Moties tot uitstel van debat over de EVG alle afgewezen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vergissing Voorstanders voorlopig in het defensief gedrongen Franse Kamer vandaag weer strijdtoneel Franse pers geraakt in E.V.G.-vuur Visserij helpt zoeken naar de „Bontekoe J. Vorrink neemt ontslag als Kamerlid r' Het woord is aan. Vakverbond critiseert regering-Eisenhower Koloniale tijdperk is voorgoed voorbij Aanvaring in de haven van Le Havre: 7 vermisten Franc-Tireur keert zich tegen het regeringsbeleid Prinses Wilhelmina morgen 14 jaar Aartsbisschop van Milaan - A. I. Schuster - overleden Internationale Unie voor Bescherming van het KinJ Liberale Internationale Europese eenheid noodzakelijk Weerrapport 69e JAARGANG No 43 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 197 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom a i_ Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman WIJ HEBBEN melding gemaakt van een Open Brief, die de dagbladen van de Scripps-Howard-groep „in grote opmaak" hebben opgenomen. De Scripps-Howard- groep is een der grootste in Amerika en haar dagbladen tellen gezamenlijk miLlioe- nen lezers. De Open Brief was afkomstig van haar voormalige redacteur voor bui tenlandse aangelegenheden William Philip Simms. Hij betoogt erin dat de eerste ver dedigingslinie van de Verenigde Staten niet langer in Europa ligt, maar in de Ver enigde Staten zelf. Hij wil de Europese bondgenoten niet in de steek laten, maar hun een betere dienst bewijzen dan nu. Zij zullen toch niet door de Russen aangeval len worden, zegt hij, zolang Rusland weet dat het om zich aan het Engelse Kanaal te handhaven dat het Rode Leger in tien dagen zou kunnen bereiken eerst de Verenigde Staten moet verslaan. Daarom wil Simms de Amerikaanse verdedigings werken in het buitenland sterk verminde ren, de strijdkrachten in het buitenland voor het merendeel terugtrekken en de hulpverlening-om-niet beëindigen. Europa heeft de beste kansen als de Verenigde Staten veilig worden gemaakt. Hun eerste verdedigingslinie ligt in Detroit, Pittsburgh, Washington, New York. in de lucht boven Canada en op de Noordpool. Het is een interessante conceptie. Zij geeft in ieder geval blijk van een inzicht dat zich niet op het strategische beleid in vorige oorlogen grondt. En de Seripps- Howard-bladen hebben er wel bijzondere aandacht aan gegeven. Simms' argumenta tie gaat overigens verder dan de boven genoemde. Hij zegt dat de Verenigde Sta ten in Europa op dit ogenblik even gezien zijn als het Duitsland van Hitler was in de jaren '38 en '39. Tenzij zich een drastische wending voordoet zullen de zaken veeleer een keer ten kwade dan ten goede nemen. Europa is ziek en vermoeid. Het zal zich alleen al schikken in de hoop op een paar jaar vrede. Het zijn deze argumenten van de Open Brief-sehrijver, waarover ik het vandaag wil hebben, niet over zijn voorstel zelf. Zowel zijn vergelijking van Amerika's huidige reputatie in Europa met die van Nazi-Duitsland in de jaren vlak voor de oorlog, als zijn mening dat Europa ziek en vermoeid zou zijn, berusten op een vol strekte vergissing. Simms woont tegen woordig in Ardèche, een departement in Zuid-Frankrijk dat naar de rivier van die naam heet. Ik weet niet of hij zijn mening over de reputatie, die Amerika in Europa geniet, heeft laten beïnvloeden door uitin gen van de landelijke bevolking van dit district, maar als dat zo mocht zijn is er veel verklaard. En in Frankrijk zelf zal men daar om lachen. Want de eenvoudige lieden van het Zuiden, „les gens du Midi", zijn meesters in het overdrijven en daarbij in het bezigen van buiter.gemeen-krach.tige uitspraken als iets hun niet aanstaat. De bedoeling is evenwel niet dat men dit alles