Londense defensie-conferentie gaat voorlopig niet door OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voldoeningin Washington en Bonn; opluchting in Parijs Schaakontmoeting lezers Haarlems Dagblad/O.H.C.-Schaakclub Haarlem Weerbericht Een stijging Zuid-Oost Azië-verdrag heeft geen automatische werking Brits kabinet besloot niet uit te nodigen Den Haag vraagt uit levering der Bredase vluchtelingen Het woord is aan Bombardement op Amoy vandaag voortgezet Behouden terugkeer op Schiphol Ministerie antwoordt Amsterdam Aardschok verwoestte half Orléansville Slachtoffers van de „Triton" in Nederland 69e JAARGANG No 52 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 206 Foster Dulles op Formosa Indonesische bendeleden stierven de hongerdood Laatste poging Prinses Wilhelmina uit Noorwegen teruggekeerd „Niet meer ponten voor Velsen' Honderden doden in Algerije Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7,-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HEBBEN GISTEREN GEMELD dat volgens voorlopige berekening van het bureau voor de statistiek Frankrijk nu 42.700.000 inwoners telt, tegen 40.502.513 in 1946. Dat betekent dus een toeneming van 2.200.000 in acht jaar tijds, gemiddeld met 275.000 per jaar. Dit is een wat ruwe schatting; als het Franse bureau met zijn nauwkeurige cijfers komt zullen er al die toelichtende commentaren en extra-bere keningen bij komen die statistische be schouwingen zo bij uitstek onleesbaar ma ken. Zonder hierin te vervallen moet men wel opmerken, dat tot de bevolking van Frankrijk een aanzienlijk aantal vreem delingen behoort. In 1946 waren het er meer dan anderhalf millioen: meest Italia nen (in het Zuiden), Belgen (in het Noor den), Zwitsers, Spanjaarden en Polen. An derzijds vertoeft een groot aantal Fransen tijdelijk buiten de grenzen van het vader land en dat aantal is na de tweede wereld oorlog bijzonder hoog geworden door de noodzaak, bezettingstroepen en vele amb tenaren naar Duitsland en Oostenrijk te zenden. Al die mensen zijn niet blijvend buiten de grenzen gevestigd en men zou hen dus eigenlijk tot de bevolking van Frankrijk moeten rekenen. De globale ge gevens omtrent de bevolkingsstijging in de laatste acht jaar bevestigen in elk geval het feit, dat het aantal Fransen gestadig toenemend is. Uit stijging van het ge boortecijfer boven het sterftecijfer is dat bij herhaling gebleken. Er is daarmee een keer gekomen in een situatie, die een jaar of twintig geleden in het land zelf tot veel pessimistische commentaar heeft geleid: men vreesde niet zonder reden de gevol gen van een dalend geboortecijfer. Dit heeft geleid tot overheidsmaatregelen, waarbij aan grote gezinnen wel bijzonder grote voorrechten werden toegekend. Zij hebben uitwerking doen gelden, maar in menig geval niet bepaald gunstige invloed uitge oefend op de arbeidslust van de betrokke nen. Wie gegevens uit het verleden opslaat komt wel tot de slotsom, dat de Duitse in vasies in Frankrijk en vooral de beide wereldoorlogen sterke invloed op het be- volkings-verloop hebben doen gelden en geenszins alleen door direct-geleden verliezen. De uitwerking van de Frans- Duitse oorlog (1870-1871), die toch maar kort duurde, blijkt uit het feit dat de be volking in 1881 maar 300.000 hoger was dan twintig jaar tevoren. In de periode 1911-1921, waarin de eerste wereldoorlog viel, daalde zij met 400.000: in de periode 1936-1946 liep zij zelfs met bijna anderhalf millioen terug. Dat zijn nuchtere cijfers, maar wie maar even zijn verbeeldings kracht doet gelden beseft al hoeveel zorg en leed erachter verborgen zijn. Wie in Frankrijk gewoond heeft na de eerste' we reldoorlog, die het 1.000.000 doden had ge kost en naar verhouding zwaarder getrof fen dan enig ander daarin betrokken land, weet er meer van. Hii herinnert zich de