Nederlanders eten minder dan vóór de oorlog Attlee peilde mogelijkheden van vreedzaam samenleven Schmidt - Wittmack stapte na rijp beraad over de grens Aloude traditie herleeft in het moderne Londen Communisten krijgen contact met een verzoeningsgezind Westen Vermoeden van tevoren beraamd plan in Oost-Duitse kringen Verbruik van aard appelen sterk gedaald WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Houvast voor toerist in Britse hoofdstad (Van onze correspondent in Londen) Wereldpolitiek wordt niet door persoon lijke vriendelijkheden gemaakt en alleen kinderlijke zielen mogen uit de ruiker die Malenkov voor mevrouw Summerskill plukte en de in Peking uitgelegde rode loper voor de Labour-gedelegeerden van Attlee de slotsom trekken, dat alles koek en ei is tussen Oost en West. Desniettemin heeft het bezoek van de Britse Labour- leiders aan de communistische machtheb bers diepe betekenis. Moskou d/sden zij ter loops aan, waarbij de daverende ontvangst door Malenkov en de zijnen als een ver rassing kwam. Sommigen zien hierin een duidelijk gebaar dat de Russen de Attlee- groep beschouwen als de voorhoede van een regeringsdelegatie onder aanvoering van Sir Winston Churchill zelf, die immers te kennen heeft gegeven dat hij een ge sprek op het hoogste plan wenst, al be grijpt hij dat dit niet overhaast gebeuren kan. Hoewel ook in Groot-Brittannië velen terughoudend stonden tegenover Attlee's reis, wofdt zijn missie in het algemeen toe gejuicht, zoals ten overvloede uit een opinie-steekproef bleek. De Labour-leiders bezitten te veel verantwoordelijkheidsge voel om zich, door wie ook, zand in de ogen te laten strooien, of zich voor het communistische propaganda-karretje te laten spannen. Daar komt nog bij, dat zij als oppositieleiders een bijzondere verant woordelijkheid dragen, welke hen er voor behoedt ongelukken te maken. Een Engels man pleegt in het buitenland zijn partij schap te vergeten. Dit geldt temeer voor vooraanstaande figuren uit de oppositie, omdat deze het schaduwkabinet vormen, dat elk ogenblik geroepen kan worden tot optreden. Harer Majesteits meest loyale oppositie, waarvan de regering de leider betaalt, bestaat niet uit personen, die al leen maar tegensputteren, maar wier voor naamste taak is te trachten het beter te doen dan de regering of haar on het ge bied van de buitenlandse politiek te hel pen. De oppositie kan de pogingen van de regering om een brug te slaan tussen Oost en West vergemakkelijken, al bestaat het gevaar, dat de bemoeiingen van de oppo sitie een averechtse uitwerking hebben. Daarom was Attlee's partijgenoot Hector McNeil zo gealarmeerd. De oppositie bezit echter een vrijheid van beweging, die het zittende kabinet mist. Verkenningstocht Attlee's reis is niet meer dan een ver kenningstocht. De Labourgroep is de eer ste miet-communistische delegatie, welke Peking heeft bezocht. De Engelsen betreu ren het, dat in Washington moord en brand geschreeuwd wordt over de Britse „aan- papperij", maar berusten in het besef dat er een hemelsbreed verschil bestaat tus sen het politieke klimaat in beide landen. Van de spanningen in de Verenigde Staten over China, Rusland en het communisme in het algemeen, is in het nuchtere Groot- Brittannië geen sprake. Londen weet even goed als Washington, dat de communisten nooit zullen rusten in hun pogingen om de hun leven beteren, kan een vruchtbare samenwerking met het Westen ontstaan, anders krijgen ze de pen op de neus. Ook in dit opzicht kan Attlee's reis verhelde rend werken. In Londen hoopt men dat Attlee de Chi nese leiders zal hebben gewaarschuwd voor pogingen om het Formosa-probleem met geweld op te lossen. Sómmigen geloven dat Peking tot de erkenning gebracht moet worden dat Formosa in de Amerikaanse invloedsfeer ligt, zoals Noord-Vietnam in de Chinese Een winstpunt is dat het persoonlijk contact van de Chinese leiders met de En gelsen, eerst in Genève en nu in Peking, de Chinezen doen beseffen dat de Britten allerminst onverzoenlijk tegenover het nieuwe China staan en ook dat het fout was de Britse diplomatieke erkenning niet te beantwoorden. China ziet nu, dat het Westen niet „één pot nat" is. Aan de an dere kant hebben de Chinezen