au sérieux neemt. Er heersen in Europa zeker twijfel en onrust ten aanzien van sommige aspecten en verschijnselen in de Amerikaanse politiek, die van zo grote in vloed op de wereld is. Maar wij zijn ons allen tenvolle bewust van het feit dat Amerika een democratie is; dat sluit iedere vergelijking met Nazi-Duitsland al bij voorbaat uit. Het oDtreden van een man als MacCarthy heeft verbazing en onge rustheid in Europa gewekt, maar daarom nemen wij nog niet aan dat de opvattingen en methodes van zo iemand zouden zege vieren. Integendeel: de indruk is nu dat hij reeds aanzienlijk aan invloed verloren heeft. De Amerikaanse politiek ten opzichte van het Verre Oosten, met name ten op zichte van China, vindt tegenstand in Europa en wordt niet begrepen, on de in Amerika bestaande voortdurende onrust ten aanzien van het communisme ervaren wij niet in vergelijkbare vorm, hetgeen in Europa als een voordeel wordt gezien om dat het rustiger oordeel mogelijk maakt. Maar zulk verschil van inzicht leidt niet tot verachting, zoals Simms in zijn Open Brief suggereert! De Europese openbare mening is zich integendeel wel bewust van de grote qualiteiten die in het Amerikaan se volk leven en tot uiting komen: in de eerste plaats van zijn ondernemingsgeest en doorzettingsvermogen en van het krach tig levend idealisme dat de jonge natie kenmerkt. Die vergelijking van Simms met Hitler's Duitsland lijkt, ronduit gezegd, naar niets. In Europa leeft respect voor het Amerikaanse volk en voor zijn historie. Daarom behoeft men het nog niet steeds met het beleid van zijn regering eens te zijn! De Europeanen hebben groot respect voor Frankrijk en zijn historie: zij zijn het in de na-oorlogse jaren herhaaldelijk met het beleid van zijn regering en parlement oneens geweest. „Ziek en vermoeid" is Europa allerminst. Zowel Simms als de Scripps-Howard-bla- den behoorden beter te weten na het her stel dat zich sinds 1945 in economische zin voltrokken heeft en waarvan zij alle ge gevens ter beschikking hebben. Ongetwij feld voelt Europa evenwel niets voor een derde wereldoorlog en wil het er steeds naar streven om dat noodlot te vermijden door alles in het werk te stellen voor een vreedzame samenleving met het Oosten. Maar men is niet ziek en vermoeid omdat men wil blijven leven. En als men twee wereldoorlogen binnen ziin eigen gebied beleefd heeft zo is het met de Europea nen immers gesteld ziet men de werke lijke betekenis van dergelijk gevaar klaar der dan mensen die het nooit in eigen land hebben ervaren. Al verkeert men er niet door in voortdurende onrust. Wonderlijke tegenstrijdigheid. Als Simms en Scripps- Howard dat eens mstig overwogen, zouden zij meer van Europa begrijpen, niet menen dat het hen veracht en niet zo snel in grote opmaak vervallen. R. P. LE HAVRE (AFP/Reuter) In de ha ven va.n Le Havre zijn het Panamese mail schip „Atlantic" (20.553 ton) en de Franse sleepboot „Abeille IV" met elkaar in bot sing gekomen. De sleepboot werd in tweeën gesneden. Van de dertien bemanningsleden werden zes overlevenden opgepikt. (Van onze correspondent in Parijs) Het gehele afgelopen weekeinde, van Zaterdagmiddag tot Zondag te middernacht, is de Franse Nationale Vergadering het strijdtoneel geweest, waarop de voor- en tegenstanders van de Europese Verdedi gingsgemeenschap zich voor het eerst sedert vier jaren hebben ontmoet. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of deze beslissende debatten, die op hoog peil worden gevoerd, nog een, twee of misschien drie dagen zul len duren. Wel staat vast dat de verlan gens van verscheidene afgevaardigden, die in een reeks van moties waren vastgelegd met de bedoeling de debatten voor onbe paalde tijd uitgesteld te krijgen, niet zul len worden beantwoord. Een rechtse afge vaardigde, generaal Aumeran, een felle tegenstander van de E.V.G., diende zelfs een bijzondere motie in om het verdrag Zondagmiddag al te verwerpen. Dit voor stel leidde gistermiddag tot een onderbre king van de vergadering.die Mendès-France gebruikte voor een buitengewone bijeen komst van de ministerraad. Bij monde van twee oud-premiers, René Mayer en Paul Reynaud, die beiden voor de E.V.G. zijn, was dat voorstel van de generaal krachtig bestreden met het ge zonde argument dat in het oog van een zo voornaam probleem als de verdediging van West-Europa alle ingeschreven sprekers aan de beurt moeten komen. Er stonden er toen nog ruim, zestig op het lijstje van voorzitter Le Troquer, onder wie Herriot, Daladier. Bidault, Schuman en vele andere beroemdheden. Ook de regering, die tevo ren besloten had eensgezind met Mendès- France te blijven, door haar streven voort te zetten naar een schikking, bleek hetzelf de standpunt te huldigen. Hoe uitvoeriger de gedachtenwisseling zal kunnen wezen, hoe groter belang de wereld zal hechten aan onze uitspraak, zo liet de minister president weten. Hoe zonderling de motie-Aumeran ook wezen mocht, uit de inhoud bleek in ieder geval de overmoed, waarover vele tegen standers van de E.V.G. beschikken. Dat de voorstanders aan de verliezende hand zijn. blijkt uit de tegemoetkomendheid van ver schillende woordvoerders, vooral achter.de schermen. Zo werd Zaterdagnacht in de wandelgangen bekend, dat de drie oud- premiers (Mayer. Antoine PirTav en Robert Schuman) Mendès-France hadden voorge steld de afgebroken besprekingen van Brussel met de vijf deelgenoten te hervat ten op basis van de verworpen voorstellen van de huidige regering. Mendès-France was toen echter al vastbesloten een uit- soraak van de Kamer uit te lokken en aan dit plan, waarop de voorstanders dagen hadden gebroed, is geen gehoor gegeven. Magistrale rede Nadat Zaterdagmiddag en -avond en een deel van de nacht de rapporteurs van zes Kamercommissies, onder wie de socialisti sche oud-minister Jules Moch, hun eens luidend afwijzende oordelen over de E.V.G. ten beste hadden gegeven, begon Mendès- France Zondagmorgen om elf uur zijn rede die ruim vier uur duurde en een toonbeeld was van helderheid en magistraal oratorisch vermogen. Mendès-France. die uitstekend in vorm was en zijn rede slechts een enkele maal onderbrak om een slok melk te ne men, heeft een uitvoerig verslag gegeven van ziin verblijf in Brussel, waaraan hij, naar zijn zeggen, de pijnlijkste herinnerin gen bewaarde. In hoffelijke en diplomatieke termen hadden zijn vijf collega's hem aan het ver stand gebracht, aldus Mendès-France. dat zij weinig of geen vertrouwen stelden in het woord van een officiële vertegenwoor diger van Frankrijk. Onder die omstandig heden was het begrijpelijk dat de vijf er weinig voor voelden hun Europese ziens wijze te herzien, laat staan te onttakelen. Ze hadden Mendès-France eenvoudig niet geloofd toen hij beloofde alles op het par lementaire spel te zetten om de E.V.G. aan vaard te krijgen, indien zij eerst hadden toegestemd in de concessies, die de Franse regering noodzakelijk achtte. De Kamer, die in de grootste spanning zat te luisteren, sprong even later, om zo te zeggen, op van verbazing toen de pre mier een uitlating aanhaalde van kanselier Adenauer, die op een persconferentie ver klaard moet hebben dat .voor het eerst sedert drie jaar de overige landen van klein-Europa uit de mond van Mendès- France duidelijk hadden vernomen welke grieven Frankrijk eigenlijk tegen het ge tekende verdrag had. Die bezwaren lichtte Mendès-France nogmaals uitvoerig toe. Hij maakte duidelijk waarom hij, ondanks de grote betekenis van het debat, het be staan