Dr. Ledeboer wordt consulent adviseur van „Meer en Bosch" ©ALL Wereldnieuws Veertien consulenten zullen de middenstanders bijstaan PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Dubbeltjesregen in Nederland TocU ió l\et zo 2 Staatssecretaris zegt onderzoek toe naar de vermogenspositie van de middenstand Vierjarig jongetje te Lisse verdronken Paus Pius XII kreeg weer een lichte hikaanval Kerkelijk Nieuws TRAPPEN - TRAPPEN DE KLOMPENCENTRALE Hij neemt ontslag als directeur om meer tijd te krijgen voor zijn werk als epileptoloog en de landelijke en internationale epilepsie-bestrijding De radio geeft Zaterdag Drie boerderijen afgebrand Crematie E. Scheltema HET ER OOG OP VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 De middenstandsconsulenten, die zullen optreden als deskundige raadgevers van de middenstanders, zullen zich niet direct bemoeien met bedrijfseconomische voorlich ting. Staatssecretaris Veldkamp deelde gistermiddag in de Tweede Kamer mee dat in iedere provincie en bovendien in de drie grootste steden een middenstandsconsu lent zal worden aangesteld, totaal dus veertien. Zij zullen mensen zijn die men in de provincies kent, zodat het contact met hen gemakkelijk zal zijn. De middenstandsconsulenten zullen vooral bemiddeling verlenen om de midden standers de weg te wijzen naar een oplossing voor hun moeilijkheden. Men denkt daarbij aan de borgstellingsfondsen, de Kamers van Koophandel, de diensten van Sociale Zaken en dergelijke instellingen. Thans vallen nog dikwijls middenstanders in handen van verkeerde adviseurs, waardoor zij niets wijzer en alleen maar hon derden guldens armer worden. Ook de besturen van kleine gemeenten in de provincies zullen voordeel kunnen hebben van de middenstandsconsulenten, omdat de provinciale consulenten iedere week zullen samenkomen op het ministerie van Economische Zaken, waardoor „Den Haag" beter wordt ingelicht over de toe stand van de middenstand in de provincies. De rechtstreekse voorlichting aan de middenstand acht staatssecretaris Veld kamp in de eesrte plaats de taak van de middenstandsorganisaties zelf. Ofschoon hij een proef wil nemen met speciale consu lenten, bijvoorbeeld voor de bakkers, zul len deze mettertijd toch beter op hun plaats zijn in de publiekrechterlijke organisaties van de middenstand. Naar de mening van dr. Veldkamp kan over de ouderdomsverzekering voor de middenstanders en de kinderbijslagver zekering voor zelfstandigen beter worden gesprokene bij de begroting van Sociale Zaken. Over de verhoging van de in komensgrens voor de -vrijwillige zieken fondsverzekering van 3750 tot 5300 wordt nog overleg gepleegd. De staatssecretaris van Financiën, mr. Van der Berge, gaf toe dat door de ont wikkeling na de oorlog de vermogensposi tie van de middenstand is achteruitgegaan De zware belastingdruk was nodig voor de gezondmaking van het economische leven na de oorlog. Daarvan heeft ook de mid denstand geprofiteerd. De staatssecretaris zegde een onderzoek toe naar de vermo genspositie van de middenstand. In de algemene inkomstenbelasting past geen bijzonder tarief voor de middenstan ders. Men moet eventuele tegemoetkomin gen zoeken in de zakelijke belastingen. De wensen, die de Kamerleden hebben geuit, zullen nog eens worden overwogen, waar bij de meeste kans bestaat voor een split sing van de diensten van inkoop-combina ties, waarvoor dan geen omzetbelasting be hoeft te worden betaald. Eveneens wordt overwogen de vrijstelling van 5000 voor de inkomstenbelasting bij liquidatie van een zaak of bij overlijden van de eigenaar, te verhogen tot 7500. De middenstandsnota werd tenslotte voor kennisgeving aangenomen. Aan het eind van de middag werd nog zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot instelling van een productschap voor bier. De vierjarige Dickie van der V. werd Donderdagavond omstreeks zes uur door zijn ouders te Lisse vermist. Zij gingen zoe ken en waarschuwden de politie toen zij het kind niet konden vinden. De politie ging er met een politiehond on uit, die zijn geleider naar. de haven bracht. Men is er gaan dreggen en heeft om half twaalf 's avonds het lijkje van het ventje gevon den. Ongeveer vijf jaar geleden hebben de ouders hun