ontdekt, dat de revolutionnair Bevan allerminst een communistische meeloper is. Hij gaf hen duidelijk te verstaan dat het Westen niet zal afwijken van de parlementaire demo cratie. Slechts door wederzijds begrip kan er volgens Londen sprake zijn van een vreedzaam samenleven van Oost en West. In zekere zin haalt Attlee ook de kastanjes uit het vuur voor president Eisenhower, die politiek aan handen en voeten door het Congres is gebon den. In Londen constateert men met voldoening, dat ook het Amerikaanse politieke denken onder de invloed komt van een gematigde stroming en dat Washington zich begint los te ma ken van uitdagend optreden, daarbij het initiatief voorlopig aan de Engel sen latend Van onze correspondent in Bonn) Het geheimzinnige geval van de C.D.U.- Bondsdag-afgevaardigde Schmidt-Witt mack, die evenals dr. John ongeveer een maand tevoren, plotseling naar de com munisten in de Oost-zóne is overgelopen, heeft in Bonn de vraag opgeworpen of de deserteur op de hoogte is van bepaalde, en misschien ook wel militaire, geheimen. litiek sinds de nazi's te ondermijnen. Men rekent er op, dat nog meer voor aanstaande figuren uit het openbare leven het voorbeeld van dr. John en Schmidt- Wittmack zullen volgen. Dat zou een diepe indruk maken op het goedgelovige en niet ontwikkelde deel der natie. Hoe zou de gewone man de huidige bewindhebbers kunnen vertrouwen wanneer vooraan staande figuren Adenauer in de steek laten IIU maakte immers deel uit van de perma. gn naar het Qosten overlopen? nente Bondsdagcommissie, die zich met vragen van de Europese veiligheid bezig houdt, en hy had zitting in de Bondsdag commissie voor algemene Duitse vraag stukken. Er is verzocht zijn immuniteit als Bonds. daglid terstond te laten opheffen, want zo lang dat niet geschied is, kan men niet eens zijn schrijftafel, die de staatspolitie verzegeld heeft, openbreken om een kijkje in zijn achtergelaten papieren te nemen. Over het opheffen van die immuniteit kan echter alleen de Bondsdag beslissen, en die komt niet eerder dan in September bijeen. Juridische deskendigen van het ministerie van Justitie hebben verklaard dat men hem zijn mandaat niet kan ont nemen en dat zijn zetel in de Bondsdag leeg zal moeten blijven tot de volgende algemene verkiezingen over drie jaar. Men neemt aan, dat Schmidt-Wittmack al sinds enige tijd een dubbele rol heeft gespeeld. Er zijn weinig of geen mensen, die geloven dat hij op een ingeving ge handeld hééft. Hij heeft uit Oost-Berlijn in twee brieven, waarvan er een aan zijn moeder in Hamburg was gericht, laten weten, dat hij ziin daad goed voorbereid had, waarschijnlijk in overleg met in vloedrijke figuren in Oost-Duitsland en misschien wel met dr. John. Parallel met geval John Sommige waarnemers zijn er van over tuigd, dat men hier met een van tevoren Maar de Britten zijn te harde realisten dan dat zij dit soelletje zonder meer zouden meespelen. Zij verwijten Washington een tekort aan werkelijkheidszin. Verstarrende onverzoenlijkheid kan alleen maar tot een uitbarsting leiden. Bemiddelende rol Groot-Brittannië is door zijn ligging, kwetsbaarheid en economische belangen meer dan ooit geroepen tot een bemidde lende rol. Het zal waarschijnlijk de com munistische machthebbers kunnen gene zen van het waandenkbeeld, dat het Brits- Amerikaanse bondgenootschap verbroken zou kunnen worden. Als Moskou en Peking Engelsen van de Amerikanen los te weken, opgezet plan te doen heeft Er valt een parallel te trekken tussen het geval van dr. John en het verdwijnen van Schmidt- Wittmack. Op psychologisch goed gekozen momenten zijn de ogen van de gehele buitenwereld op West-Duitsland gericht door opzienbarende verdwijningen. Het is duidelijk dat men van het Oosten uit pro beert de huidige toestand in West-Duits land en Adenauer's op het Westen ge oriënteerde politiek zo ongunstig mogelijk voor te stellen. De bedoeling is klaarblijkelijk niet al leen het vertrouwen van de Westelijke wereld in de bondsrepubliek te schokken, maar ook het vertrouwen van de bevol king van West-Duitsland in haar eigen re gering en in de tot dusverre gevolgde po- Hoewel de gemiddelde Nederlander in 1953 van verscheidene voedings- en genot