MOORD PORSELEIN Griekenland bood Nederlanders onverwachte tegenstand: 1/2-1/2 .Clowntje Rick Bijval voor Gina Lollobrigida, maar haar film werd uitgefloten Stormvogels en VSV spelen weer in Velsen Dreiging van NBVB blijft echter bestaan Courses in Hilversum Biënnale te Venetië Actie voor betaling in de de tweede klasse Publiek niet meer gereserveerd 4 FIDE-schaaktournooi in Amsterdam Ook Russen moesten twee halve punten afstaan Jee. NUKK10 oefoieyw tuj/f Nederlandse tennisploeg samengesteld Voetbal ,,'t Gooi" speelt weer in Hilversums sportpark Competitie-indeling Haarlemse Korfbalbond Rusland-Hongarije op 26 September Dammen HDC en „St. Bavo" streden om Bavo-wisselbeker Programma hoofdklasse Kon. Nederlandse Dambond Voor de kinderen Start Tour de France .1955 wellicht in Spanje Initiatief van RCH FINA erkende vier wereldrecords Sport in 't kort Prijzen van het filmfestival De „Triton" wordt waar schijnlijk gedemonteerd FEUILLETON EN door Gordon Folk J h. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 Na een veertig jaren van prominent wedstrijd-schaak is Euwe nog altijd een bijzon dere attractie voor het schaakminnend publiek. Dit schaarde zich gisteravond ten minste rondom zijn bord in een aantal, dat ook voor de huidige nationale kampioen, J. H. Donner, nog niet bijeen was gedromd. De voormalige wereldkampioen gaf zijn supporters een tijdlang genoeg stof tot voldoening maar terwijl zijn twee vervaarlijke lopers nergens een beslissend doel troffen veroverde Parliaros een pionnetje, dat hy in handen wist te houden zonder concessies te doen. Na 41 zetten werd remise over eengekomen omdat de lopers nu toch ook weer niet waardeloos bleken te zijn. Donner belandde al vroeg in een onbe haaglijke situatie van waaruit Anagnostou bedachtzaam een aanval op de koning wist te ontwikkelen. Tot aan de verdaging heeft het Nederland se publiek in vrees moeten verkeren. Het is nog altijd niet zeker, dat Donner de dans is ontsprongen. Prins en Van Scheltinga hebben langzaam en zeker een klein over wicht op het bord gewerkt en zullen van daag trachten dat te vergroten. Incident Er was een merkwaardig incident in de ontmoeting waarin Finland tegen IJsland een ander (Katajisto) had opgesteld dan voor het begin bij de wedstrijdleiding was opgegeven. De desbetreffende partij was al in volle gang toen de fout werd bemerkt waarna het spel voor Finland verloren werd verklaard. Er zijn dus gisteravond wel bijzondere dingen gebeurd, niet alleen tussen Neder land en Griekenland, maar ook tussen Joegoslavië en Saargebied, en tussen Hon garije en Engeland. Zelfs de Russen moesten voor het eerst twee halve punten afstaan. Heden (Woensdag) is de Nederlandse équipe weer vrij. Stand De algemene stand in het FIDE-schaak tournooi is thans: Groep A: (na de derde ronde): Rusland 11 punten, IJsland 6'pnt. (plus 2 afge broken partijen). Nederland 6 pnt. (plus 3 afgebroken partijen), Oostenrijk 5'/i pnt., Griekenland 1 pnt. (plus 3 afgebroken par tijen), Finland 1 pnt. (met 2 afgebroken par tijen). Groep B: (na de derde ronde): Tsjecho- slowakije 8>/ï pnt., B"'garije 6'/ï pnt. (plus 1 afgebroken partij), Argentinië 6 pnt. (plus 1 afgebroken partij). Canada 6 pnt., Italië 3V» pnt. (plus 2 afgebroken), Ierland Vs pnt. (plus 2 afgebroken). Groep C: (na de vierde ronde): Zweden 8Vi pnt., Israel 7>/2 pnt., Frankrijk 7 pnt. (plus 3 afgebroken partijen), Noorwegen 7 pnt., Joegoslavië 5'/ï pnt. (plus 1 afgebroken partij), Denemarken 4'/a Pnt. (plus 3 afge broken partijen), Saargebied 4>/ï pnt. (plus 1 afgebroken partij). Groep D: (na de vierde ronde): Hongarije Ili/ï pnt., Duitsland 9 pnt. (plus 1 afge broken partij), België 6'.'2 pnt. (plus 1 af gebroken partij), Groot Brittannië 6'/a pnt, Zwitserland 6»/b pnt., Columbia 6 pnt., Luxemburg 1 pnt. Uitslagen De resultaten van de afgebroken partijen luiden: tweede ronde: Groep B: Canada-Bulgarije lVi-2>/i. Groep D: België-Hongarije 1-3. