Lezers en Haarlem-leden in opperste concentratie Lang verwaarloosd stadsdeel gaat gezonde groei tegemoet Federatie woningbouwverenigingen komt binnenkort ook met plan Kort en bondigj Amsterdamse Beurs Steenwoestijnen worden groene oases Eerste activiteit Heemstede Flatbouw voor on gehuwden Schaakontmoeting groot succes Receptie en revue in Dreefzicht Breimodellenshow De RADIO- serie -1954-1955- is er! TRAVIATA" VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD ÖPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 Eerste vergadering wijkcomité Haarlem-Oost Nooit veel groei Parkwijk „Twintigpleinen plan V ragenbe antwoording Zonderling gedrag van chauffeur Nieuwe dirigent Politiekapel Heemstede zorgde voor verlangde vuilnisauto C. J. v. d. Linde gehuldigd Scheepvaart BLAUPUNKT SABA en PHILIPS Zal er in het nieuwe Iiaarlem-Oost voldoende ruimte blijven voor vrijetijdsbeste ding buitenshuis, zoals tuinieren, kippen en bijen houden? Wat gaat er met de oude Amsterdamse buurt gebeuren? Komen er wel voldoende speeltuinen? En wordt er aan club- en buurthuizen gedacht? Ontstaat er door de flatbouw niet een nieuw type mens en moet men de toekomstige bewoners van étagehuizen niet leren wonen? Kan de Nederlandse sledebouw van thans de vergelijking met de buitenlandse wel doorstaan? Hoe gaat het in de toekomst met de busverbindingen? Wanneer komt de nieuwe kleuterschool voor de Burgerzinwijk? En vormt de combinatie van twee lagere scholen in één complex niet een paedagogisch nadeel omdat de intimiteit van het onderwijs teloor gaat? Dat is zo een bloemlezing uit de vragen en critische opmerkingen welke gisteravond op de eerste openbare vergadering van het wijkcomité Haarlem-Oost werden gemaakt na de inleiding welke de waarnemend directeur van Openbare Werken, ir. D. de Lange, hield over de stedebouwkundige aspecten van dat stadsdeel. Vragen en op merkingen welke bewezen, dat er goed was geluisterd en dat de, overigens niet talrijke, aanwezigen een vaak meer dan oppervlak kige belangstelling voor het gezicht van hun wijk aan de dag legden. Hetgeen dan tevens een eerste succes voor het wijk comité mag heten, dat immers de schakel vormt tussen wijk en gemeentebestuur, zoals voorzitter H. Loppersum gisteravond ook uiteenzette. De voordracht van de heer De Lange be vatte voor de lezers van dit blad wel geen nieuwe dingen, maar vormde een goede samenvatting van ontwikkeling en toe komst van Haarlem-Oost. Er heeft nooit veel groei in die buurt ge zeten. In de Slachthuisbuurt is na 1922 eigenlijk niets meer gebeurd, de bouw in de omgeving van de Amsterdamsevaart door particulieren werd financieel geen groot succes. Toch is dat wel merkwaardig wanneer men bedenkt, dat het kwartier gunstig is gelegen: de Nagtzaambrug bij voorbeeld is slechts een kilometer van de Gorte Markt verwijderd, hetgeen ook het geval is met de Kennemerbrug. De oorzaak moet gezocht worden in de dure bouw grond, welke veel zand en lange heipalen vergt, en de niet zo beste verbindingen met het centrum. Niet voor niets is het aantal bruggen in het Verkeersplan verdubbeld. Inzonderheid de bouw van de St. Nicolaas- brug tussen Koralensteeg en Koudenhorn zal een grote verbetering betekenen. Ir. De Lange ging vervolgens de vijf af rondingsplannen langs Schipholweg en Prins Bernhardlaan in het kort na, ze zijn langs de Schipholweg, welke voor 1960 verdubbeld wordt en later nog van een fraaie wandeldreef als toegangsweg tot het Burgemeester Reinaldapark wordt voor zien, in uitvoering en langs de Prins Bern hardlaan vrijwel voltooid. Op de hoek van Schipholweg en Prins Bernhardlaan is een café-restaurant gepro jecteerd, het Van Zeggelenplein, dat voor de dubbele school sportvelden zal bevatten, wordt afgesloten met een wijkgebouw: ook is er plaats gereserveerd voor een postkan toor, al voeït de P.T.T. daar nu nog niet veel voor. De heer De Lange weidde vervolgens uit over de voltooiing van de Prins Bernhard laan, waarover wij nog kort geleden uit voerig schreven. Spreker waarschuwde, dat de uitvoeringstermijn in het bestek wel op vijf maanden is gesteld, maar