Houtplein ruimer geprojecteerd met busstation voor interlocale lijnen s Gillette Zuidelijke sector van verkeersring dichter bii het centrum U voelt sich als 9n millionnair Tot straks Christelijke Avond-Mulo in een stichting ondergebracht in Royal Verandering in Haarlems Verkeersplan Kom van Haarlem in twee delen gewijzigd Federmann-optiek Afscheid drs. Hazevoet van Huisvesting FRANS MASEREEL, meester der jeugd Terrein voor heliport langs de Schipholweg Mercurius Ir Maas met pensioen DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Ander tracé Duurder SPECIAALZAAK JAC. VAN MARIS Jubileum op Anslijnschool Zoontje kreeg gloeiende thee over zich heen HUIS VAN LOOIJ Haarlemse verkoopster om de tuin geleid Programma's van Minerva en Lido-theater Burgerlijke Stand van Haarlem n goeie morgenbegint met Gillette! BLUE - 75 cent per 5 TALEN - BOEKH. STENO - TYPEN MIDDENST.OPL. Mejuffrouw S. Maathuis verzorgt 25 jaar kinderen De Nederlandse bijdrage aan de Triënnale te Milaan Naar wij vernemen is de stedebouwkundige afdeling van Openbare Werken te Haarlem bezig met het uitwerken van een variant op het enige tijd geleden ge- ubliceerde verkeersplan voor Haarlem. Deze variant heeft met name betrek king op het Houtplein en de Tempeliersstraat, welk verkeersknooppunt men bij nader inzien toch een belangrijker functie wil geven dan in het Verkeersplan aanvankelijk was voorzien. De gedachte hiertoe is mede ontstaan door de ook bij de N.Z.H. levende wens om de Tempeliersstraat te behouden als busstation. Dit heeft ertoe geleid, dat de ontwerpers van het Verkeersplan op een suggestie van wethouder W. F. Happé een schets hebben gemaakt van een belangrijk groter Houtplein door verplaatsing naar achteren van de Westelijke bebouwing. Door middel van een doorbraak ter hoogte van het Nauwe Geldeloze pad wordt dan tevens de ruimte geschapen voor een busstation, waar alle interlocale lijnen naar het Zuiden en Oosten en tevens naar Zandvoort kunnen samenkomen. Aan een dergelijk busstation is grote be hoefte, niet alleen voor de N.Z.H.maar ook voor de diensten van Maarse en Kroon. Concentratie van de diensten naar Haar lemmermeer, Vechtstreek (Loenen, met doorverbinding naar het Gooi), Utrecht, bollenstreek, Leiden, Noorwijk, Katwijk en Den Haag, Amsterdam en Zandvoort op één punt zal Haarlem ook uiterlijk tot het centrum van een wijde omgeving stempe len, afgezien nog van het gemak dat de busreizigers van een dergelijk station zullen hebben, dat immers niet alleen de inlichtingenkantoren van de betrokken bus ondernemingen zal dienen te omvatten, maar ook enige op de behoeften van het reizend publiek afgestemde winkels en kiosken, telefooncellen en dergelijke. Deze (uiteraard lage) winkelgalerij wordt nu aan de Zuidwand van het tegenwoor dige Nauwe Geldelozepad gedacht als af sluiting van de achtertuinen van de huizen aan het Lorentzplein. Het Houtplein zal door deze vergroting in oppervlakte de Grote Markt nog iets overtreffen en zijn rechthoekige vorm be houden. Intussen valt de situering van het bus station in de onmiddellijke nabijheid van het Houtplein samen met een wijziging op een ander punt van het Verkeersplan, na melijk het tracé van de buitenste snelver- keersring. Zoals men zich zal herinneren ziin voor het snelverkeer twee verkeersgordels om Haarlems centrum ontworpen, een buiten ste welke de Bolwerken, de Westelijke Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bes.'oten de grenzen te veranderen van de bebouwde kommen van de gemeen te Haarlem, als bedoeld bij het eerste lid van artikel 8 van de Wegenverkeerswet. Vroeger lagen de grenzen in Haarlem- Noord op de Delftlaan bii de Jeugdherberg en op de Rijksstraatweg bij de Muiderslot- weg. De grenzen zijn thans naar het Noor den verlegd. Ook zijn nieuwe grenzen ge maakt door de openstelling van de Schip- holweg en de Prins