OORD PORSELEIN HSV „De Kampioen" voor de derde maal clubkampioen van Nederland Nederland kan Argentijnen zege ontfutselen; nederlaag voor Israël Fa. 8. ENGELENBERG .Clowntje Rick M. Koolhaas, voorzitter van Ajax, afgetreden Courses te Duindigt Kort geding profclub contra Hermes DVS DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 4 Van Dijk snelste veteraan Groot won bij nieuwelingen Betaling abonnementsgeld per giro Voetbal Eerste elftal-spelers zvensen hogere premies Beroepsvoetbal niet in strijd met arbeidswet C. Kick keert profclub Amsterdam de rug toe OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FIDE-Schaaktournooi in Amsterdam Boksen Gevecht om wereldtitel in New York uitgesteld Voor de kinderen J. Bronkhorst leidt België-Duitsland Uitslagen Engelse league Profvoetballer was weer voor oude club gaan spelen Zwemmen Landenwedstrijd Rusland- Nederland in 1955 Sport in 't kort FEUILLETON EN door Gordon Folk Het clubkampioenschap van Nederland op de weg dat gistermiddag In de om geving van Wijk by Duurstede werd gehouden is voor de derde achtereenvolgende inaal in een overwinning geëindigd van de Haarlemse wielervereniging H.S.V. „De Kampioen". Het waren: Gerrit Voortlng, Adrie Voorting, Wim Rusman, Plet van Roon en Piet Steenvoorden, die hun grootste concurrent „Willebrord Wil Vooruit" met Wim van Est als aanvoerder, een veertigtal seconden achter zich hielden in de wedren met de tijd. Baanrenner Gerard Peters, die aanvankelijk ook een werkzaam aandeel had ^geleverd in de uiteindelijke overwinning, moest in de tweede ronde het gevecht staken. De rood-wilte Haarlemmers legden de 1G0 kilometer af in 3 uuf, 52 minuten en 8 seconden. Om 12 uur precies vertrok als eerste van de veertig ploegen drie verenigingen had den verstek laten gaan het team van „Wil lebrord Wil Vooruit", waarna met tussen pozen van twee mi nuten, de andere ver enigingen van start gingen. Het als een der grote favorieten getipte „Willebrord", verspeelde reeds in de eerste ronde een van haar sterkste krachten. namelijk Thijs Roks. niettemin noteerde Van Est c.s. na deze eerste omloop (80 km.) de fraaie tijd van 1 uur 53 minuten en 14 seconden. Een tijd welke niet eerder geëvenaard werd dan door het als 29ste ver trokken „De Kam pioen" uit Haarlem, dat 1 uur 52 minuten en 43 seconden voor zich liet afdrukken. „De Kampioenen" maakten hiermede de snelste tyd over de eerste ronde. In hun opmars naar de lei ding waren de Haar lemmers, de voor hun vertrokken ploegen van „Westland", „St. Willebrord" (Utrecht), „Groenewoud", „De Zwaluw" en „Buiten- lust", voorbijgesneld. Voltallig trok het goed marcherende Haarlemse zestal langs de jurytent. Het Zaanse DTS dat zich als derde klasseerde, was de Beverwijker Jan Hofland reeds kwijt geraakt, terwijl „Het Zuiden" en „Maastricht", beide op de vierde plaats het respectievelijk zonder Jan Plantaz en Henk Stevens moesten stellen. De ploeg van „Rotterdam" had door een valpartij zpveel tijd verspeeld, dat zij ruim een kwartier na het twee minuten eerder vertrokken „Wille brord", aan haar tweede ronde begon. Tweede ronde In de tweede ronde raakte „Willebrord" eerst Wagtmans en vervolgens Klaas van Est kwijt. Het overgebleven trio: Wim van Est, Piet Maas en Wout Heren, onderhield echter het hoge tempo en kwam in een tijd van 3.52.48 als eerste ploeg binnen. Ruim tien minuten later kwam de tweede ploeg binnen, die evenals de volgende pelotons een tijd vèn over de 4 uur noteerde. Vol ongeduld werd door de aanwezigen, de komst van „De Kampioen" afgewacht en toen het rood-witte team zonder Gerard Peters eindelijk