eerste en toen enige zoontje van vier jaar door verdrinking verloren. ADVERTENTIE CASTEL GANDOLFO. (United Press). Paus Pius XII heeft voor heden een audiëntie vastgesteld ondanks het terug keren van een aandoening, die hem noop te de eerste drie maanden van dit jaar het bed te houden. Volgens Vaticaanse bron nen had de 78-jarig Paus weer last gekre gen van de hikkrampen, die vooraf waren gegaan aan een ernstige maagkwaal, gas tritis. Vaticaanse zegslieden zeiden ook dat de hikaanvallen niet zo hevig waren als vorige maal. Gisteravond is bekend ge worden dat de Paus weer onder behande ling is van de Zwitserse specialist, prof. Paul Niehaus. die hem ook vorige keer heeft behandeld. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor IJsselmuiden W. L. Tuk ker te Delft; voor Tholen A. J. Timmer te Ouderkerk aan de IJsel; voor Meteren-Est B. J. Zaal te Wijngaarden. ADVERTENTIE GEEF JE VROUW EEN TRAP Eerste kwaliteit van 2 tot 12 treden. Wringers v.a. 30.-. Acme-wrlngers 67.-, 69.50 Bij een wringer een bok voor 10. Dr. Lepdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 ADVERTENTIE DE ECHTE NAVY-CUT VAN VROEGER Thans ook verkrijgbaar in 10 st. verpakking 38 ct. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Idem. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.38 Platen. 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.25 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.30 Gro nings programma. 14.55 Huismuziek. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Reportage. 16.15 Kamer orkest en solist. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Pro menade-orkest. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Han delingen, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Cabaret. 20.45 Socialistisch commentaar. 21.00 Orkest concert. 22.00 Weense muziek. 22.30 Schat gravers aan de Amstel, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.25 Platen, 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gevarieerde muziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Orkest-concert. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Symphonie-orkest, koor en solist. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.05 Wie 't weet rriag 't zeggen. 22.30 Schaakolympiade 22.35 Musette orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. TELEVISIE (NIR en NTS) 20.1521.45 Tien jaar Benelux: 1. Groeien de eenheid, documentaire. 2. Wedstrijd tus sen België en Nederland. 3. Een avond in het Rubenshuis. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Platen. 15.15 Muziek, causerie. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accor- deonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Ad te levavi. 17.30 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest en solist. 20.45 Platen. 21.00 Omroeporkest en solist. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws.. 23.05 Jazzmuziek. 23.45— 24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. [Op 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). In Teeffelen (gemeente Lith) zijn de boerderijen van H. van den Brand en L. Hol door brand verwoest. In beide boerde rijen gingen de hooi-oogst en een deel van de landbouwinventaris verloren. Uit de woning van L. Hol is ook vrijwel niets van de huishoudelijke inboedel gered. In deze boerderij kwamen ook zeven varkens in het vuur om, Men vreesde een ogenblik dat het hele dorp in vlammen zou opgaan. Teeffelen bestaat uit ongeveer dertig boer derijen, die naast en achter elkaar gebouwd zijn. Gelukkig blies de wind de vonken voor het grootste deel op het land. Het blussingswerk is uitgevoerd door de brandweercorpsen van Lith en Oss. Ook de brandweer van 's Hertogenbosch kwam naar de brand, maar behoefde geen assis tentie te verlenen. In het Friese plaatsje Foehtelo is de boer derij van de landbouwer Koopmans afge brand. Van de inboedel kon weinig wor den gered. De politie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak, vermoedt dat kin deren in of bij de boerderij met lucifers hebben gespeeld. Het bestuur van de Christelijke Vereni ging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte deelt ons mede: „Wegens de te omvangrijk geworden werkzaamheden, die