Uitbreiding tulpenareaal met 10 °/o STENO-TYPEN Mastreechter Staar zingt Zaterdag 2 October in Haarlem Kort en bondig Zevende lustrum van de M.T.S, 11 Bedrijfsschap adviseert: Ontheemde kinderen in Haarlem aangekomen Radio Moors Oterleekse staf nu in Zandvoort Modeshow bij Bouwes Heemstede Bloemendaal ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Binnenlandse handel ging de verkeerde kant op Inbraak in machinefabriek leverde weinig op Tram reed tegen bus Tandartsen vergaderen in Haarlem „Inbraak" in spuitenhuis aan Cronjéstaat Brandje in bakkerij aan Frans Halsstraat „De kunst om te leven" Doctoren spelen voor oud-verpleegsters Keuring Floraliaplanten (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten heeft bekend gemaakt dat het de mi nister van Landbouw zal adviseren het tulpenarcaal met 10 uit te breiden. Dit Is een unicum in de geschiedenis van de gereglementeerde bloembollenteelt, want teeltmaatregelen voor het seizoen 1954-55 waren al vastgesteld. Dat daarin een verandering wordt voorgesteld is wel een bewijs, dat het met de binnenlandse handel in tulpen de verkeerde kant is opgegaan. De voor- en tegenstanders van deze maatregel staan niet zo scherp tegenover elkaar. De voorstanders zijn uiteraard te vinden in de groep exporteurs, die thans vrezen, dat het goterc areaal door de kwekers verkeerd zal worden gebruik. Indien de kwekers nl. een groot gedeelte van de uitbreiding vol zetten met variëteiten, waarvan nog geen millioenen bollen voorradig zijn, voorspellen de exporteurs weer een jaar met abnormale prijzen voor de gewone handelsvariëteiten en lage prijzen voor de dure. De exporteurs koesteren deze 10 als een kleinood en hebben steeds de angst dat zfj dit zuilen verliezen. Deze tien procent vormen bij elkaar een oppervlakte van 284 hectaren. Van deze 284 hectaren kunnen ongeveer een zestig millioen bollen, lage schatting, worden gerooid. Dit is eveneens ongeveer 10 van de totale export van tulpen. Wij hebben kwekers gehoord, die de vrees van de exporteurs niet zo goed kunnen begrijpen. Deze uitbreiding lijkt heel wat, maar door het grote aantal kleine kwekers, die minder dan een hectare te len ongeveer een achtduizend wordt dit areaal sterk versnipperd. Deze 8000 kwekers krijgen namelijk een uitbreiding van 1,6 are per bedrijf. In bollen uitge rekend is dat zo ongeveer een 3360 stuks. Indien deze kwekers hun uitbreiding, zo als gewoonlijk, gaan gebruiken voor de teelt van wat nieuwere soorten dan ver dwijnt er zoal een 127 tot 130 hectaren, waar de export het volgend jaar weinig aan zal hebben. Voor de ongeveer dui- zijnd bedrijven, die meer dan een hectare groot zijn, blijft dan een 155 hectaren over, wat betekent, dat ieder bedrijf er gemid deld 15,5 are bij krijgt. Van dit kwantum it nog een groot deel in handen van de exporteurs-kwekers, waarschijnlijk een 30%. Niet zo heet De soep zal echter niet zo heet worden gegeten als ze wordt opgediend. Er zullen nu wel voldoende kwekers zijn, die ver lokt worden door de goede prijzen van de normale handelssoorten en weer eens gaan proberen of dat het volgend jaar weer zo zal zijn. De tegenstanders van een areaaluitbrei ding beweren dat de kwekers nu eindelijk ook eens geld zien v/an de normale han delsvariëteiten. De winst, die zij hierop in normale jaren maken is volgens hen beslist onvoldoende om nog maar niet te spreken van die variëteiten die constant onder de productieprijzen moesten worden verkocht. Op grond daarvan menen zij, dat deze groep van bedrijfsgenoten nu maar