ontwrichting van het bedrijfsleven en het ambtelijke leven, maar ook de verslagen heid, door de verliezen in verreweg de meeste families ontstaan. De tweede we reldoorlog, die Frankrijk 600.000 doden kostte en tenslotte de verliezen in de strijd in Indochina brachten nieuwe slagen toe. Men moet daarbij ook nuchter-feitelijk niet alleen in aantallen denken, maar voor al overwegen dat juist de leeftijdsklasse die de grootste arbeidsenergie vertegen woordigt, telkens zo zwaar getroffen werd. De Franse bevolkingsstructuur moet, wat betreft de verhouding der leeftijdsgroepen, nog steeds aanzienlijk zijn verstoord en het land heeft ongetwijfeld behoefte aan een lange periode van rust om zich volledig te kunnen herstellen. De stijging van het be volkingstotaal is een gunstig verschijnsel, maar het kan pas op de lange duur zijn volle uitwerking doen gelden. Wie deze dingen overdenkt begrijpt de vrees voor Duitse herbewapening, die zich in Frankrijk zo sterk doet gelden en die pas tot uiting is gekomen in de verwerping der E.V.G., veel beter en ziet in dat de emotionele factor overweegt. R. P. TAIPEH (Reuter) John Foster Dulles is uit Manilla in de Formosaanse hoofdstad Taipeh aangekomen, op doorreis naar To kio, om besprekingen te voeren met de lei der van nationalistisch China, generalissi mus Tsjiang Kai Tsjek. Dlilles verklaarde bij aankomst: „De Verenigde Staten staan naast nationalistisch China, indien dit zou worden aangevallen. De Amerikaanse ze vende vloot beschermt Formosa, in op dracht van de regering-Eisenhower. Com munistisch China heeft zijn militaire en propaganda-activiteit tegen het vrije ge deelte van China versterkt, doch wij zullen ons geen vrees laten aanjagen". Na opgemerkt te hebben dat hij de eer ste Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken is, die een bezoek aan het natio nalistisch China brengt, vervolgde Dulles: „De Verenigde Staten zijn er trots op schouder aan schouder te staan met hen, die vele crises hebben doorgemaakt, doch wier onverschrokkenheid, geschraagd als zij wordt door geloof in de goede zaak, on wankelbaar is". LONDEN (Reuter) Het Britse kabinet heeft gisteren op een speciale bijeenkomst 'besloten geen uitnodigingen te verzenden voor een conferentie van negen over de Europese defensie. De ministers hebben daarbij overwogen, dat medio September niet schikt voor John Foster Dulles en bondskanselier Adenauer en dat dr. Ade nauer van mening is, dat meer tijd nodig is om zo'n conferentie voor te bereiden. NAVO-functionarissen overwegen thans de mogelijkheid van een bijeenkomst van de raad van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie, al of niet voorafgegaan door een voorconferentic te Londen in October. Een andere mogelijkheid is, dat de NAVO- raad in New York bijeen komt tijdens de zitting van de Algemene Vergadering of anders te Ottawa. Het Britse besluit heeft de Franse rege ring een gevoel van opluchting gegeven. Ook in officiële kringen te Washington wordt het Britse besluit toegejuicht. Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken is nooit opgetogen over het Britse voorstel geweest. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de gisteren, dat de betrokken regeringen, met. uitzondering van die der Verenigde Staten, haar zienswijze over de conferentie aan de Britse regering bekend hadden gemaakt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is niet voornemens met de Franse regering te redetwisten over de Franse verwerping van de Europese Ver dedigingsgemeenschap, aldus is uit krin gen uit de omgeving van Eden vernomen. Zijn voorstel tot het houden van een con ferentie van negen is ingegeven door de wens een oplossing te vinden voor de ver dediging van West-Europa. Het Britse standpunt is, dat West-Duitsland lid van de NAVO moet worden. Het Britse