middelen meer heeft gebruikt dan in 1952 wordt per hoofd van de bevolking nog steeds minder geconsumeerd dan in de ja ren. voor de tweede wereldoorlog. Wat de voedingsmiddelen betreft ge bruikte de Nederlander alleen margarine, suiker en fruit in aanzienlijke hoeveelheden meer dan vijftien jaar geleden. Van de ge notmiddelen werden meer sigaretten en ge distilleerd gebruikt dan in de jaren vóór 1940. Van de andere voedings- en genot middelen is het verbruik in vergelijking tot dc jaren vóór de laatste oorlog nog altijd lager volgens de cijfers, die thans bekend gemaakt zijn door hot Centraal Bureau voor de Statistiek. Sinds de jaren 1937/1938 is het boterver- bruik gehalveerd: toen 5,5 kg. per persoon, in 1953 slechts 2,8 kg. per persoon. Het margarineverbruik daarentegen is sterk toegenomen, namelijk van 7 kg. tot 18,3 kg. in 1953 tegen 17,7 kg. in 1952. Wat de dierlijke vetten betreft is het verbruik van rund- en kalfsvet afgenomen van 1,9 kg. in 1937 tot 1,2 kg. in 1953. Hiertegenover staat een groter verbruik aan reuzel van 0,5 kg. tot 0,9 kg. Spijsolie geeft ook een achteruitgang te zien sedert 1937, evenals plantaardig vet. Het melkverbruik, waarvan geen juiste cijfers uit de jaren voor 1940 bekend zijn, is in vergelijking tot 1948 ook achteruit gegaan. Was het toen nog 231 kg. per per soon, thans 216 kg. per persoon. Het ge bruik van kaas is aan schommelingen on derhevig, hoewel ook hier een dalende tei<- denz waarneembaar is. Ook van eieren is het verbruik aanzienlijk gedaald, namelijk van 143 stuks in 1937 tot 100 stuks in 1953. Vlees geeft vrijwel over de gehele linie eveneens een achteruitgang in het gebruik in vergelijking tot 1937 te zien, doch een vooruitgang in vergelijking tot 1952. Het verbruik in de jaren 1937, 1952 en 1953 was respectievelijk 36,9, 32,3 en 34,7 kg., voor rund- en kalfsvlees respectievelijk 16,2, 14,9 en 15,4 kg., voor varkensvlees respectievelijk 16, 11,1 en 14,1 kg., vooi schapenvlees respectievelijk 0,7, 0,2 en 0,3 kg. en voor paardenvlees respectievelijk 1,1, 1,4 en 1,3 kg. Van vet spek liep het gebruik terug van 5,3 kg. in 1937 tot 4,7 kg. in 1952 en tot 3,6 kg. in 1953. Het ver bruik van vis laat een kleine stijging zien, namelijk van 9,9 kg. in 1937 tot 10,2 kg. in 1953. Grutterswaren,rijst en peulvruchten werden in 1953 ook al minder verbruikt dan in 1937. Opmerkelijk is hier de achter uitgang in het verbruik van rijst, namelijk van 6,1 kg. in 1937 tot 1,7 kg. in 1953. Voor grutterswaren was de achteruitgang van 2.6 kg. tot 2,4 kg. en van peulvruchten van 2.7 tot 1,6 kg. Suikerverbruik gestegen Het suikerverbruik is gestegen en wel van 25,6 kg. in 1937 tot 35,6 kg. in 1953. Ook het verbruik van fruit is gestegen, na melijk van 38 kg. in 1937 tot 54 kg. in 1953. Daarentegen daalde het verbruik van groenten van 67 kg. tot 65 kg. Groter is de daling in het verbruik van aardappelen. In 1937 at iedere Nederlander nog 130 kg., in 1948 zelfs 140 kg., maar daarna trad ten aanzien van dit Nederlandse volksvoedsel een daling in die zeer opmerkelijk is: 135 kg. in 1949, 130 kg. in 1950, 120 kg. in 1951. 110 kg. in 1952 en 105 kg. in 1953. Ook het verbruik van koffie en thee daalde, terwijl dat van cacao constant bleef op 0.3 kg. per persoon, zowel in 1937, 1953 als 1953. Koffie gaf een daling te zien van 3,6 kg. in 1937 tot 2,1 kg. in 1953. Het theeverbruik was in 1937 nog 1,2 kg.; in 1952 was het gedaald tot 0,7 kg., doch in 1953 steeg het tot 0,8 kg. Het verbruik van gedistilleerd is geste gen van 1,45 liter in 1937 tot 2,15 in 1953. tri de voorafgaande jaren was het echter hoger, namelijk 3,20 in 1949, 2,95 in 1950, 2.67 in 1951 y 2,23 in 1952. Het bierver- bruik daalde van 14,1 liter tot 12,7 liter Van wijnen daalde het verbruik van 1,2 liter in 1937 tot 0,65 liter in 1953. In 1937 rookte men in ons land gemid deld 174 sigaren per persoon, in 1953 was dit 86, doch de jaren daarvoor nog minder: 70 in 1951 en 79 in 1952. Het kerftabakver- bruik daalde iets en wel van 1,2 kg. in 1937 tot 1 kg. in de jaren 1951, 1952 en 1953. Het sigarettenverbruik is sterk toegeno men en wel van 506 stuks in 1937 tot 966 in 1953. In 1952 was het verbruik 913 en een jaar daarvóór 822 stuks