dr. B. Ch. Ledeboer niet alleen op Meer en Bosch, doch ook landelijk en internationaal op het terrein van de epileptiebestrijding verricht, heeft hij het bestuur van de Christelijke Vereni ging verzocht hem met ingang van 1 Januari 1955 ontslag te verlenen uit zijn functie van directeur-geneesheer van Meer en Bosch. Dit ontslag is hem met ingang van genoemde datum of wel met ingang van de datum, waarop zijn opvolger zal :i ijn benoemd, eervol verleend onder grote dank betuiging voor de in de loop van meer dan 23 jaren aan de vereniging ten bate van de aan epilepsie lijdende zieken bewezen bui tengewone diensten. Met ingang van die zelfde datum zal dr. Ledeboer worden aan gesteld als consulent en adviseur der ver eniging, zodat hij op deze wijze aan het werk, dat hem ter harte gaat, zijn mede werking kan blijven verlenen." Dr. Ledeboer heeft gemeend, zijn zetel als directeur-geneesheer beschikbaar te moeten stellen omdat de vele bijkomstige, niet-medische beslommeringen van die functie steeds moeilijker te verenigen zijn met de eisen van zijn zeer omvangrijke practijk-aan-huis en met zijn werk voor de nationale en internationale epilepsie-be- strijding, waarin hij een zeer belangrijke rol vervult. Zowel het secretariaat van de Federatie voor Epilepsiebestrijding als dat van de International League against Epilepsy be rusten bij hem. Vooral de werkzaamheden van dit laatste lichaam zijn sterk uitgebreid sinds de Liga op haar in September 1953 te I/issabon gehouden congres besloot tot een algehele reorganisatie en dr. Ledeboer voor acht jaar herbenoemde als haar secretaris generaal. Dank zij deze reorganisatie kon eindelijk een begin gemaakt worden met het stimuleren van de bestrijding dezer ernstige ziekte, v/aaraan over de gehele wereld ongeveer tien millioen mensen lijden en waarvan er tot nu toe, ruw ge schat slechts een 300.000 enigszins doel matig behandeld worden. Al dit werk, waaraan dr. Ledeboer een groot aandeel heeft, noopte hem tenslotte tot een reorganisatie van zijn talrijke bezigheden. Een goede oplossing daarvoor is thans gevonden in de omzetting van zijn directeurschap van Meer en Bosch in een consulentschap, waardoor hij meer tijd krijgt voor de epilepsiebestrijding in het algemeen zowel als voor onderzoek en be handeling van individuele patiënten, die dikwijls van heinde en ver zelfs uit Kenya! komen om hem te consulteren, terwijl hij ook kan blijven meewerken als consulent en adviseur aan de klini sche arbeid in Meer en Bosch. Onderzoek In de tijd dat dr. Ledeboer het directeur schap bekleedt, hebben zich grote verande ringen in het werk der „Christelijke Ver eniging" voltrokken en van verschillen de daarvan was hij de auctor. Zo mocht Meer en Bosch zich reeds in de dertiger jaren beroemen op het bezit van een klini sche afdeling de Koningin Emmakliniek waarin alle toen bekende mogelijkheden van onderzoek en behandeling gecombi neerd waren en die vermaard werd als een der modernste en succesrijkste centra van epilepsie-bestrijding in Europa een faam die tot op de huidige dag gehandhaafd kon worden. Zo was Meer en Bosch ook het eerste in stituut van dien aard in Nederland, dat bij het onderzoek gebruik maakte van hersen- röntgenfoto's, zoals het later ook de primeur had van de „electro-encephalogra- fie" het registreren van hersengolven, dat een uitermate belangrijk hulpmiddel is geworden voor de plaatsbepaling van het epileptisch defect in de hersenen. Een ander initiatief leidde tot het verfilmen van „aan vallen" bij patiënten, waarmee men waar devolle therapeutische ervaringen heeft kunnen opdoen, omdat duur en verloop van zulke specifieke aanvallen vaak belangrijke aanwijzingen kunnen geven omtrent de te volgen behandelingsmethode van de patiënt in kwestie. Behandeling Ook op therapeutisch gebied zijn de laat ste jaren aanzienlijke vorderingen gemaakt, al is de wetenschap helaas nog niet zo ver dat zij elke lijder aan epilepsie ge nezen kan. Maar tochwelk een enorme vooruitgang is hier gemaakt vergeleken bij zo'n twintig jaar geleden toen men slechts tien van elke honderd behandelde gevallen genezen kon. Nu zijn dat er al 50 a 60, dank zij de nieuwste therapieën, waarvan er ver schillende in Meer en