dat trage aanvoer van klinkerkeien en gebrek aan personeel die tijdslimiet zouden kunnen be ïnvloeden. Vervolgens sprak ir. De Lange over Parkwijk, dat tussen Prins Bernhardlaan en mogelijke Oostelijke rijksrandweg (een onderdeel van de verbinding Velser tunnel —Den Haag welke met een tunnel onder het Spaarne ter hoogte van de Mooie Nel en door de Waarderpolder met een viaduct en een klaverblad van verbindingswegen over de Amsterdamsevaartweg nog iets ten Oosten van de vroegere Haarlemmermeer spoorweg is gedacht) aan zesduizend Haar lemmers woonplaats zal bieden. Dit uitbreidingsplan is nog in studie. Zeker is dat die voorzieningen er een plaats in zullen krijgen welke in het „oude" Oost ontbreken, zoals bijvoorbeeld een Ulo. Er wordt gedacht aan een recreatie gordel tussen de grens der bebouwing en de bovengenoemde Oostelijke randweg, waarin sportvelden en volkstuinen een plaats zouden kunnen krijgen. Uiteraard moet daarover overeenstemming met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude worden bereikt. Tenslotte vertelde ir. De Lange nog iets over het toekomstige Burgemeester Rei naldapark, dertig hectaren groot, waarvan tien hectaren vijvers. Het zand uit die vijvers zal dienen voor de ophoging van Parkwijk. De voltooiing: van Delftwijk in Oud- Schoten bepaalt de uitvoering van Park wijk. Voor de bebouwing van Delftwijk wordt tweeënhalf jaar gerekend, zodat de bouwgrond voor Parkwijk in 1956/57 rijp moet zfjn. Dat wil zeggen, dat einde 1955 begonnen zal moeten worden met het graven van de waterplassen in het Burge meester Reinaldapark. Als het vuilstorten in het park geëindigd is voor het huidige gedeelte is drie jaar voorzien, het is niet óe bedoeling het ge hele park op die wijze op te hogen zal begonnen worden met de aanleg van een zwembad. Spreker ging eveneens uitvoerig in op de toekomstige "waterverversing van de vijvers, waardoor een krachtig gemaal zal worden gebouwd, dat water van de Fuikvaart zal inmalen. Via de Gouwwete ring en de Zomei-vaart wordt geloosd, het geen de waterkwaliteit van de Zomervaart 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Fetroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie h.v.a Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater V. S. steel Slotkoers gisteren 100% 228% 37134 27634 425 87)4 159'/» 142 122 11534 209 18814 189J4 196 41% 76 6214 5034 2134 5434 Openings koersen 100% 23214 37134 276 426 8614 159V» 142 12114 11514 209 188 189 196 42% 77 63 5114 21% 5334 Op de gisteren gehouden vergadering van het wijkcomité Haarlem-Oost is meegedeeld, dat B. en W. een „twintig- pleinenplan" in studie hebben. Boven aan de lijst van die Haarlemse P pleinen, waarvan de aanblik verfraaid zal k worden door beplanting en gazons, staan 6 het Teylerplein en het Drilsmaplein. De bedoeling is dat ongeveer de helft van die pleinen van een plantsoen zal wor- g den voorzien, terwijl het resterende ge- 8 deelte betegeld zal worden om de jeugd P 5 tot enig spel gelegenheid te geven. P 6 Tegen de gevolgen van halspelen en g 8 dergelijke zullen de bewoners beschermd P P worden door enig geboomte. 8 De zandbak op het Teylerplein blijft 8 cn er zal er ook een op het Drilsmaplein 8 g worden opgenomen. :ooccoooocoococccoccocccxxx»oooococaxx)00000<xooooojccoc ook aanzienlijk zal verbeteren. De water stand van de Gouwwetering komt met dat al. op Rijnlands peil, tachtig centimeter hoger dan het polderpeil van thans. Na de pauze beantwoordde de waar nemend directeur van Openbare Werken de in de aanhef reeds vermelde vragen. Wij stippen, voor zover niet reeds in het boven staande verwerkt, uit de beantwoording aan, dat de „hofjes" in de oude Amster damse buurt gesloopt zullen worden en dat de daardoor vrijkomende ruimte tuinen voor de belendende huizen zullen worden, Ten aanzien van de vrije-tijdsbesteding wees de spreker op de reeds genoemde recreatie-gordel en op de bestaande volks tuinen. In Parkwijk zullen speeltuinen ge noeg komen evenals vergaderruimte. Op de, van een zuiver inzicht in de pro blemen van de moderne stad getuigende vragen over de invloed van de