van zijn regering toch niet op het spel wilde zetten. Ik zou de vertrouwenskwestie zeker heb ben gesteld, indien ik er te Brussel in was geslaagd mijn ontwerp door de vijf landen aanvaard te krijgen. Dat is helaas niet mo gelijk geweest. Mendès-France gaf toe dat de vijf hem op verschillende punten tege moet waren gekomen. Die concessies zou den echter worden vastgelegd in een plech tige verklaring in plaats van -een protocol gelijk Mendès-France verlangd had dat dezelfde waarde als het verdrag zou hebben. Onder luide bijval riep de premier uit: Mijn handtekening onder zo'n over eenkomst zoudt u ongetwijfeld meteen heb ben uitgevlakt. Mendès-France heeft zich nog eens ver dedigd tegen het verwijt dat hij Duitsland in een minderwaardige positie zou hebben willen duwen. Hij had alleen de vinger gelegd op enkele onvolkomenheden in de tekst, die, volgens hem, het gevolg waren van een te star juridisch standpunt. Hij wees op een tegenspraak in de uitlatingen van zijn beide voorgangers Schuman en Bidault over de vrijheid van Duitsland om uit de E.V.G. te treden als dit land her enigd zou zijn. Die vrijheid was op een vorige conferentie van de zes, waar Bidault aanwezig was, erkend en volgens Mendès- France terecht. Om echter te voorkomen dat Duitsland misbruik zou maken van dat voorrecht, door na een hereniging nieuwe voordelen te bedingen, had Mendès-France voor alle zes leden datzelfde recht van uittreden gevraagd. Ook met dat verzoek had hij bij dovemans oren pangeklont. Geen vinger De voorlopige balans van de belangrijke debatten in de Franse Kamer valt in het nadeel van de voorstanders van de E.V.G. uit. Ofschoon men de onpartijdigheid van de uiteenzetting van de premier moeilijk ontkennen kan, heeft hij toch ook geen vinger uitgestoken om de E.V.G. over de brug te helpen. Toen een M.R.P.'er (R.K.) de premier in de rede viel met de oomer- king dat de keuze luidde: E.V.G. of Wehr- maeht., antwoordde Mendès-France dat er nog wel een ander alternatief bestond. Het ogenblik was echter nog niet aangebroken om de verschillende oplossingen voor een Duitse herbewapening te onderzoeken. De nremier onderstreepte nogmaals dat ook zijn regering zich onverbrekelijk verbon den gevoelde met het Atlantisch pact, dat hij de grondslag noemde van de Franse buitenlandse politiek. Mendès-France heeft opnieuw een diepe indruk op de Kamer gemaakt en wanneer de stemming gistermiddag was gehouden, zou de E.V.G. ongetwijfeld verworpen zijn. De enige kansen, die de E.V.G. nog schij nen te resten vormen de redevoeringen, waarmede voorstanders van gewicht als Mayer die gisteravond al vrij kort ge sproken heeft Pinay, Schuman, Reynaud zich laten gelden. Aan hen zal de taak ten deel vallen de gevaren op te sommen, die voor de gehele Westerse wereld aan de verwerping van de E.V.G. zijn verbonden: een afzondering van Frankrijk, verwijde ring van de Verenigde Staten met het ge vaar van een herlevend isolationisme, en nieuwe onderhandelingen met Duitsland, dat sterker en daardoor ook vermoedelijk halsstarriger is geworden. Over die risico's zijn de meeste sprekers en alle rapporteurs tot nu toe met een merkwaardige lichtzin nigheid heengegleden. Maar het is een ken merk en een uitvloeisel van het nationa lisme dat zich in Frankrijk de laatste maanden doet gelden, de risico's van uit het buitenland minder zwaar te doen we gen dan de angsten en de zorgen in het binnenland. (Reuter) Bij de hervatting van het de bat heeft het radicaal-gezinde lid Chupin een motie ingediend, volgens welke het de bat uitgesteld zou worden teneinde de re gering in staat te stellen met de andere EVG-landen te onderhandelen. Daniel Mayer voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken, verzette zich