Graaf Willem I legde grondslag voor hoogheemraadschap Rijnland Dienst Sociale Zaken moet discreter kunnen werken Veelzijdig programma van „Geloof en Wetenschap" Viering 750-jarig bestaan Tweede lustrum B.O.I.W. Haarlem Loopmare in nieuw gewaad Nieuwe vleugel met privé spreek kamertjes dringend nodig WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Smaakvol feestprogramma Graaf Willem I Stucadoorspatroons komen in Haarlem bijeen Cursussen Offerblok uit Basiliek ontvreemd P. Terstal veertig jaar in dienst van de P.T.T. Lichtbeeldenavond in de Zuiderkapel Het carillon speelt Burgerlijke Stand Noodkreet in jaarverslas Klavarskriboclub geeft concert in de Hout Hijnland heeft bij Katwijk een nieuw gemaal laten bouwen; dat zal op 3 September officieel in gebruik worden genomen en tevens zal een beeld onthuld worden van Graaf Willem I van Holland, als hulde aan de belangrijkste figuur in de wording van het hoogheemraadschap. De feestelijkheden ter gelegenheid van de ingebruikneming en de onthulling van het beeld worden gecombineerd met de herdenking van het zevenhonderdvijftig jarig bestaan van Rijnland. Of het dit jaar wel zevenhonderd vijftig jaar geleden is, dat Rijnland gesticht is is niet met zekerheid te zeggen. Uit archieven valt alleen af te leiden, dat tussen 1204 en 1226 door Graaf Willem I de Zwammerdam is hersteld, dat de Spaarndam gelegd is en dat hij de zorg van de werken in handen heeft gelegd van het hoogheemraadschap van Rijnland. De zorgen van Rijnland strekekn zich in het Westen uit over de duinen van IJmui- den tot Scheveningen, in het Zuiden van 's-Gravenhage langs Leidschendam, Zeg waard, tot Gouda, in het Oosten naar Am sterdam-West en in het Noorden langs de Spaarndammerdijk naar de gemeente Vel- sen over de polders en de dijken. De binnendijken moeten voortdurend in staat zijn bij watersnood overstromings water te keren. De zorg omvat mede het houden van de boezemwateren op zoda nige afmetingen als nodig is voor een goede afstroming van het water; de rege ling van het peil en de bescherming van de hoedanigheid van het boezemwater. De oppervlakte van het hoogheemraad schap bedraagt 105.503 ha, die van de boe. zems 3900 ha en ongeveer een derde ge deelte van Rijnland bestaat uit droogge maakte meren (hierbij is ook de Haarlem mermeerpolder). Het aantal polders is 222. Heroprichting omstreeks 1220? In het boek „Het hoogheemraadschap Rijnland, zijn recht en zijn bestuur van de vroegste tijd tot 1857" schrijft mr. S. J. Fockema Andreae, dat de heroprichting van het hoofdwaterschap Rijnland door Graaf Willem I omstreeks 1220 tot een aannemelijke hypothese te maken is. De Graaf vond de verdediging van de Hol landse waterstaat tot zijn taak. Hij had de, in of kort vóór 1204 vernielde, Zwammer dam weer te herstellen en zal toen tevens het onderhoud ervan en het toezicht erover hebben geregeld. De gelijktijdig, althans evenzeer vóór 1226 doorgevoerde afdam ming van het Spaarne bracht weinig on gerief, daar Haarlem nog geen stad was en het doorgaande handelsverkeer in Hol land zich te dien tijde van de landweg Vlaardingen - Delft -Voorschoten -Valken burg-Haarlem bediende. Ook het oprichten van een autonoom lichaam met een eigen orgaan kan voor een graaf, die systematisch stadsrechten uitdeelde, niets ongewoons zijn geweest, aldus mr. Fockema Andreae. Over het gezag der hoogheemraadschap pen in vroeger eeuwen lezen wij in het boek: „Behalve de zorg voor de buiten waterkeringen en enkele andere werken van gemeen belang blijkt het gezagsorgaan van het hoogheemraadschap Rijnland reeds in de aanvang der 14e eeuw, als de ge gevens vollediger worden en meer licht schenken, een