Haarlems begrotingstekort over 1954 tot beneden een millioen geslonken Uitkeringen uit gemeente fonds aanzienlijk hoger Haarlems erepenning in goud voor jubilaris H. C. Vernout Burgemeester van Haarlem opent morgenavond H.F.C.-expositie Haarlemse raad gaat in beroep Kerkhofstraat -zo rider-einde Twee standpunten over vulpenncnverkoop middenstandsbelang en dienst aan ouders VICTORIA WATER Federmann-optiek Baskische dansers voor de H.K.G. Ruilbeurs voor verzamelaars DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Krotopruiming HOTEL BOUWES Zandvoort Het gehele jaar geopend Drie inbraken in één nacht Niet afdoende Verdiensten erkend J. v. Donselaar overleden Mej. G. A. Schutte gehuldigd V er onder stelling Dankbaarheid Voor elk gelaat een bril die staat. Tendentieus Bejaarde Haarlemmer kreeg paal op zijn voet Autobotsing in de binnenstad Personenauto botste tegen bromfietser Jongetje tijdens spel in het Spaarne gevallen Voorlopige plannen Ook Belgisch tonee'f Burgerlijke ^tand van Haarlem In ons blad van jongstleden Vrijdag schreven wij, dat het zich liet aanzien, dat binnenkort wel zou#blijken, dat het met het voor dit jaar geraamde Haarlemse begrotingstekort van ruim twee millioen nog wel zou meevallen. Die veronder stelling is gisteren bewaarheid geworden toen wethouder Bakker de Haarlemse raad een suppletoire begroting voor 1954 aankondigde, waarin dat tekort reslonken zou zijn tot rond 960.000 gulden. De factoren welke daartoe hebben bijgedragen zijn de volgende: het uitkeringspercentage uit het gemeentefonds is op 17 Augustus van 120 op 126 gebracht, hetgeen 436.000.— meer in het gemeentelijke laatje brengt. De uitkering ter vervanging van de vroegere onder nemingsbelasting is hergewaardeerd: 315.630.—. Er is een extra uitkering uit het gemeentefonds gekomen van 272.000.— en de rente over de reserves, naar een andere maatstaf berekend, zullen ongeveer drie ton meer inbrengen, tezamen een meevaller van ongeveer 1,3 millioen. Deze mededelingen waren uiteraard een gevolg van de vragen welke de raadsleden Wensing (C.H.U.) en Mensink (Ar beid) steld'en naar aanleiding van de wij zigingen in de begroting van 1953, welke nodig waren geworden nu door allerlei, anderhalf jaar na het opstellen der begro ting bekend geworden, gunstiger inkom sten de begroting, die aanvankelijk een tekort van 945.000 aanwees, zonder extra rijksbijdrage sluitend kon worden gemaakt. Dat door deze wijze van handelen op aandrang van Gedeputeerde Staten de begrippen jaarrekening en begroting toch wel met elkaar vermengd waren, zoals de beide raadsleden hadden betoogd, kon door wethouder Bakker niet geheel word'en on derschreven, want voordat de jaarrekening van de gemeente wordt afgesloten, komt er toch ook een slot-suppletoire begroting. Overigens gaf hij de verzekering, dat er reëel en voorzichtig was begroot, niet met de wens geheime reserves te kweken en ook niet met de bedoeling de begroting ten koste van alles sluitend1 te maken. Een andere kwestie is, dat B. en W. wel de voorkeur geven aan een sluitend maken van de begroting zonder dat daartoe de reserves moeten worden aangesproken, hetgeen reglementair eigenlijk tot een- dertigste van het bedrag der reserves moet gebeuren: men kan dat geld wel anders gebruiken. Voor het overige behelsde de raads- agenda weinig stof voor een uitgesponnen debat, al werden er nu natuurlijk zaken aangeroerd die bij een enigszins steviger menu niet aan de orde zouden zijn ge komen, zoals de door mejuffrouw Bol- sius (K.V.P.) opgeroepen gewetensvraag of de vervanging van gordijnen en stof zuigers van bijzondere scholen al of niet volgens artikel 72 van de Onderwijswet zouden kunnen worden vergoed. Men Ls er niet uitgekomen en ook toonde niemand meer dam academische belangstelling voor dat probleem. Natuurlijk is er ook in deze vergadering weer over volkshuisvesting, woningbouw en stedebouw