Een moeilijke keus? OORD Hongaarse zwemster Sebo superieur op de 400 m. Beroepsvoetbalclub „Haarlem'' nu al ter ziele gegaan .Clowntje Rick A NBVB wilde zich niet garant stellen voor door Velsen geëiste waarborgsom Zondag profwedstrijd op Schoonenberg 't Silver Stoepke Courses te Duindigt Vijfdaags concours hippique begonnen mm Nederlands waterpolo- team versloeg Roemenië De Europese zwemkampioenschappen Fraaie tijden van Geertje Wielema en Joke de Korte op 100 m. rugslag n TIP VAN BOOTZ De Engelse league Voor de kinderen Van Feggelen kansloos tegen Hospodar Honkbal Zes Haarlemmers in Nederlands-negental Voetbal Centrale training van Nederlands elftal begint medio September FEUILLETON EN door Gordon Folk DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 De N.V. Beroepsvoetbalclub Haarlem In oprichting: zal volledig worden ontbonden. Het bestuur heeft een schrijven gericht aan de leden van het bestuur van de Neder landse Beroepsvoetbal Bond, waarin van dit besluit melding wordt gemaakt. Een afschrift werd gestuurd aan de heer H. de Boer, wethouder van de gemeente Velsen. Het schrijven werd ondertekend door de heren P. Kuykhoven, voorzitter: W. Swart. secretaris en G. B. Alders, penningmeester. Kort nadat ons deze mededeling bereik te, vernamen wij van de zijde van de Ne derlandse Beroepsvoetbal Bond dat men niet van plan is het eenmaal door de ge meente Velsen aan de beroepsclub Haarlem toegezegde veld maar te laten schieten. Op Zondag 5 September aanstaande wordt daar, zo deelde men ons mede, een wed strijd gespeeld tussen de profelftallen van Den Haag en Alkmaar. De brief van de beroepsclub „Haarlem" aan de N.B.V.B. luidde als volgt: „Wij ontvingen uw schrijven d.d. 19 Augustus 1954. en hebben met verwonde ring kennis genomen van de inhoud, voor al betreffende punt 2. Hierdoor zijn alle interessen bij ons verdwenen en delen wij u mede dat wij met ingang van heden onze functies neerleggen. Gelieve hiervan goede nota te nemen. Het bestuur BVC Haarlem N.VA.o". Naar wij in dit verband vernemen, had de gemeente Velsen betreffende de verhuur van het sportpark Schoonenberg aan de BVC „Haarlem" onder meer de eis gesteld dat de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond zich garant zou stellen voor de geëiste waarborgsom. Aan deze eis nu wilde de N.B.V.B. niet voldoen. Bovendien kon men het over enkele andere punten van min der belang ook niet eens worden. Niet toegelaten Het in de brief genoemde punt 2 van het schrijven van de N.B.V.B., dat dus aanleiding werd voor het bestuur van „Haarlem" om de werkzaamheden te sta ken, luidde als volgt: „Zoals u bekend is zal de competitie van dc Nederlandse Beroepsvoetbal Bond reeds in de eerste helft van September 1954 een aanvang nemen. In verband daarmede komt het ons voor dat het voor u moeilijk, zo niet ondoenlijk zal zijn op tijd klaar te zijn met uw interne organisatie, zoals het inbrengen der vereiste geldmiddelen, het contracteren van spelers, enzovoort. Mo gen wij u dan ook in uw eigen belang ad viseren niet eerder over te gaan tot het aangaan van verplichtingen alvorens u onzerzijds de toezegging heeft ontvangen dat u als lid van de N.B.V.B. wordt toege laten en dat uw elftal aan de competitie kan deelnemen". Het bestuur heeft uit een en ander de consequenties getrokken. Het bestuur van de BVC „Haarlem" heeft ons de verzeke ring gegeven dat de reeds gestorte gelden door donateurs binnen veertien dagen zul len worden teruggezonden. N.B.V.B. nam geen risico Het is duidelijk dat de N.B.V.B. dus voor wat betreft de beroepsclub in Haarlem niet over één nacht ijs wilde gaan. De gang van zaken was te traag oorzaak was het feit dat te lang naar een veld moest worden gezocht