Geen economische bezwaren tegen loonsverhoging Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dat verdrag Tegelijkertijd zouden de huren verhoogd en de belastingen verlaagd moeten worden Tunnelbouw in Velsen door algemene staking stilgelegd Standpunt van Sociaal-Economische Raad: Inkomens handarbeiders als basis Het woord is aan Staking bij Van Gelder te Velsen Vanmorgen posten bij de bouwput Redelijk weer 69e JAARGANG No 42 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 196 Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman Wolhandkrab gevangen Mendès-France's beleid in Noord-Afrika goedgekeurd Portretmasker voor prof. dr. F. Zernicke Vijftien percent geëist 's Avonds verliep actie, productie lag 6£ uur stil Massaal ontslag volgde Nederlandse houding inzake EVG ongewijzigd Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar DE FRANSE Nationale Vergadering is in haar E.V.G.-debat gedoken. Er zijn meer dan veertig sprekers ingeschreven, waaronder alle „kopstukken" der partijen. Ook anderen, want zoals men weet zijn de tegenwoordige Franse partijfracties chro nisch verdeeld, en dat blijkt vooral bij een onderwerp als dit. Er is geen plotselinge verandering in gekomen sinds Mendès- France minister-president is. Deze premier in Frankrijk is de titel „président du conseil"; de Franse aanduiding „premier" wordt in andere landen gebruikt staat pas sinds ruim twee maanden aan het hoofd van het bewind. Het lijkt langer, maar dat komt doordat hij in die korte tijd al zoveel bereikt heeft: de wapenstil stand in Indochina en de oplossing van de Tunesische crisis volgden elkaar snel op. Daarop wierp hij zich op het vraagstuk, dat in de Franse politiek de grootste ver warring heeft gesticht en waarin zijn voorgangers steeds een beslissing hebben vermeden. Hij sprak er zich niet zelf over uit, schiep een samenvatting der Franse bezwaren tegen het verdrag die ver gaan en zelfs de boven-nationale controle ingrijpend aantasten reisde ermee naar de Brusselse conferentie en stootte op een drachtig verzet van de vijf andere betrok ken landen: Nederland, België, Luxemburg, Italië en West-Duitsland. Zij kwamen enigermate maar niet op belangrijke pun ten aan de Franse bezwaren tegemoet. Dit was te verwachten, want in vier van de vijf gevallen is het verdrag reeds door de parlementen geratificeerd en Italië sloot zich bij de anderen aan. Nu heeft Mendès- France het verdrag met de Brusselse pro tocollen in de Nationale Vergadering ge bracht. Tevoren heeft hij zich steeds op het standpunt gesteld dat hij een beslissing wenst en tegen verder uitstel is. Volgens het laatste nieuws zou hij zich bij een meerderheids-votum van het parlement, dat uitstel tot half September voorstaat om onderhandelingen met de andere lan den te heropenen, neerleggen. Aan een verwerping of aanvaarding van het ver drag verbindt hij niet het lot van zijn re gering. Als tot heropening van onderhan delingen besloten zou worden, zou dit on getwijfeld betekenen dat Amerika en En geland er ook weer in gemoeid werden. Mendès-France heeft de Engelsen er al direct in betrokken toen hij uit Brussel meteen naar Londen is gegaan en daar vijf uur met Churchill en Eden heeft be raadslaagd. De resultaten zijn niet bekend: tijdens het huidige debat in de Nationale Vergadering zal hij vermoedelijk wel enige mededelingen ook daarover doen. Er is sinds Brussel heel wat alarm ge slagen. De kans dat het Franse parlement de E.V.G. in haar huidige vorm zou aan vaarden, schijnt vrijwel uitgesloten en dit heeft tot sombere voorspellingen in ver schillende bladen geleid. Sommige zijn de mening toegedaan, dat de kans op Europese eenheidsvorming, aaneensluiting, „integra tie", staat of valt met de E.V.G. Dat ver dient nadrukkelijke tegenspraak. Europese eenheidsvorming