Hobby Club Haarlem heeft na vijf jaar onderdak gevonden Kort en bondig Kerkdiensten speelde Chopin Willem Andriessen ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Badhuis aan Koudenhorn door leden zelf verbouwd Spanning in competitie voor bedrijfsvoetbal Weer twee bommen in Kennemerduinen gevonden Zevende lustrum MTS Burgerlijke Stand van Haarlem Nachtdienst apotheken Schietkampioenschappen werden groot succes Auto met schroot naar verkeerd adres vervoerd K. W. Petrick jubileerde Het gemeentebestuur van Haarlem heeft onlangs bes-loten het voormalig badhuis aan de Koudenhorn ter beschikking te stellen van Hobby Chub Haarlem, waar door deze club na bijna vijf jaar zoeken een vast onderkomen heeft gevonden. Het is nu bijna vijf jaar geleden, dat in Haarlem een Hobby Club werd opgericht. Om precies te zijn: 27 November 1949. Een groepje jongens, enthousiast gemaakt door de boeken van de bekende jeugdschrijver Leonard de Vries, stak de hoofden bij el kaar; een korte vergadering in een van illusies vervulde sfeer was voldoende om Hobby Club „Haarlem" het levenslicht te doen aanschouwen. Binnen afzienbare tijd zou worden begonnen met het bouwen van modelvliegtuigen en versterkers, het ma ken van foto's en het ontwikkelen en ver groten hiervan. Maar eerst zou het belang rijkste werk nog moeten geschieden: het scheppen van een geschikte werkruimte, een „Hobby Home". Het vinden van een lokaal zou niet bijster moeilijk zijn; in een stad als Haarlem zou wel ergens een zolder of een oud pakhuis te vinden zijn en -het inrichten hiervan zou, wanneer iedereen zou aanpakken, een peuleschil zijn. Toch heeft het bijna vijf jaar geduurd voor eindelijk een geschikt onderkomen gevonden was. Al die tijd stond de vereni ging op non-actief en werd zij in leven gehouden met het geven van film- en de monstratie-avonden, het organiseren van fietstochten en het beleggen van vergade ringen. Al die tijd heeft cle vereniging ge teerd op de hoop dat er eens een lokaal vrij zou komen, zodat men de gelegenheid zou krijgen te bewijzen dat in de moderne tijd een organisatie, die zich er op toelegt de ondernemingsgeest van de jeugd te ont wikkelen en belangstelling te kweken voor techniek en kunst, een onmisbaar element is. Ook elders in het land werden plaatse lijke Hobby Clubs opgericht en in April 1950 werd te Amsterdam, tijdens een con gres, waarop 47 Hobby Clubs waren ver tegenwoordigd, de Nederlandse Bond van Hobby Clubs opgericht. Men stond niet meer alleen en men kon lering trekken uit eikaars ervaringen. Niet minder belangrijk was de oprichting van de Stichting tot Bevordering van het Hobby Clubwerk, een stichting waarin enkele vooraanstaande Nederlandse in dustrieën zitting hebben en die tot doel heeft afvalmaterialen van de industrie on der de Hobby Clubs te verdelen; wat na melijk voor een grote fabriek waardeloos is, kan voor een Hobby Club zeer bruik baar zijn. Van badhuis tot hobbyhuis Enige weken geleden, midden in de va- cantietijd, ontving het bestuur van Hobby Club Haarlem een brief van het gemeente bestuur van Haarlem, waarin werd mede gedeeld dat men had besloten het voor malig badhuis aan de Koudenhorn voor de club beschikbaar te stellen. Het enthou siasme laaide op en nog dezelfde dag werd een begin gemaakt met de restauratie: de kapotte ramen werden verwijderd, het puin werd op een grote hoop geveegd en toen de stofwolken waren opgetrokken kon het gebouw od zijn juiste waarde worden ge schat. Twaalf ruime badhokjes zouden ieder een afdeling kunnen huisvesten, op zolder zou de afdeling radio, die altijd de grootste is. kunnen worden ondergebracht en in de kelder zou een pracht van een recreatiezaal kunnen worden geschapen Er werd flink doorgewerkt, muren werden uitgebroken, met emmertjes werd de kel der leeggehaald en op zolder werden werkbanken getimmerd. Fotografen ston den werkbanken te timmeren en radio mensen waren aan het cement bikken. Er werd gewerkt, de Hobby Club werkte! Wanneer men over enige jaren binnen stapt, zal men zijn ogen uitkijken: de club léden zullen de bezoeker rondleiden door het gebouw, dat dan geen badhuis meer zal zijn, maar een clubgebouw van een levenslustige vereniging. In de zal zal de bezoeker even stil staan bij het gebrand schilderde raam, ontworpen door de af deling