eens moet profiteren van Ren vraag, die groter is dan het aanbod. De meningen over deze bewering blij ven uiteraard verdeeld. De exporteurs zijn er echter wel van overtuigd, dat zo lang de huidige toestand wordt gehandhaafd, er gevaar gaat dreigen voor de gehele bloembollenexport. De' buitenlandse af nemers wensen nu eenmaal niet veel te betalen voor bloembollen, want het groot ste gedeelte van de kopers van de bloe men en de bollen wordt in arbeiders kringen gevonden. Indien men er niet in slaagt om de prij zen weer zo om en nabij de tien cent te krijgen in het buitenland dan kon de ex- ADVERTENT1E irmni Aïlhelminastraat 47 Tel. 18441 In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in het kantoorgebouw van de N.V. Haarlemse machinefabriek v.h. Figee in de Waarderpolder. Er werden twee ruiten ingeslagen en tevens bleek, dat de ongewenste gasten enkele bureaux opengebroken hadden. Er was echter geen geld aanwezig, zodat de daders genoegen moesten nemen met een pakje tabak en een ballpoint. De politie vermoedt, dat de inbrekers per bootje naar de fabriek zijn geroeid. De eerste autobus van lijn 3, die vanmor gen om zes uur van de Zandvoortselaan was vertrokken, is in de Tempeliersstraat nabij de Stolbergstraat door een tram, ko mende uit de remise, aangereden. De auto busbestuurder was reeds met een gedeelte van zijn wagen over de rails, toen de tram er tegenop botste. In de bus zaten enkele passagiers en een chauffeur, die op weg was naar de remise aan het Soendaplein, om daar zijn dienst te beginnen. Hij had achter in de bus plaats genomen en werd licht gewond. De autobus was aan de ach terzijde beschadigd. De leden van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde zijn Vrijdag te Haarlem in vergadering bijeen ge komen, o.a. ter behandeling van het rapport van het hoofdbestuur over de toekomstige sociale tandheelkundige verzorging. Aan het einde van de middag was men nog niet met bet punt gereed; Zaterdagmorgen zouden de besprekingen worden voortgezet. Om half zes zijn de leden officiëel op het stadhuis ontvangen en toegesproken door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers: deze bankte als representant van de burgerij de tandartsen voor hetgeen zij hebben gedaan voor de bevolking van Nederland en voor die van Haarlem in het bijzonder. In het verle den stond de tandartsenijkunst ongunstig be kend door de kiezentrekkers. Oude platen Seven daarvan de bewijzen. Thans is de si tuaties anders. Hoewel vele Nederlanders te weinig naar de tandarts gaan, begeven zij hch niet meer met angst en vreze naar het spreekuur. De tandarts zorgt er voor, dat de Patiënt zich niet als patiënt voelt. De burge meester zeide zich voor de toespraak te heb ben voorbereid en vertelde allerlei wetens waardigheden over het leven en werk van de 'andartsen. De wijze, waarop hij dit deed, viel bij de gasten zeer in de smaak. De voorzitter van de maatschappij, de heer D- A. van Houte, sprak woorden van dank, waarna men nog enige tijd in het stadhuis bijeen bleef. port van bloembollen wel eens een flinke klap krijgen, menen de exporteurs. Dit is waarschijnlijk ook het gevaar, dat de heren van het Bedrijfschap hebben ge zien en dat zij daarom een uitbreiding van tien procent in plaats van zes hebben ge adviseerd. Vermoedelijk zullen de expor teurs, ondanks deze uitbreiding deze win ter voorzichtig zijn met het verkopen van bloembollen in het buitenland. Te meer, omdat zij een eventueel nadelig saldo dit jaar niet kunnen wegwerken met de ex port van