en toen dat eenmaal gevonden was, ADVERTENTIE Ja, als U alléén een horloge moet kiezen, kan de keus moeilijk zijn. Maar in t SILVER STOEPKE hebt U een ervaren en erkend horloger als adviseur. Bij 't SILVER STOEPKE hebt U profijt van een vakkundige ser vice. Maak er gebruik van. Uit een prachtig sortiment van voor aanstaande ZWITSERSE merken zult U stellig het model naar Uw smaak vinden. Desverlangd gemakkelijke voorwaarden van betaling. Neem geen risico. Kies een ZWITSERS uur werk bij de erkende horloger: Grote Houtstraat 49 - Haarlem DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. waren de eisen te hoog men wilde ken nelijk dat de B.V.C. „Haarlem" haar eigen boontjes dopte en dus voor de volle hon derd percent ook de financiële risico's liep. Zo men weet stelde de gemeente Velsen onder meer als eis dat vijfentwintig per cent van de netto-recette van iedere wed strijd op Schoonenberg gespeeld aan de gemeente zou komen. Van verschillende kanten was ons reeds verzekerd dat bij een dergelijke eis een verantwoorde orga nisatie van een beroepsvoetbalclub ten enen male onmogelijk was. De bestuurders van de B.V.C. „Haarlem" of de geld schieters hebben dat tijdig ingezien en hebben de N.B.V.B. garant willen stellen, welke vlieger echter niet opging. Toen men van N.B.V.B.-zijde zag dat de club in Haar lem financieel weinig zelfstandig kon wor den, öistancieerde men zich en gaf de be stuurders in Haarlem te kennen dat men voorzichtig diende te zijn. Deze hebben de hint begrepen en hebben er het bijltje bij neergelegd. Zo liggen dc zaken dus op het ogenblik. En het lijkt ons onwaarschijnlijk dat bin nenkort anderen zullen proberen met meer succes te werk te gaan. Er is een veld, maar de eisen zijn te hoog en dat zal ook ande ren beletten het werk van de afgetreden bestuurders voort te zetten. Of er moeten in de toekomst geldschieters komen die het risico willen nemen. Dat lijkt ons ech ter zeer onwaarschijnijlk, gezien de om vang van het risico. De uitslagen van de te Duindigt gehouden draverijen luiden: Louis 2-prijs (1400 m): 1. Tiende van Zora 1.30.7; 2. Tizian 2.30.9: 3. Tommy Mars 1.35.3. W. f 3.—. PI. f 1.10, f 1.10. K. f 2.—. C. f 4.10. Peter Karnacprijs (2040 m): 1. Stuart A 1.29.9; 2. Sirene 1.33.3; 3. Quick Maire 1.29.8. W. f 2.10. PI. f 1.40, f 1.30, f 2.90. K. f 3.80. C. f 3.10. Peter Spencerprys (2500 m): 1. Rolandus 1.27.8; 2. Quick P 1.26.5; 3. River 1.27.3 W. f 5.20. PI. f 1.30, f 1.80, f 1.30. K. f 31.30. C. f 6.40. Prinses Zora-prijs (2000 m): 1. Spencer Hollandia 1.23.1: 2. Rhea Hollandia 1.23.7; 3. Queeny Dilon 1.23.7. W. f 1.60. PI. f 1.30, f 2.20, f 1.90. K. f 2.70 C. f 4.20. Petulance K prijs (2000 m): 1, Kondor 1.25.2; 2. Octavianus 1.25.2; 3. P Louis 2 1.25.5. W. f 6.40. PI. f 4.40, f 2.80. K. f 17.60. C. f 5.60. De uitslagen van de te Duindigt gehouden rennen luiden: Mad. de Maintenonprjjs (1200 m): 1. Bac carat; 2. Roddeaar: 3. Longstop's Daughter W. f 1.80. PI. f 1.10, f 1.10. K. f 2.10. C. f 2.50. Marlottaprijs (2800 m): 1. Tsatli; 2. Invicta; 3. Nanouk. W. f 2.50. PI. f 1.70, f 3.70. K. f 15.60. C. f 4.80. Totale omzet totalisator f 44.431.50. ADVERTENTIE Majoor L. J. M. Guinness (Canada) in actie op „Ernica". isch ongeval, waarvan de afloop door on- eskundig gekrakeel van allerlei mensen, Er vertrok laatst een emigrant vol ambitie. Naar elöers voor een nieuwe positie. En bij de tocht overzee. Nam hij TIP met zich mee. Een goed Vaderlandse traditie! Inz. Heer B. C. Den Haag ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Het internationaal concours-hippique in Rotterdam, dat vijf dagen zal duren, is gisteren begonnen met een program dat zowel en dit voor het eerst wedstrij den voor juniores