Zuid-Oost-Aziatisch verdrag in Manilla goedgekeurd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw vliegtuig Verenigd optreden van acht landen bij elke aanval Weerbericht Londen dringt op conferentie vóór de UNO-zitting aan Viruly, terug op Schiphol, over de ramp van de Triton Tegen „aggressie" zonder meer Minister Algera kwam kijken bij Velserpont Alleen Adenauer zet zijn voet dwars om uitstel te verkrijgen Amerika bezorgd over Chinese botsingen r~ Het woord is aan „Over de vliegerij denk ik nog net als een week geleden" Moeder van zes kinderen met dolk vermoord Vliegend ledikant in Engeland gebouwd Eerste paar dagen rustig weer 69e JAARGANG No 51 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 20 A.R. partijconferentie Aanvullende verbindingen over Noordzeekanaal zijn in studie Prinses Margriet op de Najaarsbeurs immnmmmmm&mmmmm •mmmmmmmmmmmmmm Immammmmsammmm mmmmmmmmmmmmm Staking in Amsterdamse haven geëindigd Washington biedt Libanon militaire hulp aan Vermoedelijke dader, een Ambonees, bekent Rechtstandig de lucht in De Bilt voorziet: Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSEN, die zich sinds de oorlog onderscheidien door buitengewone vinding rijkheid op luchtvaartgebied, hebben een nieuw vliegtuig ontworpen dat rechtstan dig opstijgt en dat geen vleugels heeft. Het mag dus geen aeroplane genoemd worden, maar ons woord vliegtuig blijft houdbaar. In Engeland duidt men het voor lopig als een vliegend bed of vliegend ledi kant aan, maar die poging tot populaire voorstelling zal wel niet houdbaar blijken; de gedachte dat iemand erin, of liever erop zou kunnen slapen blijft verre. Volgens de mededelingen van minister Duncan Sandys, die een van Churchill's schoonzonen is (en wiens familienaam men uitspreekt als „Sends") bestaat het geval eigenlijk al leen uit een machine met een piloot er bovenop. Die machine is een straalmotor, of wellicht een combinatie van straal motoren. Détails zijn niet bekend; zij wor den voorshands zorgvuldig geheim gehou den. Wel heeft de minister te kennen ge geven d'at de verticale stijgkracht wordt geleverd door neerwaartse straal werking, dat die op zekere hoogte wordt gewijzigd en gesteund door achterwaartse straalwer- king en dat daarmee de horizontale vlucht begint. De News Chronicle heeft een van haar tekenaars opgedragen er schetsen van te maken op basis van die beperkte ont hullingen en het resultaat is een vloer met een machine erop; het ding spuit op teke ning I drie stralen omlaag en op II boven dien een straal achteruit. Volgens deze beelden zou men inderdaad veeleer ge neigd zijn het Vliegende Vloer dan Vliegend Ledikant te noemen. Die tekenaar heeft er weliswaar slechts naar kunnen gissen. Hij heeft het monster niet gezien. Niemand heeft het gezien behalve de ingewijden. Er zijn geen foto's van gepubliceerd, of schoon het al verscheidene malen gevlo gen moet hebben en dat nog wel „ergens boven de Midlands", die maar weinig een zaam gebied kennen. Maar het is blijkbaar niet hoog gestegen en heeft niet langer dan tien minuten achtereen kunnen vliegen; dan was de brandstof op. Niemand zal ge neigd ziin de toekomst van het ding op dat motief te onderschatten. De Wrights, Wilburg en Orville, die een halve eeuw geleden voor het eerst met een motor vlo gen, begonnen met een kleine minuut in de lucht te blijven, en wat is eruit gegroeid! Verticaal opstijgen is het reeds oude ideaal van vliegtuigbouwers. Dat blijkt dus nu verwezenlijkt te zijn en misschien luidt het wel een geheel nieuwe phase in de vliegtuigbouw in. De Amerikanen zijn trouwens ook gevorderd in deze richting: zij hebben twee straaljagers aangekondigd die „staande op hun staart" omhoogge- schroefd worden door