hoogbouw op de mens ging ir. De Lange niet diep in. Wel verzekerde hij, „dai de Nederlanders zich in de loop der tijden goede stedebou wers getoond hadden en dat het dus aan te nemen is, dat ze het nu ook wel kunnen." Bovendien bestaat er zoveel internationaal contact, dat er van een zekere nivellering kan worden gesproken. Op dit punt kreeg spreker bijval van een der vrouwelijke leden van het wijkcomité. Intussen zal ook in Parkwijk de bouw in drie en vier woon lagen worden voortgezet. Het geeft inder daad ruimtebesparing „maar niet zoveel als men soms denkt." De winkeliers in de Amsterdamstraat kunnen gerust zijn: er zijn geen onmiddel lijke rioleringsplannen voor die straat en als ze er zijn zal rekening worden gehouden met de seizoendrukte. De busverbindingen kunnen pas ver beterd worden als de ir. het Verkeersplan opgenomen nieuwe verbindingen gereali seerd zijn. Ook de Prinsenbrug opent de mogelijkheid van een buslijn welke directer naar het station voert en ook de „oude" Amsterdamse buurt bedient. Bij de Van Zeggelenscholen is een kleu terschool geprojecteerd, de bouw is nog af hankelijk van de urgentieverklaring van het rijk. De klacht over te grote scholen complexen deed de inleider opmerken, dat hier stedebouwkundige en economische wenselijkheden blijkbaar botsten met pae- dagogische. Tenslotte bepleitte wijkcomité-secretaris Mulder handhaving van de thans „spon taan" ontstane speelgelegenheid bij Van Zeggelenpad en Fie Carelsenstraat in plaats van die ruimte te gebruiken voor be drijfjes. De heer De Lange zei dat dat af hankelijk was van de vraag naar zulke be drijfsgebouwen. De vergadering werd onder meer bijge woond door de raadsleden mevrouw E. SmitzPeper en J. Will ems en (Arbeid) en H. C. H e n n e v e 11 (C.P.N.), hoofdcommissaris J. J. Fontpe en de directeur van de gemeente reiniging M. R e n n e. Ook de secretaris van het wijkcomité Oud-Schoten, de heer J. Kampman, gaf van zijn belangstelling blijk. De activiteit van het wijkcomité Oost is uiteraard nog niet groot geweest. Maar er worden reeds spreekuren gehou den elke derde Donderdag van de maand van half acht tot half negen in de ge bouwtjes van een drietal, straks een vier tal, woningbouwverenigingen. Er is ook reeds een actie ondernomen voor de plaatsing van een brievenbus en postzegelautomaten in de Burgerzinwijk. De bus kom.t er, over de automaten is nog niets bekend. Verder werd geijverd met succes voor de „bebossing" van enkele pleinen. De zorg voor het in Oost nog maar spaarzame groen gaat het wijkcomité trouwens zeer ter harte en ook gisteravond deed voorzitter Loppersum een vurig be roep op de ouders, om toch de kinderen begrip en liefde bij te brengen voor park en plantsoen, inzonderheid dat bij de wo ningen voor bejaarden aan de Zomervaart. Tegen afsluitboom van brug gereden en verdwenen De Haarlemse Verkeerspolitie roept de genen op die Woensdagavond omstreeks kwart voor tien op de Catharijnebrug er getuige van waren, dat een bestelauto te gen een neergelaten afsluitboom van de brug opreed, waarna de bestuurder van de auto ijlings het voertuig verliet en de be nen nam. Voorbijgangers hebben de vluch teling tot op de Scheepmakersdijk nog na gezet, doch zonder resultaat. De bestelauto is weggesleept. De eige naar beweerde van niets te weten, doch degene die door hem als de chauffeur van de auto was opgegeven, bleek niet op de aangegeven adressen te wonen. Vanmor gen was de politie nog druk bezig met na sporingen te doen naar de bestuurder "Van de auto. De afluitboom werd ontzet. De heer Marinus Aden heeft zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt gezien zijn functie 'van dirigent van de Haarlemse Politiekapel neer te leggen. In zijn plaats heeft de ledenvergadering van de kapel tot dirigent benoemd de heer D. Blokker te Den Haag. De nieuwe dirigent is vele jaren verbonden geweest aan de Koninklijke Militaire Kapel en is directeur van enkele korpsen en koren in Den Haag en Leiden. Vreugde in Puttershoek De gemeente Puttershoek, welke na de watersnoodramp door Heemstede werd geadopteerd, heeft opnieuw gemerkt, dat de