Drie ministers spraken over tien jaar Benelux Bij de honderdste „Anastasia „Assepoester in Wallstreet Zuid-Oost-Azië- conferentie in Manilla geopend Grotendeels nieuwe bezetting „Een fijn span" „Beslissende stap Het nieuwe Rotterdams Toneel maakte officieel debuut naar een groter doel" Groot-Brittannië spreekt tegen dat het een tandenloos verdrag wenst Amsterdam winnaar in Jeugd-tennistournooi Jeugd weerde zich in tournooi „Bloemendaal" MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 WASSERIJ DUYN Twee motorbranden in Haarlem De Castries leefde vier maanden in afzondering TYBB vierde het 35-jarig bestaan Philips sluit radiofabrieken in Indonesië Russische vlootsterkte Athletiek N. de Vries werd club kampioene van Gita Onderzoek naar Cornets Haarlems team op de laatste plaats Het was een enigszins eigenaardige avond gisteren in d!e Haarlemse Schouwburg, waarvan de verlichting naar bij de her opening voor het nieuwe seizoen bleek intussen verder verbeterd is, zodat er thans een warmere sfeer heerst in de zaal, die mogelijkerwijze binnenkort nog met een gezellige, ouderwetse kroon vervolmaakt wordt. De eigenaardigheid had uiteraard een andere oorzaak: op het toneel speelde Rika Hopper met enige leden van de to neelgroep Theater het door Guy Bolton bewerkte en door Jan Teulings vertaalde televisiespel „Anastasia" van Marcelle Maurette en tussen het talrijke pupliek za ten enige vroegere medewerkers van dit gezelschap, die intussen elders emplooi hebben gevonden, naar hun vervangers te kijken. Zij waren echter in de eerste paats gekomen om met hun aanwezigheid huilde te brengen aan de vitale oude dame, die voor de honderdste keer onnavolgbaar de rol van de keizerin-weduwe van Rusland vertolkte, maar in een minzame toespraak na afloop verklaarde dat het de 99ste keer was geweest.Hoe dan ook, de toeschou wers konden nauwelijks hartelijker ap plaudisseren als zij hadden geweten, dat zij een jubileumvoorstelling zagen. Over het stuk, een tamelijk interessant melodrama) met dankbare kansen voor de acteurs, hoef ik niets meer te zeggen na de twee besprekingen die er bij de lande lijke en Haarlemse première aan zijn ge wijd. Wel bieden de vele vervangingen aanleiding tot enig commentaar. Door de vele veranderingen in de samenstelling der ensembles heeft „Anastasia" een vrijwel geheel nieuwe bezetting gekregen: in de plaats van Johan Schmitz trad nu Richard Flink op, voor Lo van Hensbergen kwam Gerard Hartkamp in de plaats, voor Ro bert Sobels viel Sacco van der Made in en W'im Kouwenhoven nam de rol van Jan Velzeboer over. De opvolgster van Lies Franken werd in het geheel niet genoemd. Over het algemeen kan worden vastgesteld, dat de vertoning er zeker niet op achteruit is gegaan. Men mocht constateren, dat er aan de voorbereidingen opnieuw grote zorg was besteed. Het publiek heeft vrij wel dezelfde waar voor zijn geld gekregen als tevoren om het populair in zakelijke termen uit te drukken. Evenals voorheen bevolkten verder onder anderen Diny Sprock en John Soer het fraaie décor van Friso Wiegersma. Maar wel wil ik graag iets meer verkla ren wat betreft de bijdrage in het welsla gen. van het geheel door Annie de Lange, dfe voor dc geweldig moeilijke taak stond in de titelrol één van onze allerbeste actri ces, te weten Caro van Eyck, te doen ver geten. Dat is haar niet gelukt, zo zij dit al heeft willen proberen, maar zij leverde toch een verrassend gave prestatie, welke niets van een copie had. Haar wat beperk tere opvatting was zeker aanvaardbaar en werd met talent verdedigd. Caro van Eyck was vooral in het eerste bedrijf, met haar wanlhopig-ontredderde verschijning eerst en haar bitter sarcasme later, veel sterker. In de volgende scènes, na haar metamor fose, waagde zij ook veel heftiger contras ten, de vrouw die voor Anastasia moest doorgaan soms bijna onsympathiek ma kend waardoor zij raadselachtiger werd en daardoor vollere climaxen bereikte. Maar de vergelijking met zo'n indrukwekkende creatie zou tot onredelijke conclusies kun nen leiden en daarom haast ik mij er aan toe te voegen, dat Annie de Lange vooral in het zo intens vertolkte tweede bedrijf wezenlijk wist te ontroeren. ADVERTENTIE amstkkij,\msf.v,\art20 TEL. 1105J MANGELWAS 55 CT. PEK KG Een onvervalste klucht, die onlangs nog te Amsterdam haar honderdste voorstelling beleefde, kwam het gezelschap van Johan Kaart Zaterdag- en Zondagavond in het Concertgebouw presenteren. De klucht staat op naam