MOORD PORSELEIN Finse roeiers komen naar Amsterdam om wat te leren .Clowntje Rick Courses te Hilversum Alkmaardermeerweek N.V. „BVC Haarlem i.o." niet in competitie? Oplichting van een sanatorium-patiënt WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 4 Geen vergoeding loon derving voor athleten Loting Nederlandse athleten in Bern Sport in 't kort Softball HHC-dames tegen „Rest van Nederland" Dertien waterpoloploegen naar Turijn Zonderlinge vergadering lager voetbal West II Baltus Meyer treedt af Burgemeester Doetinchem Gaat U met vacantie? Wielrennen Revanches wielrennen in Amsterdam trapt tóch af Voor de kinderen Zeilen FISA-congres weigerde Oost-Duitsland wederom Oosterholt en Stelling naar beroepsvoetbal Huurcontract Schoonenberg nog steeds niet getekend Theaterbureau-ondernemer voor Amsterdams hof Zeiltocht naar Parijs eindigde aan lager wal FEUILLETON EN door Gordon Folk Een gezelschap van tien jonge roeiers in blauwe trainingspakken met witte kraag zat Dinsdagmiddag in het restaurant op de Bos baan achter een groot glas bier. Ze hadden net hun lunch gebruikt en op onze vraag of in hun trainings schema het glas bier ver disconteerd is, zei de jonge coach en sportleraar Stig Henrikson, dat hij het nut tig vond dat zijn pupillen, die deze week deelnemen aan de Europese roeikam- pioenschappen, ook b\j hun training leven, zoals ze dat thuis doen. En daarbij be hoort dan ook het glas bier. Het waren de leden van de Kalks Roddore te Par- gas, een plaatsje in de buurt van de havenstad Turku. „Kalks Roddore" be tekent cement-fabriek. De ze Finse acht is een fa- bvieksploeg, waarvan alle leden in het bedrijf werken. En hard werken ook, zodat ze niet altijd even veel trjjl voor training hebben. De gemiddelde leeftijd van de acht is precies 26 jaar, maar dit gemiddelde wordt zwaar geflatteerd door de leeftijd van de stuurman, een ge routineerd man van boven de dertig. „Wij kunnen meestal onze training niet voor Mei be ginnen", zei Stig Henrik son, „omdat tegen die tijd de zee tussen de eilanden, waar we meestal trainen, pas ijsvrij is. Normaal oefe nen we vier keer in de week, maar dat wil niet zeggen, dat we de rest van het jaar stil zitten". Alle leden van de acht zijn athleten, die in de win ter skiën en turnen en in het voorjaar de athletiek beoefenen. Daarom is hun physieke conditie voortref felijk en dit is een van de onderdelen waarover men zich in het Finse kamp niet bezorgd maakt. „Wij komen hier in de eerste plaats om wat te leren", zei Stig, „en om wat internationale er varing op te doen. En naar wat we hier vandaag ge zien hebben kunnen we nog heel wat opsteken". Dat de Finnen inderdaad physiek wel wat mans zijn bewijst het feit, dat de roei ers van de vier met stuur man ook uitkomen in de vier zonder stuurman. Deze ploeg is eveneens een fa- briekscrew n.l. van de A E B houtfabriek in Bor- ga, dicht bij de Russische grens. Veel internationaal roei- contact hebben de Finnen niet. Reeds enige jaren is men bezig over een ontmoe ting met Rusland, maar daarvan is tot dusverre niets gekomen. Zweden is het enige land dat nog wel eens met ploegen naar Fin land komt en dit jaar heb ben de Finnen de landen- wedstrijd tegen de Zweden gewonnen. De Zweden heb ben dit jaar, evenals de Fransen dat gedaan hebben, gecombineerde ploegen op het water gebracht en ook zij zijn over dit experiment zeer tevreden. Over hun kansen zijn de Finnen niet al te optimis tisch. „We zullen al heel blij zijn als we een heat overle ven", zegt Stig Henrikson. „Van onze jonge roeiers mag men nog niet te veel verwachten". Voor het overige is hef zeer druk op de Bosbaan. Steeds zijn er enige ploegen tegelijk op het water en zelfs in de stromende regen lieten de meesten zich niet weerhouden om in de boot te stappen. „Vanmiddag za gen we