Heemsteedse harten nog steeds voor haar inwoners warm kunnen kloppen. In deze gemeente heerste een vrij primitieve toestand wat betreft het ophalen van vui1- nis. Men zag dan ook al lange tijd ver langend uit naar een vuilnisauto. Nti be schikte Openbare Werken te Heemstede over een tweetal afgekeurde vuilnisauto's, die door twee monteurs van deze dienst grondig onder handen zijn genomen. Het gevolg was, dat uit de twee auto's een be hoorlijk exepnplaar kon worden gemaakt, dat voor Puttershoek werd bestemd. Donderdag is deze wagèn door de directeur van Onenbare Werken, ir. a. Bierdrager, opzichter Th. Duindam en de beide monteurs naar Puttershoek ge reden. waar de auto, beschilderd met het Puttershoekse wapen, met gejuich werd binnengehaald. Tiidens een excursie hebben de Heem- steedse gasten er zich van kunnen verge wissen. hoe de steun, door hun gemeente verleend is gebruikt. Daarna za^cn zij aan een koffietafel aan. waarbij de burge meester van Puttershoek ziin dank heeft uitgesproken over deze wel zeer spontane hulp. BTlPr.PT7Tjl.TKF STAND ONDERTROTTWD- F, J. Hulsbosch en .T. vr. Duindam; Th. C. Rozendaal en J. H. Diikstra. GETROnWD: B. M. Fonkert en J. K. Hamstra: P. J. van Nassau en A. E. Land- ,,rehr .Tohan: J. A. Wilhelm en M. Levend; C. dp Orasf en L. Kunt. rJF.ROREN: Roline Sylvia, d. van A. S. Kabel en van W. Weesip; Lucia Margaretha Maria. d. van H. P. C. Warndorff en van Th. G A. Buschman; Cornelis Adrianus .Tacobus. z van .T van Baar en van W. C. M. Janssens. OVERLEDEN: W A. Philinno. 67 i.: G. P. C. Schenk—Kaan. 82 i.: C. Gitz—Tavlor. 61 j.; G. van Essen, 82 i.; Wed. F. H. de Blaa- zerMast. 86 j.; J. F. Schermer. 80 j.; Wed. A. C. P. Beetsvan Rijn, 78 j.; P. J. van der Linden, 63 j. In Haarlem doet zich thans het merk waardige geval voor, dat er van twee zij den tegelijk wordt gewerkt aan de voor bereiding van een flatgebouw voor onge huwde werknemers (-sters). Twee dagen geleden deelden wij het eeu en ander mede over de plannen van de Haarlemse stichting voor woningverbete ring om te komen tot een complex van ongeveer 150 één- en tweekamer woningen ten dienste van alleenstaande, werkende vrouwen, vrijgezellen en enkele bijzondere categorieën, zoals bejaarden en chronisch zieken. Thans blijkt ons, diat de Federatie van Haarlemse woningbouwverenigingen, het overkoepelend orgaan van ongeveer twin tig woningbouwcorporaties, waaronder ook de genoemde Haarlemse stichting voor wo ningverbetering, haar eigen plannen tot oprichting van een dergelijk gebouw niet heeft opgegeven. Weliswaar heeft men afgezien van het aanvankelijk project voor een gebouw mei ongeveer vierhonderd bedden, zoals wij schreven, maar men heeft de architect, de heer A. Warners, opdracht gegeven een kleiner ontwerp te maken voor ongeveer tweehonderd bedden. Dit ontwerp is bijna gereed. Geruime tijd geleden reedis werd de Federatie van woningbouwverenigingen door het gemeentebestuur genoteerd als gegadigde voor de .grond op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Amsterdamse Vaart en de architect is dan ook van dat punt uitgegaan. Aanvankelijk had de Haarlemse federa tie haar voorkeur laten blijken voor de hoek van de Schipholweg en de Schalk- wijkerweg, zoals dat later ook het geval was met de Stichting voor woningverbete ring. Wij schreven reeds, dat dat punt in prin cipe voor hótelbouw is gereserveerd. Uit een en ander blijkt tevens, dat de federatie waarschijnlijk eerder bouwklaar is dan de stichting, voor wie nog geen grond werd genoteerd. Hierbij zij aangetekend, dat het vraag stuk van de huisvesting van bijzondere be volkingsgroepen het studie-object vormt van een reeds geruime tijd geleden inge stelde ambtelijke commissie. Deze commis sie is tot nu toe niet tot een resultaat ge komen. Het schijnt dat B. en W. de aan vraag om grond van de Stichting voor Woningverbetering in handen van deze commissie hebben gesteld. Van de zijde van de Haarlemse stichting voor woningverbetering deelde men ons mede, dat het daar totaal onbekend was, dat de federatie een kleiner plan in voor bereiding had. Op een heiwerk in de