomen. De kosten, welke door het Bureau in rekening worden gebracht konden worden gehandhaafd op f 1.05 per persoon. Even wel moeten thans alle bijkomende kosten door de gemeente worden gedragen, ter wijl deze kosten indertijd voor een deel door het Bureau werden vergoed. Het Centraal Bureau voor Keuringen schat de bijkomende kosten op ongeveer 35 cent per persoon; in de gemeente Bloemen daal, alwaar eveneens een bevolkingson derzoek in voorbereiding is, worden deze kosten getaxeerd op 0,45 per persoon. Om aan de veilige kant te blijven menen B. en W„ dat van laatstgenoemd bedrag moet worden uitgegaan. De totale kosten worden derhalve 1.05 0,45 1.50 per per soon. Vrijwillige bijdragen Bij het onderzoek in 1951/52 bedroegen de vrijwillige bijdragen 60 procent der doorlichtingskosten, hetgeen een zeer goed resultaat mocht worden genoemd. Deze bij drage bedroeg toen 1.05 per persoon. Het Centraal Bureau adviseert om deze bij drage thans te stellen op 1,per persoon, omdat dit bedrag gemakkelijker wordt be taald dan 1.05. Het Bureau was voorts van mening, dat zeker 60 procent der deel nemers wederom de vrijwillige bijdrage zou betalen. Voor de gemeente zou dan een bedrag van negenduizend gulden overblijven. B. en W. stellen de raad voor ten be hoeve van het bevolkingsonderzoek dit crediet te verlenen. NEW YORK (Un. Press) Van de zijde der „Holland-Amerika-lijn" is medege deeld, dat men „de mogelijkheid bestu deert" om bet eindpunt voor de passagiers in de V. S. te verleggen van Hoboken in New Ycrsey naar Manhatten, maar men ontkende, dat hierover reeds een beslissing zou zijn genomen. Het eindpunt van de Nederlandse maat schappij is reeds 67 jaar in Hoboken ge vestigd. De Holland-Amerikalijn is daar door tot nu toe de enige grote maatschappij welke een passagiersdienst op New York onderhoudt zonder het eindpunt van de overzeese verbinding in Manhattan te heb ben. Er is een toenemend aantal klachten over hoge taxitarieven, waaraan de reizi gers moeten voldoen, die van Hoboken naar New York City willen. De Holland-Amerikalijn heeft vijf pas sagiersschepen in de vaart en treedt tevens op als agent voor vier passagiersschepen die door de Nederlandse regering gechar terd zijn. In Manhattan zijn thans drie kaden be schikbaar, maar een daarvan is reeds aan een Italiaanse maatschappij toegezegd1 wanneer deze hier gebruik van wil maken Voorzitterschap UNO-Assemblée NEW YORK (United Press) Namens de Nederlandse UNO-delegatie is medege deeld, dat mr. E. N. van Kleffens gehand haafd zal worden als candidaat voor het voorzitterschap van de negende Algemene Vergadering van de UNO. Deze mededeling volgt op een bericht in de New York Times, waarin werd gezegd dat „invloedx-ijke" UNO-gedelegeerden be zig waren een compromis op te stellen, be helzend of de terugtrekking van de Neder landse diplomaat óf van diens mededinger prins Wan Waithayakon van Thailand. Niets wijst er overigens op dat prins Wan die minister van Buitenlandse Zaken is en op het ogenblik in Bangkok vertoeft het voornemen heeft zich terug te trekken. „Het bericht dat mr. Van Kleffens zich wellicht zou terugtrekken heeft ons zeer verbaasd", deelde een woordvoerder van de Nederlandse delegatie mede. „De kwestie van een „transactie" is inderdaad een oud verhaal van twee of drie weken geleden. Wij hebben prins Wan toen duidelijk ge maakt dat wij geen partij wensen te zijn by welke transactie ook. Wij geloven niet dat dit de goede manier is om met het pre sidentschap