Luthers hofje aan Witte Herenstraat onderging 150 jaar geleden wijziging inpers DANSSCHOOL T. GRIEK Vier en twee jaar geëist tegen tweetal dat treinontsporing beraamde Auto dook in de Leidsevaart Kort en bondig Haarlemse delegatie naar internationaal congres Orgelspel door Klaas Bolt de redactie neven aan Hoofdverdachte volledig toerekeningsvatbaar Amsterdamse Beurs Bloemendaal Aanleiding voor fees telijke herdenking Krotopruiming en sanering Burgerlijke Stand van Haarlem Aalsmeerder verdacht van verduistering Orgelconcert op Donderdagmiddag Nogmaals „Bernadette" op de „Bosbeek" Ruim 185 mille voor woningverbetering GEERTS KOOPT ALLES Harmonie „Crescendo" met concert in de Hout Argentijnse ambassade in Guatemala stroomt leeg Sluiting strandseizoen Voetballende ambtenaren besluiten zomerseizoen Politie-ambtenaren visten om prijzen WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 H.AARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de omgeving van het Luthers hofje aan de Witte Herenstraat zijn twee jaar tallen te vinden, die verband houden met de bouw en verbouw van de huisjes. Op een hek is het jaartal 1605 te vinden, en vroeger werd aangenomen, dat omstreeks dat jaar de Lutherse kerk gebouwd is en enkele huisjes aan de Zuidzijde tot stand gekomen zijn. Op een steen wordt de aan dacht gevraagd voor een herbouw door H. H. Timmer, I. A. Kruseman, F. W. Koelman en I. Dankmeyer jr. Ook staat M er op: An 18 04 no. Vermoedelijk is in 8 de achtste maand (Augustus) van het jaar 1804 de herbouw gereed gekomen. In ieder geval waren er in het begin van de negen tiende eeuw plannen bij de kerkeraad van de Evangelisch Lutherse gemeente de huis jes af te breken en aan de grond een andere bestemming te geven. De plannen werden echter niet uitgevoerd, integendeel, een aantal leden bracht geld bijeen voor een kapitaal en daardoor was het mogelijk tot herbouw over te gaan. Een commissie werd verzocht speciale zorgen aan het hofje te wijden. Drie per sonen (een ouderling, een diaken en een kerkrentmeester) vormen het college van regenten en regelen de zaken. Negen Lu therse dames (in het reglement is bepaald, dat ze uit de werkende stand moesten zijn, zoals dienstboden en naaisters) wonen er in de huisjes. Zij zijn weduwen en genie ten een rustig leven aan de voet van de kerk. Regelmatig ontvangen zij een toe lage, brandstoffen en met Kerstmis een versnapering. Een halve eeuw geleden bedroeg de toe lage 3 per jaar en met Kerstmis werd nog een 1 uitgekeerd. In 1947-1948 bij de restauratie van de kerk zijn de huisjes ook hersteld en in 1952 zijn ze opnieuw behangen en geschil derd. De rioleringbuizen waren aangeslibd en voorzieningen moesten getroffen wor den. De tuin werd opnieuw aangelegd en wel in Franse stijl. In de huisjes is een drukknop aangebracht, waardoor de be woonsters in geval van nood de koster en kosteres om hulp kunnen vragen. Op het ogenblik liggen de leeftijden tussen 70 en 80 jaar. Niet lang geleden woonde er een dame van 92 jaar op het hofje. Een dame in het college Het college van regenten heeft geduren de een reeks van jaren uit heren bestaan. De laatste tijd is ook een dame in het col lege opgenomen, hetgeen van groot belang werd geacht. Na het overlijden van de heer Van de Wetering werd mejuffrouw C. A. Doorn regentes; zij is opgevolgd door mevrouw C. M. H. Keizer-Kalt, die thans als presidente optreedt; de heer R. W. Poolman vervult het secretariaat en de heer J. Haar beheert de penningen. Dagje uit Het college van regenten heeft in het feit. dat het hofje honderdvijftig jaar gele den verbouwd is, aanleiding gevonden de bewoonsters, ieder met een geleidster,en de beide predikanten van de Evangelisch Lutherse gemeente uit te nodigen voor een autobustocht. De reis wordt morgen, Don