ZE VEN DA GEN HAARLEM Verboden aanleg niet voor huwelijksbootje Om tennisbanen te Overveen wordt betonschutting gebouwd Ontstellend gebrek aan Nederlandse propaganda in Denemarken Aaele; jee op Aanleggen op Sport shop Constandse Mr Met verve: Nationale Reserve - schakel tussen leger en burgerij 11 Gemeenteraad Bloemendaal Huis voor de burgemeester Twee collectes voor kinderuitzending VOETBAL-SCHOENEN Burgerlijke Stand van Haarlem Verbouwen van de Vishal Hoe staat het met een contract van 1817? Wielrijdster aangereden op de Amsterdamsevaart iniiiiniiiiiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiiÊ Geef Uw tiaar een brillante schittering!^ Eerste indruk van delegatie van Haarlems Bloei Inwoonster Oudenhoorn schonk borduurwerk Vliegende Schotels Van mensen ee dingen onder de Dam laatjes M.T.S. SLUIT BRINKMANN Afscheidspreek ds. A. M. Boeijinga VRUDAG 17 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De eerste twaalf punten van de agenda van die gemeenteraad van Bloemendiaal, die Donderd'agmididiag onder leiding van dr. D. H. Peereboom Voller bijeen/kwam, wenden zonder bespreking afgehandeld. Bij het dertiende punt: voorstel tot in trekking van het raadsbesluit van 20 Mei j.l. tot wijziging van het partieel uitbrei dingsplan ter weerszijden van de Juliama- laan (Vrijburglaan I) en voorstel tot wij ziging vain het partieel uitbreidingsplan ter weerszijden van de Juüanaiaam c.q. vaststelling van het partieel uitbreidings plan Vrijburglaan, vroeg mr. Vliegen (Arbeid) of er van de zijde van het ge meentebestuur bij Gedeputeerde Staten op kan worden aangedrongen, om spoedig tot de bouw van een kleuterschool over te gaan. De voorzitter: „Ons streven zal daarop gaarne gericht zijn." Rioleringsiverken De raad verleende een crediet voor uit voering van rioleringswerken in de Iepen- laan en nabij het station Bloemendiaal. De heer D a a m s (V.V.D.) vroeg of bij de begroting rekening is gehouden met een eventuele loonsverhoging. Wordlt het werk aanbesteed1? Wethouder Van Geluk deelde mee, cat de dienst Publieke Werken het bedrag begroot heeft en dat het werk niet aanbe steed zal worden. De gemeente beschikt over voldoende werkkrachten om die werk zaamheden uit te voeren. Dit is vroeger ook geschied. Er zijn mensen en worden ze niet bij de aanleg van de riolering in geschakeld, dan moet er ander werk voor hen gevonden worden. Schutting nabij tennisbanen Hoewel B. en W. die raad hadden voor gesteld afwijzend te beschikken op een beroepschrift van de directeur van het N.V. Wimbledon Tennispark te Overveen, in zake de bouw van een betonschutting, was de raad van mening, diat de directeur toch in de gelegenheid gesteld moest worden tot de bouw van een schutting over te gaan, zij het dan ook onder enige voorwaarden. Mr. Vliegen merkte op dat het aan beveling verdient medewerking te ver lenen. Er zijn op het ogenblik zeven banen en het aantal zal in dte toekomst met vier worden uitgebreid;. Aangezien elders in de omgeving banen zullen verdwijnen, is de uitbreiding van belang voor de tennis sport. Tegen het maken van een schutting had spreker geen bezwaar; die ziet men meer in die dichte bebouwing. De heer F ij e n (K.V.P.) zeide, dat plaat sen van een schutting verbetering van de plaatselijke situatie tot gevolg zal hebben. Mevrouw Dalmeyer (Arbeid') vroeg wanneer die twee gedeelten van de Erinst Casimirlaan (waartussen de banen liggen) met elkaar verbonden worden. De voorzitter merkte op dlat een schutting van beton niet erg fraai is. Er kunnen slecht planten tegenop groeien. De eigenaar moet trachten een schutting op een andere wijze te maken. De doortrek king van de Ernst Casimirlaan. ligt nog niet in de gedaebten. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) zeide, dat als de raad toestemming verleent, het hek van die diam zal zijn. In di't geval wilde hij bepaald zien, dat er dradien gespannen worden, om bewoners van de omgeving in de gelegenheid te stellen planten te laten groeien. De schutting dient groen geschil derd te worden. De wethouders Van Geluk en H ij s- zeler handhaafden het voorstel, maar mej. dr. Nol te en de raadsleden willdien de directeur het maken van een beton schutting wel toestaan, waarna de v o o r- z i 11 e r opmerkte: „het college voelt het besluit niet als een nederlaag." Flatbouw nabij Dompvloedslaan De raad verenigde zich met de nota's van B. en W. inzake de bebouwing met flats aan de Zuidzijde van de Dompvloedslaan en inzake onthouding goedkeuring door Gedeputeerde Staten aan het partieel uit breidingsplan in onderdelen aan de Zuid- laan (bouw flats nabij het Naaldenveld). Mevrouw Dalmeyer informeerde of er ook plannen zijn middenstandiswoningen te bouwen aan de Noordzijde van de Domp vloedslaan. De huren van de flats 70 a 80 per maand) zijn nogal hoog. Wethouder Hijs zei er (A.R.) zei dat er geen kans op de bouw van woningen is zonder strijd te voeren. Mr. Vlieger meende, dat een udtbrei- dingsolan door de raad is vastgesteld: heb ben Gedeputeerde Staten het al goedge keurd? Wethouder Van Geluk deelde mee, dat er wel plannen zijn gemaakt, maar er is er geen vastgesteld. De heer P i n x t e r (K.V.P.) vroeg of het niet mogelijk is te beginnen met het afbreken van oude huizen, die weliswaar nog bewoonbaar zijn. Dan kunnen er éta?ewoningen voor in de plaats komen. De voorzitter verwachtte dat thans geen toestemming voor afbraak verleend wordt. Wethouder H ij s z e 1 e r merkte op, dat het hier gaat om overleg en procedure. De situatie zal door procedure niet verbeterd worden. ADVERTENTIE j; Bij de rondvraag in de vergadering van rj de gemeenteraad van Bloem.endaal vroeg de heer Fijen of hij de burge- 8 meester de vraag mocht stellen: „Hoe 8 staat het met uw huis?" g „Dat vraag ik mij ook wel eens af", 8 antwoordde dr. Peereboom Voller en hij voegde er aan toe: Mag ik daarmee f- volstaan?" X»03CCXXX«X>OOOa>^XXXOOCOCWXXXÏXCOOOCOCCCCCCOCCCOOOCCO Bij de rondvraag vroeg mevrouw Dal meyer of B. en W. maatregelen kunnen treffen om het aantal v er drink imgsge v at - len te beperken. De voorzitter antwoordde, diat dit punt in bespreking i:s geweest in de ver gadering van B. en W. Getracht zal wor den maatregelen te treffen om de veilig heid te bevorderen. De heer P i n x t e r vestigde de aandacht op het gevaar dat voor kinderen ontstaat, als zij de drukke Julianataan moeten over steken. Kan een jeugdbrigade gevormd worden? De voorzitter ontraadde de instel ling van een jeugdibrigade, al zal het waar zijn, dat er goede resultaten in andere ge meenten bereikt zijn. Men mag de jeugd de verantwoordelijkheid niet op de schou ders leggen. De autobestuurders dienen oplettend te zijn. Overwogen wordt over steekplaatsen te maken. Op een vraag van mr. Vliegen over de bouw van de Christelijke Mulo aan de Rijperweg, waarvoor een half jaar geleden met het slopen begonnen is, deelde mejuf frouw d'r. N o 11 e mee, diat het nieuwe plan afwijkt van' het oorspronkelijke. Er