alsmede springconcour sen voor de ouderen omvatte De jeugd ontmoette elkaar eerst in een internationaal dressuurprogram, dat door Ad stok met Amber Folly werd gewonnen voor Carla Siem op Margriet en de Duitser Schooke- möhle op Silberling. Een succesje dat be wijst, dat men het in Nederland met de basis van de rijkunst nog ernstig neemt. Een springwedstrijd voor équipes, ter voor bereiding van de landenwedstrijd der ju niores, werd met vlag en wimpel door de Franse jeugdruiters gewonnen. Nederland werd een verdienstelijke tweede voor Bel gië, Duitsland en Italië. De officiële wed strijd gaat echter over een MA-parcours van 1.30 meter en dan kan het wel eens anders uitpakken. De ouderen begonnen eikaars krachten te meten in twee internationale springcon coursen, om de Prijs van de Rotterdamse Jockey Club en de Prijs van de Rijnvaart. In hei eerste parcours moest iedere ruiter twee paarden rijden, hetgeen de Nederlan ders met hun weinige materiaal kansloos maakte. De Britse majoor Dallas won met Marmion en Bones voor de Franse crack Jonquères d'Oriola met Charleston en Vouiette en de Duitse mevr. Kohier met Armalva en Page. De Prijs van de Rijnvaart, een puissance-parcours over vijf hindernissen tot 1.60 meter werd gewon nen dor de Duitser Von Buchwaldt met Jaspis voor acht ex aequo geklasseerden, waaronder de Nederlanders Rijks met Mas ter, Uytendaal met Kiddias en Gruppelaar met d'Artagnan. Ongeval In dit parcours verongelukte helaas de Italiaanse kapitein Oppes met Cluain Mea- la. De ruiter brak zijn heup, het paard volgens een voorlopige diagnose zijn nek. Men had nog hoop de merrie te kun nen redden, maar die hoop scheen gister avond wel zeer gering. Een bijzonder tra- De uitsla-gen van de wedstrijden, gespeëld voor de Engelse league, luidden: Eerste divisie: Bolton WanderersBlack pool 3-0; Manchester United—Sheffield Wednesday 2-0; Preston North EndCardiff City 7-1; Sunderland—Aston Villa 0-0; West Bromwich AlbionNewcastle United 4-2. Tweede divisie: FulhamDerby County 2-0; Ipswich TownMiddlesbrough 6-1; Li verpool—Plymouth Argyle 3-3; Luton Town Bury 3-2. Ja, nu was het wel lente en het weer was goed geweest, maar... in het voorjaar kan het soms toch nog wel eens flink stormen! Dat ondervonden Pack en Bunkie, toen ze op een dag uit school kwamen. „Jonge, jonge... wat waait het.'", zei Bunkie. Hun capes waaiden hen soms om de oren en ze konden nu en dan met moeite tegen de storm in komen; dan moesten ze helemaal voorover lopen Tegen de avond was de storm nog .toegenomen; de wind gierde om het huis en de ramen klepperden. Nou jazij hadden er geen last meer van want ze zaten veilig binnen. Maar toen oom Tripje de radio aangezet had en naar de nieuwsberichten luisterde, betrok opeens zijn gezicht. „Er is een schip gestrand", zei hij. „Het zit op de zeepier!" De jongens luisterden mee. Ze hoorden, dat op het schip nog de hele bemanning zat en in gevaar was. Nu moest men proberen, die mensen te redden. „Wat zullen die het kwaad hebben!", zei oom Tripje. „Als de zee zo wild is en op het gestrande schip beukt, is het daar erg gevaarlijk!" ge. die er in feite niets mee te maken hadden, nog werd verergerd. Het ongeluk wierp een sombere schaduw over een overigens voortreffelijk georga niseerd concours, dat dit jaar bijzonder sterk bezet is. Ruiters uit acht landen: Duitsland, Frankrijk, Engeland, Ierland, Italië, België, Canada en Nederland nemen er aan deel. Het hoogtepunt van het con cours komt Zondag met de Prix des Na tions, waaraan de bovengenoemde landen, echter vermoedelijk met uitzondering van Frankrijk en Italië, deel zullen nemen. De waterpolo wedstrijd NederlandRoe menië de laatste voor Nederland in de eerste ronde