beleid over beperkingen die aan de West-Duitse wapenproductie en herbewapening opge legd moeten worden, heeft nog geen vaste vorm aangenomen. In officiële Britse kringen heeft men zich geprikkeld en teleurgesteld gevoeld over de Franse verwerping van de E.V.G. Men was er tot het laatst toe van overtuigd dat de samenhangende problemen van de West-Duitse herbewapening en de souve- reiniteit door een gunstige stemming in de Franse Assemblée zouden worden opge lost. Eden is van mening, dat het stand punt van de teleurgestelde Adenauer vol ledig gehoord moet worden. Bonn wacht af BONN (ANP) De West-Duitse rege ring is eensgezind in de beoordeling van de huidige politieke toestand, zo is ver klaard na afloop van een kabinetszitting, waarin Adenauer de politieke toestand be lichtte. Deze eensgezindheid betrof echter volgens de mededeling van de officiële woordvoerder niet een uitgewerkt plan om de huidige situatie meester te worden. De ministers hadden geen enkel alternatief- voorstel der bondsregering behandeld en de bespreking had volgens de woordvoer der onder Adenauer's motto gestaan, dat niemand kon weten hoe de toestand mor gen zou zijn. Men stelt zich nu geheel en al in op het Bondsdagdebat van volgende week, waarin Adenauer de grondslagen van de Duitse politiek nog eens zal uiteenzetten. In in gewijde kring wordt evenwel te verstaan gegeven, dat daarbij geen alternatiefvoor- stellen te verwachten zijn, aangezien Bonn de ontwikkeling wenst af te jachten voor dat het met plannen komt. Het officiële standnunt is nog steeds, dat een initiatief van Frankrijk moet komen. De parlementaire debatten van volgende week zullen Donderdag door Adenauer worden voorbereid met verklaringen voor de buitenlandse commissies van beide hui zen van het parlement. De aangekondigde bespreking tussen de bondskanselier en de leider der socialistische oppositie, 01- lenhauer, sleept intussen en daarin wordt een teken gezien van de opnieuw ver scherpte binnenlandse verhoudingen. Het onderhoud zal pas begin volgende week worden gehouden en de beide politieke leiders zullen dan door de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein een indruk gekregen hebben van de publieke reacties op hun standpunten. Nog meer uitstel De christelijk-democratische partij acht OOOOOOOOOOT<XXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)C<XXX)OC>OOC>DOOOOOOaoOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOry- «nnoocoooocx Nu onder meer door het FIDE-landentoumooi, dat in Amsterdam gehouden wordt, de schaaksport weer in het middelpunt van de belangstelling staat, heeft de schaakclub „Haarlem" het plan opgevat om de lezeressen en lezers van Haar lems Dagblad!Oprechte Haarlemsche Courant uit te dagen voor een massale schaakontmoeting. Deze xvedstrijd zal gehouden worden op Donderdagavond 16 September in het gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 70. Aanvang acht uur- Alle abonné's kunnen zich voor deze schaakontmoeting opgeven, jong en oud, zwakke „huis"-schakers of competitiespelers. Het aantal deelnemers is onbeperkt. Bij zeer grote opgave behoudt de schaakclub „Haarlem" zich echter het recht voor om één Haarlem-speler tegen meer dan een lezer te laten uitkomen. Voor schakers, die bijzondere resultaten behalen zijn enkele kleine geschenken beschikbaar gesteld. De directie van Haarlems Dagblad/O.H.C. heeft bovendien besloten om voor de beste individuele prestatie een médaille uit te loven. Aan de wedstrijd zijn voor de deelnemers geen kosten verbonden. Men kan zich opgeven bij de sportredactie van Haarlems Dagblad!O.H.C., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Men wordt verzocht op de brief of briefkaart te vermelden: SCHAAKONTMOE TING en tevens of men al dan niet in de competitie van de Koninklijke Neder landse Schaakbond uitkomt. De inschrijving sluit Dinsdag 14 September 1954. xxxxxcoöooooooooooooxoooaxoocooccoo ccccoc»xococccccco:coK:cc-ccoccocccoDacox>ococcco=cocccoccccccc<xocx>ccccccoc ook een debat over de Europese toestand in Straatsburg op het ogenblik zinloos. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa moet daar volgende week samen komen. Maar in Bonn voelt men er alles voor het politieke debat, dat daar op het programma staat, uit te stellen tot er meer tekening in de ontwikkeling zal zijn ge komen. De C.D.U. zal zich ook verenigen met een voorstel van de Franse socialist Guy Mollet om pas in October een bijzon dere vergadering van de Raad van Europa te houden over Europese politieke vraag stukken. De vice-voorzitters van de Raad van Europa zijn van oordeel, dat het oorspron kelijk vastgestelde tijdstip voor de opening van de zitting van de Raadgevende Ver gadering met het oog op de hangende plan nen voor internationale conferenties, ten minste tot 20 September verschoven moet worden. Uit kringen van het West-Duitse ministe rie van Buitenlandse Zaken is vernomen, dat er wordt gewerkt aan een memoran dum voor de Britse regering, waarin bij— zonderheden worden gegeven over de wijze, waarop volgens inzicht van de re gering van Bonn de West-Duitse divisies in het verdedigingsfront van de NAVO zouden moeten worden opgenomen en die ook voor Frankrijk bevredigend zou zijn. Men verwachtte dat dit memorandum niet voor het weekeinde gereed zou zijn. Reuters correspondent Harold King meldt uit Parijs, dat premier Mendès- France, ofschoon geen tijd willende verlie zen met de uitwerking van een nieuwe manier van herbewapening van West- Duitsland, klaarblijkelijk toch, in over eenstemming met Bonn, van mening is dat men tijd nodig heeft om een redelijk voor stel op te stellen. Mendès-France zou, voordat een formele conferentie wordt ge houden, eerst willen weten wat Groot- Brittannië zou willen doen, anders dan al leen maar stemmen voor onvoorwaarde lijke toelating van Duitsland tot de NAVO. Met dit laatste zou Frankrijk niet kunnen instemmen. United Press verneemt uit gezaghebbende bron te Parijs dat de Franse regering be sloten heeft een West-Europese „wapen- pool" voor te stellen. Dit lichaam zou het toezicht moeten uitoefenen op wapens, be grotingen en strijdkrachten. Het voorstel opent de mogelijkheid van een spoedige herbewapening van West-Duitsland. Het moet worden gezien als Frankrijk's ant woord op de aandrang van West-Duitsland, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië dat de bondsrepubliek nu in de gelegen heid moet worden gesteld tot de NAVO toe te treden. DJAKARTA (Pi/A.neta) Bij Logok- poeloes (in de omgeving van Garut) zijn de lijken van 27 terroristen gevonden. Men vermoedt, dat deze bendeleden de honger dood gestorven zijn. De intensieve zuive ringsacties maken het de benden in dat ge bied moeilijk om te provianderen, zo voeg de men er van gezaghebbende zijde in Ban dung aan toe. Uit Bonn meldt het ANP: De Nederland se regering heeft in nota's aan de gealli eerden de uitlevering als oorlogsmisdadi gers gevraagd van de vluchtelingen uit Breda. Zij baseert zich daarbjj op de gealli eerde wetgeving en op precedenten. In de naoorlogse jaren zijn namelijk talrijke Duit sers op grond van deze wetten aan gealli eerde landen uitgeleverd, ook naar Oost- Europese landen. Du Nederlandse regering heeft zich in deze nota's blijkbaar op een ander rechts- standpunt geplaatst dan tot dusverre in de verzoeken aan de Duitse regering om uit wijzing. Aan de Bondsregering heeft de Neder landse regering gevraagd de zeven mannen uit te wijzen als ongewenste vreemdelingen en wel omdat een uitlevering niet mogelijk was daar geen uitleveringsverdrag tussen beide landen bestaat. Die uitwijzing is niet meer te verwach ten, aangezien