per persoon. De communisten zouden het volk in West-Duitsland de overtuiging moeten bijbrengen, dat een vereniging van het Westen en het Oosten van Duitsland niet mogelijk was langs de tot dusverre door Adenauer ingeslagen weg maar alleen door een nauwe samenwerking tussen Oost en West. Het zou hun bedoeling zijn net zo lang ondergronds te wroeten, tot de tijd geschikt gevonden wordt om een volks front aan het bewind te laten komen, waarin communisten en links georiënteer de andere groepen broederlijk met elkaar zouden samenwerken. Zij zouden nog geenszins de hoop hebben opgegeven, dat West-Duitsland op den duur als een rijpe vrucht in de schoot van de communisten zou vallen. (Van onze correspondent in Londen) Toeristen, die deze zomer naar Londen komen, zullen de gedaanteverwisseling welke de stad de laatste tijd heeft ondergaan, al gauw bespeuren. De ruïnes en lege plekken, door de bommen veroorzaakt, maken snel plaats voor nieuwe kantoorburchten en andere gebouwen. Maar er is nog iets anders. Want alom zijn gezellige, knusse en artistiek uitgevoerde koffiehuisjes verrezen zo tussen de zeventig en honderd die vooral voor de bezoeker een onmisbare steun en toeverlaat betekenen. Londen is een reusachtige, rusteloze en onpersoonlijke machine, welke zich in schijn weinig bekommert om de enkeling, die dit alles op zijn gemak in zich wil opnemen. Onmiddellijk moet hieraan echter worden toegevoegd dat de stad veel bekoorlijks bezit, al ligt dit er niet zo dik bovenop. De parken liggen als eilanden van natuurschoon midden in de onafzienbare huizenzee en de plantsoenen in het midden van de achttiende-eeuwse pleintjes zijn ware oasen in de daverende drukte. Gras mag men altijd betreden in Groot- Brittannië en in deze stedelijke lustoorden kan men lui languit liggen in lage linnen stoelen, die overal op de fluweelzachte gazons staan. Maar de plechtankers voor de vreemde ling plegen de restaurants te zijn en die zijn nu eenmaal voor het merendeel mas sale voederinrichtingen, waar men uit bittere noodzaak neerzit, niet om te pra ten of te staren of naar anderen te kijken, maar louter om de biologische functie van eten en drinken te verrichten en dan zo gauw mogelijk weer weg te gaan. Want zodra uw bord leeg is, wordt u de dicht gevouwen rekening aangeboden, hetgeen betekent dat men verwacht dat u plaats maakt voor de volgende klant. De huren zijn schrikbarend hoog en de restaurateurs moeten daarom een enorme omzet hebben, willen zij de kosten goedmaken. Ontoeganheijke clubs Als u uit wilt blazen, kunt ge dat, be halve in de parken, doen in een club, maar voor de toerist is dit heiligdom der heilig dommen tenzij een lid hem introdu ceert ontoegankelijk. Nergens kon men tot voor kort, bij. het vrijwel ontbreken van terrassen: zittende de voorbijgangers van dichtbij waarnemen. Ook niet in de taveernes, die bovendien tussen halfdrie en halfzes gesloten zijn. Maar zie, het koele, ingetogen Groot-Brittannië heeft te langen leste het vasteland ontdekt. Allerlei ondernemende lieden laten kof- fie-tentjes verrijzen, ontworpen door de beste binnenhuis-architecten, waar men kan zitten zonder als een wild dier opge jaagd te worden, en waar men, dank zij het vele glas, naar buiten kan kijken ook, al is het soms door de discrete spleten van neergelaten jalouzieën. De artistieke jonge lingschap heeft zich voor een belangrijk deel er van meester gemaakt en het geeft kleur, levendigheid en losheid aan het vaak al te vormelijke Engelse bestaan. Onvervalste espresso De onvervalste Italiaanse zwarte „Es- presso"-koffie wordt er uit vernuftige ap paraten geschonken, en men kan er gebak en andere lekkernijen bij krijgen, waarvoor men anders naar het vasteland van Europa moest reizen. De koffie is bovendien niet zo kostbaar als aan de andere zijde van Het Kanaal. Er zijn schilders, die koffie huisjes begonnen zijn en er permanente tentoonstellingen organiseren. Er is er ook één in het artistieke Chelsea, waar antiek verkocht wordt. De meeste koffiebars blijven tot mid dernacht open en dat is voor menigeen een uitkomst omdat de taveernes, ofwel „pubs", om tien uur of halfelf dichtgaan. Maar het belangrijkste is wél dat men in al deze