propellors en dan per straalmotor in horizontale vlucht over gaan, zich vlak leggend. Uit het oogpunt van geschiktheid en comfort, zegt minister Sandys, heeft dit grote nadelen. Hij prefe reert zijn vliegend ledikant, of vliegende vloer of waar het ding dian ook op moge lijken. Captain R. T. Shepherd, wiers naam schaapherder betekent, hetgeen niet zozeer toepasselijk is op een spuwend gevaarte van drieënhalve ton, vindt het door Rolls Royce gebouwde Engelse product wel beha-gelijk. Hij heeft de News Chronicle medegedeeld dat hij het comfortabel vond en nergens last mee had. Hij veronderstelt dat hij zich correct uitdrukt als hij zegt „d'at hij lucht vaart-historie heeft gemaakt." Het lijkt er ongetwijfeld op. Hij is een oude rot in de vliegerij, vliegt al sinds achtendertig jaar, waarvan zestien als test-pilot van Rolls- Royce. En men noemt hem „Sbep". Welk dioel het ganse streven najaagt? Ik schrijf het niet neer zonder zucht: voorlopig alleen een militair doel. Had u iets anders verwacht? De vraag rijst meteen, of de Russen ook al verticaal opgestegen zijn. Tot diusver is daarvan niets bekend. Maar daarom zou het toch wel gebeurd kunnen zijn: ergens in Siberië bijvoorbeeld. Zij zijn meestal niet mededeelzaam. Interessant is de nieuwe vondst natuur lijk wel. Maar moet men er blij mee zijn? Vanwege de vooruitgang? Het is helaas al te duidelijk dat technische vooruitgang en „de vooruitgang" geenszins hetzelfde zijn en dat die eerste, omdat men hem niet in zijn gevolgen beheerst, de laatste in drei gend gevaar doet verkeren. R. P. De Anti-Revolutionaire Partij houdt op 13 en 14 October in hotel Wittebrug te 's Gravenhage een partijconferentie. De heer A. W. Biebenga Wzn., lid van de Tweede Kamer, zal spreken over het ad vies van de Sociaal-Economische Raad in zake de wettelijke ouderdomsverzelcering. Prof. dr. R. Schippers zal spreken over „De doorbraak haar betekenis en achter gronden", dit in verband met het mande ment der R.K. bisschoppen. MANILLA (Reuter) De delegaties van Australië, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeiand, Pakistan, de Philippijncn, Thailand en de Verenigde Staten hebben heden een verdrag voor collectieve veilig heid goedgekeurd, waarin de landen zich verbinden tot verenigd optreden tegen iedere aggressie in Zuid-Oost-Azië of het Westelijke gedeelte van de Stille Oceaan- Men kwam tevens overeen een beginsel verklaring uit te geven, welke bekend zal staan als het Handvest van de Stille Oceaan. Het nieuwe verdrag is tot stand gekomen na een conferentie van drie dagen in Manilla. Men verwacht, dat de volledige tekst die tien artikelen omvat, nog heden bekend zal worden gemaakt. Het is nog niet duidelijk, of ook de Pa kistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan, het verdrag zal tekenen. Maandag werd gezegd dat hij eerst zijn regering zou moeten raadplegen, daar hem geen machtiging was verleend een over eenkomst te tekenen. Er komt een defensie-raad, die de mili taire plannen zal opstellen, welke in geval van een gewapende aanval van buitenaf op een der lidstaten, zullen worden uitge voerd. De raad heeft ook de bevoegdheid in voorkomende gevallen uit te maken of economische hulp aan lid-staten moeten worden verleend. Ongedacht Er is verscheidene uren beraadslaagd over de redactie van artikel vier, dat han delt over het toepassen van het verdrag in geval van een aanval. In de oorspronkelijke tekst was gesproken over „communistische aggressie". Uiteindelijk is besloten deze omschrijving te laten vervallen. Artikel vier bestaat uit vier zinsneden. In de eer ste wordt gezegd dat de staten-onderteke- naars in geval van een aanval gezamenlijk in actie zullen komen. De tweede voorziet in onderling