Bosch het levenslicht zagen of ten doop gehouden werden. Revo- lutionnaire medicamenten sommige even spectaculair van werking als de antibiotica der algemene geneeskunde en de nieuw ste voedingskuren werden hier toegepast zodra zij veilig bevonden waren en lang voordat men er elders toe overging. Verheugende resultaten bereikte dr. Ledeboer ook met een door hem ontwik kelde combinatie van het zogenaamde „ketogeen" dieet en bepaalde medicijnen, waarmee vooral bij jonge patiënten veel succes geboekt werd; zelfs bij typen van epilepsie waartegen voor de oorlog geen kruid gewassen scheen. Naar dr. Ledeboers mening dient de na druk bij de moderne epilepsiebestrijding nog meer op het kind dan op de volwassen zieke te liggen, en dit niet alleen omdat jeugdige patiënten vaak betere genezings kansen hebben, maar ook uit een oogpunt van algemene volksgezondheid. Deze over tuiging heeft niet slechts haar neerslag gevonden in Meer en Bosch waar zoals men weet zelfs een school gebouwd is voor in behandeling zijnde kinderen zij is door dr. Ledeboer ook in binnen- en bui tenland gepropageerd door lezingen en dergelijke, en zowel in vakkringen als onder het lekenpubliek. Dat dit streven, evenals zijn andere bemoeiingen voor de epilepsiebestrijding, in wijde kring waar dering gevonden heeft, bewijst het feit, dat men hem het secretariaat van de Interna tional League heeft toevertrouwd. Een andere verbetering die hij tot stand bracht was het instituut van de consultatie- bureaux, waar de als genezen ontslagen patiënten regelmatig onder controle staan van de met Meer en Bosch verbonden art sen. Vijftien jaar geleden werd daarmee begonnen, thans is er een aantal van zulke consultatiebureaux over het hele land, van waaruit de nazorg wordt verricht. Ook dit is, bij ons weten, een unicum in de inter nationale epilepsie-bestrijding. Da-. Ledeboer, die in de totstandkoming van dit systeem zo'n groot aandeel gehad heeft, zal ook in de toekomst dit heilzame werk voortzetten, als mede-organisator van de internationale en nationale epilepsie bestrijding, als consulent en adviseur van Meer en Bosch en, uiteraard, in zijn eigen drukke practijk. Een grote schare belangstellenden en relaties, alsmede een kleine kern van trouwe bevrienden, hebben gisteren in de aula van het crematorium in Velsen de laatste eer bewezen aan de heer E. Schel tema, echtgenoot van het Haarlemse ge meenteraadslid mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi. Een schat van bloemen dekte en om ringde de kist met het stoffelijk overschot, die op de katafalk op het marmeren po dium stond opgebaard. De onderdirecteur van Scheltema's Im port Compagnie N.V. betrad als eerste spreker het podium. Hij voerde het woord namens alle medewerkers uit het bedrijf, zowel in Nederland als in de overzeese gewesten en noemde de overleden direc teur een buitengewoon veelzijdig begaafd man, een groot zakenman die de grootste problemen doorzag. Hij was, aldus spreker, een mens wars van opschik, die zich nim mer op de voorgrond plaatste. Hij bezat een grote kennis van cultuur en weten schap. Met grote energie had hij na de oorlog de wederopbouw van het bedrijf ter hand genomen, zodat de zaak zich weer een plaats veroverde op de wereldmarkt Hij was een groot levenskunstenaar en een vaderlijke vriend. De heer F. Joustra sprak als vriend woorden van waardering. Ten slotte richtte mevrouw Scheltema woorden van dank tot de medewerkers en belichtte uitvoerig de goede kwaliteiten en eigenschappen van haar overleden man. Nadat de kist onder orgelspel van het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" van Joh. Seb. Bach was gedaald, heeft een broer van de overledene voor de betoonde belangstelling dank gezegd. ADVERTENTIE Voor twee pakken Castella Actief Wit betaalt U tijdelijk geen 84 centmaar 74 cent! Een dubbeltje voordeel voor U! Actief Wit was, is en blijft een opzienbarende vondstDE manier om een was aan de lijn te zien, die U tegenblinkt van helderheid! En door de tijdelijk verlaagde prijs is nu letterlijk Iedere huismoeder in staat, om kennis te maken met de weergaloze waskracht (en de absolute vei ligheid) van het terecht zo beroemde Actief Wit. Dat van het Castella-aanbod een mas