en door onze landgenoten met 7-5 gewonnen was al even rommelig en slordig van opzet en afwerking als die tegen de Britten. De wedstrijd werd in het over dekte zwembad gespeeld onder leiding van de Italiaan Grimaldi. Wel zat meer verband in de ploeg dan Dinsdag het geval was geweest, maar van fraai gehalte was het spel toch niet. De Roe menen beschikten over snelle spelers, zon der een vaste midvoor. Opmerkelijk was het feit, dat Van Feggelen van de zeven Neder landse doelpunten er geen enkele maakte. De Roemeense midachter Hospodar slaagde er wonderwel in de gevaarlijke Nederlandse midvoor van de 2 meterlijn te trekken, waar door telkens de aanvalsspits ontbrak en het blindelings plaatsen naar het midden van de 2 meterlijn geen succes meer had. De Italiaan Grimaldi. die goed begon, maar met grote arbitrale blunders eindigde, was kwistig met het uit het water sturen van spelers en het geven van straf worpen. Soms terecht, vaak ten onrechte. Het gevolg was dat vrijwel geen der twaalf doelpunten ontstond bij de normale spelersverhouding van zeven tegen zeven. Overwicht Het Nederlandse zevental begon met een onmiskenbaar overwicht, dat binnen enkele minuten door Bijlsma en Luchs in twee doel punten werd uitgedrukt. Toen kwam de sensatie. Liefst twee Roemenen tegelijk wer den de kant op gezet. Het Italiaanse publiek had verdeeld partij gekozen en het lawaai dat bij deze botsing van voorkeur ontstond, was oorverdovend. i Maar de Nederlandse ploeg, nog slecht plaatsend en met nog vele fouten in het po sitiespel, had de wedstrijd toch in handen. Na een Roemeense strafworp tegen Muller brachten Muller, Luchs en Korevaar de stand voor rust op vijf-één. Zes-één werd het toen de Roemeense mid achter naar de kant werd verwezen en Ko revaar de numerieke meerderheid kon uit buiten. Merkwaardig was de wijze waarop het zevende doelpunt ontstond. Frits Smol was na een botsing met zijn Roemeense tegenspeler naar de kant verwezen en ter wijl hij achter het doel van Van Gelder stond, ving hij een mislukt schot van de Roemeense midvoor op. Onmiddellijk gooide Smol de bal naar zijn keeper, die plaatste naar Luchs en van de Hilversummer kwam de bal bij de vrij zwemmende Bijlsma, die dank zij de sneheid, waarmee de bal weer in het spel was gebracht uit vrije positie kon inschieten. Met ze ven-twee scheen Nederland een ge makkelijke overwinning te zullen behalen, maar toen stuurde de scheidsrechter Van Feggelen en Muller uit het water en dank zij deze beslissingen konden de Roemenen hun achterstand tot zeven-vijf terugbrengen. De eindstanden van de verschillende pou- les luiden: Poule A: Italië 2 2 0 0 4 13- 3 W est-Duitsland 2 1 0 1 2 4- 7 België 2 0 0 2 0 4-11 Poule B: Nederland 2 2 0 0 4 14-11 Groot-Brittannië 2 1 0 1 2 12-12 Roemenië 2 0 0 2 0 10-13 Poule C: Hongarije 2 2 0 0 4 11- 3 Rusland 2 1 0 1 2 9- 4 Oostenrijk 2 0 0 2 0 2-15 Poule D: Joegoslavië 2 2 0 0 4 17- 2 Spanje 2 0 1 1 1 5-10 Frankrijk 2 0 1 1 1 3-13 Op de ochtend van de tweede dag van de Europese zwemkampioenschappen heb ben twee Nederlandse meisjes zich rustig maar toch met groot vertoon van superio riteit in de finale geplaatst. Geertje Wiele ma en Joke de Korte rekenden leder in haar serie met meters voorsprong met haar tegenstandsters af. Geertje in 1.14.1; Joke in 1.14.2. De vele officieuze tijdwaarnemers op de tribunes hadden tijden van onder 1.14 voor Joke afgedrukt, maar belangrijk was dat allerminst. Belangrijk was wel de gemakkelijke wijze, waarop deze beide meisjes haar banen zwommen. De conditie van de ploeg is tot nu toe uitstekend geweest, maar Woensdagmor gen werd het eerste slachtoffer van de warmte en het verschil van lucht en water gerapporteerd. Ten Thije, die