veel ruimere taak te heb ben. Het waakt voor de instandhouding van alle waterstaatswerken en het gehele waterstaatsrecht binnen zijn district; het heeft toezicht op de lagere waterschaps besturen; het is met uitsluiting van ande ren bevoegd om wijziging in enig werk, enige bestuursinrichting of enig gewoonte recht toe te staan en om nieuw water staatsrecht te scheppen. Een hoogheemraadschap, dat ruim zeven eeuwen bestaat, heeft een rijke historie. Dat blijkt o.a. uit het archief, dat geves tigd is in het gebouw van Rijnland te Leiden. Het zou ons te ver voeren diep op die historie in te gaan. Wij vermelden, dat het hoogheemraadschap ten tijde van Philips van Bouprgondië een uitgebreide macht kreeg, die later weer beperkt werd, maar groter is dan die van andere water schappen. Toch neemt Rijnland een belang rijke plaats in en bij aanleg van spoorwe gen, wegen of kanalen heeft men eerst te onderhandelen met het hoogheemraad schap, alvorens tot uitvoering van de plannen kan worden overgegaan. Haarlem en omliggende gemeenten lig gen in Rijnland en deze streek heeft in de loop der tijden een belangrijke plaats ingenomen. Spaarndam is van het begin af aan betrokken geweest bij Rijnland. Dat blijkt uit de aanleg van een dam; later zijn het gemaal en de sluizen van groot belang geweest. De Bond van Oud-Illegale Werkers, Haarlem, afdeling van de Vereniging Na tionale Federatieve Raad van het Voorma lig Verzet Nederland, heeft een smaakvol programmaboek het licht doen zien, waar in staat vermeld, welke feestelijkheden de bond heeft geprojecteerd op Maandag 30 Augustus en Dinsdag 31 Augustus, de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, de Moeder van het Verzet. Het boekwerkje is verrijkt met enige inleidende artikelen van de hand van Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de voorzitter van de Vereniging Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, mr. B. W. Stomps en de voorzitter van de B.O. I.W. Haarlem, de heer H. Cox; bovendien bevat het programma enige foto's van het Koninklijk gezin en de beeltenis van Prin ses Wilhelmina. De festiviteiten beginnen met de opvoe ring van het toneelstuk „Het ongeduldige hart" van John Patrick. Het stuk zal in de Stadsschouwburg worden vertolkt door leden van de R.K. Toneelgroep „Ludamus". Na afloop van de voorstelling volgt een gezellig samenzijn in café-restaurant Brinkman, Plein, hoek Tempeliersstraat, waar om twaalf uur middernacht, der tra ditie getrouw, een toast zal worden uitge bracht op H.K.H. Prinses Wilhelmina. Op Dinsdag 31 Augustus volgt een reü nie in café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt met een diner en tot slot een groot Oranjebal, dat te middernacht be gint. Bij de in Den Haag gehouden rijks- examens voor maatschoenmaker (eerste ge deelte) is geslaagd de heer L. Faber Jr. te Haarlem. Het gemaal te Spaarndam bestaat uit twee maal vijf schepraderen, die aan gedreven worden door twee dieselmotoren, uitslaande op de boezem van het Noord zeekanaal. Het gemaal te Halfweg bestaat uit twee maal drie schepraderen, aange dreven door een stoommachine en even eens uitslaande op de boezem van het Noordzeekanaal. Verder zijn er gemalen te Gouda en te Katwijk. In laatstgenoem de plaats komt een nieuw gebouw. Met kracht werkt Rijnland enige eeuwen voor een afdoende bescherming tegen het water en die taak zal in de toekomst voortgezet moeten worden. De bewoners uit Rijnland (in totaal ongeveer 600.000) hebben dus belang bij het goed function- neren van het hoogheemraadschap. Vroe ger hebben uitsluitend eigenaren van on bebouwde gronden bijgedragen in de kos ten: hierin is enkele jaren geleden