overleg in geval van een van buitenaf uitgevoerde aanval op een der lid-staten. In de vierde alinea is vastge steld, dat de deelnemende mogendheden an dere staten-niet-leden in geval van een aan val te hulp kunnen komen, indien het aan gevallen land hulp inroept. In conferentie kringen wordt verklaard, dat deze bepa ling een ongedachte versterking van het verdrag is. Militaire deskundigen der acht betrok ken staten zullen plannen opstellen, die in geval van een aanval in het verdragsge- bied zullen worden uitgevoerd. Men verwacht, dat de eerste bijeenkomst van de defensieraad in het komende voor jaar zal worden gehouden, nadat het Ame rikaanse Congres het verdrag zal hebben besproken. AFP. Sir Zafroellah Kahn verklaarde bij het verlaten van het paleis, waar de conferentie werd gehouden, dat men had getracht het verdrag met alle mogelijke middelen te verbeteren en dat dit was gelukt. De Britse vertegenwoordiger, Lord Reading, verklaarde tevreden te zijn. De minister van Buitenlandse Zaken der Philippijnen en de voorzitter van de con ferentie, Carlos Garcia, zei, dat de teleur- De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft Dinsdagmiddag met de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, een bezoek gebracht aan de ponten hij Velsen, de pontverbinding bij Buitenhuizen en de sluizen te IJmuiden. Het bezoek van de minister houdt ver band met de omstandigheid, dat de Rijks waterstaat de mogelijkheid van aanvullen de verbindingen over het Noordzeekanaal onderzoekt, die de verkeersopstoppingen bij de ponten zouden kunnen verminderen. stelling over de verwerping van een garan tie in de lijn van de NAVO was verzacht door de Amerikaanse belofte onmiddellijk tot actie over te zullen gaan ingeval van een communistische aanval op een lid van het verdrag. „Als de Verenigde Staten een dergelijke actie ondernemen in geval van communistische aggressie, is dat ons vol doende," aldus verklaarde Garcia. Prins Wan van Thailand zeide, dat het een goed verdrag is en hij tevreden is. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, zei over het ver drag laconiek: „goed". In een apart protocol wordt voorziening gemaakt voor Laos, Cambodja en Viet nam, die in feite onder bescherming van het verdrag worden gesteld. Hongkong en Formosa zijn uitgesloten. Van gezaghebbende zijde is te Manilla vernomen dat de Amerikaanse delegatie heeft verklaard dat de Verenigde Staten zich slechts in geval van een communisti sche aanval op een der staten-leden ver plicht achten tot actie over te gaan. De andere delegaties hebben met deze Ame rikaanse verklaring ingestemd. LONDEN (Reuter-DPA-ANP) Groot- Brittannië hoopt nog steeds, dat een negen- mogendhedenconferentie over Europese defensievraagstukken, voor het begin van de Algemene Vergadering van de UNO op 21 September kan worden gehouden. Vol gens diplomatieke kringen te Londen zal de Britse regering hedenmiddag op een kabinetszitting beslissen of uitnodigingen voor de conferentie zullen worden verzon den. De ontvangst van het Britse voorstel in de hoofdsteden van de uitgenodigde landen zou gunstig zijn. Bij het peilen van de me ningen is voorgesteld, de conferentie in Londen te houden en niet later dan 14 Sep tember. De West-Duitse Bondskanselier wenst niet alleen uitstel van de conferentie, doch hij wenst liever ook geen conferentie van negen, als deze zo slecht zou worden voor bereid, dat het gevaar voor een mislukking als in Brussel zou bestaan, aldus wordt in politieke kringen in Bonn de opvatting weergegeven, die dr. Adenauer aan de Britse en Amerikaanse Hoge Commissaris in Bonn, Sir Frederick Hoyer-Millard en James Conant heeft bekendgemaakt. Een uitstel, al is het slechts enkele da gen, acht de