Vandaag voor tien jaar begon de Spoorwegstaking Uitgaan in Haarlem Het epos der „Spoorjongens" Wonder van improvisatiekunst dat acht maanden alle listen van de Duitse tyran trotseerde 9 Jeugdleidster verongelukt in Zwitserland Dr. Drees opent expositie „Albert Hahn en zijn tijd" Wat voorafging Regering wist van niets Vrachtgoed en post uit de „Triton" geborgen Verzending van zeepost Dr. Huismans practijk V R IJ DAG 17 SEPTEMBER 1954 ADVERTENTIE TONEEL EN DANS Zaterdag 10 September, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een reprise van „Muiterij op de Caine" van Herman Wouk onder regie van Henk Rigters, met in de voornaamste rollen: Han Bentz van den Berg, Joan Remmelts. Guus Oster, Paul Huf, Louis van Gasteren, Sieto Hoving. Vele anderen. Zondag 19 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Met Mary Dresselhuys in de hoofd rol geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van het populaire blijspel „Kleine kinderen worden groot" (Little lambs eat ivy) van Noel Langley, vertaald en geregisseerd door Jan Teulings. Woensdag 22 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Volksvoorstelling ter kennisma king door de nieuwe toneelgroep Studio, die onder leiding van Elly van Stekeler burg „Henrik en Pernille" vertoont, een blijspel van Ludvig Holberg, bijgenaamd „de Deense Molière". MUZIEK Vrijdag 17 September, Concertgebouw, 20 uur: Het zevende zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest Nadat hel de Duitsers niet gelukt was, de staking te breken, legden zij uit wraak de binnenvaart stil, waardoor de voedselvoor ziening voor de grote steden spoedig ge heel stagneerde. In die. droeve dagen werd deze foto gemaakt: twee kinderen in lom pen, op weg naar de gaarkeuken voor een kommetje waterige soep. overkomelijke moeilijkheden stichtte hij een ,,distributiedienst buiten de distributie" om, die op allerlei mogelijke en onmogelijke manieren voedsel vergaarde om het onder zijn „jongens" te verdelen en daar vaak wonderwel in slaagde. Honger bleef er ook toen in de gezinnen der ondergedoken stakers, maar elk extra broodje, elke kilo „Hupkespiepers" herin nerde hen eraan, dat zij niet vergeten wer den en gaf hun de moed om vol te houden, alle ellende en nazi-intimidatie ten spijt. Zo kon de spoorwegstaking slagen, onvoorbe reid, geïmproviseerd en lukraak, door het bezielend voorbeeld van de leiding en de laaie volharding der personeelsleden, van de eerste bedrjjfsingenieur tot de eenvou dige wagenpoetser. Toen na de bevrijding de balans opge maakt werd bleek dat de materiële schade van de staking meer dan f 500 millioen be liep. De afbreuk die zij deed aan het poten tieel van de Duitsers is echter, naar men becijferd heeft, vele malen groter geweest. En tenslotte nog de verrassende onthul ling, dat de N.S. in het stakingsjaar, na verrekening der schadevergoedingen van het Rijk, nog een stevige winst gemaakt hebben. De morele winst aan trouw, saam horigheidsgevoel en offerzin, toen door de „spoorjongens" geboekt was echter van veel groter belang. Op de Proosdij te Meerssen, het centrum van de Katholieke Diocesane Jeugdbewe ging, is bericht ontvangen dat mej. Elisa beth Sporken, commissaresse van „De Ka bouters" in Limburg, te Adelboden in Zwitserland bij een bergongeval om het leven is gekomen. Haar stoffelijk overschot is geborgen. Mej. Sporken was als vertegenwoordig ster van de gidsenbeweging aanwezig op een studieweek in Adelboden. Mej. Sporken was 28 jaar en sedert drie jaren werkzaam in Meerssen. Zij was Zweedse van geboorte. Minister-president dr. W. Drees zal Vrij dag 24 September de tentoonstelling „Al- bert Hahn en zijn tijd" in het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt te Amsterdam openen. Deze expositie is georganiseerd door de be sturen van het Instituut voor Sociale Ge schiedenis en de directeur van de Amster damse Gemeentemusea. Albert Hahn leefde van 1877 tot 1918 en was een Nederlands