Electronentechniek brengt licht in duister bestaan der blinden Getuiste kans Fotocellen lezen en luisteren voor hen die het gezicht missen Zevenhonderd^jarig Alkmaar ie beeld Een goede film over krijgsgevangenenkamp Film over leven van Van Gogh Het innerlijk waarneembaar in „De Gestapo mist een man" VREEMDE HISTORIE Dierbare vrienden Hedendaags handwerk Marionettenspel in het Papiaments BLINDEN EN OOGARTSEN uit dertig landen hebben van 5 tot 13 Augustus in Parijs een congres gehouden waarop, voor het eerst sinds jaren, een stemming van hoopvolle verwachting te constateren viel. Wetenschap en techniek, zo werd meegedeeld, staan op het punt, belangrijke nieuwe ontdekkingen te doen ten bate van hen die het gezichtsvermogen verloren hebben, of zelfs blind geboren zijn. En hoewel enkele van die uitvindingen „nog in de kinderschoenen" stonden was een sprankje optimisme volgens de sprekers toch stellig gerechtvaardigd. Een van die sprekers was een bestuurs lid van de Engelse blindenbond. Hij ont hulde, dat specialisten van St. Dunstan's, het befaamde Britse ooglijders-hospitaal, een apparaat geconstrueerd hebben dat de blinde in staat zal stellen, op het gehoor zijn weg door het leven te vinden. Zij wa ren daarbij uitgegaan van een andere Britse ontdekking, de radar, die zoals men weet berust op het uitzenden en terugkaat sen van een smalle bundel gerichte radio golven. Wordt zo'n radarbundel onder schept door een naderend vliegtuig of een ander voorwerp, dat zich in ziin voort- plantingsrichting bevindt, dan kaatst dit voorwerp de polven terug naar het punt van uitgang, waar dan op een ontvangst- scherm e°n silhouet van het obstakel in kwestie afgetekend wordt. Het nieuwe blindentoestel nu is in prin cipe ook een kleine radarzender-en-ont- vanger, met dit verschil dat het terugge kaatste „echobeeld" hier inplaats van zichtbaar, hoorbaar gemaakt wordt. Het instrument zendt een continue geluidsgolf uit van een zo hoog trillingsgetaldat zelfs de drager van het apparaat haar niet horen kan. Wordt deze geluidsgolf echter terug gekaatst van een of ander voorwerp, dan „vertaalt" de ontvanger een hulpstukje, dat men in het oor draagt haar in een hoorbare zoemtoom, die de blinde waar schuwt voor een obstakel op zijn pad. De gehele apparatuur is niet proter dan een normale zaklantaarn. Dit kleine for maat is te danken aan de constructie na jaren van experimenteren van een mi nuscuul e'ectronenlampje dat gevoed wordt door een al even nietig batterijtje dat geen aanlooptijd nodig heeft om zijn plicht te doen. De uitgezonden „tastgolf" is zo smal, dat zij alleen reageert op obstakels diie zich precies in een rechte lijn voor de blinde bevinden en haar actie-rad'ius is enkele tientallen meters. Na enige oefening kan een blinde hiermee veilig zijn weg vinden m een hem totaal onbekend gebouw en in niet al te drukke straten. Is er veel ver keer in zo'n straat en dat is het zwakke punt van deze vernuftige vinding dan overlappen de echotonen elkaar echter en is het apparaat dus van weinig of geen nut. Mensen die al heel lang blind of blind geboren zijn, zullen ook niet veel extra profijt van het toestel hebben, omdat zij in de loop der jaren vaak een natuurlijk radar-zintuig ontwikkeld hebben dat hen waarschuwt voor plotseling opdoemende hindernissen: aan de echo van hun eigen voetstappen kunnen zij horen, of er iets of iemand' hun pad kruist. Maar diegenen die plotseling blind worden, vinden in de draagbare radar een onschatbare gids in de droeve duisternis van hun bestaan. DE RUSSEN zijn waarschijnlijk nog een stap verder in de vervanging van het ge zichtsvermogen door het geluid. Reeds drie jaar geleden publiceerden zii een kort com muniqué met de mededeling dat twee Sovjet-geleerd>en erin geslaagd waren, een electrisch oog te construeren dat kleuren in geluiden kan omzetten. In theorie is dat niets verbijsterends, want kleuren en