Zilveren médaille voor Puck Brouwer op 100 m s. piecfel iSperten Alleen de Nederlandse vier zonder werd uitgeschakeld Spaernebeker-to urnooi met HaarlemRCH, DFC en VS V Europese roeikampioenschappen Uitstekende prestaties van de overige Nederlanders Om de Europese athletiektitels Russische athleten sleepten op derde dag maar liefst 7 eerste prijzen weg Jeugdtournooien van HFC, Schoten en HBC ZATERDAG AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Strijd om Europese zwem- titels is aanstaande Zeilen Beukenkamp tweede in Waddenzee-race - Strijd om de gunst Concurr enten Weddenschap Basis verstevigd A chterstand inhalen Ook op de tweede dag van de Europese roeikampioenschappen voor heren, waarbij in de herkansingen om een plaats in de demi-finales gestreden werd, hebben de Nederlandse roeiers prestaties geleverd welke ver boven de verwachtingen uitstaken. Zo plaatsten zich op deze dag voor de halve finales: de vier met stuurman van Njord, de twee zonder stuurman van Het Spaarne, de skiffeur van „Cornelis Tromp" Rob van Mesdag en de twee met stuurman van De Hoop, zodat Nederland mèt de twee ploe gen die zich reeds voor de demi-finales plaatsten de acht van Laga en de double- sculls van Willem III met zes van de zeven ingeschreven ploegen tot de halve finales is doorgedrongen. Deze prestatie is des te opmerkelijker omdat het roeipeil zeer hoog is op deze wedstrijden. Slechts de vier zonder stuurman van Willem III werd op deze dag van verdere deelname uitgesloten door de uitstekende Tsjechische ploeg, waarvan zij met gering verschil verloor. In de eerste herkansingsheat voor de ge stuurde vieren volgde Njord een geheel andere tactiek dan Donderdag, toen zij met een verrassende eindspurt de Tsjechen trachtte te verslaan. Thans echter nam zij reeds bij de start een voorsprong, die zij niet meer afstond. Gestart in een tempo van 41 slagen per minuut, had zii reeds na enkele honderden meters de leiding met 1 lengte op de Zwitsers met de Finnen in derde Dositie. Pas toen de Leidenaren een comfortabele voorsprong hadden verwor ven zakten zij geleideliik aan met hun tempo. Een harde strijd om de tweede plaats werd pas op de laatste meters door Finland gewonnen. Twee in goede vorm Gitz en Blom van Het Spaarne hadden in de repechage een lichte taak tegen de Saarlanders. Terstond namen zij de leiding, lieten spoedig hierop hun tempo zakken tot 32 en waren er toen alleen nog maar op uit hun krachten te sparen voor de on- getwijfeld zeer zware strijd, die hen in de halve finale staat te wachten. Zij maken momenteel de indruk in uitstekende con ditie te zijn, hetgeen ons door hun coach, de heer Schmoutziguer, volmondig beaamd werd, zodat wij de komende gebeurtenissen met spanning tegemoet kunnen zien. On getwijfeld behoren zij tot de sterksten van het veld. Een bijzonder tactische race roeide de Nederlandse skiffeur Rob van Mesdag. Hij liet de Roemeen Veres eerst rustig gaan, nadat deze na een snelle start de leiding genomen had. Thorsen (Denemarken) hield hij vlak achter zich, zodat hij beide tegen standers in het oog kon houden. In rustige lange haal hield hij de Deen van zich af en joeg tegelijk de Roemeen op. Even nadat de helft van de baan gepasseerd was zette hij de aanval op Veres in. Zonder zijn tempo zichtbaar te verhogen liep hij snel in en nam op 1500 meter de leiding van hem over. Een lange eindspurt bracht de Ne derlander tot drie a vier lengten voor zijn tegenstanders, terwijl de Roemeen, die in het begin van de race teveel van zijn krachten gevergd had, de strijd vrijwel op gaf en nog door Thorsen gepasseerd werd. De Russische skiffeur Berkutov herstelde zich vandaag goed door met de snelste tijd in de herkansingen gemaakt, de Belg