AL VOOR Schiap wil breken met modeshows Goede regelingen voor de fondsenhandel bepleit Macaronirand met kaas Fairchild en Fokker bouwen samen de F-27 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DIT MAKEN WE ZELF Een lange tuinbroek Effecten- en Geldmarkt Belangrijke positie vacant! Electrisch stemapparaat Geen kunsttentoonstelling tijdens vacantiefeesten oor rouw Barbara Borkus is een vriendelijke vrouw met heldere, rustige ogen. Ik tref haar achter de werktafel in de zaak van haar vader in Amsterdam, midden tus sen een overvloed van kronen vol glin sterend kristal. Ze is bezig een slinger te rijgen van kralen, die een voornaam getinkel laten horen, wanneer ze tegen elkaar stoten. Er hangt een sfeer van ouderwetse deftigheid om de werkstuk ken. „De laatste tijd komen deze kronen hoe langer hoe meer in de mode", ver telt mevrouw Borkus, alsof ze weet waaraan ik heb gedacht. „Ze doen het uitstekend, zelfs in bij uitstek moderne woningen. Een voordeel is, dat ze na genoeg onverslijtbaar zijn en als ze be hoorlijk stofvrij worden gehouden, blij ven ze ten eeuwigen dage flonkeren". Het is een feestelijk gezicht in dc winkel; er hangen wel een veertig ot" vijftig kronen met elkaar te wedijveren wie de meeste lichtjes kan vatten en weerkaatsen. Mevrouw Borkus volgt mijn blik en zegt: „Het effect zou na tuurlijk echter en mooier zijn als er kaarsen in stonden, maar dat wordt om practische redenen niet meer gedaan. De tijd eist nu eenmaal electrisch licht." Dat is inderdaad een beetje jammer, maar zoals ze nu zijn zullen ze toch een zekere waardigheid in een interieur brengen. Maar zo denkend zit ik me in tussen af te vragen of deze kronen in derdaad zullen passen bij een inrichting van moderne meubelen, strakke lijnen en felle kleuren. Als ik dit schuchter opmerk, glimlacht mijn gastvrouw. „Zo bedoel ik het niet. Deze kronen passen in een moderne woning, voorop gesteld, dat de meubilering en aankle ding antiek zijn, bijvoorbeeld in een Louis Seize-stijl en bijbehorend streep- jesbehang met adelaartjes". Deze tovenares met kralen en zilver draad vermoedelijk de enige in Ne derland werkt momenteel voor ver scheidene officiële instellingen, onder andere voor de Rijksgebouwendienst in Den Haag. Iedere minister krijgt een kroon van ons in zijn werkkamer", ver telt ons mevrouw Borkus trots. Ze wijst me op een juweel van een kroon en laat me verbaasd staan door .te vertellen, dat er achtduizend kralen aan zijn verwerkt „deze is bestemd vöor een groot' gebouw, ergens in Ne derland", en elk van deze fijngesle pen glazen dingetjes is door haar han den gegaan. „Het is wel een heel kar wei, maar ik zou toch geen ander werk meer willen doen". Dat dit niet zo maar gewoon kralen rijgen is, wordt me al spoedig duidelijk. „Als je er geen gevoel voor hebt, leer je het nooit. Het moet je als hét ware in je vingers zitten". Wanneer de onder linge afstand niet precies gelijk is of de opeenvolging in grootte bij de ver schillende slingers niet nauwkeurig is uitgekiend, gaan ze in bochten hangen en dan is het hele effect verloren. Dit gèldt ook voor de stenen, die twee aan twee met kleine zilverdraadjes aan el kaar worden gemonteerd en dan pre cies horizontaal moeten hangen. Vooraf maakt mevrouw Borkus altijd een werktekening en ze berekent dan op de millimeter nauwkeurig welke plaats de kralen en stenen moeten heb ben. Terwijl ze bezig is raadpleegt ze voortdurend haar „plattegrond" en dat is noodzakelijk, hoewel ze een bewonde renswaardige routine heeft opgedaan. Oud materiaal „Mijn vader gaat alle veilingen n Ne derland af om zoveel mogelijk oud ma teriaal te bemachtigen. Telkens als dat lukt voelen we dat als een persoonlijke