Holland Nautic verkruimelt onder de veilinghamer PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws HAARDEN en KACHELS ocA ió Uet zo De radio geeft Vrijdag Lusteloos... Rusteloos... Negen jaar geëist tegen Nijmeegse grijsaard J.G.MARTIN ZONEN Gesolliciteerd met vals getuigschrift? A.v.d. BOGAARD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 2 De laatste uren van een groot bedrijf A sper ine Drama op Leusderheide tentoonstelling Verduistering door PTT-employé's OyOMALIIME NVV-congres over de eenwording van Europa Zijn vriend met wandelstok doodgeslagen DANS-ACADEMIE Expositie van Nederlandse architectuur naar V.S. Circulatie verminderd met 51 millioen Korea-vrijwilligers op thuisreis KEIP '.r Houtstrjol 137 naait Lu^or" Kerkelijk Nieuws Diensttijd in China wordt drie, vièr en vijf jaar v Rijksdaalders Alleen in de bedrijfscantine is nog leven; koffie, koek en belegde broodjes worden door de bezoekers gekocht, waar vroeger honderden arbeiders rumoerig hun recreatie vonden. Veertig draaibanken staan in een zielloze rij in een der enorme hallen en op het kantoor wachten tientallen schrijf- en reken-machines op een nieuwe omgeving. Men hoeft geen technische aanleg of voorkeur te hebben om vreemd geraakt te worden door de honderen machines, hijskranen, boorinstallaties, walsen en aggregaten, die werkeloos in dezelfde ontzagwekkende hallen staan, waar eens kustvaarders gebouwd werden en bij gierend geluid staal gesneden en geplet werd, waar arbeiders werkten en rumoerden, 500 man. s\ Jhnct rectiekamer kjjken een paar stichters van IV OpC S Op (16 Ftllöl j e£ bedrijf vanuit hun gebrandschilderde A ramen naar de fraaie lederen stoelen rond "Voor 80 cent is een catalogus verkrijg- een conferentietafel. In een vitrine staan baar, die onder 3000 nummers de gehele bedryfs- en kantoorinventaris bevat, van hellingen en binnenloopkranen tot en met de ets van Toorop, „De Mijnwerker", die in de directiekamer hangt. In de enorme eerste constructiehal staat met grote let ters op de muur geschilderd „Een goed vak man is zuinig op zijn gereedschap". En even verder: „Werp uw gereedschap in een hoek, des te eerder is het zoek". Een grap jas heeft er van gemaakt: „Des te beter raakt het zoek". Ze zijn er zuinig op ge weest het grootste deel der machines verkeert in uitstekende staat maar zij z\jn het toch volledig kwijtgeraakt. Zo on aangeroerd ligt al het materiaal, dat men zich nauwelijks kan indenken, dat hiermee honderden arbeiders hebben moeten wer ken, tot er een schip van de helling kon lopen. Op 20 September (in het gebouw St. Ba- vo) en op 21, 22, 23, 24 en 27 September zal een hele werf langs het brandpunt van de veiling-hamer uiteenvallen naar andere bedrijven en fabrieken. Vijf veilingdagen vinden plaats in het Concertgebouw, het laatste lied van de Holland Nautic. Hon derden mannen lopen met preciese blikken langs de machines en keuren, maken aan tekeningen in de catalogus. Er staat een heel kranenpark, een stel radiaal-boorma- chines en lasapparaten; stroom-aggregaten en compressoren. In 20 afdelingen ligt het bedrijf te kijk, grandioze voorraden nieuwe gereedschappen, auto-onderdelen, weegap paraten en kantoor-onderdelen. Alles bij el kaar moet het minstens anderhalf millioen gulden opbrengen, veilingwaardeDe gebouwen zijn nog steeds niet verkocht. In de volledig uitgeruste artsen-kamer en apotheek loopt eén employé te zoeken naar asperine, een bezoeker heeft hoofdpijn. Maar de man, die de asperine weet te vin den is al een paar maanden weg. In de di- ADVERTENTIE nie en eiken. De ondergang van een rumoe rig bedrijf voltrekt zich onstuitbaar en niemand heeft ook lust haar te stuiten. De inventaris moet voor de bijl en er zijn hon derden kopers op de kust, waarvan eens schepen gleden. Zes veilingdagen heeft het bedrijf nog nodig om volledig te sterven en dan is er alleen nog maar de herinnering, de kust vaarders op zee. Tot die ook uil de vaart worden genomen en de trotse naam Hol land Nautic niet meer bestaat, zelfs niet als herinnering. 250 Modelkamers vrij te bezichtigen Dè grootste en modernste woninginrichting in Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kin deren, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconcert. