Tunnelbouwstakers Maandag niet naar het werk Voorrang voor voetgangers op oversteekplaatsen IN DE WERELDPOLITIEK Robert de Vries als „Peer Gynt Agenda voor Haarlem r Voetbalschoenen Vingerwijzing naar ander „klein Europa Vijftig jaar geleden Onder regie van Albert van Dalsum 't Silver Stoepke Hoe is het ontstaan?- Drie doden bij auto-ongeluk VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 3 6 7.50 Na stemming op vergadering Schiphol verwachtte Audrey Hepburn Dit woord: HELLEVEEG kJ GRETHA DE BRUIJN Rapport van studiecommissie wil: Complex van maatregelen en voorzieningen bepleit ten gunste van de wandelaars Uit Haarlems Dagblad van 17 September 1904 99 Na een besloten première in Arnhem, het domicilie van het gezelschap, heeft de toneelgroep „Theater" eergisteren in die Stadsschouwburg te Amsterdam de eerste openbare voorstelling van „Peer Gynt" van Henriik Ib9en in de berijmde vertaling van Gerard den Brabander gegeven. De muziek van Edward Grieg werd ondier lei ding van Leo Pappenheim door het Utrechts Stedelijk Orkest gespeeld. In de tweede helft van October komt deze door Albert van Dalsum geregisseerde vertoning naai' Haarlem, van welke gelegenheid wij gebruik zullen maken om nader commen taar te geven. Er is een typografisch fraai verzorgd en tamelijk uitvoerig programma boekje verkrijgbaar, waarin als merkwaar digheid opvalt, dat „Spoken" in het lijstje der belangrijkste werken van de Noorse schrijver onder een Duitse titel (Gespen ster) staat vermeld. Waarom heeft dOt jonge ensemble dit veel eisende en weinig dankbare stuk ge kozen? Waarschijnlijk omdat het nog steeds een moeilijk te verklaren aantrekkings kracht op het publiek uitoefent. Een paar weken geleden sprak ik hierover met een oude rot uit het. theatervak, die verklaar de: „Peer Gynt? Alltijd uitverkocht!" en onmiddellijk bereid wais een weddenschap te sluiten. Ik ben blij daarop niet te zijn ingegaan, 'wamt hij had de eerste de beste keer al gelijk gekregen: er was geen stoel onbezet, er moesten zelfs tientallen belang- stel'lendien aan de kassa worden teleurge steld. Ongetwijfeld wordt deze toeloop mede uitgelokt door de muziek van Grieg, die iedereen kent en velen blijkbaar niet ge noeg kunnen horen, maar waarvan Ibsen terecht verklaarde, dat ze niets met zijn werk te maken had. Grieg voltooide zijm compositie met grote tegenzin en Ibsen zei later, diait de toondichter geen zier van zijn bedoelingen begrepen had-. Deze muziek legt namelijk sterke, onontkoombare ro mantische verplichtingen op. Ook in dit geval had men daar verregaand aan toe gegeven, tot schade van de eenheid van de toch al zo brokkelige dramatische ver beelding. Enkele jaren geleden heeft het Norske Teatret van Hams Jacob Nil sen uit Oslo een moedige (zij het naar mijn smaak ail gauw evenzeer vervelende) opvoering van „Peer Gynt" in dezelfde schouwburg ge geven met amdere muziek, namelijk van Harald Saeverud, die slechts een beschei den, telkens de juiste sfeerverwekkende functie had. Hierdoor werd een ruig, on barmhartig realisme mogelijk, tegen welke achtergrond de zich van oude volkslegen den bedienende satire zich scherp kom af tekenen, waardoor althans aan de bedoe ling van de schrijver werd voldaan. Zo kreeg men destijds de Peer Gynt te zien. die Ibsen voor ogen moet hebben gestaan: de meer dan levensgrote belichaming van het verkeerde egoïsme, van de snoevende parasiet, die nutteloze dromer, de eerzuch tige charlatan, de zelfvoldane leugenaar. In zijn halfslachtigheid wilde Ibsen het Noorse volk hekelen. Robert die Vries, thans vertolkend deze lafaard en opportunist, die iedere impuls voor een besluit aanziet en bereidheid met vaste wil verwart, deze fantast zonder per soonlijkheid Robert de Vries bleek dui delijk voor deze rol niet het geschikte type te zijn, zodat men beter de mogelijkheid verwerpen kan, dat men de keuze op dit stuk heeft laten vallen op grond van de royaal geboden kans aan de eerste acteur tot schitteren in de hoofdrol. Deze verdien stelijke speler is daar bij lange na niet aan toe. Ook technisch niet. Zeker, er waren enkele goede, soms treffende mo menten, maar over het algemeen vergroot te een gebrek aan spankracht in