bondskanselier alleen al ge wenst omdat hij er in elk geval prijs op stelt het aangekondigde debat over de poli tieke toestand in de Bondsdag te houden voordat hij naar Londen gaat. Adenauer wenst kennelijk de ruggesteun van zijn parlement te krijgen, waardoor hij hoopt met des te meer jezag te kunnen optreden. De Bondsdag is voor Dinsdag bijeengeroe pen om een verklaring der regering aan te horen. Het zal, naar men verwacht, twee dagen in beslag nemen. Er wordt dan ook gesproken van de mogelijkheid de Londen- se conferentie twee dagen later te doen beginnen dan was voorzien. Politieke waarnemers nemen aan, dat zulk een uitstel de bondskanselier des te meer gelegen zou komen, daar hij nog al tijd wacht op een Frans alternatief. On danks de reis, die staatssecretaris Hall- stein tijdens het weekeinde naar Parijs maakte, schijnt men in Bonn over de Fran se bedoelingen nog altijd in het duister te tasten. De Franse Hoge Commissaris in Bonn, André Frangois-Poncet, is de laatste van de vertegenwoordigers der Westelijke bezetters, die Adenauer deze week zal op zoeken. Voordien houdt men zich in offi ciële kringen te Bonn ten aanzien der voor gestelde conferentie zeer gereserveerd en het ziet er naar uit, dat men de Franse gezichtspunten voor een beraad van negen landen wil afwachten. Adenauer heeft voor heden zijn kabinet bijeengeroepen tenein de het over de komende stappen te raad plegen. De buitenlandse commissie van de Bondsraad, de vertegenwoordiging der provincies, is voor morgen naar Bonn ont boden. Canada is bereid deel te nemen aan de conferentie op voorwaarde, dat zij niet in strijd komt met de vergadering van de raad van ministers van de NAVO, die er op volgt. Volgens de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, is toetreding van West-Duitsland tot de NAVO de enige oplossing voor het pro bleem van de Duitse herbewapening. Het teruggeven van volledige souvereiniteit aan Duitsland op dit ogenblik zou het einde betekenen van het Atlantisch bondgenoot schap en het streven naar eenwording van Europa, aldus de Canadese minister. De Nederlandse regering is bereid, een In Zagreb (Joegoslavië) heeft een congres plaats, waaraan afgevaardigden van zestien landen deelnemen en dat zich bezig houdt met de bespreking van maatregelen tot bescherming, voeding en opvoeding van kinderen. De foto toont het Joegosla vische staatshoofd Tito, die het congres opende. Rechts de Franse afgevaardigde mevrouw Maurrier, die Tito een oorkonde aanbood waarop „de rechten van het kind" waren weergegeven. (Van onze correspondent in Washington) Washington heeft met enige bezorgdheid kennis genomen van de toenemende be schietingen en luchtaanvallen over en weer tussen Quemoy en Amoy. De vraag of de Verenigde Staten zullen ingrijpen bij een invasie op Quemoy is nog altijd niet be antwoord. Ingrijpen staat alleen vast in dien een invasie op Formosa zal geschie- i den. Hierover hebben noch Eisenhower, noch Dulles twijfel doen bestaan. Over de verdediging van de kleinere eilanden is daarentegen niets bekend. Washington acht het mogelijk dat de Chinese communisten luchtaanvallen zul len ondernemen op vliegvelden, op For mosa, vanwaar de luchtmacht van Tsjang Kai Tsjek opereert tegen Amoy en andere delen van communistisch China. Luchtaanvallen op Formosa betekenen nog geen invasie van dit eiland. Niettemin is het niet geheel denkbeeldig, dat de Ver enigde Staten op deze manier in de ge vechtshandelingen betrokken kunnen wor- i den. Vandaar de bezorgdheid. uitnodiging te aanvaarden. Nederland zal naar alle waarschijnlijkheid worden ver tegenwoordigd door de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen. De Noorse regering heeft besloten geen uitnodiging voor