Bernhardlaan. De bebouwde kommen zijn in de kom Haarlem als volgt bepaald: Op de Vergierdeweg onmiddellijk ten Zuiden van de aansluiting op de weg langs de Slaperdijk; op de Spaarndamse Weg op 125 m ten Oosten van de aansluiting op de Vondelweg; op de Hoofdweg in de Waarderpolder onmiddellijk ten Noorden van de kruising met de Zuidelijke Dwars weg in de Waarderpolder; op de Oude Haarlemmerweg op 490 m ten Noord- Oosten van de aansluiting van de Hoofdweg in de Waarderpolder; op de Rijksweg Am sterdam-Haarlem op de grens van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude; Op de Nieuwe Weg op 25 -m ten Zuid- Oosten van de aansluiting op de Prins Bernhardlaan; op de Schipholweg op 50 m ten Oosten van de aansluiting van de Prins Bernhardlaan; op de Schalkwijker- weg op de grens van de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude; op de Prins Mauritslaan op de grens van de gemeente Heemstede: tussen de Prins Mauritslaan en de Leidse Vaartweg: op de grens van de gemeente Heemstede; op de Leidse Vaartweg op de grens van de gemeente Heemstede; op het Duinroosplantsoen op de grens van de gemeente Bloemendaal; tussen het Duinroosplantsoen en het Rijk lof van Goensplein op de grens van de ge meente Bloemendaal; op het Rijklof van Goensplein op de grens van de gemeente Bloemendaal; op de Kerklaan op de grens van de gemeente Velsen; op de Rijksweg Haarlem-Alkmaar op de grens van de ge meente Velsen. Kom Spaarndam: In Spaarndam zijn de grenzen onge wijzigd; zij zijn als volgt: Op de Hoge Spaarndammerdijk op de grens van de gemeente Haarlemmerliede en Snaarnwoude; op het Jaagpad op 50 m ten Westen van de brug bij het gemaal van Rijnland; op de Nieuwe Rijweg op 200 m ten Zuiden van de aansluiting op het Visscherseinde; op de Spaarndammerdijk op 140 m ten Noord-Westen van de aan sluiting van de Nieuwe Rijweg op het Visscherseinde. singels, de Wilhelminastraat, de Van Eeden straat, vervolgens een doorbraak via het Wijde Geldelozepad, het Florapark, de Kam perlaan, een doorbraak via het Rozenprieel tot een verkeersplein tegenover de Heren singel, de Heren- en de Oostsingels volgt tot aansluiting wordt verkregen op de nieuwe verbindingsweg met de Prinsen- brug, welke weer op de Bolwerken aan sluit. De binnenste verkeersring bestaat hoofd zakelijk uit de aaneenschakeling van Nas- saulaan en Gedempte Oude Gracht, de Spaarnekaden met een doorbraak van Koudenhorn via Ripperdapark naar een onmiddellijk ten Zuiden van het Station te scheppen dwarsverbinding welke weer op Kenaupark en Nassaulaan zal aansluiten. Hieruit blijkt, dat de binnenste en de buitenste ring elkaar aan de Noordzijde (Stationsplein) dicht naderen, aan de Zuidzijde echter zeer ver van elkaar ver wijderd zijn (Verwulft-Florapark). De buitenste verkeerscirkel voldoet daar door niet meer aan de onzet van deze snel- verkeerswegen, namelijk enerzijds het doorgaande verkeer de gelegenheid te bie den, zo het dit wenst, snel van de ene inter locale weg naar de andere te komen, maar anderzijds ook een aanlokkelijke en ge makkelijke toegangsweg tot de binnenstad te vormen. Wanneer het uit het Zuiden komende verkeer reeds bij het Florapark de aanslui ting op de buitenste ring vindt, zal het niet spoedig besluiten door te rijden naar het Houtplein, dat daardoor veel van zijn te genwoordige levendigheid en aantrekke lijkheid zal verliezen. Wethouder Happé is van mening, dat dit voorkomen moet worden, omdat het Hout plein in het Haarlemse stadsbeeld de laat ste jaren steeds meer een belangrijke functie als winkel- cn amusementscen trum is gaan vervullen, vooral ook als en- trée van de stad van de bollenstreek en Haarlemmermeer uit gerekend. Bovendien is het ongewenst, dat het van de Wagenweg komende en naar het Oosten afbuigende verkeer de Dreef moet kruisen bij de Paviljoenslaan: dat bederft de waar de van de Dreef en