een paar goede Poolse ploegen en ook de geduchte Poolse skiffeur Kocarka, dievorig jaar in Kopenhagen tweede werd. Rob van Mesdag trok onder het wakend oog van zijn coach wat oefenbaantjes en voorts zagen we enige goe de Zwitserse en Deense ploegen, waarvan vooral de favorieten in de double scull, de Zwitsers Stebler en Schriever, een goede indruk maakten Congres IA AF Tijdens het congres van de Internationale Amateur Athletiek Federatie, de IAAF, dat ter gelegenheid van de Europese athletiek- kampioenschappen in Bern werd gehouden, is het verzoek van Oost-Duitsland om tot de federatie te worden toegelaten met grote meerderheid van stemmen afgewezen. Alleen de afgevaardigden van de Sovjet Unie, Hongarije, Tsjechoslowakije, Roemenië. Bulgarije, Polen en IJsland steunden het Oost-Duitse verzoek. Behalve Communistisch China werden ook Noord Borneo, San Salvador, Kenya, Tahiti, de Dominicaanse republiek en Uganda als lid toegelaten. Een voorstel met de strekking om vergoe ding wegens loonderving aan athleten toe te staan, werd met 71 tegen 70 stemmen ver worpen. Een tweederde meerderheid zou nodig zjjn geweest om het voorstel er door te krijgen. Het voorstel werd ingediend door de Zweed Bo Lindman namens de Skandinavische lan den en de landen van Oost-Europa. Het vond steun bij Oostenrijk, Duitsland, Saarland en Zwitserland. Bij de tegenstemmers waren Australië, Nieuw Zeeland, Groot Brittannië, Japan, Nederland, Turkije, België, Italië, de Ver. Staten en India. Bij de discussies over het voorstel tot het geven van vergoeding wegens loonderving verklaarde Lord Burghley dat de IAAF hier altijd tegen was geweest. Wanneer men het thans mogelijk maakte vergoedingen te geven zou niemand kunnen zeggen wat het einde ervan zou zijn. Dan Ferris (V.S.) zeide dat de Amerikanen poogden de amateursport in hun land zuiver te houden. De loting voor de wedstrijden van de eer ste dag van de Europese athletiekkampioen- schappen, die vandaag in Bern beginnen, had voor onze landgenoten het volgende resultaat: 100 meter heren: 4 e serie: Llana (Spanje), Magdas (Roe menië), Saat (Ned.), Lemmes (Saarland), San- german (Italië). 5 e s e r i e Merdjanov (Bulgarije), Paquete (Portugal), Rulander (Ned.), Vercruysse (Bel gië), Zarandi (Hongarije). De eerste twee van elke serie plaatsen zich in de volgende ronde. 110 meter horden heren: le serie: Bu- lanchik (Rusland), Campadelis (Griekenland), Broeken (Ned.), Bernard (Zwitserland), Jo- hansen (Zweden). De eerste drie van elke serie plaatsen zich in de halve finale. SEBES VERVANGEN DOOR EEN DRIE MANSCHAP. De Hongaarse minister van sport, Gustav Sebes zal naar verluidt af stand moeten doen van zijn functie van enig samensteller van de Hongaarse nationale voetbalploeg. Op zijn beleid zijn ernstige aanmerkingen gemaakt na de nederlaag van Hongarije tegen Duitsland in de finale van het tournooi op het wereldkampioenschap en Sebes zou zelf hebben toegegeven dat de opstelling van de gewonde Puskas een mis greep is geweest. Gemeld wordt dat de samenstelling van de Hongaarse ploeg voortaan zal geschieden door een commissie van drie. Zondag 29 Augustus om half drie wordt op het HHC-terrein in het Sportpark Haar lem Noord een wedstrijd gespeeld tussen de kampioen van Nederland (HHC) en een sterk negental, dat optreedt onder de naam Rest van Nederland. Dit laatste team is als volgt samengesteld: werpster Tineke van Slooten iHCK); achter- vangster iRetje van Es (TIW); eerste honk Lenie Dekker (Schoten); tweede honk Frankje van Veen (Schoten); korte stop. te vens aanvoerster, Bep van Beymerwerdt (HCK); derde honk Hetty Huber (WGA); achter derde honk Rina Horden (WGA); achter tweede honk Wil Gieske (HCK); ach ter eerste honk Riet Vermaat (Gymnasion). De reserves zijn: Henny Boerendans (Scho ten); Mies van