derdag 9 September, gemaakt. Gereden wordt via Vogelenzang naar Noordwijk, Leiden en Avifauna; vervolgens langs de Na.v wij vernemen zal een delegatie van het Haarlemse gemeentebestuur van IS September tot 1 October een in Edinburgh te houden internationaal congres over krot- opruiming en stadssanering bijwonen. De delegatie bestaat uit de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, het hoofd van de zevende afdeling van de gemeentesecretarie, de heer M. H. van der Hoeven, en het hoofd van de Stede- bouwkundige afdeling van Openbare Wer ken, ir. A. van der Steld. Zoals men weet houdt het gemeentebe stuur van Haarlem en inzonderheid wet houder Happé zich met het probleem van de sanering van de oude stadsdelen de laat ste tijd intensief bezig. Indertijd berichtten wij reeds, dat met een woningonderzoek in Spaarndam werd begonnen. Dit onderzoek is inmiddels voltooid er. het is de bedoeling dat geleidelijk de ene na de andere stads wijk zal volgen, een werk waarmee Bouw en Woningtoezicht uiteraard nog wel een paar jaar zal bezig zijn. Daarnaast vragen de bijkomende proble men van de krotopruiming de aandacht van de betrokken instanties en deskundigen zoals de nieuwe huisvesting van hen die door de sanering een andere woonplaats moeten zoeken. Het ligt voor de hand, dat hier geval voor geval weer andere moei lijkheden oplevert omdat zeer velen ge bonden zijn, wat hun maatschappelijke en materiële basis betreft, aan een woonplaats in een oude stadswijk. Het zal onder meer de taak van de nieuwe adviseur voor maat schappelijk werk, drs. W. Hazevoet, zijn om deze gevallen te bestuderen. Wij hebben er reeds op gewezen, dat in zonderheid de bouw van een nieuw politie bureau en daarna ook de sanering van Ro- zenprieel krotopruiming op grote schaal met zich zal brengen. Het is met het oog op de omvang van al deze vraagstukken, dat het gemeentebe stuur zich ook in het buitenland gaat oriën teren omtrent de wijze waarop daar der gelijke problemen worden aangepakt. HAARLEM, 7 September 1954 ONDERTROUWD: 7 Sept., Chr. Nijhof en G. Bovenhorst. GEHUWD: 7 Sept., P. M. Kok en 1. de Looper; H. van der Westen en A. A. M. van Borre. BEVALLEN van een zoon: 5 Sept., P. J. ErkendiepCumber; F. M, A. Huinen— Vosse; 7 Sept., C. J. Peters—van Draanen. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., P. A. CatsBerkelaar; H. H. M. Silvisvan den Bosch; 7 Sept., E. Geus—Azier; H. Bakker— Atterna. OVERLEDEN: 4 Sept., J. L. van Walstijn, 50 j.. Bakkumstraat; C. G. Stokdijk, 83 j., Gasthuisvest; 5 Sept., J. P. Kuenen, 83 j., Voorzorgstraat; J. D. Wempe, 79 j., Voor zorgstraat; A. Bakker, 69 j„ Linschoten- straat; F. M. Boeziek—van Gladbeek, 67 j., Rijksstraatweg; 6 Sept., J. B. A. Kwast, 75 j., van Nessiraat; H. Th. J, van Vlijmen, 84 j., Garenkokerskade. Bij de bouw van de Lutherse Kerk in het begin van de zeventiende eeuw zijn vier huisjes tegen de kerk gebouwd. Deze huisjes vormden met vijf later gebouwde huisjes het Lutherse hofje. Vecht, naar Soestdijk, 't Gooi en Schiphol. In de loop van de dag zal de verlichting in de tuin worden aangelegd. Als de da mes des avonds terugkeren zal de verlich ting ontstoken worden. Het gezelschap blijft dan nog enige tijd in de kerkeraads- kamer bijeen. De verlichting zal ook Vrijdag- en Zater dagavond branden. Belangstellenden zullen in de gelegenheid worden gesteld op de drie avonden een bezoek aan het hofje te brengen. Stichtingsjaar onzeker Werd vroeger verondersteld, dat de kerk omstreeks 1605 gebouwd is, later heeft een onderzoek van de stadsarchivaresse me juffrouw dr. G. H. Kurtz aangetoond, dat de bouw omstreeks 16-4-1615 is geschied. Wie de stichter van het hofje is geweest is niet vermeld, maar mogelijk heeft de ker keraad de bouw van de kerk en de huisjes