nieuwe, vaak chique, inrichtingen weet hoe men koffie moet zetten. Want het bruine vocht, dat men elders voorge zet krijgt, heeft meestal met koffie wei nig gemeen, met als gunstige uitzonde ringen: Lyons en Kardomah. Onechte sfeer Het is overigens een beetje onecht om dat de nieuwe kofie-kombofjes met hun uitbundige, exotische sfeer zo weinig Lon- dens zijn. Men waant zich in Mexico (zoals in het bamboe-intérieur van Moccamba in Knightsbridge) of in Milaan, zoals bij Ne- gresso, in Bondstreet, of in Parijs, zoals bij Huish. personeel gevr. ZELFST. DAGMEISJE gevr. van 8.30 tot 3.30 u. Delft laan 53 Tel. 25621. JONG MEISJE gevr. voor de ochtenden in gezin met 2 kind. Aanm. Woensd. Dond. en Vrijd. 's av. 79 u. bij Mevr. Stigter, Welgelegen- straat 19, Haarlem. WERKSTER gevr. v. Maand, en Vrijdagmorgen. Mesdag laan 19, Heemstede. NET MEISJE voor de och tenduren gevr. in gez. Haar- lem-C. Brieven G 7684 NETTE WERKSTER voor Zaterdagmiddag. F. A. Lucas Stuyvesantstr. 63, Haarlem. Tel. 22658. HULP IN DE HUISH. gevr. v. d. of voor d. e. n. boven 20 j. weekend vrij, werkster aanw. Brieven G 7660. NET MEISJE gevr. Dinsd., Donderd. en Vrijdag van 9.30 tot 12. Fr. Lisztlaan 4, Hst. MEISJE gevr. voor d. en n. Mevr. Dekker-Jonker, Slin gerweg 5. Bentveld. JONG MEISJE, intern, gevr. te Zandvoort, in kl. gez. Br. G 7663. FL. HULP voor 3 ocht. p. w. bij dame alleen. Tel. 21416. Op boekhoudmach. ervaren TYPIST (E) voor tijd. gevr. Ook gehuwden. Type Bur. „Paraat". Tel. 25920. NETTE WERKSTER Vr. of Z. 9-1 u. f 3. Raamvest 13B. FL. ZELFST. WERKSTER v. 1 hele en 2 halve d. per w. v. g. g. v. Mevr. Smits, Pieter Aertszlaan 5. Heemstede. HULP voor lichte huish. be zigheden en wassen van fijn goed gevr., 3 halve dagen p. week. Toneelhuis, Ged. O. Gracht 119. WERKSTER gevr. Van Rie- beecklaan 13. WERKSTER, 5 ocht. p. w. Oude Posthuisstr. 37, H'stede Perfecte HULP i. HUISH. gevr. v. beg. Sept., extern of intern. Borgerweg 7, A'hout. Tel. 26489. Enige uren p. w. HULP gevr. geen werkster. Brieven G 7588. Nette JONGE WERKSTER gevr. v. Ma., Do. en Zat.- ocht. of meisje v. d. mor genuren pl.m. 16 j. Eerel- manstraat 1, H'stede. Aanm. 7—8 uur 's avonds. WERKSTER gevr. pl.m. V/2 d. in de veertien dagen ter assistentie van dienstmeisje Arnoldlaan 7. Bl'daal (bij eindpunt lijn 3) Tel. 22124. Mevr. Hoes, Kleverparkweg 146 te H'lem vr. flink R.K. MEISJE v. d. e. n. met hui selijk verkeer. NET MEISJE voor kl. gezin van 8.30 tot 2 of 3 u. Slan- genkruidlaan 24, Z.W. NET MEISJE v. d. e. n. gevr. voor directe indiensttr. Al leen met goede referenties komen in aanmerking. Mevr. Wiemeijer, Schulpweg 15, Aerdenhout. Tel. 26032. FL. WERKSTER 3 x p. w. 9—5. Spaarnelaan 4, H.-Z. DIENSTMEISJE v. 8-14 uur gevr. in gezin v. 2 pers. Aan melden 6—8 u. Mevr. Steen metser, Beethovenlaan 40, Heemstede. JONG MEISJE gevr. v. 8-13 u. Aanm. Hin, Nobellaan 17, Heemstede. NET DAGMEISJE gevr. in kl. gez. Nieuw huis, c. v. Aanm. 's av. na 8 u. Mevr. Schippers, Beethovenlaan 17, Heemstede. Bedrijfspers. gevr. DRAAIER en MACH. BANK WERKER gevr. v. dir. C. A. Baars, Lange Wijngaardstr. 27, Haarlem. NETTE BROODBEZORGER gevr. goede verkoper. Wed. J. Hart en Zn., Slachthuis straat 1. Enkele PIENTERE JON GENS gevr. voor de afdelin gen Drukkerij en Cartonnage Leeftijd 16 t/m. 20 jaar. Vernhout en Van Sluijters' Drukkerijen N.V. Aanmelden uitsluitend Bakenessergracht 3, Haarlem. BOERENKNECHTJE gevr., goed kunnende melken of genegen het te leren in Hrl. Brieven G 7647. LEERL. of AANK. en 2de KAPSTER gevr. P. Junge, Spaarnwouderstraat 120. NETTE JONGEN, leeft. pl.m. 17-18 j. voor fietswerk. Jac. Pijl, Levensmidd.bedr. Bloe mend.weg 28-30, Bl'daal. BANKETBAKKERIJ. Gevr. een bekwaam 2e of le Be diende. Tevens een fl. leerl. N. Doodeman, Jan v. Goyen- straat 16, H'stede. HOVENIER en HALFWAS gevraagd. J. H. Wesseling en Zn. Prof. van Vlotenweg 1, Bloemendaal. 