overwinning, want het oude geslepen kristal is veel mooier dan het moderne glas of plastic". Maar mevrouw Borkus is ook in deze materie thuis. Ze kan met haar ogen dicht voelen of ze met Boheems kristal of Iers glas te maken heeft. In een kamertje naast de winkel mag ik de voorraad stenen bewonderen. Ze rusten in dozen, waarop de precieze maat van de stenen en kralen is aange geven. „U begrijpt, dat we daar een hele uitzoekerij aan hebben, maar zondei systeem komen we nu eenmaal niet aan het meer artistieke deel van ons werk toe", verklaart mevrouw Borkus. Belangstelling voor haar ambacht doet haar goed. Ik kan me dan ook voorstellen hoe prettig en tegelijk amu sant het voor haar was te ervaren hoe veel interesse een oude dame eens had voor het maken van een oude kroon. Dit werkstuk was een cadeau van haar kinderen en ze stond er op het met eigen ogen te zien maken. „Elke middag kwart over drie ik kon er de klok op gelijk zetten kwam ze kijken hoe er aan haar kroon werd gewerkt". Een vrije dag kan er in dit familiebe drijfje (ook haar broer is in de zaak) niet zo vaak overschieten, maar als dat het geval is, gaat mevrouw Borkus het liefst een oud kasteel bekijken. Daar doet ze dan inspiratie op en geniet bo vendien va.n de interieurs. Vrouwenwerk Er wordt wel eens een beetje vreemd gekeken als zij, de firma vertegenwoor digend, komt opnemen welk soort kroor. het best bij de inrichting past, maar de mensen zijn er gauw aan gewend een vrouw voor zich te zien. „Ik sta trou wens op het standpunt, dat de vrouw de beslissende stem moet hebben als er over verlichting wordt gesproken. Zij heeft er het meest behoefte aan een plekje te hebben waar ze intiem kan praten of rustig met een handwerkje of een boek kan zitten". Het onderhoud van deze kronen ver eist nogal wat zorg. „In sommige ge vallen doen wij dat voor onze klanten", zegt mevrouw Borkus. „Bij een kapper komen we om de twee maanden zes kro nen schoonmaken. Dat gebeurt met z'n tweeën en we doen er dan nog twee mid dagen over. De een sopt en de ander wrijft met een rode boerenzakdoek na". Uitlenen van dit verlichtingsmateriaal komt ook a.1 voor, bijvoorbeeld voor to neel of film. Momenteel hangt er een boven Het Hemelbed, waarin Lily Bouw meester schittert en Cinetone klopt eveneens vaak bij de Borkussen aan. Mijn ogen gaan maar steeds te gast aan de kronen boven mijn hoofd. Het licht reflecteert er zo speels in, dat bo- Een schattige blouse van witte organza, die gedragen kan worden onder een zwart of blauw mantelpak. ven sommige exemplaren een stukje kantwerk tegen de zoldering wordt ge worpen. Zij vertegenwoordigen alle een eerbiedwaardige hoeveelheid arbeid. „Dit is er een met vierduizend stenen", wijsl mevrouw Borkus aan. „Dat betekent, dat ik hiervoor vierduizend keer een zilverdraadje heb opgepakt, vierduizend keer een verbinding heb gemaakt, vier duizend keer het tangetje heb gepakt en vierduizend keer een draadje heb af geknipt". Ga daar maar eens aan beginnen! TINEKE RAAT (Van onze Parijse medewerkster) Terwijl in alle hoeken van het deftige zestiende arrondissement van Parijs de grote couturiers hun mode-offensief ver volgen en de mannequins de ene robe na de andere over de slanke schouders laten glijden, heeft Madame Schiapa- relli, een der Grote Drie, tóch de gele genheid gevonden een verstandig woord te spreken. Een woord waarin een com pleet program van actie ligt besloten waarvan ze niet meer of minder dan een omwenteling in de heersende gebruiken van de Franse Haute Couture verwacht. 