Ziekenhuisuitrustingen en voedsel voor noodgebieden Agenda voor Haarlem Florence Nightingale Bezwaren tegen schipbrug te Veisen houden geen steek Antwoord aan Toon Hermans Laatste eer aan vijf slachtoffers van ramp met de „Triton" Pas in de praktijk kan blijken of zij hinderlijk is voor de scheepvaart Naar aanleiding van „Zaza" Drie jaar geëis wegens moordpoging Wrak van Triton in drie stukken gebroken ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 3 Menslievende actie voor Azië Een goede salaris verhoging Modeshow van Fath ten bate van Kankerfonds Dierendag wordt geen Kinderdag K.N.A.C. TOT MINISTER ALGERA Kantoormachinetiandel P. HARTOG Kerkelijk Nieuws Verdachte nauwelijks toerekenbaar bevonden Weg Moerdijk-Lage Zwaluwe afgesloten Hulp aan Algerije Vandaag desondanks een bergingspoging Weer een Amerikaanse fabriek naar Nederland In Azië leeft de bevolking vaak in de primitiefste omstandigheden. Voedselnood en gebrek aan medicijnen doen jaarlijks millioenen sterven. CARE, de Amerikaanse hulporganisatie, tracht niet alleen in deze ontbrekende levensbehoeften te voorzien, doch probeert de mensen in Azië in staat te stellen zichzelf te helpen door hun o.a. betere werktuigen voor de grondbewerking te verschaffen. tussen de volken. Het ligt niet in de be- De CARE, de bekende Amerikaanse co- operatieve organisatie, die beoogt door rechtstreekse liulp van volk tot volk men selijke noden, waar ook ter wereld, op te heffen, gaat in Benelux van 15 September tot 15 October een actie voeren ten bate van een 300-tal ziekenhuizen in Zuid- Oost-Azië, dat de hoogst nodige medische- en verplegingsmaterialen ontbeert. Tege lijkertijd wil het Nederlandse bureau van CARE de noodklok luiden voor de mil lioenen vluchtelingen, dat in Indochina in de meest kommervolle omstandigheden verkeren. De CARE. voluit: Cooperative for Ame rican Remittances to Everywhere, heeft in de ruim acht jaar van haar bestaan meer dan 13 millioen pakketten uitgereikt voor een waarde van 627 millioen gulden. In 1953 werd voor ruim 36.5 millioen gul den aan pakketten ter beschikking ge steld, o.a. aan de slachtoffers van de stormvloedramp, die ons land in Februari 1953 trof. Thans heeft de CARE de taak op zich genomen om ziekenhuisuitrustin gen te verschaffen aan 300 medische in richtingen in Z.O.-Azië. Met de uitvoering van deze taak is een bedrag van 6.650.000 gemoeid. Aanleiding tot dit besluit was een rap port van de Wereldgezondheidsorganisa tie, die een onderzoek in 300 Aziatische hospitalen had ingesteld. Deze inrichtin gen bleken een dringende behoefte te heb ben aan medische uitrustingen, leerboe ken, maar ook lakens en slopen en ander textielmateriaal. De CARE heeft zich achter deze taak gesteld, omdat zij beseft, dat de oplossing van dit vraagstuk, afgezien van de mens lievende zijde, ook kan bijdragen tot ver sterking der vriendschappelijke gevoelens ADVERTENTIE -N is ook voor U weggelegdU hoeft slechts te tonen, dat U meer pres teert dan anderen. Dit bereikt U door meer kennisdoor het behalen van waardevolle diploma's. En de beste opleiding om deze diploma's snel en zonder moeite te behalen geeft Resa-Hilversum, Bekende Schriftelijke Cursus. Resa leidt U thuis op voor alle Handelsdiploma's. Vraag vandaag nog ons prospectus. ZATERDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Zo zijn onze manie ren", Rotterdams Toneel, 8 uur. Minerva: „Scaramouche", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. „De verdorven stad", 23.45 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Ger- brand", 14 jaar, 7 en 9.15 üur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: ,,'t Begon in Shanghai", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zilveren zweep", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 12 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Zuider kapel, Zuiderstraat: H. C. v. d. Flier, 10 en 5 u.; jeugdsamenkomst, 8 u. Cultura: Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 u. Schagclielstr. 