Hoogovens lijden alleen al anderhalve ton pont-schade Agenda voor Haarlem Het is niet alles goud wat er blinkt in Salzburg grieven aan de redactie Spanningen in de West Duitse christen-democratische partij Personeelskwesties de oorzaak van veel moeilijkheden Typhoon-Zündapp Fa E. de Graaff „ALS IK DIRECTEUR WAS Talen leren via de geluidsband De uitersten raken elkaar ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Onderwijs-primeur van Haarlems instituut Examens Heringa Wuthrich DE ELEGANTSTE COMBINATIE uit voorraad leverbaar vanaf 560. Speciale MOSQLTTO-COMBINATIE met verlichting en voor-trommelrem 385.— Koninginneweg 48 - Haarlem Telefoon 13609 MOSQUITO-SERVICE-STATION ADVERTENTIE Wachten, wachten, wachtenGezellig is het wel, maar de arbeidsuren vloeien in het kanaal of gaan in rook op. Een gedwongen lanterfant-situatie midden in een hardwerkend Nederland. ADVERTENTIE ZATERDAG 28 AUGUSTUS Openluchttheater Bloemendaal: „Circus Knie", Nederlands Volkstoneel, 8 uur. Bur gemeester Rijkenspark, Santpoort: Show met radiosterren, 8 uur. Palace: „Pas op.... val niet!", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: ..City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Barracuda de boeka nier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Helden zonder roem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Miner va: „The Captain's Paradise", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfge naam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 29 AUGUSTUS Openluchttheater Bloemendaal: „Circus Knie", Nederlands Volkstoneel, 8 uur. Zui derkapel, Zuiderstraat: Bijzondere zendings avond, 8 uur. Palace: „Pas op.... val niet!", alle leeft, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Barra cuda de boekenier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Helden zonder roem", 14 jaar, 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „The Captain's Paradise", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De terugkeer van Al Jolson", alle leeft., 11 uur. „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfgenaam", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 30 AUGUSTUS Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, Bijeenkomst, 8 uur. Palace: „Pas op.... val niet!", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloed wraak der Navaho's", 2.30 en 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Helden zonder roem", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Ge- veltourist", alle leeft... 2.30 uur. „Rebecca", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30. 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfgenaam", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. kost de wagen ook weer gemiddeld 4.50 per uur, er worden dus per dag veer tig auto-uren verzuimd, of wel per jaar een anderhalve ton alleen al door de Hoogovens in het kanaalwater gedeponeerd. Zonder dat hier iets tegenover staat. De zware trucks van de papierfabriek, die dagelijks de veren over moeten, kun nen rustig op 7.50 per uur geschat wor den en verliezen dagelijks een 27 uur met wachten. Dagelijks. Elk uur 7.50 weg. Dag in, dag uit. Up een eiland Dat de Hoogovens voor hun relaties een speciale autodienst in het leven hebben geroepen en de eigen mensen met twee auto's en het pontje van Donkersloot bij de Velserbrug „werken" bewijst wel, hoe irriterend de ponten zijn voor de in dustrieën, die benoorden het kanaal op een eiland zitten en goeBkoper een eigen pont- verbinding in het leven zouden kunnen roepen. Geen toekomst Inmiddels blijft de sfeer onder het per soneel van de Rijkswaterstaat,dat de ponten bemant en veilig aan de overzijde brengt, slecht. De animo is er uit. Kort geleden nam een pontwachter zijn