Stemming over de E.V.G. toch nog uitgesteld? OORD PORSELEIN .Clowntje Rick Ook tweede ontsnapte uit Den Haag gevat Postpakket uit het eeuwige ijs Brussel wenst hogere lonen in Nederland Amerikaanse koopvaardij krijgt privileges Courses op Duindigt en in Hilversum Sportpark Hilversum één jaar voor NBVB Arie van Vliet in de halve finale sprint HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verschil met Luxemburg en België op 15c/o geschat „Amstelvaart" kwam inheems bootje te hulp PIR haalt „bom" onder Indonesisch Kabinet weg TNI in Atjeh was 12 uur in veldslag gewikkeld Persoonsverwarring in Djakarta? Sport in 't kort Voor de kinderen Protest bij B en W Wereldkampioenschappen FEUILLETON EN door Gordon Folk id ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 Trams en trolleybussen in de Japanse stad Kyushu kregen een fikse douche, toen enorme vloedgolven op het strand voor de boulevard stxik sloegen, opgejaagd door een 'orkaan, die het Zuidelijk gedeelte van het Japanse eilandenrijk teisterde. PARIJS (Reuter) Volgens welinge lichte kringen heeft de Franse regering Vrijdagavond besloten een beslissing over ratificatie van het E.V.G.-verdrag, indien nodig, tot 22 September uit te stellen om verdere onderhandelingen over Frankrijks verzoek om wijzigingen van het verdrag mogelijk te maken. Het nieuws van een waarschijnlijk uit stel van de stemming over de E.V.G. in de Franse Nationale Vergadering heeft of ficiële kringen te Londen geschokt. Vol gens diplomatieke kringen hebben Chur chill en Eden er Maandag tijdens de con ferentie op Chartwell bij premier Men- dès-France op aangedrongen, dat het de bat en de stemming volgens plan zouden plaats vinden. In de afgelopen weken is oij de Britten de overtuiging gegroeid, dat verreweg de verkieslijkste oplossing voor de problemen van West-Europa, en in het bijzonder van de Duitse herbewape ning,, de aanvaarding van de E.V.G. in haar huidige vorm zou zijn. Men hoopte daar om op een spoedige en gunstige stemming in de Nationale Vergadering. De officiële teleurstelling over een uitstel zal echter worden getemperd door de gedachte, dat het lot van het gehele E.V.G.-project niet binnen de komende vier dagen bezegeld zal zijn. Onze correspondent meldt uit Parijs: Gisteravond stond voor het paleis Bour bon al een lange rij mensen te wachten in de hoop nog een toegangskaartje te be machtigen voor een der acht zittingen, die vanmorgen beginnen en in beginsel met slechts een korte tussenpoze tot Dins dag zullen duren. Er zijn al een vijftigtal sprekers ingeschreven. Edouard Herriot. de 81 -jarige ere-presi- dent van de Nationale Vergadering, is uit Lvon. waarvan hij burgemeester is naar Pariis teruggekeerd en men heeft in het paleis Bourbon een radio-installatie laten aanleggen om het hem mogelijk te maken van uit zijn bank te kunnen spreken. De debatten zullen worden ingeleid door de afwijzende rapporten van de twee ex- ministers van Defensie, generaal Koenig en Jules Moch. De parlementaire Ma rathon is gisteren ingeluid met twee spe- De 24-'"arige opperman C. H. S. uit Rot terdam die op Dinsdag 17 Augustus in ge zelschap van de 24-iarisre opperman J. D. uit 's-Gravenbage uit het Huis van Bewa ring te Den Haag was uitgebroken, is in Duitsland gearresteerd. D. was op 21 Augustus al door de politie te Geleen ge paft. maar S. wist te ontsnappen. Het tweetal bevond zich in voorlonige hechtenis in het Huis van Bewaring te Den Haag. Zij hebben op 21 Augustus de bewa ker bewusteloos geslagen en daarna de be nen genomen. Zij waren enige dagen hui ten de gezichtskring van de iustitie. maar liepen in Geleen tegen de lamp. Het bleek dat de beide vluchtelingen in Limburg ge tracht hadden door het plegen van inbra ken „de kost te verdienen". D. is in Geleen aangehouden. S. wist op een motorrijwiel te ontkomen. De motor is later in Maas tricht teruggevonden. Het is nog niet bekend in welke plaats in Duitsland S. thans is gearresteerd en ook is niet bekend of hij zich daar ook aan inbraken