arriveerde en weer enkele ploegen voorby gelopen was. hing er rond de finish een ondragelijke spanning. Deze werd pas verbroken toen de tijd, 3.52.8 be kend werd gemaakt en er bij de Haarlemse renners een luid gejuich los barstte. Er was toen al geen club meer die „De Kampioen" nog kon bedreigen. DTS dat zich als derde had kunnen hand haven, kwam tien minuten te kort op „De Kampioen" en „Willebrord Wil Vooruit", twee ploegen die met kon en schouders bo ven de rest uitstaken. Het Halfwegse „De Bataaf" met Wim Snijders, Mik Snijder. Jan Verseveld en aanvankelijk ook Jan Tien stra, leverde in de tweede ronde nog een fraaie prestatie door van de negende plaats naar de vierde op te klimmen. Ook „Feijen- oord", „Spartaan" en de „Pedaalridders" waren nog een of meer plaatsen opgeklom men, daarentegen hadden het sterke „Maastricht", „Het Zuiden" en „Olympia" hun mooie posities verspeeld. Fier wapperde de rood-witte vlag van de HSV „De Kampioen" aan de vlaggemast van het gemeentehuis in Wijk bij Duurstede, toen gisteravond om half zeven de zes win naars het bordes betraden voor de huldi- X>X03C)CCOOOOOOaJOCOOOOOCCXXiOOOCXX'X) U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE Woensdag is in Wijk bij Duurstede het clubkampioenschap van Nederland op de weg 1954 verreden. Winnaar werd de Haarlemse „Kampioen" die men hier on derweg ziet, in de omstreken van Doorn, tijdens het verrijden van het ongeveer 154 kilometer lange parcours. ging. Vice-voorzitter C. J. de Voogd van de K.N.W.U. complimenteerde het zestal met zijn behaalde succes en betrok ook soigneur Piet van der Heyden in deze huldiging. Ook burgemeester C. B. Kentie sprak enkele woorden tot de renners en overhandigde namens het gemeentebestuur aan elk een vergulde legpenning als erkentelijkheid, dat deze grote wielersportdag in zijn gemeente mocht plaats vinden. Voorzitter J. Engel van „De Kampioen" bedankte tenslotte voor deze spontane huldiging van overheidswege en was evenals de burgervader, vol lof over de prima organisatie van de Utrechtse wie lervereniging „De Volharding". Uitslag De uitslag luidde: 1. „De Kampioen", Haarlem, de 160 kilometer in 3 uur 52 min. en 8 sec.: 2. ..Willebrord Wil Vooruit", Wille brord 3.52.48: 3. DTS. Zaandam 4.2.37; 4. „De Bataaf". Halfweg 4.2.55: 5. „Maastricht" 4.3.32; 6. „Feijenoord" Rotterdam 4.3.56; 7. „De Spartaan", Den Haag 4.5.16; 8. „Pedaal ridders", Rotterdam 4.6.34; 9. „Het Zuiden". Eindhoven 4.6.42; 10. „Le Champion", Am sterdam 4.6.54. Voorwedstrijden Als vnorwedstrijden van het clubkam- pioensohap werd een wedstrijd voor vetera nen en epn wedstrijd voor nieuwelingen ge houden. Bü de veteranen zegevierde de Haarlemmer Ben van Dijk en by de nieu welingen de Beverwykcr Jan Groot. In de wedstrijd voor veteranen over 54 km. (2 ronden) had zich enkele kilometers voor het ingaan der tweede ronde, een vier man sterke kopgroep gevormd. Deze bestond uit: Van Dijk, Nagel, Krijgsman en Berwers en bleef in het verdere verloop bijeen en onbereikbaar voor de rest. In de eindsprint bleef de Haarlemmer Van Dijk zijn concur renten met enkele lengten verschil de baas. De uitslag luidde: 1. Ben van Dijk (Haar lem) de 54 kilometer in 1 uur 30 minuten en 51 seconden; 2. J. Nagel (Amsterdam); 3. H. Berwers (Delf); 4. A. Krijgsman (Voor burg). In de wedstrijd voor nieuwelingen, even eens over 54 kilometer, kwam er na circa 45 km. na een inleidende ontsnapping van de Haarlemmer Wim Asma en H. Cuvelier uit Nieuw Vennep, een kopgroepje van acht renners tot stand. Hierbij waren ook de Beverwijker Groot, Beentjes uit Heemskerk, Lammers uit