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de derde ronde zijn: Groep C: Saargebied-Israel 1-3; Noor- wegen-Frankrijk D/ï-I Denemarken- Zweden 2-2. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 ANORAKS SWEATERS Nadat er Maandagavond een conferentie was gehouden en ook Dinsdag nog talrijke gesprekken waren gevoerd is de gerezen kwestie tussen het gemeentebestuur van Velsen enerzijds en de KNVB-eersteklassers Stormvogels en VSV en het KNVB-bestuur anderzijds opgelost. Stormvogels en VSV hebben thans met de gemeente Velsen opnieuw de contracten voor het bespelen van het sportpark Schoo- nenberg getekend. De Haarlemse voetbalvereniging EDO heeft tot het laatste moment een bijzonder sportieve houding aangenomen door in ge val van nood het veld in het Noordersport park beschikbaar te stellen. Alles is thans echter weer in kannen en kruiken hoewel, aldus de voorzitter van Stormvogels, de heer W. Chr. Suwerink, de dreiging blijft bestaan, dat het sportpark Schoonenberg op Zaterdagmiddag aan de beroeps-voetbalverenigingen wordt verhuurd. In een telefonisch onderhoud heeft de heer Suwerink de KNVB verzocht clementie te betrachten met de clubs uit de lagere klassen en hij sprak daarbij de hoop uit, dat het contact tussen deze verenigingen en Stormvogels en VSV spoedig weer hersteld zou worden. Zondag 12 September wordt reeds de wedstrijd StormvogelsGo Ahead in Velsen in het sportpark Schoonenberg gespeeld. Groep D: Hongarije-Zwitserland 3-1; West- Duitsland-Columbia 2-2. De uitslagen van de derde ronde luiden: Groep A: Rusland-Oostenrijk 3-1, Neder land-Griekenland V2-V2. Euwe-Parliaros 1/2-1/2; Donner-Anagnostou afgebroken; Prins-Panagapoulos afgebroken; Van Schel- tinga-Papapavlou afgebroken; IJsland-Fin- land 2-0. Groep B: Italië-Ierland 2-0; Bulgarije- Argentinië 2-1; Tsjechoslawakije-Canada Jf/rl1/». De uitslagen van de vierde ronde luiden: Groep C: Frankrijk-Denemarken 0-1; Is- rael-Noorwegen 3-1; Joegoslavië-Saarge- bied Vi-2'/ï- Groep D: België-West-Duitsland 0-3; Zwit seriand-Luxemburg 4-0; Groot Brittannië- Hongarije 2U2-V/2. De resultaten van de afgebroken partijen luiden: Groep B: BulgarijeArgentinië 22. Vierde ronde. Groep C: Joegoslavië Saargebied IV221i. Groep D: BelgiëWest Duitsland Mi3%. De uitslagen van de avondcourses in Hil versum gehouden, luiden: Ponyprijs (1900 m.): 1. Sir Parisien O 1.34.1; 2. Sibylia Hollo 1.34.1; 3. Ramses 1.34.4. W. f 4,50, PI. f 1,50, f 1,50, f 3,30, Cov. f 3,70, Gek. f 10,40. Hackneyprijs (1900 m.): eerste serie: 1. Op- veger 1.25.3: 2. Queeny Dillon 1.25.4; 3. Norma Shearer 1.23.9. W. f2,20, PI. f 1,10, f 1,30, f 1,50, Cov. f4,—, Gek. f3,10. Tweede serie: 1. Quatrième Poulain 1.27.2; 2. Oviedo A 1.26.9; 3. R. Petrosia 1.28.1. W. f 6,30, PI. f 2,80, f 7,—, Cov. f 8,—, Gek. f58,60. Finale: 1. Odysseus K 1.26.7; 2. Nora Spen cer 1.24.9; 3. Queeny Dillon 1.37.2. W. f4.40, PI. f 1,50, f 1,50, f 1,50, Cov. f4,90. Gok f 19 Volbloedsprijs (2800 m.): 1. Rose Marie 1.27.1; 2. Padua Marie 1.27.3; 3. Prinsess Nora 1.27.9. W. f 3,80, PI. f 1,90, f 5,—f 2,50, Cov. f 21,70, Gek. f 20,70. Arabicrenprijs (2340 m.): 1. Nelson 1.26.2; 2. Orient Express G 1.26.2; 3. Nemetor B 1.26.3. W. f 8.80. PL f 3,f 2,40, Cov. f5.80. Gek. f 18,50. Draversprijs (1940 m.): 1. Our Volann 1.25.2; 2. Play sier 1.25.9; 3. Nico the Saint 1.26.