tekenaar, bekend voor al door zijn spotprenten in uitgaven als Het Volk, De Notenkraker, De Ware Jacob en De Hollandse Revue. In enkele albums verschenen reproducties van zijn tekenin gen. Tot de fraaiste spotprenten worden, volgens deskundigen uit zijn tijd, gerekend de tekeningen op de ministers Abraham Kuyper en Theo Heemskerck, alsmede op Herman Heijermans. staat onder leiding van Marinus Adam. die werken van Liadov, Rimsky Korsakoff en Borodien dirigeert, benevens het Eerste Pianoconcert van Tsjaikofsky, waarin Mar- got Pinter soliste is. Maandag 20 September, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaar- dier, die men ook kan beluisteren op Don derdag van 2021 uur en op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Dinsdag 21 September, Grote Kerk, 20 uur: Gratis toegankelijke gemeentelijke orgel bespeling door George Robert, stadsorga- nist, die drie Koralen van en een Andan tino van César Franck vertolkt. Donderdag 23 September, Grote Kerk, 15 uur: George Robert speelt op het Müller- orgel werken van Cabanilles, Bach, Han del Buxtehude, Distier en Strategier. Vrijdag 24 September, Concertgebouw, 20 uur: Achtste en laatste N. Ph. O.-zomer- concert. Op het door Toon Verhey gediri geerde programma staan: Les préludes van Liszt, het Pianoconcert in Es van dezelfde componist, met Mary Bishop als soliste, het Scherzo fantasque van Bloch en de Symphonie in g van Mozart. DIVERSEN Zondag 19 September, Lido-Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de muziek film ..Paljas" naar de gelijknamige opera „Paljas" met Tito Gobbi en Cana Lolo- brigida. Maandag 20 September, Concertgebouw, 14 uur: Ascot-modeshow ten bate van de stichting Pelita, tot hulp aan uit Indonesië gerepatrieerde oorlogsslachtoffers. Maandag 20 September, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Studie vereniging voor Psychical Research spreekt drs J. J. Mulrkhuyse over de vraag ..Wat kan de moderne, analytische filosofie doen voor de parapsychologie"'" Maandag 20 September. Westerhoutpark. 20 uur: In het ORG -centrum begint een cursus door ris. A R. de Jong over ..De plaats van Shakespeare in de moderne tijd". Na een inleiding worden behandeld: Julius Caesar, monologen van Hamlet en Koning Lear. Dinsdag 21 September. Stadsschouwburg. 20 uur: Première voor Nederland van „Huis zonder vensters" naar een gegeven van Richard Reich door Ah van der Linden, door de Verenigde Spelers onder leiding van Ton van Otterloo. Dinsdag 21 Sentemher. gebouw Cultura, 20.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeen schap houdt dr. A. Melchior zijn lezing met lichtbeelden over ..Drie maanden op de Amazone" onder meer behelzende een verslag van een bezoek aan de Macu- Indianen. Woensdag 22 September. Tevlers Museum, 14.45 uur: Prijsuitreiking aan dr Rena Pennink voor haar doo- Tevlers Tweede Genootschap bekroonde studie ..Leven en werken van Jan Babtista Wellekens". Woensdag 22 September, gebouw St. Bavo. 19.30 uur: Ontspanningsavond Algemene Bond van Ouden van Dagen met mede werking van de muziek- en toneelvereni ging „Musicorda" onder leiding van Ah Douwos. Herhaling op Donderdag 23 September. Woensdag 22 September, De Leeuwerik, 20 uur: Drs. Th. N. van Leeuwen doet voor de afdeling Haarlem -an de Wereld-Fede ralisten Beweging Nederland mededelin gen over het wereldcongres te Londen. Medewerking verleent Riek BonsetHorst met declamatie. TFNTOONSTELINGEN Huis Van Loov: Tentoonstelling van werken van Mère Christine van der Meer de Wal cheren O.S.B. en Frère Frangois Mes O.S.B. Woonhuis Va-* Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. Het museum is da gelijks geopend van 1117 uur, behalve op Maandag, benevens on de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepportreten van Frans Hals. expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1017 en Zondags van 1317 uur. Ten bate van de Stichting „Kindprbewaarplaatsen" Haar lem. tentoonstelling van kinderportretten, kindermeubelen, kleding-accessoires en fraai poppenhuis uit 1750. Schotersingel no. 