gladiolen. De gladiolen zijn slecht gegroeid, maar wel zijn er al grote hoe veelheden verkocht en hoe het met deze handel zal aflopen is nog een open vraag. Veel moed op een gunstig resultaat heeft men echter niet. Dank zij de actie van het district Haar lem van de Jonge Kerk zijn Vrijdag zes en dertig ontheemde kinderen, die in Lubeck verblijven, in Haarlem en omgeving aan gekomen. Ongeveer drie maanden zullen pleegouders uit Haarlem, Heemstede, Zandvoort er. IJmuiden hun zorgen wijden aan de meisjes en jongens. Met Kerstmis zullen zij weer bij hun moeders terug zijn. In de afgelopen zomer is het district reeds met de actie begonnen. Zoals bekend werd in het Openluchttheater een voorstel ling gegeven waarvoor bijzonder grote be langstelling bestond en een flink bedrag kwam bijeen om de actie te financieren. De kinderen, die in Haarlem zijn aange komen, verblijven in kampen in Lubeck. Daar werkt mejuffrouw Willy van Dongen uit Haarlem namens de Evangelisch Lu therse Gemeente; zij heeft aan de Jonge Kerk te Haarlem hulp gevraagd voor het onderbrengen van kinderen. In Haarlem verleenden mevrouw Boersen en de heer Van Loon medewerking. Donderdag is een autobus van Maarse en Kroon naar Lubeck vertrokken en gisteren is zij met zes en dertig kinderen in Haar lem teruggekeerd. Uit een gesprek met de leiding bleek ons, dat de kinderen in de kampen onder on gunstige omstandigheden wonen. De stra ten bij de barakken lijken soms een mod derpoel. Het was voor de moeders niet ge makkelijk haar kinderen af te staan, maar zij hebben de verzekering gekregen, dat zij goed verzorgd zullen worden. Met deze ge ruststelling namen de moeders afscheid. In andere delen van het land zuilen ook kinderen worden ondergebracht. In Emmen en Vlaardingen zijn eveneens acties onder nomen, zoals in Haarlem is geschied. Woensdagmiddag 29 September halfeen zal het naambordje van de nieuwe laan in Aerdenhout „Overste Dan Oudelaan" ont huld woi-den. „Reeds nu hebben wij ondervonden, dat de belangstelling voor het concert, dat de Mastreechter Staar op Zaterdag 2 October in Haarlem zal geven ter gelegenheid van het vijfenzestigjarig bestaan van de man- nenzangvereniging „Proza en Poëzie", groot is. De gasten stellen er hoge prijs op in Haarlem op te treden en te verwachten is, dat het koor veel succes zal boeken". Dit is de mening van de erevoorzitter van „Proza en Poëzie", de heer A. Rauwer- da, die het bestuur zijn medewerking ver leend heeft bij de voorbereiding. Het Haar lemse koor heeft moeilijke tijden doorge maakt, maar het herstelt zich en op het ogenblik telt het zestig leden. Aangezien het dit jaar vijfenzestig jaar geleden is, dat de mannenzangvereniging is opgericht, heeft het bestuur plannen beraamd de Haarlemmers iets bijzonders aan te bieden. Zelf voelde het koor zich niet in staat een concert te geven, waarvoor tot in wijde omtrek grote belangstelling zou bestaan en men zocht contact met de Masti-eechter Staar. De besprekingen in Zuid-Limburg vei-liepen vlot en aangezien het vijfentwin tig jaar geleden is, dat de Maastrichtena ren voor het laatst in Haarlem zijn opge treden, stelden zij er ook prijs op weer een keer naar Kennemerland te komen. Bij de voorbereiding hebben zij grote mede werking verleend. De zangers zullen voor een groot deel bij particulieren worden ondei-gebracht, hoewel men hierin nog niet volledig is geshlaagd. Haarlemmers, die willen helpen, kunnen zich alsnog melden. De leden van het koor vertrekken op Za terdag 2 October om twaalf uur uit Maas