van de heren Arnold en Bach en zij draagt de titel: „Een fijn span." Het span werd uitgemaakt door Johan Kaart en Joh. Boskamp, twee toneelrotten, voor wie de klucht zo langzamerhand een levensdoel schijnt geworden. Ook nu speel den zij hun rollen fris van de lever, char gerend op volle sterkte, precies wetend hoe zij de zaal mee moeten krijgen en dus al tijd goed voor de onontbeerlijke hilariteit. Men kan zich afvragen of zij hun vis comica niet aan wat beters kunnen beste den. dan aan de monstrueuze verwikkelin gen, waarin zij zich op last van Arnold en Bach storten. Nochtans schiet men zijn critische opmerkingen naast de roos als men hen daarom steeds hard valt. Ze vormen samen een combinatie, die het métier beheerst met glans en zwier. Ik heb onbedaarlijk om hen moeten lachen. Een dwarskijker, die de foefjes en trucjes uit hun rijk arsenaal slechts' sceptisch ontmas kert alsof het geen toneel ware, dat zij spelen. Het is toneel, al lijkt het allemaal zo gemakkelijk. En is het misschien ook een eenvoudige opgave voor een kome- diant-pur sang als zeker Johan Kaart is. Met onverzwakt élan vervulde Rika Hopper, met haar prachtige dictie iedere nuance van de tekst alle gewenste scherpte van toon en helderheid van gevoel gevend, de Imponerende en aandoenlijke rol van de in haar verdriet vereenzaamde moeder van de in 1918 vermoorde czaar. Men zal haar niet gauw vergeten zoals zij daar stond, niet alleen in de voorgeschreven majesteit, maar vooral in de waardigheid van haar artistiek vermogen, dat zij voor het laatst in Haarlem openbaarde. En daarom geloof ik dat iedereen haar gisteren geuite wens zal vervullen: haar er voor te behoeden een vergeten burgeres te worden door haar te groeten als men haar op straat tegen komt. Ondergetekende zal dat altijd graag en met eerbied doen, om haarzelf en om de grote traditie, waarvan zij gaandeweg de laatste vertegenwoordigster is geworden. DAVID KONING Zondagavond omstreeks half tien viel een motorrijder op het Houtplein, doordat hij met een fietser in aanraking kwam, op straat. Toen hij wilde starten vloog zijn motor in brand. Deze brand is door de chauffeur van een autobus met een zich in deze bus be vindend brandblusapparaat bedwongen. Te gen de motorrijder is proces-verbaal op gemaakt, aangezien hij onder invloed van alcohol verkeerde en omdat hij rijbewijs noch nummerbewijs bleek te bezitten. Toen de 21-jarige heer C. Visée Zaterdag avond omstreeks kwart voor negen een garage aan de Waalstraat in Oud-Schoten wilde inrijden, geraakte plotseling de motor van zijn auto in brand. In korte tijd ontwikkelden zich veel rook en vuur, doch met behulp van enige hulp vaardige omwonenden werd de haard spoe dig in zand gesmoord. De brandweer die kort daarop arriveerde, bluste de smeulende resten met een koolzuursneeuwbui uit een schuimblusser. De schade is aanzienlijk. PARIJS (Reuter) Generaal-majoor De Castries, de door de Vietminh vrijgelaten verdediger van Dien Bien Phoe, ziet er slecht uit. Zijn haar is grijs. Hij is verma gerd en hij maakt een hologige indruk. Hij leunde op een stok, toen hij te Hanoi een erewacht inspecteerde. De gewoonlijk Stoicijnse generaal barstte in tranen uit, toen hij de hand van generaal Cogny, de Franse bevelhebber in Noord- Vietnam, die hem omhelsd had, drukte. „Het is dwaas, maar ik kan mijn gevoelens niet verbergen, vergeef mij," mompelde hij. De Castries verhaalde hoe hij, na de val van Dien Bien Phoe, in een jeep werd mee genomen, waarna hij op een gegeven ogen blik moest uitstappen en zijn tocht te voet, met gebonden handen, over een afstand van dertig kilometer voortzetten. Later werden hij en andere officieren, met ge bonden handen, op vrachtauto's geladen, waarna zij acht dagen lang door onher bergzaam land werden gereden, totdat het kamp was bereikt, waar zij als krijgsge vangenen zouden vertoeven. Gedurende deze tocht kregen zij vier dagen lang geen drinken. In het kamp werd De Castries ge scheiden van zijn mede-krijgsgevangenen. Vier Vietminh-leden hielden hem onafge broken in het oog. Drie dagen lang werd hij ondervraagd door een speciale commis sie, waarvan een der leden een Rus was. Na het tot stand komen van de wapenstil stand werd hij aanzienlijk beter behandeld. ENGELSE DIRIGENT OVERLEDEN. LONDEN (U.P.) George Stratton, de tweede dirigent van het Londens Sympho- nie-Orkest, is Zondag overleden. Hij is 57 jaar geworden. WEEKABONNEMENTEN dien«& uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Na