tekenen; het glas werd gekleurd door de afdeling chemie en de afdeling timme ren zette het in de kozijnen. Men kan ook op een van de banken gaan zitten, even eens „home-made": de meisjes hebben ze bekleed. In de diverse afdelingen zal men jonge mensen zien, allen ingespannen bezig uit losse onderdelen en materialen iets te scheppen en men zal de voldoening op hun gezichten lezen. Met welk een vaardigheid Zoals verwacht werd hebben Vermaat I en SVOW hun laatste wedstrijd tegen HSM gewonnen respectievelijk met 53 en 62 in de competitie voor bedrijven van de af deling Haarlem van de Kon. Nederlandse Voetbalbond. Maandagavond om 7 uur wordt op het WH-terrein de resterende 13'b min. gespeeld, van de wedstrijd SVOWVermaat I, die door een ongeval gestaakt was, de stand was 32 voor SVOW. Als Vermaat er in slaagt gelijk te maken is het kampioen; als SVOW wint hebben beide clubs 18 punten en zal er Dinsdag avond 31 Augustus om kwart over zes op het VVH-terrein een beslissingswedstrijd wor den gespeeld. hanteren zij de gereedschappen, beschik baar gesteld door de verschillende Haar lemse firma's, gereedschappen die niet verkocht konden worden vanwege onbe duidende gebreken, maar die een Hobby Club wel degelijk kan gebruiken. Alles ziet er als nieuw uit, want ze heb ben het juist zelf geschilderd met restan ten verf, eveneens beschikbaar gesteld door Haarlemse ingezetenen. De contribu- tiegeld'en van de leden worden voorname lijk gebruikt voor het geven van interes sante filmavonden waarop culturele films vertoond worden. Lof voor gemeente Haarlem Zo zal het over enige jaren zijn wanneer de Haarlemse bedrijven en industrieën medewerken. De gemeente Haarlem heeft een zeer belangrijk deel op zich genomen door het beschikbaar stellen van een ge bouw en het doen verrichten van de aller noodzakelijkste herstellingswerkzaamhe- den. Zij is de eerste gemeente in Neder land die een Hobby Club op deze wijze steunt en Hobby Club „Haarlem" hoopt binnen afzienbare tijd te kunnen bewijzen dat zij bestaansrecht bezit, zodat ook in andere gemeenten men er toe over zal gaan de Hobby Clubs steun te verlenen. Ook steun van de plaatselijke industrie is noodzakelijk en daarom doet Hobby Club „Haarlem" een beroep op allen te helpen met het beschikbaar stellen van materia len en gereedschappen onder het motto: de Hobby Club kan alles gebruiken! Bij graafwerkzaamheden in de Kenne merduinen zijn vanmorgen weer twee bommen van 500 kilo gevonden. Zoals gemeld is is de viering van het vijf en dertigjarig bestaan van de Middel bare Technische School te Haarlem op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 September be paald. De eerste dag worden sportwedstrij den voor leerlingen van de MTS gehouden en des avonds kunnen oud-leerlingen in restaurant Brinkmann kegelen. Op Zaterdag 18 September wordt een hockeywedstrijd gespeeld tussen oud-leerlin gen en leerlingen, gevolgd door een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd tussen leraren cn leerlingen. De oud-leerlingen komen om halfelf bijeen in hotel Royal en begeven zich later naar de school, waar de gevallen leraren en MTS-ers herdacht worden. In een aantal lokalen zullen oud-leerlin gen openbare lessen houden, o.a. ir. Van der Have, ir. Mesritz, ir. Hofstede-Koop man en de heer Felix. Des avonds is er feest in restaurant Brinkmann en in de Vleeshal zal gelegen heid bestaan aan een souper deel te nemen. HAARLEM, 27 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 27 Aug., J. Janse en T. Bouwhuis. GEHUWD: 27 Aug., P. Tuijtel en A. J. Verhoef. BEVALLEN van een zoon: 25 Aug., M. J. H. KunnemanSengers; 26 Aug., A. M. M. de DroogRobijn, 2 z.; W. Wesselingvan den Berg; S. L. Webster—Fennis; J. Son- neveldtTames. BEVALLEN van een dochter: 22 Aug., H. W. Groot—Rubeling; 26 Aug., M. Visser— Boonstra; J. StouteVisser. OVERLEDEN: 26 Aug., M. Beilschmidt— Hoogslag, 70 j., Saracenenstraat; A. M. Tref fersPrinsen, 76 j., Schalkwijkerweg; S. Jongeling, 48 j., Kleverlaan. (Verbetering: J. P. Boelsma, 49 j., Ie Ho- gerwoerddwarsstraat (abusievelijk is gemeld: J. P. Boschma). DE KANAALZWEMMERIJ. De 25- jarige Egyptenaar Nazik Riad heeft, na 14 uur in het water te zijn geweest, de poging om het Kanaal van Frankrijk naar Enge land over te zwemmen gestaakt. „Pas opval niet!" (Pal ace) is