saal gebruik zal worden gemaakt, staat wel vast. Niemand verzuime dus, zo spoedig mo gelijk Castella Actief Wit in huis te halen of te bestellen Botsing. Twee gieren zijn nabij Bombay, op 1000 meter hoogte, in botsing ge komen met een Dakota van de Bir- maanse luchtvaartmaatschappij. De vogels sloegen door de ruiten en kwamen dood in de cockpit terecht. De vlieger en de radio-telegrafist lie pen verwondingen op. Het vliegtuig, dat 21 passagiers aan boord had, landde veilig op het vliegveld Dum-Dum bij Bombay. De retourvlucht naar Birma moest worden uitgesteld vanwege de beschadigingen. Afschaffen. Ondanks de hachelijke finan ciële positie van vele luchtvaartmaat schappijen is een algemene verhoging van de luchtvaarttarieven niet waar schijnlijk. Wel zullen enige Europese maastchappijen de toeristenklasse wel licht afschaffen. Het vervoer van pas sagiers per vliegtuig is niet zodanig gestegen, dat de uitwerking van de ver laging der tarieven voor de toeristen klasse wordt te niet gedaan. Intrekking. De Nationale Bank van België deelt mede dat zij met ingang van 1 October 1954 de biljetten van fr. 100 van het type dynastie, die op 3 De cember 1945 werden uitgegeven, aan de omloop zal onttrekken. De biljetten kunnen tot 31 December 1954 aan de loketten van de Nationale Bank te Brussel en in de provincie worden hl- gewisseld. Van 2 Januari af kan de inwisseling alleen te Brussel geschieden. Pennningmeesters. In de loop van het vorige jaar is een aantal agenten van de Perzische bank in de provincie ver dwenen, na zich bankgelden te hebben toegeëigend. Dezer dagen heeft men hen ontdekt. Zij bleken zich te hebben opgewerkt tot „penningmeesters" van de kortgeleden opgerolde commuinistische spionnage-organisaties in Perzië. Handhaven. De wetgevende vergadering van de Amerikaanse staat Mississippi heeft een amendement or de grondwet goedgekeurd, op grond waarvan open bare scholen zo nodig kunnen worden opgeheven om de rassenscheiding te handhaven. Over dit amendement zal op 21 Dec. bij algemeen referendum gestemd worden. Indien het amende ment wordt aangenomen zal het in de grondwet van de staat worden opgeno- men. Broederlijk. Franse geleerden, die zich met stratosfeeronderzoekingen bezig houden, hebben Duitse collega's uitgenodigd met hen samen te werken bij proefnemingen in de Sahara, waarbij raketten tot zeer grote hoogten 120 kilometer om hoog zullen worden geschoten. De ge leerden staan, bij het onderzoek naar de toestand in de hoogste luchtlagen, nog voor zeer vele onopgeloste vraagstuk ken. De proefnemingen zullen op acht October beginnen. Tanden. In Glasgow is een meisje geboren met een volledig stel tanden. Officieel. Tegen het eind van het jaar zul len 200.000 luidsprekers in de grote en middelgrote steden van Tsjechoslo- wakije geïnstalleerd zijn. Deze dienen voor de uitzending van de officiële ra dioprogramma's. Erbij. De bevolking van India is in 'het af gelopen jaar met vier millioen geste gen tot 367.750.000, zo is te New Delhi medegedeeld. Sinds 1951 is de bevol king met 14 millioen gestegen. Stilzwijgend. In Columbia is een poging ontdekt om illegaal 800 revolvers van Spaanse makelij in te voeren. De re volvers bevonden zich aan boord van een vliegtuig van een internationale partij, komende uit Panama. De auto riteiten bewaren het stilzwijgen. Schadevergoeding. Japan zal misschien een beroep op het Internationaal Ge rechtshof doen, indien de Verenigde Staten weigeren de vergoeding te be talen, die Japan eist voor de schade als gevolg van de waterstofbomproeven in de Stille Oceaan. De Japanse regering eist ongeveer 25 millioen gulden voor directe en indirecte schade. Zolang door radio-activiteit besmette vissen worder. gevangen, zal Japan vergoeding voor indirecte schade blijven eisen. Geopereerd. Walter Funk, een vooraan staande nazi-oorlogsmisdadiger, die in Neurenberg tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, is Donderdag geopereerd. Funk, die onder Hitier mi nister van Economische Zaken is ge weest, is onder behandeling in een Brits militair hospitaal te Berlijn. Na zijn veroordeling in 1946 werd Funk met zes andere grote-nazi-oorlogsmis- dadigers naar de gevangenis te Spandau overgebracht. 