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 De reünie van oud-politieke gevangenen. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Amusements orkest. 14.50 Platen. 15.00 Plechtige zitting ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan Benelux. 15.45 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Kinderkoor. 19.00 Boekbespre king. 19.15 Muzikale causerie. 19.30 Op be zoek bij anderen, causerie. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Kamerkoor. 20.30 Tien jaar Benelux. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instrumentaal kwartet. 21.55 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Pla ten. 22.20 Tien jaar geleden, reportage. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen 11.40 Idem. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.05 School radio. 14.35 Koorzang. 14.50 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Franse volksliedjes. 16.00 Bijzondere bloembollen voor de tuin, cause rie. 16.15 Pianokwartet. 16.45 Platen. 17.00 Kamerorkest en soliste. 18.00 Orkestconcert. 18.20 Fries programma. 18.35 Lichte muziek. 18.50 Vragenbus. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 19.45 Repor tage. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orgelconcert. 20.45 Voorportaal der bevrijding, klankbeeld. 21.30 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en solist. 22.10 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Slag om Arnhem. 20.30 Weerbericht. 20.35 2'4 Milliard Buren. 20.55 Causerie. 21.05 Cabaret. 21.35—21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Volks muziek. 15.00 en 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Beiaardspel. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Sym phonic orkest en solist. 20.55 Kunstkalei- doscoop. 21.10 Symphonie orkest en solist. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Engelse films. (Op 224 en 75 m.). werkstukken van de leerschool, waar jon gens maanden op gewerkt hebben om een goede plaats te veroveren in het bedrijf. De hiërarchie van het bedrijf wordt door elke nieuwe bezoeker grondiger vernietigd. Men draait aan een machine, waar vroe ger een vakman het alleen-recht toe had. Men loopt de directiekamer in en uit en betast de stoelen, klopt tegen de lambri- zering, en snuffelt dan nog wat in de art senkamer, in kasten en laden. In de tim- merwinkel liggen nog stapels hout, maho- Voor de Arnhemse rechtbank hebben te recht gestaan een ambtenaar en een be steller van de P.T.T. wegens verduistering van onder hun berusting zijnde gelden. De 56-jarige ambtenaar van de P.T.T. J. M. K. uit Horssen, die al meer dan dertig jaar bij de post werkzaam was, sinds 1942 als kantoorhouder, had zich vergrepen aan girogelden. In Mei kwam de fraude aan het licht. Er was een kastekort van onge veer 1500 gulden. De man is uit de dienst van de posterijen ontslagen. Zijn vrouw heeft het tekort aangevuld. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De 55-jarige besteller L. J. L. uit Nijme gen bekende uit brieven geld te hebben weggenomen. Tegen hem eiste de officier zeven maan den gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Ook deze verdachte was ontslagen. De kolonel der mariniers H. O. Roms- winckel, die binnenkort generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn zal aflossen als commandant van het korps mariniers, is bevorderd tot generaal-majoor der mariniers. ADVERTENTIE De hele dag zijn Uw zenuwen gespannen Als U 's avonds in de huiskamer zit, kunt U dat goed metken Lusteloos En, - eenmaal in bed, - kunt U niet inslapen Rusteloos Bestrijdt die oververmoeidheid door bij het ontbijt of voor het naar bed gaan een kop Ovomal- tine te nemen. Ovomaltine is een verkwikkende en verster kendedrank, die U pantsert tegen de gejaagdheid van het leven. zet kracht bij en houdt U fit Fabrieksdirecteuren en zakenlieden, elke aanstaande koper hebben nu het alleen recht in de grote hallen van de Holland- Nautic, waar eens schepen werden ge bouwd. Het is benauwend stil in de hallen. Het N.V.V. houdt