heeft schuldig gemaakt. Wel is zeker dat hij bij zijn arrestatie een aantal gouden ringen en juwelen in zijn bezit had, maar vermoed wordt, dat deze van inbra ken in Nederland afkomstig zijn. S. zal in Duitsland eerst worden berecht en daarna aan de Nederlandse politie kunnen worden uitgeleverd. ciale kabinetszittingen onder leiding van president Coty, waarbij alle ministers, voor- en tegenstanders van de E.V.G., be sloten hebben de premier te steunen. Men- dès France heeft deze verklaring, die in- voor het ogenblik is afgewend, zelf afge legd en daaraan toegevoegd dat zijn re gering haar pogingen zal voortzetten om de tegenstellingen, die zich de laatste da gen hebben verscherpt, te overbruggen. Vóór dit accoord in de boezem der rege ring bereikt was, hadden al drie ministers voorstanders van de E.V.G. zich teruggetrokken uil protest tegen de hou ding van de premier, die te koel-Europees zou zijn geweest. Dank zij president Coty moet die breuk zijn geheeld, maar het is duidelijk dat de eensgezindheid van Men- dès-France's regering opnieuw een deuk heeft opgelopen. Men verwacht bovendien dat de voor standers van de E.V.G., die sedert Brussel in het defensief zijn gedreven, vandaag of morgen een uitval zullen doen tegen ie regering. Dit is nog maar een van de verrassingen waaraan deze debatten nog wel eens rijk zouden kunnen blijken te zijn. In Brussel is gebleken zo voelen de Fransen dat dat Frankrijk alleen onvol doende tegenwicht tegenover Duitsland kan bieden en deze eerste ervaring verleidt hen nu zeker niet op deze weg voort te gaan. Zonder Groot-Brittannië voelt Frankrijk niets voor het Europese leger of voor enige andere vorm van Europese integratie en nog voor de uitslag richten de ogen der Fransen zich naar Londen. De enige oplossing voor het probleem der Duitse herbewanening. die in Franse ogen genade kan vinden, zou ziin dat Groot-Brittannië zich naast Frankrijk zal willen en kunnen stellen. Dit is het pro bleem dat de dehatten in de Franse Kamer ;n de komende dagen vermoedelijk be heersen zal. Toen de heer W. Denzier, directeur van Philips Röntgen A.G. in Zürich, tijdens zijn vacantie enige tijd geleden Ober-En- gadin in Zuid-Oost Zwitserland bezocht, werd hem door een berggids een pakje overhandigd, dat onder het ijs van de Cengalo-gletscher was uitgekomen en door gletscher-gidsen was gevonden, vertelt de Philips Koerier. Het bleek een postpakket e zijn, dat in September 1938 door Philips Eindhoven was afgezonden naar een be drijf in Albanië en documentatie met fo tomateriaal en een offerte bevatte van een destijds gloednieuwe las-transformator. Het pakje was met de Luft-Hansa ver stuurd, doch het vliegtuig verongelukte en verdween spoorloos in het ijs van de Cengalo-gletscher. Slechts enkele metalen wrakstukken werden later gevonden, doch van de inzittenden werd nooit meer iets vernomen. Thans heeft dus het ijs na zestien jaar weer een overblijfsel van de inhoud van het ongelukkige toestel teruggegeven. Het was wel een merkwaardig toeval, dat het pakje werd gevonden op een tijdstip, dat iuist een Philinsman ter plaatse logeerde. De documenten en brieven waren volko men intact en nog duidelijk leesbaar. Op de Oude Maas bfj Dordrecht is Vrij dag een klein zandschip, de „Vertrouwen'' uit Papendrecht, door een Zwitsers Rijn- schip overvaren en gezonken. De schipper, de 60-jarige W. Klop uit Papendrecht kon zich in veiligheid stellen door in een roei boot te springen. Zijn knecht, de 21-jarige f Riske eveneens uit Papendrecht, sprong in het water en verd met behulp van een boei op de wal gehaald. In een hoofdartikel van het Belgische blad de „Courrier de la Bourse" wordt de aandacht gevestigd op het zeer grote ver schil tussen het loonpeil in België, Luxem burg en Nederland. De Belgen wensen, dat het Nederlandse loönpeil wordt verhoogd tot dat van België en Luxemburg. Niet al leen omdat hierdoor een schadelijk concur- rentie-element in de Benelux zou verdwij nen, maar vooral, omdat het hun om ver