hangt niet uitsluitend af van de voorrang van een militair verdrag. Er zit veel meer aan vast. Daarbij is veler streven, om Mendès-France nu tot zonde bok te maken zacht gezegd onrechtvaardig. Hij heeft het uitstel der laatste jaren niet veroorzaakt. Dat hebben zijn voorgangers gedaan en hij heeft zich voortdurend tegen het ontwijken van beslissingen gekeerd. De politieke verwarring in Frankrijk, die wij nu al jaren kennen en die de Fransen zelf geenszins hebben ontkend, kan zeker niet op zijn rekening geschoven worden. Nu is er eindelijk een minister-president in Frankrijk die daden heeft volbracht: snelle daden. Laten wij er ons in verheugen als hij de kans krijgt zijn land economisch te saneren waarvoor hij reeds volmachten heeft tot 31 Maart en het vertrouwen in het bewind te herstellen. Aan een tot ge zonde kracht teruggekeerd Frankrijk heeft West-Europa dringend behoefte en zonder dat land blijft het zelf zwak en totaal on evenwichtig. Door de Belgische minister van Buiten landse Zaken Spaak is deze week een nieuw bemiddelings-voorstel aan Mendès- France gedaan. Hij heeft dat alleen gedaan, r.iet namens „Benelux". Uit een commu niqué uit Den Haag blijkt dat in het Ne derlandse regerings-standpunt sinds de Brusselse conferentie geen verandering is gekomen. Den Haag wacht het resultaat van het Franse parlementsdebat af. Een Frans blad, Le Monde, heeft gemeld dat minister Beyen een direct beroep op presi dent Coty heeft gedaan. Dat is onjuist. Officiële betrekkingen uiten zich niet in zulke vorm: van minister tot staatshoofd. Een informeel gesprek zij vertoefden deze week in hetzelfde oord in Frankrijk heeft misschien plaatsgehad. Maar dat is iets anders. Men moet niét geloven dat de ondergang der Europese integratie voor de deur staat. Zo hèet wordt de soep niet gegeten. Er zijn al zoveel schokken en tegenslagen geweest. R. P. Vrijdagavond om zeven uur was de heer H. Wesselius uit Haarlem aan het vissen in de jachthaven van Heemstede. Hij haal de een wolhandkrab op van twintig centi meter en deponeerde die in een emmer. Het dier is aan de politie overgegeven, die het vernietigen zal. Dc Sociaal-Economische Raad heeft gisteren zijn standpunt bepaald ten aan zien van een eventuele nieuwe loonsverhoging. Dit standpunt is in een nota bekend gemaakt. De belangrijkste conclusie van de raad is dat de huidige econo mische situatie de regering geen aanleiding behoeft te geven zich te verzetten tegen een loonsverhoging, indien deze door het georganiseerde bedrijfsleven wenselijk zou worden geacht. Over de vraag, of deze loonsverhoging verplicht moet zijn of dat er slechts een vergunning voor moet worden verleend heeft de S.E.R. geen uitspraak willen doen. De raad is voorts van mening, da* tegelijker tijd met een eventuele loonsverhoging een beginselbesluit genomen dient te worden over een nieuwe huurverhoging. Een deel van de raad meent, dat een dergelijke huurverhoging gepaard dient te gaan met de instelling van een huur- egalisatiefonds. Een eventuele loonsverhoging zou, naar het oordeel van de raad, niet op een huurverhoging behoeven te wachten. De gevolgen van een huurverhoging dienen zoveel mogelijk te worden gecompenseerd door belas tingverlaging. De raad acht het nodig dat bij eventueel te nemen maatregelen bijzondere aandacht zal worden besteed aan de zo genaamde vergeten groepen. aan de niet meer in het arbeidsproces in- geschakelden, zoals weduwen, gepension- neerden en kleine renteniers. Al het moge lijke zou gedaan moeten worden om het reële inkomen van deze groepen van de be volking veelal als vergeten groepen aangeduid niet te doen dalen. Ten be hoeve van een deel dezer groepen zouden bepaalde wettelijke voorzieningen kunnen v/orden gecorrigeerd. Voor zover het per sonen betreft, die een inkomen