om te gaan. En op basis van het regionale toerbeurtbeginsel komt Euro pa dit jaar in aanmerking voor het presi dentschap". Noch Nederland, noch Thailand is op het ogenblik zeker van voldoende stemmen (31). De Nederlandse woordvoerder zeide dat mr. Van Kleffens op het ogenblik kan rekenen op 17 of 18 stemmen en dat hij nagenoeg zeker is van acht andere". De delegatie van Thailand heeft geen schat ting gegeven van het aantal stemmen waarop prins Wan zou kunnen rekenen. Van Nederlandse zijde worden de Latijns- Amerikaanse landen als het „kritieke blok" Onder vele blijken van deelneming is vanmiddag op de algemene begi-aafpïaats aan de Kleverlaan teraardebesteld het stoffelijk overschot van mejuffrouw S. Stuij, die vele jaren onderwijzeres aan de Frans Halsschool is geweest. Óm de groeve hadden zich leerlingen van de school ge schaard, die bloemen op de kist strooiden. De heer F. Jansen sprak afscheidswoor den namens de Gymnastiekvereniging Concordia; hij herinnerde aan het vele goede, dat de overledene voor de vereni ging heeft verricht, in het bijzonder voor de jeugd. Zij was bij de leden zeer geliefd en haar verscheiden wordt zeer betreurd. Wegens ziekte van de heer S. P. Doek voei'de het waarnemend hoofd der Fi'ans Halsschool, de heer J. C. v. d. Bilt, het woord. Hij zeide, dat mejuffrouw Stuij dag in dag uit opgewekt haar werk op school begon, ondanks zwakke gezondheid. Zij was een lichtend voorbeeld, niet alleen voor de collega's, maar ook voor de jeugd. Spreker dankte voor hetgeen mejuffrouw Stuij voor de school gedaan heeft. D r. M. van der V o et, Hex~vormd pre dikant in Haarlem-Noord, las een gedeelte voor uit de Bijbel en zeide, dat afscheid ge nomen wordt van iemand, die zich gegeven heeft voor anderen. Terecht is gezegd, dat zij een voorbeeld was voor anderen. Zij heeft haar werk lief gehad. Moge mejuf frouw Stuij een lichtend voorbeeld blijven; haar werken volgen haar na tot eer van God en tot zegen van hen, die achter ge bleven zijn. Nadat dr. Van der Voet het Onze Vader had gebeden, dankte de zwager van de overledene het gemeentebestuur, de inspec teur van het lager onderwijs, leden van het personeel, oudercommissie, oud-leerlingen en leerlingen voor de blijken van deel neming. Haarlemmerliede en Spaarnwoude Op de agenda van de raadsvergadering van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude komt ook voor de verorde ning op de heffing van precariorechten. Deze belasting heeft betrekking op onder meer de standplaats van woonwagens, de ligplaats van woonschepen, het hebben van rails, benzine-pompinstallaties, verlaagde inritten, antennedraden en spandoeken. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft vanmorgen aanbesteed het bouwen (uitgezon derd de glas- en verfwerken) van een wijkge bouw, met bijbehorende werken en een con ciërgewoning, gelegen aan de Glipperweg hoek Prinsenlaan te Heemstede. Ingekomen waren vijftien biljetten. Laagste inschrijver was de heer C. Jansen te Heemstede voor ƒ70.812 en de hoogste de heer B. Silvis te Heemstede voor 86.592. De begroting be droeg 63.151. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'daim Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Del'i Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 9913/ic 230% 377% 276% 438 92 163 142 128% 115% 210% 189% I88V2 192 38% 76% 60% 100 20% 54% Openings koersen 99% 230 379 276 437 91 163 142 127Vz 115 210% 189 188 192 38% 75% 59% 100 20'/,, 53 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, naar aanleiding van de verschijning van de woordenlijst der Nederlandse taal, hedenmiddag in kasteel Oud Wassenaar een lunch aangeboden aan de leden der Belgisch-Nedexdandse com missie die deze woordenlijst heeft samen gesteld. Tijdens deze lunch heeft minister Cals medegedeeld, dat de Koningin de voorzitter der Belgisch-Nederlandse com missie prof. dr. C. H. van Haeringen, hoog leraar in de Nederlandse taal aan de rijks universiteit te Utrecht heeft benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het programma der 01-gelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 34 uur. door George Robert luidt: 1. Passacaglia, G. Frescobaldi; 2. a. Sarabande gi-ave, b. Soeur Monique (Rondeau), Fr. Couperin; 3. Concret III (Adagio, Allegro, Adagio, Ga votte), G. F. Handel (Dupx-é); 4. Air, S. Wesley; 5. In memoriam (Requiem, Pie Jesu, Quid sum miser, Recordare Jesu Pie), Jos. Jongen; 6. Thema met variaties (op verzoek;, H. Andriessen. Appingedijk, 23 180 m. O.NO. Kp. Race. Arendsciijk, 23 270 m. NO. Bermuda. Almdijk, pass. 24 v. Vlissingen n. Lissabon. Amerskerk, 24 v. Genua n. Marseille. Axgos, 25 v. Lissabon te Amsterdam verw. Alhena, pass. 24 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro Armilla, 24 v. Singapore n. Bangkok. Aagtekerk, 24 te Santos. Aiioth, 25 v. Rotterdam te Hamburg. Almdijk, pass. 24 Vlissingen n. Lissabon. Ariadne, 24 v. Nemours n. Amsterdam. Aalsdijk, 25 v. Houston te Corpus Christi. Aalsum, 24 v. Aden n Djeddah. Alge nib, pass. 24 Recife n. Las Palmas. Alnati, 24 240 m. NO. Madeira. Alphard, 24 v. Victoria te Rotterdam. Alpherat, 24 v. Port of Spain te Fort Aleza. Altair, 24 V. Victoria te Ilheos. Andij'k, 25 v. Mobile te New Orleans. Barendrecht, pass. 23 Khorya Morya baai. Borneo, pass 24 Ceylon n. Paiembang. Bacchus, 25 v. Amsterdam te Paramaribo. Bali, 25 v. Antwerpen te Londen. Banka, 25 v. Casablanca te Beyrouth. Caltex Delft, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, 24 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Femis, pas. 24 Ouessant n. Sidon. Castor, 24 v. Amsterdam n. Paramaribo. Celebes, 25 v. Amsterdam te Corpus Christi. Ceronia, pass. 24 Algiers n. Yokohama. Cistula, pas. 24 Aden n. Gibraltar. Delfland, 23 v. Ilheos n. Bahia. Falco, 24 v. Montreal n. Liverpool. Graveland, pass. 24 Madeira n. Recife. Groote kerk, 25 v. Rotterdam n. Lissabon. Gaasterland, 24 v. Itajahi 25 te Rio Grande do Sul. Gadila, 26 v. Sydney te Melbourne verw. Hector, 23 70 m. O. Malta. Helicon, 23 280 m. N. ten O. Fayal. Hestia, 24 te Skitt. Holland, 23 v. Antonioenes n. Moma. Hydra, 23 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hersilia, 25 v. Maracaibo te Aruba. Indrapoera, 24 van Priok n.. Singapore. Ittersum, 24 v. Le Havre te Duinkerken. Hos, 25 v. La Coruna n. Antwerpen. Japara (KRL)25 v. Belawan te Colombo. Joh. v. Oldenbamevelt, 24 220 m. W. Kp. Race. Kota Agoeng, pass. 24 Guardafui n. Priok. Kieldrecht, 25 v. Bremen te Antwerpen. Karimun, 25 v. Belawan te Colombo. Kedoe, 24 te Gothenburg. Kota Baroe, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Port Said. Laertes, pass. 24 Port Soedan n. Aden. Lutterkerk, 24 v. Hamburg n. Rotterdam. Maasdam, 24 230 m. W. Valentia. Maas, 24 v. Limasol te Piraeus. Malvina, 24 v. Singapore n. Fao. Meerkerk, 25 v. Durban te East London. Mitra, 25 v. Gothenburg te Le Havre. Modjokerto, 25 v. Belawan te Colombo. Muiderkrek, 24 200 m. Z.ZW. Finisterre. Mentor, 25 v. Bremen te