de conferentie te verzoe ken. De minister van Buitlandse Zaken, Lange, heeft verklaard, diat hij overleg had gepleegd met de Deense regering. Men was van oordeel, dat het op dit ogenblik niet juist zou zijn een initiatief in die richting te nemen. Het is duidelijk, dat er geen definitieve beslissing kan worden genomen zonder besprekingen in de NAVO-raad, aldus de minister. De West-Duitse staatssecretarissen Hall- stein en Blankenheim hebben in het afge lopen weekeinde in Brussel besprekingen gevoerd met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, over kwesties, die gerezen zijn ais gevolg van de Franse verwerping van de E.V.G. Het plan zou bestaan dergelijke besprekingen ook met de andere landen van de E.V.G. te voeren. Senator Alexander Wiley, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, is te Charwell, in Kent, aangekomen om met premier Churchill de huidige stand van de Euro pese defensievraagstukken te "bespreken. Hij heeft reeds een onderhoud met Ade nauer over deze zaak gehad. In kringen van het Britse Hoge Commis sariaat in Bonn wordt het zeer onwaar schijnlijk geacht, dat de voorgenomen con ferentie der negen landen in de eerstvol gende weken tot stand kan komen. Op grond van de door de Britse diplomaten in de hoofdsteden ingewonnen inlichtingen meent men te moeten aannemen, dat een uitstel tot na de NAVO-conferentie in Washington waarschijnlijk is geworden. België is bereid tot deelneming aan de conferentie als door Groot-Brittannië voorgesteld. Na de opening der naar haar genoemde hal op de Utrechtse Najaarsbeurs maakte Prinses Margriet met Koningin Juliana een rondgang over het terrein. Hier ziet men haar voor een maquette van het nieuwe Rotterdamse gemeente-ziekenhuis. Sedert vanmorgen acht uur hebben de Amsterdamse havenarbeiders, die gister morgen voor 24 uur in staking gingen ter ondersteuning van hun looneisen, het werk hervat. De directies der scheepvaartmaat schappijen en havenbedrijven, die gister middag in vergadering bijeen zijn geweest, hebben medegedeeld, dat over de uren dat gestaakt is geen loon zal worden uitbe taald. De plaatselijke afdeling van de Algemene Bedrijfsbond Transport (EVC) deelde mede, dat vanmorgen de schuitenvoerders, ongeveer 110 man, in staking zijn gegaan, voorlopig voor 24 uur, ter ondersteuning van looneisen. BEIROET (Reuter) De Verenigde Staten hebben voorgesteld Libanon mili taire hulp te verstrekken op dezelfde basis als Irak, aldus is in diplomatieke kringen te Beiroet vernomen. Ook hebben de Ame rikanen vermeerdering van economische hulp en financiering van grote Libanese plannen aangeboden, aldus berichten uit genoemde bron. De Amerikaanse hulp aan Irak is een onvoorwaardelijke gift zonder verplichtin gen voor Irak. De Verenigde Staten hebben Perzië eco nomische hulp tot een bedrag van tien millioen dollar toegekend. Sedert Septem ber 1953 is thans in totaal voor 70 mil lioen dollar economische hulp aan Perzië verleend. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S „Over de luchtvaart denk ik nog pre cies zo als een week geleden. Het is het prettigste leven, dat ik me voor een man kan voorstellen", aldus com modore A. Viruly, toer hij vanochtend uit Shannon op Schiphol terugkwam, samen met eerste vlieger Parfitt en boordwerktuigkundige Rademakers. Hij werd begroet door directieleden der KLM. en door tientallen andere belangstellenden, waaronder zich ook zijn dochter Avyola en zijn zoon Maar ten bevonden. Over de ramp zelf en speciaal over de omstandigheden, waaronder deze geschied is, mocht Viruly weinig zeggen. Hij is voor de onderzoekingscommissie op Shannon een van de hoofdgetuigen en hij achtte het onjuist, daarover nu al te veel te vertellen. Op de vraag