verhoogt de verkeers moeilijkheden op die kruising. Daarom wordt er aan gedacht de Baan als onderdeel van de Oost-West verbinding te gebruiken, waarbij twee vrijstaande villa's moeten worden opgeofferd. Ongetwijfeld zal de opneming van het Houtplein in de buitenste verkeerscirkel duurder uitkomen dan de geprojecteerde doorbraak via het Wijde Geldelozepad, hoewel ook die niet goedkoop zal zijn. Daar staat tegenover, dat Haarlem er econo misch en toeristisch baat bij heeft indien zoveel mogelijk het van buiten komende verkeer wordt aangelokt zijn weg via de Bloemenstad te nemen. De suggestie om in de Tempeliersstraat een busstation te vestigen voor de Zuide lijke verbindingen loopt parallel met de gedachte om ook het te reorganiseren Sta tionsplein, waarvoor de plannen thans in bewerking zijn, te bestemmen tot centraal busstation, waar de reiziger alle interlocale verbindingen bijeen zal vinden, dus die naar het Noorden (IJmuiden, Alkmaar, met doorverbinding naar Den Helder, Leeuwarden en Heerenveen),Oosten (Zaan streek, Purmerend, Edam), Haarlemmer meer, Vechtstreek, Utrecht, en bollen streek, Leiden, Noordwijk, Katwijk, Den Haag. Ook voor dit busstation geldt, dat het de centrale ligging van Haarlem als win kel- en zakenstad voor een wijde omgeving duidelijk zal demonstreren. ADVERTENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 Tel. 15051 Mevrouw StaritskySevenhuysen 40 jaar onderwijzeres Een van Haarlems geliefdste onderwijze ressen viert morgen, Woensdag 1 Septem ber, de dag waarop zij voor veertig jaar bij het Haarlemse onderwijs in dienst kwam. Het is mevrouw C. J. StaritskySeven huysen van de Anslijnschool, waaraan ze vrijwel al die veertig jaren verbonden is geweest. Natuurlijk wordt zij morgenochtend door de bevolking van de school van hoofd onderwijzer B. Rijpstra al in het zonnetje gezet, maar om ook de talrijke ouders, wier kinderen zij in al die jaren het A.B.C., het één-en-één en de beginselen van de schrijf kunst heeft bijgebracht, in de gelegenheid te stellen haar te danken voor zoveel on verflauwde toewijding aan de opvoeding van het kind, is er morgenavond tussen half acht en half tien gelegenheid haar ge luk te wensen. ADVERTENTIE Voor elk gelaat.... een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen In een bijzonder ongedwongen en harte lijke sfeer heeft vanmorgen op het Haar lemse Huisvestingsbureau het afscheid plaats gehad van directeur drs. W. Haze voet, die, zoals men weet van morgen af adviseur van B. en W. wordt voor maat schappelijk werk. De waardering van het College werd vertolkt door de wethouder voor de Huis vesting, de heer W. F. Happé, die in her innering bracht hoe de heer Hazevoet het vertrouwen had weten te winnen van allen die door hun werk met het Huisvestings bureau te maken hadden. Daardoor ook was een grote overeenstemming tussen de inzichten van de directeur en het beleid van het College mogelijk geweest. Daar naast had de heer Hazevoet, door zijn amicale en joviale wijze van optreden, waarin het gevoel voor humor nimmer ont brak, een zeer goede geest op het hem toe vertrouwde bureau weten te kweken. Intussen staat de benoeming van de heer Th. C. van Beek tot opvolger van de ver trekkende directeur er borg voor, dat de zaken bij Huisvesting op dezelfde voet zullen worden voortgezet. Natuurlijk zal de heer Van Beek het anders doen gelukkig is hij geen dubbel ganger van de heer Hazevoet, aldus wet houder Happé maar één ding zal het zelfde blijven: de zin voor billijkheid en recht, welke beslissend is voor het vertrou wen, dat het Huisvestingsbureau ook bij 'de woningzoekenden geniet. Na een dankwoord van de heren Haze voet en Van Beek droeg de bijeenkomst verder een intiem karakter. Wij volstaan daarom met de vermelding dat de heer Hazevoet van deze gelegenheid gebruik maakte om van erkentelijkheid ge tuigende