Agenda voor Haarlem if s O 10 I J 11 I I"f /3 fgl 14 15 fJf 16 Prinses Margriet opende „jaarbeurshal der wetenschap D.D.D. Benelux zal speciale aandacht aan de landbouw wijden Noviteiten en rariteiten op de Utrechtse Naj aarsbeurs Mendès-France en drAdenauer voor de Amerikaanse televisie Feestelijke plechtigheid op Utrechts Croeselaanterrein Medisch-pharmaceutisc he wapenschouw in de nieuwe Margriethal een unicum Vijfduizend deelnemers aan N.Z.H.-rondritten Acht kotters zoeken naar de „Bontekoe" Eensgezinde keus voor samenwerking in verenigd Europees defensiestelsel WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 3 n TIP VAN BOOTZ Omwonenden procederen Beter dan verleden jaar Bergingswerk met kracht voortgezet ADVERTENTIE DONDERDAG SEPTEMBER VR IJ D AG ÊF^^Êl ZATERDAG N D Sf^^Ê MAANDAG JjWjjHBTo I NS DA G f UUWf WOENSDAG DONDERDAG f y SEPTEMBER JÊ jk SEPTEMBER J Êl "rrrr" 'nrr iBl .M SEPTEMBER g$ fa SEPTEMBER JB SEPTEMBER Kleurige ballonnen deinden op de wind boven de ingang van de nieuwe Margriet hal, de „hal der wetenschap" op het jaar beursterrein aan de Croeselaan in Utrecht. Een groep padvindsters vormde een ere wacht op het plein voor de hal, de drum band van de verbindingstroepen van het garnizoen Utrecht blies en trommelde marsmuziek op de achtergrond en op de plaats, waar de genodigden arriveerden, wachtte een elfjarig meisje in geelbruine jurk met witte sokjes en schoenen. Dat meisje was Margrietje Tap, de eerste Utrechtse Margriet, genoemd naar de nu elfjarige prinses. Zij had twee bouquetten in de hand, die zij voor de opening van de Margriethal aan Koningin Juliana en prin ses Margriet mocht overhandigen. Koningin en Prinses werden begroet door de voorzitter van de raad van beheer der Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, vice-voorzitter J. M. Fentener van Vlissin- gen, het gedelegeerde lid mr. J. Milius en de directeur mr. H. A. R. Schuit. De Ko ningin droeg een grijze deux-pièces en zee groen kapje. Prinses Margriet, ietwat ver legen meisje, droeg een grijs jurkje. Mr. Fockema Andreae dankte de vorstin met haar dochter, wier naam straks aan deze hal verbonden zal mogen worden, voor haar komst. Het is meer dan een goede ge woonte geworden om de belangrijke delen van ons jaarbeurscomplex de naam te doen dragen van leden van ons koninklijk huis: het werd tot een behoefte des harten, niet enkel van het jaarbeursinstituut maar van het gehele Nederlandse bedrijfsleven. Want door het voorbeeld dat Uwe Majesteit en haar gemaal ons land bij voortduring ge ven, weet ook het bedrijfsleven zich veilig. „De Jaarbeurs had het geluk", aldus mr. Fockema Andreae, „om op haar weg het nieuwbouw-bureau van de Hoogovens te ontmoeten, dat grote steun verleend heeft bij de bouw van de nieuwe tentoonstellings hal. Dank zij de toegewijde medewerking van zeer velen is dit werk tot stand ge bracht binnen de daarvoor aanvankelijk gestelde termijn en binnen de begroting van kosten". Tot Prinses Margriet sprak de voorzit ter van de raad van beheer over het inge wikkelde werk, dat verricht was bij de tot standkoming van de Margriethal. „Het sa menspel van vele en heel verschillende mensen moest hier het tastbare resultaat opleveren". Hij besloot: „Wij zijn op dit ogenblik niet alleen blij met onze nieuwe hal, maar ook omdat wij Uw naam aan dit gebouw verbonden weten als een blijvende aansporing voor een eendrachtige toewij ding aan zijn taak voor ons bedrijfsleven. Om u heen zijn daarom de margrieten van daag rijkelijk verbreid, tekenen van vreug- ADVERTENTIE wy j| Krabben en peuteren maakt de JfimCl* kwaal steeds erger. De helder nitclan vloeibare D.D.D. dringtdiepln UilMaU de poriën door. doodt de ziek- tekiemen e.\ geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP WOENSDAG 8 SEPTEMBER Frans Hals: „De rode Pimpernel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mexicaans goud", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De ge vangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Roxy: „De kus van een dode", 18 jaar, 8 uur. City: „Meisjes in nood", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Zuider kapel, Zuiderstraat: Ed. W. Pera, 8 uur. Stadsschouwburg: „Anna Christie", De To neelvereniging, 8 uur. Frans Hals: „Morgen is het te laat", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Mexicaans goud", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en uur. Luxor: „De rode speer", 14 -jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De kus van een dode", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Meisjes in nood", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle Seeft., 1.30, 4.15, 6.40 en 9.15 uur. de in de eerste plaats, maar tekenen ook van eendracht en van trouw, waarin ons Nederlandse volk zijn kracht altijd zal moeten zoeken". Daarna vulde Prinses Margriet een gro te glazen buis in de vorm van een aescu- laapteken met een vloeistof, die daarop oranje werd. Door een electronisch appa raat werd contact gemaakt met de afscher ming van de naamsaanduiding „Margriet hal", het doek vielen tegelijkertijd ste gen de balonnen op, die helaas niet spron gen om hun last van margrieten te lossen. Tijdens het driewerf hoera, op prinses Margriet uitgebracht, kwam een kleine vorkheftruck aanrijden, die voor de prinses een geschenk meebracht. Mr. J. Milius overhandigde haar dit: een fraaie reisné- cessaire. Met de opening van de naar haar ge noemde Jaarbeurshal heeft Prinses Margriet gistermiddag haar eerste offi ciële daad verricht. Hier vult zij de glazen „aesculaap" met een chemische vloeistof, waardoor het contact gemaakt werd dat het doek deed vallen voor de letters „Margriethal" op de gevel van het nieuwe gebouw. Naast de Prinses mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de Jaarbeurs. Op de achtergrond de Koningin en links van haar mr. J. Milius, secretaris van de Raad van Bestuur. In gezelschap van de heren Fockema Andreae; Milius, prof. dr. J. F. ten Does- schate en ir. J. A. van Walraven maakten Koningin en Prinses vervolgens een rond gang door de hal. In „het boerderijtje" op het middenter rein werden daarna verversingen aangebo den. Vertegenwoordigers uit alle geledingen van handel en industrie, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Ge deputeerden en B. en W. van Utrecht woon den de plechtige opening bij. (Van onze correspondent in Brussel) De ministeriële Benelux-conferentie was gisteren voornamelijk gewijd' aan de nota van minister Mansholt over de landbouw politiek voor de Benelux. Waarnemers meldden dat de Belgen nogal ontevreden zijn over deze nota van de Nederlandse minister van Landbouw. Minister Mans- holt vertelde ons dat hij een samenwerking in vooruitstrevende zin tussen de Belgische en Nederlandse landbouw tot stand wil brengen. Hij prees zich gelukkig dat men het belang van de landbouwproblemen eindelijk heeft begrepen. Binnen dlrie maanden zal een speciale conferentie van de Benelux aan de landbouwproblemen worden gewijd. Intussen zullen de Belgi sche en Luxemburgse regeringen een nota opstellen over hun gezichtspunten op de beginselen van een agrarische politiek voor de Benelux. Minister Mansholt behaalde nóg een overwinning: er werd' besloten een Bene- lux-instituut voor de bestudering der land- bouw-kostprijzen