Woerden. Marcus uit Halfweg, de Amsterdammer Zijlstra en Lute uit 's Graveland. Deze ontsnapping bleek de be slissende te zijn, want geen der andere ren ners kreeg nog aansluiting. Zijlstra en Asma verdwenen met de eindstreep in zicht nog uit deze groep en van de zes overgeble venen. toonde Jan Groot zich in de sprint de snelste. De uitslag luidde: 1. L. Jan Groot (Bever wijk) de 54 kilometer in 1 uur 23 minuten en 10 seconden; 2. H. Lammers (Woerden); 3. T. Marcus (Halfweg); 4. A. Beentjes 'Heemskerk); 5. B. Lute Cs Graveland)6. H. Cuvelier (Nieuw Vennep); 7. W. Asma (Haarlem); J. Zijlstra (Amsterdam). Vyf bestuursleden van de Amsterdamse eerste klasser Ajax, onder wie de voorzit ter de heer M. Koolhaas, zijn afgetreden naar aanleiding van de onenigheid, welke tussen de spelers van het eerste elftal en het bestuur is ontstaan ten aanzien van de vergoedingen. Ter bespreking van het geschil was een algemene vergadering belegd, waarop door het bestuur gepoogd werd het meningsver schil op te heffen. Zoals bekend waren de spelers ontevreden over de door het Ajax- bestuur vastgestelde vergoedingen van 45 gulden voor een gewonnen wedstrijd, 35 voor een gelijkspel en 30 voor een verloren wedstrijd. De spelers eisten 55 gulden voor een gewonnen wedstrijd. Met de andere bedragen gingen zij accoord. Een ogenblik is toen sprake geweest van een staking. De penningmeester van Ajax, de heer F. Dukker, trachtte duidelijk te maken, dat de club niet nog eens tien gulden hoger zou kunnen gaan met de vergoeding voor een gewonnen wedstrijd. Hierna stelde het bestuur de vertrou wenskwestie, waarbij een zeer grote meer derheid haar vertrouwen in de leiding uit sprak. Het feit echter, dat tien spelers van het eerste elftal blanco stemden, was voor de meerderheid van het bestuur aanleiding zijn mandaat terstond ter beschikking te stellen. De aftredendee bestuursleden zijn: de voorzitter de heer M. Koolhaas, de secre taris de heer J. Elzenga, de penningmees ter de heer F. Dukker en de bestuursleden de heren J. de Boer Sr. en J. Koomen. Nadat de scheidende bestuursleden hun besluit hadden kenbaar gemaakt, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren Volkers, Bouwens en Broekman, welke tot taak kreeg tussen bestuur en spelers te be middelen. Enige tijd geleden is melding gemaakt van het voornemen van de economische recherche in Enschedé om te onderzoeken of spelen voor een beroepsvoetbalclub een overtreding inhield van de arbeidswet. Na der vernemen wij, dat de politie geen aan leiding heeft gevonden om stappen te on dernemen tegen de doelverdediger M. Kos ters van de n.v. de Twentse profs, noch tegen een ander lid van de Nederlandse Beroepsvoelbalbond, tenzij de justitie an ders over deze aangelegenheid oordeelt. Naar wij vernemen heeft de speler C. Kick, die verbonden was aan de profclub Amsterdam, aan de K.N.V.B. te kennen gegeven, dat hij terug wenst te keren naar zijn oude de club De Volewijckers. ADVERTENTIE 'A 'Dorlsiraat :i!' - Haarlem - Tel. 1.323'; Een zeer spannende match tussen Nederland en Argentinië, een zware strijd van de Russen tegen Hongarije en de eerste nederlaag van Israel, dat waren gisteravond voor het Nederlandse publiek de voornaamste ontwikkelingen in de finale van de vierde ronde in het FIDE-landentournooi. Euwe had niet meer dan veertien zetten nodig om Najdorf remise af te dwingen. Donner bestreed langzaam maar zeker het Koning-Indisch-spel van de negentienjarige kampioen Oscar Panno zodat hij bij het verdagen een goede stelling bezat, waard om uitvoerig te worden geanalyseerd. En Van Scheltinga had tegen