'LEERLING-BANKETBAK KER en derde bediende. Banketbakkerij. Vroom en Dreesmann. Gr. Houtstraat. Aanm. v. 105 uur. NET HANDIG MEISJE gevr. door kantoor te Haarlem v. het bedienen van kantoor machine. Accuratesse en goede beleefdheidsvormen vereist. Diploma's niet ver eist. Sollicitaties G 7577. ZANGERES gevr. bij best. orkest. Brieven G 7634. PIENTERE JONGEN gevr. v. fabriekswerk door Haar lemse Melkinrichting Firma A. J. Tromp en Zn. Aanm, Atjehstraat 8. MEISJE gevr. om opgeleid te worden in toneel verhuur bedrijf. Toneelhuis, Ged. O. Gracht 119. BANKETBAKKERIJ. Gevr. tweede bediende. R. Bos, Kleverparkweg 12. AANK. LAMPEKAPWERK- STER gevr. Fa. D. S. Leef- lang. Lange Veerstraat 23. RUIME BIJVERDIENSTEN. Verzekering Mij. vraagt be schaafde heren, die in avond uren eenvoudige spaarverze- keringen willen afsluiten. Brieven G 7603. Op onze cartonnage-afdeling is weer plaats voor enkele FLINKE MEISJES. Gunstige arbeidsvoorwaarden. Vern hout en v. Sluijters' Drukke rijen N.V. Aanmelden: uit sluitend Bakenessergracht 3, Haarlem. NAAISTERS EN LEERLIN GEN gevr. Aanm. dag. 9—5 uur. Confectie atelier Ecobe, Gasthuisstraat 3, Haarlem. MACHINESTIKSTERS en HANDWERKSTERS gevr Aanm. dag. 95 uur. Confec tie atelier Ecobe, Gasthuis straat 3. Haarlem. PERSERS en BIJPERSERS gevr. Aanm. dag. 9-5 u. Con- fectieatelier Ecobe. Gasthuis straat 3, Haarlem. Huish. pers. aangeb. Wie wil VERZORGING v. ZIEKE of hulp in de huish., bij H. of D. tegen kost. Brie ven G 7688. NETTE WERKSTER omtr. Kl.laan Rijkstraatweg. Brie ven G 7649. WERKSTER v. 9-12 u. omg. Delftlaan f 1 p. u. Br. G 7624 HUISH. HULP voor halve of 4 hele dagen. Tevens voor oppassen, ook Zondags. Br. G 7620. BESCH. ERV. JUFFROUW v. nette fam., m.b. 1. zorgz. kracht, zoekt kl. lief hoog staand mil. v. huish. te be sturen, waar werkster is. Pr. kok. en get. Br. A Z Boekh. v. Mourik, Bronsteeweg Hst. NETTE WERKSTER b. z. a. Dinsdag en Donderdagmor gen en middagen. Br. G 7582 immmmim—mÊ—BmmmKmmÊ—im—mamma* Bedrijfspers. aangeb. BAKKERSGEZEL b. z. a. in gemengd bedrijf, goed be kend met banketbakkerij, ook genegen een kleine Wijk te lopen. Brieven G 7667 NET EERLIJK PERSOON 42 jaar, zoekt werk, onver schillig wat. Brieven G 7651 BAKKER b. z. a. ook voor andere werkzaamheden. Bf. G 7650. THUISWERK voor handw., mantels gez. d. jonge vrouw Brieven G 7558. GEDIPL. le KAPSTER, 2e jaars, zoekt prettige werkkr. Brieven G 7553. GEP. b. z. a. v. lichte adm. h. of halve dagen. Br. G 7567. AUTOMONTEUR b z. a. v. de avonduren. Brieven G7631 Huizen gevraagd Te koop gevr. Bloemendaal O'veen VRIJST. HUIS met tuin c. v. ind.: 3 kl. kamers ben. garage (of te bouwen). Ook woningr. mogelijk, mo dern huis, garage, c. v. randgem. Bl'daal. Br. G 7666 Kamers gevraagd KAMERS met stook- en kookgel. gez. door jongelui die willen trouwen. Vrouw genegen in de huish. te hel pen. Brieven G 7632. GESTOFF. WOONRUIMTE met spoed gez. door echtp. met 1 kind. Br. G 7625. GEM. ZIT-SLAAPK. gevr. door dame, omg. centr. Pr. f 25 a f 35 p. mnd. Brieven G 7617. ENKELE KAMERS m. keu ken gevr. Brieven G 7615. GEMEUB. ETAGE gez. door verlofgangers (4 pers.), met centr. verwarming, in H'lem of omgeving. Brieven G 7589 VRIJE ETAGE ongem. voor 2 werkende dames, ongev. f 35 p. m„ liefst centr. Brie ven G 7584. ZIT-SLAAPK. m. vaste was tafel en voll. pens. gevr. d. scholier. Brieven met uitv. inlicht, en pr. G 7569. Dame vraagt in 't Z. v. Hrl. op goede st. liefst ongemeub. ETAGE of 2 kamers m. kl. kookgel. of geh. of gedeelt. pens. Brieven m. inl. G 7643. Tydeliik ged. gem. WONING gezocht met 2 slaapplaatsen. Br. met opg. van prijs G 7560 2 KAMERS met keuken gez. door i. echtp. z. k. Brieven G 7559. Kamers aangeboden 2 ZOLDERK. leeg aangeb. vaste wastafel event, c. v. Tel. 39736. SLAAPK. rqet v. w., st. gel. en.kast voor 1 of 2 dames te Haarlem-W. Brieven G 7687 1 GEM. ZIT- en SLAAPK. aangeb. begin Sept. met vrije keuken, incl. gas, licht, en water, f 100 p. m. voor 6 m. voor mensen zonder kind. Brieven G 7644. GEST. BALKONK. m aparte k. en w. gelegenh. liefst ver pleegster. Brieven G 7600. La Chaumieje, in Parklane, terwijl Marra- kesj evenmin in Soho ontbreekt. De kof fiehuisjes zijn vooral uiting van een sociale verschuiving. Men vindt er vaak het pu bliek dat vroeger de dure restaurants en de nachtclubs, die zelfs de rijken niet meer kunnen betalen, bezocht en dat thans zijn toevlucht neemt tot deze nieuwste roddel centra, waar ook de existentialistische jeugd, of wat daarvoor doorgaat, en de mannequins, zich thuis voelen en waar men vaak