ge luiden zijn tenslotte beide niets anders dan trillingen die wij met onze zintuigen waar nemen. Maar een bruikbare methode om kleuren te „verklanken" schijnt buiten de Sovjet-Unie nog niet gevonden te zijn en de Russen zelf hebben hierover sinds hun eerste communiqué nooit meer iets losge laten. Vroeger of later echter, zo verwach ten de geleerden, zullen de blinden wel licht ook de kleurenweelde der natuur en de schoonheid der schilderkunst kunnen „beluisteren", zogoed als wij in een verre toekomst misschien ons abonnementscon cert nog eens in fraaie kleuren geprojec teerd zullen kunnen zien REEëLER MOGELIJKHEDEN biedt een andere nieuwe vinding, die juist ten tijde van het Parijse congres in Italië wereld kundig gemaakt is: een toestel waarmee blinden direct ieder willekeurig boek, krant of tijdschrift zullen kunnen lezen, zonder dat deze eerst in brailleschrift her drukt zijn! Dit wonder is verwezenlijkt door Antonio Rubiano, een 26-jarige inge nieur uit Modena. Zijn uitvinding bestaat uit twee delen, een metalen horentje en, daarmee verbonden, een e1ectronisch ont vang- en vertaal apparaat ter grootte van een sigarenkistje. Het spitse uiteinde van de hoorn bevat een foto-eiectrische cel. het ontvangkastje herbergt in zijn binnen ste een aantal toetsen, die elk in relief een bepaalde letter van het braille- alfabet dragen. Plaatst men de punt van de hoorn nu op een bladzijde drukwerk, dan begint de fotocel onmiddellijk de onderliggende tekst letter voor Ietter af te tasten en door te „seinen" naar de ontvanger, waar f»1kens de corresponderende brailletoetsen één voor één omboog gedrukt worden tegen een zo genaamde tastsoleet. De blinde heeft nu niets anders te doen dan een vinger tegen die tastspleet gedrukt te houden, terwijl hij met de an dere hand de hoorn langzaam over de ge drukte tekst Iaat schuiven. Op deze wijze kan hij vlot ieder stuk drukwerk in ZAvart en wit ontcijferen (op kleuren reageert het toestel nietL mits dp lettertekens een be paalde grootte niet te boven gaan. „Kop pen" boven krantenberichten e.d. moet de blinde b.v. ongelezen laten, maar de nor male tekstletters van boeken, dagbladen en tijdschriften kan hij even vlot „ver talen" als hij de hoorn over de bladzij kan schuiven. Uitvinder Rubiano heeft met het proto type van zijn apparaat al verschillende ge slaagde demonstraties geseven. Hij bestu deert thans de mogelijkheden van een serie-productie, maar er zal nog wel enige tijd verlopen voor zijn toestel op grote schaal verkrijgbaar wordt. DAN IS ER NOG het mysterie var. George Lafleur, dat sinds het begin van dit jaar de gemoederen bezighoudt. Lafleur. een veertigjarige blindgeboren Canadees, had in de Kerstnacht van 1953 een heei zonderlinge ervaring. Hij zat in de fami liekring te luisteren naar de muziek, die uit het pas-aangeschafte televisietoestel kwam, toen hij opeens een luide kreet slaakte: hij zag duidelijk twee danseresjes on het beeldscherm. Aanvankelijk geloofde hij aan een hallucinatie, maar om zichzelf en zijn gezin te overtuigen, beschreef hij heel nauwkeurig de overigens zeer schaar se kledij van de twee dansmeisjes. Het klopte precies met het beeld op het tele visiescherm! En dit was geen eenmalige belevenis, want in de weken die volgden, herhaalde het ongelooflijke zich verschillende keren: Lafleur, hoewel overigens stekeblind, zag televisie! Soms ontwaarde hij alleen een wazige lichtplek, maar andere keren placht hij alles haarscherp en tot in de kleinste détails te onderscheiden. Maar zodra hij zijn blik van het beeldscherm afwendde werd alles weer inktzwarte duisternis rondom hem Het geval wekte uiteraard groot opzien en werd door de Amerikaanse boulevard bladen gretig opgeblazen tot een sappig sensatieverhaal. Het gevolg daarvan was, dat ontelbare blinden nieuwe hoop gingen koesteren een hoop die helaas geen en kele rechtvaardiging vond. Want de voor aanstaande