een wij ziging gekomen en ook eigenaren van be- Als zichtbare herinnering aan het stich- tingstijdperk van Rijnland zal te Kat- wijk een beeld onthuld worden van Graaf Willem I van Holland. Ontwer- per is prof. L. O. Wenckebach. j Na de dood van zijn broer Dirk VII in 1203 verklaarde Willem I zich tot graaf van Holland. Hij moest het land echter met wapengeweld veroveren op Dirk's S dochter Ada, die gehuwd was met graaf Lodewijk van Loon. Nadat Willem 1 eerst succes had geboekt trad Lodewijk in 1204 opnieuw op de voorgrond, ge- steund door vele bondgenoten. Dezen trokken zich weer terug en in latere jaren heeft Lodewijk van Loon nieuwe pogingen in het werk gesteld, Holland te veroveren. Willem I nam gaarne deel aan ridderlijke kr ij gsonder neming en. Hij stierf in 1222. bouwde gronden moesten bijdragen, het geen billijk werd geacht, omdat ook zij er belang bij hebben dat de gemalen draaien, enzovoort. Het bestuur van het hoogheemraad schap Rijnland bestaat uit een dijkgraaf, zes hoogheemraden en zesentwintig hoofd ingelanden. De burgemeester van Haar lem en wethouder A. J. M. Angenent zijn hoofdingelanden voor de gebouwde eigendommen. Aan de dijk nabij Spaarndam staat het gemeenlandshuis van Rijnland, waar vroeger vele vergaderingen gehouden werden. Wegens de slechte verbindingen moesten de dijkgraaf, hoogheemraden en anderen toen vaak in het huis overnachten. Thans dient het huis als woning voor een opzichter en in het gebouw zijn bergplaatsen ingericht. Vroeger heeft de bekende waterbouwkundige Cruquius in het huis gewoond. Het heden verschenen programma van de vereniging „Geloof en Wetenschap" is in een nieuw gewaad gestoken. De Nederlandse kunstschilder, tekenaar en lithograaf Koos Hooykaas, van wiens oeuvre spicimina te vinden zijn in het Rijksprentenkabi net te Amsterdam, de Nationale bibliotheek te Parijs, het Museum van moderne kunst te Sao Paolo in Brazilië en in staatscollecties van Frankrijk en Nederland, heeft er twee koppen voor getekend, die van de zoekende wetenschapsman en van de bezielde gelovige. Voor de achterzijde van het omslag tekende Hooykaas nog een in zijn eenvoud zeer rijk vignetje, dat de prille jeugd van „Geloof en Wetenschap" symboliseert. Aldus heeft de traditionele Loopmare van deze vereniging een uiterlijk gekregen, dat geheel in overeenstemming is met de geestelijke standing van haar programma's. Van een Rooms-Katholieke vereniging mag verwacht worden, dat zij zich bezig houdt met de ontwikkeling van het ge loofsleven. Zo zal prof. dr. W. H. van de Pol op 15 October komen spreken als gewoonlijk weer in de Stadsschouwburg over „Het vraagstuk van de geloofsafval". Maar dan zijn er al twee bijeenkomsten geweest, namelijk een opvoering van „Wel te rusten" door het Rotterdams Toneel op Zondag 26 September, waarmee dus het winterwerk wordt geopend, en een lezing door prof. dr. Fr. Dessauer uit Frankfort aan de Main op Woensdag 6 October over „Voor de poorten van een nieuwe tijd". Toneelvoorstellingen vormen altijd een belangrijk bestanddeel van de activiteit van „Geloof en wetenschap". Zo noteerden wij een opvoering van de „Midzomer- nachtdroom" op 29 October door de Haagse Comedie, een maand later gevolgd door die van Schillers Maria Stuart door hetzelfde ensemble. In 1955 verschijnen nog de Nederlandse Comedie met een voorstelling van „Sophocles" en het Rot terdams Toneel met het blijspel „Asse poester in Wallstreet". De opera is vertegenwoordigd door het Marionettentheater van Bert Brugman (Elisir d'amore van Donizetti op Vrijdag 5 November) en de Nederlandse Opera, welke op 7 Januari een opvoering van „Mignon" van Thomas geeft. Van de lichte