Rosetto voortdurend de leiding van het spel in handen ofschoon hij totaan de gongslag, die het einde van de zitting aangaf er niet in slaagde een beslissing af te dwingen. Prins daarentegen koos in een zeer ingewikkelde stelling het verkeerde van de twee offers, die hij kon brengen en geraakte door het kundige verweer van Guimard steeds erger in het defensief. Hij verloor nog voordat het spel moest worden afgebroken. Botwinnink heeft het met wit weer niet tot een overwinning kunnen brengen. Men had de indruk dat hij zich in het nadeel be vond toen Szabo hem remise aanbood. De wereldkampioen raadpleegde zijn captain Bondarewsky en sloeg het aanbod af. Maar het duurde niet lang of hij begon zelf ernstig over remise te denken. Nu raadpleegden beiden hun captains. Blijkbaar maakte de wedstrijdleiding daartegen geen bezwaar want het remise prijkte kort daarna op de tournooitafel. Een merkwaardig voorval deed zich voor toen Bulgarije geen lijst voor de samenstel ling van zijn équipe kon inleveren daar Milev in Amsterdam bleek te zijn verdwaald. De wedstrijdleiding heeft deze uitleg aanvaard en bepaald dat BulgarijeIJsland Donder dagmorgen wordt gespeeld. De bezoekers hebben de meesters de kil heid bespaard die het jaargetijde in de Apollohal begint te brengen. Zij waren na melijk ten getale van ruim 1200 gekomen om het spel gade te slaan. Uitslagen De uitslagen van de afgebroken partijen luiden: Winnaarsgroep: TsjechoslowakijeNeder land 2—2; Ujtelky—Van Scheltinga 0—1; IJslandHongarije Vi3%; West-Duitsland Zweden 40. De stand na de derde ronde van de win naarsgroep luidt: Joegoslavië. Rusland 9 punten: Argentinië, Hongarije. Israël 7 Li punt; Nederland 6'i punt; Tsjechoslowakije 6 punten; West-Duitsland 5f? punt; Bulga rije 4Vt punt.; Engeland, IJsland 3'/a punt; Zweden 2 punten. De uitslagen van afgebroken partijen in de verliezersronde luiden (tweede ronde): OostenrijkDenemarken 31. (Derde ronde): SaargebiedCanada 13; Denemarken—Zwitserland 2—2; België Finland 1H—2H. De stand in de classificatiegroep na drie ronden: Canada. Oostenrijk 10 punten; Zwit serland 7% put.; Columbia. Finland 7 pnt.; Griekenland, Denemarken 6'4 nnt.; Noorwe gen, België 6 pnt.; Frankrijk, Italië 5% pnt.; Saargebied 3V4 pnt.; Ierland, Luxem burg 1% pnt. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de vierde ronde van de winnaarsgroep van het FIDE-landentournooi luiden: Winnaarsgroep: BulgarijeIJsland uitge- Na urenlang weifelen heeft Jim Norris, de promotor van de wedstrijd tussen Rocky Marciano en zijn uitdager Ezzard Charles om het wereldkampioenschap zwaargewicht, besloten het gevecht, dat in New York in de open lucht zou worden ge houden, 24 uur uit te stellen. Reeds de ge hele dag regende het in Ney York en toen tenslotte de voorspellingen voor de avond uren ook geen zekerheid gaven, heeft Nor- ris de knoop doorgehakt. Het was nu zulk mooi weer geworden, dat de kachel wel weggehaald kon worden. Dus had tante Liezebertha de smid gewaarschuwd, die nu dat karweitje even kwam opknappen. „Zo, zwart-jan gaat weer de zolder op!", zei de smid, toen de jongens er bij stonden te kijken. „Ja", zei Bunkie. „Gelukkig wel... laat-ie maar een paar maandjes uitrusten!" „Houd je niet van de winter?", vroeg de smid. „O, jaP', zei Rick. „Die is ook wel prettig. Maar nu verlangen we weer naar de zomer". „Juist ...en naar de lange zomervacantie, hè", lachte de smid, met 'n knipoogje. Ja, dat ook, moesten ze toegeven. „Zo", zei de smid. „Nu is de pijp er uit, en nu zullen we dat zware heertje eens netjes naar de zolder dragen! Kom maar, zwartje!" En de sterke