26: eger des xleils, 8 uur. Brinkmann: Stichting Psycho-Syn- these, 10.30 uur. Minerva: „Scaramouche", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paljas", 18 jaar, 11 uur. „The Robe", alle leeft., 1,30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Gerbrand", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De witte hel", 14 jaar, 2 en 4.15 uur. ,,'t Begon in Shanghai", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zilveren zweep, 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. MAANDAG 13 SEPTEMBER Begijnhof kapel: Herman Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Minerva: „Scaramouche", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft.. 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr, Ger brand", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle .leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vitU hel", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: «Deadline U.S.A.", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Zang en Vriendschap, Janstsraat: Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. doeling het bedrag van ruim 6y2 millioen gulden geheel contant bijeen te brengen. Een aantal ziekenhuizen uit verschillende landen is bereid het CARE-plan te steu nen door een gedeelte van het eigen mate riaal ter beschikking te stellen. Indochina De CARE wenst ook de aandacht van de bevolking der Beneluxlanden te ves tigen op het lot van de vluchtelingen in Indochina. Op het ogenblik is de organi satie bezig een millioen mensen van de noodzakelijkste kleding en voeding te voorzien, waartoe zij een overeenkomst heeft aangegaan met de regering van Vietnam. Een voedselpakket, dat o.m. 16 pond rijst bevat en 6 pond gezouten vis, kost 19 gulden. Ook voor dit menslieven de doel wordt de hulp van allen ingeroe pen. Het Benelux-bureau van CARE is ge vestigd in Den Haag, Javastraat 14. Het gironummer .is 512679. (Vermelden: „medische hulp Azië" of „hulp Indo china"). Vier Parijse mannequins zullen op 2 en 3 October in Kasteel Oud Wassenaar mo dellen tonen van Jacques Fath. De op brengst van deze show heeft Fath bestemd voor het Koningin Wilhelminafonds. Bo vendien heeft hij 1100 flesjes parfum ter beschikking gesteld, die de toeschouwers tegen een door hen zelf vast te stellen prijs kunnen kopen. Ook de opbrengst hiervan is voor de kankerbestrijding. Dit is de tweede maal dat de Parijse mo dekoning in ons land modellen zal tonen. Zijn collectie heeft als hoofdkleuren alle tinten grijs, een speciale kleur beige en veel zwart. Het vele bont en de juwelen die tijdens de show zullen worden getoond, maken het geheel zeer kostbaar. De col lectie is dan ook verzekerd voor een mil lioen gulden. Het is nog niet zeker of Fath met zijn mannequins zal meekomen. Eind Augustus is in Zagreb (Joegosla vië) door de internationale Unie voor Kin derbescherming besloten, de vierde October te proclameren tot een jaarlijks weerkeren de kinderdag. Tegen dit besluit heeft de voorzitter van de Wereldfederatie tot Be scherming van dieren, de Nederlander mr. dr. W. Hugenholtz, telegrafisch geprotes teerd, omdat de dag van 4 October reeds lang internationaal als werelddierendag is vastgelegd. Mr. Hugenholtz heeft thans een brief gekregen van de secretaris van de Inter nationale Unie