Schietbaanlaan te Rotterdam had men een der tuien van de heistelling over een schoorsteen gelegd. Toen men de stelling ging verplaatsen, brak de schoorsteen af. De 34-jarige heier A. J. Pen- nings kreeg het stuk, dat ongeveer 100 kg. woog, op het hoofd. Hij was op slag dood. Een schaakbotsing is de schaakontmoeting tussen de lezers van Haarlems Dagblad- Oprechte Haarlemsche Crt. en leden van de schaak club Haarlem bijna gewor den, toen om 8 uur gister avond een leger schaakbe- lusten de grote zaal van Zang en Vriendschap in de Jans straat stormenderhand ver overde. Mr. Jansonius, voor zitter van de club, heeft wel honderd keer aan zijn pijp getrokken, voor elke speler aan een bord zat en die dood se maar weldadige stilte viel, waarin de strijd om de koning zich het best ontplooit. Achtenvijftig lezers bonden de strijd aan met 40 Haar lem-schakers, waarvan enkele simultaan speelden. De schaakclub was met haar beste krachten uitgerukt. We zagen de kampioen van Noordhol land en initiatiefnemer van deze ontmoeting A. M. Snijders; de 18-jarige Klaas Stet/n die simultaan speel de in een gele trui! die fi nalist in de jeugdkampioen schappen van Nederland werd; de 15-jarige Wim Kop pen die dan ook in 15 zetten reeds zijn tegenstander mat had, 7 leden van het eerste schaakliental van de club; Haarlem was op zijn sterkst uitgerukt. Maar dan de lezers .Als ze hun krant met de zelfde nauwkeurigheid lezen als ze het schaakbord bestu deren, dan. .blijft geen zet- foutje onopgemerkt. We zagen jongens van 11, 14 en 16 jaar duchtig schaken, vier dames legden Haarlem-spelers het vuui na aan de koning, hoofd inspecteur Davidzon hield de schaak-eer van zijn krant hoog en de componist Paul-Christiaan van Wes tering verwierf de koning van zijn tegenstander in 17 zetten. Hoog leve de krant! Maar zelfs met het groot ste krant-chauvinisme kun nen we niet beweren, dat de lezers een overwinning behaald hebben. Veertien krant-amateurs haalden het hele punt binnen, 43 lezers verloren, één be haalde remise. „Een goed resultaat tegen routine club-spelers", zegt mr. Jan sonius, die met zijn staf een uitmuntend gastheer is. Maar het gastheerlijke ele ment geldt voor alle Haar lem-spelers, die op geen enkele wijze de lezers spaarden en schaakten voor wat ze waard waren en dat is niet gering. Het was een heerlijke avond met veel goed schaakspel. Bijvoorbeeld de heer Schro der, lezer, die de sterke Meulenbelt in een boeiende partij tot remise dwong. Tegen het middernachte lijk uur velen waren he laas al vertrokken vielen de prijzen pas, vier lezers- prijzen. De bronzen plak van Haarlems Dagblad- Oprechte Haarlemsche Crt. tvas voor de heer P. W. C. Roodenburg, die de besté individuele prestatie lever de door de zesde speler van Haarlems eerste tiental tot overgave te dwingen. Hij moest tot zijn spijt beken nen, dat hij binnenkort verhuist, want „Haarlem" wilde hem graag hebben.. Trouwens, Haarlem wil iedei-een hebben, die graag schaakt, en een tiental le zers gaf zich op voor de club. Paul-Christiaan van Wes tering kreeg een zakschaak boekje, uitgeloofd door Haarlem, voor winst in het kleinste aantal zetten en eigenlijk ook voor de mooi ste combinatie, maar die prijs stelde hij weer be schikbaar en mevrouw Wil- lemse „En ik had toch in 7 jaar geen stuk meer aangeraakt!" kreeg toen de combinatie-prijs. De le zer, die de troostprijs zou krijgen voor verlies in het geringste aantal zetten een troostprijs dus in de diepste zin van het woord was al naar huis ge gaan. Misschien voelde hij zich ontroostbaar, maar hij krijgt de prijs toch thuis gestuurd. Middernacht was het schaakfestijn afgelopen, en toen wij eens goed infor meerden bleek, dat niet al leen de lezers van Haarlems Dagblad-Oprechte Haar lemsche Courant goede schakers waren, maar ook, dat bijna alle leden van de schaakclub lezers waren Er is dus strijd geleverd door eigenlijk maar één partij: iedereen heeft ge wonnen Vijftig jaar boerenleenbank Donderdag hebben bestuur en leden van de Coöperatieve Boerenleenbank Haarlem in Dreefzicht het vijftigjarig bestaan van de bank her licht. Des middags