op 1 September de Groote Schouw burg op de linker-Maasoever met een door Bob de Lange geregisseerde opvoering van „Zo zijn onze manieren" van William Con- greve waarvan intussen onder normale omstandigheden met zeer veel succes een reprise is gegeven te hebben geopend, heeft het nieuwe Rotterdams Toneel zich Zaterdag in de aan heel wat hogere eisen voldoende „nood"schouwburg aan de Aert van Nesstraat officieel aan het publiek voorgesteld. Voor dit openbare debuut was de keuze gevallen op het èl te Ameri kaanse blijspel „The solid gold Cadillac" van George Kaufman en Howard Teich- mann, door regisseur Jan Teulings onder de beter toepasselijke titel „Assepoester in Wallstreet" vertaald. Gelukkig duurden de bij dergelijke gelegenheden nu eenmaal onvermijdelijke toespraken vooraf maar heel kort. Van het gesprokene behoeft eigenlijk alleen de sympathieke hulde van de huidige directeur Anton Ruys aan zijn voorgangers: Legras en Haspels, Van Zuy- len, Tartaud en Van Eijsden, Cor van der Lugt Melsert en Ko Arnoldi, te worden vermeld. Had de verslaggever het aldus gemak kei, de criticus zit toch wel met enige moeilijkheden. Niet wat de kwaliteit van de vertoning betreft, want die was prima: voor de tweede keer in één week heeft dit Rotterdams Toneel een uitgebreide voortzetting van het zo lang onder leiding van Cor Ruys gestaan hebbende Vrije To neel, naar men weet den vollce laten zien dat het mogelijk is, met een ensemble van zeker niet louter notoire talenten de dramatische kunst bevredigend te dienen. En ook bij de zeer veel aandacht vergende technische onderdelen toonde Jan Teulings zich voor geen kleintje vervaard. Het pro bleem voor de recensent schuilt voorname lijk in de aard van het stuk. Verwacht mag namelijk worden, dat het zeker zal „aanslaan" in een stad met een zakenleven van allure als Rotterdam, maar dat er overigens weinig goeds van te zeggen valt. Trouwens: zou men met sterk toneel hier niet beter gediend zijn? Het stuk de revue zou men beter kun nen zeggen is verdeeld in twaalf tafe relen en twee filmscènes, waarin men de „sprookjesachtige carrière kan volgen van de gewezen actrice Laura Partridge, die met haar vriendelijk-impertinente vra gen op een vergadering van aandeelhou ders van een industrieel concern de be- dricgelijke directie zoveel onaangenaam heden baart, dat deze haar een baantje bezorgt om van haar af te zijn. Zij krijgt een volkomen fictieve betrekking, maar weet deze om te toveren in een vooraan staande positie waarbij zij onderweg daar heen allerlei bedrog ontmaskert. Het is een vaak bijzonder amusante rol van Nell Koppen, die hiermede haar succes in „Fluffy neemt de leiding" evenaart. In de rol van zo'n vrouw: kordaat uit naieve onbeholpenheid en geloof in de macht van het onlogische kan zij haar ongemeen ko misch talent, waaraan menselijke warmte In „Een fijn span" verschijnt het tweetal een grote aandoenlijkheid verleent, heer ten tonele in de twijfelachitge verschijning van bestuurderen ener vereniging tot ver heffing van gevallen meisjes. Niet bepaald fijnzinnig deze constellatie en op de ge bruikelijke van-dik-hout-zaagt-men-plan- ken-basis uitgewerkt. Natuurlijk zijn de belangen der vereniging slechts een gerede aanleiding voor een slippertje, waarmee vooral Kaart zich zelf in de muizenissen helpt,, die in de persoon van een lieftallig danseresje (Lilly Bach) vaste vorm aan nemen. Het zou te ver voeren te vertellen wat de gevolgen van deze escapade verder wel zijn. Ze bieden in ieder geval alle gelegen heid tot mallotige situaties waarin ook Matthieu van Eysden als een bedenkelijke, flink aangezette graaf en Tilly Perrin- Bouwmeester in een rol van echtgenote met achterdocht de klucht het volle pond geven. Ook in de bijrollen zijn de typerin gen niet mals met Peter Storck en Joyce Tourniaire als de besten. De goed bezette zaal leefde Zaterdag avond met overgave mee. Dat er niet ge schroomd werd op het publiek te spelen, zou men Kaart als een tekort kunnen aan wrijven wanneer niet de sfeerloze ruimte, die dat publiek vulde, er als het ware om schreeuwde. En ook het stuk zelf. zünde nu ®enmaal een verzameling van onwaar schijnlijkheden van het dikste soort. vroe° geen zachtzinnige behandeling. De vierde muur werd er letterlijk mee doorbroken. Anders zou men er geen gat in zien. P. W. FRANSE. lijk uitvieren. De inpakscène na de pauze, als men oo voortgang der handeling zit te wachten, is hoe aardig ookwat