Scherpenzeel (WGA); Nieta Jansen (SC Haarlem); Nora Akkerman (WGA); Gré Prins (HCK). Dertien landen hebben zich gemeld voor het tournooi om het Europese kampioenschap waterpolo. Het zijn: West-Duitsland, Oosten rijk, België, Spanje, Frankrijk, Groot-brit- tannië, Hongarije, Nederland, Italië, Roeme nië, Zweden, Rusland en Joegoslavië. Wan- naar alle landen hun inschrijving gestand doen van Zweden schijnt dit nog niet vast te staan zullen drie poules van 3 en een van 4 teams voor de voorronden worden geformeerd. DUITSE VIER MET STUURMAN TREKT ZICH TERUG. In het nummer vier met stuurman heeft de Duitse ploeg zich terug getrokken. De Duitsers waren in hun heat ingedeeld met Nederland, Tsjechoslowakije en Egypte. De belangenvereniging der tweede-, derde- en vierde-klassers, West II, heeft Dinsdagavond opnieuw in het Beursgebouw in Rotterdam vergaderd, ditmaal over het gewijzigde voorstel van de K.N.V.B., dat in de bondsvergadering van Zaterdag aan staande over het al of niet invoeren van betaald voetbal in K.N.V.B.-verband aan de orde komt. In het algemeen bleken vele afgevaar digden tot de conclusie gekomen te zijn. dat gezien het verloop der bondsver gadering van 14 Augustus j.l. betaald voetbal niet meer tegengehouden kan worden. Ingeval van aanneming wenste men het voorstel echter met enkele amen dementen aan te vullen. Zo sprak men zich uit voor separate competities voor amateurclubs, die zich onder geen beding met het voorstel tot betaling accoord wen sen te verklaren. Anderzijds wenste .men bij aanneming van het bewuste voorstel, vrijheid voor alle verenigingen, dus ook voor de lagere klassen om betalingen uit te voeren in dien men dit als redelijk of nodig zag. Na de discussies kwamen de stemmingen, die t.ot grote verwarring aanleiding gaven, omdat men eerst de amendementen in be handeling nam en daarna het voorstel zelf. De amendementen werden aangeno men met 44 stemmen voor en 25 stemmen tegen. Doch dit bleek een overbodige hande ling te zijn geweest, want de voorstellen van de K.N.V.B. zelf werden daarna met 23 stemmen voor, 50 stemmen tegen en twee onthoudingen verworpen. Ruiterlijk erkende voorzitter Baltus Meyer, c^at hij van het hele verloop op dat moment niets meer begreep en persoonlijk hadden wij de indruk dat ook op dat moment vele aanwezigen niet meer wisten waarover zij aan het stemmen waren. De heer Baltus Meyer zag ondanks deze uitslag kennelijk reeds bij voorbaat de nederlaag van het zuivere amateurisme als voldongen feit, want hij deelde mede afstand te doen van al zijn functies om dat hij geen concessies kon doen aan zijn opvattingen over deze materie. De po gingen van de heer Nijs om hem te be wegen zijn besluit te herroepen bleven zonder uitwerking. In het district West I bleken de afge vaardigden van de tweede-, derde- en vierdeklassers, die gisteravond in Amster dam vergaderden, vóór het gewijzigde voorstel van het KNVB-bestuur te zijn. Een voorstel om het lager voetbal even eens toe te staan tot betaling over te gaan werd met 43 tegen 9 stemmen verworpen. Voor dit voorstel stemde onder andere de tweedeklasser RCH. De uitslagen van de in Hilversum gehou den courses luidden: Radlostadprüs (1980 m.):- 1. Sibylia Holla 1.37.5; 2. Speedy Lady 1.36.6; 3. Sonja Heny 1.39.6. W. f2,60, PI. f 1,50, f 1,30, Cov. f3,40, Gek. f3,20. Antenneprijs (1900 m.): eerste serie: 1. Sunshine 1.30.9; 2. Regina Spencer 1.30.1; 3. Quita Norma 1.30.4. W. f4,70, PI. f 1,40, f 1,40, f1,10, Cov. f6, Gek. f6,50. Tweede serie: 1. Sorento 1.30.7; 2. Quick P. 1.30.; 3. Odylia O 1.29.1. W. f2,50, PI. f 1,40, f 1,50, f 1,50, Cov. f5,80, Gek. f6,10. Finale: 1. Quick P 1.27.5; 2. Sunshine 1.28.8; 3. Sorento 1.29.4. W. f 6,30, PI. f 1,80, f 1,70, f 1,90, Cov. f 3,60, Gek. f9,30. Grote prjjs van Hilversum (2380 m.): 1. Quintus Harvester 1.26.8; 2. Madame B 1 24.8; 3. Nemetor B 1.27.3. W. f 1,60, PL f 1,30, f 1,50, Cov. f3,60, Gek. f3,70. Televisieprijs (2340 m.): 1. Query Hanover 1.28.9; 2. Qui Est Ce Qui 1.30.2; 3. Oviedo A 1.29.5. W. f 1.70, PI. f 1,30, f 1,40, f 1,90, Cov. f3,90. Gek. f 5,90. Studioprijs (1900 m.): 1. Buiten wedden schap Qui Saint 1.27.9; 2. Rinay Gay 1.29.5; 3. O'Nelly Zora 1.27.1. W. f 2.30, PI. f 1,50, f 1,70, Cov. f4,70. Gek. f 8,30. Totale omzet f 62.875. Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE De revanches van de wereldkampioen schappen wielrennen als die tenminste afgelopen zijn en wij vrezen het ergste, want het blijft regenen in Wuppertal zul len op Dinsdag 31 Augustus in het Olympisch stadion in Amsterdam worden gehouden. De directeur van het stadion, de heer D. J. Bessem, woont de wereldkampioenschap pen bij en onderhandelt thans met Louison Bobet. De Fransman zou graag in Amster dam komen rijden, zo graag, dat hij pro beert een reeds gesloten contract af te zeg gen. De prima organisatie van de start van de Ronde van Frankrijk schijnt daaraan niet vreemd te ijn. Dat merkt directeur Bessem dagelijks uit de ontvangst, die hem ten deel valt bij de onderhandelingen. Voor Amsterdam zijn voorts reeds gecon tracteerd de sprinters Harris (Engeland), Sacchi (Italië) en de Nederlanders Van Vliet en Derksen. Ook de wereldkampioen der amateurs op de weg, de Belg Emil van Cauter, zal zijn opwachting op de stadionbaan maken. Met Machiel van der Borgh, Floor van der Wey- den en Wies van Dongen rijdt hij waar schijnlijk in een Australische achtervolging. Door de voortdurende regenval moest gisteren de tweede manche, een voorwed strijd, van het stayerskampioenschap ander maal worden uitgesteld, nu tot hedenmorgen elf uur. Besloten is de repêchage, waaruit drie renners zich voor de finale zouden plaatsen, te laten vervallen, dit wegens tijdgebrek. De eerste zes van elke manche komen in de finale en nummer zeven wordt zonder meer uitgeschakeld. Kunst, die in de eerste manche zevende was geworden, komt dus niet meer aan bod. De burgemeester van Doetinchem, die van de KNVB een boos telegram ontving, omdat hij de aftrap zou verrichten bij de eerste wedstrijd van de beroepsvoetbalclub „De Graafschap", heeft niet op het tele gram gereageerd. De burgemeester blijft bij zijn voornemen de aftrap te doen. Terecht overigens, want heeft het be stuur van de KNVB zich intussen niet ge realiseerd dat het zelf reeds hard bezig is mee te werken aan betaald voetbal, afge zien nog van het feit dat het het KNVB- bestuur niet past een dergelijk telegram aan een burgemeester te versturen, die bovendien geen enkele reden heeft een verzoek als door de beroepsvoetbalclub ge daan te weigeren. De fotograaf vond Joke Maasland, die met een hersenschudding en enkele lichte blessures in het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem werd opgenomen, nadat zij op Zondag 15 Augustus tijdens de nationale sportwagenraces op 't circuit van Zandvoort, met haar nieuwe racewagen over de kop was geslagen, in de beste stemming. De sportieve vrouwelijke coureur is aan de beterende hand cn was zeer in haar schik met het bezoek van de heer Hugenholtz, de directeur van het circuit te Zandvoort, die haar bloemen kwam aanbieden. „Hè, hè!", zuchtte Bunkie verlicht. Het gevaar was voorbij. De temmer en zijn maats laadden de kooi op een auto en reden weg; achter de tralies bromde de leeuw, maar die kon nu geen kwaad meer doen. Bunkie liet zich voorzichtig uit de lantaarnpaal zakken en stond nu weer op de straat. Zijn knieën trilden nog 'n beetje, zo was hij van het geval geschrokken! Maar nu was er geen reden meer om ongerust te zijn. Hij raapte zijn boodschappen tas op, die nog altijd op de grond lag; ja, nu moest hij dan maar gauw zijn bood