werd in de grote zaal van Dreefzicht c< n receptie gehouden, waarbij als eerste'spreker optrad de heer J. A. va:n Zurk van de Coöperatieve Raffeisenbank te Utrecht. De heer Van Zurk verklaarde, dat het feit dat de bank steeds omvangrij ker is geworden, wijst op een gezonde ont wikkeling. „Vergelijkt men de toestand van de landbouw van vijftig jaar geleden met die van heden, dan mag de jeugd wel een saluut brengen aan de pioniers uit die tijd. De bank, die in het begin veel wantrouwen moest overwinnen, heeft een groot aandeel in de verbeterde situatie". Hierna bood de heer Van Zurk symbolisch een stalen schrijfbureau aan. De voorzitter van de ju bilerende bank, de heer J. van Steijnen, ontving een oorkonde. Vervolgens voerde het woord de heer Kuyper, die sprak namens de Ring Bloem bollenstreek en namens de Boerenleenbank van Leiden-Oegstgeest. De heer Kuyper was van mening, dat er veel belangrijk werk is gedaan, dat niet alleen de agrari sche, maar ook de gehele maatschappij als zodanig ten goede komt. De derde spreker was de heer K. Jon- gert, die allereerst namens het feestcomi té en de leden van de Haarlemse bank het bestuur feliciteerde. Hij deelde mee, dat de leden een stalen bureau ten geschenke zou den geven. Namens het bestuur van de af deling Haarlem van de Stichting van de Landbouw en namens de Hollandse Maat schappij voor de Landbouw bood hij een tweetal bloemstukken aan. Na afloop dankte de voorzitter de spre kers en leden voor de woorden en de ge schenken. Des avonds voerde een radio-revue ensemble onder leiding van Rens van Dorth de revue-show „Voor U" op. Na afloop hiervan volgde een bal. De heer C. J. van der Linde, chef van het pompstation aan de Zeeweg te Overveen, is ter gelegenheid van het feit, dat hij vijf entwintig jaar in overheidsdienst werk zaam is, gehuldigd op het kantoor van het Waterbedrijf te Haarlem. De directeur, ir. H. Hollaar, richtte zich het eerst tot de jubilaris en zegde hem dank voor zijn arbeid in dienst van de gemeente verricht. Namens het gemeentebestuur overhandig de hij een geschenk in enveloppe. De heer N. Blokdijk sprak namens het personeel en bood een polshorloge aan. Op de receptie waren aanwezig wethou der A. J. M. Angenent en de heer L. G. van de Gruyter, namens de Bond van Middel bare en Hogere Technische Ambtenaren. Des morgens was de jubilaris op het stad huis toegesproken door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Een breimodellenshow werd Donderdag en vandaag gehouden in samenwerking met Vroom Dreesmann in de lunchroom van deze firma en wel enige malen in de ochtend en de middag. Op deze show wer den de bekroonde modellen getoond uit de nationale breiwedstrijd van „Margriet". Van sommige modellen was het nauwe lijks te geloven dat zij met de hand ge breid waren, zo mooi gelijkmatig zagen zij er uit. Een zwart met wit gebreide jumper deed meer denken aan weef- dan aan breiwerk. Een mooi donkerblauw vest leek wel jersey zo fijn was het gebreid. Dit vest kreeg dan ook een prijs van hon derd gulden.' Een licht-grijs twinset met bijbehorend hoedje, vervaardigd door mevrouw De Haan uit Rotterdam, was bekroond met de hoofdprijs van tweehon- dervijftig gulden. Het was een beeldig gekleed geheel en oogstte veel bijval. Aardig bedacht was een zwarte jumper waarop met nylon margrieten waren ge borduurd Een jumper had als nouveauté een wijde kraag die op verschillende ma nieren gedragen kon worden: hooggeslo ten, als een vierkante halskraag, een lage hals en helemaal platliggend. Oe volhardende breisters van japonnen en mantelpakjes hadden veel succes met hun arbeid. Toen de show op traditionele wijze ge sloten werd met een bruidsjapon en avondtoiletten die helemaal met de hand gebreid waren, steeg de bewondering ten top voor de moed, de volharding en het onbegrensde geduld dat deze breisters moeten bezitten. Armilla, 17 v. Soerabaja te BalikpaDan. Alchiba, pas. 16 Madeira n. St. Vincent. Aldabi, 17 350 m. Z. Kaap Verdische eil. ALmkerk, 16 v. Lissabon n. Marseille. Amstelkroon. pass. 16 Kp. St. Vincent n. A'dam Argos, pass. 17 Glbi altar n. Oran. Arnedijk. 