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9.3012.30 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tot 22 September tentoonstelling van schilderijen, teke ningen en aquarellen van Lily van Cleef en Theo van Odyck. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: expositie van werken van Albert Loots in de serie exposities van werken van kuns tenaars uit Haarlem en omgeving, verzorgd door Levinus Tollenaar. Zomerlust, Hoofdstraat, Santpoort: exposi tie van werken van Jan Makkes op 18 en 19 September. Marinus Adam, de tweede dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, leidt vandaag het zevende zomerconcert. Op Vrijdag 29 October leidt hij als zilveren jtibilaris in de Gemeentelijke Concertzaal de uitvoering van de Derde Symphonie van Saint-Saëns, de Symphonische Variaties van Franck (met Theo van der Pas als pianosolisten La Mer van Debussy. ter, dat dit niet doenlijk is en dus wordt de algehele staking voortgezet, bijna acht maanden lang, in koude, honger en ter reur, totdat het uur der Bevrijding staat: een der indrukwekkendste en massaalste verzetsdaden uit de jaren van terreur en onderdrukking, mogelijk gemaakt door de moed, de solidariteit en de offervaardigheid van duizenden. Toch is het slagen van dit alles strikt genomen een dubbeltje op zijn kant ge weest, want er was veel te weinig voorbe reid, zodat de staking van A tot Z ge ïmproviseerd moest worden. Tot aan de bewogen Septemberdagen van 1944 hadden de Spoorwegen als bedrijf nauwelijks deel gehad aan de illegaliteit en zich ook verre gehouden van alles wat naar sabotage zweemde. Directie en per soneelsraad waren tot de conclusie geko men, dat een totale lamlegging van het bedrijf slechts eenmaal kans van slagen zou hebben en daarmee wilde men terecht wachten, tot een staking voor de Geallieer de oorlogvoering van doorslaggevend be lang zou zijn. Vandaar dan ook dat het spoorwegpersoneel grotendeels verstek liet gaan bij de stakingen van Februari 1941 en Mei 1943, toen de tijd nog niet rijp was. Geeft deze houding blijk van wijs beleid, een andere vraag is of de topleiding van het bedrijf niet eerder contact met de ille galiteit had moeten nemen dan in de herfst van 1943, toen men overigens zelfs na langdurige besprekingen nog niet tot een vergel ijk kwam. Pas na de invasie in Nor- mand'ië hakte ir. .Hupkes de knoop door, verklaarde zich bereid tot een hechte sa menwerking met het Nationaal Comité van Verzet en de Nederlandse Ordedienst en ontwierp samen met de verzetsleiders een plan van actie teneinde een eventueel sta kingsbevel van de regering in Londen vlot en zonder haperen te kunnen realiseren. Dit plan was erop gebaseerd, dat het bevel uit Londen enkele dagen speling zou geven om de technische en financiële voorzienin gen ten uitvoer te brengen en het kwam niet zonder moeite tot stand. Controversen tussen de illegale groeperingen, die bij het overleg betrokken waren, verhinderden lange tijd een vruchtbare samenwerking, zodat tenslotte zelfs Londen tussenbeide moest komen. Verschil van mening over de rolverdeling tussen twee verzetsgroepen leidde er toe, dat de spoorwegen zelf een sabotagegroep in het leven riepen, die ech ter te laat op toeren kwam om nog veel te kunnen uitrichten. Inmiddels had men ook in Londen zon gen, want de Geallieerde legerleiding was uiterst zwijgzaam over haar offensieve plannen. Zo kon het gebeuren, dat pre mier Gerbrandy pas op de morgen van 17 September ingelicht werd over.de ophan— den zijnde luchtlandingen in Nederland, die diezelfde middag zouden plaats heb ben en die tevens naar overeengekomen was met het Geallieerde opperbevel het sein vormden voor de afkondiging van de spoorwegstaking. Behalve prof. Gerbrandy werden alleen de minister van Oorlog, Van Lith de Jeude en mr. Van Heuven Goed hart ingelicht; de rest van