Steenacker twee lengten achter zich te la ten. De befaamde Britse sculler Rand werd uitgeschakeld door de Fransman Butel. Russen uitgeschakeld In de eerste herkansing van de gestuur de tweeën werd de Russische ploeg defini tief uitgeschakeld door de zeer goede twee van Italië, die in een tempo dat geen ogen blik beneden de 38 kwam over de baan joeg. De Russen toonden toen ze een maal in verloren positie lagen een wei nig bewonderenswaardige mentaliteit, door verder geen strijd meer te leveren. Zij kwamen met grote achterstand door als derde, eveneens gepasseerd door de Joego- slaven. De De Hoop-roeiers Thijsse en Dikken troffen het al bijzonder gunstig door in de finale tegen Egypte te moeten starten. De Egyptenaren, beaux-gargons van de Bos baan, hebben alleen ingeschreven terwille van het internationale contact. Hun ploegen zijn echter alle in dit milieu volkomen kansloos. Zo ook de gestuurde twee. De Nederlanders deden het dan ook met het oog op de nog komende strijd kampjes aan en wonnen met groot gemak. De vier zonder stuurman het meest omstreden nummer in dit tournooi ging ook bij de herkansingen niet ongemerkt voorbij. De eerste sensatie was het volko men falen der Russen, winnaars in Henley, en één der voornaamste troeven der Rus sische afvaardiging. De zeer sterke Engelse R.A.F.-ploeg, die in Henley door de Russen verslagen werd, de Duitse en Roemeense vier en de Rus sen gingen flitsend van start. De Russen zelfs in tempo 46. De ene spurt volgde op de andere en het was in een dergelijk moor dende race dat de Russische mentaliteit te kort bleek te schieten. Het élan en de zelf verzekerdheid gingen verloren. Hoewel de Sovjets na 1000 meter uitgeschakeld waren, woedde de strijd om de kop onverminderd door. De Engelsen bleken echter de Roe menen net even te snel af te zijn en ver zekerden zich aldus van een plaats in de demi-finale. Snelste race De snelste race van gisteren was onge twijfeld die waarin de Deense, Noorse en Oostenrijkse ongestuurde vieren elkaar be streden. De start was in duizelingwekkend hoog tempo, waarna de Denen zich aan de kop nestelden, voortdurend geattaqueerd door de Oostenrijkse vier. Toen deze aan vallen definitief afgeslagen leken schoven de Noren in een furieuze sprint naar voren. Opnieuw beten de Denen van zich af en liepen wederom uit tot bijna één lengte, maar weer kwamen de Noren terug en ver hoogden nu hun tempo tot bijna 40 slagen per minuut. Op dit moment sloeg de Deen se slag Tostenaes een snoek, waarvan hij zich echter onmiddellijk herstelde. Doch het kostte Denemarken enkele kostbare meters. Weer slaagden de Denen er in om uit te lopen, doch op dit moment begaven de krachten van de Deense slag het. Voor de tribune begon Tostenaes met zijn lichaam te zwaaien en een kleine snoek brak zijn laatste weerstand. Uitgeput viel hij achterover in de boot. De Noren gingen hierop uiteraard als eersten door de finish, maar een ware ovatie kwam van de tribune toen Toste naes weer overeind kwam en de laatste honderd meter uitroeide. Een eveneens bijzonder felle strijd vond er plaats tussen de Nederlandse Willem III vier en de Tsjechen, die van de start af de leiding namen, doch constant door de Ne derlanders aangevallen werden. De Tsje chen verdedigden zich echter hardnekkig en de Willem III-roeiers moesten met drie kwart lengte in de Tsjechische vier hun meerdere erkennen. Hiermee werd de eer ste Nederlandse ploeg uitgeschakeld, een ploeg echter die aan de top van het Euro pese roeien een rol van betekenis speelde en geenszins bij voorbaat kansloos was. Zoals dit trouwens met alle Nederlandse ploegen het geval is. Reeds nu kan men ten volle tevreden zijn, doch wellicht zul len enkele van onze roeiers in de