ontvangen uit bedrijfs- of ondernemingspensioenfond sen zouden van de zijde van het bedrijfs leven zelf de nodige maatregelen kunnen worden genomen om de inkomenspositie van deze personen enigermate op peil te houden. Het belang der vergeten groepen brengt ook mede, dat zoveel mogelijk de compen satie voor de huurverhoging wordt gevon den in belastingmaatregelen. PARIJS (Reuter-AFP). De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdagavond de politiek der regering ten aanzien van Noord-Afrika met 451 tegen 122 stemmen na een tweedaags debat goedgekeurd. Er werd gestemd over een radicale mo tie, waarin werd gezegd, dat de Nationale Vergadering de verklaringen over de poli tiek ten aanzien van Tunesië en Marokko, welke premier Mendès-France en Christian Fouchet, de minister voor Tunesische en Marokkaanse Zaken, hebben afgelegd, goedkeurt. Loonuitbetaling bij de Ballast; de laatste voorlopig. De tunnelbouw ligt sinds giste ren nagenoeg stil vanmorgen reden er nog een .paar vrachtauto's en een enkele dragline. Naar schatting waren er 30 werkwilligen, die echter binnenkort nood gedwongen het werk moeten opgeven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ K. J. Versteeg: Wie het grappige van de ernst niet zien kan zal ook nooit de ernst van het grappige leren ken nen. De beeldhouwer W. J. Valk te Groningen heeft van de regering opdracht gekregen een portretmasker te vervaardigen van prof. dr. F. Zernicke, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Prof. Zer nicke verwierf de Nobelprijs. Het portret masker zal een plaats krijgen in het ge- nouw van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage. By het bepalen van zyn standpunt heeft de raad zich niet gebaseerd op de ontwik keling van de kosten van levensonderhoud, maar op een vergelijking van de verande ring in de inkomenspositie van de handar beiders met de ontwikkeling van het natio nale inkomen per hoofd van de actieve be roepsbevolking. Het voor dit doel benodig de cijfermateriaal is verstrekt door het Centraal Planbureau. De ramingen voor 1954 konden nog niet zo nauwkeurig wor den vastgesteld als de raad voor zyn doel stelling zou wensen. Het is mogelyk dat in een later stadium meer recente gegevens beschikbaar zijn. De raad heeft zich beperkt tot de positie van de handarbeiders. De ontwikkeling van deze positie is in beginsel gebaseerd op het verloop der lonen en sociale lasten. Onge acht de keuze van het basisjaar heeft de raad een ongelijkheid geconstateerd tus sen de ontwikkeling van de inkomensposi- sitie der handarbeiders en die van het na tionale inkomen per hoofd van de beroeps bevolking. Op basis van 1949 100 is dit verschil 3 a 41/2 percent. Gaat men uit van 1951 100, dan bedraagt het verschil 2 a 3 V2 percent. Een deel van de raad is van oordeel, dat in dit opzicht rekening moet worden ge houden met de invoering van de wacht geld- en werkloosheidsverzekering, waar door deze percentages met 1 dan wel 1,7 dienen te worden vermeerderd. Overwegingen van de SER Bij de beoordeling van de vraag of thans een loonsverhoging kan worden toegestaan heeft de S.E.R. onder meer overwogen, dat dc toestand van het bedrijfsleven gekarak teriseerd wordt door een grote mate van bedrijvigheid, waarvoor de buitenlandse af zet de belangrijke drijvende kracht is. De toeneming van productie en werkgelegen heid gaat gepaard met een gunstige ont wikkeling van de arbeidsproductiviteit. Het algemene economische beeld behoeft echter niet representatief te worden geacht voor de afzonderlijke bedrijfstakken. De ontwikkeling van het nationale inko men is bij constant gebleven ruilverhou dingen met het buitenland parallel aan de ontwikkeling van het nationale product verlopen. Het is redelijk, dat ook de werknemers in de stijging van het nationale