kwinkslagen te maken aan het adres van de vei-tegenwoordigers van vele groepen waarmede hij had samen gewerkt: de makelaar, de rechterlijke macht, balie en notariaat, de raadsleden, de woning bouwverenigingen, de industrie, de woning- inspectrices en nog vele anderen. Het personeel getuigde van zijn kant van zijn waardering in genegenheid door de aanbieding van een pick-up-installatie, be geleid door een briljant vers van mejuf frouw M. Schuitemaker, waarna ook por tier Lingeman in dichtvorm van zijn ge voelens jegens zijn vertrekkende chef blijk gaf. Uiteraard werd ook door de vertegen woordigers van vele groepen menig harte lijk woord ten afscheid gesproken. Verbranding in de tweede graad Maandagmiddag omstreeks een uur heeft een bewoonster van een huis aan de Raaks, toen zij met haar zoontje aan tafel zat, door een onvoorzichtige beweging de theepot om gestoten, zodat een gedeelte van de gloeiende inhoud over de borst van de jongen, de vijf jarige Henk Roest, is gelopen. Hij is met een tweedegraadsverbranding in de Maria-stich- ting opgenomen. Toen de houtsneden van Frans Masereel, na de eerste wereldoorlog in 1918, ver schenen, betekende dit, vooral voor de toen opkomende jonge generatie, niet minder dan een openbaring. Masereel zag de houtsnede in de dubbele zin van het woord als een „stempel". Een stempel om zijn prenten te drukken maar bovenal om zijn boodschap de nieuwe generatie in het hart te prenten. Zowel het moment als het middel ter verbreiding van het geen hij te zeggen had, waren goed ge kozen. Zijn bood schap: verdediging der verdrukten en eerbied voor het in dividu was even een voudig en verstaan baar als de middelen die hij koos ter ver spreiding er van. Zijn prenten waren in de goede zin van het woord modem, de taal die er uiit sprak was direct en recht op de man af. Mase reel kende de proble matiek der moderne vormgeving, kubisme en expressionisme herkent men in zijn werk. Zijn prenten zelf zijn echter niet problematisch, maar helder, duidelijk en begrijpelijk voor de tijdgenoten tot wie hij zich richt. In het beheersen van het vlak en de verdeling van het zwart en wit is hij een onovertroffen meester. Door het persoonlijk karakter dat zijn houtsneden in zo hoge mate be zitten lenen zij zich uitstekend voor de cyclus. De mens als eenling in de samen leving is het dikwijls herhaald motief in de vele series houtsne den d'ie hij in de loop der jaren het licht liet zien. Masereel is een begrip geworden. Zonder hem kan men zich de tijd tussen de twee wereldoorlogen niet meer inden ken. De tentoonstelling van zijn werk die nu in het Museeum „Het Huis van Looy" ge houden wordt, laat ons de complete Mase reel zien. Dat wil zeggen dat er behalve de vermaarde houtsneden een aantal olie verfschilderijen, aquarellen en tekeningen van zijn hand getoond worden, waaronder ook werken van recente datum. In de aquarellen kan men enige verwantschap met de vroege Rouault zien; de schilderijen vertonen overeenkomsten met die van Houtsnede uit „La Vüle" 1925. Gromaire en Charly Toorop. Misschien zou men de schilderijen hoger aanslaan als deze niet overtroffen werden door de hout sneden waarmee Masereel zich een onver vreemdbare plaats in de kunst verworven heeft. De tentoonstelling blijft nog geopend tot 6 September. OTTO B. DE KAT. Trouwplannen in de war gestuurd Abusievelijk stond Maandag in onze agenda vermeld, dat de film „The robe" draait in het Minerva-theater. Wij haas ten ons dit te verbeteren. De film draait in het Lido-theater. Het programma in Mi nerva luidt als volgt: hedenavond 20.15 uur „Rebecca". Woensdag 14.30 en 20.15 uur „Brief Encounter" en Donderdag 20.15 uur „Brief Encounter". ADVERTENTIE HAARLEM, 30 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 30 Aug.: W. F. Jung en M. de Graaff. GEHUWD: 30 Aug.: W. P. Peletier en J. H. J. Muller. BEVALLEN van een zoon: 27 Aug.: J. M. Bruinink-Boerema: 28 Aug.: G. Th. Poel- geest-Schrader; J. W. van der Bend-van Luin; H. C. Smeenk-Hilterman; S. H. de Stoppelaar-Bianca; 30 Aug.: E. A. van dei Wel-Cassa. BEVALLEN van een dochter: 27 Aug.: A. C. Castelein-van der Valk; 28 Aug.: J. C Oosterbaan-van Slooten; R. M. Waasdorp- Timmerman; J. Jongejan-de Graaf; 29 Aug.: L. Witte-Pus; A. A. van der Weiden-van de Pol; E. M. A. Nijman-van Vliet. OVERLEDEN: 27 Aug.: G. de Winter-de Wit, 27 j„ Hazepaterslaan; E. Loerakker- Havik. 