finales weten door te dringen. Erg veel verder Aan de Europese zwemkampioenschappen, die van 31 Augustus tot 5 September m Turijn worder. gehouden, zullen ploegen uit 22 landen deelnemen. In totaal zullen deze meer dan 600 zwemmers, zwemsters, coaches, verzorgers enz. omvatten. De Russische af vaardiging, die reeds in Turijn is gearriveerd, is met 80 leden numeriek het sterkst. Ze wordt gevolgd door Hongarije met 60 en Italië met 45 leden. Daarna komen Frankrijk, Nederland en Joegoslavië wat getalsterkte aangaat. Voor de wedstrijden zijn drie overdekte baden, respectievelijk van 50, 25 en 35 meter beschikbaar. Er zijn tribunes voor 4500 per sonen. Met een onderling verschil van vijf minu ten startten de drie klassen in de zeilwed strijd HarlingenTerschelling vice versa voor de retourtocht. De eerste prijs in de grote RORC-klasse was voor Van der Meer uit Grouw met de „Li", die op Terschelling als eerste en in Harlingen als vierde finishte. De „Lutin" van Beukenkamp (Heemstede), die beide keren als derde binnenkwam, bleek na het opmaken van de handicap-formule met klein verschil op de „Li" de tweede plaats te be zetten vóór de „Mariette" van Gros (Leeu warden) met een tweede en een vijfde plaats. Nederland werd eerste in het repêchage van het nummer vier met stuurman. Ach ter der Nederlandse ploeg Finland en Zwitserland. mogen onze verwachtingen echter, gezien het enorme hoge roeipeil, niet gaan. De uitslagen Acht, eerste heat: 1. Roemenië 6.39.8; 2. Egypte 6.43.1. Tweede heat: 1. Frankrijk 6.27.2; 2. Fin land 6.31.9. Double scull, eerste heat: 1. Rusland 7.18.8; 2. Zweden 7.31.9. Tweede heat: 1. Denemarken 7.19.6; 2. België 7.27.8. Vier zonder stuurman, eerste heat: 1. En geland 6.54.7; 2. Roemenië 6.55; 3. Duitsland 7.01; 4. Rusland 7.08.9. Tweede heat: 1. Noorwegen 6.58.1; 2. Oos tenrijk 7.08.1; 3. Denemarken 7.48.1. Derde heat: 1. Tsjechoslowakije 6.58.8; 2. Nederland 7.00.9; 3. Zweden 7.02.1; 4. Polen 7.03.—. Twee met stuurman, eerste heat: 1. Italië 8.19; 2. Joegoslavië 8.23.5; 3. lusland 8.37.8. Tweede heat: 1. Nederland („De Hoop") 8.34.4; 2. Egypte 8.48.8. Skiff, eerste heat: 1. Frankrijk 8.03; 2. Groot Brittannië 8.10.9; 3. Egypte 8.39.1. Tweede heat: 1. Rusland 7.48.9; 2. België 7.58.3; 3. Tsjechoslowakije 7.59.3 Derde heat: 1. Nederland 8.03.1; 2. Dene marken 8.09.1; 3. Roemenië 8.09.5 Vier met stuurman, eerste heat: 1. Neder land 7.28.1; 2. Finland 7. 34.6; 3. Zwitserland 735 Tweede heat: 1. Zweden 7.25.5; 2. Frank rijk 7.27.6; 3a. Joegoslavië 7.32.4. Derde heat. 1. Italië 7.29.9; 2. België 7.32; 3. Egypte 7.49.7. Twee zonder stuurman, eerste heat: 1. Ne derland 7.54.1; 2. Saarland 8.08.4. Tweede heat: 1. Rusland 7.52.5; 2. Polen 8.01.2; 2. Joegoslavië 8.21.5. Derde heat: 1. Groot Brittannië 7.59.3; 2. Tsjechoslowakije 8.05.3; 3. Zweden 8.06. De derde dag van de Europese athletiekkampioenschappen was een „Russische dag", want van de acht nummers, die in finale gingen, werden er niet minder dan zeven gewonnen door athleten, die Malenkov als hun gebieder erkennen; het achtste num mer (kogelstoten voor mannen) werd een prooi voor de Tsjechische reus Skobla, eveneens dus een athleet van achter het ijzeren gordijn. Het is volkomen duidelijk geworden dat Rusland als de grote overwinnaar uit deze Europese athletiekkampioen schappen te voorschijn gaat komen en men zal zich geenszins moeten verwonderen indien het Russische totaal Zondagavond aanstaande op tenminste tien wordt ge bracht. Indien men daarbij even in het oog wil houden dat de Russen bij de vorige Europese kampioenschappen (Brussel-1950) met slechts twee overwinningen uit de bus kwamen, dan moet men toch wel grote bewondering koesteren voor de vakkennis en het doorzettingsvermogen