man droeg de kachel netjes de trappen op naar de zolder, waar deze tot de volgende winter een plaatsje kreeg-... Najdorf steld; ArgentiniëNederland l'i(voor lopig); (NajdorfEuwe lili; PannoDon ner afgebr.; GuimardPrins 10; Rosetto Van Scheltinga afgebr.); Zweden—Tsjecho slowakije 01 (voorlopig); Israël—Joegosla vië 1—3; HongarijeSovjet Unie 1—2 (voor lopig). Verliezersgroep: OostenrijkBelgië 22; NoorwegenDenemarken 02 (voorlopig); LuxemburgSaargebied 04; CanadaItalië 11 (voorlopig); ZwitserlandIerland 21 (voorlopig); ColumbiaFrankrijk 02 (voorlopig). Vrijdag 17 September, vijfde ronde: IJs landArgentinië. Sovjet UnieBulgarije, JoegoslaviëHongarije; West-Duitsland— Israël en Nederland—Zweden. De heer J. Bronkhorst (Velp) is aangewe zen voor het leiden van de voetbalwedstrijd BelgiëDuitsland, welke op 26 September in Brussel wordt gehouden. Als grensrech ters zullen fungeren J. C. van Gelder (Den Haag) en J. H. Martens (Utrecht). De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de Engelse league, luiden: Eerste divisie: Manchester United—Tot tenham Hotspur 2—1; PortsmouthBolton Wanderers 10; Preston North EndChel sea 12; SunderlandWolverhampton Wan derers 00; West Bromwich AlbionEver- ton 33. Tweede divisie: Doncaster RoversFulham 4—0; Ipswich Town—Birmingham City 1—2; Liverpool—Bristol Rovers 53; Luton Town —Lincoln City 2—1; Nottingham Forest- Middlesbrough 42; Plymouth Argyle—Notts County 13. De uitslagen van de op Woensdag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Stal Arctic-prijs (2040 m.): 1. Rio Rita 1.35.6; 2. Sun Rise 1.37.9; 3. Surprise 1.36.4. W. f4.10, PI. f2,80, f 1,60, f 1,40, Gek. f29,60, Cov. f3,50. Stal Meteorprüs (2500 m.): 1. Queen G. 1.30.2; 2. Rob 1.30.9; 3. Raleigh Harvester 1.29.9. W. f5.10, PI. f2,30, f6,60, Gek. f24,40, Cov. f7.90. Stal Westiand-prijs (1500 m.): 1. Tender Erebus 1.37.2; 2. True Spencer 1.38.1; 3. Thea Cornelia 1.40. W. f2,50, PI. f 1,90, f4,80, f3,30, Gek. f 17,90, Cov. f9,60. Stal Duinzicht-prys (2100 m.): 1. Monsieur Hollo 1.26.9; 2. Qui est ce Qui 1.27.1; 3. Nim- ble's Boy 1.28.9. W. f3,10, PI. f 1,60, f 1,80. Gek. f3,90, Cov. f2.30. Stad HoIIandia-prijs (2100 m.): 1. Peter Pech 1.28.2; 2 Oscar 1.27.6; 3. Moquette D. L. Maire B 1.26.4. W. f6.30, PI. f3,10, f2,30, f 1,50, Gek. f9,70, Cov. f7,60. De uitslagen van de rennen waren: Sialkot-prijs (1900 m.): 1. Grettello 2.07; 2. Frederique; 3. Taxiol. W. f3,60, PI. f 1,60, f2,50, f 1,50, Gek. f 11, Cov. f 11,30. Looc Mö prys (1900 m.). Eerste afdeling: 1. Sans Culotte 2.09; 2. Margriet;. 3. Royal Flush. W. f 11,80, PI. f3,90, f2,30, f5,20, Gek. f4,80, Cov. f5,10. Tweede afdeling: 1. Dream Star 2.07.3; 2. Rosjanara: 3. Cape d' Or. W. f25,20, PI. f 1,20, f 1,30, f2,10, Gek. f8,50, Cov. f 6.50. Totalisator-omzet f 45.658. Yoor de president van de arrondisse- ments rechtbank in Rotterdam, mr. J. van Vollenhoven, heeft Woensdag in kort ge ding de vordering gediend welke door de beroepsvoetbalclub Rotterdam was inge steld tegen de Schicdamse voetbalclub Hermes-D.V.S. De Rotterdamse profclub had enige weken geleden een contract voor een jaar gesloten met de speler F. J. Oster. holt in Schiedam waarbij deze zich tegen betaling van een bedrag ineens van twee duizend gulden, een vast wekelijks inkomen van vijftig gulden en premies per gespeelde wedstrijd, afhankelijk van het resultaat, verbond, om als semi-beroepsvoetballer te spelen in het elftal van Rotterdam. Osterholt is echter weer gaan spelen voor zijn vroegere club Hermes-D.V.S., die hem 5 September opgesteld heeft in de wedstrijd tegen Excelsior. De profclub Rotterdam