—. W. f 4.30, PI. f 1,50, f 6,30, f 2,10, Cov. f 14,80, Gek. f 12,10. Totale omzet: f 55.378. Voor de tenniswedstrijd Duitsland-Neder- land, welke Zaterdag 18 en Zondag 19 Sep tember in Hannover zal worden gespeeld, is de Nederlandse ploeg als volgt samen gesteld: Heren enkelspel: 1. Van Dalsum, 2. Deh- nert; 3. Van Meegeren; 4. Goris; reserve Karamoy. Dames enkelspel: 1. mevrouw Roos; 2. Fenny ten Bosch; reserve: mejuffrouw Gros- veld of mejuffrouw Tekelenburg. Heren dubbelspel: 1. Van Dalsum-Dehnert; 2. Goris-Karamoy. Gemengd dubbelspel: 1. mevrouw Roos- Dehnert, Fenny ten Bosch-Van Dalsum. Voor het dames dubbelspel moeten de speelsters nog worden aangewezen. De wedstrijd be staat uit acht heren enkelspelen. Vier dames enkelspelen, twee herendubbels, twee ge mengd dubbels, één dames dubbel en vijf veteranen (heren)-partijen. Na een debat waarin de Hilversumse ge meenteraad het beleid van B. en W. inzake de verhuur van het gemeentelijk sportpark aan het prof-voetbal in grote lijnen goed keurde, heeft burgemeester J. J. G. Boot Dinsdagavond aan de raad meegedeeld, dat de kwestie van het besmet verklaren van het terrein door de KNVB er niet meer zo critiek 9chijnt voor te staan als enkele dagen geleden. Deze uitlating van de burgemeester is een gevolg van het feit, dat het bestuur van 't Gooi van de KNVB blijkbaar toe stemming heeft ontvangen het huurcontract voor het sportpark te hernieuwen en er 19 September de eerste thuiswedstrijd te spelen. De derdeklasser Hilversum speelt er thans Zondag. Inmiddels zijn de besprekingen tussen de KNVB en de gemeente nog niet geëindigd. Reeds Zaterdagmiddag 11 September zul len de prof-voetballers in het Hilversumse gemeente sportpark aantreden. Om vier uur wordt de competitiewedstrijd Amsterdam Rotterdam gespeeld. De afdeling Amster dam van de NBVB heeft aan de gemeente Hilversum voor het komend seizoen tien competitiewedstrijden en twee districtswed- strijden gegarandeerd. De competitieindeling 1954—1955 van de Haarlemse Korfbalbond luidt als volgt: Eerste klasse: Animo Ready 2, Aurora 2, Nieuw Flora 2, Oosterkwartier 3, Ooster kwartier 4, Oosthoek 1 en Sport Vereent 2. Tweede klasse: Aurora 3, DSV 1, Haar lem 3, Nieuw Flora 3, Oosthoek 2, Sport Vereent 3 en Watervliet 3. Derde klasse: Animo Ready 3, DSV 2, Haarlem 4, Nieuw Flora 4, Oosterkwartier 5, Oosthoek 3, Oosthoek 4, ZKC 1, ZKC 2 en Watervliet 4. De heer Granatkine, vice-president van de FIFA en president van de Russische voetbal bond heeft bevestigd dat Rusland 26 Sep tember in Moskou tegen Hongarije zal spe len. Daarentegen is het met het oog op het zwaar belaste Russische speelprogramma niet waarschijnlijk dat Argentinië naar Moskou komt. In het clublokaal der Haarlemse Damclub vond de return wedstrijd plaats tussen de R.K. Damclub „St. Bavo" (Heemstede) en de Haarlemse Damclub om de Bavo-wissel beker. De eerste ontmoeting wonnen de Heemstedenaren met 137. Thans vonden zij echter het geheel volledige hoofdklasse team der HDC tegenover zich. De Haarlem mers wonnen deze tweede ontmoeting voor lopig met 126; een partij werd afgebroken. Wanneer deze partij in remise mocht eindi gen, dan wordt de einduitslag 137 voor de HDC en zal dus een beslissingswedstrijd nodig zijn. Bord no. 1. J. B. Sluiter Jr.H. Willemse afgebroken: 2. O. G. van VeenH. Beliën 11; 3. J. H. MeureP. Beliën 20; 4. J. W. van DartelenB. H. M. Stevens 11; 5. Nico BlomJ. C. Draijer 11: 6. J. P. van Eijk N. Zomer 1—1; 7. H. T. LuifH. M. Oud 20; 8. A. SmitJ. Janus 1—1; 9. J. Boer- koel—F. Langevelt 1—1; 10. D. Schrijne- maekersJ. Beliën 20. Het programma voor de hoofdklasse competitie van de Koninklijke Nederlandse Dambornd (district Noordholland) luidt voor de volgende week als volgt: 13 September. Weesp: Weesper Damclub „ÏJmuiden"; Amsterdam: „Gezellig Samen zijn" IICDA; Haarlem: Haarlemse Dam club—DSTO. 14 September. Wormerveer: „Wormer- veer/Wormer"„Gezellig Samenzijn" I; Zaandam: „Zaandam"„Jozef Blankenaar", Amsterdam: ODV—DCG. Toen eindelijk de reddingboot dicht genoeg bij het schip was gekomen, moest er iets aan gedaan worden, dat de mannen van boord gehaald konden worden. Overstappen kon natuurlijk niet, want zo dicht kon de boot niet naderen. Maar daar hadden de redders iets anders voor; er was een klein kanonnetje van de reddingboot, waarmee een lange lijn kon worden afgeschoten. En dat deden ze nu. Eén van de mannen richtte het