op te richten.. Hierdoor zal het de Belgen moeilijker worden de minimum-prijzen voor de invoer van Ne derlandse landbouwproducten en tuin bouwproducten abnormaal hoog te stellen. Dit is het voornaamste bezwaar van Ne derlandse landibouwkringen tegen het land- bouwprotocolDeze hoge minimum-prijzen hebben tot gevolg dat België zijn grenzen kan sluiten voor de invoer van Neder landse producten,. Er werd ook gesproken over de parle mentaire Benelux-raad, maar de Neder landse delegatie wenste het nieuwe ont- werp-protocol eerst over te leggen aan de voltallige Nederlandse kabinetsraad. Spaak trachtte de Nederlandse delegatie nog tot ondertekening van het protocol te bewe gen. De Nederlandse ministers hebben zich in beginsel accoord verklaard met de tekst van het protocol. De Belgische regering heeft het protocol reeds goedgekeurd. Het is een overwinning voor de zeer Europees gezinde Belgische minister van Economi sche Zaken, Jean Rey, een bekende figuur in Straatsburg. Noch over de landbouw problemen, noch over de parlementaire raad werd grondig van gedachten gewis seld. De voorzitter van de conferentie, mi- ADVERTENTIE Wat ik haar ook schonk in 't verleden, Mijn vrouw was nou nooit echt tevreden. Thans? Zo'n seuri.a glas TIP Drinkt ze leeg in een wip. En dan wacht ze alweer oo een tweede. Inz. Mei. D. A.. Laren ontv. 1 fl. Tip en 1 fl Bootz' Cherry Brandy. Nog wat duizelig van onze rondzwervin gen over de gisteren geopende Utrechtse Najaarsbeurs en bijna bedolven onder de stapels reclame-drukwerk die wij vandaar meegevoerd hebben, willen wij trachten, u een vluchtige indruk te geven van wat daar ditmaal aan bijzondere zaken te zien is. Gezien het grote aantal exposanten meer dan 2600 firma's uit 24 landen! zullen wij ons daarbij beperken moeten tot de noviteiten en rariteiten, die, als altijd, ook thans weer in rijke verscheidenheid aanwezig zijn. De dames zullen bijvoor beeld haar hart kunnen ophalen bij de aan blik van verschillende huishoudelijke snufjes, waarvan in de eerste plaats een keukenfornuis genoemd moet worden, dat achter zijn stalen ovendeur nog een tweede deur van glas verbergt. De metalen „bui tendeur" kan nu zonder schade van het baksel geopend worden om te kijken of dit zich volgens de regels van het kookboek ontwikkelt. „Verbranden of inzakken van cakes en dergelijken is thans uitgesloten", zo verklaart optimistisch, de fabrikant van het geval. Nu wij toch in de keuken zijn aangeland moet er ook even melding gemaakt worden van allerlei nieuwe mixers, stampers, ma lers, koelkasten §n plastic vaatwerk voor huishoudgebruik, om van de talloze nieuw tjes op was- en naaimachinegebied maar te zwijgen. Vorken, lepels en messen van een bekende gerofabriek zijn nu „aange past aan de nieuwe vormgeving"; het mes heeft b.v. een zeer lang heft en een be trekkelijk klein lemmet. Ook het chapiter stofzuigers zal heel wat stof doen opwaaien; een Nederlandse fa briek verschijnt met stofzuigers die van een voetschakeling voorzien zijn („geen vermoeiend bukken meer"), een andere firma toont een apparaat met „revolution- naire frontaanzuiging", terwijl een derde industrie zelfs een manusje-van-alles ge construeerd heeft, dat klopt, veegt, zuigt èn boent Op verwarmingsgebied zijn er eveneens nouveautés, waaronder verbeterde hete- lucht-kachels en zelfs gas-infraroodstra- lers, die tot nu toe alleen voor industriële doeleinden gebruikt werden, maar nu ook in huis-, tuin- en keukenuitvoeringen ver krijgbaar zijn. Het laatste woord op dit ge bied is een electrische „infrarood-stralen- de beddekruik", die blijkens zijn ontwer per „niet alleen warmte, maar ook gene