schap gaan doen. „Tjongeik geloof, dat het in die tijd al laat is geworden!", dacht hij. „Ik mag wel hard lopen, anders zijn de winkels dicht!" Zo holde hij verder, tot hij bij de winkel was; daar kocht hij het zout en de andere dingen, die tante Liezebertha hem had opgegeven. En toen haastte hij zich naar huis. Hij keek geen winkels meer, want daar was nu geen tijd meer voor Dinsdag werd het vierdaagse zeilfestijn op het Aikmaardermeer beëindigd. De uitslagen waren: Drakenklasse: 1. S. de Wit, Koninkl. hoofd prijs 130 p.; 2. J. C. P. Hofkes, Koninkl.; 3. W. Klomp, De Kaag. 12 m.2 klasse A: 1. G. Visser, Nw.diep, 63 p.; 2. B. Verhagen, Aegir, 69 p.; 3. Jac. Kraan, Braassem, hoofdprijs 76 p.; 4. B. Kraan Jr., Braassem, hoofdprijs 43 p. Regcnboogklasse: 1. C. Walig, ZZV; 2. J. C. van der Velde, Kaag. Olympiajollenklasse A: 1. W. Maarse, Aals meer; 2. F. A. Praymboom, Gouda. Pampusklasse: 1. G. Biesot, De Kaag; 2. mej. G. de Waard, De Kaag. 12 m.2 klasse B: 1. W. Hansen, Almere; 2. P. Zwaan, ZO. 16 m.2 puntklasse: 1. Jac. Swart, ZO, hoofd prijs; 2. J. F. Dwarshuis, Witte Huis. Valkenklasse: 1. P. C. Eveleens, Aals meer, wisselprijs; 2. H. Kirkenier, Alkmaar. Olympiajollen B: 1. P. Brouwer, De Kaag; 2. J. Boon, HJC; 3. P. Happe, ZO. 16 m.2 streepklasse: 1. A. W. Endstra, HND, hoofdprijs 75 p.; 2. J. Doorgeest, ZO; 3. Joh. Roem Jr., ZO. Vryheidsklasse: 1. J. Stenhuis, Schinkel, hoofdprijs 139 p.; 2. J. L. J. Gaillard, De Kaag. BM klasse: 1. K. Rep, Breek; 2. J. Ver duin, ZZV. Ï6 m.2 klasse onderl.: 1. Gorter, ZWVU; 2. D. Bakker, ZO, hoofdprijs. 12 voetsjollen B: 1. G. Haverkate, Vrijbui ter; 2. M. van de Stadt, ZZV; 3. mej. K. Stuurman, ZZV; 4. W. Maarse, Aalsmeer. 12 voetsjollen A: 1. mej. Holtrop, HJC; 2. G. de Vries Lentsch, Braassem; 3. L. H. van Leeuwen, De Kaag, hoofdprijs; 4. H.W. J. den Breejen v. d. Bout, HJC. Het congres van de Internationale Roei- federatie, dat in Amstredam is gehouden, heeft wederom een aanvraag van de Oost- Duitse Roeibond om lid te worden van de FISA, afgewezen. Rusland bracht ge steund door Roemenië het voorstel tot acceptatie in stemming, maar het werd met 30 tegen 11 stemmen en één onthouding ver worpen. Aan België werd de organisatie van de Europese herenkampioenschappen voor het volgend jaar toegewezen. De wedstrijden zullen gehouden worden met Zondag 21 Augustus als einddatum op een nieuw aan te leggen baan in Gent. De dameskampioen schappen zullen van 57 Augustus op het Snagovmeer, 30 km. ten Noorden van de Roemeense hoofdstad Boekarest worden geroeid. In Kopenhagen is vorig jaar reeds beslist, dat de dames- en herenkampioenschappen in 1956 in Bied in Joegoslavië zullen wor den gehouden. Voor het jaar 1959 stelde Tsjechoslowakije zich candidaat als organi serend land. De Amerikaan Franklin deelde ter vergadering mede, dat Amerika in 1958 hoopt in Philadelphia wereldkampioenschap pen roeien voor heren te organiseren. Naar de Nederlandse Beroepsvoetbalbond ons mededeelt, heeft T. Oosterholt van Her mes DVS een contract getekend met de be roepsclub Rotterdam en S. Stelling (West- Frisia) met de beroepsvoetbalclub Alkmaar. HHC 1—ACC INGELAST. Voor de cricketcompetitie van Zondag 29 Augustus is de eerste klassewedstrijd HCC 1—ACC ingevoegd. De winnaar van deze wedstrijd mag zich kampioen van Nederland noemen. ACC heeft aan een draw voldoende voor de titel. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De kans lijkt steeds groter dat de N.V. „Beroepsvoetbalclub Haarlem in oprichting" dit jaar niet zal deelnemen aan de compe. titie van de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond, die aldus (3e plannen in Septem- ber moet beginnen. Het huurcontract betreffende het sport park Schoonenberg in Velsen is nog steeds niet getekend. De reden waarom dit nog niet is gebeurd ligt waarschijnlijk in het feit dat de garanties, die de gemeente Velsen eist, te hoog worden geacht, zodat het aan trekken van nieuw kapitaal noodzakelijk is, Anderzijds kan de beroepsclub „Haarlem" zich niet officieel by de N.B.V.B. aansluiten, omdat zolang het huurcontract nog niet is getekend nog steeds niet definitief een veld ter beschikking is. Ook het afsluiten van contracten met spelers zoals men weet heeft men alleen een aantal toezeggin gen in portefeuille kan nog niet ge schieden. De tijd dringt voor de beroepsvoetbalclub in Haarlem en de moeilijkheden moeten wel heel snel- worden opgelost, wil zij nog het aanstaande seizoen aan de competitie deel nemen. In de mening dat zijn zaak meer een civiel-rechterlijke kwestie dan een straf rechterlijke was en dat hij onschuldig was aan de hem tenlaste gelegde oplichting, stond Dinsdag de 34-jarige Utrechtse theaterbureau-ondernemer J. v. d. H. in hoger beroep voor het hof te Amsterdam. De Utrechtse rechtbank had hem op 1 Juni veroordeeld tot acht maanden met aftrek der preventieve hechtenis terzake van oplichting. Tegen dit vonnis was ook de officier van Justitie in appèl gegaan. De man was ten laste gelegd dat hij een 31-jarige patiënt, die reeds meer dan tien jaar in een sanatorium te Soest werd ver pleegd, in 1950 had opgelicht voor een bedrag van f 675.en later voor nog eens f 200.De patiënt W. S. zou door het storten van het eerste bedrag firmant worden van het „goed renderend" theater bedrijf van verdachte en hij zou delen in de helft van de winst. Van de H., die met de man in contact was gekomen door een verhouding met zijn zuster, mej. Anna 3. uit Laren, zou na het huwelijk met Anna, haar broer in huis nemen, nadat hij uit het sanatorium zou zijn ontslagen. Van het geld had de gedupeerde W. S. nooit iets terug gezien en het huwelijk met zijn zus ter was niet doorgegaan, zo verklaarden de als getuigen gehoorde W. S. en zijn zuster gisteren voor de rechtbank. Het andere bedrag waarvoor S. zou zijn opgelicht betrof twee bankbiljetten van f 100.waarvan Van de H. had ver klaard dat ze ongeldig zouden worden en dat hij deze voor S. in zijn zaak zou steken. Op deze manier was het gehele bedrag aan spaargeld van S. in handen van Van de H. overgegaan. De verdachte voerde aan, dat S. het geld slechts aan hem had geleend en dat hij nog steeds bereid is het terug te betalen. Tenslotte was Van de H. ten laste ge legd oplichting van een caféhouder voor het gebruiken van enkele diners tot een be drag van f 40.waarvoor verdachte ad vertenties voor de caféhouder zou plaat sen in een door hem uit te geven hötel- gids, die evenwel nimmer is verschenen. De procureur-generaal achtte vooral de oplichting van de sanatoriumpatiënt be wezen. Hij requireerde tegen de man één jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de ongeveer vijf maanden pre ventieve hechtenis. De raadsman achtte geen bedrog aan- wezg. Hij betoogde dat er derhalve van oplichting geen sprake is. Ook de opzet achtte de verdediger niet bewezen. Hij noemde zijn cliënt een „hardwerkende man, die voortdurend nieuwe plannen maakt". Twee Amsterdammers, de 25-jarige L. S. en zijn 29-jarige vriend H. de B. hadden op 10 Juli van dit jaar het zeiljacht „Ama teur", eigendom van drie Schager ingeze tenen, gehuurd om daarmede een tochtje te gaan maken. In tegenstelling tot de ver wachting van de eigenaren kozen zij ech ter zee, met de bedoeling naar Tanger te varen en daar werk te zoeken. Toen zij te Le Havre kwamen voeren zij de Seine op naar Parijs. Daar gingen zij aan de zwier, zodat hun geld spoedig op was. Toen werd het jacht voor 210.000 francs verkocht aan een Griekse koopman. Zij hadden dit bedrag in enkele dagen bijna apgemaakt. Met nog slechts 50.000 francs keerden zij terug naar Rotterdam. Daar werden zij aangehouden. Dinsdagmiddag eiste de officier van justitie te Alkmaar tegen beide verdach ten, die een blanco strafregster hadden, een gevangenisstraf van negen maanden wegens verduistering van het zeiljacht. 