een waar lachsucces geworden. Af en toe wordt de kolder-score wel eens wat te hoog opgevoerd, maar over het algemeen zijn de scènes van dien aard, dat men er hartelijk om kan lachen. Dat kan ook moeilijk an ders, wanneer de twee dwazen Martin en Lewis verzeild raken in een sinister gezelschap, dat zich bezig houdt met het gokken bij paardenraces, daarbij door al lerlei chantagemiddelen trachtend hun paard te laten winnen. De dolle paarden- ren, waarmee de film besluit en waaraan een van de beide komieken, achterste-voren op zijn paard gezeten, deelneemt, vormt een waardig slot van dit kleurrijk lachfes tijn. N. R. K. „De gevangene van Zenda" (Rem brandt) Een grote avonturenfilm, waarin Stewart Granger lang niet onver dienstelijk speelt voor echte en pseudo troonpretendent, een dubbelrol dus, die hij vervult naast James Mason, ditmaal een geslepen graaf, en Deborrah Kerr, een en al lieftalligheid. We zullen u de boeiende inhoud niet onthullen. De film geeft ieder, een het volle pond wat spanning en roman tiek betreft. De liefhebbers daarvan zul len haar zeker niet versmaden. „The robe" (L i d o) Reeds hebben wij geschreven over deze verfilming van Lloyd Douglas' boek en gewezen op de goede eigenschappen dezer filmversie in Cinemascope, die het innerlijk niet aan de monumentaliteit opoffert. Er is wel eens wat te veel glamour en sentimentaliteit, maar helemaal onecht is de film beslist niet. De aanvangsfase van het Christendom wordt er met eerbied in geschilderd, de mogelijkheden van het Cinemascope- systeem behoorlijk uitgebuit. Het liep in dertijd in Amsterdam storm. Wellicht wil men ook hier „De mantel" even graag aan schouwen. Fr. „De model-erfgenaam" (Frans Hals) De hoofdrol in deze aardiee geschiede nis wordt eigenlijk vertolkt door een hond, een van die viervoeters, die er een beha gen in scheppen postbode's. politie-asenten en andere onmisbare persoonliikheden uit de samenleving aan te blaffen. Efln hunner is Heinz Rühmann, eerzaam postbesteller. die het op zijn route vaak hard te ver duren krijgt vanwege een blaffende hond. Maar het beest brengt hem tenslotte toch geluk en zelfs voorspoed in de vorm van een reis naar Italië, waar een buitenver blijf voor de ietwat overdonderde postman ter beschikking staat. De erfenis, waaraan deze film haar titel ontleent, is daar uiter aard debet aan, maar hoe het allemaal orecies in elkaar gebakken wordt, moet ge in Frans Hals maar eens gaan zien, indien een pretentieloze vacantiefilm uw instem ming heeft. De moraal is ook niet helemaal vergeten, want des heren Rühmann's be nen blijken niet altijd even sterk genoeg te zijn voor al die weelde: overigens een aan leiding tot grote vrolijkheid en een paar uitbundige Rühmann-nonsens. De hond gaat natuurlijk mee terug naar de Ü.T.T., als het verhaaltje op zijn eind raakt. „Helden zonder roem" (City) blijkt on danks zijn pathetische titel een voortref felijke speelfilm te zijn waarin, onder vermijding van alle propagandistische ten- denzen, een pakkend_ beeld wordt gegeven van de waanzin van de moderne vernieti gingsoorlog. Plaats van handeling is een veldlazaret in de voorste linies van het Koreaanse ex-strijdtoneel, waar eerste chirurg Humphrey Bogart met zijn hel pers in tochtige tenten dag en nacht een wanhopige strijd voert om de vreselijk verminkte slachtoffers van de slagvelden te redden. Velen sterven onder hun handen en dikwijls moet het gehele lazaret onder het vuur van de vijand inderhaast opbre ken. Natuurlijk ontbreekt ook de roman tiek niet, maar de verhouding tussen Bo gart en June Allyson, die hier met veel gevoel voor humor de rol van een gras groene frontverpleegster vervult, doet het verhaal nergens geweld aan en past logisch in de ontwikkeling der gebeurtenissen. Humor en hoogspanning wisselen el kaar voortdurend op aannemelijke wijze af in dit droevige relaas van het leven van een kleine frontgemeenschap. Een eerlijke, sympathieke film zonder vals sentiment en zonder de spectaculaire he vigheden. die dit genre zo vaak ongeniet baar maken. H. C. „Barracuda de boekanier" (R o x y) Een schip met vrome Hollandse pelgrims stoot op de klippen bij Carthagena; de kapitein van het schip brengt een bezoek a?