lang gerekt, maar dat zal zij inmiddels zelf wel ontdekt hebben. En nu ik dan toch over prestaties der medewerkenden bezig ben: uitmuntend was het aandeel daarin van John Gobau als de van onderop begonnen millionnair Edward Mac Keefer, die zich als minister in Washington zo ongelukkig voelt. Ver makelijk hoogtepunt van de nogal lang durige avond is zijn met averechtse of veel te gedetailleerde gebaren overladen monoloog, een herinnering aan een jeugd- prestatie op een voordrachtwedstrijd, uit gewerkt tot een terecht met een open doekje beloonde parodie op het slechte di» lettantisme op het toneel. Van de vier „lelijke zakenmannetjes" moet in de eerste plaats de precies gepaste bijdrage van Leo de Hartogh worden genoemd, al wekten ook Lucas Wensing en Wim Grelinger de nodige hilariteit en stond Steye van Bran denberg soms treffend model voor de groot ste schruk van allemaal. Fris en natuurlijk was de secretaresse van Yda Andrea. z Samen met Multifilm George Kaufman heeft, dit omvangrijke niemendalletje, me' de niet steeds even gelukkig gerealiseerde bedoeling allerlei absurditeiten van de hedendaagse samen leving te hekelen, geschreven in samen werking met Howard Teichmann, een nieu weling op Broadway met een grote er varing op het gebied van de televisie, welk modern medium hier een aanvullende taak vervult en tevens niet weinig ridicuul wordt gemaakt. Van deze humoristische cri- tiek gaat veel verloren, omdat in Nederland de toestanden gelukkig anders zijn dan in het van reclame doortrokken Amerika, maar niettemin moet men waardering heb ben voor de even speelse als vernuftige wijze waarop Willy van Hemert de door Multi- film-Haarlem (gedeeltelijk in samenwer king met de KLM op Schiphol) vervaar digde cinematografische weergeving van deze TV-reportage in elkaar heeft gezet. Mieke Bouman, Piet te Nuyl Jr. en Siebe van der Zee treden als verslaggevers op. Principieel behoeft er tegen het gevaar lijke experiment van vertoning van films in de schouwburg geen bezwaar te be staan. De expressionisten deden het vroe ger al. Bert Brecht maakt er in Duitsland nog steeds gebruik van, in navolging van Erwin Piscator, die dit middel met agita torische en documentaire bedoelingen in de Verenigde Staten introduceerde. Bij be togend toneel kan het zin hebben. Ter ver hoging van het element van kolder of sa tire eveneens. Maar in dit geval slaat het nergens op, al had ik die vondst van het portret van Drees niet graag willen mis sen na het projecteren der beeltenissen van onder anderen Churchill en Malik bij het zoeken naar een antwoord op de vraag, welke politieke invloeden tot het aftreden van Mac Keefer als minister hebben ge leid. Toch valt er één goed ding te signa leren: men was blij als het witte doek weer werd opgetrokken om plaats te ma ken voor de „primitieve" décors van be schilderd linnen, als de realistische foto grafie werd vervangen door de lieve il lusie! Eveneens mechanisch gereprodu ceerd werd de tekst van de verteller, als hoedanig Wim Kan op de van hem bekende wijze fungeerde, even geestig door Ru van Veen op de piano begeleid. Het geheel is nie meer dan een weinig interessant en maar nauwelijks boeiend strooiavondje van grapjes, die soms zeer raak aankomen, door Jan Teulings die hier in toneeltechnisch opzicht een voor beeldig stuk werk leverde met navenante trekjes aangevuld. Voor het anecdotische staat de reputatie van Kaufman borg, wiens naam echter een begrip is gewor den door zijn samenwerking (die destijds „Je kunt het toch niet meenemen" als hart en geest verkwikkend resultaat had) met Moss Hart en waarschijnlijk was het deze, die vroeger de onvertaalbare „quality of tenderness" teweeg bracht, waar men nu vergeefs naar hunkert. Een gave voorstel ling dus van een zwak divertissement, waarvan de satirieke inslag nauwelijks onder de oppervlakte komt en zelden doel treft. DAVID KONING Ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden het Benelux-verdrag werd ondertekend is Zaterdag door de Neder landse radio een programma uitgezonden waarin de Belgische minister van Buiten landse Zaken, P. H. Spaak, de minister president en minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg, J. Bech, en de Ne derlandse minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, hebben gesproken. Minister Spaak zei onder meer, dat men tien jaar geleden een gemeenschappelijke markt wilde oprichten welke de drie lan den, met hun 20 millioen inwoners, tot een