dient nog overleg te worden gepleegd. Van 20 tot en met 25 September houdt het Centraal Comité voor Kinderuitzending een huis-aan-huis-collecte in Haarlem en op 25 September een straatcollecte voor het zwak ke kind. Tientallen zwakke kinderen zitten op uw gave te wachten, die nodig is, om hen te kunnen uitsturen. Slechts met uw geld kun nen zij hun gezondheid terugkrijgen. Daarom doet het comité een beroep op allen, om naar vermogen mee te werken. Niet alleen giften, grote en kleine, zijn zeer welkom, maar ook het zich opgeven als col lectant wordt op hoge prijs gesteld. Dit kan geschieden bij de volgende adressen: mevr. Van Zandwijk, Constantijn Huygensstraat 48. Haarlem-Noord; W. Vernooy, Blekenberg- straat 10; mevr. Fibbe Kleverparkweg 108; dames Schaap, Zijlweg 146; mevr. Martens, Nijlstraat 2; A. Aukes, Bosch en Hoven- straat 30. ADVERTENTIE Bronsteeweg 8 t.o. Koediefslaan Heemstede - Telefoon 38321 QUICK en andere bekende merken van ƒ10.75 tot ƒ35.95 ONDERTROUWD: 10 Sept., A. L. Moser en L. A. Hagen; 16 Sept., M. K. Chung en J. P. Bove. GEHUWD: 16 Sept., J. Kanbier en N. E. de Vos; A. A. Hendriks en A. Blok; Th. I. J. Schansman en A. H. van Zanten; H. L. Berk en S. de Vries. BEVALLEN van een dochter: 15 Sept., J. Elskampde Vos; Th. Chr. M. van der Mee Peters; A. M. Schenkevan Kampen; 16 Sept., A. KonijnHalekor; A. M. Vosse Kok. OVERLEDEN: 14 Sept., M. A. van Zurk, 50 j., Leidsevaart; W. van Delden, 61 j., 2e Theemsstraat; 15 Sept., H. de Groot, 79 j., Spaarndamseweg; A. M. A. Bijsterde Lil, 63 j., van Zeggeleristraat. Het Haarlemse raadslid mr. A. Wensing (C.H.U.) heeft naar aanleiding van de plannen om over te gaan tot het verbou wen van de Vishal op de Grote Markt de volgende vragen gesteld: 1. Zijn burgemeester en wethouders bereid de raad in te lichten over de voor nemens die bij hen bestaan met betrekking tot de opstallen van de zeevismarkt en het gebruik ervan, waarover reeds geruime tijd geleden publicaties in de pers zijn verschenen? In hoeverre is ter zake rekening gehou den met de rechten en verplichtingen voortvloeiende uit het contract van 20 Mei 1817 met Kerkmeesteren van de Neder duitse Hervormde Gemeente, met name ook met art. 7 onder g luidend als volgt: zal de Stad bij continuatie van de voorzeide kerk en haren grond gebruik maken: g. van den grond waar de zee-Visch- markt gehouden wordt, op den voet als thans plaats heeft"? 3. Hebben burgemeester en wethou ders ter zake reeds overleg gepleegd met kerkvoogden van de Ned. Hervormde Ge meente van Haarlem, eigenaren van de grond waarop de zeevismarkt is opge trokken, rechtsopvolgers van Kerkmeesters voormeld, of zijn zij bereidt dit alsnog te doen? Donderdagmiddag om kwart over vijf is een eenënzeventigjarige dame, wonende in de Ten Katestraat in Haarlem-Oost, op de Amsterdamsevaart door een auto, be stuurd door een Canadees, aangereden. Zij kwam uit de Nicolaas Beetsstraat en wilde de weg oversteken op het ogenblik, dat de auto uit de richting Amsterdam nader de. De dame kreeg een wonde aan het hoofd en vermoedelijk een lichte hersen schudding en is per auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. ADVERTENTIE llilliilllliliilllliliilllllllllilllllllliliilillliillliiiliiiiiliiiiliii lllllllllllHllllllllllllllllllllllülllki Geef Uw haar de GEL-behandeling 1Doe een kleine hoe veelheid (ter grootte van een parel) in de palm van Uw hand. 2. Wrijf Uw handpal men goed tegen elkaar, zodat de GEL zich over beide handen verdeelt. 