Eden onderneemt een spoedreis door landen van klein-Europa OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noordzeekanaal Weerbericht Voormalige E.V.G. deelgenoten heten hem hartelijk welkom Geen huis bleef onbeschadigd in Orléansville Britse regering meent dat de tijd dringt Afrika thans een onzer beste afzetgebieden Het woord is aan Aantal doden geschat op duizend; het aantal gewonden beloopt tweeduizend Vreemdsoortige Indonesiër dient zich bij UNO aan Nehröe vergelijkt Azië-pact met trust-vorming Export daarheen bijna dubbele van die naar Indonesië Stakers Velser-tunnel formuleren eisen anders In twaalf seconden werd een stad een puinhoop Blank en zwart samen op Amerikaanse scholen Foster Dulles Maandag in Washington verwacht Weerrapport 69e JAARGANG No 53 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 207 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. - Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTER ALGERA, van Verkeer en Waterstaat, is in Velsen en Umuid'en en ook iin Buitenhuizen geweest en heeft de benarde toestand der oeververbindingen van het Noord'zeekanaal dus in ogenschouw genomen. Daarop heeft hij geantwoord op de schriftelijke vragen, op 12 Augustus door het Tweede Kamerlid Hooy tot hem gericht. U vindt dat antwoord in dit num mer. Het bevredigt ons volstrekt niet. Het wijst veel af, doet een enkele vage toe zegging, die bovendien bij verwezenlijking zeker niet toereikend' zou zijn voor de komende drie jaar en sohijnt bovendien zichzelf tegen te spreken. De minister begint met te constateren dat uitvoering van de meest doeltreffende oplossingen, waaronder hij dan medege bruik van de spoorbrug door het wegver keer, het leggen van een schipbrug naast de spoorbrug en dergelijke verstaat, over wegende bezwaren heeft ontmoet uit hoof de van andere belangen. Wat de minister met „en dergelijke" bedoelt is niet duide lijk. Wat hij met „amdtere belangen" op het oog heeft is dat wel. Het zijn de belangen van het scheepvaartverkeer. Niemand zal deze gering schatten. De belangen van het wegverkeer zijn evenwel gelijkwaardig. Als dit zo grote stremming ondervindt als reeds het geval is, tot dagelijks groot nadeel van het bedrijfsleven, met het duidelijke voor uitzicht dat dit in de komende dirie jaar tot een volstrekt-onhoudbare toestand moet leiden, kan men zich toch waarlijk niet op het standpunt stellen dat zelfs de geringste overlast voor het scheepvaartverkeer moet worden vermeden. Ik zeg nu maar weer drie jaar, omdat dit de gebruikelijk ge stelde termijn is, in de hoop dat de nu al wekenlange staking bij de tunnelbouw er niet een half jaartje of daaromtrent bij zal gaan voegen. Enfin, het is duidelijk: de minister ver werpt nog eens de spoorbrug-oplossing en de schipbrug en al wat daarmee gelijkge steld zou kunnen worden. Ook de vermeer dering van het aantal ponten, want hij heeft aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam doen weten dat die niet mo gelijk is zonder uitbreiding van het aantal ponthavens en dat hij de kosten daarvan niet verantwoord! acht voor de „zeer korte tijd", die rest voor het gereedkomen van de tunnel. De zeer korte tijd is, als men aan de reeds gebruikelijke wachttijden op pontpleinen en hun toekomstige uitbreiding denkt, geen gelukkige term. Goed, ge leest het ministeriële antwoord verder en uw aangelaat klaart op: „Een onderzoek naar andere oplossingen, welke, hoewel minder voor d'e hand liggend, toch de zeer grote wachttijden bij de ponten zouden voorkomen, is thans in gang. (De minister heeft zich ter plaatse hiervan op de hoogte laten stellen)" Ha, denkt gij, er is nog hoop. En nog iets meer klaart gij op, als gij leest dat de minister van oordeel is dat voortdurend met maximale overzet- capaciteit moet worden gevaren. Door de betrokken dienst w/ifcdit hiernaar ook tot het uiterste gestreefd, meent Z.Exc. en hij voegt eraan toe: daartoe zal zo mogelijk extra-personeel worden aangesteld. Nu is dit laatste een vage toezegging, een erg vage, gezien de arbeidsvoorwaarden van het pont-personeel, waarover wij uitvoerig bericht