zo hard had moeten vechten voor een plaatsje in de estafetteploeg, voelde zich niet fit. Nu moest Waalewijn zijn plaats in de ploeg innemen en dat scheelde vele seconden. Het mag als troost gelden dat Nederland ook met Ten Thije geen finaleplaats had kunnen veroveren. De Zweden, Russen, Hongaren, Fransen en Britten, allen hadden zij snellere ploegen, die ruim onder de 9 minuten en 10 seconden bleven. Ten Thije had van de 9 min. 22,4 seconden, die nu voor het Nederlandse viertal werden ge noteerd, ten hoogste tien seconden kunnen afhalen. Hfi Joke de Korte De Vreng was de enige zwemmer, die zich in dit gezelschap van zes Europese cracks thuis voelde. Als laatste man van de Nederlandse ploeg liep hij met een 100 metertij d van 1.02.2 vele meters van de grote achterstand op de Tsjechen in. Zijn tijd over de 200 meter (2.15.7) was dezelf de als die van de Franse zwemmer Boiteux. Aan nauwelijks twee sprinters van inter nationale klasse heeft men op deze Euro pese kampioenschappen nu eenmaal niet voldoende om een plaats in de finale van het estafette-nummer te behalen. Verrassing Agota Sebo uit Boedapest, een van de jongste pupillen van de Hongaarse „zwem- vader" Hunyadfi, heeft in een finale op de 400 meter vrije slag voor een grote ver rassing gezorgd. In een race, waarin de favoriete, haar landgenote Valeria Gyenge, steeds de leiding had, kwam zij op de laat ste baan met een zó overrompelende eind spurt voor de dag, dat het leek alsof Vale ria Gyenge haar armen niet meer over het water kon krijgen. Hetty Balkenende volgde Gyenge in de eerste banen op de voet en de 100 meter werd door het Amsterdamse zwemstertje in 1 min. 11 sec. afgelegd. Op dat moment lag zij nog in tweede positie, maar na het keerpunt kwam de gemakkelijk zwemmen de Sebo zich op de baan naast Gyenge aan dienen en ook de Joegoslavische Echa Li- gorio kwam dichter bij onze landgenote. Tine van Brenk lag op een der buitenbanen reeds een zestal meters achter de anderen. Ginetty Jany en de Belgische Huguette Peeters bleven intussen goed volgen en het was na 300 meter reeds duidelijk, dat het tenslotte zou gaan tussen Gyenge, Sebo en Ligorio, die langs Hetty Balkenende en naast Agota Sebo was gekomen. De laatste 50 meter pas bracht de be slissing. Sebo had zich van Echa Ligorio los gezwommen en deed met nog 60 meter voor de boeg een aanval op Valeria Gyenge. Voor Gyenge een onweerstaanbare aanval, want er kwam geen antwoord, geen ver hoging van tempo. Valeria Gyenge was verslagen en 5 minuten later stonden Agota Sebo. die in 5 min. 14.4 sec. zegevierde, de zichtbaar teleurgestelde Valeria Gyenge met Echa Ligorio op het ere-platform. Hetty Balkenende had zich, een behoor lijk en constant tempo zwemmend, op de vierde plaats kunnen handhaven en met de tijd van 5.21.6 bleef zij voor Ginette Jany en voor Huguette Peeters. In 1950 was de Deense zwemster Greta Andersen Europees kampioene geworden in 5.30.9. Tine van Brenk ging traag en moeilijk en zij moest met de laatste "plaats genoe gen nemen. Nogmaals Hongarije Nóg een keer ging het groen-wit-rood van Hongarije aan de middelste mast om hoog. Dat was voor de 4 x 200 meter esta fette, die in 8.47.8 door Hongarije werd gewonnen. Ook deze finale bracht een op windende strijd tussen de witte kurklijnen. De eerste zwemmer der A-zzurri, Rolani, bezorgde zijn ploeg de leiding. Maar toen kwamen de Hongaren en de Fransen, ge volgd door de Russen naar voren. En al waren de aanvallen van de Zweedse cracks Larsson en Ostrand fel en gevaarlijk, het bleef toch een strijd tussen de drie ge noemde ploegen. Toen Kadas met een voor sprong als derde man voor Hongarije start te en de Europese kampioen Nyeki nog als vierde klaar stond, waren