gesproken, in welke raads vergadering gebeurt dat niet? De kleine twee torn die wethouder Happé vroeg voor de bouw van achttien wonin gen in Haarlem-Oost ontmoetten geen en kele bedenking. Maar de heren Spek (A. R.) en Proper (C.P.N.) wilden toch wel eens weten of de rijksbijdrage voor de krot-opruiming, welke voor deze woningen werd gevraagd, nu ook inderdaad tot effect zou hebben, dat er iets voor de groep krot bewoners zou worden bereikt. De eerste zou willen dat er in dat opzicht naar een concreet doel zou worden gestreefd, bij voorbeeld door de bouw van een speciaal complex met het vooropgezette doel daar door tot krotopruiming te kunnen over gaan; de tweede merkte op, dat het hier wel om „opschuivingen in de tweede graad" zou gaan: de huurprijzen van nieuwbouw zijn immers als regel voor bewoners van huizen die ontruimd moet worden onbe taalbaar. Dat laatste werd door wethouder Hap- p onderschreven, maar dat is voor de rijksbijdrage van geen belang: criterium is slechts of er inderdaad door middel van de nieuwbouw krotten gesloopt kunnen worden. Met de heer Spek verschilde hi.i slechts in de wijze van formulering en dat was een kwestie van voor of achter de groene tafel zitten. De wethouder vermeldde nogmaals, dat er van gemeentewege in die gevallen waar in dat nodig is, aflopende bijdragen in een hogere huur worden gegeven en dat er bijdragen worden gegeven in de verhuis kosten wanneer vrijwillig een grotere voor een kleinere woning wordt geruild. Voor dit soort woningopschuiving wist hij zich verzekerd van de principiële mede werking van de woningbouwcorporaties. Zachte dwang, zo antwoordde hij mevrouw S m i t z-P e p e r (Arbeid), die naar aan leiding van het maandrapport van het Huisvestingsbureau vragen van gelijke strekking had gesteld, werd ook niet ver smaad, maar van sterke dwang was hij afkerig, waar het hier om zulke delicate kwesties ging. De 185 mille voor verbetering van schu ren van verschillende woningbouwcom plexen kwamen er ook. Hier was het de heer Hennevelt (C.P.N.)die aandacht vroeg voor de verbetering van de schuren van woningen van „Vooruitgang", welke pas in een volgende vergadering aan de beurt komen. Hij vreesde echter dat de werkzaamheden dan juist in het koude jaargetijde zouden plaats vinden, hetgeen juist bij dat complex hoogst ongewenst is, omdat de W.C.'s in de schuren zijn ge bouwd. Behalve de kwalijke gevolgen daar van, maakte het werk ook nog het inslaan van kolen onmogelijk, terwijl tenslotte dit werk door lang uitstel aanzienlijk duurder zal worden dan nodig was geweest. Wethouder Happé zegde extra voor zieningen toe zelfs als ze geld zouden kosten om de W.C.'s ook tijdens het werk enigszins beschut te houden; overi gens konden natuurlijk niet alle ongemak ken worden voorkomen, maar daar staat dan ook een nieuwe schuur tegenover. De schurenvernieuwing maakt deel uit van een onderhoudsprogramma op lange ter mijn. De V.V.D. verklaarde zich bij monde van de heer F i b b e tegen de aankoop van twee huizen in de De Keystraat. Hij meen de dat dit schepen van bijleg voor de ge meente zouden worden door de onder houdskosten, welke gemaakt moeten wor den wanneer het saneringsplan voor het Rozenprieel pas na verloop van tijd kan worden uitgevoerd. Wethouder Happé had geen succes met zijn antwoord, dat er nooit boven veiling- prijzen wordt gekocht en dat de onder houdskosten en de wegvallende inkomsten uit straat- en grondbelasting wel degelijk in aanmerking worden genomen. Daarentegen betoonde de heer V a n d e r Veldt (K.V.P.) zich bijzonder erkente lijk voor de door de gemeente betrachte coulance jegens de huiseigenaren in de Teslastraat wat betreft de verwijdering der beerputten. Haarlem was zelfs verder gegaan dan de eigenaren hadden gevraagd en ook degenen die reeds de beerput op eigen kosten hadden verwijderd zullen op voet van gelijkheid met de overigen wor den behandeld, zoals wethouder Happé bevestigde. „Een kwestie van tegemoetko ming van een van Heemstede geannexeerd gebied", verklaarde hij nog. ADVERTENTIE Dagelijks: MAX SPRINGER met zijn Italiaans orkest. Uitgebreid Cabaret-programma Zondagmiddag Matinée. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werden in Zandvoort drie inbraken ge pleegd. waarvan de politie veronderstelt dat ze door dezelfde dader(s) zijn uitgevoerd. In de Kostverlorenstraat kwam men in de radiohandel van de heer Penaat aan de ach terzijde van de woning binnen, waarna uit de winkel een bedrag van f 22,50 werd ont vreemd. dat in de étalage was gelegd onder glas, als aanbeveling voor terugbetaling bij inlevering van een oud scheerapparaat. Daarna brachten de ongewenste gasten een bezoek aan de kruidennierswinkel van de heer P. Kerkman op de hoek van de Halte straat en de Zeestraat. Men forceerde het keukenraam en nam uit de kassa en uit een zak van een jasje, dat in een kast in de winkel hing, een bedrag van f230 mee. De vrouw van de groentenhandelaar Steij- nen aan de Grote Krocht werd des nachts wakker, toen een man proeberde het haakje van het slaapkamerraam omhoog te halen. Ze wekte haar man, die uit bed sprong, een groot groentensnijmes greep, en dit de op de vlucht geslagen indringer achterna wierp zonder hem te raken. De heer Steijnen ging daarna weer naar bed en deed van dit voor val pas des morgens aangifte bij de politie, waarbij hij een vrij nauwkeurig signale ment van de inbreker kon opgeven. De Zandvoortse recherche heeft deze serie in braken in onderzoek. De heer W e n s i n g toonde zich weinig enthousiast over de bij „De Sierkam" aan de groenstrook van de Zijlsingel te maken parkeerhaven. Hij geloofde dat er maar weinig, en met name het voetgangersver keer, door zou worden verbeterd. Voorts geloofde hij dat er door dit voorstel bij „De Sierkan" wel eens verwachtingen zou- dien kunnen worden gewekt, dat men nu wel verzekerd kan zijn van de verlenging van de in- en ui tr ij vergunning welke op 11 Juli 1957 afloopt. Hij geloofde dat de gemeente dit zuivelbedrijf beter tegemoet zou kunnen komen in het ter beschikking stellen van een andere vestigingsplaats. Wethouder Happé verzekerde, dat „De Sierkan" geen enkele red>en heeft om te denken, dat met deze verbetering, die in derdaad niet ideaal is, haar positie in de toekomst onaangetast kan blijven. Vermelden wij nog dat twee van de drie grondverkopen in het Zuiderhoutpark niet doorgingen en dat teven de overige, als gewoonlijk door de C.P.N. het „tegen" werd aangetekend. De overige agendapunten en de perso- neel'Smutaties werden conform de voor stellen van B. en W. afgehandeld. Het voorstel voor de nieuwe verpleeg- tarieven van de Dagopenluchtschool werd van de agenda afgevoerd, daar nog enige wijzigingen noodzakelijk waren gebleken. Tijdens een maaltijd van leden van de Haarlemse brandweer heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers aan de heer H. C. Vernout ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als vrijwilliger de gouden ere penning van de gemeente Haarlem aan geboden. In restaurant Brinkmann hadden zich honderdvijfendertig leden van de brand weer verenigd aan een diner, dat de jubi lerende commandant werd aangeboden. Maandag was een receptie gehouden, waar op de heer Vernout van vele zijden blijken van belangstelling had ontvangen. Burgemeester mr. Cremers, die het hoofd is van de brandweer, heeft zich tijdens de maaltijd tot de heer Vernout gericht en hem meegedeeld, dat het gemeentebestuur besloten heeft de vele verdiensten van de commandant te erkennen door het aan bieden van de erepenning der gemeente Haarlem in goud. De heer Th. Stamer was de woordvoer der van hen, die er Maandagavond op uit getrokken zijn om in het bezit te komen van de Oterleekse staf; hij heeft de staf aan de commandant overhandigd. Dr. C. Spoelder gaf een karakterschets van de