reeds -in twee gevallen de rechtbanken van Keulen en Dusseldorp de betrokkenen op grond van Hitiers decreten als Duitsers hebben aangemerkt, die daar door recht op asyl kunnen doen gelden. Aangenomen kan worden dat de Ne derlandse regering haar nota's aan de geallieerden, twee weken geleden, heeft gezonden teneinde nog een laatste po ging te doen om de gevluchten terug te krijgen vooraleer verlening van de souvereiniteit aan de Bondsrepubliek ook deze kans zou wegnemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Jan Greshoff: Een onbeduidende man is niets; een onbeduidende vrouw is toch nog altijd een vrouw. TAIPEH (Reuter) In kringen van de nationalistisch-Chinese luchtmacht op Formosa is verklaard, dat golven bom menwerpers en gevechtsvliegtuigen even na zonsopgang zijn opgestegen om de aan vallen op communistische stellingen op het eiland Amoy en het Chinese vasteland voort te zetten. Het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, dat door nationalistische vliegtuigaanvallen in Foekien Dinsdag 18 personen zijn gedood of gewond. Woens dag zijn in Amoy en omgeving zes natio nalistische vliegtuigen beschadigd of neer geschoten. Woensdagmorgen waren 32 vliegtuigen van de Kwomintang boven het gebied van Amoy verschenen. Later had den 72 jachtvliegtuigen boven hetzelfde gebied gevlogen. Van zes van deze toe stellen die Amoy met bommen en boord- wapens aanvielen werden er twee door luchtdoelartillerie neergeschoten. Prinses Wilhelmina is gistermiddag van haar vacantie in Noorwegen in ons land teruggekeerd. Zij maakte de terugreis per vliegtuig. De Prinses is vier weken in Noorwegen geweest. Zij bezocht het fjor- dengebied. De afgelopen vier dagen lo geerde zij in het Bristol hotel te Bergen. Van het vliegveld nabij Bergen vertrok zij gisteren naar Nederland. Tezamen met eerste vlieger Farfitt en boordwerktuigkundige Rademakers keer de commodore Viruly uit Shannon op Schiphol terug. Men ziet hem op de foto rechts met Parfitt op het platform, waar een hartelijk weerzien met familie en vrienden beide vliegers ten deel viel. Me vrouw Parfitt had haar kinderen meege nomen. De gelukkige hereniging van het gezin verleidde de fotograaf tot het maken van de foto beneden, waarop wel het best is uitgedrukt hoe angst en zorgen hebben plaats gemaakt voor oprechte blijdschap en vreugde. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bericht ontvan gen, dat uitbreiding van het aantal ponten in het veer over het Noordzeekanaal te Velsen niet mogelijk is zonder uitbreiding van het aantal ponthavens. Gezien de daar mee gepaard gaande investeringen en de lange bouwtijd die met het maken van een nieuwe pont is gemoeid, en waardoor slechts zeer korte tijd voor het gereedko men van de tunnel te Velsen van de uit breiding kan worden geprofiteerd, acht het ministerie een zodanige investering thans niet verantwoord. Hetzelfde geldt voor een eventuele uit breiding van het veer te Buitenhuizen, waar wegens de bijzondere eigenschappen van de thans aldaar varende pont twee nieuwe ponten in de vaart zouden moeten worden gebracht. Overigens wil het mi nisterie er op wijzen, dat thans weer het normale systeem van revisie wordt ge volgd, waardoor alle ponten regelmatig worden nagekeken en een redelijke mate van bedrijfszekerheid wordt verkregen. Tot zover het ministerie. Hiermee is dus geen antwoord gegeven op de vraag of de reserve-Moerdijkpont dienst zou kunnen doen in Velsen. Onze in- foi-maties wijzen uit, dat een der Moerdijk schepen naar Velsen zal komen om proe ven te nemen het wegverkeer zonder pont- haveos aan boord te nemen, waarmee dus geen sprake zal zijn van de inderdaad grote investeringen voor nieuwe ponthavens. Voorts wordt het uitbreiden van de dienst voor de Velsense veren niet aangeroerd, waardoor het mogelijk is de vierde