3. Breng GEL luchtig over op Uw gehele kapsel. 4. Borstel zorgvuldig. Houdt Uw kapsel correct en luchtig o Bevordert de natuurlijke golving en ondulatie Geeft Uw haar de schittering van een brillont „Het gesprek, dat zou moeten leiden tot goede 'en winstgevende relaties in Scandi navië ten behoeve van het toeristenverkeer naar onze streek, begon reeds onver wacht in de nachttrein tussen Amersfoort en Kopenhagen. De slaapcabine moest ik delen met een Zweed, die zich voorstelde als Alfred Westholm, directeur van Göteborgs Kunstmuseum. Hij had juist een vijftal musea in Nederland bezocht en hoewel hij pas later begreep, dat ik uit Haarlem kwam, verklaarde hij het Frans Halsmuseum uniek te vinden door de rust, de entourage en de zeer bijzondere licht val, welke hij op zijn talrijke wereldreizen nergens zo voortreffelijk had waarge nomen. Later bleek hij ook enkele verlangens te hebben. Zonder geïllustreerde catalogus was hij vertrokken, weliswaar met een onvergetelijke herinnering, doch zonder leiddraad zwart op icit, ook al vergoedde de gekochte kleurenstrip zeer veel. Ik vertelde hem, dat een nieuwe catalogus in de maak is, maar dat accepteerde hij toch matig. Wij ruilden, de Zweed kreeg ons boekje „Haarlem" en ik ontving zijn fraaie gids met 137 illustraties. Daarin las ik, dat de Haarlemse school vertegenwoordigd is door de fluitspeler van Frans Hals, echter met de toevoeging, dat het om een gr- signeerde copie gaat van een schilderij in Schwerin". Zo begint de heer W. van Willige, direc teur van de stichting „Haarlems Bloei", die, zoals men weet tezamen met de voor- Een inwoonster uit Oudenhoorn, mevrouw M. P. Voogt-Lips, heeft dezer datgen aan het gemeentebestuur van Bloemendaal een als wandkleedje uitgevoerd borduurwerk gezonden met het verzoek dit te willen aanvaarden als dank voor de hulp, die Bloemendaal aan de geadopteerde gemeen te Oudenhoorn heeft geboden. Het wand- kleedje geelt het rampgebied op 1 Februari 1953 aan en een wegvluchtende vrouwen figuur. 9 9 9 9 9 Drie maal in de week trekken 131 Haarlemse jongens na het avondeten een militair uniform aan en gaan naar de Ripperöa- kazerne: de Haarlemse compagnie van de Nationale Reserve oefent. We zijn Woensdagavond gaan kijken en zagen boven het geweer van een vrijwilliger een olijk gezicht met snor uit komen: raadslid-advocaat-huisvader-eerste luit De Leeuw. Nauwelijks enkele weken geleden oefende de compagnie nog bij daglicht, al was het dan een herfstelijke zomer, maar nu zijn het de donkere herfstavonden, waarin ze met plezier hun dienst doen. Het zijn allen buitengewoon- of niet-dienstplich- tigen, die drie keer in de week die grote sprong maken van burgerleven naar militaire tucht, en die daarvan op zichzelf al sport maken. Mr. De Leeuw verklaart zijn aanwezigheid in de Nationale Reserve met de verve, die hem als student er reeds toe bracht dienst te nemen. „Ik had nogal wat van Jean Jaurès gelezen en verkondigde aan ieder die het horen wilde, dat een leger van burgers ideaal is het economisch leven werd niet geschaad en het kon plaats vinden op tijden, die het normale kazerne leven niet ontwrichtten. Bovendien hoeft het niet zo veel te kosten en er ontstaat een belangrijke schakel tussen de bur gerij en de militairen". Maar toen hij na verloop van tijd merk te, dat de opkomst bij de Nationale Reserve bar was tegen gevallen, dacht bij „Ik kan nu beter ophouden met praten en zelf dienst nemen". Bovendien had