voor Kinderbescherming, de heer Georges Thelin, waarin deze mede deelt, dat na ontvangst van zijn telegram de jaarlijkse wereldkinderdag thans is vastgesteld op de eerste Maandag van elke Octobermaand. ADVERTENTIE De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft terstond gereageerd op het antwoord, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft gegeven op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooij over de verkeersop stoppingen bij de Velserpont. Zoals mer. in ons blad van gisteren heeft kunnen le zen, acht de minister het leggen van een schipbrug ter ontlasting van de pont te Vel sen onmogelijk „wegens overwegende bezwaren uit hoofde van andere belangen, welke aan de uitvoering van deze noodop lossing zijn verbonden". Om dezelfde re den heeft minister Algera ook het medege bruik van de spoorbrug te Velsen door het wegverkeer afgewezen. Voorts zegt de mi nister in zijn antwoord dat een onderzoek aan de gang is naar andere, minder voor de hand liggende oplossingen, en dat zoveel mogelijk voortdurend met een maximum- overzetcapaciteit zal worden gevaren, waartoe zo mogelijk extra personeel in dienst zal worden genomen. ADVERTENTIE Schotcrweg 122 - Haarlem - Tel. 12681 STALEN KANTOORMEUBELEN Dezer dagen heb ik in de Kleine Kome die te Amsterdam het tweede „,baillot"- programma van Toon Hermans gezien, daf hij zo maar voor de aardigheid „Zaza' heeft getiteld. Aldus is de eigennaam tot soortnaam geworden. Men denkt bii het woord „ballot" (dat, uit het Frans ver taald, uilskuiken of sufferd betekent) aan van alles een soort kruising van ballet, cabaret en mallotigheid. Ook aan ballo tage: de stemming over het al of niet toe laten van iemand als lid van een vereni ging, tot welke associatie bij Toon Her mans wel aanleiding bestaat, want hij kiest zijn medewerkenden met een eigen aardige voorkeur voor typische kwaliteiten, die hij meer dan handig exploiteert. Zo is ook „Zaza" een potpourri van alles en nog wat, al overheerst sterker dan voorheen het „gewone" cabaret. Geslaagde voorbeelden daaraan zijn de nummers „Wat u niet in de étalage zieten „Me vrouw J. A. Slodder" door Beppie Noo.y, het laatste een Annie Schmidt-achtig lied je, met sterke reminiscenties aan Emmy Arbous voorgedragen. Toon Hermans zeif is dit keer minder conférencier dan liedjes zanger, hetgeen velen betreuren zullen die hem het liefst in beide hoedanigheden zien. Nu ja, zij krijgen toch ruimschoots hun deel. En de liedjes, met aanstekelijk plezier en treffend gevoel ten beste gege ven, zijn over het algemeen voorbeeldig geslaagd. Kostelijk is de ballade van Jan Willem Eduard Perelaar, virtuoos het chanson van de UNO-violist. Voor „United Press" maakte Marjo Tal een in alle be scheidenheid uitmuntend melodietje. Merk waardig hoe sterk Toon Hermans aan Louis Davids doet denken, die hij toch al- ierminst nabootst. Bi.i hem wordt dc „menselijkheid" echter met heel andere middelen gesuggereerd, met iets kwajon gensachtigs soms, maar meestal met een clowneske fantasie, die het verdrietige van het leven als bij alle grote kunstenaars in dit genre van een bijna on ver dragelijke absurditeit maakt, zodat men er tenslotte om lacht. Hij haalt dat niet steeds en zijn humor blijft nog te vaak in een overigens verma kelijk woordenspel gevangenMaar hij heeft durf en dat is zijn voornaamste charme. Een durf die niet zelden aan over moed grenst en anderzijds op onvoldoende uitgangspunten steunt. Men moet het waarderen, dat hij zijn concessies aan de smaak van het publiek tot het uiterste be perkt., dat hij zijn bewonderaars wil mee voeren naar een hoger niveau, waar hij on belemmerd