wezenlijke economische macht zou maken. De heer Spaak verklaarde dat dit ge durfde experiment, dat door de gehele we reld met belangstelling werd gevolgd, on danks al de moeilijkheden die men te overwinnen kreeg, geslaagd is. De econo mische unie is voor driekwart verwezen lijkt. Een nieuwe, belangrijke stap werd onlangs gezet met de vrijmaking van het kapitaalverkeer tussen de drie partners. De unie der Benelux-landen staat thans op de derde plaats onder de economische machten dezer wereld. „Benelux is een grote zaak op zichzelf, waarop wij terecht fier mogen zijn. Het is I ook een stap naar een groter doel, van meer beslissende aard, een Verenigd Europa". De minister-president van Luxemburg, de heer Bech, zeide onder meer dat de gedachte aan een economische toenadering tussen Nederland en de Belgisch-Luxem burgse unie gedurende de oorlogsjaren is opgekomen. De politiek van een eng eco nomisch nationalisme, die na de eerste oorlog in Europa werd gevoerd, moest lei den tot een economische chaos. Alle regeringen die te Londen in bal lingschap vertoefden, gaven zich er ter dege rekenschap van dat men, om het uiterst ingewikkelde en moeilijke probleem van de ecenomische organisatie van Euro pa op te lossen een overigens soms zeer respectabel persoonlijk en nationaal egois me moest overwinnen, maar zij wisten ook dat alleen een economische eenheid, ge baseerd op het algemeen belang, aan het oude continent zijn productievermogen en Clubhuis aan Schalkwijkerweg in gebruik genomen De grootste R.K. sportvereniging in Haarlem, TYBB, vierde gisteren het 35-ja- rig bestaaneen nieuw clubhuis werd op het terreinneacomplex onder grote belang stelling van de zijde der autoriteiten in ge bruik genomen De dag was begonnen met een H. Mis. Hierna volgde een feestelijk ontbijt, waar aan alle afdelingen van TYBB aanzaten. Hier verenigden zich de voetballers, tafel tennissers, tennissers, handbalsters, honk ballers en softbalspeelsters. Om 12 uur werd aan de Schalkwijkerweg het clubhuis ingezegend. De heer G. Kruyver prees het initiatief van de leden Op een geel-zwart kussen werd daarna een sleutel aangeboden, waar mee de heer Kruyver het restaurant open de Vervolgens zegende de geestelijke advi seur, kapelaan v d Plas, het gebouw in De fractie-voorzitter van de KVP, de heer Schippers, sprak enkele waarderende woorden evenals de heer v. d. Aart, voor zitter van de afdeling Haarlem van de KNVB. Rector Grimbergen, de Diocesane sportadviseur, vond dit alles een bewijs dat met vertrouwen de toekomst mocht wor den tegemoet geeniz. Mede namens wet houder Geluk sprak de inspecteur der li chamelijke opvoeding in Haarlem, de heer S. Heyers, hartelijke woorden, evenals de heer Beets namens de Koninklijke Nederl. Honkbal Bond. De voorzitter van EDO, de heer Cats, bood bij zijn toespraak een te kening aan ter verfraaiing van het club huis. De heer v. d. Lit overhandigde namens de leden een aantal asbakken, een radio toestel en een grasmaaimachine. Tot slot bedankte de heer Van Turnhout alle spre kers voor de gelukwensen en de fraaie ca de aux. Na het officiële gedeelte volgde een uit gebreid sportprogramma. Het eerste voet balelftal speelde de ere-wedstrijd tegen CSV uit Castricum, welke ontmoeting in een gelijk spel (11) eindigde. De softbal- ploeg won de promotiewedstrijd tegen Rooswijk II met 1—0 en verhoogde dus de feeststemming door naar de tweede klasse te promoveren. Bij de handbalsters zege vierde het eerste over Kimbria met 65, maar het tweede leed tegen de Limburgse reserves een 81 nederlaag. Een geslaagde feestavond in het gebouw van de HKB vormde een waardig slot van oen prachtig geslaagde dag waarop TYBB met genoegen kan terugzien. MANILLA (Reuter/AFP) De con ferentie over Zuid-Oost-Azië te Manilla is Maandag geopend met een toespraak van president Magsaysay van de Philippijnen. Het vreedzaam samenleven der staten, dat de communisten aanbieden, aldus de pre sident. is dat van de leeuw en het lam „het lam in de maag van de leeuw". Als wij zwak worden verkrijgen wij een der gelijk samenleven, aldus de president, die besloot: „Wij willen de vrede, want wij hebben onder de verschrikkingen van de oorlog geleden. Maar sterker dan onze angst voor de oorlog is onze liefde voor de vrijheid". Carlos Garcia, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van de Philippij nen werd op voordracht van Dulles met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. „Wij hopen, dat andere