tricht en komen tegen vijf uur in Haarlem aan. Om vijf uur verzamelen de zangers zich in de hal van het stadhuis voor een officiële ontvangst door het gemeentebe stuur. Des avonds volgt het concert in het Con certgebouw, waaraan het jubilex-ende koor medewei-king zal verlenen. Het zingt geza menlijk met de gasten het Wilhelmus en brengt Scheepspraet van Bonset en Vene Creator van A. Diepenbrock ten gehore. Als soliste treedt op Greet Koeman. De Mastreechter Staar staat onder lei ding van de drieëndertigjarige dirigent Martin Koekelkoren; als organist werkt mee Jo Bannier en als pianist J. S. Smeets. Het koor heeft op het programma Cantate Domino, Domine non sum fignus, Gloria (uit de Missa Mater Patris) en Iveni David (met orgelbegeleiding van Jo Bannier). Van de hedendaagse werken noemen wij Deux Prières, Psaume 121, Testament de l'lvrogne (met begeleiding van J. S. Smeets) en St. Paulus war ein Medicus. Tot besluit van het uitgebeide en geva- rieerde programma zullen volksliederen uit verscheidene landen ten gehore worden gebracht. De Mastreechter Staar telt ruim twee honderd zangers en verzorgt vele malen concerten in binnen- en buitenland. In April j.l. zong het koor in het Koninklijk Paleis te Soestdijk, in het Marine Oplei dingskamp en in een kerk in Hilversum. Bij het optreden te Kerkrade, ter gelegen heid van het festival, zong het koor op bij zondere goede wijze het Roverskoor uit Emani, het Soldatenkoor uit Faust en het Jagei-skoor uit de Freischütz. Een week na het concert zijn de Maastrichtenaren in Utrecht; de Prins Bernhard-hal op het Jaarbeursterrein is reeds uitverkocht. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Christian Dier, de Franse modekoning, die met zijn H-lijn zoveel stof heeft doen opwaaien, gaai zijn waardevolle collectie tonen in een groot aantal steden van Centraal- en Zuid-Amerika en doet daarbij ook Curasao aan. De tocht begint de laatste week van September en zal een paar maanden duren. Er nemen zeven mannequins aan deel, die het grootste gedeelte van de tocht per K.L.M. maken. Een voorbeeld van wat getoond zal worden ziet men op deze foto, gemaakt in de lounge van een K.L.M.-Superconstellation. Links: „Flying Dutchman", een moderne schep ping van beige wol, speciaal ontworpen voor het maken van lange reizen. Rechts: de H-lijn, een rok van zwarte wollen stof, gedragen met een witte corsage, de hoed is van zwarte mélusine, het geheel wordt gecompleteerd door zwarte handschoenen. Bij beide creaties zijn de schoenen van Dior-Delman. De Haarlemse M.T.S.-ers hebben van het zevende lustrum van hun school een waar festijn gemaakt. Bovenstaande foto geeft een beeld van een van de vele onderdelen van het feestprogramma: de gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen de leraren en de leerlingen op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Vrijdag wai-en reeds op dit terrein voetbal-, hockey-, volleyball- en athletiekwedstrijden gehouden. Des avonds was er voor de oudleerlingen met hun dames een kegelfestijn in restaurant Brink- mann. Hedenmorgen vermeldde het programma allereerst een hockeywedstrijd tussen oud leerlingen en leerlingen, waarna de leraren De Zandvoorters A. Dorsman, C. Koper en P. Pijper hebben vannacht in triomf de Oterleekse brandweerstaf uit het spuiten huis van de Haarlemse brandweer aan de Generaal Cronjéstraat gehaald en naar de badplaats gebracht. Daarmee is deze door de brandweer korpsen zo felbegeerde tropee voor de zo veelste keer van bezitter verwisseld, nadat de