Londen stelt conferentie van acht mogendheden voor OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Kanaal-Rem Wrak „Catharina Duyvis" gevonden Weerbericht Bonn streeft naar Europese eenheid zonder Frankrijk Verraderlijke zee eiste gisteren vier slachtoffers Dulles' plannen voorbarig geacht Duitse herbewapening binnen de NA VO onder controle Lichting Juni '53 dient als eerste 18 maanden Afspraken met de Sovjet-Unie moeten terzijde geschoven worden Moerdijkpont overzee naar Velsen Het woord is aan De schaduwzijde van het strand vermaak Twee kinderen uit Haarlems gezin aan Bloemendaalse strand verdronken Tijdens speurwerk naar „Willem Bontekoe" 69e JAARGANG No 46 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Lichting April '53 krijgt al één maand minder Voor proefneming op Noordzeekanaal Zomerse dag in geheel Nederland Weerrapport 298e JAAKoAinu O w O Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman na DE HERHAALDE BETOGEN die wij de laatste weken hebben gehouden voor maatregelen, om voorzieningen te treffen in de steeds benarder wordende verkeers-toestand bij het pontveer in Vel- sen, heeft het ons verheugd Dinsdag te kunnen mededelen, dat het departement van Verkeer en Waterstaat zich beraadt op nieuwe noodoplossingen. Zoals men weet moet het nog drie jaar duren eer de tunnel gereed zal zijn. Intussen zal het „landver- keer" in snel tempo blijven toenemen: vol gens onze informaties met 15 per jaar, volgens berekening van het departement met 30 in totaal een verschil dat niet tot discussie noopt. Want het betreft ten slotte schattingen en de laagste, die van 30 in drie jaar tijds, is waarlijk al alar merend genoeg gezien de huidige toestand. Deze laatste dagen hebben zich weer wachttijden van meer dan een uur voor gedaan. Nu vermelden wij vandaag, dat een der overwegingen van noodoplossingen weldra, misschien deze week nog, voor het publiek zichtbaar zal worden. De reservepont van de Moerdijk zal over zee naar IJmuiden koersen om op het Kanaal beproefd te worden op gebruik zonder aanleghaven. Slaagt die proef, dan zal men wellicht overgaan tot bestelling van twee nieuwe ponten van dat type voor Velsen. Deze proefneming is een hoopvol teken van han delend optreden in Den Haag. Zij geldt overigens niet de enige noodoplossing die men overweegt. Er is een andere in onder zoek. Ons zou het verheugen als die wel licht op korter termijn noodzakelijke ver lichting in de situatie zou kunnen brengen, want de bouw van nieuwe ponten zal min stens een jaar vergen en de Moerdijkpont blijft in geen geval. Die zal op zeer korte termijn haar zeereis naar huis aanvaarden. Onze parlementaire redacteur heeft op het departement de indruk gekregen dat noodoplossingen wellicht binnen het jaar te verwezenlijken zouden zijn. En in uit zicht werd gesteld dat een en ander bij de a.s. behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van Verkeer en Waterstaat ter tafel zal komen. Welnu, wij hopen het van harte en beloven betrokkenen dat wij onverminderd aandachtig blijven. Enkele punten in de uiteenzettingen, die onze Haagse redacteur op het departement kreeg en die wij Dinsdag zo uitvoerig gepubli ceerd hebben, vervullen ons nog wel met de bezorgdheid dat men in dit ambtelijke centrum de ernst van de huidige toestand nog niet tenvolle inziet. Zo meent het de partement, dat buiten de zeer drukke zomermaanden de Velser verbinding „in het algemeen bevredigend" werkt. Het antwoord is: neen, dat doet zij niet. Dat kon men een paar jaar geleden nog wel zeggen, maar nu niet meer. Want