zing voor vele kwalen kan brengen." Veel gemak kan de huisvrouw ook heb ben van een keukenmes met gegolfd lem met, dat botweg weigert om bot te worden. Wie het nog mooier wil hebben,die kan zich een snijmachientje aanschaffen dat ook jaren meekan zonder naslijpen en dat zonder moeite brood, kaas, worst en ham snijdt. Op het Vredenburg bewonderden wij voorts een „nonstop-koffiefilter", dat een einde maakt aan het vervelende telkens- weer-naar-de-keuken-lopen-en-opschen- ken, juist als uw visite de chronique scan daleuze van de buurt aan het bespreken is. Dan is er nog een Italiaans koffiefil ter dat „met veel minder koffie genoegen neemt dan normaal" en tenslqtte kun+ u in hal P aan de Croeselaan zelfs een ap paraat van Duitse makelij aanschouwen, „waarmee het mogelijk is, tijdens een autorit koffie te zetten". Zó verzot zijn onze Oosterburen dus blijkbaar op een bakje „Bohnenkaffee". Wonderen van vernuft zijn ook de mo derne brei-machines, die automatisch recht-, averecht, rond-, zigzag- en fanta sie-breien met een gemiddelde snelheid van „een pullover per uur". Haastige ont- bijters zullen misschien behoefte voelen aan een broodrooster, dat twee sneedjes aan beide kanten tegelijk roostert, terwijl late opstaanders meer profijt zullen heb ben van een afstands-bedieningsapparaat voor radio-ontvangers. Wie zo'n kastje met drukknoppen koopt, kan namelijk vanuit zijn bed de radio aanzetten en afstemmen, hetgeen vooral voor zieken van belang is. Een Duitse fabriek demonstreert televi sie-apparaten, die eveneens „van verre" bedienbaar zijn. Beeldhelderheid, contrast en geluidssterkte zijn daarmee tot op een afstand van 5 meter te regelen, waardoor het heen-en-weergeloop voor het bijstellen van het beeld, dat vooral hinderlijk is als men met meerderen een televisie-uitzen ding volgt, niet meer nodig is. Dezelfde fabriek toont een ra dio-ontvanger met „3 D-diepteklank- svsteem", dat door de bijzondere opstelling der drie ingebouwde luidsprekers het neusje van de zalm op het stuk der stereo- fonische geluidsweergave moet zijn. Een Amsterdamse importeur brengt een plastic masker, gevuld met een bijzondere vloeistof, die „een buitengewone verlich ting bij hoofdpijn en vermoeide ogen geeft en rimpels doet verdwijnen". In dezelfde stand kunt u desgewenst voor uw kroost psychologische tandenborstels kopen, die aan de ene kant borstel, aan de andere kant een fuitje dragen. De importeur ziet er een best stuk brood in. Ook voor de mannen zijn er verschillen de grappige nieuwtjes, onder welke vooral een Zwitsers droogscheerapparaat opvalt, dat aangedreven wordt door een vernuftig veerwerk en dus volkomen onafhankelijk is van lichtnet of batterijen. Het moet even schoon scheren als zijn electrische broeders, maar ligt in prijs wel iets hoger. Daar staat tegenover, dat het altijd en overal zijn plicht doet „tot zelfs in het hartje van de Siberische ijswoestijn", gelijk een demonstrant ons blijmoedig verzeker de. Ten gerieve van de rokers is er een hele serie van gezondheidsfilters in aller lei prijzen en uitvoeringen. Bovendien is er een asbak te zien die wanneer zij een peukje verslindt, „automatisch" een aardig deuntje ten beste geeft. Keus uit vele po pulaire melodieën en een welkome(?) aan vulling voor de muzikale borrelfles van de voorlaatste jaarbeurs. „Hal der wetenschappen" Op het Croeselaanterrein is gisteren, zo als elders in dit blad gemeld wordt, de nieuwe Margriethal in gebruik genomen, die het expositie-areaal opnieuw met 7000 vierkante meter uitgebreid heeft en zich in de jaarbeurs-terminologie reeds de bij naam van „hal der wetenschappen" ver worven