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Averdijk, 16 v. Hamburg te Rotterdam. Axeldijk, 17 v. Santos te New York. Agamemnon, 17 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Aagtedijk, 16 te Santos. Alnati, 17 te Antwerpen. Amsteldijk, 16 te Norfolk. Appingedijk, 19 te Antwerpen verw. Arendsdijk, pass. 17 Vtissingen n. New Orleans. Ball. 16 v. Genua n. Sfax. Barendrecbt, pass. 16 Malta n. Engeland. Bawean, 16 v. Madras n. Calcutta. Blommersdijk pass. 16 Gibraltar n. Rotterdam. Blijdendljk ,16 v. New York te Baltimore. Borneo, 16 v. Aden n. Djeddah. Bacchus, 14 te New Orleans. Bantam, 14 te New York. Boskoop. 17 te Madeira Caltex Leiden pass. 16 Westp. Kreta n- R'rtam Caltex Utrecht, pas. 16 Finisterre n. Sidon. Ceronia, pass. 16 Sabang n. Yokahama. Caltex Nederland. 16 v. Schiedam te Rotterdam Ceronia, 2 Oct. v. R'dam te Yokohama verw Chama, 1 Oct. v. Suez te Geelong verw. Cistula, 15 v. Mena el Ahmad! te Rotterdam. Congostroom. 16 v. Amsterdam te Hamburg. Duivendtjk, 16 v. Hamburg te Antwerpen. Dongedijk, 15 te Cristobal. Elmlna, pass. 16 Ouessant n. Dakar. Etrema, 14 v. Port Said te Berre. Eemdljk. 17 v. Londen n. Hamburg. Esso Amsterdam. 17 te Antwerpen. Esso Den Haag, 17 v. Antwerpen n. Algiers. Esso Den Haag. pass. 17 Vllssingen n. Algiers. Friesland KRL)17 te Port Sudan. Gordias, 16 v Amsterdam te Rotterdam. Gadilla. 27 v, Adelalrlp te Bahrein verw. Gaasterkerk, 17.v Melbourne n. Sydney. Groote Beer 20 Hoek v Holland verw. Hector, pass. 16 Gibraltar n. Oran. Hilversum, pass. 17 Finis terra a. Port Said. BINNENLAND De gezant van Mexico dr. Manuel A. Chavez, heeft namens de president van Mexico de heer Ch. J. L. Welter, voorzitter van hel Nederlands-Zuid-Amerikaans Insti tuut, onderscheiden met de Azteekse adelaar in de graad van Placa. Aan de adjudant van Prins Bernhard, de luitenant-kolonel A. F. Eibers, werd deze onderscheiding toegekend in de graad Insignia. In een der vergaderingen van het con gres der Internationale Federatie van Spiri- tualisten is tot lid van het hoofdbestuur ge kozen de heer K. H. G. Spee. Hij is de eerste Nederlander, die in dat bestuur werd be noemd. Sedert dertig jaar is hij spiritualist en gedurende twintig jaar lid van de Engelse „Society for Psychical research". Over enkele weken zullen In nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee bijna 150 wo ningen bewoond zijn die in de plaats zijn gekomen van een bijna gelijk aantal bij de waterramp vernielde woningen. Nieuwe Tonge zal hierdoor de eerste gemeente in het rampgebied op Goeree-Overflakkee zijn die haar wederopbouwprogramma heeft vol tooid. Tussen Nederland en Frankrijk is een regeling getroffen over afgifte van duplica ten van tiidens de bezetting in Nederland geroofde Franse effecten rtgen een door de Nederlandse regering te verlenen garantie. De overeenkomst moet nog door de Staten- Generaal worden goedgekeurd. HAARLEM EN OMGEVING In de afgelopen zomer zijn op het Bloemendaalse strand vele voorwerpen ge vonden en bij de politiepost nabij het Bloemendaalse strand bezorgd. Deze post is gesloten en de voorwerpen zijn overgebracht naar het bureau van politie te Overveen. Daar kunnen verliezers ze terughalen. Onder de voorwerpen zijn brillen en portemonnaies. ADVERTENTIE Gaarne demonstreren wij u vrijblijvend deze zéér fraaie apparaten van de wereldmerken: RADIO- EN GRAMOFOONHANDEL F. P. J. S P E E ff Kleine Houtstraat 25 - Telefoon 14828 Hera, 16 v. Bremen n. Hamburg. Indrapoera, 17 v. Port Said n. Genua. Ilos, 17 v. Livomo n. Napels. Joh. v. Oldenbarnevelt. 16 190 m. NO. Ouessant Jagersfontein, 16 550 m. O.NO. Ascension. Katelysla, 16 v. Fao te Balikpapan. Kota Agoeng. 16 v. Penang n. Belawan. Kertosono, 16 v. Trinidad n. Kaapstad. Kota Gedeh, 17 v. Belawan te Rotterdam. Lekhaven, 17 v. Las Palmas n. Antwerpen. Lekkerkerk, 17 v. Rotterdam te Marseille. Leopoldskerk, 17 v. Hamburg te Rotterdam. Modjokerto, 16 v. Genua n. Marseille. Murena, 13 te Berre. Myorüa, 27 v. Calcutta te Mena el Ahmadi verw. Maas, 17 te Amsterdam. Marisa, 17 v, Stanlow n. Curasao. Mentor, 17 te Piraeus. Maasdam, 17 v. Le Havre te Roterdam. Marsland, 16 v. Bahrein n. Damman. Meerkerk, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Meliskerk, 16 te Hongkong. Notos, 17 v. Rotterdam n. Le Havre. Noordam, 20 te Rotterdam verw. Oranje. 