gouden jubilaris, met wie hij vele jaren heeft samengewerkt, de heer P. F. Serné sprak als voorzitter van de Haar lemse vereniging van brandweerlieden „De ADVERTENTIE Drinkt geregeld Het meest gevraagde NATUURLIJKE BRONWATER In de ouderdom van 81 jaar is te Heem stede overleden de heer J. van Donselaar, die een groot aantal jaren tuinbaas is ge weest van huize „Manpad". Zijn verdiensten zijn vroeger erkend door de toekenning van de gouden eremédaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Donselaar, die in 1873 in Bennebroek geboren is, kwam reeds als elf jarige knaap als tuinjongen in dienst bij de familie Van Lennep op Huize Manpad: later werd hij tuinbaas en in die functie heeft hij er voor gezorgd, dat het uitgestrekte land goed er prachtig uitzag. Een fraaie rozen tuin is onder zijn leiding aangelegd. De aan leg van de boomgaard is zijn werk geweest en op het ogenblik staan er vele fruitbomen. Op diverse tentoonstellingen zijn bloemen en vruchten van het Manpad geëxposeerd. De teraardebestelling is bepaald op Zater dag 11 September om twaalf uur op de Protestantse begraafplaats te Bennebroek. Gisteren herdacht mejuffrouw G. A. Schutte, kassierster bij het PTT-bedrijf, het feit dat zij 40 jaar geleden als ambtenares werd aangesteld. Velen hebben van vier tot vijf uur van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar ge luk te wensen in de met bloemen en planten versierde cantine. Bovendien waren tal van schriftelijke felicitaties, bloemstukken en ge schenken binnengekomen. De jubilaresse werd gelukgewenst door de waarnemend directeur van het Post- en Telegraafkan toor, de heer P. Lalleman, die vol lof was over haar grote ijver, plichtsbetrachting, nauwkeurigheid en bood namens de PTT een oorkonde aan voor veertig jaar trouwe dienst en een geschenk in enveloppe. De chef van de afdeling geldartikelen, de heer W. v. d. Bos, gaf uiting aan prettige samen werking en bood namens de ambtenaren een zilveren broodschaal aan. Mevrouw Beek-Smit droeg een gedicht voor en liet dit vergezeld gaan met bloemen. De heer H. Meijer sprak namens de ambte- naarsbond de jubilaresse op hartelijke wijze toe als tolk van de vakorganisatie en over handigde een bloemstuk. De heer R. A. H. J. van Thienen schetste de onderlinge samen werking, waarna de heer W. Flooren de rij van sprekers sloot. De behandeling van de bij de Haar lemse raad ingekomen stukken vergde gistermiddag een goed uur. Er waren twee punten welke tot nogal wat discussie aanleiding gaven: het suc cesstuk van de grondverkoop aan de Kerkhofstraat aan het betonbedrijf Van Herwaarden (vierde opvoering) en de beantwoording door 15. en W. van een raadsledentrio dat vragen had gesteld over een door de gemeente geopende mo gelijkheid voor leerlingen van middelbare scholen om tegen een interessante prijs vulpennen te verkrijgen. Wat de grondverkoop aan de Kerkhof straat betreft was het te verwachten, dat de voorstanders van die transactie na de afwijzende beslissing van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit tot verkoop het hoofd niet in de schoot zouden leggen en een voorstel zouden doen om bij de Kroon in beroep te komen. In ons blad van Maandag jongstleden hebben wij reeds, met een samenvatting van de voorgeschiedenis, melding gemaakt van het daartoe strekkende initiatiefvoor stel van de heren Schreurs (K.V.P.), Bettink (V.V.D.), Spek (A.R.) en Proper (C.P.N.). De meeste ondertekenaars bleken er be hoefte aan te hebben dit voorstel toe te lichten, zodat men voor de vierde keer dezelfde argumenten voor en tegen in stel ling kon horen brengen. Nadat de heer Be 11 i n k had betoogd, dat een eventueel terugkopen later door de gemeente op de totale kosten van een daar uit te voeren saneringsplan maar een gering bedrag zou uitmaken en de heer Proper had verkondigd, dat hij er geen principe- of prestigekwestie van wilde maken („Dan moet je