op Vrijdag 1 en Zater dag 2 October in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een buiten gewoon congres over het vraagstuk van de eenwording van Europa. Er zullen in leidingen gehouden worden door de heren D. P. Spierenburg, lid van de Hoge Auto riteit der Europese Kolen- en Staalge meenschap, G. Ruygers, lid van de Tweede Kamer, en drs. D. Roemers, secretaris redacteur van het N.V.V. In hoger beroep heeft voor het Amster dams Gerechtshof de zaak gediend tegen de 81-jarige J. L. uit Nijmegen, die in eer ste instantie door de Utrechtse rechtbank tot 12 jaar met tér beschikkingstelling van de regering is veroordeeld wegens moord op zijn vriend, de 58-jarige, ietwat invalide H. W. van Hooff, inwoner van het bestede- lingerohuis „Assumptie" in Nijmegen, die hij met een wandelstok zou hebben dood geslagen. Juist als voor de rechtbank ont kende de krasse grijsaard echter ook thans iedere schuld. Het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van de ongelukkige man werd pas omstreeks twee maanden na de moord in een bosje op een schietterrein op de Leusderheide gevonden. De groepscommandant van de Rij'ks- oolitie te Leusden slaagde er in, een op koper- in Nijmegen te vinden, aan wie het horloge van het slachtoffer was verkocht. „Het was een oude man, die het me ver kocht heeft", zei deze en bij confrontatie herkende hij de verdachte. Voorts wist de politieman dirie getuigen in Amersfoort te vinden, die de verdachte en het slachtoffer op de bewuste avond in een café aldaar hadden gezien. Pas na confrontatie met deze getuigen gaf J. L. toe, dat hij met Van Hooff in het Amersfoortse café was ge weest. Hij hield echter vol, hem niet naar de Leusderheide te hebben begeleid. Tenslotte vertelde een jonge vrouw het Hof, dat de verdachte, met wie zij aanvan kelijk op goede voet stond, haar eens zo ernstig had mishandeld, dat zij een half uur bewusteloos was geweest. Volgens haar verklaring zou de verdachte haar kort voor Van Hooff verdween' gezegd hebben: „Ik weet wel aan geld te komen; ik heb een kennis, die ik dronken zal voeren, dan zal ik hem zijn geld afhandig maken." Vrouw met touw vastgebonden De verdachte had een strafblad met zes veroordelingen. In 1940 was hij veroor deeld, omdat hij een vrouw met touwen had vastgebonden en haar dirie dragen in die benarde positie gevangen had gehou den. Hiervoor was hem vijf jaar opgelegd met ter beschikkingstelling van de rege ring. De president van het hof zei dat het onbegrijpelijk was, dat de man niettemin enkele jaren later weer op vrije voeten was gesteld „ondanks waarschuwende rap porten die het duidelijk maakten dat hij een gevaar voor de maatschappij beteken de." De procureur-generaal achtte moord, subsidiair doodslag niet bewezen, omdat niet vaststaat of de verdachte inderdaad de bedoeling heeft gehad Van Hooff te doden. Wegens diefstal met geweldpleging eiste hij negen jaar en ter beschikking stelling van de regering. Volgens de raadsman bleven er te veel punten van twijfel over om verdachte te kunnen veroordelen. Het hof zal op 28 September uitspraak doen. ADVERTENTIE 't Dans-seizoeti bezint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 1417 uur 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Binnenkort zal een tentoonstelling over de Nederlandse bouwkunst na 1945 naar de Verenigde Staten worden gezonden om daar in enige steden te worden gehouden. Deze tentoonstelling „Building in the Nether lands" is tot stand gekomen door samen werking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Bond van Nederlandse Architecten. De expositie, die reeds in Engeland is ge houden, bestaat uit 54 percelen met foto's in groot formaat en wil een overzicht ge ven, zonder op bepaalde stromingen de na druk te leggen, van wat er na de oorlog op het gebied van woningbouw, industrie gebouwen, scholen, kerken, boerderijen, kantoorgebouwen en waterbouwkundige werken werd en wordt verricht. De te Heemstede woonachtige architect W. van Gelderen was belast met de leiding by de samenstelling, die in vergelijking met het vorige jaar belangrijk is gewijzigd. Weekstaat Nederlandse Bank De belangrijkste mutatie