bediend wordt door jonge meisjes uit de society. Echt koffieland Toch wordt met deze moderne koffie- kransjes een aloude traditie voortgezet. Want eens is het theeland Groot-Brittannië een echt koffieland geweest. In de zeven tiende en de achttiende eeuw telde het toen kleine Londen tweeduizend koffie huizen, welke tenslotte uitgroeiden tot handelsondernemingen en clubs. Zowel Lloyds, het grootste scheepsverzekerings- bedrijf ter wereld, als de Bank van Enge land, zijn begonnen als koffiehuizen. Het eerste werd gesticht door een in Turkije geboren Griek, Pascal Rosee, in het hart van de City. Tot op de huidige dag zijn buitenlanders leidende figuren in het restauratiewezen. De nieuwste café-koning is een Italiaan. Penny-universiteiten De oude koffiehuizen waren centra van politiek en cultuur. De koffie werd aange prezen als opwekking voor de geest. Figu ren als 'Dryden en Johnson verzamelden hun vrienden in de praatcafé's om zich heen. Het werden op den duur luidruch tige plaatsen, waar ongewenste typen door drongen. De huisvrouwen kwamen er tegen in opstand omdat hun mannen er tot mid dernacht bleven hangen. Karei II zag in de koffiehuizen, vol republikeinen, een po litiek gevaar, en hij sloot deze „Penny-uni versiteiten", zoals ze genoemd werden wegens de stuiver toegangsprijs, welke men betalen moest. Schuchtere terrasjes De nieuwe koffiehuisjes schieten soms uit met een schuchter terrasje, maar deze blijven zeldzaam, omdat de trottoirs nu eenmaal te smal zijn en het weer te ver anderlijk is. Een aanwinst zijn ook de eet huisjes voor lichte gerechten, die de naam „Soupkitchen" dragen, maar die gelukkig niets gemeen hebb°n met de gaarkeuken, dat het woord betekent. Natuurlijk zweert de Brit nog altijd bij zijn thee, welke hij in eindeloze hoeveel heden tot zich neemt, en welke drank het wondermiddel is om hem over de levens moeilijkheden welke dan ook heen te helpen. Maar de koffie is haar verove ringstocht begonnen, dank zij de jonge generatie en kennelijk onder invloed van de aanwezigheid" van zovele Amerikanen en continentalen tijdens de oorlog.... 2 p. D. SCHOENEN m. 41 1 p. nieuw (Welf) samen f 28 Engelszstraat 44. Z. g. a. n. 2 pers. BEDSTEL m. b. vering en Auping spir. m. ledikant, bil. pr. en z. g. a. n. d. fiets. Adres te vern. bur. van dit blad. Diversen VERMIST: hond, langharig, beige van kleur, luisterend naar de naam Mekkie. Terug te bezorgen: Linnaeuslaan 12 of tel. 35048. VERMIST: jong rood poesje. Boot, Florastraat 18. MUURVLAKTE TE HUUR langs één der hoofdstraten van Haarlem. Brieven G 7671 Welke eenz. oude heer P.G., g. gesit. heeft behoefte aan PRETTIG HARTELIJK TE HUIS? Villa'tje in land. om geving, vlak bij bos. Brieven G 7581. NET KOSTHUIS aangebo den. Busken Huetstraat 32. NET KOSTHUIS m. h. verk. Slachthuisstraat 64 rd. GEM. KAMER te huur voor echtpaar, met prima pension str. water. Tel. aanw., prijs billijk. Brieven G 7628 of tel. no. '14587. Mooie ZIT-SLAAPKAMER met pr. pension aangeb. op 't Zuiden in het centr. voor nette heer. Tel. aanwezig. Br. G 7562. ZIT- en SLAAPK. en vrije keuken aangeb. voor dame alleen P.G., tegen 15 Sept. te Heemstede. Bx-ieven no. 42 Daudey, boekh. Heemstede. Woningruil Aangeb. gerieflijk zonnig vrij BOVENHUIS op goede rustige stand: 5 kamers, keu ken. douchecel, zolder, grote vestibule en hall, 2 balcons ruim uitzicht, huur f 44 p. m. in ruil voor heel huis of vrij benedenhuis. Br. G 7565 VRIJ HUIS m. tuin agb. 3 ^laapk., badk., zolder, omg. Stuyvesantpl., huur f 48.80. Gevr. vrij huis, minstens 6 slaapk. Brieven G 7623. VLOTTE VRIENDIN GEZ. 15 a 16 jaar. Br. G 7652. SCHILDER zoekt werk voor avonduren. Brieven G 7653. VOOR DIERENVRIENDEN. Gratis 2 Cyp. katers en 1 poes, zind. 7 a 8 w. Tel. 12051 Kinderhuisvest 11. ROOD of LAPPEN KATER TJE gevr. pl.m. 6 w. Twijn- derslaan 3, tel. 10978. GARAGE gevr. per 1 Sept. omg. Rijksstraatweg no. 600. Muiderslotweg. Tel. 14903 of Brieven G 7564. Te kooD gevraagd GEVRAAGD: toonbank met marmeren bovenblad, snel weger, stelling en kaassnij machine, alles in g. st. ook afzonderlijk. Brieven G 7585. Timmermanswerkbankje v. amateur, v. Dortstr. 84, telef. no. 18440. 