zijn licht vaardige openbaringen van bedriegelijke verbeelding mede door een te hoog in toneren de afstand tot de rol. Op détails van deze vertolking kom ik nog terug. Van de andere medewerkenden trok vooral Hetty Beck als Moeder Aase de aandacht. Voor de rol van Anitra was de medewerking van Mies Hagens inge roepen en daar zal men wel geen spilt van hebben gehad. Marijke Bakker was lief en blond als Solvejg, zonder verder veel aan dacht te trekken, in tegenstelling tot Aninv de Lange als „de groene juffer". Van de talrijke mannen moet Jacques Snoek als ADVERTENTIE XX>DK>3O00O3DCOOO0O0000<-> .OOX<Xrr<VO-SOOO s DOUBLE 20 microm 17 steens ancre Anti-magnetisch TWEE IAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Haarlem Door eigen financiering betaling in overleg VRIJDAG 17 SEPTEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „De ondergang van de Tita nic", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft', 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 jaar,. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrij heid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in de Woestijn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederl. Comedie. 8 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft,, 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrijheid", !8 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in de Woestijn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. de knopengieter worden genoemd, evenals Bernhard Droog ki een dubbelrol: de ro buuste smid As-lak en de luidruchtig bral lende Duitser Von Eberkopf in het wel zeer sterk naar het caricaiturale getrokken vierde bedrijf. Tot deze overdrijving bood de vertaling van Geraird den Brabander ruimschoots aanleiding. Of men met deze op enkele prachtige regels na nogal goedkope be rijming erg gelukkig moeit zijn, waag ik te betwijfelen. Vaak had deze handige popu larisering met dichtkunst weinig en met Ibsen nog minder te maken. Ook hierover zal ik meer te berde brengen na het lezer, van de gedrukte tekst, die enige tijd ge leden bij P. N. van Kampen verschenen is. Overigens was bet een aardige bezigheid de rijmwoorden te voorspellen, waar niet veel fantasie voor nodig was, te minder voor wie kennis draagt van de befaamde lijst van spreekwoorden en gezegden. Albert van Dalsum had als regisseur met al deze moeilijkheden te kampen en men kan het hem nauwelijks aanrekenen, dat hij deze niet overwonnen heeft. Men kreeg als het ware twee stukken op één avond te zien, zonder veel samenhang, maar wel met veel show. Dat hiertoe de door Do van Dalsum ingestudeerde dansen een mee slepende bijdrage leverden, zou ik niet graag beweren. De décors van Wim Strij- bosch waren practisch en toch gedurfd, maar erg enthousiast kan ik er niet over zijn. De hal van de Trollenkoning had wél een ondefinieerbare sfeer: het zal wel al tijd een moeilijkheid blijven hiervoor een helemaal bevredigende oplossing te vinden. Ondanks dit alles reageerde het publiek na afloop geestdriftig op de voorstelling, een hartelijke beloning voor alle royaal gespendeerde kosten en moeite. En zo zal het steeds wel gaan, want ik schreef het reeds wat er ook gebeurt, de chairme van „Peer Gynt" schijnt voor velen nooit verloren te gaan, al is dit extravagante, symbolisch-getinte experiment -wellicht meer verouderd dan Ibsen's sterk aan tijd en plaats gebonden probleemstukken. DAVID KONING. NA EEN VERGADERING van ruim drie uur, die werd bezocht door driehonderd stakers bij de Velsense tunnelbouw, is na een stemming besloten niet het advies van de erkende vakbonden, het NVV, KAB en CNV op te volgen en derhalve Maandag niet om zeven uur aan het werk te gaan. In totaal verzamelde de tel- commissie 295 stemmen, waarvan er 193 vóór het voortzetten van de staking w-aren, 96 tegen (in hoofdzaak KAB-leden) en 6 blanco. Er was van te voren afgesproken, dat de minderheid zich bij de meerderheid zou neerleggen, zodat dus het werk niet zal worden hervat. De stakers zullen blijven posten en de steunverlening zal blijven doorgaan. Hiermee gaat de staking bij de tunnelbouw haar vierde week in. De centrale leiding van de stakers nam om twee uur op het toneel in de grote zaal van Thalia plaats en vervolgens werden de verslagen uitgebracht van de vergaderingen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. Het C.N.V. en de K.A.B.aldus de voor zitter van de stakingsleiding, hebben de leden onder druk gezet en op die manier gepoogd het werk Maandag te hervatten. Een lid van het N.V.V. deelde mee, dat een bestuurder bij hen hetzelfde had gepro beerd. De N.V.V.