op de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 13 September is ditmaal de post bankbiljetten in omloop. De chartale geldhoeveelheid is in de afgelopen week met f 51 millioen ver minderd tot f 3.333,8 millioen. Via belas tingbetalingen zijn deze bankbiljetten in eerste instantie ten gunste gekomen van het Rijk, dat zijn saldo met ruim f 50 mil lioen zag vermeerderen tofe f 455,8 millioen. De netto deviezenreserve is sinds vorige week Maandag met ruim f 15 millioen ge stegen tot f 1460 millioen. De tegenwaarde van deze deviezen blijkt in hoofdzaak te rechtgekomen te zijn bij de handelsbanken. Zij zagen althans haar tegoed met f 12 mil lioen stijgen tot f 537 millioen. De goud voorraad is onveranderd gebleven, zodat goud en deviezen tezamen thans f 4475 mil lioen belopen tegen f 4458 millioen de vo rige week. 58. De gevonden schat stelde kapitein Paverits in staat, om zijn oude hartewens in vervulling te brengen. Hij bracht Panda naar de haven en wees trots op een rank zeilschip. „Dat heb ik gekocht", zei hij, „is 't niet mooi? Kijk eens naar die fiere boeg! Daarmee ga ik de zeeën weer bevaren, en voorlopig kom ik niet meer aan de vaste wal". „Dan moet ik afmonsteren, kapitein", zei Panda, want zo lang kan ik niet weg blijven. Jolliepop zou ongerust worden. Vaarwel en goede reis!" „Vaarwel, Panda", zei kapitein Paverits, „jammer dat je niet meegaat, er steekt een puike zeeman in je, broekje!" Toen hij naar zijn schip roei de, liet hij halverwege nog even de rie men zakken. „Weet je, naar wie ik onder weg eens zal uitkijken?", riep hij Panda toe „naar Mario! Ik, heb zo'n idee, dat die kwajongen met zijn zeepkistraket ergens op een onbewoond eiland is geland!" Toen greep hij de riemen weer en met een laat ste vaarwel aan Panda roeide hij naar zijn schip. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het idee van kapitein Paverits merk waardig juist was. Inderdaad zat de schurkachtige neef eenzaam op een eiland je, waar hij zich overgaf aan wraakzuch tige gedachten. Als ik ooit hier af kom. zal die Panda ervan lusten", gromde hij. Laten wij dus hopen, dat zijn oom hem ■"iet zal vinden. EINDE. Op 20 September vertrekt een groep militairen van het Nederlands Korea- detaohement hoofdzakelijk samenge steld uit vrijwilligers die op 6 September 1953 Nederland verlieten uit Korea. Het detachement, dat onder commando staat van de kapitein H. A. Muller uit Apel doorn, wordt eind October in ons land ver wacht. Post, bestemd voor deze militairen, dient op 16 en 23 September, alsmede op 3, 10 en 20 October in Nederland ter post te worden bezorgd. Het adres moet uitsluitend vermelden: rang. naam en voor letters, legevnummer, aanvullingsdetache- metnt N.D.V.N., op thuisreis naar Neder land, Amsterdam-Schiphol-Miiitair. ADVERTENTIE .Sierlijke Brilmonturen dieflatteren „Het getuigschrift is mij ongevraagd per post toegezonden", zei de 33-jarige bouw kundig opzichter F. L. M. B. uit Bussum voor de Amsterdamse rechtbank. Hem was ten laste gelegd, dat hij dit getuigschrift vals had opgemaakt. De als getuigen ge hoorde burgemeester van Bergen (Nh.), dr. W. Huygens en de gemeente-sercetaris, de heer W. de Vries, verklaarden, dat de handtekeningen niet van hen afkomstig zijn en dat zij het getuigschrift nooit tevo ren hebben gezien. Een schiftkundige, dr. W. F. Hesseling uit Den Haag, was tot de conclusie geko men, dat het getuigschrift vals is en dat het niet getypte deel van het attest door de verdachte moet zijn geschreven. De verdachte had het getuigschrift ge bruikt bij het solliciteren naar de functie van architect der gemeente Nieuwkoop. Hij werd ook in deze functie benoemd, maar toen men vermoedde dat het getuig schrift vals was, werd de aanstelling inge trokken. De officier van justitie achtte de ver valsing bewezen. „Het verhaaltje over het ongevraagd toezenden is moeilijk te ge loven, omdat hij ook B. en W. van Nieuw koop had meegedeeld, dat hij in het bezit zou zijn van het M.T.S.