specialisten en exoerts. die de affaire-Lafleur onderzochten. kwamen unaniem tot de conclusie, dat het pheno- meen of op teleoathische verschijnselen, of op een „bijzonder vruchtbare fan*»«ne" te ruggevoerd moest worden. In elk geval heeft het mirakel zich sindsdien nooit aan andere blinden herhaald. INMIDDELS MAAKT MEN ook steeds meer voortgang met de techniek der hoorn vlies-transplantaties waarmee men men sen die door staar of bepaalde andere oog ziekten blind geworden zijn, dikwijls bet gezichtsvermogen terug kan geven. Tot voor zeer kor* konden deze operaties al leen uitgevoerd worden met hoornvlies van pas overledenen, maar in Amerika en el ders is men de laatste tijd druk aan het werk om een methode te ontwikkelen waarmee zulk hoornvlies verduurzaamd zou kunnen worden. De beste kansen daar toe biedt blijkbaar het diepvries-systeem en in die richting is men dan ook ii verie aan het experimenteren, niet alileen met hoornvliesnreparaten, maar ook met an der levend weefsel en zelfs met gehele organen uit het menselijk en dierlijk lichaam, om die te zijner tiid, en naar be hoefte, weer over te kunnen pinten in een ander individu. „Diepvries" heeft zijn waarde overtuigend bewezen bij het con serveren van verse groenten en fruit en volgens de geleerden is er geen enke'e reden, waarom dit ook niet met dierlük weefsel zou kunnen sla ren. Men wijst bij voorbeeld op de ontdekking, in Maart van dit jaar, van het lijk van een jon.ee Inca prinses. hoog in het Peruaanse Andesre- bergte. De ijle, volkomen zuivere berglucht, de polaire koude en het feit dat het lichaam in een rotsspleet lag waarin de zon niet door kon dringen, hadden hier een ideale natuurlijke koelkast geschapen, zodat het lichaam, de huid en zelfs dte ogen van het ruim 509 jaar oude kinderlijkje nog vol komen intact waren. Deskundigen beweren nu, dat de facto ren die dit wonder bewerkstelligden, pre cies dezelfde zijn als het kunstmatige pool- kiimaat waarmee zij experimenteren bij het diepvriezen van levert weefsel. Luk ken die proefnemingen, dan zullen, be halve de bekende depóts van bloedplasma en beenderen, ook hoornvlies-„banken" Uit: The Naked Eye (Sam Cobean) Na onze omzwervingen naar de omroe pen van Frankrijk, Engeland, Noorwegen en de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika werd onze aandacht deze week weer eens op de binnenlandse omroep gericht. Het kwam eigenlijk door een toevallig beluisterd praatje van de schrijver van luisterspelen Rob Geraerds over een boek dat hij heeft geschreven over Kommer Klein en de ontwikkeling van het hoorspel in Nederland. Dat animeerde ons Maan dagavond eens te luisteren naar de her haling van een eveneens door deze Rob Geraerds geschreven „documentair hoor spel over Nieuw Guinea", getiteld „Er loopt eer weg van Sorong naar Klamono". De uitzending van een dergelijk stuk op het moment, dat de beheersvorm van dat gebied wederom in discussie is, behoeft op zichzelf nog geen bezwaar te zijn. Voor waarde is slechts, dat uit de tekst een zekere innerlijke overtuiging blijkt en niet een handig vakman schap, dat met veel routine een aantal scènes aan elkaar heeft gebreid. Dan wordt zo'n luister spel namelijk niet veel anders dan een politiek pamflet, een tamelijk zouteloos geredekavel in de stijl van „Even af rekenen, heren." Helaas heeft Rob Geraerds er niet veel meer van gemaakt dan dat. Van het begin af, dat opende met de woorden „Nieuw- Guinea ,dat laatst overgebleven gebieds deel," tot aan het slot bleek het doorspekt met allerlei tendentieuze slagzinnen als „Tot nu toe zijn er meer vermoorde zende lingen dan bekeerde Papoea's," „Wij van Nieuw-Guinea zijn voor Indonesië ver loren," „Misschien dat de Hollanders nu eindelijk de zaak gaan aanpakken nu ze Indonesië kwijt zijn," „De Papoea's aan vaarden het Hollandse gezag vrijwillig" en „Ik werk graag met Ambonnezen, je kunt altijd van ze op