ook in die paar verlopen jaren is de verkeers- stijging ontstellend-snel geweest. Het de partement heeft ook-'flls een argument aan gevoerd, dat de verhouding tussen perso nen- en vrachtverkeer „op ongeveer 2:1, zo niet 3:1" geste1 d moet worden. Dit getuigt opnieuw van het in bureau-amb telijke kringen hardnekkig voortwoeke rende misverstand, dat personen-auto's synoniem zouden zijn met particuliere auto's en dat particuliere auto's „luxe- wagens" zouden zijn, gebruikt voor toe ristisch verkeer. Minister Lieftinck heeft destijds krachtig tot de voortleving van dit misverstand bijgedragen door (met belas ting-oogmerk) alle personen-auto's als luxe-auto's aan te duiden. Dat was een halve eeuw geleden juist, maar nu is het dat allang niet meer. Op een klein per centage na zijn tegenwoordig alle perso nen-auto's het eigendom van bedrijven of van particulieren die ze op alle werkdagen voor hun beroep gebruiken, zoals doktoren en aannemers. De auto-toerist is, behou dens bij vacantiereizen en op een aantal mooie Zondagen, een figuur uit het ver leden. De menigte personen-auto's die men op werkdagen in riien op de Velser pont pleinen kan aantreffen, is bijna uitsluitend gevuld met ongeduldige, telkens op hun horloges kijkende zakenmensen. De han delsreizigers zijn talrijk en vaak als zo danig herkenbaar, omdat zij monsterkof fers of hoeveelheden onverpakte waren vervoeren. Soms zitten die „luxe-auto's", zoals Den Haag ze maar weelderig blijft noemen, volgepropt tot het dak met de bewijzen van het geenszins-luxueuse be staan van hun bestuurders. Maar als men dagelijks op een Haags bureau zit en zel den of nooit op een pontplein is geweest, weet men die dingen zo niet. Zouden de Velser grote fabrikanten (die aan de over kant, bedoel ik: op het eiland Noordnoord- holland) daar niet eens een aardig feestje voor departementale ambtenaren kunnen organiseren? Liefst op een spitsuur. Het zou, in tegenstelling met zoveel andere feestjes, verhelderend werken. Op het departementale betoog, dat het de schuld van de oorlog van 1940-1945 is dat de tunnel nog steeds op zich laat wach ten, zal ik hier maar niet meer uitvoerig ingaan. De oorlog is beladen met schuld, maar niet met deze. Laat men maar eens nazien hoeveel vooroorlogse jaren verspild zijn met plannen die niet werden uitge voerd. Lang vóór de oorlog had men al goede oeververbindingen kunnen maken. En ik neem onmiddellijk aan dat in de laatste tijd de gemeente Amsterdam weer vertraging heeft veroorzaakt, maar kan mij toch niet aan de indruk onttrekken dat indringende aangelegenheden een rege ringsdepartement meer macht kan doen gelden dan een gemeentebestuur. Alleen al vanwege de rangorde, de hiërarchie om zo te zeggen. Het blijkt nogal eens. Deze dingen geven mede aanleiding om met grote aandacht het verdere verloop van zaken te blijven volgen en de straffe werking van de Grote Rem aan het Noord zeekanaal te blijven waarnemen. Maar zo als gezegd: het verblijdt dat men nu actieve proeven neemt. En het publiek zal mee voelen met die pontbemanning van de Moerdijk, die zomaar twee zeereizen mag maken. Het publiek op het pontplein voelt vaak mee met de pontbemanningen en uit wel eens de vrees dat zij „het heen en weèr" zullen krijgen. Zo'n zeereis, met zo'n schip: welk een afwisseling! R. P. Uit een houten keet bij de spoorbrug over het Spaarne zijn in de nacht van 30 op 31 Augustus twee verfbussen gestolen, die samen een waarde vertegenwoordigen van f 300. (Vdn onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië heeft onmiddellijk het initiatief genomen om een uitweg uit de E.V.G.