500 g. macaroni, 20 g. geraspte kaas, boter, zout. De stukjes macaroni in kokend water met zout strooien en hierin in 20 a 25 min. gaarkoken. De macaroni afgieten, geraspte kaas en een stukje boter erdoor roeden ën overdoen i.n een met boter be stréken randvorm of bij gebrek hieraan in een beboterde diepe schaal. De maca roni heel goed in de vorm aandrukken en op een verwarmde schotel keren. Bij een randvorm de opening vullen met een gedeelte van de gesmoorde groenten. De rest van de groenten in een schaaltje bij de macaroni presenteren. Macaronie met gebakken tomaat 150 gr. macaroni, 400 gr. tomaten, 30 gr. boter, peper, zout en iets bloem. De macaroni in stukken van pLm. 15 cm. breken en gaai- koken in ruim water en zout. Ze netjes, in één richting, in het midden van een langwerpige schotel schikken. De tomaten in plakken snijden, er iets peper en zout over strooien, even door bloem wentelen.en ze vlug bakken in de boter. De plakken moeten gaar en licht bruin zijn doch mogen niet te slap wor den. Ze netjes om de macaroni schikken en de schotel warm presenteren. Men kan dezelfde bestanddelen laag om laag in een vuurvaste schotel leggen en de toma- tenplakken in de oven gaar laten worden. Vol huiverige verwachting kijkt het kind de onbekende wereld in. Nu nog baby, straks leerling van de school, die bij het begin van September de kleintjes weg roept uit de huiselijke sfeer. Voor hen is dat de intrede in het leven. Wat zal het hun geven? Madame Schiaparelli, of Schiap zoals ze in de Parijse wandeling genoemd wordt, heeft aangekondigd te willen breken met de jaarlijkse sleurgang of tredmolen van de modeshows waarin de hoogmogende vorsten van de Haute Couture, hun personeel, de mannequins en de journalisten regelmatig over hun toeren geraken, terwijl het nut ervan steeds dubieuser wox-dt. Deze mondaine demonstraties kosten namelijk handen vol geld, sommen die uiteraard wel in de prijzen van de ontwerpen moeten worden omgeslagen. En die prijzen zijn nu al zo hoog gestegen dat zelfs de zéér vermogende dames die hun cliëntèle vormen verbleken als ze de rekeningen onder ogen krijgen. Om van hun echt genoten (die ze betalen moeten) dan nog maar te zwijgen. De terugslag van die tarieven is dan ook al geruime tijd heel pijnlijk in de bestellingen te voelen en Schiap heeft nu dus de moed gehad prestigeoverwegingen ter zijde te stel len door haar collega's eens tot de orde te roepen. Dat bewijs van bezinning is trouwens niet alleen van belang uit het-professio- nele en zakelijke oogpunt der dames en heren Parijse modedictators die de toon aangeven in de Haute Couture in Frank rijk, maar ook indirect nog altijd in de hele wereld. Schiap heeft zich op het kern gezonde standpunt geplaatst dat de tijd van somptueuse toiletten en andere peperdure extravaganties nu wel radi caal verstreken is. Zelfs in Parijs wordt er, zo heeft ze gezegd, uitgezonderd door een enkele galapremière in de Opéra of een diplomatieke receptie op het Elysée, onze dames zelden meer een gelegenheid geboden met haar nieuwe aanwinsten in het publiek te pronken. En daar werden ze toch wel voor gemaakt. Na elf uur is 't voor de mondaine grote wereld in Parijs de dood in de pot. We gedragen ons, zo heeft ze zich uitgedrukt, als ge blinddoekte trapeze-werkers, terwijl 't hoogste uur geslagen heeft eens naar de begane grond af te dalen. Met behoud van onze eigen stijl en onze distinctie zullen we naar een grotere mate van eenvoud moeten streven, een eenvoud die niet al te kostbaar is. Het is uitslui tend dank zij onze smaak dat we er nog zo'n beetje in slagen de concurrentie met Amerika en Italië op te houden, maar als 't zo door gaat zullen we uit eindelijk toch het loodje moeten leg gen. Bescheidener Schiap is van oorsprong Italiaanse en het was in 1929, dat ze haar entrée maakte in de Parijse