waarmede de Russen zich in zo korte tijd naar de top hebben gewerkt. De grote verliezer van gisteren was zon der twijfel Duitsland. Hoe vreemd het ook klinken mag. Maria Sander, die de 80 meter horden in 11.2 gelopen had, bleef in het persoonlijke hordennummer in de eerste de beste serie in haar startblokken zitten. En zij keek toen wel heel boos naar de starter en zwaaide dreigend haar lieve vuistje naar deze goede man, maar deze weigerde de start vals te verklaren, schoot de anderen niet terug, enMaria Sander, hope van Duitsland, was uitgeschakeld. Toen kwam de 400 meter finale. Bleek en bevend ging de Duitse favoriet Haas naar de start. Wanhopig vocht hij, maar in de prijzen kon hij tot veler verrassing niet komen. Verder zal de 800 meter het in de finale zonder Duitsers moeten stellen en tot over maat van ramp werd de Duitse estafette ploeg 4 x 100 heren, hoewel ze haar serie prachtig gewonnen had, gediskwalificeerd, omdat één der wissels niet correct zou hebben plaats gehad. En tot slot van dit moeilijk dagje voor onze Oosterburen werd hun sterke man in de tienkamp, Oberbeck, in het allerlaatste nummer nog van zijn tweede plaats be roofd. Zilver voor Puck Brouwer Nederland is er in geslaagd zich tenmin ste in één nummer te doen gelden. Puck Brouwer liep zich via een tweede plaats in de halve eindstrijd 100 meter naar de finale van dat nummer en moest toen alleen de stevige Russin Turova laten voorgaan. Zij trof de ongunstige buiten baan en had nog bijna haar niet zo beste start goedgemaakt, maar de felle Russin bleef duidelijk op het eerste plan, terwijl het Engelse meisje Pashley op Puck Brou wer een paar decimeter te kort kwam. Bij de vooruitgang der prestaties in tal van Europese landen blijft Nederland wel ver ten achter. Ook bij het vèrspringen. Mooy in plaats van de veel betere Visser uitgezon den sprong erbarmelijk en werd niet voor de eindstrijd geplaatst, omdat hij niet verder dan 6.66 meter kwam. En dan te weten dat de qualificatiegrens 7.10 be droeg Dan hield onze estafetteploeg 4 x 100 meter zich aanzienlijk beter en indien wij op de eerste honderd meter een betere man dan Aret hadden gehad, zouden wij mis schien wel tot de finale zijn doorgedron gen. Wij boften nog dat een merkwaardige indeling ons niet in de tweede serie had doen terechtkomen, waar sterrenploegen als die van Duitsland, Frankrijk en Italië elkaar het leven zuur maakten. Nederland liep tegen Hongaren, Belgen, Zweden en Zwitsers, maar moest de Hon garen en Zweden laten voorgaan doordat Aret in het begin te veel verloor. De wis sels klopten aardig, maar Saat, Rulander en ook de zeer goed lopende Van Hardeveld konden de tweede plaats niet meer be reiken. Mannen, die alles kunnen Bij de mannen, die alles kunnen, de tien kampers bedoelen we, hebben we langei toegekeken dan gewoonlijk. Doorgaans werken tien- en vijfkampers zo'n beetje in hel verborgene, het publiek let op de aparte nummers met de gespecialiseerde krachten en vergeet doorgaans de allrounders. Maar tienkampers zijn zo kan men redeneren groter kampioenen dan zij, die een enkel nummer winnen, want zij kun nen alles: speerwerpen, hordenlopen, dis cuswerpen, 1500 meter lopen, polsstok hoogspringen en zogaat mén maar door tot men de tien bereikt heeft. Lang stond bij hen de Duitser Oberbeck bovenaan, maar toen het discuswerpen een onbetwiste zege voor de Rus Kuznecov had opgeleverd, werd het duidelijk dat de Duit ser hevig in het nauw zou komen. Bij polsstokhoogspringen bleef de Duit ser op 3.50, maar de Rus ging tot 3.80 door. Dat kostte de Duitser de leidersplaats, die hij anderhalve dag bezet had gehouden. Maar nog was zijn narigheid niet teneinde. Ook de tweede plaats zou nog voor hem