aan." Al deze kreten kun nen nog zo waar zijn, indien ze op een na drukkelijke manier geuit worden, alleen omdat er naar een bepaald doel toe ge schreven wordt, zijn ze ongenietbaar. Natuurlijk wordt de inheemse bevolking gekenschetst als „een en al gewilligheid en trouwhartigheid," hetgeen maakt „dat je je geen beter huispersoneel kunt wensen." Het is waarlijk te hopen, dat de Neder landse pioniers op Nieuw-Guinea, voor wier werklust men slechts het grootste respect kan koesteren, van wat meer psy chologisch inzicht in hun verhouding tot de oorspronkelijke bewoners van dit eiland blijk geven, dan Rob Geraerds. J. H. B. Van 3-26 October wordt in Museum Fo- dor te Amsterdam een tentoonstelling van hedendaags handwerk gehouden. De ex positie wordt georganiseerd door een Am sterdams comité onder erevoorzitterschap van mevrouw mr. A. W. Ch. d'Ailly-Fritz. Tentoongesteld zullen worden handwer ken van bekende naaldkunstenaressen kunnen worden ingericht,waardoor men bij spoedoperaties steeds uit een voorraad ge zond, levend oogweefsel zal kunnen put ten. Blindheid blijft een der ergste gesels der mensheid en elk jaar neemt het aantal blinden gemiddeld met 250.000 toe. Eeu wenlang was er voor deze ongelukkigen geen hoop op beterschap, geen uitweg zelfs vit het geestelijk isolement. Daagt er ein delijk ook voor hen een sprankje licht aan dc horizont? H. C. Mmmaar wwwat nou vwerder?. Voor de microfoon Het feest is weer voorbij: Snorrendam is weer Alkmaar geworden. Het pretstadje op het Canadaplein is afgebroken, de wa fel- en patatefrite-kramen staan alweer eigens anders, de vlaggen zijn ingehaald, de fantasielantaarns opgeborgen. Er blijft alleen de herinnering aan een gezellig, zij het ietwat verregend feest, met een paar hoogtepunten met een diepere zin, zoals de Hoog boven de huizen hangen de bronzen klokken van de Sint Laurenskerk, die lief en leed van de Alkmaarders met hun metalen stemmen hebben begeleid. Kijvende herinnering ^n een feest burgermaaltijd op de Kaasmarkt en de reünie van de burgemeesters van kaasste den uit de gehele wereld Toch blijft er, in concrete vorm, meer bewaard. Dat komt omdat het gemeente bestuur van de jongste zevenhonderdjarige bij ,,De Bezige Bij" een fotoboek heeft uit gegeven, waarvoor de bijdragen zijn geko zen uit de inzendingen van een fotowed- ROME (United Press) De Italiaanse filmproducent Giuseppe Amato heeft het plan in samenwerking met de onafhanke lijke Amerikaanse productieleider Robert Goldstein een film te vervaardigen over het leven van Vincent van Gogh. Amato hoopt begin van de herfst met de opnemingen te kunnen beginnen. Er is nog geen besluit genomen betreffende de bezetting van de hoofdrol. Zowel in Frank rijk als in Italië zal worden gefilmd. Enige tijd geleden is bericht, dat Jean Renoir hetzelfde onderwerp voor een filrr» had gekozen, maar dat hij van zijn plan heeft moeten afzien, toen bleek dat hem te weinig fondsen hiervoor ter beschikking zouden staan. Amato heeft de titels „Van Gogh" en „Het leven van Vincent van Gogh" vier maanden geleden laten registreren bij het genootschap, dat de rechten van schrijvers beschermt. Het ook in Haarlem welbekende mario nettentheater van Don en Ly Vermeire, dat in opdracht van de Sticusa en in samen werking met het Cultureel Centrum Cura sao en dat van Aruba, een eerste serie voorstellingen op de Benedenwindse Eilan- dan heeft gegeven, oogstte veel succes. Dit blijkt wel uit het feit dat de Vermeires, hoewel ze niet langer dan dertig dagen op de Antillen zouden spelen, tweemaal zo lang zijn gebleven. In een gesprek vertelden zij, dat het hun mening is dat de bevolking van de Antillen een groot gevoel voor het poppenspel heeft. Nu moet hier onmiddellijk aan worden toe gevoegd, dat Don en Ly Vermeire zich de moeite getroost hebben met enkele Antil liaanse studenten in Nederland ook een Pnpiamentsnummer in hun program op te nemen. Op 