gecombineerd. Er werden vier huisjes ge bouwd tegen de kerk; later zijn er vijf bij gekomen aan de zijde van de Magdalena- straat. In het begin van de zeventiende eeuw zijn de kerk en de huisjes gebouwd op de grond waar vroeger de boomgaard is ge weest van het klooster der Remonstreiten of Norbertijnen. Het terrein van dit kloos ter werd begrensd door de Zijlstraat, Witte Herensteeg (thans straat), de Kinderhuis- vest en de Magdalenastraat. ADVERTENTIE Opticien Zijlstraat 97 - Haarlem De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam meende evenals de Haarlemse rechtbank dat de zaak tegen de Aalsmeerder G. E., verdacht van ver duistering in dienstbetrekking van een be drag groot 5573,50, door telkens te Aals meer verschillende bedragen in geld zich toe te eigenen ten nadele van zijn patroon, dat niet volstaan kan worden met een gehele voorwaardelijke straf. Wel wilde hij een lagere straf eisen dan de rechtbank had opgelegd en eiste een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk (vonnis rechtbank tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk). Bovendien wenste de procureur-generaal, dat in het vonnis een bepaling moet wor den opgenomen, dat verdachte iedere week 15 afdraagt voor het restant van de schuld van 2400. Uit de behandeling van de zaak voor het hof bleek, dat de patroon in 1953 van klan ten klachten kreeg, dat zij twee keer uit genodigd werden, om te betalen. De pa troon vroeg E. om inlichtingen, doch deze zeide van niets te weten. Toen hij naar de telefoon greep, om de politie te waarschu wen, gaf de verdachte toe gelden geïnd te hebben, zonder die in de boeken te ver antwoorden. Zelf dacht hij, dat het ver duisterde bedrag 1500 was, maar een controle wees uit, dat het bedrag op 5573,50 bepaald moest worden. Verdach te tekende een schuldbekentenis van ƒ5000, waarvan hij ƒ2.600 heeft afgedragen. De patroon als getuige gehoord meende, dat pas 1.600 was afgedragen, doch hij zal de boeken nog eens nazien. Mr. B. W. Stomps, die als verdediger op trad, merkte op, dat de nieuwe patroon vol lof is over verdachte en hij werkt mee, dat de schuld afgelost wordt. Pleiter drong aan op een gehele voorwaardelijke straf in het belang van het gezin. Het hof zal op 21 September uitspraak doen. Klaas Bolt, de tweede stadsorganist, liet zich Dinsdagavond tijdens de gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk ook gel den als componist van een aantal cano- nische voorspelen, die met hun klare structuur en ongeforceerd karakter een bijzonder goede indruk maakten. Bolt slaagde erin een rustige bezonnenheid te suggereren, ondanks de kunstmatige procé dés die hij te pas bracht, zoals in het voor spel tot Gezang 192, waar hij het antwoord in de verbreding laat optreden goed scholastiek contrapunt, maar met fantasie aangewend. Dat maakt dat zelfs een een voudige canon in de octaaf heel mooi klinkt. De concertgever vertolkte ook een variatiewerk op Gezang 78 (de Veni-Crea- tor-melodie) van Gerard Kremers, waarin dingen voorkomen die gewaagder zijn, doch waarin enige originele vondsten in de vormgeving de aandacht trokken. Jam mer vind ik het, dat het stuk zonder af rondende coda besluit. Als hoofdschotel speelde Bolt dit keer Preludium en Fuga in f van Bach. Hij wist dit monothematische Voorspel mooi duide lijk te houden en de vijfstemmige Fuga statig maar niettemin sostenuto voor te dragen. Aansluitend bij deze Bach-fuga met haar verminderde septiemsprong in de tweede maat, had Klaas Bolt nog een Adagio van Bach en een Fuga van Handel op zijn programma, die op een soortgelijk thema gebouwd zijn. Handels gegeven is een „Alle Welts"-thema, dat hij in zijn oratoria vaak te pas bracht en waarmee ook Haydn (in een strijkkwartet) en Mo zart (in het Requiem) hun voordeel ge daan hebben. Een mooi met mixturen gekleurd voor spel van Scheidemann en een ander van Joh. Walther, vertolkt met treffend uitko mende canon tussen bas en tenor, hadden als opening van het concert gediend. Ver der kreeg de Fuga in as van Brahms een mooie beurt en besloot Bolt zijn bespeling met een brillante vertolking van de Ricer- care van Jacob Bijster. JOS. DE KLERK Het programma der orgelDespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 34 uur door George Robert luidt: 1. Capriccio pastorale, G. Frescobaldi; 2. Fantasia e Fuga a. kl. t., J. S. Bach; 3. 