muze, mits op goed peil, is men bij „Geloof en Wetenschap" even min afkerig, getuige de komst van Toon Hermans' cabaret „Ballot" en de dansparo. diste Cilly Wang. De muziek is present met een concert door het Nederlands Kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel op Vrijdag 10 De cember en eon pianorecital door Theo Bruins in 1955. Van de lezingen noemen wij nog die van dr. Jos. Smits van Waesberghe S. J. over „Geheimtaal der muziek" (12 November) van mr. drs. Th. Regout over „De won dere wereld van de Stille Zuidzee" en van Douglas Hyde over een oriënteringsreis door Oost-Azië. De Nederlandse Stucadoors Patroonsbond zal op 1 en 2 September zijn jaarlijks twee daags congres houden in de zalen van restau rant Brinkmann te Haarlem. Tijdens dit 48e congres wcwvt in de „Vis- hal" aan de Grote Markt een expositie van stucadoorsgereedschappen e. d. gehouden. Deze expositie is beide dagen ook voor het publiek toegankelijk. In 1955 komen nog dr. H. Groot met een voordracht met lichtbeelden over reizen naar de maan en verder, dr. Bernhard H. Vlekke over „Het bankroet der Europese eenheid?", André George over de Mens tegenover de moderne wetenschap, dr. Sis Heijster over de betekenis van de in telligentie voor school en leven. De laatste lezing, die van Harry Doorn, gaat over „Dwars door de Sahara naar het land van Charles de Foucauld en over de spirituali teit en de huidige groei van zijn beweging". Het programma van Geloof en Weten schap omvat ook een negental cursussen, telkens van drie lezingen. Wij noemen: De filmkunst door A. van Domburg, Christelijk existentialisme door dr. B. M. I. Delfgaauw, Portugal in kleur en klank door dr. E. Brongersma, Jan van Eyck door H. J. Baard, De oude glazeniers door dr. A. van der Boom, Luisteren naar muziek door George van Renesse, Ge schiedenis van de wijsbegeerte door pater F. van de Vrande M.S.C.. Wezen en waar de van het Montessori-onderwijs door me juffrouw L. M. Th. Rood en de herleving van de dans in onze tijd en zijn voor naamste figuren door de choreograaf J. Schultink. De koster van de Kathedrale Basiliek aan de Leidsevaart heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een offerblok. Het offerblok, waarvan de inhoud geschat wordt op 10 tot 25, moet weggenomen zijn in het tijdvak tussen half Juli en 23 Augustus. Aan het blok waren een ijzeren pen en een hangslot bevestigd. Op 1 September zal het veertig jaar geleden zijn, dat de besteller le klasse P. Terstal, wo nende Schreveliusstraat 42 te Haarlem, in dienst trad bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Hij begon zijn loopbaan als hulpbesteller en diende gedurende de jaren 1914 tot 1919 als marinier bij de Koninklijke Nederlandse Ma rine in Indonesië. Na zijn terugkeer volgde in het jaar 1920 zijn vaste aanstelling als be steller. Gedurende ruim 22 jaren was hij werkzaam in de buitenbestelling te Haarlemmerliede, waar hij een geziene figuur was; tegenwoor dig is hij incasseerder in de kwitantiedienst. Tijdens de oorlog was hij een gewaardeerd medewerker in het verzet en sinds de bevrij ding is hij een voorvechter voor de Stichting 1940/1945. Het zal de jubilaris op 1 September niet aan belangstelling ontbreken. Afrika-Inland-Mission Mr. T. E. Lloyd uit Leicester, secretaris van de Afrika-Inland-Mission, maakt op het ogenblik een tournee door ons land, waarbij hij vertelt over zijn zendingsreis door het West-Nijl-district, Tanganjika, Kenia en Oeganda in Oost-Afrika. Hij projecteert hierbij een prachtige serie kleurenopnamen uit deze gebieden. Op Zondag 29 Augustus zal hij des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderslraat te Haarlem spreken, te zamen met Cor van Oudheusden, een jonge Haarlemmer, die zijn opleiding tot zendeling evangelist aan het bekende Bijbel-instituut te Beatenberg in Zwitserland heeft genoten en die straks als zendeling naar Afrika hoopt te worden uitgezonden. De gastbeiaardier Rien Hasselaar zal op Donderdagavond 26 Augustus van 2021 uur het navolgende programma uitvoeren op de beiaard van de Grote Kerk: 1. Improvisatie. 