modewereld. Ze kreeg toen een opdracht uit Ame rika voor een veertigtal pullovers en met die truitjes heeft ze toen eigenlijk haar visitekaartje van een der grootste modekoninginnen in de dop al overhan digd. Sedertdien is ze altijd voorstand ster gebleven van de eenvoud, al werd ze door de traditie dan ook verplicht op een heel hoge voet te leven, een paleis van een huis op de place Vendöme te betrekken, een volledige hofhouding met vergulde livreiknechten te onderhou denzodat die eenvoud van haar op den duur tóch nog al een tikje te prijzig werd. Ze wil nu dus trachten de zaken wat bescheidener op te zetten in de hoop met minder kostbare ontwerpen een breder publiek te kunnen bereiken. Ik wens haar van ganser harte compleet succes toe, ofschoon ik wel vrees zelfs dan nog niet tot haar vaste cliëntèle toe te zullen kunnen treden. De erkenning die Schiap verdient deze moedige stap te hebben aangedurfd wordt er helemaal niet minder door wan neer ik er toch even aan herinner dat ze hier niet de eerste poging heeft ge daan het prijspeil der Haute-couture- toiletten eindelijk 's wat te drukken. Een jaar of wat geleden sloegen de leiders der grootste Parijse modehuizen de han den óók al eens ineen om een soort brug tussen de Haute Couture en de confec- tie-industrie te slaan. Dat initiatief heeft blijkbaar dus niet zo heel erg veel uit gericht. Men mag dan ook wel vrezen WONDERLIJK. Mevrouw Boyd Braxton te Detroit in de Verenigde Staten heeft Vrijdag een zoon het levenslicht geschonken, nadat zij vier weken eerder, op 31 Juli jongst leden een tweeling, meisjes, ter wereld had gebracht. dat de Haute Couture in opzet al een in stituut is dat met overdadige luxe en rijkdom moet worden omhangen, zodat met het langzaam verdrogen van die rijkdomsbronnen tevens die Haute Cou ture zelf m haar bestaan wordt bedreigd. Maar overdreven medelijden behoeven we met een Schiaparelli, een Fath, een Dior en hun gelijken nu óók weer niet te hebben, want als u 't niet verder ver telt, ik ken verschillende mensen die er echt nóg wat miserabeler aan toe zijn dan zij. ève In deze gezellige lange broek, die ge maakt kan worden uit keper, satijndril of jeans, zal uw kleuter naar hartelust kunnen spelen. U hoeft zich niet onge rust te maken dat de kleren vuil wor den en bovendien beschermt zo'n lange broek nog een beetje tegen de kou wat op het ogenblik wel nodig is. We hebben het patroon uitgewerkt op de maten van 4 jaar, heupwijdte 72, zit hoogte 24, lengte 55 cm. We hebben 1.60 meter stof nodig van 80 cm breed. Als we de patronen uitgewerkt hebben op ware grootte, leggen we ze op de stof, l't die in de lengte dubbel gevouwen is. Bovenaan de broek knippen we 2}4 cm naad aan voor het elastiek, onderaan knippen we 10 cm zoom aan, dan heeft uw kleuter het volgende jaar ook nog plezier van de broek. Als we gaan naaien, dan stikken we eerst de midden voor naad met een platte naad dicht, hierna stikken we de zakken op. Daar na volgen de achternaad en de pijp- naden. Nu stikken we eerst de zakken op het hartje, nadat de zakken eerst aan de bovenkant zijn afgewerkt met een biesje. Nu leggen we bovenin de broek een zoom van 2'/> cm en stikken het hartje eronder. Onderin de broek komt een zoom van 10 cm, en nu stikken we de banden nog aan en uw zoon of doch ter kan er de eerstvolgende weken weer goed tegen. L. S. Naarmate de dwingende overheidsbepa lingen ten aanzien van de geld- en effec tenhandel worden opgeheven of verzacht, begint men zich te bezinnen op maatrege len, welke de vrije en normale ontwikke ling van het bedrijf kunnen bevorderen. Het is sinds het begin van 1953 wel geble ken dat de effectenhandel een belangrijk en onmisbaar