schillende redenen niet mogelijk is het loon peil in hun eigen land te verlagen. De Nederlandse autoriteiten wensen ech ter volgens het blad geen afstand te doen van het concurrentievoordeel, dat de lage lonen verschaffen, en zij wensen het begin sel van loonbeheersing van overheidswege niet prijs te geven. Dit laatste punt is naai de mening van het blad wellicht het kritie ke punt in de controverse tussen België, Luxemburg en Nederland. Het blad meent dat de Nederlandse regering er echter goed aan zal doen zich te houden aan het be ginsel van loonbeheersing hoewel zij wijs zal handelen, als zij op het juiste ogenblik de teugels viert. Men dient niet uit het oog te verliezen, zo vervolgt het blad, dat de politiek van loonbeheersing Nederland in staat stelt tot een snellere industrialisatie dan bij een ho ger loonpeil mogelijk zou zijn geweest. Het verschil in loonpeil geeft derhalve de Ne derlanders een uitstekend pressiemiddel in handen bij de Benelux-onderhandelingen. Naarmate de Nederlandse regering echter geen weerstand kan bieden aan de druk der vakverenigingen voor hogere lonen, zal het verschil in het loonpeil, dat het blad op ong-eveer 15 procent schat, verdwijnen, naar alle waarschijnlijkheid zelfs tamelijk snel. Een dergelijke gang van zaken bete kent in ieder opzicht voordeel voor België. De Nederlanders zullen hun dwangmiddel verliezen, hun loonvoordeel op het gebied van de industrialisatie en het loonvoordeel bij de uitvoer, terwijl de Belgen zich ertoe kunnen beperken te streven naar verlaging van de andere elementen van het kosten- peil. Op de thuisreis naar Amsterdam heeft het s.s. „Amstelvaart" van de rederij Am sterdam, dat een chartertocht voor de mij. „Nederland" naar de Oost heeft gemaakt, dezer dagen in de Golf van Aden het leven gered van 18 uitgehongerde opvarenden en 40 geiten, die zich aan boord van een 73 ton melend inheems zeilscheepje bevonden. Voor 260 andere geiten kwam de redding te laat. Het was de zogenaamde dhow „Almanat- krim" van een zekere Hagan Fareh uit Berbera, Somaliland, een bootje zonder motor, dat wegens een mankement aan het roer reddeloos verloren scheen, toen het minstens 8 dagen lang stuurloos ronddob berde in de Golf van Aden, zonder dat iemand het. opmerkte. Kapitein H. Bennink van de „Amstel vaart" blèek voor de uitgehongerde beman ning van de dhow de reddende engel te zijn. De bemanning zat sedert vijf dagen zon der eten of drinken. In een zware tocht van 75 mijl over ruwe zee sleepte de „Am stelvaart de dhow naar Aden. WASHINGTON. (Reuter). Particulie ren en regeringsautoriteiten verwachten, dat de wet-Butler, die president Eisen hower heeft ondertekend en die voorkeurs behandeling voorschrijft voor Amerikaan se schepen bij het vervoer van ladingen voor de hulpverlening aan het buitenland, aanleiding zal geven tot protesten van zee varende landen, op wier scheepvaart de wet van invloed zou kunnen zijn. Zij vre zen, dat deze landen in het normale bui tenlandse handelsverkeer het vervoer mtt Amerikaanse schepen zullen beperken. De wet is door het Congres gejaagd op aandrang van binnenlandse scheepvaartbe- langen, die er over klaagden, dat de Ame rikaanse koopvaardijvloot schade onder vond door buitenlandse concurrentie. Vol gens de wet moet minstens de helft van alle ladingen, waarvoor de regering betaalt, vervoerd worden met onder Amerikaanse vlag varende schepen. De wet zou ook toe gepast worden voor het vervoer van goe deren, die de Amerikaanse regering in het ene land inkoopt ter verzending naar een ander. De departementen van Buitenlandse Zaken, Handel en Landbouw en het bu reau voor de werkzaamheden in het bui tenland (FOA) hebben zich tegen aanrïC- ming van dé wet verzet. De Amerikaanse maritieme administra tie heeft het voornemen bekend gemaakt om de scheepswerven opdrachten te geven voor nieuwoouw en reparatie van koop vaardij- en marine-hulpschepen tot een bedrag van 401 millioen dollar. Plan kreeg geen steun DJAKARTA (Un. Press) Het partij bestuur van