hij daardoor een goede lichamelijke ontspanning, „en ik verdiende nog een gulden per opkomst bovendien". Hij werd soldaat le klas, korporaal, sergeant en tenslotte, op dezelfde dag dat hij als raadslid beëdigd werd en vader werd, 1 September 1953, als reserve-officier beëdigd. „Het was een drukke dagzegt hij nu, maar ik heb van geen van drieën spijt". Hij is nu 30 jaar. Zijn mannen houden het meest va.n velddienst met schietoefeningen. Dat wordt over enkele maanden een koude liefhebberij. Verboden aan te leggen, staat op het zonbeschenen bordje. Een van die zeldzame dagen zomerse zonneschijn waarmee de herfst zich nu schijnt aan te kondigen deed het gelukkige paar besluiten er wél aan te leggen. Eerst twee kranten op het steigertje leggen, clan rustig in de zon gaan zittenzitten? Hij weet wat beters „Verboden aan te leggen" wordt een grillige woordspeling, die nergens meer voor dient. Terwijl het water rustig tegen de wallekant kabbelt, weten de twee niet meer van de honderd duizenden bordjes met „Verboden". „Zo zacht u aangelegen, wist ik van gouden regen", zegt de dichter. Nauwelijks een kilometer verder wordt niet aangelegen maar aangelegd en oefenen soldaten en reservisten om klaar te zijn, als nog eens de tijd zou komen waarin alle bordjes met „ver boden" zinloos worden. Dit tweetal geniet alleen maar van de zon en het water, en misschien genieten ze wel van „Verboden aan te leggen", dat schepen weert om deze kans te scheppen. Wat zou er in die tas sen zitten? Hij heeft een actetas, zij een coquet damestasje. Ze zullen dadelijk wel weer naar kantoor gaan. Werken om gauw te trouwen. En dan op de wachtlijst voor een woning, met drie kinderen heet je „crepeer-geval". Er zijn niet genoeg wo ningen, want er is net een oorlog achter ce rug. Een kilometer verder leggen de soldaten aan, aanlegen op veiligheid. Hier is aanleggen verboden, voor schepen.... Allemachtig wat zijn die twee gelukkig, zon, water en een paar kranten. Aanleggen op geluk. 9 9 9 9 9 Vorige week wijdden we op deze plaats al een stukje aan de vliegende schotels, die zeer terecht nu eindelijk ook boven Haarlem zijn verschenen. Het is niet, aai we er nu per se over door willen gaan, m.aar er is weer nieuws. Uit het buitenland komen berichten, dat de schotels nu gaan landen en dat er mannetjes van een meter hoog uitkomen met glazen helmen. Dat mag niet geloofd worden. Een boer, die de kereltjes zag, wilde er heen en zou een verblindende groene straal uit de schotel op zijn dak hebben gehad. Nogmaals, het mag niet geloofd wor den. Maar als het waar zou zijn zeggen wij vanaf deze plaats het verzoek tot de schotel-piloten: Nergens zijn er duinpannetjes, die zo prima voor schotellan ding geschikt zijn als in Overveen. Probeer er eens een en U zult het met ons eens zijn: niets zo goed voor een schotel als een zachte duinpan. En geen klachten alsjeblief, dat is nergens voor nodig. in het Stadhuis, een feestelijk bijeenzijn in de Vleeshal, een uitstapje naar restaurant Beu kenhof in Oegstgeest en nog een gezellig samenzijn in Zandvoort. Dat noemen wij voorbeeldig, omdat wij er niet aan twijfelen dat de twee ver gaderingen ook het gewenste resultaat zullen afwerpen. De. tandartsen noemen dat „feest je-boren", maar wij schrikken altijd zeer erg als de tandarts zegt: „Mag ik U een stoel aan bieden". Daarom gaan we niet meedoen met feestje-boren. Veilig piekje Afscheid van de zomer, voorschot op de toekomst. Nieuw soort Op 20 September bestaat de Nederlandse Bond van Klein handelaren in Vis 5 jaar-na- d'e-oorlog. Zo hoort het. Als er geen normaal jubileum aan leiding geeft tot feest, dan voeren we het besvip „zoveel- jaar-na-de-oorlog" in en dan vieren we het feest natuurlijk in Haarlem. Op 20 September- 5-jaar-na-de-oorlog-dan houdt de Bond allereerst om 10 uur 's moreens een jaarvergadering in Brinkmann. 