kanonnetje, schoot het af en in een grote boog suisde de lijn door de lucht, in de richting van het schip. En gelukkighij had goed gemikt. De lijn kwam op het dek van het schip terecht, zodat de schipbreukelingen hem konden grijpen. Die lijn werd nu stevig vastge maakt en zo was er verbinding tussen het gestrande schip en de reddingboot. Nu kon men beginnen met het reddingswerk. Dat was nog heel moeilijk, met die ruwe zee; maar men kon nu tenminste iets doen om de mannen van het schip te krijgen Volgens het Spaanse blad „El Mundo Deportivo" zou Fernand Albaret, redacteur van 't Franse sportblad „1' Equipe", organi satrice van „de Ronde van Frankrijk", een bezoek aan Barcelona hebben gebracht, met het oogmerk een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in 1955 de Tour de France in Barcelona te laten starten. Gina Lollobrigida in de film, die te Venetië fluitconcerten verwekte. De Haarlemse voetbalvereniging RCH, die na vorig jaar het landskampioenschap te hebben behaald, dit jaar naar de tweede klasse is gedegradeerd en zich ais voorstand ster heeft ontpopt van semi-professionalisme ook voor het lager voetbal, heeft na het be sluit van de bondsvergadering van de KNVB om het semi-professionalisme te beperken tot de eerste klasse, contact gezocht met tweedeklasse clubs in den lande met het doel alsnog een actie te ondernemen om ook het geven van vergoedingen in de tweede klasse mogelijk te maken. Bij een aantal tweedeklassers heeft zii hiervoor een gewillig oor gekregen. Vooral de tweedeklassers uit de grote steden, die de directe concurrentie van de eersteklassers het hardst ondervinden, voelen voor het standpunt van RCH en hebben zich bereid verklaard met deze vereniging een actie te ondernemen. De Baronie uit Breda heeft zich bereid verklaard deze actie in het Zui den te leiden en heeft ook reeds enkele tweedeklassers achter zich gekregen. Het doel is om zich met een gezamenlijk request van zoveel mogelijk tweedeklassers tot het bondsbestuur te wenden om op korte termijn tot een regeling te kunnen komen. De wijzi ging van het huishoudelijk reglement maakt het geven van vergoedingen voor het lager voetbal mogelijk en deze tweedeklassers ho pen het bondsbestuur van de wenselijkheid en noodzakelijkheid onder de huidige om standigheden te overtuigen. Zij menen, dat speciaal de tweedeklassers gedupeerd zijn wanneer het semi-professionalisme tot de eersteklasse beperkt blijft. Wanneer nodig zal een beroep worden gedaan op de bonds vergadering, welke op Zaterdag 30 October zal worden gehouden. In een bestuursvergadering van de Inter nationale Zwem Federatie (FINA) zijn enkele wereldrecords erkend: 100 meter vrije slag heren: 54.8 sec. Dick Cleveland (V. S.), New Haven 1.4.54. 400 meter vrije slag heren: 4 min.. 26.7 sec., Ford Konc (V. S.), Ned Haven 3.3.54. 100 meter rugslag heren: 1 min. 2,8 sec., Yoshi Oyakawa (Japan), New Haven 1.4.54. 200 meter schoolslag heren: 2 min. 35,4 sec., Masaru Furukawa (Japan), Tokio 10.4.54. INTERNATIONALE BOKSWEDSTRIJ DEN IN AMSTERDAM. Op 15 September worden in Amsterdam internationale boks wedstrijden gehouden. In het zwaargewicht komt Quentemeijer uit tegen de Belg Cher- ville in een partij over acht ronden. Even eens op acht ronden is het gevecht vast gesteld tussen de Amsterdamse vedergewicht Schneiders en de in Frankrijk wonende Belg De Vos. DUITSE TENNISPLOEG SAMENGESTELD Voor de tennis-landenwedstrijd tussen Duitsland en Nederland op 17, 18 en 19 Sep tember in Hannover is de Duitse ploeg samengesteld. Bij de dames spelen Lotte Tidow en Baerbel Ahlert. Bij de heren komen uit Kuhlmann, Zander, Von Cramm, Pöttinger, Biederlack en Scholl. HENK KLOK—CHARLIE HILL. Op 21 September komt de Nederlandse kampioen in het vedergewicht Hen Klok uit Amster dam in Glasgow uit tegen de Schot Charlie Hill in een partij over acht ronden van drie minuten. DE GROTE PRIJS VAN