-diploma, hetgeen later niet juist bleek te zijn", zei de of ficier. „Had men de vervalsing niet bij tijds 'ontdekt dan was Nieuwkoop nu met een waardeloze figuur opgescheept", aldus de officier, die zes maanden gevangenis straf eiste. De verdediger, mr. H. C. M. Hoorneman, sprak zijn twijfel uit over de feilloosheid van rapporten van schriftkundigen. „De verdachte stond in Bergen bekend als een zonderling. Zou het niet mogelijk zijn ge weest, dat iemand de man een poets heeft willen bakken? Misschien wilde men hem in Bergen kwijt?", veronderstelde mr. Hoorneman. Hij achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 28 September von nis wijzen. Geref. Kerken Beroepen te Giessendam-Neder-Har- dinxveld J. Couvée te Roodeschool. Examens De classis Rotterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer C. v. d. Giessen te Rotterdam-N., cand. aan de V.U. Gercf. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Scheveningen W. de Graaff te Giessendam. Bapt. Gemeenten Beroepen te Utrecht G. W. Tijman te Stadskanaal. HONGKONG (Reuter/AFP) Volgens het persbureau „Nieuw China" zal com munistisch China in het tijdvak van 1 November 1954 tot 28 Februari 1955 450.000 man onder de wapenen roepen bij wijze van een stap naar de geleidelijke in stelling van algemene militaire dienst plicht. Mannen tussen 18 en 22 jaar zouden opgeroepen kunnen worden. De diensttijd voor het leger zou drie jaar, voor de lucht macht vier en voor de marine vijf jaar zijn. Radio-Pjongjang (Noord-Korea) heeft bekend gemaakt, dat het eerste contingent Chinese troepen Dinsdagavond uit Pjong jang naar China is vertrokken. Waar schijnlijk zouden zeven divisies Chinese „vrijwilligers" gerepatrieerd worden. Invoer. De Franse minister van Financiën, Edgar Faure, heeft aangekondigd, dat een aantal producten zaïl worden opge nomen in de lijst van goederen, welke onbeperkt in Frankrijk mogen worden ingevoerd, waardoor het percentage van de liberalisatie zal komen van 53 op 65. De nieuwe lijst is bijna gereed. Wervelstorm. Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm die Maandag en Dinsdag over het Zuid-Westen van Japan is getrokken, is tot 80 gestegen; 75 personen worden vermist. Het aantal gewonden bedraagt 257. Bijna 150.000 woningen zijn ondergelopen en 15.000 verwoest of zwaar beschadigd. Biddag. President Eisenhower heeft Woensdag 22 September tot een dag van gebed in de Verenigde Staten ver klaard, „waarop wij allen God mogen danken voor de zegeningen die wij ont vingen en Hem smeken ons kracht te geven in ons streven naar een vreed zame wereld." Deportatie. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft te Pretoria meegedeeld, dat Zuid-Afrika voorne mens is bepaalde aanhangers van de communistische partij, die in het bui tenland geboren zijn, te deporteren. Ontvoering. James Goldsmith, wiens hu welijk in Schotland met de dochter van de Boliviaanse tinmagnaat Antenor Pa- tino in Januari de aandacht trok, heeft de politie van Parijs meegedeeld, dat zijn vier maanden oude dochtertje Isobel is ontvoerd. Zij werd 15 Mei geboren, doch tegelijkertijd stierf haar moeder, Isobel Patino. James Goldsmith en Isa bella Patino waren in Januari heimelijk naar Schotland gegaan om daar te trou wen. Dit geschiedde tegen de wil van Isabella's vader. Stijging. Het Oost-Duitse ministerie van Buitenlandse. Handel heeft bekend ge maakt, dat de internationale beurs te Leipzig, d'ie gisteren is gesloten, door 670.000 personen is bezocht. De omzet is in vergelijking met het vorige jaar met ruim 100 percent gestegen. Ontploffing. Bij een hevige ontploffing in een Zweedse wapenfabriek, de Bofors- fabriek te Karlskoga (200 kilometer ten Westen van Stockholm) zijn drie per sonen gedood en vijf gewond. Het ge bouw, dat bescheiden van omvang was, is geheel verwoest. De ontploffing deed een rookkolom van honderd meter ont staan. Aangenomen. President Tito van Joego slavië heeft uitnodigingen voor bezoeken aan India en Birma aangenomen. De uitnodiging van India was door me vrouw Vidjaja Laksjmi Pandit aan Tito overhandigd tijdens haar verblijf te Belgrado in Juni van dit jaar. De Bir- maanse uitnodiging was gezonden door eerste-minister Oe Noe. Het tijdstip van de bezoeken zal later worden vastge steld. Eis. Groot-Brittannië heeft communistisch China een eis tot schadevergoeding