ontslag omdat na alle narigheid en mini male lonen hem door de Dienst Stoompont- veren te verstaan was gegeven, dat hij het toch nooit verder zou brengen dan pont wachter met een maximum salaris van 273 per maand bruto. Als overweging voor het afsnijden van toekomstverwachtingen en het doden van elk initiatief gold, dat de man geen „par ticuliere vaartiid" had. Maar aan de andere kant moet de Rijkswaterstaat voor de Vel- ser ponten wel personeel aannemen, dat als ondeskundig betiteld moet worden, om dat onderlegde beambten geen droog brood wensen te consumeren en dus liever in het bedrijfsleven een baan zoeken. Een stoker, die al geruime tijd als machi nist had gevaren, maar nog steeds stokers- loon ontving, haalde zijn diploma B en werd tot zijn eigen ontsteltenis als stoker gehandhaafd wat het loon betrof, maar graag als volwaardig machinist gebruikt. Zo zijn er talloze voorbeelden. Het lage loonpeil dwingt de meesten een bijbetrekking te zoeken, ook al mag dat niet. Ze hebben een lapje grond in de pol der, gracielijk door de Rijkswaterstaat af gestaan en bewerken dat om althans de groenteboer uit te sparen. Liefhebberij uit armoede, want van de 54 in de week kan het gezin met twee kinderen niet rondkomen. De man, die naar de Hoogovens vluchtte verdient nu al 20 in de week meer. Hij krijgt eindelijk continutoeslag, wat bij de pontveren ook een onbekend verschijnsel is, terwijl daar diensten worden gevaren, die erger zijn Een nieuw instituut, dat zich „Record- phone" noemt en gevestigd is Zijlweg 265 in Haarlem, gaat in September starten met een nieuw soort talencursus, die een ge lukkige combinatie is van een mondelinge en een schriftelijke leergang. De lessen worden namelijk opgenomen op de magne- tofoonband en de cursisten krijgen weke lijks per post zo'n lcsbandje thuisgestuur. dat zij daar, op een van het instituut ge huurd en gekocht geluidsband-apparaat, net zo vaak kunnen afdraaien tot zij de tekst van de les en vooral de correcte uitspraak „dromen" kunnen. Op een blanco geluidsbandje maakt de leerling veivolgens een opname van zijn eigen stem, terwijl hij de tekst van de les op leest'en dat bandie wordt dan weer naar het instituut gezonden, waar de docenten correctoren zijn uitspraak controleren. Is dit nog niet overal perfect, dan wordt het bandje van de leerling mèt de gesproken critiek van de leraar weer naar de cur sist in kwestie teruggestuurd. Het ligt voor de hand, dat dit systeem vele voordelen biedt boven de normale schriftelijke leergangen en zelfs doeltref fender. kan worden dan mondelinge lessen, omdat de leerling iedere les steeds opnieuw kan horen en met zijn eigen uitspraak en intonatie kan vergelijken. Wij hebben bo vendien de indruk dat het nieuwe insti tuut zeer serieus is opgezet en over vol komen competente krachten beschikt Voorlopig wordt, gezien de grote investe ringen, alleen Engels op deze wijze gedo ceerd en wel door een Engelse dame en heer. De correctie van de schriftelijke en mondelinge oefeningen der leerlingen wordt verzorgd door een alleszins bevoeg de ieraar M.O. Binnenkort zal ook in Frans, Duits en Spaans geluidsband-onder richt gegeven worden. Voor de te Haarlem gehouden examens voor de hoofdakte zijn geslaagd voor deel B de dames: C. W. Beekman te Amsterdam, A. Buizerd te Purmerend. J. Neren te Amster dam en de heren J. M. Boogers te Amster dam, J. G. M. van Vondelen te Leiden en A .B. Wietering te Amsterdam. Henk Schaer niet meer bij de AVRO Henk Schaer zal Van 1 September af niet meer als hoorspel-regisseur verbonden zijn bij de A.V.R.O. Hij zal zich weer geheel aan toneel- en voordrachtkunst gaan wijden. Coba Keiling heeft ziekenhuis verlaten De actrice Coba Keiling is na een ingrij pende operatie uit het ziekenhuis ontsla gen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS BONN (ANP) Het overlopen van de afgevaardigde in de West-Duitse Bondsdag, Schmidt-Wittmack, heeft spanningen op geroepen in de Christelijk-Democratische Unie, die op scherpe wijze tot uiting zijn gekomen in een aanval van het aan de C. D.U. toegewijde Keulse weekblad Rheini- scher Merkur op de C.D.U.