1 pers. LEDIKANT. Brieven G 7568. Wie heeft er voor jongeman een kleine VOOROORL. AUTO ter overn. om aan te pionieren? Br. G 7638. AUTOPED op 1. bv Moet in pr. st. zijn. Brieven G 7618. Te koop aangeboden Duitse kruissn. BECHSTEIN PIANO. J. W. Frisolaan 10. Tel. 20461. Na 6 uur. BANKSTEL met 3 clubs in pr. st. spotprijs. Modern, Gen. Cronjéstraat 160. HUIS AGB. Orionweg, centr. verw. 6 kamers, badk., voor- en achtertuin. Gevr. soortge lijk huis met garage ook A'hout, Heemst, of Santprt. Brieven G 7579. GEH. VRIJ HUIS aangeb., 6 k., badk. keuk. enz. Gevr. geh. vrije le etage of vrij be- nedenh. goede st.. centrum of omg. Br. m. voll. omschr. G 7576. VRIJ HUIS aangeb. met 4 kamers en zolder. Rozen- prieel f 5.35 p. w. Gevr. ben. of bovenhuis, liefst H.-O. ho gere huur geen bezw. Brie ven G 7665. VrU zonnig BENEDENHUIS met tuin, huur f 7.50. Gevr. groter huis, huur pl.m. f 50 per maand in Haarlem. Br. G 7640. 3 KAM. PARTERRE FLAT aangeb. in Den Haag. Gevr. een groter huis op nette rustige stand C. V. te Haar lem of omgeving. Uitgebr. brieven J. Bakker, Franken- slag 75, Den Haag. 1 pers. DIVANB. matr. en k. 2 dekens f 45, gr. salont. f 15 5 m. gangl. f 12.50. Br. G 7593 24 d. KEUKENUITR. 6 p. cassette en messen, ged. lin- nenuitz. Brieven G 7592. VOS in pr. st. f 45. Clivia laan 23, Heemstede, 2 x b. Pracht WAGEN te koop, 4 deurs 7 pers. in pr. staat, zeer voordelige aanb. Tel. 20727. Na 6 uur 24786. Pr. D. HERDER, teef, 14 m. st.b. Heinsiusl. 2, H'lem. Tel. no. 34012. MAIL PENANTKASTJE met opz. f 12.50. Brouwerspl. 13. OCCASION. Renault 4 b.j. 1951, steeds door eigenaar zelf bereden. Motorisch en uiterlijk in pr. st. Te bevra gen Garage Erdtsieck. Nas- saulaan 31, tel. 18838, H'lem. KINDERL. met matras f 15, wandelw. met zak f 15. Jac. v. Campenstraat 10. Goede H. FIETS, geh. compl. f 35. Kleverl. 43 A, Bl'daal. Tel. 18241. Z.g.a.n. H. RIJWIEL, H. en D. leren jassen, damesfaut., wintermantel, leren handsch. en regenbroek, 2 klapstoelen. wasteil en ketel, wegens ver trek. Vondelweg 102. Z.g.a.n. wollen PLUSFOURS PAK 12 14 j. f 27.50, 2 n.we R. C'. H. shirts f 4.50 p. stuk. Hyacintenlaan 12. 1 paar VOETBALSCH. m. 43 f 7.50, 1 voetbal steek 5 met patentsl. f 10. Stuyvesantpl. 12 rood. Goed onderh. compl. SLAAP KAMER AMEUBL. van par ticulier weg. bijzondere om- standigh. Brieven G 7619. Pracht H. WINTERJAS en costuums m. pl.m. 48. Brie ven G 7616. TE KOOP: 1 vlaggestok lang 5.50 m. met vlag en wimpel f 15, 10 m. waterslang en sproeier met haspel f 15, 1 badgeyser met doucheslang f 50, 1 vulkachel merk Davo hoog 85 cm. f 75, Iepenlaan 70, Bloemendaal. 4 CLUBS. Schoonoordlaan 4 KANO MET PEDDELS f 25. O.-Indiëstr. 37 rd. LINTZAAG 31 cm. wieldiam. Adres vern. bur. v. d. blad. VAUXHALL VELOX 1952, in pr. st. kl. staalgrijs, pr. f 3500. Tel. 39383. Na 5 n.m. Pracht DUITSE HERDER 7 mnd. Tel. 19320. DAMESFIETS geh. compl. te koop of te ruilen voor meis- jesfiets pl.m. 10 j. Caninefa- tenstraat 68, tel. 24571 K.WAGEN, zw. d. mantel m. 42. m. winter- en regenman tel 10 j. Rijksstraatweg llOrd OPEL 6. P. C. Hooftstr. 5, Haarlem-N. JONGE KONIJNEN te koop Vrouwehekstraat 33. GITAAR f 25. Pleiadenstraat 49, Haarlem-N. AUTO SEVICA '48 in prima staat, pr. billijk. Benviljoen- straat 3 rood. TROP. AQUARIUM m. 1. bak en vis f 20. Veenbergpl. 9 MOTORINVALIDENWA- GEN te k., splinternieuw, m. 125 c.c. benzinemotor, zeer fraaie uitvoering, eenvoudige bediening. Br. no. T-3068, Adv. Bur. Alta, Pausdam, Utrecht. STOFZUIGER, divan, sche merlamp en rooktafel. Tel. no. 39736. Z.g.a.n. grijze KINDERWA- gen. Paul Krugerstraat 70. AUSTIN 8 in pr. st. Benz. 1-13, geen olie f 1200, Ook genegen te ruilen v. Fiat 500 cabriolet. Molukkenstr. 16, H'lem na 17 uur. D. SPORTRIJWIEL en H. rijwiel. Turfsteeg 4, b. d. Kl. Houtstraat. VERGROTE B. M. pr. st. m. alle toebehoren, geclassifi ceerd. Verk. weg. emigratie. Kl. Houtweg 49, H'lem. JA WA 250 c.c, Ged. Schalk- burgergracht 18, H'lem. 2 mooie JAPONNEN als nw. blauw en zwart, m. 42, in- maakpotten. Paus Leostr. 2. Goed onderhouden SIMCA '48/'49 met alle papieren, ook voor buitenland, motor prima. Nassaustraat 24. Tel. no. 18408. BOEKEN 3e kl. U. T. S. A'dam. Z. Schalkwijkerweg 58, Haarlemmerliede.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7