8) Het is, voordat uw vader het kort voor de oorlog kocht, een halve eeuw te koop geweest, zonder dat er eeri gegadigde kwam opdagen". „Laten we er dan maar om gooien. Ik heb geen interesse voor dat eiland". Hier interrumpeerde Bill: „Wacht even. Jij hebt niet de keuze, maar ik; Ik wil er niet om gooien. Ik kies het eiland, de vijfduizend pond zijn voor jou". „Meen je dat?" „Voor eens en voor altijd". HOOFDSTUK IV De herberg Admiral Hakwins Zes maanden voor dit gesprek bij de ad vocaat van wijlen zijn vader was Bill, na een jarenlange gevangenschap, weer naar zee teruggekeerd als tweede stuurman op een mailschip naar Australië. In gewone doen zou hij, op dit grotere schip dan de Cape Agulhas, buitengewoon in zijn nopjes zijn geweest. Alles op dit schip gaf daar aanleiding toebehalve echter Bill zelf. Het jarenlange verblijf in het gevangen kamp Milag Nord had hem tot een ander iemand gemaakt. In sommige voor een zee man vitale opzichten een minder iemand. Zijn zintuigen waren nog steeds prima en hij had het merendeel van zijn vroegere gigantische lichaamskracht herwonnen. Maar geestelijk was hij minder zeker ge worden. En daarbij kwam vooral de kwaal van slapeloosheid. Hij viel niet meer weg in een dromeloze, opwekkende slaap zo dra hij op het kussen lag. Vaak lag hij nachten of gedurende uren in zijn slaaptijd wakker, zodat hij zich slap en onzeker voelde wanneer hij weer op de brug stond of ander verantwoordelijk werk verricht te. Af en toe voelde hij zich op de brug alsof hij terugkwam van een wilde nacht aan wal. Buiten, op de wijde open zee, kon hij dat hebben zolang het geluk hem gun stig gestemd was. Bij de kust en in de ha vens moest hij te vaak vertrouwen op zijn assistenten. In een situatie, waarin een snel en juist besluit vitaal kon zijn voor het schip en de bemanning diurfde hij niet meer op zichzelf vertrouwen. Hij had de geheime hoop gekoesterd, dat zijn slape loosheid en geestelijke onzekerheid wel van hem af zouden vallen, zodra hij weer de open zee opvoer. Maar van zijn eerste reis was hij even onzeker van zichzelf te ruggekomen als hij zich bij de afvaart ge voeld had. Weer en weer voer hij de zee op met de onderbewuste zekerheid, dat de vereiste geestelijke kracht voor zijn werk hem ontbrak. Lang voordat het schip weer aan de kade van de thuishaven meerde, wist hij in zijn hart, dat zijn dagen op zee geteld waren. Het was een keuze geworden tus sen hart en verstand. Het hart dat hem naar zee trok, het verstand dat hem zei, deze loopbaan vaarwel te zeggen. Toen hij eenmaal na een heftige inner lijke tweestrijd tot een beslissing was ge komen, de beslissing om zijn carrière op zee er aan te geven, wist hij ook zeker dat hij nooit een baantje aan wal zou zoeken als ondergeschikte. Hij zou zijn eigen baas blijven, althans in zijn werk de vrijheid houden, die hij als ondergeschikte gevon den had in de wijde ruimte van water en lucht. Reeds toen stond het voor hem vast, dat hij op het eiland van zijn vader een toekomst wilde opbouwen, desnoods in eenzaamheid, met geen ander doel dan in vrijheid zijn leven slijten. Toen Bruce zonder blikken of blozen zich voor het geld uitsprak, lag de weg voor hem open om zijn leven een nieuwe bestemming te geven. Hij had van zee uit het eiland bekeken, de ruïnes van het huis gezien. waarnaast de hut van zijn vader en Turpitt gestaan had. De hut was compleet verdwenen, en van wat reeds opgebouwd was geweest van het kapiteinshuis was ook maar een bitter beetje gespaard door de kustwacht, die gedurende de oorlog het eiland ongenaakbaar had gemaakt als