's Middags vindt een autotocht plaats en daar na is er een gezellig diner. Met vis zeker Eigen kweek Op Zaterdag 18 September wordt in de Mr. J. H. Thiel- school in de Karolmgenstra at een tentoonstelling gehouden van planten, die door de leer lingen zijn gekweekt. Ambte naren van de Dienst van de Hout en Plantsoenen die er ontzettend veel verstand van hebben zullen de inzendin gen der leerlingen beoordelen. De tentoonstelling) is geopend van half drie tot vier en van half acht tot tien uur. Iedereen is hartelijk welkom. De ten toonstelling zal naar men verzekert nog fleuriger zijn dan vorig jaar. Filialerij Het pand aan het Soenda- plein, waar ons filiaal geves tigd was, d<at nu aan d'e over zijde huist, schijnt te lijden aan filiaalkwaal. Nu heeft de chemische wasserij en verve rij Keijser van het Lorentz- piein er een filiaal in geves tigd. Dat is trouwens een fir ma, die wel weet wat ze doet: ze bestaat al van 1834. Eén ding is zeker: WIJ hebben he1 pand schoon gehouden, alsof WIJ een chemische wasserij waren. Vorig-jaar-verslag Ons bereikte het jaarverslag van de Sociale Raad (Armen raad) te Haarlem. Het verslag betreft het jaar 1952.... Dat is voor ons al een verslagen jaar, dus we laten het verslag voor wat het is: verouderd. Slechte weg Verschillende klachten be reikten ons over de toestand, waarin het wegdek van de Leidsevaart verkeert, tussen Schouwtjesbrug en de tram- oprit. Regenwater blijft in zulke plassen op de weg lig gen, dat de rails van de tram niet meer te zien zijn, wat slipgevaar voor auto's ople vert. Dat fietsers kletsnat ge spat worden komt ook veel voor. Kan er wat aan gedaan wor den?, heren van Publieke Wer ken. Feestje-boren Talrijke congressen en ver gaderingen zijn al in Haarlem gehouden dit seizoen, en zij hebben alle één ding ge meen: er werd veel plezier bij gemaakt. Maar wat die Neder landse Maatschappij ter be- vordering van Tandheelkunde nu gaat doen schijnt records te breken. Goed-, ze vergade ren, Vrijdagmiddag en Zater dagmorgen zelfs. Maar onder tussen houden ze een autoral- lye, onderlinge tenniswedstrij den, hebben ze een ontvangst Vandaag en morgen viert de M.T.S. haar 7e lustrum. Vandaag wordt er sport gedaan, hockey, voetbal, athletiek en vanavond een kegelavond voor oud-leerlingen met hunne dames. Dat wordt groots. Morgen nog grootser. Er wordt gehockeyed (oud- leerlingen-leerlingen), gecostumeerd gevoetbald (leraren- leerlingen), openbaar les gegeven (waarbij oud-leerlingen een groot plezier plegen te maken), aperitif gedronken, koud-buffet- gesneld en in alle zalen van het overigens gesloten Brinkmann gedanst en feest gemaakt. Van elf tot halféén 's nachts wordt er in de Vleeshal gesoupeerd en dan is in de Voorzaal al weer een bar geopend. Het zal in alle hoeken van de markt te horen zijn. zitter van de stichting, de heer D. J. A. Geluk, op reis is naar Scandinavië, inzon derheid Zweden en Noorwegen, een eerste verslag aan onze krant. „Het bezoek aan Kopenhagen van de heer Geluk en mij heeft ons de eerste dag al aanstonds tot de ontstellende overtui ging gebracht, dat nergens