teloor gaan. De zeer lange en slanke Fin Lassenius deed een wanhopige poging om alsnog in de prijzen te vallen. Eerst wierp hij de speer 65 meter ver en tenslotte liep hij de 1500 meter zoveel sneller dan Ober beck, dat hij naar de tweede plaats op klom. Russische aangelegenheid Een volkomen Russische aangelegenheid werd het discuswerpen voor vrouwen, want al was wereldrecordhoudster Nina Dumbadse (moeder van vier kinderen) niet present, zij had voor goede vervang sters gezorgd: Ponomareva, Begljakova en de favoriete Zybina vulden alle plaatsen (en in deze rangorde) op het erepodium, dat voor het eerst door een zonnetje be straald werd. Wij kunnen niet alles beschrijven en moeten bijvoorbeeld de finale 400 meter en magistrale zege daarin van de Russische athleet Ignatiev alleen maar aanstippen. Alle prijswinnaars zorgden in dit prach tige loopnummer voor nieuwe nationale records: Ignatiev met zijn 46.6, maar ook de Fin Hellsten (47) en de Hongaar Ada- mik (47.6), die Haas juist buiten de prij zen hield. Geen Rus, geen Duitser Opvallend was dat in de beide halve finales van de 800 meter werd afgerekend met alle daarin aanvankelijk voorradige Russen en Duitsers. Hoewel vier van de acht lopers geplaatst werden voor de finale van vanmiddag, waren de Duitsers Stracke en Lawrenz en de Sovjet-loper Ageev daar niet bij. Evenmin de talentvolle Brit Hew- son. Hewson sneuvelde evenals Lawrenz in de eerste serie, waarin de Hongaar Szent- gali het uitputtend tempo aangaf, dat slechts door de Ier Delaney, de Belg De Muynck, en de Zweed Ekfeldt gevolgd kon worden. De vaardige tempodraver Boyson was zo verstandig tijdig de kop te nemen en beheerste de race toen wel zó kundig, dat er niemand meer langs hem heenkwam. Er werd nogal wat met de ellebogen ge werkt in de bochten en speciaal de Brit Johnson had er een handje van zich op incorrecte wijze naar voren te dringen, maar toen Boyson zijn slopende tempo ten top gevoerd had en acht meter voorsprong bevocht op een veld dat wanhopig spurtte om bij te komen, was er geen gelegenheid meer tot onsportiviteiten. De finalisten zijn: Boyson, Moens, Szent- gali, Delaney, Ekfeldt, de Brit Hewson en de Luxemburger Rasquin. Veel stijlvoller dan verwacht was, ver liep de finale 800 meter voor dames. Geen valpartijen, geen instortingen, maar een beheerst en sterk gelopen race door alle finalisten, gewonnen door een voortreffe lijke athlete, de Russin Otkalenko, die met een eindrush met overmacht zegevierde. Het Britse meisje Leather bleef haar goed volgen en werd tweede. Evenals de twee voorgaande Zondagen is er ook morgen weer een voetbaltour- nooi in Haarlem. Het is het jaarlijkse tournooi om de „Spaernebeker", georgani seerd door Haarlem op haar terrein in Haarlem-Noord. Om elf uur wordt begonnen met de wedstrijd RCH-VSV, waarna Haarlem tegen DFC speelt. Na de tussenwedstrijd van de Haarlem-reserves tegen Zandvoortmeeuwen volgen de verliezers- en winnaarsronde. Gezien de sterkte van de clubs, zullen er een paar spannende matches gespeeld worden, waarbij de kans niet uitgesloten is dat RCH voor de derde achtereenvolgende Zondag tegen de roodbroeken in het veld zal komen. Als we verder nog even bij voetbal blijven, er zijn voor de jeugdige voetballers heel wat wedstrijden vastgesteld. HFC zet de jubileumviering voort met een groot junio- TUSSEN AL HET RUMOER van de leden en bestuurders van de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond door gaat de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond met haar managers en plaatselijke bestuurders rustig door met het organi seren van de competitie, die op Zondag 12 September moet beginnen. Nog vrij wel dagelijks krijgen wij bericht dat een amateur bezweken