-minister Jakob Kaiser. Het blad beschuldigt Kaissr ervan door zijn actie voor de Duitse eenheid se dert jaar en dag met een bovenpartijdig net van verbindingsmannen en met onge controleerde belastinggelden de federatieve politiek van de bondskanselier stelselmatig te ondermijnen. Op zijn beurt heeft minis ter Kaiser, zojuist terug van een vacantie in Zwitserland, verklaard: „Ik geloof, dat men het als een eer mag beschouwen door dit blad te worden aangevallen." Dit on danks dat dr. Adenauer vaak in het blad schrijft. Kaiser, die in de Hitler-tijd. tot een ver zetsgroep behoorde en ook dr. John kende, zeide: „Het is mij duidelijk, dat bepaalde kringen trachten de gehele verzetsbewe ging te belasteren. Ik kan het alleen maar als een even doortrapte als rampspoedige voortzetting van nazi-tradities aanduiden, wanneer het optreden van de verzetsbewe ging voor vrijheid en recht in Duitsland op deze wijze in opspraak wordt gebracht." De „Rheinischer Merkur", die dit verhit te voorspel van het Bondsdagdebat over de overlopers heeft uitgelokt, dient het heen gaan van John en Schmidt-Wittmaek aan als uiting van de geestelijke verdeeldheid in West-Duitsland tussen de groepen, die de Duitse eenheid hebben voorop gesteld en die welke dr. Adenauer op zijn Europese weg willen volgen. Het room-katholieke blad rangschikt on der de voor de Europese politiek gevaar lijke stromingen ook de organisatoren van de onlangs in Leipzig gehouden Evangeli sche Kerkdag, die honderdduizenden pro testanten naar Oost-Duitsland trok. „Zal men zich er rekenschap van geven, waar om de Franse communistische pers deze Kerkdag zo luide bejubeld heeft? Zij wist wat het betekende, wanneer de grootste Christelijke massa-bijeenkomst der histo rie zonder daden uiteen zou gaan en zo de onaantastbaarheid van het communistische regiem met bewijzen zou staven. Zij wist wat het betekent, wanneer vooraanstaande C.D.U.-politici van Bonn handlangers van het regiem van Pankow de mantel der Christelijke liefde omhangen", aldus het Keulse blad. Deze opmerking schijnt onder meer be doeld te zijn tegen de protestantse presi dent van de West-Duitse Bondsdag, dr. Hermann Ehlers, die in Leipzig met politici der Sovjet-zóne is samengekomen. Dr. Ehlers geldt als de voornaamste leider van de protestanten in de C.D.U. De „Rheinischer Merkur" is ook van leer getrokken tegen de economische adviesraad van het departement van Kaiser, omdat deze onlangs heeft geadviseerd in geval van een Duitse hereniging de in de Sovjet- zóne uitgevoerde grondverdeling onder de boeren niet ongedaan te maken. Het blad heeft gemeend de C.D.U. te moeten waar schuwen, dat in haar gelederen „Pruis- sisch"-nationalistische stromingen zijn bin nengedrongen, die zich ten doel gesteld hebben de Westelijk georiënteerde Euro pese politiek van dr. Adenauer te torpe deren. (Van onze Oostenrijkse correspondent) SALZBURG, Augustus Salzburg be staat in de maand Augustus voor velen alleen om zijn muziekfestival. Maar er is nog een ander Salzburg, dat er zelf pover en armelijk uitziet. In de omgeving van dit barokke en feestelijk belichte kleinood ligt een groot vluchtelingenkamp, waar duizenden slachtoffers van het commu nistische regiem in de grootste ontbering leven. De armoede is daar zo groot, dat een predikant bij de opening van het fes tival een toespraak hield in de stampvolle Dom en daarin