de Hongaren zeker van het goud. Maar de strijd om de tweede ere-plaats moest toen nog worden uitgevochten tus sen Frankrijk en Rusland. Boiteux en de Rus Ballandin startten gelijk voor de laat ste 200 meter. Ballandin liep uit en achter startblok nummer 2 begon een tevreden glimlach op de steeds zo strakke gezichten te komen. Maar de lach verstierf weer even snel. Boiteux had namelijk nog een verrassing in petto in de vorrri van een fantastische eindsprint, die hem naast en tenslotte voor de lange Rus bracht. Els van der Horn achtste Els van der Horn heeft, het, geheel vol gens de verwachting, niet ver gebracht in het schoonspringen. In de ochtenduren was zij na de gelimiteerde sprongen als zeven de geklasseerd. De vrije sprongen kostten haar echter een plaats in het eindklasse ment. Na de tweede gelimiteerde sprong bezette zij nog de tweede plaats. Maar een half mislukte Auerbach zweefsprong lever de toen een zeer gering aantal punten op en één slechte sprong in een dergelijk in ternationaal tournooi is nu eenmaal fataal. Ans Tenkink was na de ochtendserie veertiende en daarmee voor de finale, waaraan 12 springsters mochten deelne men, uitgeschakeld. Verrassend was de uitslag. De Hongaarse Irene Szagot, na de gelimiteerde sprongen nummer 1, wisselde van plaats met de Rus sische Choumicheva, die voor de aanvang van de finale-serie de vierde plaats had ingenomen. De Zweedse Hansson hand haafde zich als tweede. Rusland behaalde met dit nummer het eerste Europese zwem- kampioenschap. Waterpolo Nu de eerste ronde van het waterpolo- tournooi is geëindigd, zal opnieuw een tweedaags programma worden opgemaakt. In groep A zijn Italië en Duitsland, dat België met 4-1 uitschakelde, zeker van een plaats in de halve finale poule. Van groep B gaan Nederland en Groot-Brittannië over. Roemenië is uitgeschakeld. Van groep C gaan Hongarije en Rusland naar de halve eindstrijd over. Hier werd Oostenrijk uit geschakeld. Van groep D zijn de halve finalisten nog niet bekend. De eerste halve poule (finale) bestaat uit Italië, Duitsland, Nederland en Groot Brit- tannië, waarbij de uitslag van de reeds ge speelde wedstrijd NederlandGroot Brit- tannië (7-6) en die van ItaliëDuitsland (6-0) in de stand wordt verwerkt. Tegen Wiesbaden Flyers Zondag 5 September zal op het terrein van „Haarlem" het officieuze Nederland se negental een wedstrijd spelen tegen een team van de Wiesbaden Flyers, bestaande uit in Duitsland gelegerde militairen. De aanvang is bepaald op half drie. De samenstelling van het bondsteam is: werper: Urbanus (OVVO); catcher: Geurts (Schoten); le honk: Hoogenbos (HHC); 2e honk: Keulemans (Schoten): 3e honk: Smidt (HHC), korte stop: jole (HHC); linksvelder: Prins (Ajax); midvelder: Nan- ne (Schoten); rechtsvelder: Kapelle (Blauw Wit). Reserves: Van Pietersom en Van Lies hout (beiden TIW), Kraal (ABC), Kok (Ajax) en Lukkien (Schoten).» Naar wij vernemen zal de centrale trai ning van het Nederlands voetbalelftal half September in het Olympisch stadion in Amsterdam beginnen. Aangezien de bui tenlandse trainer, die men op het oog heeft (een Oostenrijker) nog niet is geëngageerd, zullen de oefeningen onder leiding staan van bondsoefenmeester Kaufmann. Het programma, dat dit seizoen door de Oranjeploeg zal worden afgewerkt, bestaat uit de volgende officiële interlandwedstrij den: 24 October in Antwerpen België Nederland, 3 April 1955 in Nederland: NederlandBelgië, 1 Mei in Dublin; Ierse Vrijstaat—Nederland, en in het voorjaar een interlandmatch NederlandDenemar ken in ons land te spelen. 