onderdeel is van de natio nale economie, waaraan hij zoveel moge lijk dienstbaar behoort te zijn. Een gezonde geld- en effectenhandel is nodig voor de doorstroming van het kapitaal, dat zonder het beursapparaat zijn functie in het maat schappelijk leven niet kan vervullen. Nu de economische en de monetaire toestand van ons land sinds de laatste jaren aan zienlijk is verbeterd en mede door de ver laagde belastingen het bedrijfsleven nieu we impulsen heeft gekregen, treedt de be tekenis van de geld- en effectenhandel ook meer op de voorgrond en alles wat kan worden gedaan om hem zo goed mogelijk te doen functionneren, moet daarom wor den toegejuicht. Nu het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel te Amsterdam zijn oude rechten heeft herkregen, althans groten deels, worden van die zijde reeds geruime tijd pogingen aangewend om voor de be legging van kapitaal zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen. Het heeft daar toe o.m. in het begin van dit jaar een com missie in het leven geroepen, die een on derzoek had in te stellen naar de moge lijkheid tot verbetering van de verhoudin gen in het beursverkeer en van de tot dus ver bestaande usanties. Wat de verhoudingen in het beursver keer betreft, deze zijn min of meer van technische aard en niet in de allereerste plaats voor de belegger en de fondsenhou der van belang. Het z.g. „clearen" van ef fectenorders tegen de middenkoers, d.w.z. het buiten de beurs om „in elkaar sluiten" van koop- en verkooporders, is aan de „hoeklieden", die op de beurs voor het tot stand komen van de transacties zorgen, uiteraard een doorn in het oog en het leidt tot een vermindering van de beursaffaires, welke tenslotte ook op de koers vorming van invloed kan zijn. In het thans door de bovengenoemde commissie uitgebrachte rapport stelt zij voor dat „in elkaar sluiten" van effecten- orders te verbieden, een maatregel, welke echter moeilijk kan worden uitgevoerd. Men denke slechts aan de beurs te Den Haag en te Rotterdam, 'waar de plaatselijke orders vóór het begin van de Amsterdamse beurs zoveel mogelijk worden „gecleard" en waardoor dus de provisie van de Am sterdamse beursman wordt bespaard. Het zelfde wordt gedaan door de grote banken met hun vele bijkantoren, waarvan de or- ADVERTENTIE E\ zijn veel belangrijke, goedbetaalde functies weggelegd voor iemand met uitgebreide kennis, met diploma's. Hebt U die Zo niet, vraag dan van daag nog gratis prospectus aan bij Resa-Hilversum, Bekende Schrifte lijke Cursus. Duizenden die nu goede posities bekleden werden met succes opgeleid door Resa en behaalden b.v. het diploma H.B.S..A of B, onderwijzersakte, MULO. In de zittingzaal van de Belgische senaat is men bezig met de installatie van het electrische stemapparaat, dat de leden in staat moet stellen hun stem uit te bren gen door het indrukken van een knopje. De stemming bij naamafroeping nam steeds een kwartier tot twintig minuten in beslag en met dit electrische toestel zal de verdeling der stemmen reeds in enkele minuten bekend zijn. Ieder van de 175 senatoren zal voor zich een soort doosje krijgen met een groen (ja) en wit (neen) en een rood (onthouding) lampje. Onder ieder lampje bevindt zich een knopje van overeenstemmende kleur. In de zaal zijn links en rechts, goed zichtbaar, twee grote borden geplaatst, in de halfronde vorm van de plaatsing der zetels. Hierboven zijn twee borden aangebracht voor de totale uitslagen. Ook op het bureau van de voor zitter is een voor de totale uitslagen aan gebracht. Elke senator ziet op zijn bank een lichtje aangaan dat bewijst dat zijn stem inderdaad geregistreerd is. Van de uitslag wordt een fotocopie gemaakt om na de stemming