op de krasse tegenstelling wees tussen de elegante avondjaponnen bij de opera voorstellingen en de lompen van de vluchtelingen, tussen de met zo veel trots gedragen juwelen en het gebrek aan elk comfort in de krotten der vluchte lingen. Deze kampen rondom de stad van het festival zullen in de komende dagen door een aantal Kamerleden uit Nederland worden bezocht omdat zij zich nauwkeurig op de hoogte willen stellen over de parle mentaire vrijheid in de landen achter het IJzeren Gordijn, waaruit deze slachtoffers zijn weggevlucht. Dit bezoek is daarom van zo groot belang, omdat onmiddellijk daarop de jaarlijkse besprekingen van de interparlementaire unie te Wenen zullen plaats hebben, waaraan voor de eerste keer sinds 1948 ook weer afgevaardigden uit Polen en Hongarije zullen deelnemen. Zij zullen dan in hun discussies met de wer kelijk vrij gekozen volksvertegenwoordi gers uit het Westen tot de ontdekking kun nen komen hoe men hier nog altijd denkt over de rechten van een staatsburger en over echte parlementaire vrijheid. Zo ge zien is dus het bezoek van onze Kamer leden aan dat andere Salzburg van het grootste belang, want de daarbij opgedane ervaringen zullen stof genoeg bieden voor gedachtenwisseling met de zogenaamde volksvertegenwoordigers uit het Oosten, die niet vrij zijn gekozen, maar die hun zetel in het parlement alleen te danken hebben aan de gratie van de almachtige partij. Zomercursus in schilderen en beeldhouwen Men heeft in Salzburg een zomercursus opgericht in schilderen en beeldhouwen, waar jonge kunstenaars uit binnen- en buitenland door de beste vakmensen wor den onderwezen. De sensatie van dit jaar zijn de lessen, gegeven door de Oosten rijkse schilder Oskar Kokoschka en de Italiaanse beeldhouwer G. Manzu, wier lessen en practische oefeningen de groot ste toeloop vinden. Het succes is zo evi dent, dat men tijdens het festival een apar te tentoonstelling van hun werken heeft georganiseerd. Wij hebben Manzu aan het werk gezien tussen zijn leerlingen. Daar stond een student voor een werkstuk, dat een meisjesgestalte moest voorstellen. Het figuurtje werkte plomp en wat de student er ook aan veranderde, er kwam geen sprankeitje leven in. Toen verscheen Manzu. Hij bekeek het kleimodel en drukte een duim in de rug van het model, terwijl hij met de hand de klei over borst, leest en dijen verdeelde. En plotseling scheen het beeldje zich op te Binnenkort zullen naast de thans circulerende bankbiljetten van tien en honderd gulden door de Nederlandse Bank biljetten van dezelfde coupures maar van een nieuw model en iets grotere afmetingen in het verkeer ivorden gebracht. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem naar een ontwerp van J. F. Doeve. Voornaamste kenmerken van de biljetten van honderd (boven): papier geelachtig van tint, watermerk: Mercuriuskop, formaat 97 X 169 mm. Voorzijde: hoofdkleuren groen en bruin, met het naar het schilderij van Holbein gegraveerde portret van Erasmus. De biljetten van tien: papier grijs achtig, watermerk: druiventros met bladeren en verticale rij van getallen 10. For maat 83 X 147 mm. Voorzijde: hoofdkleuren bruin, blamo en groen met het naar het schilderij van Van Mierevelt gegraveerde portret van Hugo de Groot. Meisjesfiguur, beeldje van Manzu. richten, het begon als het ware te wiegelen, het leefde. Men ziet op de tentoonstelling Manzu's statige kardinaalsfiguur, een rijzige ge stalte met de kolossale mijter op het hoofd, waardoor de lijnen van de monumentale koorkap harmonisch worden afgesloten. Dan pas ontwaart men het edele gelaat als van een man, die diep in gedachten is ver zonken. Maar Manzu beeldt niet alleen kardinalen in hun waardigheid als prinsen der kerk uit. Op een van zijn Kruisweg staties