de „Partai Indonesia Rava" heeft gisteren na een vergadering mede gedeeld dat het geen plannen heeft zijn drie ministers terug te trekken uit het tien partijen omvattende kabinet, dat reeds 13 maanden aan het bewind is. Politieke waarnemers zjjn echter van mening, dat de tegenzin van de P.I.R. om zijn ministers uit het kabinet te laten tre den, waarschijnlijk is voortgekomen uit het zien mislukken van de door haar onderno men pogingen om oppositiepartijen te be wegen een nieuw kabinet te formeren. Het was een publiek geheim in politieke krin gen dat de P.I.R. van plan was uit het kabinet te treden, indien hij voldoende steun zou kunnen krijgen van andere par tijen. Betrouwbare zegslieden zeiden dat de P.I.R. het vornemen had een nieuw kabi net tot stand te brengen rondom de grote Mohammedaanse Masjumi-partij en de socialisten. DJAKARTA (AFP) Driehonderd op standelingen hebben militaire nederzettin gen in Bireuen in het Noord-Oosten van Atjeh aangevallen, aldus wordt uit Medan gemeld. De aanvallers werden na e»ri strijd van 12 uren, teruggedreven. De opstande lingen lieten bij hun terugtocht drie brug gen springen. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat ben den drie dorpen in West-Java in" brand hebben gestoken, waarbij twee personen werden gedood en een ernstig gewond Voorts plunderden zij een bank. Kapitein Bosch en tnr. Michael Het ministerie van Buitenlandse Zaken fe Den Haa? deelt mede: „In de Indonesi sche en Nederlandse pers is eon bericht verschenen vol sens hetwelk het de Indone sische overheid bekend zou zijn geworden dat mr. Michael,die zich reeds enise maan den in Djakarta in hechtenis bevindt, iden tiek zou zijn met „Kapitein Bosch", die gezocht werd wesens beweerde samen werking met de Darul Islam. Dit bericht kan onmogeh'ik on waarheid berusten. De voormalige K.N.I.L.-kapitein mr. H. W. J. Bosch is oo 20 October 1949 per motorschip „Oranje" gerepatrieerd en sindsdien niet meer naar Indonesië terug gekeerd. Op 5 Juli 1950 is hij naar de Ko ninklijke Landmacht overgegaan in de rang van majoor der infanterie. Hij doet thans dienst bij de staf van het 4lste regiment infanterie in de Harskamp Van de beweerde identiteit met mr. Mi chael kan derhalve geen sprake zijn". Mr. Michael is een dergenen van een groep Nederlnaders, die eind vorig jaar in Indonesië gearresteerd werden. EERSTE DEELNEMERS FIDE-LANDEN- TOTTRNOOI AANGEKOMEN. Vrijdag middag is de schaakmeester Miguel Najdorf in Amsterdam aangekomen, waar hij aan het hoofd van de Argentijnse équipe zal deel nemen aan het FIDE-landentournooi, dat 4 September in Amsterdam begint. Een ander lid van deze équipe. Hermann Pilnic be vond zich in zijn gezelschap, Najdorf zal met zijn landgenoot Laurens het FIDE-congres in Amsterdam bijwonen, dat het landen- tournooi voorafgaat en op 30 Augustus ondei voorzitterschap van Folke Rogard zal wor den geopend. Zondagmiddag viert op Duindigt de galopsport hoogtij met een in ere herstelde bijzondere meeting voor de volbloeds, die echter nog in zo gering aantal de entraine- menten bewonen, dat nog twee drafnum- rners voor de omlijsting moeten zorgen. Beide nummers hebben weinig om het lijf, daar alle dravercracks Hilversum opzoe ken, dat niet. minder dan 10 draverijen moet verwerken. Op Duindigt wordt Rita Belwin als eerste aan de finish verwacht., met vlak daarbij de trouwe Rose Bond. In de handicap valt de keuze op de 9-jarige merrie Miss Zelda. die echter ongetwijfeld een hard duel krijgt uit te vechten met Oiseau en Ostrogattak. Bij de rennen kan de uitmuntende 2- jarige Felix een volle broer van de Der by-winnaar Sans Valeur zijn zoveelste zege tegemoet snellen, daar de moeilijke Aquila, die vorige week op hol sloeg en eerst ver buiten Duindigt gepakt kon wor den. minder snel is. Voorts doet zich het merkwaardige feit voor, dat de Belgische hengst Koridon in twee rennen favoriet zal zijn. Daar de Hengst in het Criterium der Leerlingen practisch gedeclasseerd staat, wordt ver wacht, dat hii hierin