het kabinet werd echter niet geraadpleegd, omdat de legerleiding dringend de grootst mogelijke geheimhouding verzocht had totdat de pa rachutisten geland waren. Daardoor kon de staking pas in de uitzending van kwart voor zes Zondagavond over Radio Oranje geproclameerd worden, tot grote verbijs tering zowel van de ministerraad in Lon den als van ir. Hupkes en de zijnen in bezet gebied, die nu hun hele plan tof geleidelijke stillegging van het bedrijf in duieen zaeen vallen. Niet ontbloot van humor is het relaas van de ontsteltenis der gepasseerdeka binetsleden toen zij achteraf door de pre mier op de hoogte gesteld werden. Vooral de socialistische minister Albarda schijnt bij die gelegenheid vele bezwaren geopperd te hebben tegen het eigenmachtig optre den" van Gerbrandy. waarop de minister president snedig repliceerde: Gij waart in 1903 immers niet tegen een spoorwegsta king. ge moet er u dus ook thans maar bij neerleggen!" Hoe onverwacht het stakingsbevel ook was afgekomen, het spoorwegpersoneel in alle rangen gaf er gretig en prompt gehoor aan met het gevolg, dat een deel van het net, zoals wij zagen, reeds in de nacht van Zondag op Maandag „dood" lag. Niet over al echter verliepen de zaken even vlot; in Rotterdam en Twente bijvoorbeeld werkte het personeel nog tot Donderdag door en op vele stations in Groningen, Drente en elders mislukte de staking geheel, meestal tengevolge van de weifelende houding der plaatselijke dienstchefs. Toch werd het doel volkomen bereikt, want pas na een maand slaagden de Duitsers er eindelijk in, met behulp van hun eigen spoorwegtroepen een mager militair treinverkeer in het leven te roepen, waarmee overigens de geallieerde luchtmacht wel raad wist. Nu deze zich vrijwel geen beperking meer behoefde op te leggen om de levens van de Nederlandse spoormannen te sparen, konden beschietin gen en bombardementen van treinen door de R.A.F. nog aanzienlijk verhevigd wor den en dat gebeurde dan ook, zodat de Duitsers eindelijk ook dit noodverkeer goeddeels moesten stilleggen, waarna zij massaas rollend materieel, seinpalen en ten slotte zelfs de rails over de grens sleepten of vernielden. Niemand heeft gelukkig beseft, dat deze totale ontwrichting van het railverkeer en haar vreselijke gevolgen acht maan den zouden duren, want in September 1944 scheen de in eenstorting van Hit- Iers Wehrmacht zeer nabij. Zelfs prof. Gerbrandy, zo ver telt prof. dr. A. J. C. Rüter in „Onder drukking en Verzet", was ervan overtuigd dat de bevrijding van ons land ten hoogste een kwestie van twee weken was. Toen die illusie ver vlogen was stapel den de problemen zich onrustbarend op. Ir. Hupkes en de le den van de Perso- neelsraad die de ver zorging der stakers leidden, hadden trou wens van meet af aan met grote moei lijkheden te kampen. Vervoersmogelijkhe den waren er nage noeg niet meer en dys raakte de cen trale stakmgsleirimg steeds meer geïsoleerd. „In vele plaatsen", zo schrijft prof. Rüter, „waren de correspon denten of chefs diep ondergedoken en had den willekeurige personen uit spoorweg- of verzetskringen de leiding der eerste uit betaling aan de stakers genomen; de eer sten waren vaak niet in staat of bereid de leiding te voeren, de laatsten soms weinig geneigd, deze weer over te geven. Maar bovenal klemde de vraag, hoe de staking op den duur gefinancierd moest worden. Hier en daar beschikten de N.S. nog over grote bedragen op bank- en girorekenin gen, maar het was niet te verwachten dat dit aan de aandacht der Duitsers zou ont snappen. Dat gebeurde dan ook niet: na korte tijd werden deze rekeningen alle ge blokkeerd". Moest men de stakers maar aan hun lot overlaten en aan de honger prijsgeven Ge lukkig sprong het Nationaal Steunfonds in de bres en al spoedig was er met deze or ganisatie een regeling getroffen die bevre digend werkte en alle uitbetalingen vlot en regelmatig deed verlopen tot aan het bit tere einde. Geld alleen bleek op den duur