is voor de aan lokkelijke aanbiedingen van de NBVB en een contract getekend heeft. Op tien plaatsen trainen deze nieuwbakken professionals enkele malen per week en spelen tijdens de weekeinden oefen wedstrijden tegen profs van elders. Kortom, het zal wel heel raar moeten lopen willen het komende seizoen niet twee elkaar beconcurrerende voetbal bonden gaan vechten om het zo belang rijke doel te bereiken: het verwerven van de sympathie van de in voetbal be langstellende schare. EN HOE ZAL HET PUBLIEK reage ren? Vast staat dat in het begin van de competitie in de plaatsen waar profelftal len spelen duizenden er naar zullen gaan kijken. Uit nieuwsgierigheid om eens te zien of dat profvoetbal nu werkelijk zo veel beter is dan het normale clubvoet bal van de K.N.V.B. Waarschijnlijk zul len velen snel tot de ontdekking komen de wielrenners Bartali en Coppi, de dat ook in de profcompetitie niet veel „Bartalianen" en „Coppianen", is nog beter gevoetbald wordt en terugkeren niet hegraven. Zo kon men na de we- naar de velden waarheen zij gewoonlijk reldkampioenschappen voor professio- gingen. Vooral bij degenen, die voor een De strijdbijl lussen de supporters van WIJ GEVEN IN DIE STRIJD om de gunst vooropgesteld dat ook de eerste klassers hun spelers zullen gaan betalen de K.N.V.B.-clubs een goede kans. Waarna direct de vraag rijst of en hoe lang de N.B.V.B. en zijn afdelingen het dan wel denken te redden. Bij het organi seren van de competitie en het zich in stalleren op nieuwe velden zijn enorme sommen gelds nodig geweest en nog no dig en het zal wel enige tijd duren alvo rens daar de revunuen van geplukt kun nen worden. Of dat naar het oordeel van de geldschieters tijdig genoeg zal zijn, dient te worden afgewacht. Iets dat zeker niet behoeft te worden afgewacht, maar naar onze mening als een paal boven water staat is het feit dat beide bonden in de toekomst als twee concurrenten tegenover elkaar zullen blijven staan. Wij hebben geen official nog ooit zonder een vriendelijk, maar smalend glimlachje over een compromis horen spreken. En dushard tegen hard. Waarbij het ons niet zou verbazen als indien eenmaal de eenheid en de rust in de gelederen van de K.N.V.B. zijn teruggekeerd deze bond met veel stren gere maatregelen zal komen tegen de genen, die de profbond „een niet dooi de K.N.V.B. erkende voetbalorganisatie", zoals het altijd in het officieel orgaan heet op de been houden. OVER DE MOGELIJKHEDEN voor wat dat betreft en het voor en tegen er van willen wij het vandaag niet hebben. Wij willen er alleen maar de aandacht op vestigen dat voor en tijdens de ver deeldheid in de K.N.V.B. de N.B.V.B. rustig is verder gegaan met het verste vigen van de basis, waarop hij in de ko mende jaren wil verder bouwen. Een voorbeeld. Morgenmiddag maakt de beroepsvoetbalclub Amsterdam op het sportpark Duivendrecht haar debuut in een wedstrijd tegen Rapid '54 uit Heer len. Een week later wordt een return wedstrijd gehouden. De eerste competitie wedstrijd zal tegen Rotterdam worden gespeeld. De Amsterdammers hebben een zeer intensieve training achter de rug, zo hoorden wij verder wij moeten nog wennen aan de nieuwe functies in het Nederlande voetbal van de technisch directeur. Er zijn 25 trainingsavonden ge weest en er werden drie onderlinge oefenwedstrijden gespeeld. Het geld van deze Naamloze Vennootschap (vijftigdui zend gulden) kwam van een klein aantal geldschieters. Een bestuur, zo hoorden wij verder, is er niet. De leiding berust bij een technisch en een commercieel direc teur. Verder is er nog een beroepssecre taris en een kantooremployé. nals op de weg als gevolg van een wed- denschap een oude statiekaros met Bartalianen door de straten van Padua S zien