2. Oud Nederlandse Liede ren, a. Wilt heden nu treden, b. O Nederland, c. Gelukkig is het land. 3. Koekoekpreludium, M. v.d. Gheijn. 4. Volksliederen, a. Hollands Vlag, b. In naam van Oranje, c. Wandellied. 5. Scherzando, G. Clement. 6. Boerendansen, a. 'k Heb mijn wagen, b. Als hier een pot met bonen staat, c. Driekusman. 7. Gavotte, G. Boedijn. 8. Kinderliederen, a. Daar zaten zeven kikkertjes, b. Als ik eens een vogeltje was, c. De Speeltuin. 9. Rondino, Kersbergen. Bij de Spaarbank voor de Stad Amster dam heeft het tegoed, verschuldigd aan in leggers, de f 100 millioen overschreden. Het aantal inleggers bedraagt thans ongeveer 230.000. HAARLEM, 24 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 24 Aug., W. Timmers en L. Pet. GEHUWD: 24 Aug., J. Broekhuizen en B. V. L. Holzhaus; J. B. Pel en B. M. J. Rieze- weide. BEVALLEN van een zoon: 23 Aug., A. Busscher—Kippersluis; 24 Aug., S. M. J. BakkerKleij; F. AltmanBrinkman. BEVALLEN van een dochter: 22 Aug., M. R. van de Pol—Henzen; 23 Aug., B. Wijt- kampvan Kleef; H. D. M. DirksNijboer; A. P. D. van LangeveldBachofner; H. M. van Osch—Tuijn; 24 Aug., Chr. H. Blom— Oerlemans; J. L. Pasvan Erven. OVERLEDEN: 20 Aug., E. J. M. de Wit— Jautze, 89 j., Hazepaterslaan; 21 Aug., J. J. A. Boer—Damsté, 81 j., Eindenhoutstraat; 22 Aug., J. N. C. F. Teeuwen. 70 j., Madioen- straat; H. Kaart,Boeré, 86 j., Schotersingel; 23 Aug., J. F. van Dusschoten—Wagenma ker, 77 j„ Schotersingel; E. M. C. A. Thijnen —Batenburg, 69 j., Haitsma Mulierstraat; T. NuisWijga, 67 Kamperlaan. De verbetering van de conjunctuur en de daarmee samenhangende verruiming der werkgelegenheid zijn uiteraard ook van invloed geweest op de bemoeiingen van de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken in Haarlem. Uit het jaarverslag 1953 van deze dienst blijkt dan ook dat het aantal in zorg zijnde werklozen dat jaar minder groot was dan het voorgaande. Op de laatste Zaterdag in December 1953 waren er bijvoorbeeld slechts 451 werklozen die uitkeringen ontvingen krachtens de Sociale Voorzieningsregeling, dat is 295 minder dan op dezelfde datum in 1952. Verfheugemd is ook, dat er steeds meer successen geboekt worden op het stuk der aanvullende arbeidsvoorzieningen van ge- meenntewege. Eir werden 263 handarbei ders aangewezen voor tewerkstelling. Daarvan weigerden 25 het hun aangewe zen werk te aanvaarden, 13 zochten snel andere plaatsing en 18 werden wegens wangedrag ontslagen of bleven op den duur weg. Van de overigen vinden 28 geplaat sten betrekkelijk kort na hun tewerkstel ling een baan in het vrije bedrijf, waaruit blijkt dat er van de tewerkstelling een sti mulerende invloed uitgaat: de betrokken arbeiders voelen zich weer productief en doen dan steeds meer hun best, zelf werk te vinden. Voor de hoofdarbeiders bedroeg het aan tal plaatsingen 20. Vooral voor deze groep is tewerkstelling heilzaam, omdat langdu rige werkloosheid bij deze mensen vaal: ernstige depressies veroorzaakt. Vier hoofdarbeiders vonden weer een plaats in het vrije bedrijf. In 1953 zijn tien werkobjecten voer hoofdarbeiders in uitvoering geweest, waaraan 472 man-weken gewerkt is. Voor de handarbeiders waren deze cijfers respec tievelijk 25 objecten en 3743 man-weken. In beide categorieën