15) „Ik weet dat u nogal geïnteresseerd bent in vogels. Zoudt u niet af en toe een paar waarnemingen op het eiland kunnen no teren, vooral wat betreft het aankomen van nieuwe troepen vogels, de data van broedbegin en dergelijke?" „Zal ik zeker doen als ik er aandenk en als ik er de tijd voor kan vinden" be loofde Bill. „Maar ik ben heus geen kei op dat gebied, en mijn waarnemingen zou den er wel eens helemaal naast kunnen zijn, als u mij cat maar niet kwalijk neemt. Een erg betrouwbare gids ben ik niet". „Daar zal ik rekening mee houden. Ik ben u dankbaar voor alle gegevens, al is het nog zo weinig". Bill was opgelucht toen hij na de maal tijd Lamb kwijt kon raken. Er was genoeg te doen aan de wal tijdens zijn korte ver blijf aldaar. En dat deed hij dan ook. On der de lading, waarmede hij -weer naar het eiland terugvoer, bevonden zich een melk- geit, een paar tweedehands deuren, tuin gereedschap en enkele instrumenten, twee vaten bier, vers water in een tank, paraffine en ook wat heerlijke etenswaren die Pen rose hem had gegeven zonder er een cent voor te willen accepteren. Verder was er een grote kat, die volgens de vorige eige naar de reputatie had de grootste ratten vanger van Engeland te zijn. Bill hoopte dat „Blackie" die reputatie verdiende, want er schenen op Lobsterpot evenveel ratten als konijnen te zijn. Toen Bill de doos waarin Blackie getransporteerd was, in de nieuwe woning op zijn eiland een maal opende, negeerde Blackie volkomen een schoteltje melk en een stukje vlees, sprong het raam uit en verdween voor twee dagen. Toen keerde hij terug en de poneerde een enorme rat op de drempel. Die kent zijn vak, oordeelde Bill met vol doening. Van dat moment af scheen Blac kie te weten dat hij bij Bill hoorde, die daar zeer over verheugd was, omdat hij nu een excuus had om zijn eigen stem eens te horen. Bill deed oprecht moeite, in de weken daarna wat gegevens voor Lamb te verza melen over het vogelleven. Hij vond dat een oprechte studie te waarderen viel, al was de man zelf dan nog zo vervelend. Bo vendien zouden af en toe wat gegevens hem misschien minder doen verlangen naar een eigen bezoek aan het eiland. In April en Mei werkte Bill hard om orde in de chaos op het eiland te krijgen; de keuken was nu keurig aangekleed, van goede deuren en ramen en een golfplaten dak voorzien. Hij haatte eigenlijk golf- ijzeren daken wegens hun afschuwelijke lelijkheid, maar zij hadden het onmisken bare voordeel, waterdicht te zijn. Verder gaf het dak hem de mogelijkheid tot een goede drinkwatervoorziening. Hij zorgde er voor, steeds de pijp naar de verzamelbak af te koppelen bij harde wind, teneinde zijn voorraad water goed te houden. Iedere week bracht hij van zijn regel matige bezoeken aan Portlevion iets mee, dat een verrijking van de inventaris van zijn woning betekende. Hij had nu een net te tafel, een armstoel die onmiddellijk door Blackie in beslag was genomen, twee klei nere stoelen, een soort buffet en een kast voor etenswaren, zelfs een kleedje en een paar cretonnen gordijnen, op maat genaaid door mevrouw Penrose uit een van haar eigen gordijnen waarvan zij geheel be zijden de waarheid verklaarde dat het toch te oud voor haar was. In de tuin echter voltrokken zich de grootste veranderingen. Onkruid en bra menstruiken waren verdwenen. Daar groei den nu vroege aardappelen, groenten, ra dijsjes, en enkele uien. terwijl de rest van de ruimte binnen de stenen muur, die de konijnen op veilige afstand hield, beteeld was met gewone aardappelen en bonen en voor een deel vrijgelaten was voor aanplant van artikelen, die voor de win ter ingezaaid moesten worden. Bill was trots op zijn tuin. Het had hem bijnta drie maanden zware arbeid met schop en houweel gekost om de wildernis op te ruimen. Heimelijk hoopte hij daarbij steeds een ander geluid dan van aarde en rots t,e horen. Diep