landen, die de zelfde doelen hebben, zich met ons willen verenigen in de collectieve verdediging van allen", aldus Lord Reading, de leider der Britse delegatie. De levensstandaard in de landen van Zuid-Oost-Azië zou ver hoogd moeten worden. De Britse minister sprak tegen, dat Groot-Brittannië geen belangstelling voor dit deel van de wereld zou hebben en slechts een verdrag „zonder tanden" zou wensen. Zowel de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, als zijn Nieuw-Zeelandse ambtge noot, Clifton Webb, spraken met klem over „de noodzakelijkheid van econo mische maatregelen naast militaire". Minister Dulles zeide, dat het gevaar van het internationale communisme sterk verminderd zou kunnen worden door het duidelijk te maken dat een aanval op een van de leden van het voorgestelde ver drag een gemeenschappelijke reactie zou uitlokken die zich op een zo wel gekozen plaats zou ontladen, dat de aanvaller meer zou verliezen dan dat hij mogelijk zou kunnen winnen. De kracht van de landen, die in Manilla vertegenwoordigd zijn zou gelegen zijn in de organisatie van een mobiele strijdkracht en een strategisch opgestelde reserve. Laos en Cambodja hopen wij op de een of andere wijze in be scherming te kunnen nemen aldus Dulles. Ook hij wenste het voorgestelde verdrag open te zien voor nieuwe leden. Het dien de eens en voor al duidelijk gemaakt te worden, dat het streven gericht was op versterking van de onafhankelijkheid der nieuwe landen. De Westerse mogendheden dienden zich niet te iaten binden door de gevoeligheden van hen, die kotonialisme nog vereenzelvigen met het Westen. ontplooiing kon teruggeven. Hoewel thans de volledige economische unie nog niet verwezenlijkt is, zijn de accoorden die binnen Benelux zijn tot stand gekomen, voor ieder der drie partnerlanden van wezenlijk voordeel geweest. Van alle regionale unies, die na de oor log in Europa ontworpen werden, is alleen de Benelux nog levende werkelijkheid. De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. Luns, herinnerde eraan dat juist in de laatste tijd belangrijke bouw stenen zijn toegevoegd aan het materiaal, dat in de voorafgaande periode voor het Beneluxgebouw werd aangebracht. Hij had hierbij speciaal het oog op een drietal pro tocollen, welke de coördinatie van het be leid op economisch en sociaal gebied, de samenwerking op het terrein van de han delspolitiek en de vrijmaking van het ka pitaal-verkeer regelen. Hierdoor is de ba sis voor een nauwe samenwerking op fi nancieel en economisch gebied gelegd. Maar de betekenis hiervan gaat veel ver der en is uit algemeen politiek oogpunt van groot belang. Juist in de laatste weken is gebleken hoe moeilijk het nog is tot een nauwer samengaan tussen de verschillende West-Europese landen te komen. Op het beperkte gebied van Benelux wordt daar entegen een steeds hechtere band gesmeed. Hoe meer deze samenwerking zich naar buiten manifesteert, des te sterker wordt de positie van onze kleine landen in de arena van de wereldpolitiek, aldus mi nister Luns. Deviezentoewijzing blijft uit DJAKARTA (Pi-Aneta) Wegens het uitblijven van een deviezentoewijzing voor de invoer van benodigde onderdelen zal de fabricage van radio-apparaten bij de Phi- lips-radiofabrieken te Surabaja en Ban dung binnenkort stilgezet worden. In Maart 1954 diende Philips een aan vrage voor deviezen voor een bedrag van twee millioen Nederlandse guldens in bij het ministerie van Economische Zaken voor de invoer van onderdelen, die nodig zijn voor de fabricage van radiotoestellen. Op deze aanvraag is nog geen antwoord door Philips ontvangen, op grond daarvan is Philips gedwongen de fabrieken voor on bepaalde tijd te sluiten. De directie heeft verklaard dat deze toe stand buiten haar schuld is ontstaan, zodat haar geen verplichting tot doorbetaling van het personeel tijdens de sluitingsperiode kan worden opgelegd. Desondanks is zij be reid uit sociale overwegingen aan het per soneel een wachtgeld van 40 procent uit te betalen. Indien thans nog een toewijzing van deviezen zou geschieden zou het werk in de fabriek toch vier maanden stil moeten liggen. De fabricage van gloeilampen gaat normaal door. De Britse marineleiding heeft op 25 Augustus in een verklaring gezegd dat de Russische vloot binnen de komende twee of drie j^iar naar schatting zou beschik ken over 500 onderzeeboten, 30 kruisers 150 torpedoboot jagers, 500 motortorpedo boten, -duizend mijnenvegers, 300 bege leidingsvaartuigen