62 j., Vlamingstraat; 28 Aug.: H. Kooij-Duna, 87 j., Holsteijnstraat; C. A. Koeman, 58 j., Gasthuisvest; R. A. Papen burg, 50 j„ Gedempte Oude Gracht; 29 Aug.: G. M. Koster-Verduin, 57 j., J. F. Helmer straat. als U zich scheert met Gillette. Dat ligt in ieders bereik! Het Gillette precisie-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes kost slechts f 1.10. Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld. Daarom gaan ze ook langer mee. Dispenser met 10 mesjes f 1.50. Zonder extra kosten kunt U nu Blauwe Gillette mesjes krijgen in de ideale Dispenser-verpakking. Eén druk met de duim en een nieuw mesja ligt in Uw apparaat! Aan de heer A. Everaars is het te dan ken, dat er in Haarlem een bloeiende Chris telijke Avond-Mulo bestaat; in 1941 heeft hij het initiatief tot de oprichting genomen, daarna is de heer Everaars tien jaar als leider opgetreden en nadat hij benoemd was tot hoofd van de Prinses Ireneschool heeft hij de leiding overgedragen aan de heer N. Bouwhuis. Deze is sedert 1 Januari 1951 hoofd en de laatste tijd verricht hij zijn werkzaamheden in samenwerking met een stichting. Als morgen, Woensdag 1 September, de nieuwe cursus begint met tachtig leerlin gen, is er reden om met vreugde terug te zien op het verleden en aanleiding aan dacht te besteden aan de toekomst. Van groot belang voor de leerlingen is, dat de schoolgelden aanzienlijk verlaagd zijn. Dat is te danken aan besluiten van gemeente raden uit Haarlem en omliggende gemeen ten, die een subsidie verlenen voor de leerlingen, die in de desbetreffende ge meenten woonachtig zijn. In het begin van dit jaar is de Stichting Christelijke Avond-Mulo Haarlem gesticht en in het stichtingsbestuur namen zitting de heren A. Ph. Romeijn, voorzitter; G. P. van Cranenburgh, secretaris-penningmees ter; J. J. Alta, P. van den Berg, J. Fontijne, W. F. Jansen en H. Oosterhuis. Het bestuur wendde zich tot gemeenteraden en dank zij de besluiten tot het verlenen van sub sidie is er meer zekerheid gekomen in de werkzaamheden. Betaalde een leerling vroeger enkele honderden guldens voor de cursus en de boeken, dit bedrag is teruggebracht tot ge middeld 80 a f 90 voor de cursus. Dit hangt af van de inkomsten van de leerling of van het gezin. Onder ongunstige omstandigheden moest in 1941 begonnen worden; de belangstel ling was vrij groot en dertig leerlingen kwamen in De Nijverheid aan de Jansstraat bijeen. Een jaar later werd de school ge vestigd in de Koningin Wilhelminaschool aan de Nassaulaan en sedertdien komen daar de leerlingen bijen. In 1944 deden de eerste candidaten examen en van 1946 af trachten leerlingen het diploma te behalen. In totaal hebben 204 candidaten zich gemeld voor het examen en 134 zijn ge slaagd of 66 De heer Bouwhuis is bij zonder tevreden over de resultaten. Het percentage geslaagden voor de dagscholen van ons land is 73 en dat voor de avond scholen in ons land ruim 50 Dat de resultaten van de leerlingen der dagscho len iets gunstiger zijn, is te begrijpen. Zij, die een avondschool bezoeken, hebben een dagtaak achter de rug en moeten zich in kortere tijd dan andere leerlingen voorbe reiden voor het examen. De heer Bouwhuis heeft ook bewonde ring voor de toewijding, waarmee de leer lingen zich aan hun arbeid wijden. De beste resultaten worden geboekt door de oudere leerlingen. Er