5de Concert F gr. t. (Larghetto, Allegro, Alla siciliana, Presto), G. F. Handel (Dupré); 4. Canzona, D. Zipoli; 5. Preludium, Intermezzo en Thema met Variaties, H. Strategier; 6. Choral I, H. Andriessen. (Verkort weergegeven) Collecte. In de week van 30 Augustus tot en met 4 September is er een collecte gehouden voor „Draagt elkanders lasten" en „Zuid-Nederlands Sanatorium". Ik heb zo het vermoeden, dat de opbrengst hier van maar zeer gering zal zijn geweest, om dat er juist de week daarvoor ook een col lecte voor de t.b.c.-bestrijding was gehou den. Bijna huis aan huis wilde men niet geven, omdat men pas voor dit doel had geofferd. Nu vraag ik mij af of het niet mogelijk is de verschillende collecten met wat gro ter tussenruimten te houden, want op deze wijze zit men elkaar maar lelijk in de weg. Nog beter lijkt het mij wanneer de be nodigde geiden via de belastingheffing werden binnengehaald. Op die manier kan niemand zich aan zijn verplichting onttrek ken en ieder mens zal dan naar draag kracht moeten bijdragen. Dan maar liever wat minder spontaan en wat meer geld in het laadje. COLLECTANT. Van het openluchtspel „Bernadette", dat reeds enige malen door Heemsteedse leken- spelers onder leiding van Anton Sweers op het landgoed „Bosbeek" te Heemstede werd opgevoerd, zal op Zondagavond 12 Septem ber nog een vertoning worden gegeven. De post voor onderhoudswerken aan Haarlemse woningcomplexen, zoals die door de Haarlemse raad vanmiddag zal worden behandeld, is op het laatste ogen blik verdubbeld. In ons blad van Vrijdag hebben wij reeds bericht, dat voor allerhande onderhouds werk voornamelijk herstellingen aan schuren bij een aantal complexen van woningbouwvei-enigingen een totaalbedrag van 92.712 werd gevraagd. Dit bedrag wordt thans vrijwel verdub beld, want in een nagekomen raadsvoorstel wordt nogmaals 92.400 gevraagd voor het vernieuwen van schuren, schuttingen en terreinafscheidingen bij het complex van honderd gemeentewoningen aan en bij het Meidoornplein. Ook de paden en speel plaatsen zullen worden opgehoogd en er zullen voorzieningen ten behoeve van de kolenberging worden getroffen. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Clubs voor beginners, gevorderden, gehuwden en Medal Test. Inschrijving dagelijks. Prospectus wordt U op aanvraag gratis toegezonden. ADVERTENTIE Meubilair, antiek, porcelein, goud en zilver. - Taxatie TEL. 14672 - LANGE VEERSTRAAT 2 De Haarlemse muziekvereniging „Harmo nie Crescendo" zal op Zondag 12 September, aanvang drie uur, haar serie zomerconcerten afsluiten met een uitvoering in de muziektent in de Hout. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: 1. W. H. de Monchy mars, Jac. J. Bijster; 2. Frau Luna, P. Lincke; 3. Geschichte aus dim Wiener Wald, Strauss; 4. Arlésienne Suite no. 2. G. Bizet; 5. Grenadiersmars, Dunkier; 6. Ouverture Bohémienne, Balfé; 7. Weaner Madlen, Ziere; 8. Suite Ballet, Popy; 9. Spear Mint. mars, Turine. De Utrechtse rechtbank behandelde gis teren voor de tweede maal de zaak tegen de 36-jarige verzekeringsagent Hendrik de V. te De Bilt en de 33-jarige Harry de V., oud-SS-er uit Zeist, wier zaak in Maart werd aangehouden voor het doen uitbren gen van een psychiatrisch