een vesting. Hij had voor zichzelf al in gedachten een lijst opgemaakt van alles wat hij no dig zou hebben om het zich behaaglijk te maken op het eiland. Een tent als voorlo pige behuizing, schop en houweel, tim mergereedschap en werktuigen voor bou wen, tuingereedschap en wat dies meer zij. Na jaren verwaarlozing zou er niet veel meer over zijn gebleven van wat er op het eiland was, en die restanten zouden onge twijfeld door de kustwacht grondig ver nield zijn. Maar dat mocht niet hinderen. Hard werken zou hem waarschijnlijk de rust en slaap geven, die hij steeds meer ging ontberen. Gelukkig had hij tijdens de jaren voor de oprlog voldoende overge spaard, om zich een behoorlijke uitgave ineens te kunnen permitteren, en de voor zieningen voor ex-krijgsgevangenen waren ook zodanig, dat hij zich enige „luxe" kon veroorloven, al bestond die luxe dan uit werktuigen voor harde arbeid. Bill had het eiland van zee uit ver kend, en na zijn laatste reis als zeeman op het nabije vasteland, zoals in Portlevion, iets over Lobsterpot gehoord. Bill werd al lengs verliefd op 't eiland, op welks grond hij nog nimmer een voet had gezet. Het avontuur, de eenzaamheid en de vrijheid, die hem thans door zichzelf op zee werden ontzegd, hoopte hij daar te kunnen terug vinden. Het feit dat zijn vader en Joe Tur pitt daar hadden gewoond maakte het denkbeeld, er eens zelf te verblijven des te aantrekkelijker. Zijn grootste vrees was steeds, dat zijn vader het eiland nagelaten had aan een of ander ornithologisch gezel schap of het überhaupt vergeten had, aan iemand toe te kennen. Onder de na-oorlog- se omstandigheden zou het dan moeilijk- zijn er aanspraak op te maken. Op het moment, toen hij de keuze kreeg tussen een som geld en het langzamerhand gegroeide levensideaal, was de keuze niet moeilijk geweest. Nu was het weer zes maanden, nadat hij zijn nieuwe levensdoel verworven had. Nog steeds wist hij niet ,hoe lang dit eiland in het centrum van zijn denken en leven zou staan. Bruce had hem onlangs gezegd dat hij gek was, daar te gaan leven. Toevallig ont moette hij hem in een café ip. Westend. „Zeg, is het je helemaal in je hoofd ge slagen? Daar wónen?" „Waarom niet?" „Helemaal alleen? of heb je andere plan nen? Geef mij maar gezelschap. Zonder de vrouwtjes zou ik geen leven hebben „Och, dat moet je op zee ook, daar ben ik wel aan gewend". „Maar die spoken dan? Het spookt er toch? Man je bent gek. Sluit je toch niet op als Robinson Crusoë". „Klets niet. Spoken lap ik aan mijn laars. Laat mij daar maar wonen. Jij hebt je geld, ik mijn eiland". „Kan je wel zeggen, dat lap ik aan mijn laars, maar 't eiland heeft toch ook de gouverneur te pakken gekregen, al heeft het lang geduurd. Het hoeft nu niet direct iets bovennatuurlijks te zijn, maar hij is toch maar verdwenen. Helemaal". „Weet je dat zeker? Ik ben er heus niet zo zeker van". „Wat bedoel je, dacht je dat hij nog in leven was?" „Helemaal niet, hoewel er nog geen en- kei definitief bewijs is, dat hij de dood vond. En van de dood van Turpitt even min. Geloof je nu werkelijk, dat het eiland in staat is mensen te vangen en doden of laten verdwijnen?" „Nu ja, dat misschien niet, maar merk waardig is het toch wel. Zeg, het wordt tijd voor een hapje. Waar ga je eten?" „O. daar heb ik nog niet aan gedacht". „Wees dan mijn gast vandaag. Ik weet een tent, waar je uitstekend eet voor wei nig geldMèt prima bier". Achter dat potje bier opende Bill een gesprek over de gouverneur. „Jij hebt hem de laatste jaren van zijn leven heel wat meer gezien dan ik. Vertel me eens iets over hem". „Och, vaak heb ik hem ook niet ontmoet. Hij was altijd zo verschrikkelijk bezig, weet je". „Maar heb je hem in 1939 nog gespro ken?" „Nu en dan. Waarom vraag je dat?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6