echter niet genoeg om de moed bij de stakers erin te houden, vooral niet in de hongerwinter, toen de Duitsers aan de werkwillige spoor mannen extra levensmiddelen en dubbel loon beloofden. En alweer was het ir. Hup kes die uitkomst bracht. Ondanks bijna on- De regering van de Ierse Vrijstaat heeft een lid van het hooggerechtshof te Dublin opgedragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het verongelukken van de „Triton" van de K.L.M. Men is Donderdag bij laag tij begonnen de laadruimte van de „Triton" te openen. Donderdagavond zijn vrachtgoederen en zakken met luchtpost geborgen. Onder de geborgen goederen bevindt zich een grote zending gouden horloges. Aangenomen wordt dat zij zich voor het merendeel nog in goede toestand bevinden, daar zij water dicht zijn verpakt. De geborgen luchtpost- zakken zijn overgedragen aan de Ierse P.T.T. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw-Guinea m.s. „Sumatra" (18 Sept.); en s.s. „Zeeland" (23 Sept.); naar de Ned. Antillen m.s. „Sarpedon" (21 Sept.); naar Suriname m.s. „Bonaire" (22 Sept.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranje fontein" (21 Sept.);naar Canada s.s. „Groote Beer" (20 Sept.); en m.s. „Noordarn" (23 Sept.); naar Zuid-Amerika s.s. „Andes" (22 Sept.); naar Australië s.s. Iberia" (23 Sept.): naar Nieuw-Zeeland via Engeland 18 Sept. MAANDAGMORGEN 18 SEPTEMBER 1944. Verlaten teen de hallen, de perrons en de goederenloodsen van het Amsterdamse Centraal Station, van vrij wel alle spoorwegemplacementen en rangeerterreinen in Nederland. De sein huizen zijn op slot en geen trein rijdt er meer: de „spoorjongens" zijn uitgestapt. Meer dan vier oorlogsjaren hebben zij gewacht op deze kans, de kans om een daad te stellen, een actieve bijdrage te leveren in het verzet tegen de vijand, heel het machtige bedrijf lam te leggen. Nu is het ogenblik gekomen. Zondag avond tevoren heeft de regering via Radio Oranje de spoorwegstaking gepro clameerd én reeds Zondagnacht geven de grote steden gehoor aan het bevel; eerst Amsterdam, waar de nachtploeg van het C.S. „als één man" het werk neergooit, daarna Haarlem, Den Haag, Utrecht en Leeuwarden. Wagenvoerders en stokers doven hun vuren, stappen van de „locs" en wandelen weg; rangeer ders en perronpersoneel volgen, dan de kantoormensen, de lokettisten, de juf frouw van de retirade. Soms wordt het een algemene exodus: in gesloten ge lederen de stations uit, nagestaard door de verbaasde reizigers en de woedende Duitsers, die overigens geen hand uitsteken om hen tegen te houden. Wat zou hun trouwens ook kunnen tegenhouden zijn zij niet bereid in dit glorieuze moment van trouw en solidariteit, desnoods geweld te trotseren, ja, het hoogste offer te brengen? ADVERTENTIE dacties der bladen nu maar in die geest een artikel willen schrijven... Gelukkig leggen vrijwel alle hoofdredac teuren dit verzoek naast zich neer en geven ook verder niet thuis, als de Duitsers steeds dringender en dreigender propagandastuk - jes van dezelfde strekking gaan eisen. Even stoer is de weigering van dr. Hirschfeld en ir. Louwes, de beide Nederlandse autori teiten van de voedselvoorziening, pressie op het spoorwegpersoneel uit te oefenen om het werk te hervatten. Als ook dit mis lukt, is Seyss Inquart's geduld echter uit geput. Hij verbiedt alle binnenvaart en slaagt er zo in, de voedsel toevoer voor de grote steden en het Westen des lands vrij wel lam te leggen. De rampspoedige gevol gen van die laffe wraakoefening kennen wij: zij heeft duizenden van honger doen omkomen. Maar flikflooien noch bedreigingen, noch zelfs het hongerspook kan de spoormannen bewegen, het werk te hervatten: juist als de leiders van het vefzet en de „goede" autoriteiten zijn zij van mening, dat de op heffing van het stakingsbevel alleen ge geven kan worden door de regering in Londen, die het uitvaardigde en dus blijven zij rustig ondergedoken, zelfs als de slag om Arnhem ter ondersteuning waarvan