of er meer mensen gered hadden kunnen worden, wanneer men op het vliegveld eerder alarm had geslagen, antwoordde hij, dat de passagier, die op de staart zijn toevlucht gezocht had, maar later van uitputting afgegleden is, waar schijnlijk te redden was geweest, als er eerder hulp opgedaagd was. Voor de an dere mensen geloofde Viruly niet, dat hulp op tijd aanwezig had kunnen zijn. Hij zei zeer positief, dat de mensen, die nog in de stoelen lagen toen hij voor de laatste maal het toestel verliet, naar zijn mening reeds door benzinedampen waren omgeko men. Over de gebeurtenissen achter in het toe stel, zei hij, dat hij daar onmogelijk kon komen, aangezien het water daar te hoog stond. „Ik weet alleen, dat daar niemand uitgekomen is. Wel weet ik, dat de passa giers geprobeerd hebben de achterste deur te bereiken. Er is daar een opeenhoping met de dinghie te bereiken. Tenslotte zei hij: „Wij, de vliegers, zijn een stukje in de legpuzzle, die de com missie op Shannon ineen moet passen. Al leen die commissie kan een volledig beeld krijgen". Hij sprak zijn grote bewondering uit voor de verdiensten van de jongeren onder de bemanning. „In zulke ogenblik ken, als het mensen slecht gaat, doen zij het goed. Het was werkelijk Holland op zijn best". Diamanten in de vrachtruimte van Triton Een woordvoerder vain de KLM heeft meegedeelde dat zich in de vrachtruimte van de verongelukte Triton diamanten be vinden, die mogelijk een milhoen dollar waard zijn. Men kan niet bij de ruimte, waarin nog andere kostbare vracht is, ko men, omdat deze zich onder de romp be vindt en onder water in de modder ligt. Het vliegtuig zou eerst geborgen moeten worden. In de nacht van Maandag op Dinsdag is een 35-jarige inwoonster van Tuindorp- Wellelooi in Limburg (gemeente Bergen), mevrouw L.-J., die moeder was van zes kin deren, door een steek in het hart vermoord. De vermoedelijke dader, een 27 jaar oucie Ambonees uit het kamp Well, is later in die nacht gearresteerd. Omstreeks elf uur Maandagavond zou de Ambonees aan de van mensen ontstaan. De steward heeft woning van de familie L. aangeklopt heb ben. Hij werkt reeds drie jaar als tuinders knecht op het bedrijf van de heer L., zodat h\j ter plaatse goed bekend is. Mevrouw L.-J. deed hem open, waarna de Ambonees vrijwel direct zijn daad ten uitvoer moet hebben gebracht. Een meisje, dat in de buurt woont en bij de familie L. de nacht zou doorbrengen, heeft van haar bed uit de stem van de Ambonees herkend. Ook me vrouw L.-J. heeft diens naam nog uitge sproken voor zij overleed. De heer L. was op dat ogenblik niet thuis. De Ambonees, die aanvankelijk ontkende, iets met de zaak te maken te hebben, heeft gistermorgen bekend. ook nog gepoogd de deur te openen, maar de machine was verwrongen, daardoor lukte het hem niet". Viruly zei voorts, dat hij een man zag, die voorin tussen twee stoelen beklemd lag. „Ik dacht, dat hij bewusteloos lag". Dat was een man voor wie Viruly met alle ge weld nogmaals in de machine wilde terug gaan. Driemaal had hij al een poging ge daan. maar zijn medebemanning hield hem van een vierde tocht terug. Hij had ook de stemmen van de twee passagiers op het staartstuk gehoord. Het was stikdonker, hij wist niet precies waar ze zaten en door stroom en wind was het onmogelijk hen Een Arabisch spreekwoord: Gooi een gelukkig man in zee en hij komt eruit met een vis in zijn mond. (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië bezit geen vliegende schotel, maar wel een vliegend ledikant. Dit is onthuld door de minister van Be voorrading, Churchill's schoonzoon Duncan Sandys, tijdens een maaltijd ter gelegen heid van de openin.g der jaarlijkse lucht vaartdemonstratie in Farnborough. Het vliegende ledikant