>n een wel zeer meedogenloze onder koning, om hem te verzoeken, de pelgrims van dienst te willen zijn bij de herstel werkzaamheden. Doch de koning laat de Hollander na een zeer heftig gesprek opsluiten in de kerker. De zeeman weet te ontsnappen en verbitterd door deze be handeling laat hij zijn vrome voornemens in de steek: na verloop van tijd vindt men hem terug als een berucht zeerover. Op een van zijn rooftochten vangt hij de mooiste buit van zijn leven: een schone edel vrouwe, met wie hij op zijn kaper schip in het huwelijk treedt. Tenslotte weet hij de onderkoning te onttronen, waarna hij, daarin gesteund door zijn vrouw, opnieuw aan zijn vrome plannen kan beginnen. Van Maandag af draait de „Bloedwraak der Navaho's". De reprises van deze week! In Luxor: Charlie Chaplin in „City Lights". In Minerva: de geestige Engel se film „The Captain's Paradise", gevolgd door „Rebecca" op Maandag- en Dinsdag avond. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13. tele foon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat 1°0, telefoon 25860. Wij publiceren hierboven een foto van de maquette van het door de Lloemendaalse architect H. W. van Kempen ontworpen scholencomplex voor de Vereniging Bij zondere Protestantse school te Heemstede. Links ziet men de reeds in aanbouw zijnde kleuterschool, welke drie leslokalen en een speellokaal zal omvatten. Daaraan is vast- gebouwd de nieuwe Gerrit Barger-ULO, welke zes klasselokalen zal omvatten. De plannen daarvoor zijn zover gereed, dat zij dezer dagen bij de rijksinstanties voor ter goedkeuring kunnen worden gezonden. De uitbouw rechts op de maquette omvat een gymnastieklokaal en een lokaal voor handenarbeid. De totstandkoming van het gymnastieklokaal is afhankelijk van de Heemsteedse gemeentelijke plannen tot de bouw van een centraal gelegen turnlokaal voor een combinatie van scholen. Het com plex ligt aan de Zuidzijde van de Koediefs- laan, waar de schutting tussen de bebou wing op de hoek van de Herenweg en „De dorstige kuil" zal worden gesloopt, zodat het straatbeeld daar een ingrijpende wijziging zal ondergaan Willem Andriessen vergastte gisteravond het Haarlems Chopin-minnende publiek op een recital dat geheel gewijd was aan werk van de beroemde Poolse meester van het klavier. De concertgever begaf zich met zijn programma echter niet op de platgetreden paden van het Chopin-reper- toire, maar maakte een fijnzinnige keuze uit de minder bekende werken, waaronder de vierde Ballade (f kleine terts) en het eerste Scherzo (b kleine terts) zeker geen jacht op goedkoop succes betekenden. Is het misschien ironie van de componist ge weest om de titel „Scherzo" te geven aan een werk dat blijkbaar met zijn hartebloed geschreven is, toen hij te Stuttgart vernam dat Warschau gevallen was? Onder welke titel ook, Chopin's muziek is een zelfbe kentenis, de reflex van zijn denken en voelen op een bepaald moment. En zo goed als hij in een Etude (opus 10 no. 12) zijn wraak koelde op de vijanden van zijn ge liefd Polen, met een hartstocht die ook nu nog spontane weerklank vindt (An driessen liet dit stuk aan ,'t eind van zijn recital als tweede toegift horen), zo goed ook horen wij hem zich schril en verbeten uitspreken in dit eerste Scherzo. En wie zal zeggen wat de innerlijke drijfveren geweest zijn, die de felle dramatiek van de Ballade in f bepaalden? Andriessen heeft ons deze avond met dat al menig getormenteerd moment uit Chopin's ziele- leven laten horen naast peiselijker dingen uit een salongenre, waarvan de sierlijkheid toch nog vaak een masker is, dat het nim mer vervuld verlangen van een hartstoch telijk romanticus slechts kwalijk ver sluiert of verbergt. Als poëtisch vertolker kon Willem An driessen hoge troeven uitspelen met deze muziek, die immers zo veel meer is dan een virtuoos notenspel en die altijd con tact zoekt met een aanverwante ziel om haar innigste confidenties uit te spreken in een gevoelige en bloemrijke klanken- taal. Een subliem stuk poëzie werd aldus het alternatief van het Scherzo-deel van de Sonate in b en verrukkelijk van klank en uitdrukking werd ons de melodie in Bellini's bel canto-stijl van het Largo der Sonate, als een treffend voorbeeld van poëtische herschepping, weergegeven. En dit waren geen uitzonderlijke gevallen. Dé Impromptu in Fis was er vol van en de prachtige Nocturne in c (opus 48 no. 1), waarmee het tweede