Antwerpen. Marisa, 25 v. Southampton te Rotterdam. Nigerstroom, 25 v. Freetown te Las Palmas. Nieuw Amsterdam, 25 v. Le Havre te Rotterdam Oberon, 23 90 m. ZO. Kp. Hatteras. Orestes, 24 v. Maracaibo te Miragoane. Ouwerkerk, 24 240 m. NO. Kangeroo eil. Ovula, 23 200 m. ZW. Azoren. Oostkerk, 24 v. Rotterdam te Hamburg. Oranje, pass. 24 Burlings n. Southampton. Oranjefontein, 24 330 m. Z. Las Palmas. Oranjestad, 24 v. Aruba n. Pto Limon. Poseidon, 23 v. Ciudad Trujillo n. Maracaibo. Prins Willem V, pass. 23 Hebriden n. Hamburg. Prins Alexander, 24 v. Hamburg n. Rotterdam. Pendrecht, 24 v. Napels te Port Said. Prins Maurits, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Prins Willem George Fred. 23 v. Chicago naar Milwaukee. Peperkust, 25 v. Bordeaux n. Dakar. Rempang, 23 630 m. O.NO. Kp. Race. Rijnkerk, 24 v. Aden n. Port Said. Rijndam, 29 v. New York te Southampton verw. Scherpendrecht, 23 v. Belem n. Pto La Cruz. Sheratan, 23 100 m. Z. Flores. Sliedrecht, 23 70 m. ZO. Rio Grande do Sul. Stad Haarlem, pass. 23 Orkneys n. Wabana. Statue of Liberty, 23 180 m. NO. Fayal. Stad Maastricht, pass. 24 Carthagena n. Li- vorno. Sumatra. 24 v. Port Said te Genua. Stad Dordrecht, pass. 24 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. -Sommelsdijk, 23 v. Boston n. New York. Stad Schiedam, 27 IJmuiden verw. Titus, 24 v. Amsterdam te Hamburg. Tamo, 26 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Utrecht, 24 v. Bahrein n. Bombay. Van Linschoten, 23 140 m. N. Kp. Blanco. Van Waprwijck. pass. 23 Majorca n. Port Said Willem Ruys, 25 v. Singapore te Priok. W. Alton Jones, pass. 25 Aden n. Mena c-1 Ahmadi. Waterman, 24 510 m. W. ten N. Galapagos eil. Westland, 24 v. Bahia te Rio de Janeiro. Willemstad, 25 v. Antwerpen te Amsterdam. Wonogiri, 25 v. Barcelona n. Rotterdam. Zaan/24 v. Pitea te Amsterdam. Zijpenberg, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Ceuta. KLEINE VAAR! BINNENLAND Tot hoogleraar in de archaeologie aan de rijksuniversiteit te Leiden is benoemd dr. H. G. Beyen, thans buitengewoon hoogleraar in de klassieke archaeologie aan de rijks universiteit te Groningen. Prof. Beyen is een broer van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen. Op 31 Augustus zal Purmerend zijn oud- bux-gemeester Bernard Nieuwen tij t herden ken. De herdenking wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Logica en Wijsbegeerte der Exacte Wetenschappen, het Genootschap voor Geschiedenis der Ge neeskunde, Wiskunde en Natuurwetenschap pen, en het gemeentebestuur van Purmerend. Nieuwentijt, die op 10 Augustus 1654 werd geboren, heeft vooi'al in de wijsbegeei-te der wis- en natuurkunde denkbeelden verkon digd, waai'door hij zijn tijd ver vooruit was. Op Zaterdag 11 September zullen de verkeei-sbx-ug over het Kanaal door Wal- chei'en en het sluizencomplex dat dit kanaal met de Westerschelde verbindt, weer in ge bruik woi-den gesteld. De staatssecretaris van Onderwijs. Kuns ten en Wetenschappen heeft ingesteld een commissie, die tot taak zal hebben voor stellen te doen voor de regeling van een staatsexamen ter verkrijging van een lerarendiploma stenografie. Voorzitter van deze commissie is dr. W. van den Ent te 's Gravenhage. Binnen een jaar zullen 48 employé's van het bijkantoor der Nederlandse Heide Maatschappij te Tilburg naar ander werk moeten uitzien. Dit bijkantoor wordt in na volging van de vestigingen te Utrecht, Gro ningen, Roermond en Amsterdam opgeheven. De universiteit van West-Australië