de spoorwegstaking geprocla meerd was ten gunste van de Duitsers beslist wordt. Met vaak onvoorstelbare moeilijkheden slagen personeelsraad en directie van de N.S. erin nauw samen werkend met het verzet om de onder - gedokenen regelmatig hun loon door te betalen. Legio verhalen getuigen van de lange fietstochten die de illegalen en de „correspondenten" van de personeelsraad zich getroosten om de stakers in alle uit hoeken van het land te bereiken, hun te helpen „verkassen" als er verraad dreigt en zo de band met de leiding te hand haven. Ir. Hupkes, de president-directeur van de, spoorwegen, is de ziel van dat alles. Hij is ondergedoken in Maartensdijk en houdt daar een artsenpractijk ondier de schuilnaam „dr. Huisman" met een fantastisch druk spreekuur veel te druk eigenlijk voor zo'n klein dorpje. Maar het zijn dan ook geen patiënten die hem kwamen opzoeken, maar „spoorjongens", personeelschefs en bedrijfsingenieurs. Zo onderhoudt hij het contact met zijn mannen, zodat hij direct na de bevrijding weer aan het werk kan gaan om het ontredderde, uitgenlunderde en verroeste spoorweg net weer te herstellen en te ver nieuwen. Als het Britse offensief bij Arnhem en Oosterbeek mislukt is en de voedselmood steeds nijpender wordt, overweegt de rege ring in Londen natuurlijk, of een voort zetting van de staking nu nog zin heeft. Overleg met de Geallieerde legerleiding wijst uit, dat de staking in het Westen des lands uit militair oogpunt bezien weinig nut meer heeft, des te meer echter voor het Oosten en Noorden, met het oog op de verbindingen met Duitsland. Begin October wordt Utrecht via de illegale kanalen ge polst over de mogelijkheid van een gedeel - telijke hervatting van het werk. De spoor wegdirectie-in-ballingschap antwoordt ech Let op het bekende FYFFES- ETIKET. Alleen dit waar- borgt U het beste van het beste: de échte FYFFES, voedzaam en verrukkelijk! alléén echt met blauw etiket op iedere kam Zover komt het trouwens niet, want de bezetter laat hen overal ongehinderd ver trekken en neemt zelfs de eerste dagen geen répressailles gelijk men gevreesd heeft. Geen standrecht, geen fussillades, geen straatterreur, zoals na de staking in Mei 1943, niets van dat allés; de Duitsers zien lijdelijk toe, terwijl hun hoogste chefs in Den Haag ruzie hebben over de te ne men tegenmaatregelen. Christiansen wil erop los, voorbeelden stellen. Hij krijgt inderdaad toestemming van Keitel met voorbijzien van alle internationale conven ties om de staking in bloed te smoren, maar Seyss-Inquart verzet zich hiertegen uit alle macht. Wel worden wat huizen van spoormannen leeggeroofd en opgebla zen en verschillende arrestaties verricht, maar dat geschiedt uitsluitend op initiatief van plaatselijke Ortskommandanten. Als de Reichskommissar daarvan hoort, ont steekt hij in hevige woede en bezweert de inderhaast ontboden adjudant van de Ober- befehls'haber onder groot gebulder, dat het uit moet zijn „mit dem Schweinerei". Seyss Een der affiches waarmee Seyss Inquart het spoorwegpersoneel weer aan het werk probeerde te krijgen. heeft namelijk een ander plan om de sta king te doen verlopen en dat is niet eens zo dom bedacht. Reeds op 19 September verschijnen overal op hoog bevel grote aanplakbiljetten zonder bronvermelding of ondertekening, waarin op suggestieve wijze verband gelegd wordt tussen de spoorweg staking en de voedselschaarste. Diezelfde nacht stuurt Seyss Inquart's perschef Ditt- mar via het A.N.P. een „Bekanntmachung" naar de redacties der Nederlandse dagbla den, waarin dezen verzocht wordt, in hun eerstvolgende edities een beschouwing op te nemen over „het naïeve maar gevaar lijke spelletje, dat de spoorwegmanmen nu spelen." Zonder verwijl moet duidelijk ge maakt worden, dat zij bezig zijn, een ver schrikkelijke ramp over hun volk te bren gen, want geen vervoer betekent geen voedsel en geen brandstof en of de re

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9