is niet veel meer dan een vliegtuigmotor met een piloot er op, zonder vleugels of wieken. Uit een horizontale positie stijgt het toestel lood recht op. Het gewicht bedraagt drie en een halve ton. Enige weken geleden maakte het zijn eerste vlucht. Het bleef onder vol ledige controle tien minuten in de lucht en landde zonder moeite. Mogelijk zal dit experiment tot een nieuwe omwenteling op luchtvaartgebied leiden. De machine werd door Rolls Royce geconstrueerd in samenwerking met het departement van Bevoorrading. Op 3 Augustus ging het ding voor het eerst de lucht in, gevlogen door de chef- invlieger van Rolls Royce. Het toestel be staat uit niets anders dan twee straal motoren, een samenstel van buizen en een zitplaats voor de piloot in de open lucht. Het toestel is zeven meter in doorsnee. Na tien minuten moet het landen, omdat de benzine-voorraad dan op is. Het recht hoekige lucht-ledikant heeft vier kleine wielen. Het werd gemaakt om te bewijzen, dat een toetsel dat zwaarder is dan de lucht, kan opstijgen en stil blijven staan in de lucht. Het kan zich nog niet voor waarts bewegen, maar de piloot kan de machine zo manoeuvreren, dat zij lang zaam zweeft. Een aantal kleine straal motoren houden haar in evenwicht. De maximale hoogte bij de proefvluchten bereikt, was tien meter. Wegens de grote hitte van de uitlaatgassen kan het niet van een gewoon veld opstijgen, doch alleen van een betonnen baan. Het KNMI deelt mede: Nadat de eerste dagen van September op het vasteland van West-Europa bijna overal zomers weer hadden gebracht, waarbij ook in ons land maximumtemperaturen van meer dan 25 graden voorkwamen, begon Zaterdag de invloed van Oceaandepressies zich verder naar het Oosten uit te breiden. De warme lucht werd daarbij uit onze omgeving ver dreven, hetgeen op verschillende plaatsen met onweer gepaard ging. Dinsdag passeer de een nieuw front ons land. Dit. bracht bijna overal regen, doch de hoeveelheden liepen van plaats tot plaats sterk uiteen. Na de frontpassage nam de bewolking snel af en kon de temperatuur sterk dalen, waarbij op vele plaatsen mist ontstond. Op de Oceaan heerst een tamelijk grote depressieactiviteit. West-Europa bevindt zich echter aan het randgebied van de depressies, zodat de eerste paar dagen slechts weinig betekenende storingsgebie- den tot onze omgeving zullen kunnen door dringen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Sf C C m C u Eu i rï i «i. ut Sg *2 - o s 2 ratt O SS EzS Stockholm zwaar bew. zzo 1 16 0 Oslo nevel ONO 1 17 1 Kopenhagen mist ZO 8 18 0 Amsterdam mist ZZW 5 18 2 Londen zwaar bew. z 4 20 0 Parijs mist O 1 19 0 Bordeaux mist windstil 21 0 Grenoble zwaar bew. NW 4 26 C.l Nice zwaar bew. NW 1 25 0 Genève zwaar bew. windstil 24 2 Zürich mist O 2 25 5 Locarno zwaar bew. windstil 26 3 Berlijn nevel NO 2 23 15 Franfort nevel ZZW 3 23 1 München zwaar bew. Z 3 24 0 Innsbruck nevel windstil 24 5 Rome licht bew. windstil 32 0 Ajaccio zwaar bew. DNO 3 26 0 'Wm-rvvv Neerslag laatste 24 uur cvrrorymv* *rrrrmY\yrcrf!A-mmiO0CX MINDER KOl'DE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat motregen. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid-West en Zuid. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 9 September Zon op 6.03 uur. onder 19 11 uur Maan op 17.29 uur onder 1 32 uur. Maanstanden 12 Sept. 21-19 uur Volle maan 19 Sept 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept 150 uur Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 September Hoog water: 11 59 en uur. Laag water: 6.56 en 19.35 uur. Donderdag 9 September Hoog water: 0.37 en 13.13 uur. Laag water: 8.25 en 20.55 uur. xxxxxxmxxxxwxoxx»vXuxw«A^

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1