16 110 m. O. Socotra. Oranjestad, 16 v. Madeira n. Plymouth. Ondina, 19 v. Banias te Le Havre verw. Ovula, 26 v. Curagao te Malta verw. Oranjefontein, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Planclus, 17 v. Semarang te Surabaja. Prins Alexander, 14 v. Quebec n. Rotterdam. Prins Maurits, 19 v. Rotterdam te Montreal verwaent. Perna, 16 v. Singapore te Yokohama verw. Pleter S, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Prins Willem III, pass. 16 Anti Costi eil. naar Hamburg. Prins Joh. W. Friso, pass. 17 Vllssingen n. Antw. Rlouw, 16 v. Djibouti n. Mogadiscio. Rijndam, 16 v. New York n. Southampton. Salatlga, 16 v. Tuticom te Colombo. Sirrah, pass. 16 Sabang n. Singapore. Sommelsdijk, 17 v. Halifax te Alexandrië. Stad Maassluis, pass. 16 Lands End n. Wabana. Stad Maastricht, 16 v. Huelva n. Sluiskil. Sarangan, 16 v. Djibouti n. Port Sudan. Sliedrecht, 17 v. Cariplto te Antwerpen. Tarakan, 16 v. TJ. Priok n- Singapore. Tara. 16 v. Santos n. Rio de Janeiro. Tiba, 17 te Pto Alegre. Tegelberg. 13 te Buenos Aires. Tominl, 17 te Vlaardmgen. Tern ate, 16 te sorong. Westerdam, 16 500 m. O ten N Kp. Race. Wleldrecht, pass. 16 Aden n. Fao. Wonorato, IS v. Cheribon n. TJ. Priok. Waterman. 16 110 m. Z. Kangeroo eil. Willem Ruys, 16 v. Napels n. Gibraltar. Waal, 17 v. San Juan n. Anwterpen. Zuiderkruis, 16 v. Rotterdam n. Quebec. KLEINE VAART Atlas, 15 te Amsterdam. Amoudspolder. vertr. 16 v. Oporto n. Antw. Audacia. 16 v. Antwerpen n. Ayr. Aaltje, pass. 16 Vlissmgen n. Antwerpen. Ary Scheffer 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Astra, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Atlantis, 16 nog te Hamburg. Advent, vertr. 17 v. Esbjerg n. Delfzijl. Anna b. 17 v. R'dam te Bristol verwacht. Appingedam, 16 v. viaardingen n. Antwerpen. Boreas. 14 te Lissabon n. Amsterdam. Bah T, 14 te Zaandam. Cornelia b IX, 16 70 m. O. Fastnet n. Cardiff. Denl, 16 v. Kopenhagen te Dublin verw. Depa, pass. 16 Brunsbüttel n. Oxelosund. Domburg. 16 dwars Kp St. Vincent n. Londen. Doklaan, 16 v. Kemi te Rotterdam. Eminent, 16 v. Stockholm te Holmsund. Europa, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Eben Haezer 16 v. Huil te Amsterdam. Eibergen, pass. 16 v. Manchester te Barry verw. Elizabeth b. vertr. 16 v. Antwerpen n. Bordeaux Frans Bohmer. 17 v. Bordeaux te Dakar verw. Flat, 16 v. Londen te Rotterdam. Frans, vertr. 16 v. Middlesbro n. Varberg. Goote. 16 aan de Hoek v. Holland verw. naar Rotterdam. Geeststroom, pass. 16 Vllssingen n. Hansweei-t Gramsbergen 16 v. Garston te Swansea verw. Hera, 14 v. Rotterdam n. Bremen. Henrica, 16 te Lissabon verw. Henrica b. 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Joost 13 Kiel gepass. n. Stockholm. Jacoba Catharina, 16 v Casablanca te R'dam. Kemphaan, vertr. 16 v Odense n. Riga. Larix. 15 v. Gent n. Stockholm. Leendert b.i7 v. Runcorn te Marseille verw. Larix, 16 terug te Vlissingen met lichte motor- schade. Lauwersoorg, pass. 16 Vlissingen n. Vilvoorde. May Mere, vertr. 16 v. Great Yarmouth n. Antw. Markab pass, 16 Brunsbtittel n- Kopenhagen. Maureen, pass. 16 Gibialtar n. Napels. Nleuwland, 16 v. Rotterdam te Lelth. Pavo. 15 v. Zaandam n. Gent. Ponto. 15 Brunsbtittel gep. n. Zaandam. Prior, 16 v. Hamburg te Garston verw. Ri.mhaven, 16 v. Casablanca n. Gibraltar. Rapid, 16 v. Boston te Rotterdam. Realta, pas. 16 Kiel n Gothenburg. Spora, 16 v. Gyon te Montrose verw. Spes, 16 v. Londen te Dordrecht verw. Stella Marls, vertr. 16 v. Immingham n. Otter backen. Swift, 16 v. Parijs n. St. Valery. Trito. 16 v. Dublin te Rotterdam. Theodora, 16 v. Rotterdam n Oskarshamn. Ton S. 16 v. Antwerpen te Dublin verw. Westpolder. 16 v. Oporto te Antwerpen. Wiebold Bohmer. 17 v. Liborne te Dakar verw. Zeehaan, 16 v. Rotterdam te Riga. Zwerver, 16 v. Londen te Middlesbro.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15