rapport over bei de verdachten. Hun plan was, mevrouw Stoffelina V. uit Amsterdam, vriendin van laatstge noemde verdachte, op wie een levensverze kering was afgesloten, uit de weg te rui men. Hiertoe wilden de verdachten bij een oud seinhuisje aan de onbewaakte overweg te Blauwkapel een trein laten ont sporen. Het plan werd echter verijdeld door de oplettendheid van een spoorwegbeambte, die de recherche waarschuwde. Hendrik de V., die diverse ondergeschikte punten van zijn vroegere verklaring wenste te betwisten, werd in het psychiatrisch rapport volledig toerekeningsvatbaar ge noemd. De algemene indruk van de psy chiater was, dat hij een onevenwichtig per soon is, vol zelfbeklag, die zich zelf her haaldelijk tegenspreekt, doch wiens geheu gen en inprenting ongestoord zijn. „Een hy- sterisch-psychopatisch en neurotisch per soon", aldus zijn rapport. De officier van Justitie sprak van „een misdrijf dat zelden in deze vorm voorkomt. Hier is sprake van de zwartste misdadig heid, die iemand ten laste kan worden ge legd". Vier jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering luidde de eis. Verdachte's raadsman kon zich niet met de conclusie van het psychopatrisch rap port verenigen en verzocht de rechtbank, alsnog een andere deskundige aan te wyzen alsmede opname van zijn cliënt in een ob servatiekliniek. De tweede verdachte, de oud-SS-er Har ry de V. werd in het rapport een zonder ling genoemd. „Een psychopatrisch belaste, wilszwakke persoon, voor wie langdurige psychiatrische leiding nodig is. Verminderd 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 9913/i* 225 375 278 426</2 90% 160 139 125% 112% 213% 191% 194% 196% 39Vt 74% 59% 50% 21% 527/i« Openings koersen 99% 226% 374 276 428% 88 159 137)4 124»/* 112% 213% 191% 194% 196 40% 75% 60% 50% 21% 53»/2 toerekeningsvatbaar", luidde de conclusie. De officier noemde deze verdachte iemand, die gevaren heeft op het kompas van Hen drik, een wantrouwend mens, die door zijn minderwaardigheidsgevoel in de oorlogstijd by de SS is gekomen. Of het schot dat Har ry de V. destijds in het hoofd heeft gekre gen van invoed is geweest op het gebeurde, kon de officier niet vaststellen; evenmin of de realiteit van het gebeurde tot verdachte is doorgedrongen. Hij eiste twee jaar gevan genisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering met opname in een observatiekliniek. De verdediger was eveneens van mening, dat zijn cliënt geen enkel initiatief heeft genomen. Hij sloot zich aan bij de voorge stelde psychiatrische observatie. Uitspraak op 21 September. Vijf vliegtuigen voor vluchtelingen STAD-GIJATEMALA. (Reuter). Vijf Argentijnse militaire vliegtuigen zijn aan gekomen od het vliegveld Aurora bij de stad Guatemala, om Guatemalaanse vluch telingen, die politiek asyl in Argentinië hebben gevraagd, naar Buenos-Aires te brengen. Onder hen bevindt zich een van de voornaamste communistische leider in Guatemala, Carlos Pellecer. die door zal reizen naar Praag. President Castillo Armas zeide Dinsdag op een persconferentie, dat aan alle poli tieke vluchtelingen, ook aan ex-president Arbenz, vrijgeleide was verleend. Hij was er echter van overtuigd, dat hij uitlevering zou kunnen bewerkstelligen van vijftig vluchtelingen, die schuldig waren aan ge wone misdaden. Guillermo Toriello. minister van Bui tenlandse Zaken onder het bewind van Arbenz en voormalig ambassadeur in Washington, is naar Mexico vertrokken, tezamen met Guillermo Ovando Arriola, voormalig voorzitter van het. Guatema laanse congres. Het strandseizoen aan het Bloemen- daalse strand loopt officieel op 15 Sep tember ten einde. Dan moeten de tent huisjes van de leden van de kampeerver eniging „De Zeemeeuwen" verdwenen zijn en dan zal er ook van gemeentewege weer worden gewerkt aan de voorbereidende werkzaamheden voor de komende winter. Daaronder val ook het afbreken van de E.H.B.O.