heeft een eredoctoraat verleend aan prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systemati sche plantkunde en plantengeografie aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het Rijksherbarium. Prof. Lam is leider van de Nederlandse delegatie op het Pan-Indian Ocean Science Congress, dat op het ogen blik in Perth- wordt gehouden. De afdeling Dokkum van de Neder landse Vereniging tot afschaffing van Alco holhoudende Dranken is voornemens aan de feestweek ter gelegenheid van de viering van het 12e eeuwfeest van Dokkum mede werking te verlenen door een „blauwe taveerne" in te richten in een leegstaand kroegje in de Bi-ouwei-ssteeg. Het m.s. „Oranje", onderweg van Indo nesië naar Nederland, wordt Vrijdagmorgen omstreeks 10.00 uur in Amsterdam verwacht. HAARLEM EN OMGEVING Voor de akte bouwkundig tekenen zijn geslaagd de heren J. van Brugge en J. J. Kneppers, beiden te Haarlem. Op het te Gronigen gehouden gooche laarscongres heeft de Haaxdemmer G. Crama in de afdeling kindergoochelen de eerste prijs (een grote beker) gewonnen. In goo chelaarskringen acht men het optreden voor kinderen het moeilijkst in het vak. Vermoe delijk zal 't congres in 1955 in Haarlem wor den gehouden. Advent, 23 v. Fur n. Colchester. Anna b, 24 v. Sete te Londen. Arbon, 24 v. Grangemouth te Rotterdam. Asuncion, verm. 23 v Buenos Aires. Bab-T, 21 v. Hernosand n. Zaandam. Casana, 24 v. Kopenhagen te Rotterdam. Cin derail e, 24 v. Duinkerken te Rotterdam. Capricorn, 23 v. Duisburg te Rotterdam. Casablanca, 23 v. Rouaan te Casablanca. Catharina, 23 v. Southampton n. Glasgow. Confiance, 24 v. Arendal te Runcorn. Duiveland, 23 v. Rotterdam r. Grangemouth Deo Duce, 24 v. Rouen n. Kopenhagen. Driebergen, 24 v. Nantes n. Requejada Export II, 23 v. Rotterdam n Londen. Eminent, 23 v. Esbjerg n. Skoghall. Ferocia, 23 20 m. W. Jersey. Fiducia, 24 v. Boston n. Maassluis. Frans, 24 v. Rotterdam te Londen verw. Fraternitê, 23 v. Southampton n. Fowey. Gramsbergen, 23 v. Rüeka n. Sibenik. Harold, 23 v. Helsinki n. Abo Herta, 23 v. Wisbech te Rotterdam. Hartel, 27 v. Antwerpen te Rostock verw. Henriëtte, 24 v. Hamburg n. Sterling. Ingeborg, 23 v. Rotterdam n. Brake. Joost, 20 te Hudiksvall. Jan Kreumer, 24 te Norkoping. Larix, 23 Brunsbüttel gepass. n. Stockholm. Leendert b, 23 v. Bilbao n. Rotterdam. Liberte, 23 v. Kotka n. Boston. Lucas Bols I, 24 te Christineham verw. Lucas Bols II. 23 v. Southampton n. Hamburg. Madzy, 23 v. Rotterdam n. Malmstad. Maasym N, 23 v. Horsens te Gdanks. Mareella, 23 v. Thorshavn n. Rotterdam. Maureen, 23 v. Montreal n. Hamburg. Megrez, pass. 23 Ouessant n. Antwerpen. Mizar-N, 18 te Asuncion. Muphrid N, 25 v. d. rede te Gravelines verw Mypuek, 24 v. Gothenburg te Rouaan verw. Noord, 23 v. Rotterdam n. Stanlow. Nyenburgh, 23 v. Stockholm te Rotterdam. Noorderhaven, 24 v. Aarhus n. Horsens. Noorderlicht, 23 nog te Kemi. Pascholl, 24 v. Boston te Delzijl verwacht. Prinses Wilhelmina, 24 v. Zeebrugge te R'dam Pavo, 23 Holtenau gepass. n. Domsjo. Ponto, 23 te Zaandam. Result, verm. 24 v. Esbjerg n. Napels. Ruby, 23 v. Dublin n. Londen. Setas, verm. 24 v. Rotterdam n. Esbjerg. Sian, vertr. 24 v. Wormerveer n. Aalborg. Soemba, 24 v Blaye te Huil. Spurt, 24 v. Swansea te Rochefort verw. Statensingel, 23 v. Garston te Porsgrun. Swift, 23 v. Gothenburg te Parijs. Taormina, 23 v. Dieppe n. Rotterdam. Vrijburgh, 24 v. Londen te Rotterdam. Vrouwepolder 25 v. Antwerpen te Rocbeior; verwacht^ Westersingel. 