zichzelf kan zijn. Dat hij dan in een gekke parodie op een Italiaanse film zelf een loopje neemt met die mogelijk heid om ook vreemde talen te gebruiken, maakt dit nog sympathieker. En toch.... In het programma leesT men: „Dit tweede ballot heeft geen andere pretenties dan een schetsmatige sympho- nie te zijn van de tijd waarin wij leven". Dit klinkt gewaagd, want zelfs bij een „schetsmatige" behandeling is dit geen ge ringe opgave. Het lukt dan ook niet steeds, vooral niet in de expressionistische tone len, zoals de stationscène, waarbij men steeds zit te wachten op een duidelijke onthulling van de zin van dit alles. Ex- wordt met zoveel aplomb zoveel drukte gemaakt, dat men tenslotte het onbeant woorde vermoeden krijgt, dat het ergens toe dient. Hiermede komen wij, geloof ik, tot de kern van de moeilijkheid waarmee Toon Hermans geconfronteerd wordt. „Zaza" is het pi-ogramma van iemand, die zo vreselyk graag iets te zeggen zou willen hebben. Ge brek aan toereikende inhoud maakt het nu eens speelse, dan weer doodernstige expe riment met vormen meer verwarrend dan verhelderend. Het zal niet gemakkelijk zijn, maar het is te hopen dat hij tekstdichters kan vinden, die hem denkbeelden leveren, die in zijn kleurige kraam te pas komen en in zijn geest verwezenlijkt kunnen worden. De middelen en de bereidheid zijn ruim schoots aanwezig. Maar ik meen, dat Hermans zijn gedach ten een gevaarlijke kant laat opgaan, als hij opmerkt in het rijk met foto's en teksten versierde programma: „Ik zou beelden wil len spelen, die niet eens begrepen hoeven te wordenbeelden, die zo maar be staan uit kleuren en beweging en toch een bepaalde spanning oproepen, zonder dat men zich positief afvraagt: wat stelt dal nou voor? Er zijn immers zoveel dingen, die mooi en boeiend zijn door vorm en kleurDit laatste zal ik zeker niet ont kennen. Maar in het theater (en daar gaat het toch om) geldt altijd de wet van de economie. Ook beelden en kleuren moeten, zo zij al niet direct iets voorstellen, een duidelijke suggestie geven. En zelfs bij een „absoluut" gebruik hebben zij zich te on derwerpen aan rhythmische ordening. Zon der deze binding ontbreekt de gewenste spanning. Wat nu de middelen betreft: veel heeft men te danken aan mimische bewegings kunst, zoals die door Decroux is ontwik keld en ruime mogelijkheden schuilen er in de samenwerking met Johan Greter, de nieuwe ontwerper van de costuums. Een aanwinst voor het ensemble is de jonge Franqaise Janine le Roy en allei'lei goeds mag verwacht worden van zulke krachten als Ineke van Zweden en Miek Last, die een behoorlijke scholing in de dans hebben gehad. Van de oude getrouwen wisten zich vooral 'Fred Rombouts en Frans Reynders te onderscheiden. Harrie Broekhuizen en Govert van Oest zorgen achter twee vleu gels voor de muziek. Als men de bedoelingen voor lief wil ne men en de verleiding daartoe is gewel dig groot dan heeft men redenen in over vloed om Toon Hermans hartelijk toe te juichen. Zijn programma is zeer zeker de moeite waard en biedt heel wat vrolijk heid. Maar even zeker kan hij meer en daar is het wachten op. DAVID KONING ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Grijpskerk J. W. Ma- zurel, cand. te Haarlem. Geref. Kerken Aangenomen de benoemng tot hulppred. tc Benschop C. de Kruyk, a.s. em. pred. te Vrijhoeve-Capelle. Geref. Kerken art. 31 K.O. Ds. H. Bouma te Assen heeft ontheffing van het beroep naar Houston (Canada) verzocht. Chr Geref. Kerken Tweetal te Zwaagwesteinde L. Kleisen, laatstelijk legerpred. te Utrecht en J. W. de Bruin, cand. te Apeldoorn. Beroepen te Delft M. Holtrop te Leeu warden. Geref. Gemeenten ln Nederland