krachtig tegen aanneming van de motie. Chupin zei- Het ontzet van Groningen in 1672 is dezer dagen met veelsoortige feestelijkheden herdacht. Een concours hippique en een maskerade vormden er de spectaculairste onderdelen van. Hier ziet men een tafereel uit de maskerade, die onder de titel: Groningen constant, beholt van 't land" in het stadspark voorbij trok. de, dat hij zijn motie had ingediend, omdat de regering zich niet voor of tegen de E.V.G. uitgesproken had. Generaal Auma- ran stelde voor tot „het volgende punt van de agenda" over te gaan. Dit zou een einde van het debat over de E.V.G. betekenen en, zo voegt Reuter hieraan toe, het einde van de E.V.G. Mendès-France deed een beroep op de indieners om de „wapenstilstand" tussen de partijen in acht te nemen, zonder resul taat echter. Beide moties werden daarop naar de commissie voor buitenlandse zaken verwezen. Het debat werd tot hedenmid dag drie uur verdaagd. PARIJS (Reuter) De Franse pers neemt krachtig stelling deels voor, deels tegen bekrachtiging van het EVG-verdrag. Tot de eerste groep behoren de conserva tieve „Figaro" en de „linksgeoriënteerde anti-communistische „Franc Tireur". Tot de tegenstanders behoren onder meer het pro-communistische blad „Libération", het links-onafhankelijke „Combat" en het offi ciële orgaan van de communistische partij „l'Humanité". „Franc-Tireur", die tot dusver de rege- ring-Mendès-France steunde, verwijt de Franse premier thans geen duidelijk stand punt in te nemen jegens de EVG. Het blad is van mening, dat wanneer Mendès-France zijn amendementen op het EVG-verdrag bij de Nationale Vergadering had ingediend alvorens naar Brussel te gaan, zijn onder handelingspositie veel sterker zou zijn ge weest. Als Mendès-France nog steeds zou denken, dat een meerderheid zijn voor stellen zou goedkeuren, zou hij deze alsnog in stemming kunnen brengen om de vijf andere EVG-landen, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te bewijzen, dat on derhandelingen op deze grondslag mogelijk waren en Mendès-France zou volgens het blad de gelegenheid tot een korte onder breking van het debat ter hervatting van de onderhandelingen, die dit keer beter voorbereid zouden zijn, hebben kunnen aangrijpen. Deze gelegenheid hadden de „Europeanen" in de Nationale Vergadering hem geboden. Mendès-France had evenwel nergens in zijn rede bereidheid getoond om het overleg over de EVG te heropenen. De „Figaro" merkt op, dat de andere vijf EVG-landen zich bereid hadden verklaard, hun souvereiniteit prijs te geven op ver zoek van Frankrijk. Op het ogenblik is volgens de „Figaro" geen enkel land in het Westen werkelijk souverein. Het rechts- radicale blad „Aurora" schrijft, dat het EVG-debat Frankrijks positie in de wereld zal bepalen. De „Libération" noemt het EVG-verdrag een „verraadverdrag". Elke regering, die zou willen pogen het in een verkapte vorm aangenomen te krijgen zou ten val gebracht worden. De „Combat" be treurt het, dat de Nationale Vergadering tot dusver geen gelegenheid gekregen heeft duidelijk „ja" of „neen" op de EVG te zeg gen. Mendès-France had niet kunnen han delen zoals hij met de vraagstukken Indo china en Tunesië had gedaan. „Laten wij hopen, dat hij dit niet zal behoeven te be treuren," aldus „Combat". Naar wij vernemen heeft men gisteren drie kotters ingeschakeld bij de tot nu toe vergeefse naspeuringen naar het wrak van de „Willem Bontekoe". Hetzij in span, het zij met de trawl zullen deze schepen, die vandaag versterking zouden ontvangen van nog een aantal Noordzeekotters het door de Marine afgepaalde gebied afzoeken. Reeds enige tijd weet men in de visserij - kringen te IJmuiden te vertellen, dat vis sersvaartuigen met het echolood het wrak van de „Willem