rijden, voortgetrokken door Cop- pianen, die aan één stuk door riepen: i Bartali is een groot kampioen". De uitslag van het wereldkampioen- I schap werd namelijk als een nederlaag voor Coppi beschouwd, zodat zijn sup- porters de weddenschap hadden ver- loren. In het omgekeerde géval zouden l de Bartalianen de karos hebben moeten trekken, daarbij de lof van Fausto Coppi uitschreeuwend. bepaalde club bijzondere belangstelling hadden, zal dat het geval zijn. Een groot nadeel in de strijd van de twee bonden om de gunst van het pu bliek zal voorts voor de N.B.V.B. zijn dal de tien clubs een dubbele competitie gaan spelen, waarin dus niet minder dan zes endertig wedstrijden zullen worden ge speeld. Met andere woorden, het groot ste deel van de competitie zal vrijwel zonder spanning verlopen. Een nadeel, dat ook de K.N.V.B.-clubs uit de eerste klasse zouden krijgen, indien zij hun plan van drie eerste klasse afdelingen van respectievelijk twee maal zeventien en achttien clubs zouden doorzetten. Er kan binnen korte tijd heel wat gebeuren. Niet zo lang geleden waren Angenent en Kraak clubgenoten, morgen staan ze tegenover elkaar. Kraak als keeper by profclub „Den Haag", Angenent als midvoor bij „Fortuna '54". Op de onderste foto scoort Van Melis bij De Munck in de wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal- F. C. Köln binnenkort zijn zij weer concurrenten: maar nu is Van Melis bij Rapid '54 en De Munck bij Fortuna '54. Namen waaraan wij nog wat moeten wennen Het terrein van het sportpark Duiven drecht vroeger het veld van TDW aan de Populierenstraat is enorm verbe terd. Er zijn tribunes voor veertiendui zend mensen, waarvan tweederde deel zitplaatsen. Binnenkort komt er nog een overdekte tribune bij voor duizend men sen. De elftallen voor de wedstrijd van Zondag zijn: (achter hun namen de vroe gere club) Amsterdam: doel: Van Kaalte (BI. Wit); achter: Mesman (BI. Wit) en Smid (AFC); midden: Boskamp (Ajax), Meyer (DWS) en Van Hout: voor Tolmeyer (BI. Wit), Von- hoff (DWS), Gallis (RCH), Strieker (Zeebur- gia) en Kick Volewijekers). Reserves: Visser en Barends (Haarlem). Rapid '54: doel: Rikxoord (Sittardia); ach ter: Coever (Bleyerheide) en Barwasser (Bleyerheide)midden: Stroucker (Sittardia), Rumpen, Schaffrath (Bleyerheide); voor: Hannemann (Bleyerheide), Bisschops (MVV), Van Melis (Eindhoven), Janssen (Bleyerheide) en Wezeleck (Waubach). Reserve: Meuser. In Geleen wordt Zondag ook een wed strijd gespeeld. Namelijk tussen Fortuna '54 en Den Haag. Om er even aan te her inneren, welke spelers zo in de loop der maanden naar de „wilde bond" verdwe nen, zijn hier de opstellingen: Fortuna '54: doel: De Munck (F. C. Köln): achter Dormans (MVV) en Rabuda (Bleyer heide); midden: Voreken (Bleyerheide), Van der Hart (Rijssel, Frankrijk) en Pienemnn (Sportclub Emma; voor: Dingena (Ammelie, Maastricht), Hofman (Ales, Frankrijk), An genent (Stormvogels), Notermans (Sittardia) en Huis (Ajax). Reserves: Vranken (De Ster). Raventein (MVV) en Doerenberg (Roermond). Den Haag: doel: Kraak (Stormvogels); aeh- er: Onink (VUC) en Bauman (ADO); midden: Willem sen (VUC), Walhout (NOAD) en Kreybolder (ADO); voor: Willems (ADO), Van de Borg (DHC), Van der Steen (Wasse naar), Clavan (ADO) en De Harder (Bor deaux). VANMIDDAG WORDT BESLIST of de eenheid in de KNVB terug zal keren. Wij hopen dat men het gezonde verstand zal laten werken en alles in het werk zal stellen de achterstand, die ontegenzeggelijk groter is geworden dan men aanvankelijk voor mogelijk had gehouden, in te lopen. Het verloop van cle grote strijd tussen de twee bon den om de gunst van de in voetbal be langstellende schare in Nederland wachten wij daarna met spanning af. Dat er brokken gemaakt