deel van de avond werd ingezet, was een zeer gelukkige aan loop, die zijn hoogtepunt bereikte in de Barcarole, dat heerlijke stuk romantische poëzie, dat een eeuwige droom najaagt, aldoor deinend op de onbestemde golven der illusie. Zo heeft de fijngevoelige interpreet, die Willem Andriessen is, ons op zijn interes sant recital geconfronteerd met de ziel van de romantische klavierdichter, en wel der mate suggestief, dat we Chopin in ons midden konden wanen. Benevens de Revo lutie-Etude uit opus 10, speelde Andriessen als toegift ook nog de delicate Nocturne in Fis. .70S. DE KLERK. Bloemendaal De „negen", die de chef van het Zand- voortse politiekorps, de heer H. P. Huijs- man, Vrijdagmiddag om drie minuten voor halfzes loste, betekende niet alleen het einde van de korpswedstrijd geweerschie- ten, maar was tevens het laatste schot dat werd gelost in de vier dagen geduurd heb bende gewestelijke schietkampioenschap pen in het district West van de Neder landse Politie Sportbond. Op de laatste middag woonde de burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, nog een deel der wedstrijden bij, waarbij hij werd voorgelicht door de inspecteur van politie J. J. van Sonsbeek en door de voor zitter van de P.S.C.B., de brigadier H. L. A. van de Pavert. De Politie Sportclub Bloemendaal, heeft op het nummer korpswedstrijd geweer een uitstekende prestatie geleverd door 238 van de maximum te behalen 250 punten bij elkaar te schieten. Dit werd door geen der andere korpsen noch in de eerste klas se noch in de tweede klasse geëvenaard. Na Bloemendaal volgde als nummer twee in de tweede klasse met een verschil van zestien punten de Politiesportvereniging der rijkspolitie üit Utrecht. De nummer één geplaatste ploeg van de Rijkspolitie te Amsterdam bracht het in de eerste klasse niet verder dan 230 punten. De korps wedstrijd pistool werd gewonnen door de politiesportvereniging Den Haag I (228 punten) in de eerste klasse en door de Politieploeg uit Wassenaar (223) in de tweede klasse. De door het gemeentebe stuur van Bloemendaal beschikbaar ge stelde médaille voor de winnaar van het erekorps pistoolschieten werd gewonnen door het drietal van de P.S.V. Den Haag met 138 punten. Bij het erekorps geweer- schieten eindigde de rijkspolitie uit Alk maar op de eerste plaats (142 punten) en wordt daarmede eigenaar van de door Bloemendaals burgemeester beschikbaar gestelde médaille. Vanmorgen zijn er onderlinge indivi duele wedstrijden op pistool en geweer ge houden voor de leden van het Bloemen- daalse politiekorps. Heden, Zaterdagmid dag, zijn de donateurs van de P.S.C.B. uitgenodigd eikaars pi-estaties bij het schie ten op pistool en karabijn te meten. De beste prestaties bij de personele wed strijden waren: Pistool: 1. D. Haak, Vel- sen, 48-27; (het tweede getal geeft het aantal punten van de „steunserie" aan); 2. P. J. van der Krogt, Wassenaar, 47-28: 3. C. J. H. Hoek, De Haag, 47-27; 4. W. P. de Boeck, Wassenaar, 47-27; 5. J. Brunt, Haarlem 47-27. Geweer: 1. S. P. van Bek- kum, Hermandad Rotterdam, 49-27; 2. J. E. de Ruiter, Zeist, 49-26; 3. C. van Buren, Zandvoort, 48-29. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de ai-ts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts P. M. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, tel. 10071. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkeriaan 78, Bloemendaal, telefoon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 4 September in spoedgevallen verzorgd door de Elswout apotheek (dis. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en door de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. Een Hillegomse politieman vond het verdacht, dat er in Hillegom per vracht auto schroot werd bezorgd door een twee tal mannen. De auto was afkomstig uit Haarlem en de Haarlemse politie werd op de hoogte gesteld. Daarna zijn een eenenveertigjarige en een achtenveertig- jarige knecht van een handelaar in oude metalen aangehouden. Zij hadden voor hun patroon vijf ladingen schroot naar het goederenstation aan de Westergracht moe ten vervoeren. Een der ladingen werd ech ter naar Hillegom gebracht in de hoop iemand te vinden, die de lading, bestaande uit 4000 kg. en vertegenwoordigende een waarde van 400, wilde kopen. De knechts zijn in het bureau van