Bontekoe" hebben aange- lood, hoewel natuurlijk niet met volstrekte zekerheid kan worden gezegd, dat dit geen ander wrak is. Men neemt echter wel aan, dat de visserij, wellicht ten koste van enige netten, klaarheid zou kunnen brengen in het tragische mysterie rond de vliegramp. De IJM 27 van schipper Clots is Zondag morgen naar de vermoedelijke plaats van de ramp gevaren nadat er een verhoging op de zeebodem was aangetroffen tijdens de thuisstoom. Deze melding aan de heer L. Sillevis, die op de „Noord Holland" de onderzoekingen leidt, was aanleiding tot het inschakelen van zowel de IJM 27 als de WR 33 en WR 67. Schipper Clots meent, dat de kotters de enige zijn, die het wrak zullen kunnen vin den als het er ligt; de stalen sleepnetten van de mijnenvegers zijn daarvoor niet ge schikt omdat de oorlogsschepen niet op vis sen zijn gebouwd. De KLM heeft de drie kotters voor deze week gecharterd. De heer J. J. Vorrink heeft aan de voor zitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij ontslag neemt als lid van de Kamer, daar verwacht moet worden, dat zijn ziekte hem voor geruime tijd zal beletten zijn functie als Kamerlid uit te oefenen. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft van dit besluit met leedwezen kennis genomen, doch nu de ziekte van de heer Vorrink zeer langdurig is gebleken ziet ook het partijbestuur zijn besluit als onver mijdelijk. Opvolger van de heer Vorrink als Kamerlid is dr. W. H. Vermooten te Am sterdam. voorzitter van de Amsterdamse federatie van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Y DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Chamfort: De meeste lezers zetten hun boe ken in hun boekenkast en de meeste schrijvers zetten hun boe kenkast in hun boeken. Morgen zal Prinses Wilhelmina haar 74ste verjaardag vieren. MILAAN. (Reuter). Kardinaal Alfredo Ildefonso Schuster, aartsbisschop van Mi laan, is op 74-jarige leeftijd overleden. Zijn diocees was met 3.000.0G0 het groot ste van Italië. Door zijn dood is de tweede vacature ontstaan in het uit 70 leden bestaande col lege van kardinalen. De eerste vacature ontstond door de dood van kardinaal Mas simo Massimi. Bijna twee jaar geleden heeft de Paus het college voltallig gemaakt. Kardinaal Schuster was indertijd aan wezig bij het onderhoud van Mussolini en vertegenwoordigers van het verzet. Men kwam toen echter niet tot een vergelijk. WASHINGTON (AFP) De wetgeven de commissie van het Amerikaanse vak verbond C.I.O. (Congres of Industrial Or ganisations) heeft in een rapport aan alle bureaux van het verbond ernstige critiek uitgesproken over de regering-Eisenhower en het Congres. Enige van de slechtste be sluiten van het Congres waren voortgeko men uit aanbevelingen van de regering- Eisenhower, aldus het rapport. De Taft-Hartlev-wet was ondanks de verkiezingsbelofte niet herzien. Eisenhower had integendeel geprobeerd een wetgevend programma te doen aannemen, dat deze wet nog gevaarlijker voor de arbeiders zou maken. Ook werd aanmerking gemaakt op het landbouwbeleid. Bovendien zou de oresident het evenwicht van de begroting gesteld hebben boven nationale veiligheid in internationale zaken en boven econo mische zekerheid oo binnenlands gebied. Tenslotte zou hij tekort zijn geschoten in zijn internationale economische verplich tingen door de overeenkomsten op basis van wederzijdigheid niet voor drie jaren te doen verlengen en door de programma's voor technische en economische hulp aan het buitenland te besnoeien. BELGRADO (Tanioeg/Reuter) De Al gemene Raad van de Internationale Unie voor de Bescherming van het Kind heeft Zaterdag op zijn eerste bijeenkomst te Za greb de Nederlandse afgevaardigde dr. Ch. de Jong tot nieuwe president van de Inter nationale Unie