-crisis te vinden. De eerste stap is een yoorstel tot btfeenroeping waar schijnlijk in Londen van een ministers conferentie, bestaande uit vertegenwoordi gers van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de zes oorspronkelijke EVG- landen. De conferentie zou binnen veertien dagen bijeen moeten komen zodat zij kan voorafgaan aan de ÜNO-Assemblée, die op 21 September begint. Gezien de politieke situatie in Frankrijk en de gemoedstoe stand van de regering-Adenauer belooft deze achtmogendheden-conferentie uiterst moeilijk te zullen verlopen. Het plan van Churchill en Eden beoogt rechtstreekse toetreding van de bondsrepu bliek tot de Noord-Atlantische Verdrags organisatie. Voor het plan van Mendès- France voor een Europese coalitie op NAVO-basis, voelt men in Londen niet veel. Groot-Brittannië kan aan een coa litie-leger niet op gelijke wijze deelnemen als de Europese landen, niet het minst om dat het anders te los van de Verenigde Staten zou-komen te staan. Het Britse plan wil de NAVO zodanig hervormen dat de Duitse bewapening in toom gehouden kan worden. Maar Adenauers jongste verkla- De dienstplichtigen, die sedert 10 en 11 Juni 1953 onder de wapenen zijn, profi teren als eersten van de onlangs bekend gemaakte beperking van de duur der eer ste oefening. Deze beperking komt er, zoals reeds eer der werd bericht, op neer, dat dienstplich tigen, in opleiding voor officier, onder-offi cier of een specialistische functie, wier diensttijd 23 maanden is, op hun verzoek reeds na 21 maanden huiswaarts worden gezonden en de overige dienstplichtigen, wier diensttijd 20 maanden is, op verzoek na achttien maanden kunnen vertrekken.' Voor beide categorieën is de duur dei- eerste oefening dus met twee maanden be perkt. De dienstplichtigen, die sinds acht en negen April van 1953 onder de wapenen zijn, zullen als uitvloeisel van deze maat regel hun thuiskomst één maand vervroegd zien. Als overgangsmaatregel zullen namelijk de dienstplichtigen, die 24 maanden onder de wapenen zouden moeten blijven, na een werkelijke dienst van 23 maanden met klein verlof vertrekken, en de dienstplich tigen, die 20 maanden onder de wapenen zouden moeten blijven, na 19 maanden. De verkorting van de oefenperiode wordt na melijk uitgedrukt in „klein verlof" in af wachting van het groot verlof. Gedurende het klein verlof bestaat geen recht op militaire inkomsten, kostwinners vergoeding, geneeskundige hulp voor reke ning van het ministerie van Oorlog, enzo voort. Het klein verlof kan worden inge trokken, indien de minister van Oorlog daartoe machtiging heeft verleend. In dit geval moet de dienstplichtige zich weder bij het daarvoor bestemde militaire onder deel aanmelden. Intrekking van het klein verlof op verzoek van de dienstplichtige zal als regel niet worden toegestaan. ring wordt door velen in Londen opgevat als een eis tot onbeperkte bewapening. Dit zijn echter nog maar de openingszetten van het nieuwe politieke schaakspel. Er kan nog veel veranderen voor er sprake is van enig definitief plan. Het is de eerste maal dat Londen een oplossing voor het probleem van de Duitse bewapening voorstelt. Op de kabinetszit ting waarin de Britse politiek werd be sproken waren slechts acht van de achttien kabinetsleden tegenwoordig. Of de achtmogendheden-conferentie zal doorgaan, zal afhangen van de uitslag van het overleg tussen de regeringen. Het voor stel van Dulles om de NAVO-raad van veertien landen bijeen te roepen wordt in Londen als voorbarig beschouwd. Eerst