BRASSCHAET. De grote prijs van Brasschaet is gewonnen door de Belg Ockers, die de 150 km. aflegde in 3 uur 47 minuten. De uitslae luidde ver der: 2. De Rijcke (B.)8. Wim van Est (Ned.). Gerrit Voorting werd evenals Coppi (It.) 14de ex aequo geklasseerd, in dezelfde tijd als de winnaar, Adrie Voorting bezette de 33ste plaats. (Van een medewerker) LIDO Dl VENEZIA De grote zaal van het Palazzo del Cinema is tijdens dit inter nationaal filmfestival elke avond totaal uitverkocht, hoewel de plaatsen 2500 lire, dus vijftien gulden per stuk kosten, maar voor „La Romana" (Vrouw van Rome) van Luigi Zampa, met Gina Lollobrigida in de hoofdrol, was de belangstelling groter dan ooit: nu had men zelfs de met kussens be legde trappen als zitplaatsen verkocht en bovendien stonden nog vele tientallen fes tivalgangers achter in de zaal! De Arena, het grote openluchttheater achter het Palazzo del Cinema, waarin men dezelfde film vertoont, was eveneens over vol en heel de weg van het Hotel Excel sior, waar G.ina logeerde, tot het Palazzo was omzoomd met mensen, hetgeen bij het Venetiaanse festival iets heel bijzonders is, omdat het Lido di Venezia anders dan de stad Venetië zelf, niet zo dicht bevolkt is, de mensen er bovendien niet zulke film fans zijn als het publiek te Cannes of Ber lijn en ze hier het hele jaar door beroemd heden kunnen zien, daar het Lido de exclu sieve badplaats bij uitstek vormt. De voorstelling begon een half uur te laat, want Gina liet op zich wachten. Wel iswaar is het een voorrecht van de dames, dat ze zich mogen laten wachten, maar helemaal beleefd tegenover het publiek was dat toch niet. Niettemin werden zij, Luigi Zampa en de verdere medewerkenden bij hun komst met een hartelijk applaus be groet. Nadat de fotografen minutenlang Gina c.s. onder het blitzlicht van hun camera's hadden gezet, kon de film einde lijk beginnen. Zij viel tegen. Er is te veel gepraat en te weinig spirit; het werk is niet voldoende losgekomen van het na-vertellen van het boek; het toont mooie fotografie bij een overvloed van dialoog en zelfs monoloog. Het publiek werd lichtelijk on rustig, het kon geen waardering meer op brengen voor de vele positieve kwaliteiten, die het werk ook toonde tenslotte is Luigi Zampa een vakman en Gina Lollo brigida een voortreffelijke actrice. De reacties aan het slot kregen zelfs het karakter van een demonstratie tegen de film: het applaus was kort en slechts een fractie van het publiek nam er aan deel. De anderen riepen: sssst!Toen de foto grafen voor het journaal weer opnamen wilden maken en een van hen het publiek verzocht, nog even te applaudizeren, werd dit verzoek volkomen genegeerd. In de Arena, waar een wat minder-geselecteerd publiek komt, waren de demonstraties nog duidelijker: daar begon men herhaaldelijk te fluiten. Deze demonstraties waren wel iswaar begrijpelijk, omdat de verwachtin gen te hoog gespannen waren geweest ze waren niettemin onbillijk. Er zijn slech ter films in dit festival vertoond. Geen sadisme gewenst Een dag tevoren was het tot demonstra ties gekomen bij een andere film: La Rebe lion de los Colgados (De opstand der ge hangenen), een werk van Mexicaanse origine, geregisseerd door Alfredo Crevenna en geïnspireerd op een roman van Ben Traven, welke het leven behandelt van In dianen, die als houthakkers in de rimboe een slavenleven leiden.. Wat zich in een boek wel laat lezen, kan bij de uitbeelding in een film te gruwelijk worden. De film is in haar beschrijving van wreedheden heel ver gegaan en wekte daardoor weer zin. Men floot nu en dan in dat deftige Palazzo del Cinema en enige malen klonken kreten: Wij willen geen sadisme! Dat gaat te ver! Ophouden! Die reacties waren wei nig beleefd doch stellig heel gezond. Ben Traven was, volgens de geruchten, in de zaal aanwezig, maar omdat niemand weet, wie zich eigenlijk achter deze naam ver schuilt een Amerikaans