inkomen een voldoende aandeel hebben. De omvang van de verschuivingen in de inkomensver deling gedurende een conjunctuurcyclus blijkt naar tijd en plaats verschillend te zijn. Enige verschillen in de inkomensont wikkeling, mits binnen ten hoogste enkele percenten blijvend, behoeft niet als abnor maal te worden beschouwd en tot corrige rend optreden te nopen. Een zekere voorzichtigheid is volgens de S.E.R. geboden in het leggen van extra lasten op de Nederlandse export, aangezien de beschikbare marge om deze lasten ce dragen kleiner zou kunnen zijn dan veelal wordt gedacht. Uit de vergelijking van de cijfers betref fende de inkomenspositie van de handar beiders en het nationale inkomen per hoofd van de beroepsbevolking zou, onder voor behoud van de onzekerheid der cijfers, ge concludeerd kunnen worden, dat voor het jaar 1954 een geringe achterstand valt te constateren. De invloed, die door een loonsverhoging op de werkgelegenheid, althans op korte termijn, zal worden uitgeoefend, zal van betrekkelijk geringe betekenis zijn. Dit kaartje geeft een overzicht van de stijging van de kosten van levens onderhoud (ge- zinsverbruik) 1940 -1953 en de loon- ronden van 1945- 1954. Een eventuele loonsverhoging zal op kor te duur geen ongunstige consequenties met zich brengen voor de betalingsbalans.. O f en in welke mate een loonsverhoging op het pryspeil zal worden afgewenteld, valt niet met zekerheid te voorspellen. Naarmate In het ondernemersinkomen een marge voor loonsverhoging beschikbaar is wordt afwenteling op de pryzen minder waarschynlyk. Huurcorrecties De raad acht het gewenst dat een even tuele loonsverhoging gepaard gaat met huurcorrecties. Het voortbestaan van een j kunstmatig huurpeil, waarvan algemeen gevoeld wordt, dat het op langere termijn i niet gehandhaafd kan blijven, wordt door j de ondernemers gevoeld als een voortdu- i rende bedreiging van hun kostprijsverhou dingen, omdat zij steeds móeten rekenen met de mogelijkheid, dat een verhoging- van het huurpeil mede een verhoging van het loonpeil met zich zal brengen. Het laag houden van dc huren van voor- oorlogse woningen in vergelijking tot die j van nieuwbouw heeft bovendien pngemoti- veerde verschillen in dé reële betekenis var. overigens gelijke inkomens tengevolge. 4 Een nieuwe huurverhoging zal van zodanl- j ge omvang moeten zijn, dat een belangrij- ke stap op de weg naar een economisch verantwoord huurpeil wordt genomen. Een deel van de raad wil de huurverhoging ge- j paard laten gaan met de instelling van een huur-egalisatiefonds. Belastingverlaging De raad is van oordeel dat de gevolgen van een huurverhoging moeten worden ge- j compenseerd door een verlaging van be- paalde indirecte en eventueel ook directe belastingen. In de mate, waarin het niet mogelijk zal zijn een compensatie via be lastingmaatregelen tot stand te brengen, kan, naar de mening van de raad, een extra loonsverhoging worden toegekend. Deze brengt weliswaar een kostenverho gende werking met zich, waardoor bepaal de ondernemers in rentabiliteitsmoeilijkhe- den kunnen worden gebracht en de export wellicht gedrukt zou kunnen worden. Een geringe verlaging kan bij de huidige stand van de arbeidsmarkt echter naar de me ning van de raad worden aanvaard. Ver wacht mag namelijk worden, dat zich in middels de afzetmogelijkheden geleidelijk verder zullen ontwikkelen. Vergeten groepen Het verdient volgens de S.E.R. aanbeve ling ook bijzondere aandacht te schenken Bij de N.V. Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen te Velsen is Vrijdag middag een arbeidsconflict uitgebroken, tengevolge waarvan omstreeks half vier in het gehele bedrijf de productie moest worden gestaakt, omdat er een te kort aan grondstoffen ontstond. Van de nachtploegen, die om tien uur moesten op komen, zijn een dermate groot aantal ar beiders aan het werk getogen, dat de af deling houtkapperij gedeeltelijk in bedrijf kon worden genomen. Hierdoor is de productie in het gehele bedrijf voorlopig normaal hervat. De cel- lulosefabriek lag gisteravond nog stil. Het bedrijf werkte nog met oude voorraad. Men hoopte gisteravond dat nog meer ar beiders in de loop van de nacht aan het werk zouden gaan. Om twee uur des middags bij het op komen van de middagploegen, voerden verscheidene werknemers naar latei- bleek niet-georga niseerden obstructie. Anderen liepen te hoop en weldra viel het besluit het werk neer te leggen, De eis was een directe loonsverhoging van 15 percent. Ofschoon men in verscheidene afdelingen van de fabriek niet over staken heeft ge sproken, was men gedwongen ook daar her. werk neer te leggen, omdat een tekort aan grondstoffen ontstond door het uitvallen van de houtkapperij en de cellulosefabriek. Van te voren was van directiezijde aan de werknemers meegedeeld dat Zaterdag een conferentie over de looneisen zou wor den gehouden tussen de hoofddirectie en de vakorganisatie. Hedenmorgen werd het werk in zijn ge heel hervat, na een vergadering der werk nemers, waar door een bestuurder der E. V. C. het woord werd gevoerd. Na een langdurige vergadering van de arbeiders, die bij de Velsense tunnelbouw werken onder directie van de Amsterdamse Ballastmaatschappij is gistermiddag tegen drieën een besluit met verstrekkende gevolgen gevallen: met 249 tegen 75 stemmen en 4 blanco besloot men het werk met ingang van deze middag geheel stil te leggen, waarmee de vierentwintig uurstaking, die voorlopig als protestactie be doeld was, uitgelopen is op een algemene staking. De EVC heeft zich inmiddels soli dair verklaard met de stakende arbeiders, het NVV staat er niet achter. De arbeiders hebben het werk „besmet" verklaard. De gevolgen van deze actie, welke volgde op een reeds lang hangende kwestie over een loonsverhoging van tien percent en die door het College van Rijksbemiddelaars niet kon wor den toegewezen, laten zich moeilijk overzien: wanneer de stakende arbei ders die vanmorgen begonnen zijn met posten uitzetten, ook nog werkende mensen in de staking betrekken, is het niet uitgesloten, dat een deel van de bemalingsinstallatie van de bouwput lam komt te liggen. Alle stakers zijn inmiddels door de Bal last ontslagen, een houding, die door het N.V.V. niet gelukkig wordt geacht, al is er juridisch niets tegen in te brengen. De voorgeschiedenis van deze aangele genheid hebben wij in de loop der weken nauwlettend gevolgd de tien percents eis leefde allang onder de arbeiders, maar de Amsterdamse ballast kon, naar zij ver klaarde, geen mogelijkheid vinden op dit verlangen in te gaan, daar ook zij gebon den is aan de rijksloonschaal voor de bouwvakken. Sympathie De vergadering van gisteren, waar het stakingsbesluit viel, werd bijgewoond door enkele EVC-bestuurders, die zich achter de staking plaatsten. Er zijn in Thalia enige pogingen gedaan sympathiebetuigingen van andere werken de vishal, Van Gel der en de Hoogovens naar voren te brengen, maar de aanwezige arbeiders pre fereerden voorlopig deze „strijd" op eigen gelegenheid uit te vechten. De kern was van mening, dat daar beter kan worden doorgewerkt, om eventueel de weerstandskas van deze staking te ver sterken. Nadat een EVC-vertegenwoordi- ger had meegedeeld, dat er ongetwijfeld „perspectieven" in deze actie zouden zitten, kwam het bezoek van een arbeidersdele gatie aan de Ballast ter sprake, waar men niet op de eisen wenste in te gaan, al zou de eis, naar de delegatie meedeelde, door deze zelfde Ballastvertegenwoordigers niet als geheel onredelijk beschouwd worden. Na ampele besprekingen achtten de ar beiders de eigen kracht groot genoeg, een algehele staking door te