hebben. Maar laat ons nog eventjes hoopvol blijven. Helaas dUurt het kort. Want op de vage toezegging van varen met maximale overzetoa pariteit; met de be staande ponten volgt deze mededeling: „Verdëre maatregelen om in voorkomende gevallen te kunnen komen tot opheffing of beperking van extra-stagnatie worden voor het pontbedrijf te Velsen niet moge lijk geacht." Dit lijkt in lijnrechte tegenspraak te komen met de hoopvolle aankondiging „dat een onderzoek naar andere oplossingen die, hoewel minder voor de hand liggend, toch de zeer grote wachttiiden bij de ponten zouden voorkomen, thans in gang is." Want met „.minder voor de hand liggende oplossingen" zal de minister toch zeker niet de toepassing van de volle overzet- capaciteit van de bestaande ponten bedoe len. En die minder voor de hand liggende oplossingen zouden, blijkens het antwoord, eerst „grote wachttijden kunnen voor komen", terwijl even later wordt verze kerd dat „verdere maatregelen tot ophef fing of beperking van extra-stagnatie niet mogelijk worden geacht". Hoe zit dat nu? Ons rest slechts één hoop, namelijk dat dé d'epartements-s'tylisit zich bij het formu leren van het antwoord in zijn zinnen ver strikt heeft. De 'heer Th. S. J. Hooy, aan wie het persoonlijk, gericht is, moet er aan zijn schrijftafel in Haarlem ook wel over hebben zitten puzzelen. Waarom zegt de bewindsman eerst, dat hij iets origineels onderzoekt dat Velsen verlichting zou kun nen brengen en daarna, dat geen andere verlichting mogelijk is dan door varen met volle capaciteit. Wij hopen dat de geachte afgevaardigde om nadere opheldering zal vragen en in elk geval zijn actie voortzet ten. Wij, in de krant, blijven onverminderd aandachtig. Maar na de verheugende in druk, die 's ministers bezoek aan Velsen, Buitenhuizen en de IJmuider sluizen op ons gemaakt heeft, zijn wij door het resultaat voorlopig wel teleurgesteld. Misschien valt het nog mee, zelfs nadat de aangekondigde zeereis van de Moerdijkpont naar IJmui den zo triest en zonder enige ophelde ring achterwege is gebleven. R. P. NEW YORK (A.F.P.) In New York is Donderdag een kantoor geopend van een „buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister bij de delegatie van de Isla- mietische republiek Indonesië bij de UNO", de heer Hasan Muhammad Tiro. Tiro zeide bij de opening van dit kantoor, dat de ver klaringen in een „ultimatum", dat hij dezer dagen gezonden heeft aan de Indo nesische minister-president, mr, Ali Sastroamidjojo, waar zullen worden ge maakt. Leden van de Indonesische UNO-dele- gatie hebben verklaard de verklaringen van Tiro zorgvuldig te bestuderen. In af wachting van instructies uit Djakarta ont hielden zij zich van verder commentaar. Tiro verklaarde bij de opening van zijn kantoor, dat hij kan rekenen op de steun van talloze aanhangers in Indonesië, LONDEN (Reuter/A.F.P.) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal besprekingen voeren met de zes landen, die een Europese verdedigingsgemeenschap gevormd zouden hebben, over de toestand, ontstaan na de Franse verwerping van de E.V.G. Morgen gaat Eden naar Brussel waar hij een onderhoud zal hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-landen. Zondag zal hij met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in Bonn een onderhoud hebben. Disdag voert hij be sprekingen in Rome en Woensdag zal hij een onderhoud te Parijs met premier Mendès-France hebben. De reis van Eden wordt volgens berichten van onze correspondenten in Parijs en Bonn toegejuicht. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Edens reis ten doel heeft contact tot stand te brengen met verantwoordelijke ministers in elk van de betrokken hoofdsteden, teneinde de ziens wijze van de Britse regering uiteen te zet ten over de situatie en de opvattingen van de andere ministers uit de eerste hand te leren kennen. De Britse regering is van mening, dat op deze wijze vlugger vorde ringen kunnen worden gemaakt bij het uit werken van plannen voor later uitvoeriger overleg, wanneer besluiten moeten worden genomen tezamen met andere regeringen. De reis komt volgens de Britse verkla ring geenszins in de plaats van de negen- mogendhedenconferentie, die de Britse re gering heeft voorgesteld en die naar zij hoopt, in Londen kan worden gehouden te gen het einde van deze maand. Het besluit tot Edens reis is op de kabi netsvergadering van Woensdag genomen, toen besloten werd de negen-mogendhe- denconferentie te Londen uit te stellen. De zes betrokken landen is gevraagd of zij in stemmen met Edens bezoek. Alle zes heb ben zij bevestigend geantwoord. Het voornaamste vraagstuk, dat Eden zal bespreken is de vorm waarin West- Duitsland zal bijdragen tot de Westelijke verdediging. Eden zal ook de kwestie van het verlenen van souvereiniteit aan West- Duitsland met Adenauer en Mendès- France bespreken. Onze correspondent te Pari-s meldt dat de tournee van minister Eden daar wordt beschouwd als een verstandige daad. Parijs had evenals Washington en Bonn de Britse regering doen weten dat men een week tijd als voox-bereiding voor de confe rentie van negen wel wat kort achtte. Het ogenblik voor een verzoening tussen de Duits-Amerikaanse en de Franse stand punten leek nog niet aangebroken, zoals ge bleken is uit het vraaggesprek van de „Times" met Adenauer, waarin de West- Duitse bondskanselier zijn gramschap over Frankrijk, en Mendès-France in het bij zonder slechts met de grootste moeite ge deeltelijk ken bedwingen. Van Franse kant was men evenmin ge iteed met het opstellen van een nieuw plan voor de Duitse herbewapening. De grote lijnen daarvan heeft Mendès-France giste ren uitvoerig geschetst ten overstaan van de leden van de permanente NAVO-raad te Parijs, welks wekelijkse zitting hij bij uit zondering presideerd. Mendès-France ver klaarde zoveel mogelijk spoed te willen zetten achter het uitwerken van plannen voor de Europese verdediging. Hij zeide, dat de herbewapening van Duitsland aan leiding gaf tot zekere vrezen, die alleen konden worden weggenomen door een steeds sterkere Atlantische verbondenheid. Vergroting van militaire doeltreffendheid van de NAVO moest vergezeld gaan van versterking der politieke eenheid, geba seerd op de steun van de openbare me ning in elk der aangesloten staten. Frank rijk kon niet als enige een gedeelte van zijn souvereiniteit op voorname punten opge ven. De Fransen wilden wel deelnemen aan alle pogingen cm de Atlantische allian tie te verstevigen. Frankrijk dacht er niet over, zo zeide Mendès-France, van kamp te verwisselen en over zijn gevoelens van trouw aan zijn Atlantische bondgenoten mocht niet de minste twijfel bestaan. Men acht het in Franse regeringskrin gen een hoopvol teken dat Eden, wiens di plomatieke gaven hier hoog worden aan geslagen, bereid schijnt een bemiddelaars rol in Europa te vervullen. Daaruit meent men te mogen opmaken, dat Groot-Brit- tannio zich begint te interesseren voor het NIEUW DELHI (Reuter) Nehroe, premier van India, heeft op een perslunch gezegd, dat het in elkaar strengelen van de NAVO, de ANZUS en het Zuid-Oost- Aziatische defensiepact te vergelijken was met trustvorming in het zakenleven. In het zakenleven was dit al erg en het was aan nemelijk, dat dit in politieke zaken nog erger zou zijn. De NAVO was indertijd opgericht door een aantal landen met gemeenschappelijke belangen „op te rechtvaardigen gronden." Het aanvankelijke beginsel breidde zich echter langzamerhand uit. Hij noemde de kwestie-Goa als teken van de verstrenge ling in het NAVO-verband (Portugal is lid van de NAVO). Nehroe zeide niet te kun nen begrijpen wat de NAVO had uit te staan met Goa. Een dergelijke organisatie (NAVO),, die aanvankelijk bedoeld is ter verdediging van de leden, groeit uit tot een organisatie, die eveneens de koloniale be zittingen moet verdedigen. Het was goed tegen aggressie te zijn, maar anti-aggres- sie-maatregelen lokten aggressie soms juist uit, aldus Nehroe, lot van continentaal Europa, waarvan hec zich onmogelijk nog langer afzijdig kaai houden. Er bestaat misschien ook een kans, zo hoopt Parijs, een hechtere band te leggen tussen Londen en klein-Europa en dat is juist het doel, waarop de diplomatieke ac tiviteit van de