-hulppost, die bij de Bloe- mendaalse Reddingsbrigade in gebruik is. Toch hoopt deze brigade, dat indien het weer aan de gunstige kant blijft de leden tot begin October over het ge bouw kunnen blijven beschikken. Bestuur en technische commissie van de BR.B. willen de laatste officiële stranddag indien de dienst dit toelaat Zondag besluiten met het houden van spelen van Dinsdagmiddag omstreeks drie uur slipte een veertienjarige wielrijdster uit Bloemendaal op een wissel van de tramrails op de Leidsevaart nabij de remise van de N.Z.H. De bestuurder van een achter haar rijdende personenauto remde uit alle macht om een botsing te voorkomen. Bovendien nam hij een scherpe bocht naar links. Het gladde wegdek zal er wel de oorzaak van zijn geweest, dat deze manoeuvre voor de auto te veel was: zij belandde met een plons in de Leidsevaart. De be stuurder, de heer J. Scholten, een 54-jarige loodgieter uit Haarlem, behield zijn tegenwoordigheid van geest en wachtte het tijdstip af, waarop hij zonder moeite een der portieren zou kunnen openen. Inmiddels was de auto naar de overkant van de Leidsevaart gedreven, waar een hulpvaardige 39-jarige chauffeur met een ijzeren voorwerp de achterruit van de wagen insloeg, hetgeen door de eigenaar, die zijn auto rustig door een deur verliet, niet bijster op prijs werd gesteld. Binnen een uur was de auto met behulp van de politie en een takelwagen weer op het droge gebracht. BINNENLAND Zes weken gevangenisstraf wegens zware mishandeling heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de zestig-jarige timmerman B. K. uit Amster dam, die op 24 Maart de classificeerder L. Y. met een mes in de borst heeft gestoken, waardoor deze negen weken in een zieken huis moest verblijven. De timmerman beriep zich op noodweer. Uitspraak 21 September. De directeur van het Internationaal Padvindersbureau te Londen, de 41-jarige generaal D. C. Spry, brengt op uitnodiging van de Nederlandse Padvindersraad een be zoek aan ons land. In Den Haag heeft hij besprekingen gevoerd met de hoofdcommis sarissen van de N.P.V. en van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Voorts staan op zijn programma bezoeken aan het ministerie van O. K. en W., aan verschillen de padvinderstroepen in ons land en aan de traningscentra v. de V.K.J.B. en N.P.V. Vrij dagmorgen zal generaal Spry door Prins Bernhard, die Koninklijk Commissaris der beide padvindersorganisaties is, op paleis Soestdijk worden ontvangen. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zal Woensdag 29 Sep tember als solist met het Utrechts Stedelijk Orkest in Tivoli het Pianoconcert van Grieg ten gehore brengen onder leiding van Paul Hupperts. Dit concert is een extra uitve- ring ten bate van het instrumentenfonds van het orkest. By het beheer van twee kassen van een verzekex-ingsmaatschappij in Den Haag is de verleiding een 39-jarige vrouwelijke kan toorbediende H. K. A. uit Rotterdam blijk baar te groot geworden. In een jaar tijds zou zij ongeveer 10.000 gulden verduisterd hebben. Zij zou de verduisteringen beman teld hebben door bij controle van de ene kas geld uit de andere kas te „lenen". Toen echter beide kassen tegelijk werden nagezien, kwam haar misdrijf, dat zij tegenover de politie bekend heeft, aan het licht. De Arnhemse rechtbank heeft vonnis gewezen tegen twee 20-jarige scholieren uit Arnhem die ervan waren beschuldigd geld te hebben weggenomen uit offerbussen van kerken, teneinde aan schoolfuifjes te kun nen deelnemen. Het vonnis luidde 3 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Er was acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk geëist. Te Tegelen is een 29-jarige woonwagen bewoner