pont overdag langer in de vaart te houden gisteren nog leverde dit vroeg uitvallen moeilijkheden op en 's nachts twee pon ten zouden kunnen varen. Het veer bij Buitenhuizen heeft in het recente verleden een pont van de Velsense I dienst gebruikt toen in Buitenhuizen een veerschip defect raakte. ALGIERS Reuter-AFP) In de om geving van de stad Orléansville ten Zuid- Westen van Algiers in Frans-Noord-Afrika, heeft zich in de afgelopen nacht een zeer krachtige aardschok voorgedaan. Te Parijs is van officiële zijde medegedeeld dat tot nu toe drie honderd lijken zijn aange troffen. De helft van Orléansville is met de grond gelijk gemaakt. Radio-Algiers heeft een dringend beroep gedaan op bloed gevers om zich beschikbaar te stellen. Gouverneur-generaal Roger Leonard is naar het geteisterde gebied vertrokken. Door het uitvallen van de telefoonverbin dingen met het getroffen gebied was het de autoriteiten in Algiers niet mogelijk veel bijzonderheden over het gebeurde mede te delen. Men zeide dat, aan de hand van de eerste radioberichten, het aantal doden mogelijk op ongeveer 350 kan wor den gesteld, terwijl er niet minder dan 900 gewonden zouden zijn. (van hedenmorgen 7 uur) MANILLA (Reuter/AFP/United Press) De belangrijkste punten van het Zuid- Oost-Aziatische pact dat te Manilla onder voorbehoud ook door Pakistan is onder tekend zijn: Een gewapende aanval op een der partijen of op een gebied in dit verdrag genoemd in het algemeen Zuid-Oost- Azië en het Zuid-Westelijke gebied van de Stille Oceaan in het Noorden begrensd door de breedtegraad van 21 graden 30 minuten zal gemeenschappelijke actie tengevolge hebben, in overeenstemming met de con stitutionele bepalingen van de aangesloten landen; indien, naar de mening van een der partijen, een „beschermd" gebied gevaar loopt op een andere manier dan door een gewapende aanval, zullen de partijen on middellijk overleggen welke maatregelen geboden zijn; de partijen komen overeen hun vrije instellingen te versterken en met elkaar samen te werken bij het nemen van economische maatregelen tot bevordering van de economische vooruitgang en de sociale welvaart. De staatslieden, die aan de besprekingen hebben deelgenomen, konden zich geen andere internationale conferentie herin neren, waarop zo snel overeenstemming werd bereikt. In de inleiding verklaren de verdragslui tende landen dat zij het beginsel van zelf beschikking der volken erkennen en dat zij met alle vreedzame middelen zullen streven naar de bevordering van zelfbestuur en onafhankelijkheid van alle landen welker volken dat wensen en in staat zijn de daar aan verbonden verantwoordelijkheden op zich te nemen. Uit Amerikaanse bron is vernomen, dat Dulles en president Magsaysay ook over eenstemming hebben bereikt over onmid dellijke uitbreiding van twee Amerikaanse viootbases op de Philippijnen, die een groter hoofdkwartier moeten vormen voor de Amerikaanse zevende vloot. Overeen stemming was voorts bereikt over verster king van de Philippijnse economie en land macht. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Okazaki, heeft verklaard, dat Japan zich zal beperken tot „morele steun" aan het verdrag en niet zal toetreden, zelfs niet als het uitgenodigd zou worden en wel hoofdzakelijk om twee redenen: Japan kan geen troepen naar het buitenland zenden en kan het zich niet veroorloven „in con flict te komen" met communistisch China. Het communistische persbureau Nieuw- China heeft gezegd, dat het verdrag „een tegen de Aziatische volken gericht militair blok" vormt. De Verenigde Staten wilden de Zuid-Oost-Aziatische landen voor hun karretje spannen en een nieuwe oorlog be ginnen door Aziaten te laten strijden tegen Aziaten. De Verenigde Staten zullen trach ten zich te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Zuid-Oost-Aziatische