politie ingesloten. Hedenmorgen heeft de heer K. W. Petrick het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw geleden in dienst trad bij de expeditie afdeling van de Oprechte Haarlemsche Courant. De jubilaris, die in 1939 als chauf feur overging naar de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé Zn. te Haarlem, is hedenmorgen door de directeur van dit be drijf, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk ont vangen en toegesproken. De heer Petrick ontving een cadeau benevens een geschenk in enveloppe. Hierna is de jubilaris gehuldigd in het Johez-huis aan de Jansstraat, waar ver scheidene personen hem hebben toege sproken. Hier kreeg de heer Petrick nog vele geschenken. ZONDAG 29 AUGUSTUS 1954 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. P. J. Mackaaij, van Oegstgeest. 7: Dr. M. van der Voet. van Haarlem-N. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Dr. Ch. de Beus, van Overve'en. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.30: Jeugddienst, Ds. Mr. G. A. Alma, van A'dam Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. P. J. Barnouw, van Schiedam. Ka pel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk Dienst. 10.45: Ds. J. A. de Klerk. Diacones- senhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. E. Drost van Aerdenhout. Rusthuis. .Tansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Eglise Wallonne. Pas de service. Alle-Dag-Kerk. Gedurende de maand Augustus gaan de bijeenkomsten niet door. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34 10 en 4.30: Ds. de Bres, van St. Maartensdijk. Woensdag 7.30: (Parklaan 21) Ds. Tukker, van Delft. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat. 10 en 7: Br. W. F. Kloos, Gouda. Woensdag 8: Br. W. Hoekendijk, Amsterdam met Zangkoor „Eben Haëzer". Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 5: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. 8: Zendingsbijeenkomst. Sprs. Mr. T. E. Lloyd, secretaris van de Afrika-Inland-Mission en K. van Oudheus- den, met projectie van kleurenbeelden van Tanganyika. Kenya, Uganda en het West- Nijldistrict. Zaterdag 7.30: Openluchtsamen komst aan de Dreef bij het Houtplein. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Dhr. J. A. Bruyn. Wassenaar. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zond. 12: Geen Jeugdsamenkomst. 7: Ds. Boon. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Dhr. A. A. Esmeyer Jr. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Dr. Mr. J. A. Oosterbaan. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. G. Vellenga, van Alkmaar. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman, Voorber. H. Av. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. Voorber. H. Av. 5: Ds. G. Vellinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. Jac. van Nieuwkoop, A'dam. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. Blok. Geref. Gemeente. L. Margaretha- straat 13. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. Mollen. Oud-Geref. Gemeente in Ned. Parklaan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. Toes, van Kinderdijk. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. The Bethel Pente costal Temple Inc., Tempeliersstraat 55 rd. 10: Zendingsdag. 1: Doopbediening. 4: H. Avondmaal Nobelstraat 5, den Haag. Ie en 3e Zondag H. Avondmaal. Woensdag 7: Bid stond. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink. 7: Ds. R. Reiling, van Rotterdam. 8.15: Jeugdsamen komst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zaterdag Straatzang. Zondag 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan onder leiding van Kommandant A. C. Beekhuis, in verb, met jubileum van kolonel M. Uyg. Dinsdag 2.30: Gezinsbondsamenkomst. Iedere Zondag 12: Kindersamenkomsten Leidster van de jeugd M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Bijzondere samenkomst. 10: Zondagsschool. Donderdag 7.45: Gebeds kring. Vrijdag 7.30: Jeugdavond. Vergade ring van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Sa menkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Vacanfie tot September. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie- gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samen komst. 7: Opwekkingssamenkomst. Of bij goed weer Openluchtdienst op de Dreef. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag 8: (Lange Veerstraat 16) Avondbijeenkomst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. W. A. Zijlema, Nieuweroord. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch, Doopsbediening. 7: Ds. G. Koch. Leger des Heils, Ceramstraat 4 (in de poort) Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straat zang. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: Ver- lossingssamenk. 12: Zondagsschool. Dins dag (in plaats van Maandag) 7: Straatzang Overveen Stoops bad. Leiders: Kapiteins Joh. C. en A. van Huizen-v. Ede. Ver. Doopsgez. Gem., geb. N. P. B., Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Stich ting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat) Woensdag 8: „Kent gij uw Bijbel"-cursus. Ie les, o.l.v. L. G. Sussenbaeh. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557 10: Ds. W. Faber, van Hoogeveen. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. W. Faber. Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat. 10.15: Ds. P. de Ruig 5: Ds. W. Faber. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. P. de Smit, Middelhamis. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Oldeman, Zand voort. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. G. J. de Nie. Vrije Gem., Am sterdam. Irene, Meer en Bosch, 10: Dhr. J. de Vries. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Ds. L. J. Goede, Aalten. 17: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17.30: Ds. L. BINNENLAND Drie nieuwe auto's, die op de binnen plaats van een autohandel in de Parkstraat te 's Gravenhage stonden, zijn door onbe kenden ernstig beschadigd. De schade be draagt ongeveer f 3000. Een inwoonster van Bussum ontving dezer dagen een briefkaart met het verzoek, de volgende Zondag op bezoek te komen bij een vroegere vriendin in Amsterdam. De briefkaart bleek volgens het poststempel 28 jaar geleden uit Amsterdam verzonden te zijn! De Amsterdamse rechtbank heeft de 22-jarige gewezen PTT-beambte H. R. K. uit Amsterdam, die postwissels verduisterde, van een valse handtekening voorzag en ze liet incasseren door een 22-jarige winkel bediende en door een 23-jarige buffetjuf frouw, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De win kelbediende werd veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijk en de buffetjuffrouw tot vier maanden voorwaardelijk. Als tiende van een serie kustmijnen- vegers, die Nederland overeenkomstig het programma voor Wederzijdse Militaire Bij stand van de Verenigde Staten zal ontvan gen, zal de mijnenveger „Beilen", naar men verwacht op Woensdag 1 September, de haven van Den Helder binnenlopen. Deze nieuwe mijnenveger heeft op zijn reis naar Nederland gezelschap van de „Panter", het vierde fregat van de roofdierenserie, die de Koninklijke Marine eveneens volgens de voorwaarden van het „Mutual Defense As sistance Program" zal overnemen. Op 3! Augustus des ochtends om zes uur zal op Schiphol een vliegtuig aankomen met ongeveer 40 jongelieden uit de Neder landse Antillen, voornamelijk uit Curapao, die hier te lande hun studie zullen vol tooien. Zij zullen hier een opleiding volgen voor onderwijzer, verpleegster, een gedeelte zal het Middelbaar Technisch Onderwijs volgen. Het gevaar van uitbreiding der locale overstroming van de rivier de Steenwijker Aa kan thans als geweken worden be schouwd, nadat militairen en anderen voort durend in de weer zijn geweest om water weringen op te wei-pen. Het grote gemaal aan de Ettenlandse Kolk bij Blokzijl is reeds dagenlang onafgebroken met twee machines in werking om de waterovervloed naar het IJselmeer af te voeren. Achterwaarts in het waterschap kon het normale zomerpeil steeds worden gehandhaafd. Op 8 September zal door de directie Zeeland van de Rijkswaterstaat te Middel burg worden aanbesteed het maken van twee gedeelten zeedijk met steenglooiïngen en de uitvoering van bijkomende werken te Cadzand. De nieuwe zeewering te Cadzand een negen meter hoge dijk zal worden gebouwd in aansluiting van de in aanbouw zijnde sluis. Deze dijkgedeelten sluiten voor tweederde de haven van Cadzand af. Van 9 September af zal het Casino de Paris te Scheveningen geëxploiteerd wor den als schouwburg-theater, zo mogelijk tot April 1955. Voor de opening