meent dat Her mes-D.V.S. slechts tot het opstellen van Osterholt in haar elftal is kunnen overgaan door gebruik te maken van het feit, dat Osterholt contractbreuk pleegde en boven dien daardoor het plegen van contractbreuk heeft uitgelokt en bevorderd. Eisers zullen bovendien inkomsten mis ser. als gevolg van het feit, dat Osterholt niet als speler in hun elftal zal zijn opge steld, zijnde het van algemene bekendheid dat een bekend speler als Osterholt in staat is alleen al door het feit van zijn meespelen veel publiek te trekken, dat anders niet zo gemakkelijk ertoe bewogen zou kunnen worden een dergelijke wedstrijd bij te woixen. Door eisers was Osterholt gecon tracteerd onder meer met het doel om door zijn mede-spelen bij hun wedstrijden mede toeschouwers uit Schiedam aan te trekken. Dwangsom De profclub heeft uit dien hoofde aan de president van de Rotterdamse arrondisse- rxents-rechtbank verzocht aan Hermes- D.V.S. te verbieden Osterholt nog verder in haar elftal op te nemen met bepaling van een dwangsom van vijfduizend gulden voor elke overtreding van dit vei-bod. Nadat beide partijen hun standpunten uitvoerig hadden toegelicht sprak de presi dent van de rechtbank er zijn leedwezen over uit dat Hermes-D.V.S. niet even ge wacht had hce de rechterlijke beslissing uit zou vallen alvorens Osterholt in een wedstrijd op te stellen. Besloten werd de beide partijen tot Za terdag gelegenheid te geven tot een min nelijke schikking te komen. Komt deze niet tot stand dan zal de president van de recht bank Dinsdag uitspraak doen. Dure spelers Gedurende de pleidooien en de re- en duplieken werd door mr. A. Geurtsen, pleiter voor de profclub Rotterdam het ge hele ontstaan van het beroepsvoetbal nog eens behandeld. Onder meer merkte hij daarbij op, dat de tweeduizend gulden, die Osterholt zou ontvangen in het geheel geen abnormaal hoog bedrag mocht heten omdat aan de voormalige doelverdediger van het Nederlandse elftal Kraak een bedrag van vijfduizend gulden was uitbetaald door de profclub Den Haag en aan de uit Frankrijk teruggekeerde Bertus de Harder zelfs een bedrag van vijfentwintigduizend gulden. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM JEL 717162 Gabardine Damespantalons De laatste bespreking tussen de voorzitter van de KNZB, de heer J. de Vries, en enkele vertegenwoordigers van de sectie zwemsport van het sportministerie van de Sovjet Unie hebben nog geen definitieve data voor de landenzwemwedstrijd Rusland—Nederland (zwemmen en waterpolo) opgeleverd. Zoals bekend was reeds eerder in principe tot het houden van een officiële landenwedstrijd tussen beide landen besloten. Naar wij ver nemen is de waarschijnlijkheid groot, dat de wedstrijd tijdens de Paasdagen 1955, 10 en 11 April, of op het weekeinde, dat daarop volgt in Moskou of Kiev zal worden gehouden. De kans bestaat, dat het waterpolozeven- tal reeds in November van dit jaar in Moskou zal uitkomen. Ter gelegenheid van de ope ning van een overdekt zwemstadion in de Russische hoofdstad zal namelijk een inter nationaal landentournooi worden gehouden, waarvoor ook Nederland een uitnodiging zal ontvangen. CZIBOR GESCHORST. De beroemde Hongaarse voetballer Czibor is voor de tweede maal binnen een jaar geschorst we gens „gebrek aan discipline". Functionaris sen van het Hongaarse m'nisterie van sport zeiden dat Czibor voor onbepaalde tijd ge schorst is. 27) Een overwinning op mij. Ik zie nu wel in, dat u mij zeer goed van dienst kunt zijn". Haar ogen flikkerden op. „Bedoelt u, dat u mijn aanbod aanneemt?" „Dat bedoelde ik. Het is natuurlijk hele maal