Beroepen te Dordrecht M. v. d. Kettery te Alblasserdam. De KNAC vindt hierin aanleiding te verklaren dat het voor het wegverkeer van het grootste, ook economische, belang is, dat met de meeste spoed een einde wordt gemaakt aan de steeds langer wordende wachttijden. Zij blijft dan ook van mening dat er geen enkel steekhoudend argument kan worden aangevoerd tegen een proef neming met een schipbrug, waarvan de aanleg met spoed zou kunnen worden ter hand genomen door personeel van de genie. Pas in de praotijk zou dan kunnen blijken of de aanwezigheid van een dergelijke schipbrug onoverkomenlijke bezwaren zou opleveren voor de scheepvaart. Overigens vreest de KNAC, dat het voortdurend varen met een maximum- overzetcapaciteit, waartoe zo mogelijk ex tra personeel in dienst zal worden geno men, een practische onmogelijkheid zal blijken te zijn. Blijkens daarover in de dagbladen verschenen berichten is de si tuatie ten aanzien van het personeel der ponten zodanig, dat er een aanzienlijk ver loop is, omdat het een betrekking in het vrije bedrijf aantrekkelijker vindt dan de positie bij rijkswaterstaat. Of het dus mo gelijk zal blijken te zijn voldoende perso neel aan te stellen voor het voortdurend varen met een maxknum-o\ erzetcapaci- teit, moet naar het oordeel der KNAC ernstig worden betwijfeld. Aangezien de door minister Algera in uitzicht gestelde tijdelijke oplossingen nie'. vóór de zomervacantie van het \olgend jaar werkelijkheid zouden kunnen worden, meent de KNAC met klem te moeten blij ven aandringen op de proefneming met een schipbrug. De aanleg van een dergelijke bma door de genietroepen zal ongetwijfeld in slechts enkele dagen kunnen zijn voltooid, zo meent de KNAC. De procureur-generaal bij het Gerechts hof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van dirie jaren g&requireerd tegen J. v. d. P., een 29-jarige instructeur van een auto rijschool uit Den Haag, die terecht stond wegens poging tot moord op zijn vrouw. Van der P., die in eerste aanleg was vrij gesproken, had volgens de dagvaarding in de nacht van 26 op 27 Maart 1953 getracht zijn vi-ouw door gasvergiftiging van het le ven te beroven. Hij zou die avond gewacht hebben tot hij er zeker van was dat zijn vrouw sliep en toen de gaskraan in de keuken, die in verbinding stond met de slaapkamer, geopend na met handdoeken de kieren van de keukendeur te hebben dichtgestopt. Daarna zou hij in de siga renwinkel, die door zijn vi'ouw wordt ge dreven, zijn gaan wachten. Na ongeveer tien minuten was zijn vrouw wakker ge worden, had de gaslucht geroken en de kranen dichtgedraaid, aldus de dagvaar ding. In een rapport van het 'gerechtelijk laboratorium werd gezegd dat de omstan digheden zo waren dat de vrouw ten hoog ste bewusteloos had kunnen geraken. Van der P., die inmiddels is gescheiden, kan, volgens een psychiatrisch rapport, deze moordpoging nauwelijks worden aangere kend. De verdediger verzocht vrijspraak of, als het hof hiermee accooi'd zou kunnen gaan, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, hetgeen ook in het psychia trisch .rapport werd aanbevolen Over veer tien dagen uitspraak. In de week van 29 Augustus tot 4 Sep tember zijn twee nieuwe gevallen van kin derverlamming aangegeven, beide in Lim burg. Voorts werden aangegeven 89 geval len van roodvonk en 6 van paratyphus. Een uitzonderlijk vrouwenleven Honderd jaar geleden zette een Engelse vrouw voet aan land in Turkije, om er de verpleging te organiseren van het door ziekte en ontberingen vernietigde Engelse expeditieleger op de Krim. Zy werd een nationale heldin, een gestalte, die wereldfaam verwierf. De legende maakte haar