27 Augustus vertrekken de Vermei res naar Suriname, waar zij eveneens een omvangrijke tournee maken. strijd die uitgeschreven was onder de foto grafen van de Gebonden Kunsten Federatie. Dat is een uitstekend idee geweest: op deze wijze is niet alleen het gezicht van dit zo karaktervaste stadje voor het nage slacht bewaard maar ook zijn geest. Dat komt omdat de fotografen en ook de jury die de keuze deed zich niet hebben, beperkt tot stadsgezichten-zonder-meer, maar ook de Alkmaarders zelf in ruime mate onder schot hebben genomen. In dat opzicht komt de erepalm toe aan Maria Austria, die deze Noordhollanders op de kermis en op de markt vereeuwigde op het ogenblik, dat ze volop zichzelf waren. Een oude man uit het volk met zijn hond en zijn kleinzoon een beetje vermoeid bij een kraam of twee handelaren in een leep za- kengesprek, trekkend aan hun cigaretje. „Het verstand overheerst hier vaak het ge voel", schreef Eric van der Steen in een van zqn korte, maar puntige bijschriften bij de foto's en die eigenschap werd door Maria Austria en ook door haar collega Henk Jonker volop recht gedaan. Voor ons is het voornaamste kenmerk van Alkmaar, dat er altijd licht is, een wonderlijk licht, dat ongetwijfeld zijn oor zaak moet vinden in de nabijheid van twee zeeën. De wolken schijnen er sneller te scheuren dan elders, voortgestuwd als zij worden door een constante wind. Ook dat aspect vindt men in deze beelden terug. Kijk maar eens naar die platen van Win dig, van de middeleeuwse Sint-Laurens wel ke met hoofd en schouders oprijst boven de nederige huisjes van de oude binnenstad of van zo'n op andere dan Vrijdagen stille kade aan een herfstig kanaal. En ook door die foto van Eva Besnyö van de aankomst van de eerste trein, die zo komt opduiken uit het vlakke Alkmaar omringende land, een paar vage molens in de verte. Zo vormt dit boek een kostelijk bezit het is trouwens eenvoudig maar smaakvol 'htgegeven voor allen die hun hart aan bet centrum van Hollands Noorderkwartier hebben verpand, terwijl het ongetwijfeld var. hen, voor wie het nog terra incognita is, de ogen zal openen voor de bekoorlijk heden van de plaats, die zich een vast hoofdstuk in onze vaderlandse geschiedenis heeft verworven. J. H. B. TOT DE GOEDE OORLOGSFILMS hoe weinig aantrekkelijk dit genre ook zij mogen wij vooral de films rekenen, die zich afspelen in de kampen der krijgsge vangenen. „Stalag 17" was er zo een. Het houten paard" herinner ik mij ook als een van de meest geslaagde producten dezer categorie. De Engelse filmschool heeft er weer een aan toegevoegddie onder de wel wat misleidende titel „De Gestapo mist een man" reeds enige weken in Nederland draait. De oorspronkelijke titel luidt: „Al- bert N", een niet bijster tot aandacht no pende benaming, welke niettemin heel wat meer met de inhoud van de film overeen komt dan de vrije vertaling in het Neder lands. De filmtitels doen nogal eens stof opwaaien de laatste tijd. Erg gelukkig kan ik ze niet vinden, of ze rieken naar sen satie of ze roepen een ongezonde belang stelling op voor sfeer en bijzaken in een filmwerk, welks strekking doorgaans niet zo „pikant" is als wordt gesuggereerd. Hoe diit ook zij, de film „Al'bert N" ver toont nu precies dée waarden, d"> karak teristiek zijn voor wat ik in de aanhef de goede oorlogsfilm noemde. Waarden van menselijkheid in casu menselijke bewo genheid: aandacht voor de geheime roer selen van de menselijke ziel. Die verbor gen bewogenheden worden zichtbaar ge maakt, zodat ge, zonder veel gepraat, toch scherp waarneemt wat er in de mensen omgaat, wier lotgevallen ge de gelegen heid krijgt mee te beleven. Zichtbaar ma ken, dat is de essentie van de kunst der cinematografie. Door wat ge op het witte doek ziet leeft ge mee. Door wat ge waar neemt in een close-up evenzear als door een long shot, een beeld op verre afstand. Met twee voorbeelden uit „Albert N" wil