moeten de landen, welke het nauwst bij de EVG-crisis betrokken zijn een plan uit werken. Het verlenen van een beperkte souvereiniteit aan de bondsrepubliek los van bewapening welke voorzien was in geval de EVG zou falen, schijnt door de Duitse houding op losse schroeven te staan. Groot-Brittannië is echter gereed het vraagstuk met de Verenigde Staten en Frankrijk te bestuderen. Mendès-France is wel is waar persoonlijk bereid de bonds republiek de beoogde souvereiniteit, welke oorspronkelijk aan de EVG was gekoppeld te verlenen, maar of de Nationale Verga dering hem zal volgen, betwijfelt men in Londen zeer. Vandaag zal het ontwerp-antwoord op de Russische nota van 24 Juli, waarin een confe:-entie ter bespreking van de Euro pese veiligheid werd voorgesteld, in Lon den worden voltooid in een Amerikaans- Frans-Duitse bijeenkomst. Men neemt aan dat het voorstel zal worden afgewezen, tenzij de Sovjet-regering bereid is toe te stemmen in werkelijk vrije verkiezingen voor de hereniging van Duitsland. BONN (A.N.P.) De Bondsregering wil de politiek van Europese vereniging ook zonder Frankrijk voortzetten en zij hoopt daartoe de medewerking te winnen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Italië en de Beneluxlanden, aldus wordt in politieke kringen in Bonn de strekking op gevat van de bekendmaking die de rege ring na haar overleg in het Zwarte Woud heeft uitgegeven. De wijze, waarop de Bondsregering demonstreert, dat zij bereid zou zijn tot een politiek zonder Frankrijk, heeft de West-Duitse hoofdstad verrast. Nog slechts een week geleden werd van officiële zijde verklaard, dat men volledig instemde met de mening der Nederlandse regering, dat een oplossing zonder Frank rijk niet overwogen werd. De Bondsregering heeft, in een zitting waaraan ook de fractieleiders der rege ringspartijen deelnamen, de Duitse verlan gens geformuleerd, die reeds terstond na het besluit van de Franse Kamer werden geuit. Het is opgevallen, dat de Bondsrege ring in de vijf wensen een beraad met Italië en de Beneluxlanden voorop heeft gesteld, zelfs vóór de eis van de souvereiniteit, het heet, dat de Bondsregering bereid is de politiek van Europese vereniging voort te zetten met alle volken, die daartoe bereid zijn en op alle daarvoor geschikte terrei nen. Dat de Duitse regering daarbij in de eerste plaats denkt aan een voortzetting van het „front van vijf naties", zoals zich dat in Brussel openbaarde, blijkt ten over vloede uit de toevoeging, dat beraad over de verdere behandeling der militaire inte gratie met deze landen gewenst wordt ge acht. Als tweede doel van haar verdere poli tiek dient de Bondsregering de souvereini teit aan. Zij moet, zo heeft minister Strauss in aanvulling op het communiqué ver klaard, een „volledige souvereiniteit zijn, ook al was het nog te vroeg om over de definitieve vorm te spreken. In elk gevtu heeft Strauss er geen twijfel over laten be staan, dat de Bondsregering in die volledige souvereiniteit ook „het recht om deel te nemen aan de verdediging van het Westen" inbegrepen wenst te zien. De in 1952 in de Conventie van Bonn be loofde souvereiniteit was volgens Strauss thans niet meer toereikend. Overigens staat de deelneming aan de Westelijke verdedi ging ook afzonderlijk op de Duitse ver langlijst en wel om duidelijk te maken, dat het een deelneming zonder onderscheid moet zijn. Er mogen geen beperkingen aan Duitsland worden opgelegd, die andere verdragspartijen niet op zich hebben ge nomen. Als vierde doel fungeert de sluiting van verdragen, die de rechtsbasis voor