al tijdens haar leven tot de Vrouw met de Lamp, de aanbeden Engel der Soldaten. Dat is het, wat ook u van haar weet. Maar zij was niet de lieve barmhartige vrouw uit het sprookje. ZE WAS VEEL GROTER. Staalhard, onverzette lijk. Een vrouwelijke tiran, die omwille van haar idealen haar trouwste medewerkers genadeloos de dood indreef. Wilt u haar werkelijke leven leren kennen en al haar onsterfelijke grootheid, leest dan in LIBELLE de rijk geïllustreerde vervolg-serie, aan haar wére gestalte gewyd. W wmf 1 staalhard, onverzettelijk In het nummer van 18 September verschijnt de eerste aflevering tegelijk met de schokkende re portage: De wereld heeft honger. Met ingang van Maandag zal de provin ciale w.eg MoerdijkLage Zwaluwe wegens de uitvoering van werkzaamheden voor het gemotoriseerde verkeer zijn afgesloten. Het rijwielverkeer kan normaal voortgang vin den. Het verkeer zal worden omgeleid. De stremming zal duren tot 1 October. In afwachting van nadere directieven van de Liga van Rode Kruisverenigingen ir. Genève kunnen bijdragen tot hulpverle ning aan de slachtoffers van de aardbeving in Algerije gestort worden op een speciale girorekening van het Nederlandse Rode Kruis. Het nummer van deze giro-rekening is 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Op het strook je moet worden vermeld: „Hulp aan Al gerije". Vrijdagmiddag zijn, in Amsterdam en Den Haag, de stoffelijke resten ten grave gedragen van de beide stewards en van een passagier van de verongelukte „Tri ton". Te Westerveid geschiedde de crema tie van de stoffelijke overschotten van twee passagiers. W. Westergaard Het stoffelijk overschot van steward W. Westergaard is gisteren begraven op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's Gra- venhage. In de aula sprak de president- directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. „Met het hoofd in ootmoed gebogen staan wij hier aan de baar van deze jonge man, die gestorven is in dienst van de K.L.M. Bob Westergaard was nog pas kort in dienst van de K.L.M.maar hij was een van de velen die haar goed, met enthou siasme en toewijding hebben gediend. Het is eigenaardig dat er, ondanks de ongeluk ken, die het verkeer in het algemeen en dus ook de luchtvaart treffen, een groot aantal moedige jongemannen en vrouwen is, die hun leven in dienst van de lucht vaart stellen. "Dit is bemoedigend. Dege nen, die nu begraven worden, hebben niet voor niets geleefd. Zij hebben hun idealen gevolgd. Wij kunnen kracht putten uit de overtuiging dat wij geleid worden, ondanks dat wij menen te leiden, zelf de weg aan te wijzen. Wij zijn in Gods hand." W. van Buren Op Zorgvlied te Amsterdam werd het stoffelijk overschot van steward W. van Buren ter aarde besteld. Hier herinnerde de onder-directeur der K.L.M., de heer S. van der Bent; dat de heer Van Buren een der eersten was die na de bevrijding in dienst trad bij de K.L.M. Hij heeft gediend en van deze dienst een offer gemaakt voor zijn medemensen. J. A. Brongers Op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag geschiedde de begrafenis van het stoffelijk overschot van de heer J. A. Brongers, hoofd van de persdienst van de Bataafse Petroleum Maatschappij. Ds. J. van der Guchte sprak in de aula naar aanleiding van het woord uit het Evangelie „Mijn vrede laat ik u, mijn vrede geef ik u". Namens de directie van de B.P.M. herdacht jhr. mr. P. R. Feith de heer Brongers als een toegewijde, uiterst deskundige en harde werker, die mede om zijn voortreffelijke karaktereigenschappen op zijn moeilijke post zo uitstekend op zijn plaats was. Zijn plotselinge dood ontrukte hem niet alleen aan zijn gelukkig