benevens vierduizend marinevliegtuigen. Radio-Moskou maakt thans melding van een bericht van het officiële Sovjet-Russische persbureau „Tass", waarin dit onder meer zegt „ge rechtigd te zijn de juistheid van deze ver klaring der Britse admiraliteit en van de beschouwingen, die daaraan vervolgens door Britse bladen zijn vastgeknoopt, te ontkennen". Volgens „Tass" is de verkla ring der Britse marineleiding „zonder twijfel ingegeven door de wens de ver foeilijke en reeds door de volken der we reld verworpen machtspolitiek, welke te vens een voortzetting van de bewapenings loop inhoudt, te steunen". Onder minder gunstige weersomstandig heden hield Gita op het terrein aan de Kleverlaan haar jaarlijkse onderlinge wed strijden. Mejuffrouw N. de Vries slaagde er in haar zuster R. de Vries, die vorig jaar clubkampioene was, te onttronen. Met 3353 punten legde eerstgenoemde deze keer be slag op de wisselbeker, waarmede zij ruim 100 punten voor bleef op haar zuster. De derde plaats was voor mejuffrouw G. Tak ken met 2577 punten. De beste prestatie kwam ongetwijfeld op naam te staan van mejuffrouw R. de Vries, die bij het speer werpen met 31.72 m een nieuw clubrecord vestigde. Mejuffrouw N. de Vries noteerde 12.9 sec. op de 100 m, bij het discuswerpen kwam zij tot 27.50 m, bij het kogelstoten tot 8.55 m en bij het speerwerpen tot 27.13 m. Haar prestaties bij de springnummers waren als volgt: vèrspringen 4.88 m, hoogspringen 1.35 m. Bij de meisjes won Feikje de Groot met 2651 punten voor C. Hezemans, die 2430 punten behaalde en M. Hoogeveen, die tot 2151 punten kwam. Mejuffrouw R. Negrijn werd eerste bij de dames-nieuwelingen met 1774 punten en bij de meisjes-nieuwelingen was deze plaats weggelegd voor Tineke ten Veen met 1958 punten. De athletiekpropagandist en oud-trainer van Gita, de heer J. Hut. reikte na afloop van de wedstrijden de prijzen uit. Dulles zeide er niet aan te twijfelen, dat men, ondanks aanvankelijke meningsver schillen, tot een belangrijke overeenkomst zou geraken. De kansen voor het commu nisme zouden afnemen, indien de vrije landen hun economie konden versterken dank zij handelsbetrekkingen. Guy La Chambre, de Franse afgevaar digde, zeide, dat op politiek, economisch en sociaal gebied niets te bereiken is zon der gemeenschappelijke inspanning. Soli dariteit is de sleutel voor onze problemen. Aan de conferentie nemen de volgende landen deel: de Verenigde Staten, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Pakistan, Thailand en de Phi lippijnen. Prins Wan (Thailand) zei dat zijn land een .verbondwenst, dat het Noord-Atlan tisch Verdrag zo dicht mogelijk benadert en waarin ook Laos, Cambodja en Viet nam opgenomen worden. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie heeft verklaard, dat Dulles „zeer waarschijnlijk" na de conferentie naar Formosa en Japan zal gaan, een beslissing is echter nog niet genomen. De Verenigde Staten hebben er in toe gestemd de Philippijnse strijdkrachten te versterken, aldus is Zaterdag bekend ge maakt na een bijeenkomst van de raad van het Amerikaans-Philippijnse verdedigings- verdrag. De Britse minister van Bevoorrading, Duncan Sandys, heeft medegedeeld, dat een onderzoek naai- de ongelukken met de Britse „Cornets" „duidelijke en positieve resultaten" hebben gehad. Er is alle reden te vertrouwen, dat „het mogelijk zal zijn de Cornet veilig te maken en de productie er van binnen niet al te lange tijd te her vatten." In het begin van dit jaar werd een opstijgverbod voor de Cornets afgekondigd, nadat drie toestellen van dit type op ge heimzinnige manier waren verongelukt. Het onderzoek heeft aangetoond, dat be paalde onderdelen van de Cornet moeten worden versterkt. Een fundamentele wij ziging van de constructie van het toestel v/as hiervoor niet nodig. Ten einde uit haar isolement bevrijd t£ worden had het district Noordholland- Noord van de KNLTB het vorig jaar het initiatief genomen tot een ruimer contact te komen met de districten Amsterdam en Haarlem. Wedstrijden tegen de jeugdploe- gen van genoemde districten werden daar op in Noordholland gespeeld. Op de banen van „Eindenhout" in Haar lem hebben Amsterdam, Noordholland- Noord en Haarlem Zondag voor de eerste maal een drie Districten-tournooi gehou den. De Noordhollanders hebben bij deze wedstrijden het bewijs geleverd, dat zij over goede krachten beschikken. Tegen Amsterdam werd een eervolle 53 neder laag geleden. Een fraai resultaat werd ge boekt