staat b.v. een tamelijk lijvige en naakte man onder het kruis, waaraan Christus als een misdadiger hangt. De man onder het kruis is in zijn erbarmelijke en onaantrekkelijke naaktheid het symbool van de mens in al zijn schamele armoede. Deze man draagt in zijn hand een kardi naalshoed Ook is een andere afbeelding in relief met de pompeuze titel: „De generaal". Men ziet een zwaarlijvige vette en plompe man, even deerniswaardig in zijn wanstaltige naaktheid onder het kruis staan. Dat is de mens, wiens lelijkheid in het dagelijks leven door een uniform bedekt wordt, maar hier staat hij voor ons, zoals hij in werkelijkheid is: een stumper en aan de trotse generaal herinnert niets meer, be halve een belachelijk grote sabel en een monsterachtige helm als een emmer die veel te groot is. (Verkort weergegeven) Loonsverhoging. De S.E.R. heeft aan de regering voorstellen gedaan om te ko men tot een algemene loonsverhoging. Ik zou willen vragen: Heeft men nu nóg niet genoeg geleerd? Tot drie-, viermaal toe zijn de lonen ver hoogd en prompt is op iedere loonsverho ging een flinke prijsverhoging gevolgd', welke de loonsverhoging in korte tijd vol komen te niet deed. Laat men toch eens rustig een tijdje de ontwikkelingen afwachten, waardoor de sfeer wordt geschapen, welke kan leiden tot verlaging van de prijzen. Concurrentie is daartoe een machtig middel. De oplos sing zit ten slotte in een verlaging van de prijzen en niet in loonsverhoging. Een eventuele loonsverhoging zal wel weer naar een vast percentage worden be rekend. Dit betekent dat de minst draag- krachtigen weer het kleinste deel krijgen. Doch de prijsverhogingen, welke heus niet zullen uitblijven, zijn voor iedereen het zelfde. De kleinen, die geen enkele reserve hebben, voelen een prijsverhoging onmid dellijk aan den lijve. Het is te hopen, dat de regering zich zal spiegelen aan vorige misrekeningen en het advies van de S.E.R. in het belang van de loontrekkenden, wijselijk naast zich zal neerleggen. J. W.-H. (De S.E.R. heeft geen advies aan de re gering uitgebracht, maar slechts als zijn mening kenbaar gemaakt, dat tegen een eventuele loonsverhoging op grond van de huidige economische situatie geen bezwaar behoeft te bestaan, indien die verhoging door het georganiseerde bedrijfsleven wen selijk zou worden geacht. Red.) Te Apeldoorn is een woning aan de Elleboogweg geheel uitgebrand. Het huis werd bewoond door de heer E. K. met zijn vrouw en drie kinderen. Het gezin was ge noodzaakt het huis in nachtkleding te ver laten. De brandweer zag geen kans nog ietó van de inboedel te redden. (Van een redacteur) dan continu vanwege hun ongeregeldheid. Zijn feestdagen worden hem nu uitbetaald bij de Rijkswaterstaat is daar nog nim mer aan gedacht. Met Zondagswerk ver dient hij extra bij de pont kon hij er een vrije dag voor terug krijgen in de week. Vergelijken met Amsterdam Is het wonder, dat het verloop onder het personeel van de ponten langs het Noord zeekanaal zorgwekkend groot is? En dat er wel eens gevaren moet worden met mensen, die nog nooit eerder met een stoommachine te maken hebben gehad? Geld om lessen te nemen zal deze man echter nooit aan zijn Rijksbetrekking over houden Is het wonder, dat een hoger geplaatste functionaris bij ditzelfde veer, van wie verwacht wordt dat hij genoeg verdient 332 in de maand) om geen overwerk te ambiëren, onbetaald overwerkt en daar nu een beetje genoeg van gaat krijgen? De mensen in Velsen, Buitenhuizen en Zaandam kijken met een scheef oog naar de gemeenteveren in Amsterdam. Wat bij het Rijk niet kan, is daar mogelijk: een goede ploegendienst zeven uur op en zeven uur af veel hogere maxima voor de salarissen en een niet t.e versmaden toeslag van tien percent op het salaris