zijn er bii, die tussen de dertig en veertig jaar oud zijn. Drie avonden bezoeken zij de school en drie avonden moeten zij reserveren voor huis werk. Er blijft dan niet veel vrije tijd over. Voor de leerkrachten (er zijn er zeven aan de Christelijke Avond-Mulo) wordt veel gevergd, want zij moeten vol gens een ander systeem werken dan voor leerlingen van de dagscholen. De school telt leerlingen, die in een over- heids- of semi-overheidsbetrekking werk zaam zijn. Als zij geslaagd zijn voor het Mulo-diploma dan maken zij promoties. In de afgelopen vijf jaren behaalden, nadat zij de cursus met succes hadden gevolgd, zes leerlingen het ond erwijzers( essen )- diploma door eindexamen te doen aan een kweekschool, acht het diploma vijfjarige handelsavondschool en een studeerde ver der voor accountant: deze slaagde reeds voor enkele onderdelen. Indien Haarlem in de toekomst de be schikking krijgt over een heliport dan zal die aangelegd worden langs de Schiphol weg, vlak bij de Buitenrustbrug in het Oostelijk deel der gemeente. Dit blijkt uit 't uitbreidingsplan in hoofd zaak, genaamd Schalkwijk, omvattende een gedeelte der gemeente, gelegen ten Zuiden van de Schipholweg. De heliport is geprojecteerd bij het begin van deze weg, niet ver van de Buitenrustbrug en van de velden van de R.K. Sportvereniging TIJBB. Bij deze velden is een strook „groen" gereserveerd, evenals langs het verdere deel van de Schipholweg. Een be langrijk deel van het plan tussen de Schip holweg en de grens der gemeente Haarlem is bestemd voor woningbouw. Zoals bekend liggen in dit gedeelte de sportvelden van de gemeente en voetbalterreinen van en kele clubs. Het betreft een uitbreidingsplan in hoofd zaak. Later zal bepaald worden wat voor soort huizen er gebouwd zullen worden en waar de straten en wegen lopen. ADVERTENTIE Houtplein 1 r. Tel. 17744 Jubileum in kinderbewaarplaats In de afgelopen jaren volgden politie agenten, spoorwegambtenaren, beambten van de P.T.T. de cursus en militairen tonen belangstelling voor de lessen. Gebleken is, dat er van de zijde der post, spoorwegen en militaire autoriteiten medewerking ver leend wordt om des avonds de cursus te volgen en te studeren. Mejuffrouw S. Maathuis, directrice van de kinderbewaarplaats in de Asterstraat, viert op Woensdag 1 September haar zil veren jubileum; zij is dan een kwarteeuw werkzaam in dit tehuis voor kinderen, wier moeders de gehele dag uit werken zijn. Deze moeders kunnen hun kroost om kwart over acht naar de kinderbewaar plaats brengen, waar dat kroost dan door een aantal verzorgsters onder het toeziend oog van mejuffrouw Maathuis tot half zes wordt bezig gehouden. Babies en kinderen tot zes jaar van ouders van alle gezindten vinden hier een prachtig onderkomen. Al lerlei soorten speelgoed staan te hunner beschikking en wanneer de weersomstan digheden zodanig zijn, dat zij niet de ge hele dag in de (heldere) zalen behoeven door te brengen, dan kunnen zij, spelend in de zandbak op de ruime binnenplaats, genieten van de zon. Het middagmaal wordt in dit tehuis genuttigd: er is een keu ken, waar lekkere hapjes worden bereid voor de vele jeugdige klantjes en de jong- sten onder hen kunnen in de slaapzaal uit rusten van de vermoeienissen. Tijdens de receptie, die Woensdagmorgen van tien tot twaalf uur wordt gehouden, zal men gelegenheid krijgen om mejuf frouw Maathuis, die eerst zes jaar als ver zorgster op de babyzaal heeft gewerkt, alvorens ?ij tot directrice werd benoemd, met haar jubileum geluk te wensen. Zaterdag is in Milaan de tiende triënnale geopend.de grote driejaarlijkse tentoonstel ling van decoratieve en moderne industriële kunst, waaraan vele landen deelnemen. De Nederlandse inzending is met mede werking van het instituut voor industriële vormgeving te Amsterdam samengesteld dor prof. G. H. M. Holt te Haarlem, die als