heeft. Tweehonderddertig firma's tonen daar den volke vrijwel het gehele arsenaal van de moderne medische en pharmaceutische wetenschap een expo sitie, die voor ons land een unicum is. Men kan er griezelen bij de aanblik der glin sterende tangen, forceps en scharen voor algemene en speciale chirurgie, men kan er ook de prachtige hulpmiddelen van de laboratoriumarts bewonderen: microtomen die weefselcoupes kunnen snijden van een duizendste millimeter, medische en in dustriële microscopen, die schijnen te spot ten met alle wetten der optica, vernuftige centrifuges en autoclaven voor onderzoek en sterilisatie en honderden andere won deren der techniek. Veel hiervan komt nog steeds uit het buitenland en met name uit Amerika, Engeland, Duitsland en Zwit serland, die dan ook met grote inzendin gen aanwezig zijn. Maar ook de Neder landse industrie is bezig, zich een vaste plaats op de markt te veroveren. Daarvan getuigt onder andere een Haarlems phar- maceutisch bedrijf, dat in de Margriethal debuteert met een splinternieuw antibio ticum een penicilline-derivaat dat van A tot Z in ons land „ontwikkeld" is en bijzonder geneeskrachtig werkt bij ver schillende hardnekkige schimmelziekten o.a. het gevreesde „zwemmerseczeem" die met de tot nu toe bekende middelen dikwijls niet te bedwingen waren. Op het terrein van ziekenhuis-uitrustin gen levert onze industrie opmerkelijke prestaties, die men hier in ogenschouw kan nemen. Zonder twijfel zal de Margriethal dan ook in deze beursdagen zeer veel be langstelling trekken en al is veel van het daar geëxposeerde voor de leek abracada bra, ook hij kan er menig belangwekkend graantje meepikken. Men kan er bijvoor beeld de fraaie, 3V2 meter grote maquette van het Rotterdamse Dijkzigt-project be wonderen, dat een revolutie in de zieken- huisbouw is, kennis nemen van een inge nieus „verband zonder einde", dat ook voor EHBO en huiselijk gebruik verras sende mogelijkheden heeft, en nog vele wonderlijke zaken zien en horen, die al leen al een Jaarbeursbezoek waard zijn. In de Bernhardhal, op het Croeselaanveld en in de nevenpaviljoens houdt de ma chine-industrie in al haar geledingen weer haar gebruikelijke wapenschouw, waarbij de nadruk ditmaal ligt op het chapiter in tern vervoer. Daar kan men de nieuwste en geraffineerdste tronsportbanden. kranen en hefvorktrucks in vol bedrijf het woord rationalisatie zien vervoegen en dat is een imposant schouwspel. Bovendien zullen er in een der hallen op het middenveld regelmatig films en voor drachten over alle facetten van intern ver voer gegeven worden, die, gezien de des kundigheid der inleiders, ten zeerste in de belangstelling van directies en bedrijfslei ders aanbevolenworden. De kantoorman, de chef-de-bureau en de commerciële be drijfsleider kunnen vele nieuwe ideeën op doen in de Efficiency-afdeling, waar de laatste vorderingen der mechanische admi nistratie getoond worden en waar men zich door diverse instanties zoals EVD, Cihan en TNO, ook kan laten voorlichten over exportmogelijkheden, productieverbetering en productievergroting. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in overleg met het internationale comité van het Rode Kruis een bedrag van 10.000 Zwit serse francs ter beschikking gesteld voor de vluchtelingen in Vietnam. nister Luns, vermeed zorgvuldig al'le wrijf punten om de conferentie in feeststemming te houden, Ambtenaren der drie landen zullen bij eenkomen met vertegenwoordigers van de brouwerijen om nogmaals de economische weerslag te bestuderen van de eenmaking van de bier-accijns. Het bier zal tengevolge van de nieuwe accijns in Nederland iets goedkoper, in België iets