het ver dere verblijf der bezettingstroepen in Duitsland regelen. Formeel heeft het in 1952 ontworpen verdrag de officiële status van de bezettingstroepen niet aangetast en wel op grond van de vierzijdige geallieerde overeenkomsten, waarop de bezetting ge baseerd is. Het schijnt thans, dat de Bonds regering de tijd gekomen acht het eerbie digen van de afspraken met de Sovjet unie terzijde te stellen. De Bondsrepubliek wenst soortgelijke verdragen met de ge allieerden aan te gaan als sommige der NAVO-landen hebben aanvaard. De geallieerden hebben er bij alle onder handelingen tot dusverre op gestaan, dat zij een aantal rechten zullen blijven be houden, die de Duitse souvereiniteit be perken. De bestaande verdragen geven hen het recht de uitoefening van souvereine rechten weer in eigen hand te nemen, wan néér de toestand zulks naar hun eigen overtuiging zou verlangen. De Bondsregering wenst tenslotte zo snel mogelijk tot onderhandelingen met Washington en Londen te komen. Over be sprekingen met de derde Westelijke bezet tende mogendheid, Frankrijk, wordt in het communiqué niet gerept. Waarnemers in Bonn leiden daaruit af, dat de Bondsrege ring geen grond heeft gezien de openbare mening in Frankrijk te ontzien en dat zij in de huidige omstandigheden meer heil verwacht van een zo krachtig mogelijke buitenlandse druk op de Franse regering. Nadat de sociaal-democratische oppositie zich reeds eerder tegen een politiek zonder Frankrijk heeft gekeerd, wekt het geen verwondering, dat de voorzitter dezer par tij de vijf doeleinden der Bondsregering terstond heeft verworpen. De socialisten Spoedig, wellicht deze week nog, is de aankomst in IJmuiden te verwachten van een der Moerdijkponten, die daar reserve is. De pont komt overzee, zal dus de slui zen binnenvaren en gelijk een zeeschip geschut worden. Bedoeling van de Rijks waterstaat is niet, deze pont in vaste dienst te stellen bij de oeververbindingen van het kanaal. Zij zal maar kort blijven en er zullen alleen proefnemingen mee worden gedaan; daarna zal zij op haar „basis" terugkeren. Onderzocht zal wor den of dit type pont (eventueel met enige constructie-wijziging) geschikt zou zijn om zonder aanleghavens auto's van de wal direct aan boord te doen komen. Mocht het resultaat bevredigend zijn, dan zou DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Bernard Shaw: Als een man een tijger vermoor den wil noemt hij het sport; als een tijger hem vermoorden wil noemt hij het bloeddorstigheid. men wellicht een opdracht geven om twee zulke ponten voor het Kanaal te bouwen. Dit is dus een der oplossingen die zo als onze parlementaire redacteur in ons nummer van Dinsdag heeft medegedeeld onderzocht worden om de overbelasting en stremming van het verkeer bij Velsen over het Noordzeekanaal te verminderen. Het is niet de enige die aan de orde is. De mogelijkheid bestaat dat verschillende plannen of een van beide tenslotte ten uit voer worden gebracht. Het gezin van de Haarlemse fruithande laar Reus uit de Kleine Houtstraat is gis teren in rouw gedompeld door het verlies van twee kinderen, de twaalfjarige zoon Gerardus Wilhelmus en zijn drie jaar ouder zusje Aafje Maria. Zij zijn niet teruggekeerd van een uit stapje naar het Bloemendaalse strand,waar zij bij het baden en zwemmen in zee zijn verdronken. Toen tegen de avond op het strand een zak met meisjes- en jongenskleren als ge vonden werd aangegeven, werd reeds het ergste gevreesd. De jongen werd om tien voor half zeven uit zee gehaald, zevenhon derd meter Noordelijk van de politiepost