23 v. Barry n. Tonnay Charente Wickenburgh, 23 v. Rotterdam n. Casablanca Westpolder, 26 v. Oporto te Antwerpen verw. Wiebold Bohmer, 26 te Duinkerken verw. - Zwerver, 23 v. Lor.den n. Plymouth. BONN (Reuter-DPA). De leider van de West-Duitse sociaal-democratische op positiepartij, Erich Ollenhauer, heeft op 'n persconferentie gezegd, dat de regëring- Adenauer de consequenties moést trekken indien haar koppig gevolgde politiek een beslissende nederlaag zou lijden wanneer de Franse Nationale Vergadering de Euro pese Verdedigingsgemeenschap dit week einde niet zou bekrachtigen. Als de Natio nale Vergadering de EVG zou verwerpen, waartegen de sociaal-democratische partij oppositie voert, „zullen wij klaar staan om te trachten tot een nieuwe overeenkomst en nieuwe vriendschap met Frankrijk te komen". Ollenhauer zeide, dat West-Duitsland zijn invloed er toe moest aanwenden, dat de Westelijke mogendheden gevolg geven aan de Russische uitnodigingen voor een nieuwe viermogendhedenconferentie over Duitsland. Ollenhauer verklaarde, dat dr. Adenauer hem de verzekering had gegeven, dat hij de politieke toestand samen met de oppo sitie zou onderzoeken, indien er na een verwerping van de EVG door de Nationale Vergadering een nieuwe toestand op het gebied van de buitenlandse politiek zou ontstaan. Ollenhauer sprak zich voor nieu we onderhandelingen over een Europees veiligheidsstelsel uit, waarvan Groot-Brit- tannië deel zou uitmaken. Tezelfdertijd zou actiever moeten worden gestreefd naar hereniging van Duitsland. Hij waarschuw de tegen elke poging om het EVG-verdrag in de een of andere vorm te redden, indien Frankrijk het afwijst. Als consequentie van de conferentie te Brussel moet een nieuwe ernstige poging worden gedaan om tot een betere Europese politiek te komen. Daarbij zouden de mede werking van Frankrijk en de Frans-Duitse samenwerking de kardinale punten vor men. Een neutralisering van Duitsland wees Ollenhauer met nadruk van de hand en hij kondigde voor de nabije toekomst een initiatief der socialistische internatio nale aan, welke zich met de toestand na een mislukking der EVG zou bezig houden. De voorzitter van de bond van West- Duitse industriëlen, dr. Fritz Berg, heeft er in een telegram bij Adenauer op aan gedrongen de op de eenwording van Euro pa gerichte politiek voort te zetten. Ook na het mislukken van de conferentie van Brussel moest dr. Adenauer blijven ijveren voor duurzame betrekkingen met Frank rijk. ATHENE (Reuter) De koninklijke gasten van de „Agamemnon" hebben Dins dag gepicnict bij de ruïnes van Olympia, waar 2500 jaar geleden de Olympische spelen in een stadion met 40.000 toeschou wers werden gehouden. De hoge gasten van het Griekse koningspaar waren nabij Katakolon, op de Peloponnesus, aan land gegaan, vanwaar zij met bussen naar Olympia reden. Na de picnic gingen de gasten tei-ug naar Katakolon om te zwem men en te vissen. Vervolgens gingen de gasten weer aan boord en zette de „Aga memnon" koers naar Kx-eta. De gasten zeiden, dat Prins Bernhard, die een grote filmcamera bij zich had, er als een „beroepsfotograaf" uitzag. Ko ningin Juliana, zeide verrukt te zijn over de heerlijke tocht. Koning Paul en koningin Frederika heb ben een oplossing gevonden voor het pro bleem van de tafelschikking aan het noen maal en het diner. De vrouwelijke leden van het gezelschap trekken lootjes voor hun plaats aan de lunch, de mannen voor hun plaats aan het diner.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10