-bestuurder had meege deeld dat de 35% op zeer losse schroeven zouden staan en dat er 10% zo van afge haald zou kunnen worden. Hij had critiek uitgeoefend op het personeelsbeleid van de Amsterdamse Ballast Maatschappij, maar deelname aan de stakingsactie noemde hij een misdadig iets. Alle leden van het N.V.V., K.A.B. en C.N.V. konden Maandag het werk hervatten, waarbij de nodige be waking desnoods aanwezig zou zijn. De E.V.C.-leden en ongeorganiseerden zouden zich eerst moeten melden. De N.V.V.-bestuurder achtte de N.A.B. te Beverwijk in een uitzonderlijke positie de meeste bestuursleden werken bij de tunnel en dan is deze afdeling haar hou ding niet kwalijk te nemen. Hij wilde geen contact opnemen met de stakingsleiding, omdat die niet door het N.V.V. wordt erkend. Daarop hebben de N.V.V.'ers meegedeeld wel aan het werk te willen gaan, indien de bestuurder de toezegging deed alle pogingen te zullen aanwenden om te bemiddelen. Dit kon hij echter niet. „We moeten zekerheid hebben, dat er aan verbetering wordt gewerkt en anders gaan we niet aan het werk," riep dit N.V.V.-lid uit. Het stond voor hem vast dat alle drie bestuursleden van de grote bonden met dezelfde opdracht de drie ver gaderingen hadden bezocht: onder oude voorwaarden aan het werk gaan en men sen, die de Amsterdamse Ballast Maat schappij niet wenst, werden geweerd. Bij de K.A.B. hadden van de eenenzeven tig leden, zeventig mannen een lijst ge tekend om weer aan het werk te gaan. Vervolgens deelde de stakingsleiding mee, dat de beslissing bij deze leiding ligt: zij achtte het noodzakelijk op de oude weg, die nu al drie weken is gevolgd, voort te gaan. Een woordvoerder van de E.V.C. verkon digde daarna nog dat de Amsterdamse Bal last Maatschappij de strijdvaardige arbei ders bij hervatting van het werk wil ont slaan. Volgens hem is al besloten een loons verhoging van 10% te geven, maar de directie wil er eerst een „gebroken zaak" van maken. De loonrende van 6% staat thans voor de deur en volgens de E.V.C.- woordvoerder is dit een punt waar de Bal last Maatschappij iets aan kan doen: zij kan ADVERTENTIE Hardnekkig waren de geruchten, dat Audrey op Schiphol zou arriveren. Maar wie stapte als eerste, begeleid door de gezagvoerder uit het vliegtuig We weten 't nu nog niet, want deze allercharmantste jongedame weerde lachend al onze vragen af. Wel hoorden we haar in perfect Nederlands tegen de gezag voerder zeggen „Rookt U ook al mijn lievelingsmerk Everest Dat zy - zr> uit Amerika komende - de zachte king size sigaret, Everest, prefereert, vinden we eigenlyk vanzelfsprekend. In het woord helleveeg, kwaadaardig wijf, voelen wij de betekenis: veegster van de hel. Maar zo eenvoudig is de zaak niet. Er was vroeger een woord: helleteef dat oorspronkelijk betekende: helhond en vandaar ook: boosaardig vrouwspersoon. Daarnaast bestond en bestaat dialectisch nog het woord vege, veger: flink persoon, dat in sommige streken speciaal van vrouwen gebruikt wordt. Pas de samenstelling met het woord hel geeft aan vege de ongunstige betekenis. In betekenis is helleveeg hetzelfde ais feeks. Het is zeer goed mogelijk dat onder invloed van heks het woord veeg tot feeks is geworden. Tussen Maartensdijk en Hollandsche Ra ding is Donderdagmiddag een ongeluk ge beurd, diait aan drie personen het leven heeft gekotst. Het regende bijzonder hard en er stond dwars over de weg een felle wind. Dit is vermoedelijk de oorzaak ge weest dial: de bestuurder van een auto, die met vrij grote snelheid reed, plotseling naar het linker weggedeelte ging, een tegenligger raakte en vervolgens tegen een boom botste. Drie van de \óer inzittenden werden uit de zwaar gehavende auto geslingerd. Het wanen de echtgenote van <ïe bestuurder, de 49-jarige mevrouw H. Bloem-Huisman