had hij de grond om gewoeld in de hoop, op iets te stuiten wat zijn adem sneller zou doen gaan. Een af dekking van een geheime kelder? Eigen lijk moest hij zelf om die stille hoop lachen. Zulke dingen gebeuren alleen in boeken. En toch, was het zo heel dwaas om zo iets te verwachten of hopen? Hij was er langzamerhand van overtuigd, dat zijn va der het porselein naar het eiland ge bracht had. Waar was het dan gebleven? Welgedacht was het al erg onwaarschijn lijk, dat de troepen het in de oorlog ver nield hadden. Niet alleen was er geen scherfje te vinden, bovendien zou dan toch niet de hele verzameling het slacht offer geworden zijn? Bovendien had dan zeker wel iemand de waarde van de col lectie onderkend en een stokje gestoken voor brutaal vandalisme. En had zijn vader niet de mogelijkheid onder ogen gezien, na het begin van de oorlog, dat het eiland misschien eens uit veiligheidsoverwegingen verlaten zou moe ten worden en ongenaakbaar gemaakt of tot waarnemingspost van de kustwacht bevorderd? Maar dan was het nog een ideale schuilplaats voor het porselein mits het goed weggeborgen werd. Wat was dan logischer, dan dat hij met behulp van Tur- pitt ergens in de rotsbodem een bomvrije kelder had uitgehakt, waarvan de ingang goed verborgen moest zijn om het porse lein veilig te laten als zijzelf er niet meer over konden waken? Niet dat 't er in dit geval wat toe deed, om het porselein snel op te sporen. Had het de stormen van de oorlog doorstaan, dan lag het nu voorlopig nog wel veilig. Maar het denkbeeld, waar mede Bill eerst slechts had gespeeld, werd allengs een obsessie. Hij weigerde echter daaraan toe te ge ven, want dit zou betekenen, dat hij niet meer voor zijn levensonderhoud kon zorgen door middel van hard werken, maar moest interen op zijn geringe kapi taal in de tijd dat hij groef naar een ge heime kelder,die er misschien helemaal niet was. Aan de andere kant voelde hij er niets voor, hier voor herstel te leven zon der iets te doen aan de oplossing van het mysterie, dat de dood van zijn vader, diens laatste belangrijke werk en de schuilplaats van diens kapitale schatten openbaren zou, alvorens hij, hersteld, even tueel weer zijn carrière op zee zou voort zetten. Hij mocht zijn obsessie niet de overhand laten krijgen over het gezonde verstand, dat hem voorschreef, zijn eerste doel in het oog te houden: herstel te vinden van zijn geschokt geestelijk evenwicht. Hij had in ieder geval een goed begin gemaakt. De tuin ontwikkelde zich uitstekend. Dat was waarschijnlijk te danken aan twee oorzaken: het geluk van de beginneling en de uitstekende zorgen die zijn vader inder tijd aan de grond besteed moest hebben. Van begin af aan was hem opgevallen, dat de struiken en planten hier een stuk beter tot ontwikkeling kwamen dan elders op het eiland. Hier en daar trof hij zelfs plan ten aan met een zo weelderige groei en knopvorming, dat hij ze liet staan, on danks het feit dat hij de grond eigenlijk beter gebruiken kon voor consumeerbare artikelen. Deze planten toonden later bloe men en bladen, groter dan hij ooit van soortgelijke gewassen gezien had, exempla ren die bewondering zouden hebben uitge lokt op exposities va.n erkend deskundige kwekers. Ongetwijfeld had zijn vader de grond in de tuin behandeld met uitsteken de meststoffen, die een nogal blijvend re sultaat teweeg brachten. Bill kreeg steeds meer bewondering voor de „gouverneur", in wie groter capaciteiten schuil waren gegaan dan hij ooit had gedroomd. In de loop van de tijd herstelde Bill steeds meer van de ruïnes, waarbij onder meer een verblijf geschapen werd voor „Blazer", de geit, die hem van verse melk voorzag. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6