stal Stasten en zijn stalgenoot Sakina zal kloppen. In de an dere ren is Morina zijn zwaarste tegen standster. gevolgd door La Fluéla. In de Constance-prijs krijgt Algol een prima kans zijn verbeterende vorm in een zege om te zetten, waarbij de zeer verras sende Dream Star nog roet in het eten zou kunnen gooien. In de semi-klassieke Haagse Ooievaar zal de eigenaar van Gretello het kostbare kleinood wel voor een jaar mee naar huis nemen, daar Britoly niet in staat wordt geacht 16 kg aan deze merrie te geven. Hilversum Van de ruim 111 dravers, die Zondag middag in Hilversum aan de start worden verwacht, kan Sally Harvester de eerste zijn, die de prijs en het applaus in ont vangst kan nenien, tenzij de debuterende Scita Donum verrassend voor de dag zou komen. Van de overige nummers gaat de meeste belangstelling uit naar de Revanche der Producten-draverij, die men algemeen denkt te zien winnen door Trabant. In deze zekerheid geloven wij niet, daar men ver geet dat Trabant de laatste keer bii ziin ovérwinning nauwelijks de reddende finish kon halen en nu voor een langere afstand komt te staan en veel geroutineerder tegenstanders tegenover zich heeft. Der halve wordt verwacht dat de keuze van Jan de Vlieger uit Tabor en Traviata dit nummer zal winnen vóór Trabant en Tira. Niet minder moeilijk is het Kampioen- j schap der Amateurs, waarover de voor spellingen eveneens zeer uiteenlopen. Ge zien de prestaties van Morning Star in Frankrijk en het feit, dat de ruin een be trouwbaar course-paard is, zal Hilversum Morning Star als de kampioen kunnen be groeten vóór Pearl Spencer en Madame B. Interessant zal tevens zijn de ontmoeting tussen de zeven 3-jarigen, die met een goede verrichting hun candidatuur zullen stellen voor de Holland-België-match. Nu de prachtige hengst Spencer Gay's Zoon eindelijk zijn grote vorm heeft gevonden, mag een nieuwe zege worden verwacht, gevolgd door Sorento In de overige nummers heeft Geersen met zijn sterke en uitgebreide cavalerie zijn paarden zorgvuldig uitgezocht en het ziet er naar uit, dat hij weer als meervoudig winnaar voor de dag zal komen. Met Quilla Lee zal hij kunnen winnen in de Sabena-prijs. waarin dit paard met Reine d'Aster en Roi de Cinq Mille de prijzen zal delen. Ook zijn keuze in de S.A.S.-prijs zal kunnen winnen, echter onder zware druk van Odylia O en Ria Olivier. Tenslotte heeft hij in de A.E.R.O.-priis met Réthv HoIIandia het sterkste paard, dat de afstand gemakkelijk uitloopt. Op, de plaatsen worden verwacht R Petrosia en Querie. De 4-jarige crack Romeo Spencer krijgt het in de K.L.M.-prijs zwaar te verduren en o.i. wel zelfs zo, dat hij opnieuw met êen nederlaag genoegen zal moeten nemen. Martini Spencer bleek afgelopen Zondag op Duindigt in zuik een verbluffende vorm, dat hij minstens de gelijke moet worden geacht. Daar hij bovendien betrouwbaarder is wordt Martini Spencer op dit ogenblik sterker geacht Alles liep nu zo prachtig uit, de knoppen van heesters en bomen waren allemaal uitgekomen. Tante Liezebertha had wat takken in een vaas gezet, en die kregen nu allemaal mooie bloesem. „Dat staat aardig in de kamer, hè?", zei tante Liezebertha. Dat vond Bunkie ook. Het gaf zo'n echt voorjaarsidee in huis. „Nou kun je zo echt zien, dat de winter helemaal voorbij is en dat we weer naar de zomer toegaan", vond tante Liezebertha. Ze hadden ook tulpenbollen, die in hoge boHenglazen met water stonden. Die kwa men ook allemaal uit, en elke dag konden ze zien, hoe het tere, jonge groen groeide en de bloemknoppen langzaam open gingen. „Het is toch wel fijn, deze tijd van het jaar", vonden de jongens. „De winter is ook wel leuk. als je kunt schaatsenrijden en zo, maar het zal toch ook fijn zijn, als de zomer er weer is!" En dat vonden tante Liezebertha en oom Tripje ook. 33-34 Vrijdag zijn in Utrecht de besprekingen hervat tussen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur ven Hilversum en het be stuur van de KNVB over het besluit van de gemeente Hilversum om het sportpark