duurder worden. In beginsel zal de geünificeerde accijns op 1 Januari 1956 van kracht worden. Voor tabak, waar reeds eenzelfde accijns, maar op verschillende wijze wordt toegepast, zal de unificatie op 1 Januari 1955 in werking treden. De Belgen zouden hun accijns op mineraalwater afschaffen, wat in Neder land reeds het geval is. Minister Mansholt kon zich verheugen over de hervatting van de invoer van Ne derlandse gecondenseerde melk in België en deze overeenkomst, welke op de vorige conferentie werd gesloten, is verlengd tot 1 Januari'1955. De drie regeringen besloten zich geza menlijk teweer te stellen tegen bepaalde dumping-practijken van het buitenland. Deze maatregel schijnt voornamelijk ge richt te zijn tegen de Franse v]as-politiek. Soms krijgen de Franse vlas-producenten tot veertig percent van hun kostprijs in de vorm van allerlei subsidies betaald, wat de export van Nederlands en Belgisch vlas- linnen bemoeilijkt. 's Middags werd op het departement van Buitenlandse Zaken een feestmaal aange richt voor de ministers en de hogere amb tenaren. Prof. Van Houtte, de voormalige Belgische eerste minister en thans voor zitter van het Belgische Benelux-comité. presideerde een grote academische zitting in het Paleis der Academiën, het voor malige paleis van de Prins van Oranje. Herman Teirlinck wees er op dat de cul turele contacten tot gevolg hebben gehad, dat een groot deel van de Vlaamse taal schat in hei algemeen beschaafd Neder lands werd opgenomen. M. Reinaldë, oud- Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, zeide dat in de toekomst veel kan worden verwacht van de sociale overeenkomsten en van de monetaire maatregelen, die de grenzen doen vervagen Met eerbied moeten wij opzien, aldus zeide spreker, naar de mannen, die in 1944 te Londen het initiatief tot de Benelux heb ben genomen. De Luxemburgse oud-minister Ma-rgue wees er in een geestige toespraak op dat het Luxemburgse parlement twee jaren heeft geaarzeld de economische unie met België goed te keuren. In de eerste jaren na de wereldoorlog vreesden de Luxem burgers door de Belgen te worden gean nexeerd. Hij zeide d'at Luxemburg het meest van de Benelux profiteert. Deze plechtige zitting zou worden besloten met het spelen van de volks liederen, maar een onhandige bode van het paleis maakte de pick-up-in stallatie onklaar. Gevat redde prof. Van Houtte de situatie: „Wij beschou wen de volksliederen moreel als ge speeld." Een zeer geanimeerde receptie, aange boden door de secretaris-generaal van de douane-conventie, prof. dr. Jaspar, besloot deze feestdag van de tienjarige Benelux. Groningse rechtbank ging een kijkje nemen In Mei maakte een comité een civiele procedure aanhangig tegen een chemische fabriek te Groningen. De omwonenden, zo betoogt het comité, hadden last van de stank en de stof welke de chemische fabriek in de buurt ver spreidde. De fabriek vervaardigt giftige stoffen, welke gebruikt worden voor be strijding van plantenziekten. Van deze gif tige stoffen had men last in de buurt en er waren volgens het comité vele klachten over hoofdpijn, misselijkheid, duizeligheid en eczeem. Ook zou de was, die men buiten hing, geel worden. In de civiele procedure hebben de om wonenden de sluiting van de fabriek ge- eist op straffe van een dwangsom van een half millioen, subsidiair het beëindigen van de verspreiding van stof en stank op straffe van een dwangsom van vijftigduizend gul den. De rechtbank heeft Dinsdag een be zoek gebracht aan de fabriek en zich op de hoogte laten stellen van de installaties welke de fabriek inmiddels had laven aan brengen ter verbetering van de ventilatie en de