de lijst op te kunnen ma ken. Bij geheime stemmingen worden de twee halfronde borden uitgeschakeld, evenals de contrölelichtjes op de plaatsen der senatoren. In Schiedam: Te Schiedam is in het stedelijk museum gedurende deze maand een tentoonstelling ingericht „Het schone ambacht" genaamd. Er was door de conservator van het mu seum een verzameling bijeengebracht van voorbeelden van kunstnijverheid van een aantal bekende Nederlandse kunstenaars en kunstenaressen: weefkunst, edelsmeed- werk, glaswerk en ceramiek. Deze tentoonstelling is thans op last van het gemeentebestuur plotseling gesloten. Dit zou gebeurd zijn omdat de conservator geen overleg had gepleegd met de organi satoren van de vacantiefeesten, die thans te Schiedam gehouden worden. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, heeft medegedeeld, dat de slui ting van de tentoonstelling het gevolg is van een intern misverstand. De regel in Schiedam is, dat manifestaties als deze worden georganiseerd in overleg met de Schiedamse gemeenschap, die ook de va cantiefeesten regelt. B. en W. meenden, dat de conservator ook in dit geval deze regel had gevolgd, doch pas na de opening van de expositie bleek, dat dit niet het geval was. B. en W. besloten toen, om de andere evenementen van de vacantiefeesten niet te hinderen, de tentoonstelling te sluiten tot die feesten deze week aflopen. Volgen de week zal de tentoonstelling heropend worden. ders alle bij het hoofdkantoor terecht komen en dan, voor zover mogelijk, worden „gecleard". Dat men dit voordeel uit een oogpunt van algemeen belang vrijwillig zal laten schieten, is weinig waarschijnlijk. Het enthousiasme voor het algemeen belang vindt doorgaans al spoedig haar begren zing in het persoonlijk belang en alleen dwingende overheidsmaatregelen zouden hier effect kunnen hebben, waarbij de con trole dan nog een uiterst moeilijk' vraag stuk zou zijn. Maar dat men, na van ver schillende overheidsmaatregelen te zijn be vrijd, daarop nu weer een beroep zou doen, kan kwalijk worden verwacht. Meer kans op succes heeft de commissie vermoedelijk met haar advies om het ver bod tot aankoop van effecten, anders dan met eigen geld, op te heffen. Wij schreven hierover reeds vroeger en hebben toen aan getoond dat dit verbod onbillijk is en scha delijk voor de ontwikkeling van het Neder landse bedrijfsleven. Ook de commissie constateert dat de prolongatiemarkt niet moet worden onderschat omdat zij het be lang dient van de opbouw van Nederland en de herleving va.n de positie van Neder land op de internationale geld- en kapitaal markt. Waarom vaste en roerende goederen wèl en effecten niet met geleend geld mo gen worden gekocht, valt niet in te zien, wanneer slechts voldoende dekkingsmar ges worden aangehouden. De commissie stelt een dekkingsmarge van 40 a 50 voor, welke redelijk kan worden geacht en al te speculatieve transacties zal voorko men. Opheffing van het prolongatieverbod is ook daarom wenselijk, omdat de aan koop van effecten met geleend geld onder de thans bestaande voorschriften langs een omweg wel mogelijk is, daar met eigen geld gekochte effecten wel mogen worden beleend en met het geleende geld weer andere fondsen kunnen worden gekocht. De minister van Financiën heeft in deze zaak nog altijd het laatste woord en er zullen ongetwijfeld krachtige pogingen worden gedaan om ook hem duidelijk te maken dat met opheffing van het prolon gatieverbod onder zekere voorwaarden, ook het algemeen belang is gediend. Een algemeen belang is ook een betere regeling van de toewijzing bij emissies, ten aanzien waarvan de commissie voorstelt dat bij ©vertekening ten minste 30 a 50 aan niet-emittenten moet worden