verkeerd, hoe je het ook bekijkt. Maar toch moet het maar". „O, mijnheer Macavoy, u bent eenik bedoel het is erg aardig van u. Ik beloof u dat u er nooit spijt van zult krijgen". Schouderophalend gromde Bill: „Ik hoop dat u het ook niet krijgt. Maar nu is het tijd voor een hapje eten. Aardappelen er vis, dat is het enige wat ik u bieden kan. Als er tenminste vis is". „In de keukenkast, bedoelt u?" „Nee, aan de lijn in het haventje. Hoor eens, gaat u nu de keuken klaarmaken, dan ga ik voor donker nog even naar de haven de vislijn inhalen en uw bagage van boord oppikken". Twintig minuten later vond hij haar weer druk in de weer in de keuken met aardappelen schillen. „We hebben geboft", verklaarde hij, drie grote exemplaren op de tafel leggend. Op dat moment kwam Blackie binnen. „Mag ik u voorstellen, juffrouw Malleson, dit is Blackie. Ik hoop dat u van poezen houdt. Blackie is een grote vriend van me, en bovendien onmisbaar met het oog op de ratten". „Ik ben gek op ze. Vooral op zwarte". Goed. Terwijl u verder gaat met het eten klaar maken, ga ik nog even buiten de wacht houden. Het tij is nog steeds gunstig, om op het eiland te landen. En nu u er toch bent, kan ik me de weelde veroorlo ven alles in de gaten te houden. Boven dien, als er nu werkelijk iemand, die de voetsporen in de tunnel gemaakt heeft, nog op 't eiland is. dan kan ik ook in de gaten houden of hij nu weg probeert te komen, b.v. doordat een boot hem komt afhalen". „Maar als niemand hem komt halen, dan is liet altijd nog mogelijk dat hij de bedoe ling heeft om hier te blijven". „In dat geval kan hij hier toch niet weg voor morgenochtend, en dan kunnen we er weer een oogje op houden". „Behalve als hij natuurlijk een andere uitweg weet". „Dat risico moeten we nemen". „Dat ben ik niet met u eens, mijnheer Macavoy. We hoeven nu geen risico te ne men, nu we met ons tweeen zijn, nu we om de beurt de wacht kunnen houden. Ik sta er op, dat ik vannacht de eerste wacht voor mijn rekening neem zodat u goed kunt gaan slapen. Ik heb zo'n idee, dat u dat hand nodig hebt". „Daar zullen we het later over hebben. Terwijl u nu het eten klaar maakt, ga ik nog wat rondneuzen. Het is te donker om me te kunnen zien van een boot op zee uit, als er eentje in de buurt komt". Maar hij zag en vond niets, zoals hij ook eigenlijk wel verwacht had. Ook bij Trawlerkloof kon hij geen onraad bespeu ren. Voor de zekerheid daalde hij nog langs het touw af, klaar om op ieder gewenst moment het hoofd te bieden aan een onver wachte aanval. Er gebeurde niets en hij bemerkte ook niets ongewoons. Maar hij verliet de plaats niet, voor het opkomend tij de ingang van de grot en daarmede de tunnel had afgesloten. Bill vond het een vreemde gewaarwor ding, avondeten met een jongedame aan tafel, die hij vóór vandaag nog nooit gezien had op dit onherbergzame eiland. Hij moest echt even wennen aan het denkbeeld dat zij voorlopig zijn metgezellin zou zijn. „Mijn hemel, wanneer zal er aan dit alles nu eens een einde komen, zodat ik hier gewoon kan wonen?" dacht hij. Waar zou hij nu weer een slaapplaats voor haar moe - ten inrichten? Daarover bleek hij zich geen zorgen te hoeven te maken. Ze had er zelf al voor gezorgd door te besluiten, dat zij de wacht zou houden terwijl hij sliep en omgekeerd. „Maar dat k*n niet. Ik ga niet slapen en u de halve nacht op laten zitten", pro testeerde hij. „Moet u nu eens goed luisteren, mijnheer Macavoy. Het is helder als glas, dat u een zenuwinstorting krijgt als u niet heel gauw- eens behoorlijk slaapt. Ik heb u beloofd dat ik u niet in de weg zou lopen en niet lastig zou