1. Na het afscheid van kapitein Paverits slenterde Panda een beetje verdrietig het park in. „Nu ben ik alweer zonder baan tje", zuchtte hij, terwijl hij zich op een bank liet neervallen. „Wat nu? Zal ik naar huis gaan, of een ander baantje zoeken?" „Wat is er aan de hand, broer?", vroeg een houten pop, die naast hem zat, waarom al dat gezucht en gesteun?" „Ik ben zon der werk", antwoordde panda, „het is zo moeilijk om een vast baantje te krijgen". „Daar kan ik van meepraten", zei de pop, „ik kan ook niet aan de slag komen, ik kan geen handenarbeid verrichten, omdat ik te houterig in mijn bewegingen ben en mijn hersens kan ik, niet gebruiken, omdat ik ze niet heb. Ik geloof, dat ik alleen maar deug voor officier". „Dus ook jijbe gon Pandatoen opeens drong het tot hem door, dat hij bezig was een heel ge sprek te voeren met een houten pop! „Hè? WAT?? Wat is dat??!!", riep hij uit, van verbazing een luchtsprong makend, „dat is een pop! En die pop praatte! Dat datdat KAN niet! Ik ik droom!" EEN KWART EEUW GELEDEN werd de bezoekers van het gebouw van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal in Den Haag een ten voeten uit geschilderd por tret van een der Oranje vorsten getoond dat tot veelvuldige proefnemingen aanlei ding gaf. De vorst keek de bezoeker recht in het gelaat en volgde hem de gehele zaal door. Dat was één ding. Maar er kwam nog iets anders bij: de voeten van de vorst stonden enigszins naar rechts gewend en schenen zich eveneens te draaien naar de richting die de toeschouwer liep! U begrijpt dat bij het horen van deze mededeling terstond iedere bezoeker zich naar het andere einde van de zaal spoedde om dit wonder baarlijke feit met eigen ogen te aanschouwen! We vinden dit onbegrijpelijk, evenals het feit dat iemand op een foto ons altijd schijnt aan te kijken, wanneer hij althans gefotografeerd is terwijl hij in de lens staarde. Maar weinigen denken er over na, dat zij het dan óók vreemd zou den moeten vinden iemand met afgewende blik nooit in de ogen te kunnen zien, op welke wijze het portret ook gedraaid wordt. Deze inconsequentie zullen we echter laten voor wat ze is, zodat we direct kun nen overgaan tot de vraag van de dag, n.l. hoe het komt dat portret-ogen ons al tijd schijnen te volgen. Het antwoord hier op is kort: omdat een dergelijke afbeelding slechts uit twee afmetingen bestaat. Dit klinkt wat raadselachtig en daarom zullen we het met een voorbeeld verdui delijken. Het dagelijks leven speelt zich af in drie dimensies, t.w. lengte, breedte en diepte. Stelt u zich nu eens voor dat tegenover u iemand zit die het gelaat een weinig naar rechts gewend en de blik op u gevestigd heeft. Nu staat U op en loopt een flink eind naar rechts. U bent dan niet alleen de blik van de man tegenover u ontlopen, maar tevens ziet u hem van een heel andere kant, want de rechter gezichts helft, die aanvankelijk slechts voor een klein deel zichtbaar was, kunt u nu geheel overzien, terwijl daarentegen de linker ge zichtshelft bijna onzichtbaar is geworden. Deze ervaring is mogelijk, omdat we ons in drie dimensies bewegen, zulks in tegen stelling tot de afbeelding die slechts lengte en hoogte kent en die dus noodgedwongen steeds dezelf de gezichtshelft vertoont. Duidelijker is misschien nog het volgende voorbeeld. Een tekening geeft de voorkant van een huis te zien. In welke richting we ons ook ten opzichte van de teke ning bewegen, steeds blijft alleen de voor kant zichtbaar, zulks in tegenstelling tot de werkelijkheid. Want wanneer we in het dagelijks leven aan de voorkant van een huis een flink eind naar links of rechts gaan, wordt tevens de zijkant zichtbaar. Een tekening, foto, film of schilderij kent nu eenmaal slechts twee afmetingen en vertoont dus hetzelfde ding steeds op dezelfde wijze, hoe we de tekening ook draaien waarbij hoogstens enige ver korting kan optreden. Ogen, voeten, han den, of welke andere -dingen die op ons gericht schijnen, zullen dit altijd blijven doen (behalve als we de afbeelding om keren). En nu we toch aan het omkeren zijn, moeten we u ook eens vertellen dat de rasdiscriminatie niet alleen van blanken uitgaat, maar soms ook van de negers zelf Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2