regeringscommissaris voor deze tentoon stelling optreedt. Zij zal bestaan uit in dustriële producten die uit een oogpunt van vormgeving belangwekkend zijn. Door de politie is gearresteerd de 34-jarige machine-bankwerker G. v. d. B., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Deze had enige tijd geleden kennis gemaakt met een Haarlemse verkoopster en had haar toen fraaie dingen beloofd. Er was al gesproken over huwelijks plannen en de trouwdatum was reeds voor lopig vastgesteld. Het tweetal was op zekere dag naar Am sterdam gegaan en daar. aangekomen, stelde de man voor, dat hij. de. portemonnaie van de verkoopster zolang onder zijn hoede zou nemen, „aangezien Amsterdam een drukke stad is en men een portemonnaie daar ge makkelijk kwijt raakt". De Haarlemse had daarin toegestemd en toen het tweetal ten slotte weer in Haarlem was gekomen, kreeg zij de portemonnaie terug. Veel later pas merkte zij, dat de inhoud ongeveer veertig gulden er uit was verdwenen. De man had met haar een afspraak ge maakt, dat zij 800 van haar spaarbank boekje zou halen, „omdat zij die samen best zouden kunnen gebruiken". Toen de man na enige dagen nog niets van zich had laten horen, kreeg de verkoopster argwaan en mengde de politie in de zaak. Deze heeft hem inmiddels gearresteerd, ook al vanwege het feit, dat hij een van een dame uit Leidschen- dam geleende fiets en een polshorloge aan een ander ten geschenke heeft gegeven. Tegenover de Haarlemse politie verklaarde de man, dat hij de verkoopster er wel toe had bewogen 800 van haar spaarbankboekje te nemen, doch dat hij geenszins van plan was geweest, er met dit geld van door te gaan. Hij had van dat bedrag met de verkoopster uit willen gaan. Bovendien beweerde hij, dat de Haarlemse hem de bewuste veertig gul den had geschonken. Inmiddels is bij de politie een mededeling binnengekomen van een Haarlemse hotel houder, dat de man in zijn hotel logies heeft genoten zonder daarvoor te hebben betaald. Hij is ingesloten en zal voor de officier van Justitie worden geleid. ADVERTENTIE Sollicitanten opgeroepen voor directeurschap van Openbare Werken Naar wfl vernemen heeft de directeur van het bedrijf van Openbare Werken te Haar lem, ir. M. H. Maas, om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. Het ligt in de bedoeling, dat B. en W. de gemeenteraad zullen voorstellen dit ontslag eervol te verlenen met ingang van de dag, waarop de opvolger van ir. Maas in functie treedt. Ir. Maas is reeds geruime tijd met ziekteverlof. Inmiddels is de oproep voor sollicitanten naar de functie van directeur van Openbare Werken reeds In enige vaktechnische tijd schriften verschenen. Van 1930 af heeft ir. Maas, die thans 62 jaar oud is, de leiding gehad van de belangrijke dienst van Openbare Werken. Daarvoor was hij directeur van gemeentewerken van Leeuwarden en na zijn slagen in 1919 voor het diploma civiel-ingenieur te Delft vertrok hij naar Indonesië. De taak van de heer Maas in Haarlem is niet gemakkelijk geweest. Grote aandacht moest worden besteed aan de uitbreiding van de stad en wat daarmee samenhangt. Het aantal huizen in alle delen van de stad nam toe en speciaal breidde Haarlem-Noord zich in de jaren 1930 tot 1940 uit. De uitbreiding van de stad hield ook in de stichting van ge bouwen, in het bijzonder van scholen. De ontwerpen waren altijd van Openbare Wer- 1 ken. Ook moest aan de toekomst gedacht worden en uitbreidingsplannen werden ge maakt, die na de oorlog, toen er in diverse wijken grote complexen gebouwd werden, van belang waren. De laatste jaren kon de heer Maas zich om gezondheidsredenen niet meer aan zijn taak wijden. Wel heeft hij verleden jaar getracht, zijn werk weer op te vatten, maar hij voelt zich toch niet in staat leiding te geven aan de dienst, die zoveel van een directeur vraagt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7