tegen Haarlem, dat een 62 neder laag tegen de Noordhollanders moest in casseren. Vermeldt dient te worden, dat de Haarlemmers door afwezigheid van ver schillende speelsters en spelers niet over hun sterkste team konden beschikken. Amsterdam, dat Haarlem met 52 ver sloeg, eindigde als eerste. Tweede werd Noordholland, Haarlem bezette zonder overwinning de derde plaats. De uitslagen waren: AmsterdamNoord holland-Noord: 53. Eerste heren-enkel spel: KloezenVan Twuyver 60, 61. Tweede heren-enkelspel: GourovichTer- voort 64, 64. Eerste dames-enkelspel: mej. v. d. Werfmej. Ovinge 36, 63, 36. Tweede dames-enkelspel: mej. Mallé mej. Tervoort 16, 26. Heren-dubbel spel: Maas en CoëlhoOp den Velde en K. Beekhuis 64, 46, 64. Dames-dubbel spel: mej. Classen en mej. ten Katemej. Ovinge en mej. Dingier 46, 26. Eerste gem. dubbel: mej. van Rijn en Kouwmej. van 't Hull en J. Beekhuis 75, 64. Tweede gem. dubbel: mej. Klaver en Mo- ritzmej. v. d. Rol en Niessink 61, 62. AmsterdamHaarlem: 52. Ie heren enkel: Kloezenden Hartog 64, 64; 2e heren-enkel: GourovichReus 64, 61. Ie dames-enkel: mej. v. d. Werfmej. Ran- dag: wegens tijdgebrek niet gespeeld. 2e Demes-enkel: mej. MalléSchouten 79, 36. Heren-dubbel: Maas en Coëlho Titulaer en Van Berckel 46, 810. Da mes-dubbel: mej. Classen en mej. ten Katemej. Okker en mej. Verwaal 61, 64. Ie gem. dubbel: mej. van Rijn en Kouwmej. Goekoop en Beyen 61, 62. 2e gem. dubbel: mej. Klaver en Moritz mej. Steffelaar en Van Bellen 62 64. HaarlemNoordholland-Noord: 26. Ie heren-enkel: Den Hartogvan Twuyver 57, 62, 61. 2e heren-enkel: Titulaer Tervoort 36, 36. Ie dames-enkel: mej. Randagmej. Ovinge 57, 86, 61. 2e dames-enkel: mej. Schoutenmej. Ter voort 16, 26. Heren-dubbel: Steffelaar en Van BerckelOp den Velde en K. Beek huis 62, 61. Dames-dubbel: mej. Okker en mej. Verwaalmej. van 't Hul en mej. Dingher 64, 36, 57. Ie gem. dubbel: mej. Goedkoop en Beyenmej. van 't Hul en J. Beekhuis: 57, 68. 2e gem.-dubbel: mej. Stefelaar en Van Bellenmej. van Rol en Niessink 26, 16. Het tennistournooi van de L.T.C. „Bloe mendaal" op „Duinwijck", waarvan de fi nales in het afgelopen weekend hebben plaats gehad, is voor de organisatoren een groot succes geworden. Aan het B en C- tournooi is door een maximaal toe te laten aantal spelers, honderdvijftig in getal, deelgenomen. Een opvallend succes, ge zien de betrekkelijk weinige animo, dde er de laatste tijd voor dergelijke tournooien blijkt te bestaan. De jeugd heeft zich geducht doen gel den. Zo waren in het B-tournooi drie van de vier halve-finalisten in het heren en kelspel nog geen achttien jaar. Door de re gen moesten enkele wedstrijden van Zater dag 's Zondags worden uitgespeeld. Ook Zondag moest enkele malen voor regen worden gestopt. B-tournooi: Damesdubbel: halve finales: E. Randag/L. PierlotJ. v. Gelsdorp/M. Tielung 46; 62, 60; M. Vunderink/C. SchoutenP. v. d. Fange/Exmann 63; 61. Finale: E. Randag/L. PierlotM. Vunderink/C. Schouten 46: 63; 86. Damesenkel: halve finales: E. RisB. Snijders 16; 64; 86; C. C. Schouten W. v. Woesik 8—6; 3—6; 5—7. Finale. W. v. WoesikE. Ris 64; 64. Herenenkel: halve finales: J. Bolleman- N. Groen 62; 46; 64; P. Nederkoorn H. Reus 57; 46. Finale: H. ReusJ. Bolleman 60; 64. Gem. dubbel: halve finales: Woltersom/ SchützE. Ramdag/G. Randag 26; 26. E. Baljon/J. de Vilderv. Woesik/Pelgrom 75; 57; 26. Finale: Van Woesik/ PelgromE. Randag/G. Randag 61; 64. Herendubbel: halve finales: A. Schütz/ Th. PraamingH. Reus/B. Tjaden 62; 36; 61; A. Oosterhof/P. TitrheruM. v. Berckel/F. Titulaer 64; 06; 119. Finale: A. Oosterhof/Titiheru—A. Schütz/ Th. Praaming 68; 63; 62. C.-Tournooi: Damesdubbel: halve fina les: L. in 't Hout/B. v. d. BoschK. Ok ker/J. Verwaal 6—2; 6—2; M. Knuijt/ HakvoortN. v. Duinen/B. Leendertz 64; 16; 108. Finale: L. in 't Hout/B. v. d. BoschM. Knuijt/Hakvoort 61; 75. Damesenkel: halve finales: K. OkkerM. Brunink 6—1; 6—2; L. in 't Hout—J. Ver waal 6—3; C—6; 6—4. Finale: K. Okker— L. in 't Hout 75; 62. Gemengd dubbel: halve finales: M. Nij- hof/J. NijhofTh. v. Hoogen/'C. Schouten 16; 36; A. v. Noort/K. BakkerM. Knuijt/W. v. Duinen 64; 36; 64. Fi nale: Th. v. Hoogen/C. SchoutenA. v. Noort/K. Bakker 6—2; 6—3. Herendubbel: halve finales: Hartevelt/ O. de Rooy-J. W. v. d. Heijden/C. v. Wijk 26; 1012; C. Schouten/J. Post-W. v. Duinen/B. Leendertz 61; 62. Finale: C. Schouten/J. PostJ. v. d. Heijden/C. v. Wijk 6—3; 4—6; 6—4.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3