ten bedrage van ongeveer vier millioen gul den gesteld voor het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig bij het eiland Hainan op 23 Juli. De eis betreft alle inzittenden, ongeacht hun nationa liteit, het vliegtuig en de vracht. Bij het incident kwamen tien personen om het leven. Zes Amerikanen werden gedood of gewond. Er waren acht overlevenden. Genezen. De Duitser Giinther Fischer, die ruim een maand in Enschedé heeft ver toefd als de aan geheugenstoornis lij dende „Amerikaanse militair D. S. Rol lins", heeft erkend Duitser te zijn. Aan de Duitse politie in Gronau, die hem van de Nederlandse maréchaussée over nam, vertelde hij: „Ik ben geen Ameri kaan. Ik ben Duitser en dat blijf ik." Hij deelde ook mee, geheel te zijn genezen van zijn geheugenverlies. De politie in Gronau heeft gezegd, dat Fischer ge rechtelijk zal worden vervolgd wegens onwettige grensoverschrijding. ADVERTENTIE DE HERFST IN ZICHT in grote sortering. Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 Betaling in overleg vanaf 1.50 p. w. WE VERONDERSTELDEN de vorige maal dat we in het bezit waren van 12 rijksdaalders, waarvan een echter vals is. Door driemaal te wegen met een balans, moeten we het valse geldstuk van zijn soortgenoten zien te scheiden. Laten we beginnen de 12 geldstukken in 3 hoopjes van vier te verdelen, welke hoopjes we ter verduidelijking A, B en C noemen. Leggen we nu de hoopjes A en B ieder aan een kant van de weegschaal, dan zijn er twee mogelijkheden, t.w. Ie er wordt evenwicht gemaakt; 2e er wordt geen evenwicht aemaakt. In het eerste geval, dus wanneer er evenwicht ge maakt wordt, is de zaak erg eenvoudig, want de valse rijks daalder moet dan in hoopje C zitten, welk stapeltje de rijks daalders 1, 2, 3 en 4 bevat. Door eerst 1 en 2 te wegen en daarna 1 en 3, weten we nauwkeurig welke van deze vier munten de valse rijksdaalder is. Want maken 1 en 2 evenwicht dan moeten 3 of 4 de valse zijn en welke dat is, blijkt uit weging van 1 en 3. Maken 1 en 2 geen evenwicht, maar 1 en 3 wel, dan is 2 vals. Maken 1 en 2 geen evenwicht, evenmin als 1 en 3, dan is 1 vals. Het wordt wat Ingewikkelder, wanneer bij weging van de hoopjes A en B geen evenwicht wordt gemaakt en bijvoorbeeld A doorslaat. Van een kant van de weeg schaal, bijvoorbeeld van het stapeltje A, nemen we dan 3 rijksdaalders weg en leggen die bij het stapeltje B op de andere kant van de weegschaal. A vullen we voorts aan met 3 rijksdaalders uit het sta peltjes C en de 3 rijksdaalders die bij B te veel zijn leggen we apart. Op de weegschaal liggen dus: IA en 3C aan de ene kant; 3A en 1B aan de andere kant, terwijl IC en 3B apart liggen. "N Er doen zich dan 3 mogelijkheden voor. Ie tusen IA en 3C enerzijds en 3A en 1B anderzijds wordt evenwicht gemaakt. In dat geval zit de valse rijksdaalder dus in 3B die we apart hebben gelegd en door een keer wegen is die uit dat drietal te vissen: de valse rijksdaalder is dan lichter geweest dan de andere. 2e. De weegschaal slaat weer door naar de kant van A, in welk geval de boosdoe ner zich als IA of 1B aandient, hetgeen door één keer wegen met een andere rijks daalder kan worden beslist. 3e. De weegschaal slaat thans naar de andere kant door, het geen dus betekent dat de fout bij een van de rijksdaalders van 3A moet worden gezocht. Ook hier maakt een keer we- gen van twee dezer rijksdaal ders uit, welke munt als vals moet worden gebrandmerkt. Dat munt stuk is dan zwaarder geweest dan de andere. Gelukkig is het verhaal hiermee ten einde. Het was zowel voor u als voor mij bar vervelend, maar daar kunnen derge lijke oplossingen zich nu eenmaal moeilijk aan onttrekken. De oplossingen voor 13 en zelfs 14 rijksdaalders laten we dus ach terwege. Wie zich er voor interesseert moet dus zelf maar aan het puzzlen gaan. In ieder geval ben ik blij dat u het tot hier hebt willen volgen. Ja, nu we het toch over volgen hebben, kunnen we wel eens een belangwekkend probleem aan de orde stellen: op som mige geschilderde of gefotografeerde por tretten schijnen de ogen steeds de toe schouwer te volgen. Hoe komt dat? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2