ook niet in beroep gaan!" interrumpeerde Arbeids waarne mend fractievoorzitter Mensink), zette de heer Schreurs (K.V.P.) een heel betoog op, waarvoor hij Oppenheim had nageslagen om tot de uitspraak te komen, dat de macht van Gedeputeerde Staten geen geringe is en voor een grote gemeente zeer belemmerend kan zijn. Maar het had hem ook pijnlijk getroffen, dat het College zo summier was geweest in zijn toelichting op het raadsbesluit tot grondverkoop. Al was dan het College tegen de verkoop, het had de besluiten van de raad maar uit te voeren en de heer Sc h r e u r s verwachtte dan ook bij de Kroon „gespierde taal". Zijn opmerking, dat de bedrijfsschade voor Van Herwaarden bij een eventueel saneringsplan nihil is, omdat de onder havige grond als bergplaats wordt ge bruikt, deed de heer Goedee (Arbeid) veronderstellen, dat, zo de heer Van Herwaarden in dat geval zich tot het kantoor van bijvoorbeeld mr. Scheurs zou wenden, deze toch alle be drijfsschade zou claimen die er maar te claimen zou zijn. Plet debat sloot met de uitdrukkelijke verzekering van de heer Go e d e e, dat hij natuurlijk niet de volks groep der advocaten met deze veronder stelling had willen beledigen. Met achttien tegen zestien stemmen vóór: K.V.P. V.V.D. C.P.N. de heren Spek, Silvis (A.R.) en Wensing (C.H.U.) en tegen: Arbeid, wethouder Bakker en de heer De Landmeter (C.H.U.) werd be sloten in beroep te gaan bij de Kroon. Wat de vulpennenverkoop aan leerlin gen van middelbare scholen betreft heeft de heer Voogd (Arbeid) geconstateerd, dat met het antwoord van B. en W. op de gestelde vragen de zaak tot ware pro porties was terug gebracht, maar dat toch wel gezegd moest worden, dat hier niets ongeoorloofds was geschied. Om de finan ciële verzwaring voor de ouders, ontstaan door het verbod van kogelpuntpennen, te verminderen had men hen in staat gesteld per kind één vulpen te kopen: van „leu ren", zoals door een enkel „niet door enige fatsoen geremd blad" was gesuggereerd, was geen sprake. In dit verband wees de heer Voogd er nog op, dat er wel voor de middelbare scholen een schoolgeldregeling naar draag kracht bestaat, maar dat in tegenstel ling tot lager onderwijs en Mulo de kosten van de boeken en leermiddelen, welke vele honderden guldens belopen, geheel voor rekening van de ouders komen. Dit staat de democratisering van het mid delbaar onderwijs in de weg en wanneer de gemeente op een enkel punt, zoals hier was gebeurd met de vulpennen, wat ver lichting brengt, dan is dat slechts toe te juichen. De heer Fibbe (V.V.D.) vond, dat „voor zover het ouders betrof die het niet konden betalen een vulpen in bruikleen had kunnen worden gegeven" en de heer W e n s i n g (C.H.U.) vond,dat in dit geval niet de gemeente tegemoet was gekomen, maar de kantoorboekhandel. Bovendien verwonderde hem het standpunt van de heer Voogd en de zijnen, omdat daar bij voorbeeld altijd het belang van vestigings vergunningen wordt verdedigd. „Heeft de gemeente Haarlem een vestigingsvergun ning?" vroeg de heer W e n s i n g. Wethouder Geluk zei aan het reeds door B. en W. gegeven antwoord niets toe te voegen te hebben. Hij herinnerde er nog aan, dat reeds bij de heropening van het verbouwde Gymnasium in ons blad erop was gewezen, dat mede met het oog op een moderner uitvoering van het schoolmeubilair, waarin geen inktpotjes meer voorkomen er iets aan het pen- nenprobleem gedaan moest worden. Hij was het dan ook met de heer Voogd eens, dat de kosten voor ouders van de aan schaffing van boeken en leermiddelen zo oplopen, dat bekeken moet worden op welke wijze men hen hierin kan tegemoet komen. De heer Voogd (Arbeid) heeft een woord van dankbaarheid laten horen aan het adres van de Commissie voor de cul turele vorming van de schooljeugd, die met een budget van 4500 gulden een grote ac tiviteit heeft ontplooid.. Met name was hij verheugd, dat nu ook de lagere school en de