uit Wormerveer; haar broer, de 37-jarige heer C. Huisman en haar 73-jarige moeder me vrouw G. Huisman-Bas. De twee dames waren op slag dood. De heer Huisman werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. De bestuurder van de auto, de 51-jarige heer P. Bloem uit Wormen-veer, kreeg ern stige wonden aan het hoofd. Ook hij is naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand was niet levensgevaarlijk. De bestuurder van de tegenligger kreeg enkele lichte kwetsuren. daar boven uit gaan. Hij stelde voor alle bedrijven en bouwwerken in de omtrek van Velsen op te wekken een proteststaking te houden. Tot besluit van de vergadering werd de stemming gehouden, met boven vermeld resultaat. Overleg met de Katho lieke Patroonsbond staat als eerste punt op de agenda van de stakingsleiding. ADVERTENTIE Alle merken Twynderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 In het dorp Oudendijk bij Hoorn heb ben inbrekers een gehele vrij kostbare tegel- schouw uit een leegstaande boerderij ge sloopt en meegenomen. De buren, hadden wel een paar mannen aan het werk gezien, maar er verder geen acht op geslagen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft uit handen van jhr. Th. Röell, voorzitter van het Verbond van Veilig Verkeer, een rapport ontvangen over „de belangen van de voetganger in het verkeer", dat is opgesteld door een studiecommissie uit het genoemde ver bond. 99 Nu in de verwarde Europese politieke situatie de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken naar Bonn is getogen, om met verwaarlozing van zijn andere Europese contacten uit de mond van Adenauer te horen wat de Engelse minister Eden daar heeft willen bereiken, ligt de veronder stelling voor de hand dat Washington de Duitse Bondsregering als zijn voornaamste steunpunt in Europa beschouwt. Deze veronderstelling be hoeft niet méér onrust te wekken bij de andere Europese regeringen dan reeds bestond, aangezien deze Amerikaanse voorliefde een consequentie is van het in Washington sinds lange tijd overheersend besef, dat een sterk, herbewapend en met Amerika hechtverbonden Duitsland een belangrijke factor zal zijn in het organisatorische schema der Amerikaanse veiligheid. Nu de E.V.G. ter ziele is, moet Washington een andere methode vinden om van Duitsland zijn eerste bolwerk tegen het Oosten te maken. Het kan zich niet veroorloven om Engeland de vrije hand te laten bij de ordening der Europese zaken, omdat deze ordening in de eerste plaats een Ameri kaans veiligheidsbelang is. Eden heeft als het ware een Amerikaanse aan gelegenheid tot de zijne gemaakt en Dulles' reactie daarop was volkomen logisch, voorzover men de hele Duits-Amerikaanse procedure in Europa als logisch beschouwt: Adenauer moet blijven beseffen, dat niet de geza menlijke Europese staten Duitslands toekomst bepalen, doch dat die toe komst afhangt van de mate waarin Duitsland Amerika's éérste defen sielinie zal kunnen blijven. In het licht van deze realiteit is het dui delijk, dat de inschakeling van Duitsland in het Atlantisch pact thans het eerste streven van Washington zal zijn, waarbij iedere beperking van Duitslands herbewa pening of souvereimiteit van de zijde der Europese mogendheden als een hinderpaal zal worden beschouwd. De opneming van West-Duitsland in het „vergeten" pact van Brussel een verdrag van de oude stem pel, diat al zijn toch zo problematische kracht ontleende aan het feit dat het een verbondenheid tegen eventuele Duitse ag- gressie tot uitdrukking bracht zal wel licht nog net door de Amerikaanse beugel kunnen, maar Dulles wenst toch wel heel zeker te weten of dit pact niet zal worden aangevuld met bepalingen, die nadelig zou den kunnen werken op de effectiviteit van Duitsland als militair bolwerk. Nu de kleinere mogendheden van Europa en ook Frankrijk weer voor de keuze komen te staan om hun houding tegenover dit nieuwe verschijnsel te bepalen, ont komt men niet aan de indruk dat zij door de omstandigheden min of meer naar el kander worden toe gedrongen. Willen zij in het Atlantisch pact een zo indrukwekkend mogelijk geluid kunnen laten horen, dan zullen zij dat geluid tesamen moeten pro duceren en aangezien Engeland door de mislukking der E.V.G. noodgedwongen zijn daadwerkelijke medewerking heeft moeten verlenen aan continentale Europese aan gelegenheden, lijkt de tijd voor een hech tere Frains-Benelux-Engelse samenwerking in Europees eenheidisstneven gekomen. De Raad van Europa, die na de zuivering van de atmosfeer nu de E.V.G.