propaganda materiaal voor Nederland te vinden is. Nu is het seizoen wel geëindigd, maar men heeft ons de verzekering gegeven, dat er voordien ook practisch geen folder of an derszins kon worden uitgereikt.. Overal prijken grote affiches, waarop de schoon heid van Duitse, Zwitserse en Franse ge bieden is uitgestald. Zelfs Griekenland en Joegoslavië laten zich niet onbetuigd. Wij hadden een gesprek met de heer Karlsson, directeur van het reisbureau der Deense Staatsspoorwegen. Een viertal rei zen. kant en klaar, organiseerde hij in het afgelopen seizoen naar Nederland, maar de belangstelling van de Denen was ge ring. Duitsland had goedkopere aanbiedin gen. De hoge kosten voor verblijf in Am sterdam gedurende de gehele trip spelen daarbij een belangrijke rol. Wij hebben te kennen gegeven zoals bij alle bezoeken dat Haarlem slechts veertien minuten sporen van de hoofdstad ligt en een goed georganiseerde Iogiesdienst heeft. De directie van de Koninklijke Deense Automobielclub wees er ons op, dat die organisatie jaarlijks ongeveer zesduizend automobilisten aan papieren voor Neder land helpt. Maar propaganda-materiaal is er niet. Wil ik wat doen voor Haarlem en Kennemerland, ging hij voort, dan moet ik eind van dit jaar tenminste duizend fol ders hebben. Op het grote Dansk Reisebureau was de hele wereld in kleuren te zien, maar Nederland ontbrak. Wat komt u doen? vroeg de procuratiehouder. Ik legde de man een en ander uit. Pracht kans voor Haarlem, antwoordde hij. We hebben niets en hadden niets over Nederland, stuur ons straks vijfhonderd goede instructieve fol ders uit uw streek en we zullen er veel mee doen. De heer Bendt Hom, vertegenwoordiger van de A.N.V.V. te Kopenhagen is eigen lijk een beklagenswaardig man. Er is nog nooit zo'n interesse voor Holland geweesl als dit jaar. zegt hij. De dankbetuigingen ziin legio en de V.V.V.'s hebben een zeer goede naam. In Denemarken wil de ge wone man op reis. Hij werkt en spaart een geheel jaar en zoekt dan een land op. waar hij zo voordelig mogelijk zijn vacantie kan doorbrengen. Nederland is zeker niet duur, maar wanneer de hotelreserveringen in Amsterdam tussen ƒ12 en ƒ16 per nacht liggen, stoot dat af. Steden als Haarlem kunnen zeer veel opvangen, want. de Deen gaat graag naar provincieplaatsen. Ver blijf bij particulieren in de provincie, waar hij te eten krijgt wat de Hollandse pot schaft, trekt hem aan. Maar dan moet u ook folders met allerlei ogenschijnlijk kleine, maar toch zo belangrijke inlichtin gen verschaffen, aldus de heer Rom. Met onze mooie en naar onze mening artistieke foto's van Haarlem en omgeving hadden we niet veel succes in Denemar ken. Ze hebben daar in Kopenhagen zo veel plekjes en gebouwen, die ook in Haarlem konden liggen. De bollenvelden doen het en 'n tafereeltje zo uit het leven geknipt. Intussen is het wel leerzaam om eens te ontdekken hoe men met propagan da in Scandinavië de spijker op z'n kop kan slaan. In ieder geval blijkt door ge brek aan reclame niet eens een spijker aanwezig te zijn. Wellicht, dat we onge dachte pioniersarbeid verrichten. Er is nu nog voldoende tijd om de lacunes in de propaganda voor het volgend reisseizoen ongedaan te maken". ADVERTENTIE Vraag Uw Ieveran cier. De afscheidspreek, die ds. A. M. Boeijinga Woensdagavond in de Wilhel- minakerk te Haarlem heeft gehouden, zal Zondagmiddag om kwart over één <1oo>' Radio-Bloemendaal worden uitgezonden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13