film bij dit werk waren betrokken en hij deed de suggestie het ook eens met filmforums voor jongeren te proberen. Wel vond hij de deelneming nog aan de lage kant. Wanneer dit het gevolg was van ADVERTENTIE Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen financiële bezwaren, dan kon op de steun van de fractie van de Partij van de Arbeid gerekend worden indien door een hogere gemeentelijke bijdrage daarin verandering zou kunnen worden gebracht. Voorts be treurde hij het, dat blijkbaar onder de leerkrachten nogal eens het accent meer of uitsluitend op de verstandelijke dan op de culturele vorming wordt gelegd, hij vond dat wel een probleem dat op de On derwijzersdag zou kunnen worden aange sneden. Wat dat laatste betrof: de ondergrond moet gelegd worden bij het lager onder wijs en men kan de onderwijzers moeilijk kwalijk nemen dat zij vaak de culturele vorming wat laag taxeren, omdat het in onze volksaard ligt kunst en cultuur een minder belangrijk levensgebied te vinden. Daarom is het moeilijk belangstelling voor dit werk bij ouderen te wekken. Wat de kostenfactor betreft: de wethouder was van oordeel, dat het op zichzelf wel goed is, dat de jeugd leert beseffen dat kunst geld kost en dat men dat er dan ook voor over moet hebben. Een andere kwestie is, dal het juiste midden moet worden gevonden tussen te duur en te goedkoop. Vermelden wij nog, dat de heer Goe dee even terugkwam op de beantwoording van zijn vragen over het rapport van Rijn land over de toestand van het Haarlemse grachtwater en de plannen om tot een zui vering van afvalwater in Rijnlands boe zem te komen. Het had de heer Goedee verwonderd, dat de Rijnlandse commissie accoord is gegaan met een bijlage, waarin door twee leden een zo tendentieuze voorstelling van zaken van het Haarlemse grachtwater was ge geven, al stemde hij toe, dat het onooglijk en kwalijkriekend is. Hij geloofde dan ook niet, dat er verschil van inzicht was tussen hem en B. en W. over de noodzaak van een rioolwaterzuive ringsinstallatie, wel over het tempo waarin die gebouwd zou moeten worden. En met name meende hij, dat het centrale riole ringsstelsel, dat nog steeds niet voltooid is, met enige spoed ter hand genomen zou moeten worden. Wethouder Happé antwoordde, dat dat een kwestie is welke in samenhang met het Investeringsplan ter hand zal moeten wor den genomen. Een 82-jarig Haarlemmer stond gisteren te kijken naar het werk van arbeiders, die zich bezig hielden met rioleringswerkzaam heden in de Nagtzaamstraat. Hoewel de ar beiders hem enige malen hadden verteld, dat hij in de weg stond, was de toeschou wer blijven staan waar hij stond. Toen enige arbeiders bezig waren een partij pa len op te stapelen, stootten zi.i daarbij te gen een der stapeiplanken, die omviel en de voet van de toeschouwer raakte. Deze is toen met een politeauto naar zijn woning vervoerd. „Souvenir H.F.C., 1879—1895" staat er onder dit schilderij, dat een belangrijke plaats inneemt op de H.F.C.-tentoonstel- iing, welke Vrijdagavond om half negen in de bovenzaal van de Vleeshal aan de Grote Markt door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers zal worden ge opend. H.F.C. heeft dit schilderij aan het einde van de vorige eeuw aan de toenmali ge Nederlandse Voetbalbond geschonken, maar thans weet niemand meer ter gele genheid van welke gebeurtenis dat is ge weest. Dit belette de tentoonstellingscom missie echter niet om de prent een plaatsje in de uitgebreide collectie te geven. Men heeft overigens in de Vleeshal moe ten woekeren met de beschikbare ruimte en de organisatoren hebben zeer vele waar devolle herinneringen uit de rijke geschie denis van Nederlands oudste voetbalclub niet kunnen uitstallen. Na de selectie is er echter toch een tentoonstelling tot stand gekomen, die de bezoeker een indruk geeft van het wel en wee van H.F.C. in de loop der jaren en uiteraard zullen daarbij voor