toege wezen. Ongetwijfeld een sympathieke sug- eestie. hoewel ook hier de toepassing en de controle moeilijkheden zullen opleveren. Van groot belang achten wij hetgeen de commissie schrijft over de inhoud van prospectussen, welke zodanige gegevens moeten bevatten dat men zich een gefun deerd oordeel kan vormen over de finan ciële positie en de ontwikkeling van het betrokken bedrijf, terwijl voorts ook op vroegtijdige publicatie van dè jaarversla gen wordt aangedrongen. Het bestuur van de Vereniging heeft dit trouwens reeds enige jaren geleden gedaan en ook niet zonder succes. Maar velé ondernemingen zijn op dit punt in gebreke en zonder sanc ties van het beursbestuur zal men het ge wenste doel hier wel niet bereiken. Weinig woorden heeft de commissie ge wijd aan een betere verslaggeving, waarop in ons land niet genoeg kan worden ge hamerd. Wij krijgen tal van verslagen 'on der de ogen. welke de werkelijke finan ciële positie van de onderneming versluie ren en zelfs geen duidelijk inzicht géven in de behaalde resultaten. De Nederlandse ondernemer is een. virtuoos in het „weg werken" van winsten, hetgeen in bepaal de eevallen allicht wenselijk kan zijn, maar de kunst kan hier ook te ver worden ge dreven. En terecht meent de commissie dat de aandeelhouder recht heeft op een ver klaring van een goed aangeschreven ac countantskantoor en dit bij de opstelling van het verslag en de winst- en verlies rekening een belangrijke taak heeft. Alle ondernemingen, welker aandelen ter beurze worden verhandeld, behoren een balans te publiceren, welke mede door de accoun tant is getekend, of althans van een ac countantsverklaring is voorzien. Ook op deze wijze zal de belegger in nog meerdere mate moeten worden beschermd tegen de risico's, welke aan het verschaf fen van bedrijfskapitaal voor onze onder nemingen inhaerent zijn. ADVERTENTIE NV. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook WASHINGTON. (Reuter). Een Ame rikaanse en een Nederlandse vliegtuigfa briek, Fairchild en de N.V. Koninklijke Nederlandsehe Vliegtuigfabriek Fokker, hebben Woensdag plannen bekend gemaakt voor gezamenlijke productie van een ver keersvliegtuig, uitgerust met twee „turbo prop" motoren. Het vliegtuig, de F-27 „Friendship", is bestemd de DC-3 „Dakota" te vervangen. De directeur van de Fair- child-fabriek, Boutelle, zeide, dat de F-27 „Friendship" in het bijzonder ge schikt zal zijn voor de kortere luchtlijnen. Het aanvankelijke plan om de F-27 uit te rusten met zuigermotoren werd opgege ven. Een „turbo-prop" motor is een straal motor, die een propeller aandrijft. De mo toren zullen van Britse makelij zijn, na melijk van het type Rolls-Royce Dart. Ook de viermotorige Britse „Viscount" is met dit type motoren uitgerust. Er zijn onderhandelingen gaande over aanmaak in licentie van onderdelen van de motoren in de Verenigde Staten. Krach tens de tussen de Fairchild- en de Fokker fabriek gesloten overeenkomst krijgt Fair- child het recht de F-27 te bouwen en op het Westelijk halfrond te verkopen met uitzondering van Brazilië. Boutelle maakte de overeenkomst be kend op een aan twee functionarissen van de Fokker-fabriek, de heren F. D. L. Die pen en J. Gerritsen, aangeboden noenmaal. De twee Nederlanders waren vorige week naai- de Verenigde Staten gegaan ter be spreking van het accoord. De heer Diepen zeide, dat de Fokker fabriek bezig is de twee eerste prototypen van de F-27 te bouwen. De eerste vluch ten zullen in het voorjaar van het volgend jaar worden gemaakt. Met de levering van toestellen van dit type in de Verenigde Staten zou, naar men verwachtte, in 1956 een begin kunnen worden gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9