moeten wor den staat naar onze mening vast, want het zal niet mogelijk blijken de toe stand van dit ogenblik in de loop der jaren te laten blijven. Alleen is het te hopen dat de voetballers zelf niet de dupe zullen worden van de strijd om de gunst en het geld. E. K. rentoumooi (aanvang tien uur), waaraan ZVV, DFC, Be Quick (Gr.). Haarlem, HVV, VOC, RCH, AFC, HBS. Quick (Hg) Sparta, UD, EDO, Kampong, Vitesse en uiteraard HFC deelnemen. Het tournooi is om streeks half vijf afgelopen. Ook Schoten houdt een jeugdtournooi. BMT, VSV, WA, RCH, ZFC, OWO, EDO en Schoten juniores strijden Zondag om de Bevrijdingsbeker. Aan het jeugdtournooi van HBC nemen deel: RKWA. RKAFC, Lisse, ADO, Onze Gezellen, VDO. Wilskracht, Quick Steps, RKVZV en HBC. Tournooi van Bloemendaal Bloemendaal brengt de ouderen in het veld. Het houdt een tournooi, waarvoor Schoten, EHS en HBC zijn uitgenodigd. Het programma is: Bloemendaal—EHS, Schoten HBC en daarna de verliezers- en win naarsronde. Cricket Voor de eerste klasse van de cricketcom petitie speelt Haarlem op haar veld aan de Donkerelaan in Bloemendaal tegen VRA met een goede kans op de volle winst. In de tweede klasse B speelt Haarlem 2 uit tegen VRA 2 en CVHW uit tegen ACC 3. Roeien De final s van de Europese roeikampioen schappen voor heren beginnen Zondagmid dag om twee uur op de Bosbaan in Am sterdam. Korfbal Zondag houdt „Sport Vereent" zijn tradi tioneel geworden seriewedstrijden, waaraan niet minder dan 53 twaalftallen deelnemen, die in 13 afdelingen zijn ondergebracht. De deelnemende twaalftallen zijn in afd. 1: DDV (Amsterdam), Groen Geel (Wor- merveer), Haarlem en Fluks (Leiden). In afd. 2 komen uit: OBZB (Amsterdam), Olympia (Bussum), Oosterkwartier (Haar lem) en Vicus Orientis (Leiden). De wedstrijden vinden plaats op de velden van „Sport Vereent" bij de Ruïne van Bre- derode van half tien tot ongeveer half vijf. Acht maal TYBBHCK Als onderdeel van de viering van het zevende lustrum der RKSV TYBB, organi seert deze vereniging Zondag een massale TYBB-HCK-dag, waaraan 150 spelers en speelsters van beide Haarlemse clubs deel nemen. De honkbalafdelingen komen met 10 negentalen en de softballsters met 6 teams aan de Schalkwijkerweg in het veld. Het volledige programma luidt als volgt: 12 uur: TYBB 3—HCK 3; TYBB jun.B— HCK jun. B. 1.30: TYBB 2—HCK 2; TYBB jun. A— HCK jun. A. 3 uur: TYBB 1—HCK Ksoftb.); TYBB 2— HCK 2 (softb.). 4 uur: TYBB 3—HCK 3 (softb.). 4.15 uur: Hoofdontmoetng TYBB 1—HCK 1. Athletiek Als laatste voorbereiding voor de zware strijd om de P. H.-beker ontvangt Haarlem Zondagmiddag op het terrein aan de Klever laan de ploeg van A.V. '23. Hoewel niet ge heel compleet de nationale kampioen polsstokhoogspringen Swart en de kogelsto ter Van Zweeden ontbreken wegens bles- sure's zullen de Haarlemmers toch wel kunnen zegevieren, te meer daar de Amster dammers de steun van hun bekende 800 m.- loper, de Zwitserse kampioen Sepp Steger zullen moeten ontberen, die in Bern bij de Europese kampioenschappen vertoeft. Moeilijker zullen de junioren van Haar lem het krijgen, die dezelfde middag tegen de sterke jeugdploeg van A.A.C. aantreden om te trachten de in het begin van het sei zoen veroverde Pontiac wisselbeker te be houden. A.A.C. komt o.m. uit met de be kende 800- en 1500 m.-loper Jansen, Neder lands jeugdrecordhouder op deze afstanden, verder met bekende junior-athleten als Borger, Cornelissen, Althof en Van Ommen, en hoewel Haarlem daar met oa.. Steenber gen, Den Boer, Douwes en Doornbosch een ongetwijfeld sterke ploeg tegenover stelt, lijkt het ons toch, dat de wisselbeker wel de langste tijd in de prijzenkast van Haar lem heeft gestaan. a

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7