blad heeft zelfs een hoge premie uitgeloofd voor de ont dekker van zijn identiteit kon men van die geruchten moeilijk bevestiging krijgen. Intussen waren reacties van het publiek, als hiervoor beschreven, te Venetië tot nu toe volkomen ongebruikelijk; in vroeger jaren heeft men nooit zo duidelijk van zijn bezwaren tegen een film blijk gegeven, maar toonde men zich altijd even gereser veerd. De Amerikanen kwamen onder andere met een verfilming van het met de Pulit- zerprijs bekroonde werk The Caine Mutiny (De muiterij op de Caine), die zich wat nauwkeuriger aan de roman houdt dan het toneelstuk, dat zo pas in Nederland zijn première heeft beleefd. Eduward Dmytryk. was de regisseur. In een andere film, Wa terfront, bleven ze bij de zee in de buurt, het verhaal daarvan speelt namelijk in het havenkwartier van New Orleans en het vertelt, hoe de terreur van het gangsterdom er werd gebroken. Een van de belangrijkste rollen in dit knappe werk van regisseur Elia Kazan was in handen van Marlon Brando. Duitsland vertoonde in dit festival slechts één film, Königliche Hoheit (Koninklijke Hoogheid), een charmant werk van Harald Braun. Van Frankrijk zag men een nieuw werk van Marcel Carné, l'Air de Paris, met Jean Gabin, die hier bijzonder wordt ge- eerd. Japan was behalve door de film De Zeven Samoerai, die ik in mijn vorige artikel reeds noemde, ook vertegenwoor digd door Sansho Sayu (De intendant Sayu) en voorts door een grote film, Osaka no Yado (Hotel te Osaka), van regisseur Heinosuke Gosho, die vooral aandacht pleegt te schenken aan het leven van ge wone mensen in het Japan van nu. Deze laatste film moet op het ogenblik dat ik dit artikel schrijf, nog in vertoning komen. Italië verwacht veel van La Strada (De Straat), waarmee het festival zal worden besloten. Spaanse schoonheden Spanje mag zich er op beroemen, zoal niet de mooiste films, dan toch in elk geval enkele van de mooiste filmsterren aan Venetië te hebben „geleverd". Vooral Signorina Aurora de Alba (welk een poëti sche voornaam: Aurora, Dageraad, en welk een in onze oren onprettige achternaam: de Alba van Alva!) is een dankbaar object voor de fotografen, maar Lina Rosalès mag er ook zijn. Die speelt de hoofdrol in Sierra Maldita (De vervloekte berg) van regis seur Antonio del Arno, een film die weer een kleine schrede vooruit bleek op het blijkbaar heel moeilijke pad der Spaanse cinematografie. Het aantal filmvoorstellingen per dag neemt toe en dat nu het weer juist zo prachtig is geworden en het strand meer lokt dan de bioscoopzaal! De jury van het vijftiende internationale filmfestival te Venetië heeft Dinsdagavond de grote prijs van het festival, de gouden leeuw van Sint Markus, toegekend aan de Brits-Italiaanse film „Romeo en Julia". De onderstaande vier films werden be kroond met een zilveren leeuw: „On the waterfront" (Verenigde Staten), „Sjitsji nin no Samoerai" (Japan), „Sansjo Dajoe" (Japan) en „La Strada" (Italië). Jean Gabin verwierf de graaf-Volpi- van-Misuratabeker voor de beste acteur voor zijn rollen in de films „Touchez pas au grisbi" en „Air de Paris". De graaf- Volpibeker voor de beste actrice werd dit jaar niet uitgereikt. Het is zeer onwaarschijnlijk dat men er in zal slagen de „Triton", die steeds verder wegzakt in de modder van de Shannon en door de bewegingen van het water voort durend verder beschadigd wordt, in zijn geheel op het land te krijgen. Het plan om het wrak met ballonnen te vullen en het zo te doen drijven te verslepen, is vrijwel zeker tot mislukking gedoemd. Het waar schijnlijkste is, dat men de romp in stukken zal zagen na de instrumenten en andere onderdelen te hebben gedemonteerd. De stoffelijke overschotten van prof. dr. G. O. E. Lignac en diens echtgenote, die bij de ramp met de „Triton" om het leven zijn gekomen, zullen Zaterdag a.s. om 12 uur te Westerveld worden gecremeerd. De teraardebestelling van de heer Bob Westergaard, in leven tweede steward bij de KLM, zal Vrijdag geschieden te circa 11.15 uur in het familiegraf op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. 