gezin, maar evenzeer aan de maatschappij, waar aan hij zozeer verknocht was. Rondom de groeve schaarden zich na dien vele honderden vrienden en collega's van de overledene. De K.L.M. was ver tegenwoordigd door dr. L. H. Slotemaker en de heer R. Vogels. Voorts waren er ver tegenwoordigers van de Haagse journalis tenvereniging, het Contactcentrum Voor lichting, de Rijksvoorlichtingsdienst, de Nederlandse Sportpers, het Nederlands Golfcomité van de A.N.V.V. en van pers diensten van departementen en bedrijven. Prof. dr. W. Kouwenaar en echtgenote Te Westerveid geschiedde gistermiddag de crematie van prof. dr. W. Kouwenaar en zijn echtgenote, mevrouw C. H. Kouwe- naar-Engels. Na een persoonlijk woord van drs. A. Kouwenaar uit Haarlem, sprak prof. dr. M. W. Woerdeman, rector-magni- ficus van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, tevens namens het gemeente bestuur van de hoofdstad, die prof. Kou wenaar een beminnelijk mens. een uitste kend raadgever en een specialiteit van in ternationale vermaardheid noemde. „Als bereider van het gele koorts-vaccin, dat aan de door de Wereldgezondheidsraad gestelde eisen voldeed, heeft hij zich inter nationale faam verworven", zei ook mr. F. A. va-n Heukelom, die namens de raad van beheer van het Koninklijk Instituut voor de Tropen sprak. Als voorzitter van het Oostkust van Su- matra-instituut sprak mr. B. H. A. van Kreel over het werk van prof. Kouwenaar in 1945 in Indië, toen hij medische hulp verleende aan de slachtoffers uit de kam pen, waai'in hij zelf ook opgesloten was geweest. Namens het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde sprak prof. dr. J. J. van Loghem. De rij van sprekers werd gesloten door ir. J. Straub,- die met prof. Kouwenaar zitting had in het -bestuur van het Neder lands Kankerinstituut. Namens de K.L.M. waren aanwezig de waarnemend president-directeur F. von Balluseck en de heer J. H. J. M. Vinger hoed. Een bergingsdeskundige van de KLM, de heer N. Kelso, heeft Vrijdagavond in Shan non medegedeeld dat de Super-Constella- tion „Triton" in drie stukken is gebroken tengevolge van de zwai'e stormen van Don derdag. De deskundige verklaarde dat de neus en het staartstuk van het vliegtuig zijn afgebroken. Hij voegde er aan toe dat heden, Zaterdag, de eerste pogingen zullen worden gedaan om de „Triton" van de modderbank te lichten. Binnenin de romp en ter hoogte van de waterspiegel aan de bovenkant zijn Vrijdag windzakken aangebracht. Als de weersomstandigheden het toelaten zullen de zakken vandaag langzaam wor den opgepompt, terwijl onder de vleugels en het staartstuk ballonnen zullen worden aangebi-acht. Drijft het wrak eenmaal, dan zal een sleepboot pogen het te bergen en te slepen. De heer Kelso deelde nog mede dat de Ierse autoriteiten, die een onderzoek instel len naar de ramp, het wrak willen inspec teren voordat dit wordt overgedragen aan de KLM. De Nicholson File Company uit Provi dence (USA) heeft besloten, zich in Ne derland te vestigen en wel in 's Hertogen- bosch, waar de gemeente een terrein van ongeveer 6 ha ten behoeve van deze maat schappij beschikbaar heeft. De Nicholson File Company is de groot ste vijlenfabriek ter wereld. De Nederlandse fabriek zal aanvankelijk aan ongeveer 200 arbeiders werk verschaf fen, doch in de naaste toekomst nog be langrijk worden uitgebreid. Het nieuwe Bristol „Britannia"-toestel, dat op het ogenblik in serie wordt gebouwd voor de B.O.A.C. is voor het eerst in de lucht verschenen tijdens de luchtvaartshow te Farnborough, waar de Britse vliegtuigindustrie haar laatste snufjes aan het publiek toont.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5