was het grootste aan tal tewerkgestelden ouder dan 45 jaar, de leeftijd waarop plaatsing in het vrije be drijf aanmerkelijk moeilijker wordt. De werkobjecten werden in hoofdzaak gevonden in het arbeidsgebied van de Rijksarchieven in Noordhalland, de diens,t van Hout, plantsoenen en begraafplaatsen, het gemeente-archief. Openbare Werken. Sociale Zaken, de afdeling bevolking ter Secretarie, de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, Bouw- en Woningtoezicht het Slaonlhuis, Gemeentelijk Energiebedrijf en Gemeentereiniging. Bij de werkplaats tot herstel van antieke textiel, die even eens als een werkvoorzieningsobject voor handarbeiders beschouwd wordt, waren gedurende het afgelopen jaar. 82 personen werkzaam, waarvan er 60 uit Haarlem, 8 uit Heemstede, 9 uit Amsterdam, 2 uit Zaandam, 2 uit Velsen en 1 uit Alkmaar afkomstig waren. Sociaal-cultureel werk In September 1953 werd de commissie van overleg voor sociaal-cultureel werk voor werklozen ingesteld. Twee ambte naren van de dienst zijn na uitvoerige be sprekingen met die commissie het sociaal- culturele werk begonnen. Er werden 185 werklozen telkens in groepjes van vier uitgenodigd. Honderdzestig van dezen gaven aan de uitnodiging gevolg, waarvan er later 20 verstek lieten gaan. Van de overige 140 echter heeft ruim 70 percent zich trouwe bezoekers van de wekelijkse bijeenkomsten getoond. Het contact met hen, dat soms ver buiten de maatschappe lijke moeilijkheden omging, is zeer nauw en vruchtbaar geweest. Niet minder dan 44 der betrokken werklozen vonden weer een betrekking, waarop, blijkens het jaar verslag, het culturele werk met zijn cur sussen in taal en handschriftverbetering, ongetwijfeld van invloed geweest is. Andere cursussen en activiteiten zijn in voorbereiding. Hulp aan zelfstandigen Aan zelfstandigen die tijdelijk in moei lijkheden verkeerden, werd in 1952 uit gekeerd een totaalbedrag van f 37.867,60. Vorige jaar beliep dat bedrag echter f 55.066,75, een stijging die voornamelijk terug te brengen is op een groter aantal zelfstandigen dat door sociale of econo mische tegenslagen of door ziekte „aan de grond" kwam te zitten. In totaal, ontvingen in 1953 191 zelfstandigen (waaronder ver tegenwoordigers van vrijwel alle bran ches en ambachten) hulp krachtens en van de beide „zelfstandigenregelingen". Indien bleek dat het bedrijf in kwestie geen levensvatbaarheid had, dan werd hulp geboden na sluiting en opheffing van het bedrijf. Dit was, in 1953, bij 64 van de 191 hulpbehoevende zelfstandigen het geval. Bijstand aan kunstenaars Op advies van de commissie voor sociale kunstopdrachten werden vorig jaar 51 kunstwerken aangkocht, waarvoor aan 15 beeldende kunstenaars ingevolge de „Prestatieregeling" in totaal f 13.316 werd betaald. Daarvan kwam 75 pet. voor reke ning Rijk. De aangekochte werken werden in dezelfde verhouding tussen het rijk en de gemeente Haarlem verdeeld. Over perioden waarin geen aankopen plaats vonden, werd aan beeldende kun stenaars in 1953 ongeveer 370 weken uit kering krachtens de zelfstandigenregeling verstrekt. Onbevredigende huisvesting Ruimte en indeling van het gebouw van de dienst laten nog steeds te wen sen over. Wil men de hulpbehoevende tegemoet treden op een wijze die ver trouwen en vertrouwelijkheid schept, dan moet dit eigenlijk niet, zoals thans het ge val is gebeuren in een lokaal met een balie en ènkclé loketten, waar een rustig gesprek van-mens-tot-mens onmogelijk is. Vaak gebeurt het ook dat twee of drie hulpbe hoevenden tegelijk te woord gestaan moe ten worden, terwijl in het lokaal ook an deren aanwezig zijn, die huns ondanks moeten meeluisteren naar allerlei