ook voor het beroepsvoetbal beschikbaar te ver klaren. Deze nieuwe besprekingen hebben eveneens geen resultaat opgeleverd. Van de zijde van het gemeentebestuur verklaarde men. dat men de toezegging aan het beroepsvoetbal om voorlopig voor één jaar gebruik te mogen maken van het Hil- versumse sportpark beslist gestand zou doen. Voor de toekomst, wilde men zich niet binden. Ook de KNVB handhaafde zijn standpunt en deele tenslotte mee, dat men dezer dagen aan het college van B. en W„ schriftelijk zou berichten, welk besluit het: bondsbestuur hééft genomen ten opzichte van het gebruik maken van het terrein door de KNVB-clubs 't Gooi en Hilversum. Deze laatste hebben inmiddels aan de bond verzocht, hangende dit conflict, in het begin van de competitie voorlopig uitwedstrijden te mogen spelen. De federatie van Hilver- sumse voetbalverenigingen heeft besloten aan de gemeenteraad een schrijven te rich ten, waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit van B. en W. en voorts aan de raad wordt verzocht ter zake stappen te onder nemen, opdat de beide bovengenoemde clubs op het soortpark blijven spelen. Dit schrij ven komt in de eerstvolgende raadsvergade ring op 7 September aan de orde. Schaap terug De voorzitter van Het Gooi, de heer Hoogeveen, heeft voorts medegedeeld, dat zijn club met ingang van September zal gaan betalen. Van die spelers zou ook deel uit maken de ex-professional Schaap, die uit Frankrijk is teruggekeerd, waar hij voor de Racing de Paris uitkwam. Schaap heeft een aanbod van zijn oude club 't Gooi aanvaard om voor het eerste elftal uit te komen en bij de training te assisteren. Vrijdag zijn de wereldkampioenschappen wielrennen voortgezet met de series sprint amateurs. De winnaars plaatsten zich in de achtste finales, de overigen gingen naar de herkansing. Er werden 13 series gereden. Hieruit plaatsten zich achtereenvolgens De Bakker (België), laatste 200 meter 11.8 sec.; Potzern-Heim (Duitsland), 13.2; Peacock (Gr.-Brittannië), 12; Gaignard (Frankrijk), 11 6; Hijzelendoorn (Nederland), 12; Ogna (Italië), 12.2; Pinarello (Italië), 11.6; Var- gachkine (Rusland), 12; Foucek (Tsjecho- slowakije) 11.8; Tiefenthaler (Zwitserland), 12; Lemoigne (Frankrijk), 11.8; Lloyd. Binch (Gr.-Brittannië), 13.2 en Pesenti (Italië), 12. Hierna begonnen de series sprint voor professionals. In de eerste serie won Arie van Vliet (Ned.) van Dierksen (Luxem burg). De tijd voor de laatste 200 meter werd niet bekend gemaakt. In de tweede serie won Sacchi (Italië), laatste 200 meter in 11.8, van Bardsley (Groot-Brittannië). Daarna startten Harris (Gr.-Brittannië) en Koch (Nederland) in de derde serie. Maar het begon te regenen en de wedstrij den moesten worden onderbroken. Van Vliet wint In de kwartfinales maakte Van Vliet in zijn tweede rit tegen Plattner een grootse indruk door ziin flitsende eindspurt waar mee hfj de Zwitser inhaalde en op de streep klopte. Zijn tijd voor de laatste 200 meter was 11.6 sec., een evenaring van het baan record. Jan Derksen werd tweemaal verslagen door de Fransman Bellenger, die voor de allerbesten gevaarlijk kan zijn als hij zijn dag heeft. Alleen Van Vliet zal ons land dus ver tegenwoordigen in de halve finales profs. Daan de Groot en Piet van Heusden plaatsten zich in de kwart-finales van de achtervolging, maar zij maakten bij lange na niet de beste tijden. De Brit Brotherton kwam boven aan de lijst met zijn tijd van 5 min. 6.6 sec. voor de 4.000 meter. In de kwart-finales maakte Brotherton wederom de beste tijd. namelijk 5 min. 3.4 sec., wat maar net voldoende was om Brun te ver slaan, die 5 min. 3.8 sec. noteerde. Daan de Groot kon het tegen de Italiaan Faggini ondanks fel verweer niet bolwer ken. Maar Piet van Heusden boekte succes tegen een landgenoot van Faggini, Cam- pana. Van Heusden liet 5 min. 5.6 sec. af drukken, een goede tijd. Bii de amateur sprinters kon Hijzelen doorn via een herkansing naar de tweede ronde, waarin hij door de Brit Tighe ge klopt was, de finales