regering van Mendès- France zich sedert maanden heeft gericht. Het is opmerkelijk dat Eden zijn reds te Parijs zal beëindigen. Mendès-France en Eden zouden kunnen nagaan of en in welke richting een compromis over de Duitse herbewapening tot stand kan worden ge bracht. Een compromis, dat de ministers van de NAVO-raad te Washington nader zouden kunnen bekijken. Onze correspondent te Bonn meldt dat Edens vliegtocht grote voldoening heeft gewekt. Men ziet er een duidelijk bewijs in dat Groot-Brittannië de hoop nog niet op gegeven heeft om een nauwe samenwer king tussen de West-Europese landen tot stand te brengen. Men vermoedt dat Eden wel iets kan bereiken. (ANP). Het Britse initiatief werd be kend, juist nadat dr. Adenauer in de parle mentaire commissies van buitenlandse zaken waardering had uitgesproken voor de Britse pogingen om een nieuwe oplossing te vinden. In de zitting van de bondsdag commissie had dr. Adenauer daarbij scher pe critiek moeten aanhoren over zijn re cente opmerkingen aan het adres van Mendès-France. De kanselier is niet alleen heftig aangevallen door de socialistische oppositie, doch eveneens door de liberale fractie, die tot zijn coalitie behoort. De woordvoerder der liberalen, dr. Becker, heeft zelfs met meer nadruk dan vroeger de oude liberale eis hernieuwd, dat de kanselier als minister van Buitenlandse Za ken zou affreden. De behandeling der si tuatie na de val van de EVG in Frankrijk heeft volgens de liberale woordvoerder aangetoond, dat het nodig is dat Adenauer zich door een minister van Buitenlandse Zaken laat bijstaan. Dr. Adenauer heeft op Beckers verlan gen niet geantwoord. Hij heeft vroeger te kennen gegeven, dat hij zelf Buitenlandse Zaken wil blijven beheren tot West-Duits land souverein zal zijn. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, zal ziin vacantie in Frankrijk onderbreken om zijn Britse ambtgenoot Eden morgen in Brussel te ontmoeten. Mi nister Beyen gaat vandaag naar Brussel. Hij zal dan overleg plegen met de ambte lijke adviseurs, die uit Den Haag komen. „Zoals de situatie thans is, mag Afrika voor de Nederlandse export als een der belangrijkste gebieden worden beschouwd, belangrijker zelfs dan Indonesië". Dit zei de heer A. G. Aubes van het Afrika-Insti- tuut te Rotterdam tijdens een Donderdag middag gehouden bijeenkomst van Gelder se industriëlen. Zuid-Afrika noemde hij „de smidse van geheel Afrika". Hier zijn nu industrieën en ondernemingen, waarvan tien jaar ge leden nog geen sprake was. Voor de oorlog legde Nederland voor dit werelddeel wei nig belangstelling aan de dag, doch het is met name de heer Van de Mandele in Rot terdam geweest, die met zijn brede visie de huidige situatie in Zuid-Afrika heeft voorzien, aldus de spreker, die ten bewijze hiervan enkele cijfers gaf over onze ex port naar Afrika gedurende de laatste ja ren. In 1947, bij een slechte start, bedroeg deze 30 millioen, in 1948 130 millioen, in 1949 144 millioen, in 1950 227 mil lioen, in 1951 360 millioen, in 1952 481 millioen en thans voor een waarde van 750 millioen. (In het beste na-oorlogse jaar werd naar Indonesië voor 400 mil lioen uitgevoerd). Volgens de heer Aukes heeft Nederland in Afrika een grote goodwill gekweekt. Men zal zich echter niet tot exporteren moeten beperken, maar ook aandacht moe ten besteden aan de import. Behalve aan de handel, zo vervolgde hij. dienen wij ook aandacht te wijden aan de exploratiemogelijkheden. Dat hiermee ernst gemaakt wordt, blijkt uit de oprich ting van een Nederlandse suikerfabriek in Ethiopië, welke een kwantiteit suiker op brengt, groter dan in Indonesië ooit be reikt. Ook wordt hard gewerkt aan de rijstaanplant. Ook ten aanzien van de mijn bouw en de industrie-uitbreiding wordt een grote activiteit ontwikkeld. De arbeids- lust van Nederland is in Afrika aanwezig, en ook de ondernemingszin heeft ondanks de ervaringen in Indonesië niet geleden, aldus de heer Aukes. Hij bepleitte tenslot te de wenselijkheid om te komen tot een overzeese industriebank, waarin de Staat der Nederlanden een garantie zou hebben te geven. In een vergadering van