heeft de directie zich de medewerking verzekerd van het kleinkunst ensemble Cmys Voorbergh met en in samenwerking van Leo Kok. De Commissie Waterverontreiniging van de Algemene Hengelaarsbond, verzoekt al len die gebruik maken van vergiftige sproei en bespuitingsmiddelen voor land- en tuin- bouwgewassen, daarbij de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Herhaal delijk worden klachten ontvangen over ver giftiging van aan de landerijen en tuinde rijen grenzende wateren, waardoor ernstige schade aan de visstand wordt toegebracht. Minister Beel zal op 17 September het Jan van Hoofmonument onthullen aan de Zuidertoegang tot de Waalbrug te Nijmegen. Het monument wil de nagedachtenis eren van de verkenner Jan van Hoof, die in de oorlogsdagen. 10 jaar geleden, zijn leven heeft geofferd voor het behoud van de Waal brug. Drie West-Duitse grensboeren in de omgeving van Nordhorn zullen hun in Ne derland in beslag genomen landerijen terug krijgen, aldus is Vrijdag in Nordhorn ver nomen. De boeren hadden van een Neder landse advocaat gehoord, dat de Raad voor Rechtsherstel hun verzoeken om ontvijan- ding had ingewilligd. De urie boeren beza ten in Nederland samen £0 hectare bouw en weiland. De Amsterdamse rechtbank heeft een uit Indonesië afkomstige 38-jarige coupeuse van de tenlaste gelegde oplichting vrij gesproken. Veertien dagen geleden was een jaar gevangenisstraf tegen haar geëist. Zij was ervan beschuldigd een 50-jarige dame in de afgelopen drie jaar te hebben opge licht voor totaal f 30.000. welk bedrag zij zou gebruiken ter voorbereiding van emigratie van de geldgeefster naar Brazilië Het bouwen van een kantoorgebouw met showroom, vijf winkels en kook- en demonstratiekeukens voor de Provinicale Gelderse Electriciteits Maatschappij is ge gund aan Kinkelders Aannemingsmaatschap pij te Arnhem voor een bedrag van ruim acht ton. Het gebouw zal verrijzen op de hoek van de Kanaalstraat en de Hoofdstraat te Apeldoorn. J. Goede. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. J. P. Unger, van Lemelerveld. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. E. H. Boer, Dg., Koog Zaandijk. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. Corbijn, van Willems- waard-Zevenhoven. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Jac. Andree, Harderwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. M. G. Blauw. 10.30: Dr. M. Bolkestein. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Geen dienst. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J. H. Bavinck, van Baarn. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. van der Mast. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus, bevestiging Ds. F. Brouwer. 15: Ds. F. Brouwer, Intrede. Chr. Geref. Kerk Leesdienst. 18: Ds. de Joode. uit Ede. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vic. L. C. Baljé; 7: Ds. J. C. Salverda. Ger. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. R. Oosterhoff, van Sliedrecht NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. G. Gerbrandy, van Utrecht. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes 930: Ds. J. A. van Boven. 6.30: Ds. J. Jongeboer, van Lisse. Bethelkapel 10: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Vic. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. B. van Gelder. Haarlem. „De Toorts". 9: Prof. Dr. A. J. Rasker, Leiden. „De Kapel" 7: Dr. H. van der Loos, H.-N. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. v. Wijngaarden, van IJmuiden. West. Sionskerk. 10.30: Ds. Kroon 7: Ds. Laneman. van Amsterdam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. 7: Ds. H. S. J. Kalf, pred. te Bennebroek, Jeugddienst. Woensdag 8: Wijdingsdienst en concert. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. S. M. H. Daalder, van Haarlem. Geref. Kerk. Juliana- weg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Gedurende Augustus geen bijeenkomsten. LISSÈ. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Eerw. Heer F. R. J. Knets, van Leiden. 5: Ds. C. J. Lamboer, van Alphen a. d. Rijn. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. J. A. Mulder, van Naar- den. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. J. L. Bakker, van Laren. Geref. Kerk, art. 31 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11