bereiken. Daar trof hij een andere Brit, Peacock, die hem in de derde rit met drie lengten klopten. Bij de profs kwamen Van Vliet en Derksen zonder moeite in de 8e finales. Koch kwam in zijn serie tegenover Reg Harris, die hem geen kans gaf. In de eerste repêchage verloor Koch van Voggenreiter, waarna hij in de tweede door Von Bueren geklopt werd. En daarmee was hij uitge schakeld. VFENDAM GAAT SPELERS BETALEN. De algemene ledenvergadering van de naar de eerste klasse gepromoveerde voet balveren. Veendam heeft met grote meerder heid van stemmen besloten over te gaan tot het geven van een vergoeding aan de eerste elftalspelers en reserves. Mevrouw Penrose kwam hei hem vertel len, terwijl de nieuwe gast boven in zijn kamer bezig was zich op te knappen van de reis. „U zult het zeker prettig vinden, hem te leren kennen. Het is zo'n aardige man. Hij wat, een beetje van streek omdat zijn gebruikelijke kamer nu bezet is, maar hij moest toegeven dat het zijn eigen fout was. Hij had niet laten weten dat hij kwam, zoals hij anders meestal doet. Maar ik vertelde hem dat u niet lang blijft". „Inderdaad niet. Ik ga naar hét eiland zodra het weer het toelaat. En wat mijn kamer betreft, ik wil best ruilen als hij zo heel erg op de mijne gesteld is". Maar daar wilde mevrouw Penrose niets van weten. Zij wist heel zeker dat mijn heer Lamb dat ook beslist niet zou willen. Zo was hij nu eenmaal. De goedheid zelve, en inschikkelijk tegenover iedereen. „Hij is trouwens erg gemakkelijk. Hij doet niets anders dan vogels kijken er» allerlei op schrijven, boeken bestuderen en dergelijke. Je hebt geen kind aan hem". „Dat kan wat worden, hij en ik in eikaars gezelschap. Zelf ben ik ook een vrij goede vogelkenner en liefhebber. Maar meer amateuristisch, als hobby. Uit uw verhalen lijkt hij me een hele Piet op dat gebied toe". „Ja, inderdaad. Ah, daar komt hij". Mijnheer Lamb stond wat onhandig in de deuropening, alsof hij wachtte op een invitatie om binnen te komen. Een goud gerande bril op de neus, een paar gewich tig uitziende boeken onder de arm. Een normale langte, niet groot, niet klein, ron de schouders waar weinig kracht van uit leek te gaan, een vrij kaal hoofd met grijze krulletjes voor zover er haar op te vinden was. Eigenlijk zelf net een vogel in zijn ge laatsuitdrukking. Ja, maar dan niet van een schichtig vogeltje, maar van een havik Daar eindigde echter de overeenkomst met een roofvogel. De glimlach, waarmee hij mevrouw Penrose tegemoet trad, was inne mend, de stem waarmede hii haar begroet te zacht èn welluidend. „Ik sprak met mijnheer Macavoy over u". „Dan hoop ik, dat u het over één van de schaarse goede kanten van me hebt ge had" Met een elegante buiging begroette de nieuwkomer Bill, die hem aan zijn tafel noodde. „Dit is me een waar genoegen, mijnheer Macavoy. Ik had indertijd het voorrecht, uw vader vrij goed te kennen" „Werkelijk?" Mijnheer Lamb vertelde, vaak met de professor over vogels gesproken te hebben en veel van hem te hebben gehoord over zijn geliefde zoon, die zo ongelukkigerwijs in het eerste begin van de oorlog in een gevangenkamp beland was. Na een min of meer nietszeggend ge sprek over koetjes en kalfjes en weinig verhelderende opmerkingen over de rela ties tussen Lamb en de professor, waagde Bill die zo snel mogelijk naar het eiland wilde en niet wist wanneer hij deze con nectie van zijn vader weer zou ontmoeten de directe vraag of de gouverneur mijn heer Lamb wel eens mee had genomen naar Lobsterpot. „Nee, nooit. Het spijt mij meer dan ik zeggen kan. Ik heb wel eens een balletje er over opgegooid, gezegd dat ik graag eens van nabij die vogelrijkdom zou wil len besturen. Maar steevast was zijn ant woord, dat hij daartoe bereid was zodra hij een taak, die hij daar had, had vol bracht. Dan zou hij mij graag eens te gast hebben. Maar daar is het nooit van geko men. Nu u het toch over het eiland hebt, wat gaat er eigenlijk mee gebeuren?" „Ik ga er zelf wonen. Als een soort rustkuur. Misschien korte tijd. misschien