al de overgebleven foto's, tekeningen, toe gangskaartjes, shirts en sjerpen uit de eerste jaren van het bestaan van H.F.C. vele belangstellenden trekken. Voorts zijn er natuurlijk diverse foto's van elftallen, die in het verleden de H.F.C - kleuren hebben verdedigd en uiteraard ont breken ook de gewonnen bekers, lauwer takken en médailles niet. Al met al een tentoonstelling, die zeker bij de oudere leden van H.F.C. vele herin neringen zal oproepen en de jongere leden een indruk zal geven van de historie van de jubilerende „good old". Twee personenauto's kwamen vanmorgen omstreeks kwart over elf op de hoek van de Kleine Houtstraat en Gedempte Oude gracht met elkaar in botsing omdat de be stuurster van een der wagens, een Amster damse dame, geen voorrang verleende aan de van rechts komende auto van een 29- jarige inwoner van Aalsmeer. Het ongeluk had geen persoonlijk letsel ten gevolge, maar de verzekeraars zullen toch wel even bedenkelijk kijken, want beide auto's werden zo ernstig gehavend, dat de kraanwagen er aan te pas moest komen. Gisteravond omstreeks acht uur stak een dertigjarige slager op een bromfiets de Amsterdamsevaart over, doch lette daarbij niet op het verkeer. Hij werd door een per sonenauto aangereden: met een gebroken linkersleutelbeen is bij naar de Mariastich- ting vervoerd. De zevenjarige Jaapje Maarsen uit de Vooruitgangstraat te Haarlem is gister morgen omstreeks elf uur, toen hij met zijn vriendjes aan de walkant van het Spaarne aan het spelen was, te water geraakt. Een 41-jarige losser, op het ongeval opmerk zaam gemaakt door enige arbeiders, die aan de overkant van het Spaarne aan het werk waren, heeft het jongetje door hand reiking op het droge gebracht. Jaapje is daarna naar zijn huis vervoerd. Hij had veel water binnen gekregen. Tien" en de heer C. J. van den Broek als oud -commandant. In zijn dankwoord zeide de heer Vernout zeer verrast te zijn geweest de erepenning der gemeente te hebben ontvangen. Hij dankte het gemeentebestuur voor deze onderscheiding. Ook richtte hij zich tot de andere sprekers en deelde mee, dat de staf van Oterleek opgeborgen zal worden in het spuithuis aan de Generaal Cronjéstraat. De staf mag de eerste zeven dagen door andere brandweercorpsen niet „gestolen" worden. Spreker hoopte, dat de brandweer lieden er voor zullen zorgen, dat de staf minstens drie maal 24 uur na de zeven dagen in het bezit van de Haarlemmers zal blijven en dat deze er voor zul'len zor gen op sportieve wijze op te treden. De feestelijke bijeenkomst stond onder leiding van de ondercommandant van de brandweer, de heer J. P. Pollé. Voor de heer Vernout werden de volgen de Haarlemmers met de gouden legpenning der stad onderscheiden: Oud-hoofdcommis saris E. H. Tenckinck; oud-reinigingsdirec teur A. van Driel; oud-gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra en de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen. „De Haarlemse Kunstgemeenschap tracht telken ja re op het gebied van cultuur dat gene te bieden, dat nog ongekend is in Haarlem en zonder haar bemiddeling de stad voorbij zou gaanOver het alge meen genomen bestaat het programma maandelijks uit een voorstelling van toneel en ballet, een lezing en voor besloten gezel schap een film". Aldus schrijft voorzitter dr. C. Spoelder in het zojuist verschenen prospectus van de H.K.G. voor het seizoen 19541955. waarin tevens een even gees tig als toepasselijk gelegenheidsvers in de vorm van een sonnet van Annie M. G. Schmidt is opgenomen. Uit de voorlopige en nog zeer globale opsomming van de plannen blijkt, dat men Cruys Voorbergh heeft uitgenodigd zijn show van Nederlandse rouwcostuums on der de titel „Van Waterlanders en Huile balken" te geven en dat (in de tweede helft van Januari) de vermaarde Choeurs et Ballets Basques „Etorki" in de Stads schouwburg zullen optreden. Voor de af deling toneel zijn besprekingen gaande