landen, nationale bevrijdingsbewegingen onderdrukken en de landen maken tot Amerikaanse kolonies en bases voor ag- gressie, zoals reeds met de Philippijnen is gebeurd, aldus het persbureau. „Zeer ongelukkig," luidde het oordeel van premier Nehroe van India over de tot standkoming van het verdrag. In regeringskringen in Djakarta is men van mening, dat het verdrag de spanning tussen Oost en West zal vergroten. Een hoge ambtenaar zei, dat erkend werd, dat volgens de beginselverklaring het verdrag gericht is tegen het kolonialisme in Azië. Hoewel dit het verdrag aantrekkelijker maakte voor de Colombo-landen, zou het niet waarschijnk zijn, dat Indonesië zelfs maar een verzoek tot toelating in overweging zou nemen. Woensdagmiddag om half een zijn met een speciale DC-4 Skymaster van de KLM achttien slachtoffers, die bij de ramp met de „Triton" het leven hebben verloren, op Schiphol aangekomen. Hierbij bevonden zich de stoffelijke resten van alle Neder landse slachtoffers, uitgezonderd die van de heer en mevrouw Bakker, die naar Amerika zullen worden gezonden. De kis ten zijn naar verschillende rouwkamers in Amsterdam overgebracht. Het stoffelijk overschot van de stewardess mej. Löwen- stein is opgebaard in het Joodse vereni gingshuis in de Sarphatistraat. Het werd heden om half twee op de Joodse begraaf plaats te Muiderberg ter aarde besteld. Te Dublin is bekend gemaakt dat de Ne derlandse regering heeft ingestemd met het voorstel in Ierland een openbaar on derzoek in te stellen naar de oorzaken en de omstandigheden die verband houden met de ramp van de KLM-supér-constel- lation „Triton". De mededeling werd gedaan door de voorlichtingsdienst van de Ierse regering. „Er worden stappen genomen om de commissie van onderzoek zo spoedig moge lijk samen te stellen", aldus de mededeling. Naar aanleiding van berichten als zou den pakketten met diamanten ter waarde van een millioen dollar zijn geborgen uit het wrak van de „Triton" kan nog worden vermeld, dat het toestel dertien transito postzakken vervoerde, afkomstig uit Indo nesië, Pakistan, Burma en Duitsland. De inhoud daarvan is uiteraard in Nederland niet bekend. Intussen is men begonnen met pogingen om de „Triton" te lichten door middel van opblaasbare gummi-zakken. Het wrak van de „Triton" is vandaag, nadat het in de nacht van Woensdag op Donderdag aanhoudend had gestormd, on der water verdwenen. De bergingswerk zaamheden zijn opgeschort. Men vreest, dat het wrak uiteen zal vallen. weers- eo C «a I r r- sS oc tï Ou #2 f2 ■- Si SE toestand TOW dj SS Z£ Stockholm geheel bew. ZZO 4 2 Oslo regen ZO 5 18 2 Kopenhagen mist windstil 18 0,2 Amsterdam zwaar bew. Z 4 19 0 Londen zwaar bew. Z 7 19 3 Luxemburg half bew. ZO 2 18 0 Parijs half bew. ZW 7 22 0,1 Bordeaux zwaar bew. WZW 3 22 0 Grenoble zwaar bew. windstil 21 0 Nice half bew. NW 4 25 0 Genève half bew. windstil 21 0 Zürich nevel windstil 21 17 Locarno licht bew. WNW 1 26 0 Berlijn nevel WNW 3 23 27 Franfort nevel Z 1 19 4 München nevel W 1 23 0,1 Wenen geheel bew. WNW 5 27 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 21 5 Rome licht bew. windstil 28 0 Ajaccio half bew. NO 1 26 0 Mallorca onbewolkt. windstil 0 Neerslag laatste CaxvronoorïYvv* yrrxxxxcoccci-orrxicr- 24 uur -YXXXYVïXYXYV vrra ■"ooax WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig 'van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, maar tijdelijk ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. 10 September Zon op 6.05 uur. onder 19.08 uur. Maan op 17 51 uur onder 2.51 uur. Maanstanden 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 9 September Hoog water: 0.37 en 13.13 uur. Laag water- 8.25 en 20.55 uur. Vrijdag 10 September Hoog water: 1.38 en 14.07 uur. Laag water: 9.34 en 21.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1