-walm is weg getrokken fris en zonder veel problemen aan het werk is getogen, kan wellicht, in dat opzicht een forum van belang worden. Wanneer men de mogelijkheden in dit opzicht wat verder doordenkt, komt men tot de veronderstelling dat nog nooit in de recente geschiedenis de omstandigheden duidelijker naar een nieuw-geformeerd „klein Europa" heb ben gewezen. Een „Klein-Europa" van Frankrijk, Engeland en de Benelux- landen, dat in het Atlantisch pact een tegenwicht van formaat zou kunnen vormen tegenover de Duits-Ameri kaanse pogingen om alles wat Europa betreft te zien door de veldkijker der generaals. Als inderdaad die herbewapening van West-Duitsland niet kan worden tegenge houden en als inderdaad Amerika deze vooruitgeschoven post nodig heeft om zich veilig te voelen, da-n heeft de rest van Europa reden te over om bezorgd te zijn voor de andere Europe'se belangen en waarden, die niet ondier het hoofdstuk „defensie" vallen. Een Europees verbond van staten op supra-nationale grondslag, dat de verdediging van Europa's geeste lijke welzijn in de eerste plaats als ideaal heeft, behoeft zich niet louiter te beperken tot uitwisseling van studenten en littera tuur. Het heeft een levensopgave van bre de allure, wanneer het uitgaat van de overtuiging dat de Europese eenheid niet enkel en hoofdzakelijk een gevolg van vrees voor aggressde uit het Oosten hoeft te zijn, doch gedragen kan worden door het verlangen om de basis van die aggres- sieve gevaren de materialistische levens beschouwing gekoppeld aan de sociale re volutie te ondermijnen door de betrek kelijke nutteloosheid van het materialisme te bewijzen en noodzakelijkheid ener so cial e revolutie te voorkomen. Het grootste gevaar Tenslotte dreigt Europa immers boven militaire invasie en vreemde overweldi ging het veel grotere en meer elemen taire gevaar ener levens vervlakking, die door de nadruk, welke op het militaire be lang van dit gebied gelegd wordt, nog toe neemt. In Frankrijk bezit Europa de voorraad schuur van die Europese inspiratie. In Duitsland ligt de bron van de materialis tisch ingestelde energie. Wanneer zij niet op elkander geënt kunnen worden en dat is gebleken zal de ene waarde de andere in evenwicht dienen te houden Want met vast te stellen dat Duitsland de beste soldaten, de beste technici en de vlij tigste werkers levert, heeft men geen en kele factor voor het behoud van de Euro pese waarden genoemd. De beste soldaten worden met millioenen weggemaaid door de atoomwapenen, de beste technici kun nen lijfeigenen van vreemde overheersers zijn, de vlijtigste mensen zijn waardeloos als zij in schuilkelders de ontploffing van hels geweld afwachten. Met deze drie ca tegorieën behoudt men Europa niet men bereikt met hen wellicht slechts, dat een Russisch bli'.isemsucces in een onverhoopt Amerikaans-Russische oorlog" op het Euro pese slagveld vertraagd wordt met enkele dagen, zodat de Amerikanen een kans te meer krijgen om terug te slaan. Bij dit alles is de opdracht der andere Europese landen heel onbelangrijk. Want aangezien zij niet de beste soldaten en technici heb ben, zullen zij op het tweede plan wat on dergeschikt defensief werk kunnen ver richten vooraleer zij worden platgebrand Met dit en met alles wat in Europa op louter militaire basis kan worden gedaan, houdt men oorlog noch vernietiging tegen. Zo schrompelt de werkelijk-Europese waarde van Duitslands kracht en Duits lands herbewapening ineen tot een jam merlijk ontoereikende factor, die mis schien preventief van enig belang in feite niet Europa's probleem van de eerste orde vormt, al wordt dat in koor verkon digd. Europa's eerste probleem is van ge heel andere orde. zoals de toekomst van de ganse wereld van geheel andere orde is dan die, welke omschreven wordt in „pro duceren, industrialiseren." Het is een pro bleem van de orde der beschaving, zoais