met het nieuwe, onder leiding van Elly van Stekelenburg staande ensemble „Studio" en met de groep „Puck" uit Amsterdam, die waarschijnlijk het door Georges Vitaly geregisseerde blijspel „Kapers op de kust" komt opvoeren. De mogelijkheid wordt onderzocht om de Koninklijke Nederlandse Schouwburg de Vlaamse afdeling van het Nationaal Toneel van België onder directie van Firmin Mortier voor het eerst naar Haar lem te laten komen. Voorts zal er gelegenheid zijn het Neder lands Kamerkoor van Felix de Nobel te beluisteren en wordt er. wegens het grote succes, wederom een excursie naar het muzikale marionettentheater van Richard Heuckeroth in Hoorn georganiseerd. Als eerste lezingen zijn aangekondigd 'een spreekbeurt over „Voorspellende dromen en aanverwante verschijnselen" door prof. dr. W. H. C. Tenhaeff en een causerie met lichtbeelden door dr. A. Melchior over zijn laatste reis. Choeurs et Ballets Basques „Etorki" is een ensemble van ongeveer twintig leden onder directie van Philippe Oyhamburu, die alle choreografieën voor zijn rekening nam. Het programma, dat deze zomer met zeer veel succes in het Théatre des Champs Elysées te Parijs werd vertoond, bestaat uit folkloristische dansen, koorliederen met tenorsolo en twee balletten, te weten „Orhy Pian" en „Andonine" (op volksmuziek) van A. Arambura. Schout b(j nacht I". T. Burghard, com mandant der zeemacht in Nederland is be vorderd tot vice-admiraal. Ook dit nieuwe seizoen zal de Ned. Ver. „De Verzamelaar" wederom enige ruil beurzen organiseren in Haarlem. Deze zul len worden gehouden in hotel „Royal", Stationsplein 4. De eerste vindt plaats a.s. Donderdag, 's avonds van 7.45 tot 10 uur. Ieder die iets verzamelt is hartelijk wel kom. De leden van „De Verzamelaar" heb ben onder meer interesse voor: Postzegels, munten, oude prentbriefkaarten, lucifers merken. sigarenbandjes, sluitzegels, citrus wikkels, enz. Het algemeen secretariaat van deze ver eniging is gevestigd te 's-Gravenhage, Vlierboomstraat 366a. HAARLEM. 8 September 1954 ONDERTROUWD: 8 Sept., E. Argeloo en A. van Oostveen; F. W. M. van den Berg en J. M. Bonkenburg; C. Hissink en J. H. F. Paauwe; J. E. Riinsdorp en M. Jongkind; L. Klaassen en G. M Egberts; M. Geluk en M. Th. Piers: W. van Welt en M. P. W. Hoog kamer; Th. J. Lameris en C Huijboom; F. A. J. Timmermans en E. H. C. op de Kelder; F H. Assendelft en M. Th P. Grobbe; de Bruin en J. G. Meinders; W. M. van der Putten en A. G. Kelderman: D. B. Horstman en J. M. II. Jongens: Th. A Nuijens en 3. van den Berg; W. Roest en H. W. Versteeg; W Poele® en J. H. Hollander. GEHUWD: 8 Sept., C. Rovers en H. War mer: W. H. Eliëns en C. M. Asseler; A. J. M. Neelissen en H. S. M. Laurey; P. A. van Dijk en J. A C. van Loon; Th. J. de Vries en C. Puts: P Vis en H. Haunert; C. P. van Meurs en P W. Garsten; C. Chr. de Vries en G. A. M. Boelties: Chr. F. Lucas en J. Heijdanus; D. H. Stegeman en A. M. Ga briels: F L. van der Meij en G van Mee- keren; K. P. van Donselaar en S. Marotel; J. H. Hensen en M. Holster; Chr. de Wolf en W. J Ran. BEVALLEN van een zoon: 6 Sept., C. J. M. BorkentPellinkhof; E. M. Th. Blomvan den Berg. 2 z.\ 7 Sent.. C. I. Tennekesvan Assema; M. H. C. Stam—Riemens: Th. W. Terpstra—Hor beek; 3 Sept.. H. E. M. Dinge- mansBosch: W. EversHoreman; J. C. Chr MosJansen. BEVALLEN van een dochter: 5 Sept., E. A. M. Boomsvan Lunenburg; 6 Sept., G. Vernout—Horeman; A. H. Feldman—Bock; 7 Sept., N. de RooSchol; C. E. Marcus Valent; A. J. SchemmekesVisser: 8 Sept., B. HemmenKramer: K. W. van Bemmel— de Bruijn; A M. BurghoutZandstra; P. M. MetzOckers. OVERLFDEN: 6 Sept.. J. Vriesman, 66 j.. Hazepaterslaan; H. Jansen. 77 j.. Witte He renstraat: D Vonk, 55 j., Eindenhoutstraat; 7 Sept., W. RijswijkWinkelman, 94 j„ Roi- landstraat; P. de Hon—Mol, 63 j.. Amster damsevaart; H. Winkler, 51 j., Kinderhuis- singel.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11