20) HOOFDSTUK VIII Wraak is zoet Lamb wachtte geruime tijd, alvorens hij zijn verhaal vervolgde. „Ferroni's gedrag bij dat onderhoud, waarin hii mij vertelde dat er niemand op het eiland was geweest en dat het porselein niet gevonden was, maakte me, als medicus, duidelijk dat hij loog. Voor een medische leek is het niet zo eenvoudig, om te zien of een geraffi neerd iemand liegt of de waarheid spreekt. Voor een medicus is dat veel makkelijker. Ferroni mag dan een doortrapte schurk zijn en een geslepen bedrieger, mij kon hij niet om de tuin leiden. Verschillende bij zonderheden vertelden me, dat hij een van het begin tot het einde verzonnen verhaal vertelde. Vooral over Turpitt was hij on zeker. Een enkele vergissing in zijn woor den duidde er op, dat zij Turpitt wel dege lijk op het eiland hadden aangetroffen en om zeep geholpen. Een zo duidelijke aan wijzing over het lot van uw vader kreeg ik niet, maar ook over hem zat Ferroni ken nelijk te liegen. Bij dat onderhoud was Ferroni beslist bang, doosbenauwd. A'is medicus kon ik zijn zenuwachtigheid en vrees slechts verklaren uit een enorme geestesspanning, gevolg van een wanhoops daad waarvan hij eerst toen de conse quenties, zij het misschien onderbewust, begon aan te voelen. Als een soort proef op de som vroeg ik hem, waarom hij een pleister op zijn wang had. Hij werd woe den en schreeuwde, dat hii gestruikeld was, en waarom ik dergelijke vragen stelde alsof ik iemand van Scotland Yard was. Als ik hem niet geloofde dan moest ik het maar zeggen en dan zou hij me wel eens op mijn plaats zetten, en die plaats was beslist niet in de hemel en dergelijke din gen meer". „Goed, en wat gebeurde er verder?" „Ferroni vertelde me, dat hij deze affai re verder had afgeschreven. Het werd toch niets. Hij zou zijn verlies nemen. Kcxrte tijd later ontmoette ik hem toevallig en toen beweerde hij kort tevoren met vol ledige zekerheid vernomen te hebben, dat professor Macavoy het porselein niet naar het eiland had gebracht maar naar een schuilplaats in Wales, waar de kostbaar ste schatten van diverse musea waren on dergebracht. Volgens hem waren de naar Lobster pot verscheepte kisten een mislei- dingspoging geweest, om daardoor zijn collectie niet alleen voor bommen maar ook voor kapers op de kust veilig te stel len". „En denkt u dat zoiets 't geval geweest kan zijn?" „Ik heb zelf gezien, hoe voorzichtig uw vader met de kisten was. Daar moet het porselein in gezeten hebben". „Och, als hij van plan was de mensen zand in de ogen te strooien, zou hij er ook zo voorzichtig mee zijn geweest, al zat er niets in". „Daar hebt u gelijk aan, mijnheer Maca voy. Maar toch ben ik overtuigd van het tegendeel. Misschien is dat niet helemaal met feiten te motiveren, maar ik heb dat allemaal meegemaakt, en ik heb de reacties van Ferroni gezien, deskundig gezien. Ik ben er van overtuigd dat het porselein naar 't eiland gebracht is, dat Ferroni het vond en meenam of dat hij het hier liet liggen tot na de oorlog, om het dan rustig weg te halen, wetend dat het goed verstopt was en dat ondertussen niemand er naar zou gaan zoeken". „Alles goed en wel, maar wilt u bewe ren dat twee mensen het in een gejaagd zoeken in een paar uur op het hun onbe kende eiland zouden vinden, terwijl ik er in alle rust drie maanden over gedaan heb zonder resultaat?" „Daar wil ik straks iets over zeggen". „Accoord, laten we dan aannemen, dat ze het hier achterlieten en na de oorlog wilden ophalen. Zou dat dan binnenkort moeten gebeuren?" „Dat is wat ik vermoed. Daarom ben ik hier ook gekomen: om u te waarschuwen" Bill knikte. „U hebt er wel lang over gedaan, tot u mij die waarschuwing gaf. Het is geloof ik drie maanden geleden, dat wij