bovendien. Waarom wij dit alles aan de grote klok wensen te hangen? Omdat de toestanden op dit buitengewoon belangrijke punt in de Noord-Zuid-verbinding van West-Ne derland op haast alle punten om verbete ring roepen en een gezond en reëel beleid hier de eerste stoot zou kunnen geven tot een verbetering van de verkeerssituatie. Omdat er een algemeen belang van de eer ste orde mee gemoeid is. „Als ik directeur van de Velser pont zou zijn, hadden ze me allang ont slagen". Deze haast gevleugelde woorden van ir. A. H. Ingen Housz, de president-directeur van de Hoogovens in IJmuiden zeggen wellicht duide lijker dan reeksen cijfers, hoe erg het in Velsen is met die onoverkome lijke waterweg en zijn volstrekt verouderde overzetsysteem. Hoe moei'ijk ook het is gebleken, hier veranderingen in te krijgen op punten, waar een particuliere onderneming allang haar maatregelen had genomen. De heer Ingen Housz heeft ons vlak voor een met angst en vreze verwachte over tocht naar de Zuidzijde nog even in het kort vragenderwijs zijn grieven tegen de Velser ponten uiteengezet: „Waarom komen de lasten van deze hele historie alleen op het land- verkeer terecht terwijl de Amsterdamse Kanaalmaatschappij toch de plicht heeft voor een redelijke overtocht te zorgen, een plicht, die later door het rijk is overgenomen? Waarom wordt het wegverkeer op deze manier dag in dag uit ten achter gesteld bij het verkeer te water - waar wij als Hoogovens ook heus wel een paar belangen bij hebben, - dat in de watten wordt gelegd en bij de geringste toespeling op een oplossing met een schip brug, parallel aan de Velserbrug alleen maar erg boos gaat doen? Deze discriminatie van het wegverkeer is niet te aanvaarden. Als de Rijks waterstaat meent, dat zulk een schipbrug ernstige moeilijkheden voor de kleine scheepvaart oplevert, die tot nog toe ongehinderd de dichte Velser brug passeerde, vraag ik mij af, of die binnenvaart niet even kan wachten wanneer tijdens de spitsuren de schipbrug korte tijd in dienst is op mo menten, dat ook de Velserbrug „dicht" is. Nee, bij het schipbrugplan kan ik me graag aansluiten - de zich thans ontwikkelende situatie gaat naar een verkeerscatastrophe toe". De heer Ingen Housz heeft persoonlijk, als haast iedere Nederlandse automobilist, een reeks onaangename ervaringen met pontvertraging en overzetmisère opgedaan, maar zijn bedrijf telt de schade in honderd duizenden uit. Zowel in de ellende van ge miste afspraken, een pendeldienst met extra-auto's, die tevoren in-gelichte klanten van de Hoogovens van het Noorderpont- plein halen („en het gescheld van de wach tenden, als de auto dan langs de file schiet") plus de practische onmogelijkheid voor vele Hoogovenmensen om de auto in hun werk te gebruiken, als zij aan de Zuidkant van het kanaal wonen. Tachtig tot honderd Wij hebben ons de schade, die uit het pontveer te Velsen alleen al voor de Hoogovens voortvloeit, eens laten voorrekenen. Van de eigen auto's gaan elke dag drie personenauto's en vier vrachtauto's de pont over, met produc ten van de buizengieterij rijden elke dag zes vrachtauto's naar 't Zuiden,met cement veertig wagens, met ruwijzer vijf tot tien en met walserijproducten twintig a vijfentwintig. Des winters passeren zes auto's voor de kooksvoor- ziening van het personeel dagelijks de ponten en tenslotte zendt de MEKOG elke dag ook gemiddeld tien wagens het kanaal over. Dat zijn dus een kleine tachtig, soms een kleine honderd wagens, die van dit éne bedrijf per wagen gemiddeld een half uur oponthoud hebben. Dat gemiddelde is d-an samengesteld uit de anderhalf uur van zomerse spitsuren en het kwartier wach ten als er geen queue staat. Als er erg goedkoop gerekend wordt,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5