privé- vragen en -antwoorden. Een andere handicap is, dat de maat schappelijke werkers noodgedwongen op de tweede etage zetelen, zodat vele ouden en gebrekkigen trappen moeten beklimmen als zij deze ambtenaren spreken willen. Om al deze redenen bepleit het jaarverslag nogmaals de aanbouw van een nieuwe vleugel met spreekkamertjes, waaraan dringend behoefte is. Rapporten en huisbezoeken Wat het aantal te woord gestane per sonen betreft, ook dat was, met 24.593, aanmerkelijk minder groot dan in 1952 (28.504). Hetzelfde is trouwens het geval met het aantal huisbezoeken dat door de maatschappelijke werkers werd afgelegd: 20.458 tegen 23.818 in 1952. Het totaal aan tal uitgebrachte rapporten geeft een ver mindering van 3.360 te zien, hetgeen even eens voor een groot deel terug te voeren is op de gunstige ontwikkeling van con junctuur en werkgelegenheid. In 1953 werden 8.095 controle-bezoeken afgelegd en 1175 rapporten uitgebracht. Honderd vijftien keer werd rapport gemaakt over mensen die frauduleus uitkering gevraagd en gekregen hadden, doordat zij onkosten of gezinsomstandigheden onjuist opge geven, of verzwegen hadden. Armenwet Het gemiddelde aantal armlastigen, in validen en validen tezamen, is in het jaar verslag slechts met vijf personen vermeer derd. Invalide armlastigen waren er ge middeld 1564 (1528). een verhoging die voornamelijk veroorzaakt wordt door de stijging van het aantal bejaarden, dat geen eigen middelen van bestaan heeft en voor wie de uitkering-Noodwet Drees niet vol doende is om in het levensonderhoud te Voor het Nederlandse vrachtscheepje „Jan" zag het er donker uit toen het onderweg van Zweden naar Engeland een slagzij maakte van dertig graden. Het was zwaar beladen met hout. De hevige regenval was oorzaak dat deze lading ging werken. Toch wist kapitein Bergsma zijn scheepje veilig de haven van Liverpool binnen te loodsen, waar sleepboten het de rivier de Mersey op trokken. voorzien. Het aantal valide armlastigen daalde ten opzichte van 1952, van 167 lot 136, een gevolg van het feit dat er voor hen meer mogelijkheden waren om in het eigen levensonderhoud te voorzien. In totaal werd aan invalide hulpbehoe venden f 1.295.292,48 (f 1.280.134,11), aan validen 178.772,42 (f 229.060,82 uitge keerd. Aan gemiddeld 69 gezinnen werd een vergoeding voor ziekenfondspremie betaald. De kosten hiervan bedroegen f 5547,95. Negenentwintig armlastigen wer den voor rekening der gemeente begraven. Aan Nederlanders die in behoeftige om standigheden uit het buitenland naar Haar lem kwamen, werd in totaal f 3.986,22 uit gekeerd; aan armlastige vreemdelingen f 26.502,66 (f8.368 meer dan in 1952). Aan voorschotten werd uitbetaald f 107.422,88. (f 113.602,69), aan giften een bedrag van f 648,64 (f 1394,28). Op verstrekte voor schotten werd f 103.467,21 terugbetaald. Hulp in natura In 26 gevallen, betrekking hebbend op 30 mensen, werd eën kaart voor vrije ge neeskundige hulp verstrekt. Op advies van de Geneeskundige Dienst werden totaal aan 568 personen versterkende middelen melk, eieren, vlees en fruit verschaft in 1952 aan 484 mensen). De kosten hier van beliepen f 53.742,94 (f 43.396,16). Hulp in de vorm van huis- en warfver- zorging werd verleend aan 466 (368), res pectievelijk 116 (90) gevallen, hetgeen een uitgave van f 97.821,91 (f 81.846,95) verg de. Aan 2539 gezinnen werd kleding, dek king en/of schoeisel verstrekt; 170 van hen moesten een deel van de waarde terug betalen. Geschiedden deze verstrekkingen aan vankelijk op een bon, langzamerhand werd ertoe overgegaan, de waarde van het te verstrekken artikel in geld uit te betalen waarna later de kassabons der leveranciers getoond