uit Deurne aangehouden, die be kend heeft een geldkistje met f5000 uit een lederwarenzaak te Tegelen gestolen te heb ben. Van het gestolen geld konden slechts enkele honderden guldens worden achter haald. De man had namelijk een auto en een woonwagen gekocht. Doordat een kabel van het electriciteits- net Dinsdagmiddag omstreeks vier uur door een gi-aafmachine beschadigd werd, is een deel van Amsterdam-Oost ongeveer een half uur zonder stroom geweest. Het betrof hier de woonwijken in de Watergraafsmeer, Be tondorp en Diemen. Enige fabrieken aan de Weesperzijde lagen stil. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdagmiddag om half twee raakte de zevenjarige Pietje Bouma uit Spaarndam spelenderwijs verzeild in het water van de Kolk aldaar. Het water is daar ongeveer drieëneenhalve meter diep. Agent P. A. van der Vaart is gekleed te water gesprongen en heeft het jongetje op het droge gebracht. Waarschijnlijk heeft Pietje geen nadelige ge volgen van deze natte valpartij ondervonden. De directie van het warenhuis de HÈMA in de Ki-uisstx-aat te Haarlem deelt mee, dat niet, zoals in ons verslag van gisteren van de kleine brand, die boven in het gebouw woedde, werd gemeld, de bezoekei-s is ver zocht, het gebouw tijdelijk te verlaten. De verkoop vond normaal doorgang, al hebben vele bezoekers uit eigen beweging de straat opgezocht. Het Koningin Wilhelminafonds, afi e- ling Heemstede, deelt mede dat de collecte welke verleden week in het Minerva Theater is gehouden, een bedrag van f405,28 beeft opgebracht. allerlei aard voor de leden en hun kinde ren. Om tien uur zal worden begonnen. Voor het lid, dat de beste prestatie levert, is zowel bij de dames als bij de heren een wisselmédaille beschikbaar. Deze werd in 1952 gewonnen door mejuffrouw Gerda van Duin en de heer L. Berloo. In 1953 zijn er geen onderlinge wedstrijden ge houden omdat het s' andseizoen toen werd besloten met een uitstapje met een auto bus ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Bloemendaalse Reddings brigade. De ambtenaren van de gemeentesecre tarie van Bloemendaal aangevuld met le den van andere gemeentelijke takken van dienst hebben in navolging van de ge woonte der laatste zomers het afgelopen zomerseizoen weer een aantal vriend schappelijke voetbalwedstrijden gespeeld. De thuiswedstrijden hadden plaats op het gemeentelijk sportterrein aan de Zeeweg in Overveen. De ambtenaren van Bloemen daal speelden de vorige week de acht- tiende wedstrijd van dit seizoen tegen de i collega's uit Velsen, die met twee-één van de Bloemendalers wonnen tijdens een ge deeltelijk bij kunstlicht op „Schoonenberg" gespeelde wedstrijd. Vrijdagavond zal de laatste wedstrijd worden gespeeld, waar voor de ambtenaren van de secretarie van Zandvoort zijn uitgenodigd naar het sport terrein aan de Zeeweg te komen. De aan gekondigde wedstijd tegen het elftal van de Politie Sportclub Bloemendaal zal niet door kunnen gaan. Op 1 October gaan de ambtenaren van de gemeente Bloemendaal zich weer toe leggen op de binnensport. De heer J. Nau- welaerts de Agé zal dan weer wekelijkse lessen in indoortraining gaan geven. Voor de leden van de Politie Sportclub Bloemendaal zijn Dinsdag in het kanaal- Noord te Spaarndam aan de weg naar het pontveer bij Buitenhuizen onderlinge vis wedstrijden. gehouden. Van de drie prijzen kwamen er twee bij de recherche-afdeling te recht. Winnaar werd de heer R. Woltïxuis, die een visstoeltje ontving. Op de tweede plaats eindigde F. H. A. Maurits, hetgeen hem een fraaie hengel bezorgde. De derde prijs, een leefnet, was voor L. S. Harmsma. De prijzen zullen dezer dagen aan de prijs winnaars worden uitgereikt door de heer H. L. A. van de Pavert, voorzitter van de P.S.C.B.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6