luchtreiniging. Pi-of. dr. J. B. van der Zanden, hoog leraar in de toepaste chemie te Groningen, diende de rechtbank van advies. Later werden ten kantore van de voorzitter van het actiecomité foto's bezichtigd, waarop men kon zien hoe de stof kleefde aan muren en fabrieksschoorstenen. Ook lag daar een hoop wasgoed, dat eens wit was geweest en dat geel zou zijn geworden doo.' de stofdeeltjes van de fabriek. De rechtbank zal binnenkort in deze civiele procedure vonnis wijzen. De rondritten, die de Noord-Zuidholland se Vervoermaatschappij van Haarlem uit op werkdagen heeft gemaakt langs de be zienswaardigste punten in Velsen-IJmui- den. Santpoort, Bloemendaal, Overveen en Zandvoort gedurende de maanden Juli en Augustus hebben een reizigersvervoer van eenenvijftighonderd personen gehad. De rondritten duurden drie uur. Dit cijfer steekt gunstig af bij het aantal reizigers, dat in 1953 aan de rondritten deelnam. Het aantal bleef toen beneden de vijfduizend, over een tijdvak van tweeënhalve maand (van half Juni af), terwijl de rondritten dit jaar alleen gedurende maanden Juli en Augustus werden gehouden. Het zoeken naar het wrak vaifde KLM- Douglas „Willem Bontekoe" is vanmorgen met alle kracht voortgezet. De KLM heeft thans acht kottei-s gecharterd; behalve de zes reeds vissende schepen zijn ook nog de WR 33 en de IJM 272 „Magda" van de VEM ingeschakeld. Vanmorgen is de KW 31 „Pieter Corne- lis" in IJmuiden binnengekomen met een deken uit de KLM-machine. Op deze foto wordt een nieuw apparaat gedemonstreerd dat dienen moet om de bek van een paard open te houden tijdens behandeling van keel, tong of tanden. Het nieuwe „paardenmiddel" werd gedemonstreerd in Seattle, waar vele Amerikaanse dierenartsen in congres bijeen waren. NEW YORK (Reuter) De West-Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer en de Franse premier, Pierre Mendès-France, hebben in gefilmde interviews voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat West- Duitsland en Frankrijk moeten samen wer ken om een verenigd Westelijk defensie stelsel tot stand te brengen. Dr. Adenauer zeide in zijn zomerverblijf in het Zwarte Woud, dat West-Duitsland, wanneer het souvereiniteit heeft verkregen, altijd bereid zal zijn een deel van die sou vereiniteit aan een verenigd Europa op te offeren. Zijn land wenst geen onbeperkte herbewapening. Hij 'sprak berichten tegen', dat hij Frankrijk van zijn bondgenoten wil afzonderen. Maar indien het Duitse volk geen werkelijk accoord met Frankrijk kan verwachten, zo zei hij, zal het „uit nood1- zaak zijn ogen naar het Oosten wenden". Hij voegde er aan toe, dat dit geen drin gend gevaar is. Mendès-France, die in Parijs geïnter viewd. werd, verklaarde, er zeker van te zijn, dat er vóór 1955 een nieuwe overeen komst tot stand zal worden gebracht,waar bij de strijdkrachten van een souverein W ést-Duitsland in een Europees defensie- stelsel geïntegreerd worden. „Zodra een overeenkomst bereikt is, zal zij bij de Fran se Nationale Vergadering worden inge diend". Hij geloofde, dat er een meerder heid in het Franse parlement is, welke voor een West-Duitse bijdrage tot de Wes telijke verdediging is. Hij sprak berichten tegen, dat verwerping van de E.V.G. een breuk in het Atlantisch bondgenootschap had veroorzaakt en hij voegde er aan toe: „Ik ben altijd voor een Frans-Duitse ver zoening geweest". Beide leiders waren van mening, dat een conferentie met de Sovjet-Unie op dit ogenblik geen goed zou doen, tenzij de Sovjet-Unie duidelijk zou maken, dat zij haar politiek sedert de laatste dergelijke bijeenkomst had veranderd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7