gekozen. De raad besloot, dat vier October jaarlijks als „Wereldkin derdag" zal worden gevierd. De jaarlijkse conferentie van de Unie begint Maandag en zal door president Tito worden geopend. Bij de Amerikaanse Lockheed Aircraft Corporation heeft de K.L.M. drie vliegtuigen besteld van het type op bovenstaande afbeelding. De vieugeltanks kunnen 2275 liter benzine bevatten, het vliegbereik bedraagt 4629 mijl, wat betekent dat op de lijn Amsterdam-New York geen tussenlandingen meer nodig zijn. KNOKKE (Reuter-Belga). De liberale internationale heeft een resolutie aange nomen, waarin gezegd wordt dat „de da gen der kolonisatie" voorbij zijn. Er wordt eerbied geëist voor het liberale beginsel van vrijheid voor personen en naties in Azië. Aangedrongen wordt op nauwere samenwerking tussen de liberalen van Azië en van het Westen. Door financiële en technologische samenwerking moest de levensstandaard van de Aziatische volken omhoog gebracht worden zonder hun vrij heid te beperken. In een resolutie over de Europese toe stand wordt verklaard, dat: ondanks sommige veranderingen in tac tiek de politieke strategie van de leiders van Moskou dezelfde blijft: de overheer sing van de wereld; onderhandelingen met deze leiders waarbij met dit feit en met het zelfbeschikkingsrecht der volkeren geen rekening worden gehouden, noodlot tige gevolgen zouden hebben voor de open bare mening aan weerszijden van het ijze ren gordijn; nauwere integratie van de politiek der West-Europese naties op het gebied van de buitenlandse politiek, de landsverdediging en economische sociale kwesties noodzakelijk is; alle regeringen, parlementen en politieke partijen wordt verzocht de Europese economische een heid tot stand te brengen, via de geleide lijke liberalisatie van de markten, in vrije concurrentie en onafhankelijk van elke leerstelling; de voorzetting van de pogin gen om de integratie van de politieke en economische activiteit der zes mogendhe den van de Europese Kolen- en Staalge meenschap uit te breiden, een onmisbare voorwaarde is voor de volledige vreedzame integratie van geheel Europa, op basis van politieke vrijheid en van het recht der naties om zelf over haar lot te beslissen: de plannen voor regionale integratie, zoals die van de Benelux-landen en Scandina vië, worden aangemoedigd. Stockholm regen ZZW 4 19 0,1 Oslo regen ZZW 4 22 2 Kopenhagen motregen ZW 8 18 0,1 Amsterdam half bew. W 8 19 0,1 Londen zwaar bew. WZW 6 19 0 Parijs onbewolkt ZW 3 22 0 Bordeaux mist windstil 26 0 Grenoble mist windstil 24 0 Nice licht bew. NW 1 23 0 Genève mist windstil 24 0 Zürich mist windstil 24 0 Locarno onbewolkt windstil 26 0 Berlijn regen WZW 4 19 3 Frankfort nevel ZZW 6 22 0 München nevel ZZW 2 19 12 Wenen nevel W 2 0 Innsbruck nevel windstil 20 0,6 Rome onbewolkt windstil 28 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 25 0 (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand p. rr ,t *ih 8 Neerslag laatste 24 uur ^TOax^XXlOrXVXKVTOOlXÖCOOXncOCCOOOOCOCO.-XXX- VERANDERLIJKE BEWOLKING 3 Verwachting, medegedeeld door het J K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- 3 dagavond tot Dinsdagavond, opge- 5 maakt om 10 uur: 5 Veranderlijke bewolking met hier en 8 daar wat lichte regen. Vannacht 5 zwakke tot matige, morgen overdag matige tot vrij krachtige wind tussen 3 West en Zuid-West. Dezelfde of iets S hogere temperaturen. 31 Augustus 3 Zon op 5.48 uur. onder 19.32 uur. Maan op 9.24 uur. onder 19.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 30 Augustus p Hoog water: 4.45 en 17.07 uur. jij Laag water- 0 37 en 12.52 uur. 5 Dinsdag 31 Augustus Hoog water: 5 18 en 17.39 uur. 3 Laag water: 1.11 en 13.21. uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1