de stakers bij de Tunnelbouw te Velsen, die hedenmorgen in Thalia te IJmuiden is gehouden, heeft de stakingsleiding besloten om weer con tact op te nemen met het College van Rijks bemiddelaars. De eis dat 10 procent loons verhoging doorgevoerd moet worden, is thans anders geformuleerd. Er kan bij de Tunnelbouw een zodanige verhoging wor den doorgevoerd, luidt zij nu. Fliegende Blatter: Wie op dankbaarheid rekent is een koopman, maar geen weldoe ner. Donderdagmiddag is bij de Spaarndammer scheepswerf Stapel N.V. met goed gevolg te water gelaten het motorschip „Rio Doce", dat op deze werf in aanbouw is voor de Braziliaanse Marine. De doopplechtigheid werd verricht door Senh.a. José Bulcao. Onder de talrijke autoriteiten, die van de stapelloop getuige waren, bevonden zich Z.E. de ambassadeur van Brazilië, dr. Themistocles Graca Aranha en de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser. De „Rio Doce" is een dubbelschroef-veerboot met een lengte van 36,58 m., een breedte van 6,50 en een holte van 2,94 m. Het schip heeft plaats voor zeshonderd passagiers en zal worden voortgestuwd door twee „Sulzer"-Dieselmotoren, elk van 450 pk.' Uaarmee een snelheid van veertien knopen bereikt zal worden. De „Rio Doce" is een zusterschip van de eveneens op deze werf gebouwde „Rio das Contas", welk schip juist gereed is gekomen en op 15 September zal proefvaren. Beide schepen maken deel uit van een serie van zes, op Nederlandse werven in aanbouw. ORLéANSVELLE (Reuter) Duizenden mensen zijn Donderdagavond uit Orléans ville, dat 's morgens in 12 seconden tot een puinhoop was gemaakt, gevlucht- Alle overlevenden zijn geëvacueerd. De hevige aardschok heeft volgens officiële schattin gen aan ten minste duizend mensen het leven gekost. Het aantal gewonden is nog veel groter, wellicht tweeduizend. Het rampgebied beslaat honderd vierkante kilometer. Met man en macht is men bezig doden en gewonden onder het puin uit te halen. Soldaten doorzoeken de puinhopen met bulldozers. Orléansville, een moderne Franse stad met 32.000 inwoners, is voor een groot deel met de grond gelijk gemaakt. De drie hotels het ziekenhuis,het station en talrijke woon blokken hebben de schok niet weerstaan. Geen huis is onbeschadigd gebleven. In de afgelopen nacht zijn vijf nieuwe schokken gevoeld. In dorpen en steden in de omge ving is de schade ook groot. Sommige dor pen zijn geheel verwoest. De aardbeving is de zwaarste die men zich in Afrika herinnert. De mensen in het getroffen gebied sliepen toen de beving zich voordeed. De grond scheurde en grote gebouwen stortten in elkaar. Gebroken gasleidingen veroorzaakten hier en daar brandden. De mensen vluchtten in paniek de straat op in hun nachtkleding. Zij zochten hun heil in het vrije veld, buiten de stads muren. Er speelden zich hartroerende tonelen af. Elk kwartier stijgt een vliegtuig met ge wonden op met bestemming Algiers. Er moeten honderden en nog eens honderden gewonden vervoerd worden. Het aantal doden wordt alleen in Orléansville al op 600 geschat. Er zijn vijfhonderd doden ge teld. Men vreest dat het aantal gewonden de duizend zal overschrijden. In'Algiers hebben 500 mensen aangeboden bloed af te staan ten behoeve van gewonden. Dit aantal wordt voor de onmiddellijke be hoefte voldoende geacht. Een handelsreiziger uit Algiers, die in een hotel te Orléansville logeerde, zegt van ooggetuigen te hebben ge hoord. dat tijdens de aardbeving een vuurbal in de lucht te zien was. om geven door zware wolken. De maan werd roodachtig en er stak een krach tige wind op. De vleugel van het hotel waar de reiziger sliep, is gespaard ge bleven. Hij vertelt: „Ik werd mijn bed uit geworpen door een reeks geweldige schokken. Stukjes van het plafond vielen naar beneden en er was een ver schrikkelijk lawaai". Nationale rouw Uit Parijs wordt gemeld, dat de regering een dag nationale rouw heeft afgekondigd. Vandaag zullen van alle openbare gebou wen de vlaggen halfstok hangen. De Franse regering heeft een bedrag van vijftien mil lioen francs voor eerste hulp aan de zwaarst getroffenen ter beschikking ge steld. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft de Franse regering alle mogelijke hulp aangeboden. De overlevenden, van wie duizenden een shock en verwondingen hebben opgelopen, zijn ondergebracht in tenten, ziekenhuizen en dorpen in de omgeving waar de schade minder groot is. Een Christelijke kerk, die werd gebouwd ten tijde van het bewind van keizer Constantijn de Grote (vierde eeuw na Christus) en die de oudste in Afrika was, is door de aardschok vernield. De wacht is betrokken bij de vijftig me ter hoge muur van de machtige dam van de rivier de Fodda, welke door de bevin gen is gescheurd, maar met spoed is her steld. Millioenen liters water zouden het land overstroomd hebben, indien de dam gebroken was. Door het instorten van de kleinere dam van Lamartine, in de om geving van Orléansville, zijn tweehonderd personen omgekomen. Het omliggende ge bied werd onder water gezet. Te Madrid is vernomen, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag in het gebied van Carthagena enkele aardschokken zijn waargenomen. NEW YORK. Dezer dagen, bij het begin van het nieuwe schooljaar, zaten neger- en blanke kinderen voor het eerst in verscheidene Amerikaanse Staten bij elkaar op school, aldus meldt de Londense „Daily Telegraph". Dit is geschied inge volge de uitspraak van het Oppergerechts- hof in Mei, dat rassenscheiding op open bare scholen tegen de grondwet indruist. Er is geen melding gemaakt van inci denten. In Baltimore, waar 143.000 blanke en niet-blanke kinderen weer naar school gingen, waren op alle lagere en middel bare scholen van de stad ook negerkinde ren ingeschreven. Op een school, voorheen alleen voor blanken, hestond ongeveer de helft van de leerlingen uit neger-kinde ren. Blanke ouders weigerden hun kin deren naar een der voormalige neger- scholen te zenden, maar alleen op grond van het feit, dat het gebouw niet deug delijk en onzindelijk was. Zij verzochten de ouders van negerkinderen, zich bij hun protest aan te sluiten. In Virginia werd de scheiding in zover opgeheven, dat negerkinderen werden toegelaten op Rooms-Katholieke parochie scholen in drie steden en op scholen op militaire bases. Aan schoolopzieners en leden van onderwijscommissies van negen Zuidelijke staten, die in Atlanta verga derden, gaven sprekers de raad de rassen scheiding op de scholen geleidelijk af te schaffen. TOKIO (A.F.P.) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren uit Taipeh in Tokio aan gekomen. Hij werd op het vliegveld be groet door zijn Japanse ambtgenoot Oka- zaki. Men verwacht, dat Dulles heden een onderhoud zal hebben met pi-emier Josjida en andere vertegenwoordigers der Japanse regering. Vanmiddag verlaat hij Tapan. Maandag wordt hij in Washington ver wacht. Zondag zal hij te Denver, de zomer residentie van president Eisenhower, een vergadering bijwonen van de nationale veiligheidsraad. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wi C «j c I ,3 J. c - p Stockholm geheel bew. Z 4 18 0 Oslo zwaar bew. Z 8 17 14 Kopenhagen zwaar bew. ZW 8 11 7 Amsterdam half bew. ZZW 6 20 1 Londen mist ZZW 5 20 1 Luxemburg regen WZW 2 3 Parijs zwaar bew. ZW 3 21 11 Bordeaux mist windstil 22 1 Grenoble onbewolkt windstil 22 0 Nice licht bew. NW 2 25 0 Genève onbewolkt windstil 22 0 Zürich mist windstil 22 0 Locarno half bew. O 2 25 0 Berlijn nevel ZZW 3 22 0 Fran fort nevel ZZW 5 22 0,2 München licht bew. ZZW 2 20 0 W enen nevel Z 2 26 0 Innsbruck mist W 1 24 0 Rome onbewolkt windstil 28 0 Ajaccio licht bew. NO 2 25 0 Mallorca licht bew. windstil 0 Neerslag laatste 24 uur ••YYYYYVVVVYVyvvvvXYXiOOOCyVYYrVYVYVYirinrv ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt nm 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 11 September Zon op 6.06 uur, onder 19.06 uur. Maan op 18.10 uur. onder 4.13 uur. Maanstanden 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 September Hoog water: 1.38 en 14.07 uur. Laag water: 9.34 en 21.57 uur. Zaterdag 11 September Hoog water: 2.24 en 14.50 uur. Laag water: 10.29 en 22.46 uur. xxxxoxxxxxxujjjmxxxxxixxaxi

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1