kop Zeeweg, door de Haarlemse inspecteur van politie K. Bartels. De heer Bartels zocht eveneens verpozing op het strand, maar op hulpgeroep begaf hij zich onmid dellijk gekleed te water om de in zee drij vende jongen te pakken. Na eerst zelf kunstmatige ademhaling te hebben toege past. werd dit werk later door leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade over genomen. De om assistentie verzochte arts D. K. Heeringa uit Overveen, constateerde echter de dood. Het stoffelijk overschot werd door de politie naar de algemene begraafplaats aan de Bergweg gebracht. Daarheen zijn vannacht ook de stoffelijke resten gebracht van het vijftienjarige win kelmeisje Afra Maria Reus, over wiens lot men eerst vele uren in onzekerheid heeft verkeerd. Het lichaam spoelde omstreeks half een vannacht aan op ongeveer dezelf de plaats waar zes uur tevoren het lichaam van haar broertje was aangetroffen. De reddingsbrigade is tot het donker werd aan het zoeken geweest met de reddings- flotteur. Onder leiding van de reddings brigade werd door tientallen leden van de kampeervereniging „De Zeemeeuwen" vrijwillig geholpen het zwin af te zoeken. Over de oorzaak van het ongeval tast men geheel in het duister. Aangenomen moet worden, dat bij het zwemmen een der beide kinderen in moeilijkheden is geko men en dat toen het andere met inzet van eigen leven heeft getracht hulp te ver lenen. Het meisje zou over tien dagen en de jongen een week daarna zijn verjaardag hebben gevierd. Nog twee verdrinkingsgevallen Bij het baden nabij het Noorderbad te Wijk aan Zee is gisteravond het 21-jarig meisje G. Oldenburg uit Wijk aan Zee verdronken. Het meisje, dat zich ongeveer tot het mid del in het water had begeven, verdween plotseling in de diepte. Personeel van het bad wist haar spoedig op het droge te brengen, maar pogingen de levensgeesten cp te wekken mislukten. In de Noordzee, ter hoogte van het po- btieposthuis op het Noorderstrand te Sche- veningen, is gistermiddag om halfvijf de zestienjarige scholier J. J. van der W. uit dc Paramaribostraat te Den Haag ver dronken. De jongen, die niet kon zwem- In een krocht van zwaar staal zijn arbeiders op de bodem van de slniskolk te IJmuiden bezig met het vernieuwen van de rails, waarover de enorme sluisdeuren rijden. Als in een vochtige métro-tunnel gaat dit werk, dat eens in de twintig jaar moet gebeuren zijn gang, ondanks de 6000 ton waterdruk, de zee-anemonen en het donderend lawaai der schroeven als er een een schip de kolk binnenloopt. Tijdens de naspeuringen naar de wrak stukken van het KLM-vliegtuig „Willem Bontekoe" hebben duikers van de Ko ninklijke Marine die gedetacheerd zijn aan boord van de sleepboot „Cycloop", de ma rinesleepboot „Orgaan" en een speciaal duikersvaartuig gistermiddag het wrak van de op 1 Februari van vorig jaar vergane IJmuidense VEM-stoomtrawler „Catha rina Duyvis" de IJm. 60 gevonden. Zestien man kwamen bij deze ramp om het leven. Met grote zekerheid heeft een vertegen woordiger van dc KLM ons dit gisteravond bij aankomst van de „Cycloop" in de IJmuidense Vissershaven verklaard. De zes kotters, die aan het opsporingswerk deelnemen, hadden op deze plaats al enige malen de netten verspeeld en waren ko men vast te zitten. Later kreeg men het wrak ook aangegeven op het echolood. Daar het mogelijk was, dat men hier te doen had met een wrakstuk van de „Wil lem Bontekoe", werd een duiker naar be neden gestuurd. Aan de hand van zijn be vindingen en mededelingen heeft men kunnen vaststellen, dat de „Catharina" Duyvis" destijds ongeveer