elkaar ontmoetten en Ferroni en Wax hadden inmiddels al lang eens een poging kunnen wagen. Ze hadden me in mijn slaap kunnen overvallen. Waarom heb u mij dan al die tijd aan dit gevaar bloot la ten staan?" „Omdat ik al die tijd hoopte, dat u wist waar het porselein zich bevond. Dan hoef de ik u niet te waarschuwen, en u moet goed begrijpen, dat een waarschuwing van mijn kamt ook betekende een bekentenis van de nu niet 7.0 heel fraaie rol die ik in deze affaire gespeeld heb. Toen ik er ein delijk van overtuigd raakte, dat u ook niet wist waar het porselein verborgen is of dat u wist dat het elders was, (en uit die twee mogelijkheden kon ik geen keuze doen) voelde ik mij verplicht u in te lichten. Daarom besloot ik met of zonder uw toe stemming naar Lobsterpot te komen, waar ik met u zou kunnen praten zonder vrees om afgeluisterd te worden". „Maar dan hebt u er toch nog vrij lang over gedaan. Waarom hebt u mij niet di rect alles verteld, toen u op 't eiland kwam?" „Om eerlijk te zeggen: ik kon de moed niet vinden. Als het weer niet was om geslagen en indien ik dus na een paar uur terug had gekund, had ik dat waar schijnlijk gedaan zonder open kaart tegen over u te spelen. Pas na het middageten vond ik voldoende moed om mijn hart te luchten". „Ja, maar waarom eigenlijk? Wat hebt u er bij te winnen? Waarom al die zorgen voor mijn welzijn? „Een logische vraag. In enkele woorden: omdat ik er wèl iets bij te winnen en niets bij te verliezen heb, nauwelijks zelfs mijn vrijheid als u mi; nu zou willen vervol gen. Die vrijheid heb ik al lang niet meer nu ik vermomd als een oud mannetje moet leven". „En wat ziet u er dan in? Een beloning, omdat u mij gewaarschuwd hebt?" Voor Laimb antwoordde leunde hij steu nend voorover, om zich daarna op te rich ten en zijn vuist met een klap op tafel neer te laten dreunen. „Nee, mijnheer Macavoy, geld interesseert mij niets. Ik hoop wraax te vinden. U herinnert zich waarschijnlijk wel, dat u ik vertelde wat de aanleiding tot mijn misdadige handeling was. Ik moest geld hebben om mijn zoon verder te kunnen laten studeren. Maar dat motief is nu vervallen en wel om de eenvoudige reden, dat ik geen zoon meer heb. Hij werd gedood, mijnheer Macavoy". „In de oorlog?" „Nee, niet in de oorlog althans niet door de oorlog. Ferroni vermoordde hem. Welis waar niet persoonlijk, maar het geschiedde toch in zijn opdracht. Het was niet de be doeling om hem te doen, maar mij. Maar toch heeft Ferroni de dood van mijn zoon op zijn geweten. Ferroni was bang voor me. Hij vreesde dat ik te veel wist over hem en Wax, en er tegenover de politie over praten zou toen er zulk een rumoer ontstond over de verdwijning van uw va der en Turpitt. Hij besloot me uit de weg te ruimen onder de dekmantel van de ver duistering. U zult u wel afvragen hoe ik weet dat het Ferroni was. Wel, in de eer ste plaats had ik geen enkele andere vijand in deze wereld. In de tweede plaats wist alleen hij dat ik mijn huis op bepaalde avonden op een vast uur verliet voor een bezoek aan een club. Toevallig was ik die avond, dat hij zijn aanslag had georgani seerd, niet alleen. Mijn zoon, toen piloot bij de luchtmacht, was* thuis gekomen voor een kort verlof. Hij vergezelde me, doch bleef even achter in een portiek om een sigaret op te steken, toen een man me plotseling in mijn gezicht scheen met een zaklantaarn en me de' weg naar een of andere straat vroeg. In 't licht van de lan taarn moet mijn zoon iemand anders ach ter me hebben zien komen. Wat er precies gebeurde weet ik niet, maar ik kreeg een harde duw van achteren waardoor ik neer viel. Waarschijnlijk, vrij zeker zelfs, heeft mijn zoon mij neergeslagen en daardoor voorkonden, dat de man achter mij me neerstak. Ik wist me ondanks de kracht van de val weer op de been te werken en zag mijn zoon in gevecht met twee man nen. 1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8