moeten worden. De kosten van deze verstrekkingen beliepen ruim f 51 mille. Ruim 1000 vrouwen van ondersteunden werden in de gelegenheid gesteld tot het volgen van gratis naaicursussen. Meer dan 20 vrouwen maakten hiervan een dankbaar gebruik. In 1953 werd 40 maal vrijbankvlees ver kocht; 5042 aangewezen gegadigden maak ten hiervan gebruik. Jeugdzorg In September moest de villa Bloemen- heuvel in Bloemendeal, die tijdelijk ge huurd was als tehuis voor de kinderen van ex-Kinderhuis Zuid, ontruimd worden. Dit veroorzaakte grote moeilijkheden. Er is ernstig gezocht naar een ander geschikt tehuis, maar tot nu toe is dit niet gevon den. Vele kinderen moesten dan ook voor lopig in andere kindertehuizen en in pleeg gezinnen worden ondergebracht. In totaal werden verzorgd 552 kinderen (in i952: 487). Ruim duizend kinderen van on- of min vermogenden konden in 1953 een veek in een vacantiekamp doorbrengen. Er waren 341 kinderen die voor rekening van de dienst aan deze kampen deelnamen. Verzorging bejaarden Nog steeds is er een ernstig tekort aan tehuizen waar ouden van dagen op verant woorde wijze verzorgd worden. Onder deze omstandigheden is het niet mogelijk, alle bejaarden die verzorging te geven welke zij nodig hebben, zo zegt het jaarverslag. In totaal werden 317 oudjes (305 in 1952) verzorgd. Voorts werden 57 (47) gebrek kigen en maatschappelijk ongeschikten onder de hoede van de dienst genomen; zij werden geplaatst in een omgeving, die hun de verpleging en rust kan geven die zij behoeven. Zes ongehuwde moeders werden ver zorgd in inrichtingen waar zij „zo worden beïnvloed dat zij zich sterker zullen ge voelen in het leven, teneinde herhaling van het gebeurde te voorkomen". Bizondere verzorging Ook de afdeling bizondere gezinsverzor ging heeft in 1953 verheugende resultaten bereikt. Bij elkaar werd met 65 (68) men sen contact genomen ter bespreking van hun huwelijksproblemen, materiële en geestelijke noden en andere moeilijkheden; en in meer dan de helft van dit aantal gevallen werd gezamenlijk een oplossing of een uitweg uit de impasse gevonden. De zorg voor de oorlogsslachtoffers maakte eveneens bevredigende voortgang. Gemiddeld werden 172 (191) gevallen ge holpen. Voorts waren in 1953 nog 37 (36) uit Indonesië gerepatrieerden in zorg,waar van er 5 een kledingvoorschot en 40 een meubelvoorschot werd toegekend, terwijl aan 101 oorlogsslachtoffers en gerepatrieer den nog een bijzondere verstrekking ver leend is. De afwikkeling van de verzorging der naar Haarlem geëvacueerde ramp slachtoffers tenslotte heeft de dienst wei nig zorgen meer gebaard: in totaal werd, sinds de ramp, door 94 getroffenen een verzoek om financiële hulp ingediend. De hiervoor gemaakte uitgaven zijn alle door Rijk of Rampenfonds terugbetaald, terwijl Den Haag bovendien per maand en per geval 5.vergoedde als tegemoetkoming in de salarissen van personeel en bureau kosten. Recht van verhaal Ook in 1953 is het „recht van verhaal" weer met grote soepelheid toegepast. De ontvangsten van de afdeling Verhaal be liepen ruim 587 mille (in 1952: 511.500). Er werden 93 requesten en 29 staten van kosten bij de kantonrechter ingediend. Dit is respectievelijk 16 en 23 minder dan in 1952. De Haarlemse Klavarskribo Accordeon club (H.K.A.C.) geeft Zondagmiddag 29 Augustus van 15 tot 17 uur een concert in de muziektent bij „Dreefzicht" in Den Hout onder leiding van haar dirigent, de heer A. A. Oort. Voorts zijn er plannen om op Zaterdag avond 4 September een taptoe op de Grote Markt te geven, met medewerking van een drumband. De taptoe zal van 20.30 uur tot ongeveer 23 uur duren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9