zetten Vervolgens kwamen de werknemers, die in dienst van verschillende particuliere onderaannemers werken, ter sprake. Men wilde ook hen bewegen aan de actie deel te nemen. Een voorstel om de betonvleeh- ters, die een sleutelpositie innemen, voor lopig te laten doorwerken, omdat zij bin nenkort toch moeten stoppen, werd door de vergadering niet aanvaard. Er heeft zich inmiddels een stakings comité geformeerd en hedenochtend is men zowel aan de Beverwijkse als aan de IJmuidense kant van de tunnelbouw met posten begonnen. De bemaling van het tunnelbouwproject is, zo vernemen wij inmiddels van de zijde van de Rijkswaterstaat, in tweeën ver deeld: de oppervlaktebemaling, welke door de Ballast-arbeiders wordt bediend en de diepbemaling, die onder direct toezicht van de Waterstaat is gehouden. Samen werken deze installaties per uur 2500 a 3000 ku bieke meter water naar boven. In een half uur zou de put blank kunnen staan. Loon uitbetaling Om half vijf gistermiddag betaalde de Ballast het loon uit aan de arbeiders, die thans in staking zijn gegaan en voegde er een ontslagbrief bij voor ieder. Het K.N.M.I. deelt mede: Toen Dinsdag in ons land een koude- record voor Augustus werd gevestigd zette een hogedrukgebied bij de Azoren zich in beweging. Donderdag bereikte het Enge land en Vrijdag bezorgde het ons een stra lende zomerdag, waarbij de temperatuur in het Zuid-Oosten van het land tot 24 graden opliep. Op het continent aangeko men nam het hogedrukgebied iets in be tekenis af, maar er is inmiddels een nieuw hogedrukgebied bij de Azoren aangeko men, dat zich ook over de Britse eilanden uitbreidt. Geleidelijk krijgt dit nieuwe hogedrukgebied de overhand waardoor de wind weer naar de Westhoek draait. Als gevolg daarvan zullen de temperaturen morgen iets lager blijven dan gisteren, maar de regenkansen zijn voor Zondag ge ring, zodat dit weekeinde op redelijk weer gerekend mag worden. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) In ver band met berichten waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de Nederlandse rege ring thans bereid zou zijn tot verdere te gemoetkoming aan de wensen van de Franse regering inzake het E.V.G.-verdrag, verklaarde een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat in de Nederlandse houding, zoals die bleek op de conferentie van Brussel, geen verande ring is gekomen. De Nederlandse regering wacht thans het verloop van de bespre kingen in het Franse parlement af. (van hedenochtend 7 uur) 60 weers- 5 00 1Ë •og wg toestand g 2 5 r 3Ï X 4J CG IA P hr. SE 41 z 5 Stockholm zwaar bew. WZW 3 20 0 Oslo motregen Z 3 22 0.2 Kopenhagen zwaar bew. ZW 4 18 0 Amsterdam mist windstil 22 0 Londen zwaar bew. windstil 24 0 Luxemburg mist NNO 2 23 0 Parijs nevel NNW 2 25 0 Bordeaux mist windstil 24 0 Grenoble geheel bew. windstil 19 0 Nice licht bew. NW 2 23 0 Genève nevel windstil 20 0 Zürich mist windstil 20 0 Locarno onbewolkt windstil 0 Berlijn nevel windstil 22 0 Frankfort nevel windstil 25 0 München mist ZW 1 17 5 Wenen zwaar bew. WZW 4 22 0 Innsbriick zwaar bew. windstil 19 0.1 Rome licht bew. windstil 23 2 Ajaccio onbewolkt ONO 3 23 0 Neerslag laatste 24 uui OCCOCCOCXXOO^rOOCXX>3DOCOOOCOOOOOOCOCOC1000COiXXXOOOOOtXX 5i DROOG EN VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Licht tot half bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 29 Augustus Zon op 5.45 uur. onder 19.36 uur. Maan op 7.02 uur. onder 19.26 uur. 3(1 Augustus Zon op 5.47 uur. onder 19.34 uur. Maan op 8.13 uur. onder 19.40 uur. Maanstanden 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 29 Augustus Hoog water: 4.12 en 1634 uur. Laag water: 12.17 uur. Maandag 30 Augustus Hoog water: 4.45 en 17.07 uur. Laag water: 0.37 en 12.52 uur. t

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1