dwars van Egmond aan Zee en ruim zestien km. uit de kust is vergaan. De juiste positie van het wrak heeft men ons niet kunnen mee delen. men, was met vrienden met een bal aan 't spelen en is daarbij te ver in zee gegaan. Vergeefse reddingspogingen zijn nog ge daan door de 17-jarige Frans Zuidenhouten de 19-jarige W. Kakebeke. De laatstge noemde raakte zo uitgeput, dat hij zelf in gevaar kwam te verkeren en door politie personeel uit het water moest worden ge haald. Vele reddingen Tal van muien en zwinnen en de aan houdende Oostenwind maakten het baden en zwemmen aan de Noordzeekust gisteren tot een riskant genoegen voor hen die niet tot de goed geoefenden behoren. Vandaar dat de leden van de Bloemen daalse Reddingsbrigade nogal eens in actie moesten komen. Om twee uur 's middags werd assistentie verleend aan het op zijn verhaal brengen van een twaalfjarige Amsterdamse jongen, die reeds door de zeventienjarige Haarlem se student Johan de Regt uit het water was gehaald. De jongen was bij het teruglopen naar het strand in een kuil in een zwin ge vallen. Tegen vijf uur moest hulp worden ver leend aan een tweetal dames, die ondanks de waarschuwingen van een vriendin die de zwemkunst wel meester is te ver in zee gingen en door de getijstroom werden mee getrokken. Een der onvoorzichtigen werd door een 23-jarige Bloemendaalse hulp in de huishouding terug gehaald. De jeugdige strandpachter Jaap Koper verrichtte op dezelfde dag twee keer een redding, een onbekend gebleven strandbe- zoeker heeft een bijna vijfjarig kind uit zee gehaald. Agenten en burgers in Scheveningen hebben gisteren niet minder dan 23 kinde ren uit zee gered, die daar in levensgevaar verkeerden. In het gehele land heeft men gisteren kunnen genieten van echt zomerweer. Overal werden temperaturen gemeten van 27 a 28 graden Celsius. Een record was dit echter niet. Op 4 September 1949 steeg het kwik tot 34 graden Celsius. (van hedenmorgen 7 uur) fin C f i i r *-* fc- y e- Vu c <sS o Sw ZS weers- toestand li. at. Eg 5 ;8 2c 1 U g C-g cS Sr Stockholm regen ZZW 2 19 0,1 Oslo motregen ZZO 2 18 0,1 Kopenhagen licht bew. ZZO 5 23 0 Amsterdam licht bew. WZW 5 27 0 Londen zwaar bew. Z 4 28 0 Luxemburg zwaar bew. WZW 3 28 0 Parijs zwaar bew. ZW 4 30 0 Bordeaux mist windstil 22 4 Grenoble zwaar bew. windstil 25 0 Nice zwaar bew. NW 2 24 0 Genève nevel windstil 27 0 Ziirich nevel windstil 27 0 Locarno mist windstil 27 0 Berlijn nevel ZZO 4 26 0 Frankfort nevel ZW 3 29 0 München nevel ZW 2 27 0 Wenen onbewolkt windstil 26 0 Innsbruck onbewolkt windstil 25 0 Rome onbewolkt N 2 32 0 Ajaccio licht bew. windstil 29 0 Neerslag laatste 24 uur oooonaonooonrf rrocoooooocxrr>-ryv*^vr'^-vvvYy*Yiooprcooe5 8 8 VRIJ WARM S Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- n derdagavond tot Vrijdagavond, opge- g maakt om 10 uur: 8 In de nacht en vroege ochtend plaatse- 8 lijk mist. Overigens op de meeste 8 plaatsen droog, vrij zonnig en tamelijk warm weer. Zwakke tot matige wind H uit Zuidelijke richtingen, g 3 September 5 Zon op 5.53 uur. onder 19 25 uur. J; Maan op 12.51 uur. onder 21.00 uur. s Maanstanden 6 5 Sept. 13.28 uur; Eerste kwartier g 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept 12 11 uur: Laatste kwartier 5 27 Sept 1.50 uur- Nieuwe maan Hoos en laag water in IJmuiden Donderdag 2 September Hoog water: 6.21 en 18.41 uur. Laag water: 2.12 en 14.19 uur. Vrijdag 3 September Hoog water: 6.53 en 19.12 uur. Laag water: 2.41 en 14.48 uur. XXXJCCCXXJOOCO^CWOCCOOUUCUOCOOU

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1