die omsloten ligt in de oeroude beginselen ener humane, veredelde maatschappij. Of schoon deze beginselen oeroud zijn, is hun toepassing in Europa doorkruist door de rooftocht van het allesverpletterende ma terialisme uit Oost èn West. Het terug dringen daarvan, het ortkrachtisen van de uitlopers daarvan die reeds in Europa zijn binnengedrongen, is het eerste probleem, dat alle andere zou kunnen terugbrengen tot normale ordenmgsverschijnselen ener organische samenleving. Niemand behoeft zich te verhelen dat de afzonderlijke landen van Europa binnens kamers in dat opzicht in even grote wan orde verkeren als Europa zelf. Doch in dat „land der blinden" is niet diegene koning, die de beste soldaten leve ren kan. En evenmin hij, die de grootste fabrieken heeft en de ijverigste arbeiders. Daarvoor worden andere eisen gesteld en voorlopig zal men met een bundeling van waarachtige krachten verder komen dan met het accepteren van het op onechte levensidealen gebaseerde meerderwaardlg- heidsidee van één der blindste blinden: ook al wordt dat van de overzijde van de Oceaan als een dogma in Europese oren geblazen. J. L. Het rapport concludeert onder andere dat de huidige verkeerswetgeving niet op afdoende wijze de rechten en plichten van de voetganger regelt. Daardoor is hij vooral bij het oversteken van drukke we gen en kruispunten aan ernstige gevaren blootgesteld, terwijl hij op zijn beurt het overige verkeer in gevaar brengt. Het ver dient aanbeveling, hierin te voorzien door invoering van het ook in andere landen reeds bestaande systeem van wettelijke bescherming van de voetgangers op spe ciale oversteekplaatsen. Zulke voetgangers oversteekplaatsen zouden in het zogenaam de zebra-patroon moeten worden uitge voerd en zoveel mogelijk in de natuurlijke looprichting moeten worden gelegd. Het is gewenst boven zulke oversteekplaatsen een doeltreffende verlichting aan te brengen. Naast zulke zebra's zouden eventueel „ver boden oversteekzönes" moeten worden ge markeerd. Het rijverkeer zou de wandelaar, die be gonnen is op een voetgangersoversteek plaats over te steken, voorrang dienen te verlenen. Het wordt evenwel niet gewenst geacht het voorrangsrecht van de voetganger op de oversteekplaats te handhaven tegenover het afbuigende verkeer op geregelde kruis punten, waarvoor eveneens bepaalde richt lijnen gegeven worden. Op die plaatsen, waar veel voetgangers een druk snelverkeer als invalswegen en voorrangswegen regelmatig moeten krui sen, dient het aanleggen van tunnels of viaducten te worden bevorderd. Tunnels verdienen de voorkeur. Deze voorzieningen moeten zo zijn, dat ook gebrekkige perso nen en voetgangers met rijwielen, kinder wagens e.d. haar kunnen gebruiken. De ervaringen op sommige plaatsen met tun nels met trappen opgedaan, geven hiertoe aanleiding. Tenslotte bepleit het rapport de aanleg van meer voetpaden, vluchtheu vels en verkeerslichten, die ook met de be langen van de voetganger rekening hou den. Ook vraagt men goede straatverlichting in het bijzonder op de wegen zonder voet paden buiten de bebouwde kommen. Reeds in de laagste klassen van de lagere school moet voorts worden begonnen met het ver- keersonderwijs. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR, 48 A DAM JEL. 717162 WOLLEN JUMPERS VESTEN DULLES IN BONN. Adenauer zei: „Het schijnt dat de goede Europeanen uit Amerika kotnen". Dulles maakte Adenauer een compliment over diens „verlichte politiek". HAARLEM Op den nieuw aangeleg- den tramweg Haarlem—Ams^rdam is de eerste proefritg ehouden. Omstreeks 5 uur in den middag vertrok een E.N.E.T.- wagen van de remise bij de Eendjesbrug om den tocht naar Amsterdam aan te vangen. Deze proefrit slaagde over het algemeen vrij wel, de beweging ging uit stekend en bijzondere bemerkingen waren nagenoeg niet te maken. De tocht duur de van 5 tot 654 uur van en terug naar de Amsterdamsche Poort. Was er eerst weinig publiek bij het af rijden der tram tegenwoordig, weldra ging de tijding door de omliggende buurten: „De tram rijdt!" Uit alle woningen kwa men nu de menschen te voorschijn 'om getuigen te zijn van het rijden der eerste tram.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5