voor langer. Dat hangt van de omstandig heden af". „Werkelijk? Sorry, dat ik het zeggen moet, maar u ziet er niet uit alsof u een rustkuur nodig hebt". „Zo op het eerste gezicht niet. Er is ook niets ernstigs aan de hand, maar ik lijd aan slapeloosheid. Ik heb een kleine hoop, dat flink wat lichaamsarbeid in eenzaam heid me goed zou doen". „Best mogelijk. Wanneer u er eenmaal gevestigd bent, mag ik u dan eens komen opzoeken? Of wilt u niet gestoord wor den?" „Laten we eens afwachten hoe het gaat. Mijn enig verlangen op dit moment is, eens alleen te zijn, weg uit de wereld, er. lichamelijk hard te werken. En er is heel wat op te knappen op Lobsterpot, voor zover ik begrepen en gezien heb. Maar u sprak zo juist over een bepaalde taak die mijn vader op het eiland volvoerde. Hebt u enig idee van de aard van die taak?" „Helemaal niet. Niet het flauwste idee. Die ene opmerking was trouwens de enige keer dat hij liet doorschemeren nog iets anders te doen dan groenten telen en vo gels kijken. Maar ik moet toegeven, dat die opmerking mijn nieuwsgierigheid wakker maakte. Ik werd geïntrigeerd door het denkbeeld, dat een zo befaamd weten schapsbeoefenaar zich op een zo onher bergzame rots opsloot voor zijn werk. Mag ik u vragen, mijnheer Macavoy, of u zelf enig idee had, waarmee hii zich op Lob sterpot bezig hield?" „Dat is het hem juist. Ik weet 't ook niet, maar ik zou er graag achterkomen". „O, ja, juist". Er viel een stilte. Bill vroeg zich inmid dels af of mijnheer Lamb misschien in Portlevion was toen die lading kisten met blijkbaar erg breekbare spullen arriveerde voor verscheping naar het eiland. In de hoop daaromtrent iets wijzer te worden zonder een directe vraag te stellen merkte hij op. dat zijn vader blijkbaar voor die experimenten (en natuurlijk het kijken naar vogels en telen van groenten) heel wat materiaal naar het eiland had ver scheept. „Inderdaad. Hij heeft er zelfs een kas laten bouwen, waaruit ik de gevolgtrek king maakte dat hij iets op botanisch ter rein onderzocht". „Nu ja, hij was erg gesteld op bloemen", merkte Bill min of meer afwezig op. Zijn pogingen om mijnheer Lamb aan het pra ten te krijgen over onderwerpen waarmede hij in zijn geest steeds bezig was, maar die hij niet aan de eerste de beste open en bloot voor wilde leggen, gaf hij op Mijheer Lamb leek een onschuldig maar ook een vrij dom personage, en het scheen nutteloos, hem verder uit te horen. Tijdens hun gesprek was de storm in kracht toegenomen. Steeds angstwekkender klonk 't gehuil door de schoorsteen, steeds luidruchtiger rammelden ramen en deu ren. Het gepiep van het uithangbord boven de ingang van het café werd voortdurend heftiger en opgewondener. Ergens achter in de herberg, bij de keuken, zwiepte een deur open en kon men Penrose horen schreeuwen, om boven een luik dicht te doen, omdat anders de heie inventaris naar buiten zou waaien. De kansen van Bill, om de volgende dag naar liet eiland overgezet te worden leken er niet beter op te worden. Hij achtte de tijd gekomen, zijn bed op te zoeken en wilde net afscheid nemen van mijnheer Lamb, toen mevrouw Penrose binnenkwam met een boek in de hand. „O, mijnheer Lamb, wij vonden dit boek in de kast van uw kamer. Nu ja, de kamer waar u gewoonlijk in logeert en waar nu mijnheer Macavoy slaapt. Dat is waar schijnlijk van u Ze overhandigde het boek, dat Bill bij de eerste oogopslag herkende als eên boek over Chinees porselein, aan mijnheer Lamb. „N..nnee, mevrouw Penrose, dat is niet van mij. In porselein ben ik heel belist niet geïnteresseerd, maar van ken nissen weet ik dat het een belangwekkend onderwerp is". Hi] sloeg het titelblad om en constateerde, dat er geen naam in stond. „Nu. dan is het misschien van uw vader geweest mijnheer Macavoy", veronderstel de mevrouw Penrose. „Die was gek op alle boeken". „Kan best. Dat kan heel goed. Merk waardig dat het nu juist komt opdagen, na zoveel jaren. En het ziet er nog zo nieuw uit". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6