zijn, als u mij liet blijven, en ik ben van plan u alleen maar te helpen. De beste hulp die ik u bieden kan is het geven van de gelegenheid om goed uit te rusten: Bo vendien ben ik nu op het eiland gebleven vooral omdat we met z'n tweeën om beur ten op wacht konden. Morgenavond neemt u de eerste wacht en ga ik slapen. Be looft u me, dat u gaat slapen zo gauw we klaar zijn met eten?" „Okay. Maar niet op mijn bed hier in de keuken. Ik ga in de schuur op het stro sla pen. Dan hebt u in die tijd de keuken ter beschikking, zodat u wat lezen kunt en theedrinken. En dan kunt u hier gaan sla pen zodra ik weer aan de beurt ben om de wacht te houden". „Goed zo". „Wat gaat u die hele tijd doen?" „O, opletten. Ik zal u onmiddellijk waar schuwen als ik iets verdachts hoor of zie". Bill sliep muurvast tot de volgende och tend de zon opkwam. Toen hij wakker werd moest hij zich eerst even realiseren, waarom hij niet in zijn bed maar op het stro lag. Toen sprong hij op, kleedde zich en ging juffrouw Malleson zoeken. „Waar om hebt u mij niet midden in de nacht ge wekt om op uw beurt te slapen?" „O, ik had het niet nodig, u wel. U ziet er een stuk beter uit". „Het is een schandaal. Maar ik moet toegeven, dat ik mij nu prima voel". „Dat dacht ik wel. Nog een paar van zulke nachtjes, en u bent er weer boven op". „Geen sprake van. Ik ben hier de baas, en ik schrijf u voor de komende nacht een goede rust voor. Ieder op zijn beurt. In het vervolg gaan we 't goed en eerlijk re gelen". „Dat zullen we nog wel zien. Laten we nu eerst eens ontbijten". Zo spoedig het tij het toeliet, gingen ze gewapend met een lantaarn naar de grot bij Trawlerkloof om de tunnel te onderzoe ken. Bij de ingang van de tunnel waren de voetstappen vervaagd door nieuwe voet stappen van juffrouw Malleson. Verderop evenwel waren ze duidelijk te zien. Maar zij bleken in beide richtingen te lopen. En even later werd het duidelijk waarom. Ongeveer twintig meter verderop bleek de tunnel te eindigen, zich te vernauwen tot een kleine opening, waaruit wat water siepelde. Nergens in de tunnel vonden zij aan wijzingen dat zij van kunstmatige makelij was. Het was heel waarschijnlijk een na tuurlijke gang. „Zo, dat is niets", zuchtte Bill. Behalve dan dat Lamb kennelijk het sterke ver moeden heeft gehad, dat er nog een an dere toegangsweg tot de geheime ruimte geweest is dan die van het oppervlak van het eiland uit. En hij heeft in de korte tijd dat hij hier was kennelijk alle moeite ge daan om die tweede toegangsweg te vin den. Maar laten we de hoop niet opgeven. „En is er tijd om daar nu nog een onder zoek in te stellen'" „We kunnen er in ieder geval wel eens gaan kijken. Of we de grot kunnen onder zoeken weet ik niet. Ik heb haar alleen wel eens opgemerkt als ik met de boot buitenom naar Trawlerkloof ging, maar ik ben er nooit dichtbij geweest. In de eerste plaats had ik daar nog geen tijd voor, en in de tweede plaats ligt er een hele bar rière van klippen voor de kust. Maar la ten we het maar eens proberen". Toen zij een kwartier later de Noord- Oostelijke punt van het eiland omvoeren in het sloepje van Bill, begreep juffrouw Malleson waarom Bill de grot nooit had onderzocht. Er voor lag een waar kerkhof van uit het water stekende rotsen, som mige zo groot als hooibergen, andere leken slechts scherpe tanden die uit het water omhoog staken. „Een zeeman heeft maar één verlangen, als hij zoiets ziet. Zo vei* mogelijk er omheen varen. Maar ik heb wel eens gezien dat er zo op het oog een betrekkelijk smalle doorgang naar de kust is". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6