ik u dit verduidelijken. De film dan voert u naar een aantal door de Duitsers krijgsgevangen gemaakte zee-officieren in een kamp, dicht bij Ham burg. De mannen hebben het er niet slecht. karakterisseert hij de onredelijke vijan delijkheid die een jong getrouwd officier uit Plymouth koestert tegen een Ameri kaan uit Texas. De Amerikaan is in Ply mouth geweest en heeft er een vriendinne tje opgedaan, blond en knap. De officier denkt dat het zijn vrouw is. Deze achter docht maakt zijn leven tot een hel. We lezen zijn gedachten van zijn gezicht als hij de Amerikaan een luchtig liefdesliedje hoort zingen. We zien de koorts der jalou- zie in zijn ogen als hij zich opricht van zijn krib, op het moment dat de Amerikaan enige weemoedige woorden aan zijn „ho ney" wijdt. Overal word't hij door het schrikbeeld achtervolgd, tot een fot^ hero. leert hoe dom zijn argwaan was. Dan glijdt er een verlossende lach over zijn gezicht. Het is steeds zijn gezicht waarop zijn emo ties weerspiegeld staan. En de camera vangt ze op en projecteert ze. Woorden zijn Sacha Guitry is bezig met de verfilming van het leven van Napoleon. Deze scène, die werd opgenomen in de rijk versierde kapel van het paleis van Versailles, toont het historische ogenblik, waarop Napoleon (Raymond PellegrinJosephine de Beauharnais (Michèle Morgan) kroont tot keizerin van Frankrijk. Ze ontvangen regelmatig brieven van thuis, ze kunnen sporten en tuinieren, ze genie ten een redelijke behandeling, ze hand haven een normale discipline, maar ze zitten opgesloten binnen het prikkeldraad en hun verlangen naar thuis groeit met de dag. Het is het verlangen naar de vrijheid, die achter het prikkeldraad lokt. Een der officieren vindt „de weg, die naar de vrij heid leidt". Hij vervaardigt een uitneem - bare pop. Wanneer de gevangenen gaan baden in een gebouwtje dat buiten het kamp is gelegen, wordt die pop snel in elkaar gezet en „marcheert" hij mee terug, daarmee een der officieren de kans bie dend huistoe te gaan. De Duitsers merken niets. De pop word't zelfs meegenomen op appèl en pas na een week opgeborgen. Dan komt de ontvluchting uit, maar het blijft de heren bewakers een raadsel hoe die in zijn werk is gegaan. ER VALT NOG MEER OVER DE IN HOUD TE VERTELLEN, doch ik wil vol staan met deze korte en onvolledige sa menvatting. Belangrijk immers is ook hoe het verhaal wordt verteld. Men kan daar over tevreden zijn. Regisseur Lewis Gil bert schroomt niet met fijne détailQeringen de innerlijke spanningen te tekenen waar aan de krijgsgevangenen ten prooi zijn. Hij doet dat zeer afgewogen en gevoelig. Hoe daarbij spaarzaam gebruikt. Het zijn de beelden, de beelden alleen, diie ons de ge moedsbewegingen weergeven en ons zelf een conclusie laten trekken. Op zulke ogenblikken voelt men hoe machtig de werking is van da filmkunst. Een zo mannelijk verhaal met zoveel ex pressie en zonder een greintje sentimenta liteit of superheroïsme aan ons voorzetten, het op peil houden tot het einde toe al is het einde dan ook een concessie aan het publiek, dat een wrekende gerechtigheid wil zien kijk, dat getuigt van talent, het getuigt evenzeer van de betekenis der filmische uitdrukkingsmiddelen. Ik houd ervan film te zien. Dit is een goede film. Men moet er de zoveelste confrontatie met de oorlog '40-'45 voor over hebben, maar men komt er niet bedrogen mee uit. P. W. FRANSE. Het geval van de reizende Jongen, een bij de Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht, Antwerpen, verschenen roman van Michael Innes, dat ons de niet-alledaagse lotgeval len beschrijft van het zoontje van een pro fessor in de atoomkunde. De jongen over komen de meest zonderlinge gebeurtenissen, die aanvankelijk alle even verward, maar op den duur zeer plausibel zijn. Er ligt wel een rijke dosis sensatie voor de nieuwsgie rige lezer voor het grijpen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 14