Haarlemmers haar op 6 September in Alkmaar hadden veroverd. Het moet gezegd worden, dat de Zand voorters heel wat moeite hebben gedaan om in het bezit te komen van de Oterleek se staf. Ze waren eerst al in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Generaal Cronjéstraat geweest, maar toen was hun plan verijdeld omdat een voorbijganger hen zo verdacht in een portiek stond staan, dat hij een politieagent haalde. De Zandvoor ters moesten zich legimiteren en de beste methode om dat te doen was om even naar de overkant te gaan, waar in het spuiten huis hun collega-vrijwilligers van de Haar lemse brandweer de staf bewaakten. Dat gebeurde en daarmee kwam er van hun opzet niets. Maar ze ontdekten toen wel dat de staf aan de muur hing, door een doek gecamoufleerd. Ze gaven de moed niet op en keerden Vi'ijdagavond laat terug. Eerst troffen ze het slecht, want de bewakers waren er nog en wei-kten hen tot twee keer toe de deur uit. Maar na half twaalf werd de bewaking opgeheven en toen kon smid Dorsman be wijzen, dat hij niet voor niets een afdruk van het slot van de deur van het spuiten huis had gemaakt met een daarbij passen de sleutel. De staf is nu in Zandvoort. Op nieuw gaat de „geneutraliseerde" week in en dan mogen de Haarlemmers en an deren proberen het ding tex-ug te ver overen. Belangstelling is er genoeg, want in de afgelopen week kwamen er zelfs uit De venter, zij het dan dat die op de koffie kwamen. Bedachtzaam en voorzichtig passen de binnen- en buitenlandse modehuizen zich aan de nieuwe mode aan. De meeste dur ven zich al te wagen aan het strakke lijfje, brede taille en wijde rok, die enige centi meters onder het middel is aangezet. De rechte vormloze H-lijn van Dior lukt daar entegen. nog niet zo best. Dat heeft men kunnen merken op de modeshow, door hotel Bouwes te Zandvoort georganiseerd, waar modellen getoond werden van de firma Heinzelmann in samenwerking met de confectiefabriek Lissner Rösner. Toen namelijk een kaarsrechte tomaatrode door- geknoopte japon werd getoond, zonder taille en zonder buste, klonken zachte kreetjes van afschuw in de zalen, welke in instemmende geluiden veranderden toen de mannequin een zwarte ceintuur om het middel hield. Heinzelmann noemde zijn show „Heinzel mann jersey en vogue". Dat jersey deze winter veel gedragen zal worden lijdt geen twijfel. Het is een heerlijke dracht, de stoffen zijn meestal kreukvrij of kreuk- herstellend en staan iedereen, of wij nu groot, klein, dik of dun, jong of oud zijn. En er is zoveel verscheidenheid in de stof: er is kamgaren jersey, tweed jersey, merinos, wevenit en een combinatie van merinos, kamgaren, wevenit. In de komende winter zal de kleur grijs domineren in combinatie met zwart, tomaat en geel. Er zijn veel raglan- en vleugelmouwen, blouses en japonnen zijn dikwijls in de rug ovei'blou- send. Dè moderne kraag is rond en ruim op de rug en loopt tot op of iets over de schou der aan de voorkant uit in een V-hals. In nagenoeg alle japonnen zijn zakken. De doorgeknoopte japon is zeer en vogue. Zelfs bij deux-pièces werd deze mode ge lanceerd. De a-symmetrische lijn kwam naar voren in de modellen van Lissner Rösner. Hte duidelijkst bleek deze aan het toiletje in de nieuwe Parijse modekleur: Parijs-blauw genaamd. De japon was a- symmetrisch met contrasterende kleuren afgezet. Het zuiver wollen laken ensemble in zwart, gegarneerd met apenhaar was ook een goed voorbeeld van deze a-symmetri- sche lijn. Hotel Bouwes had belangstellenden een goede ontvangst bereid. Er was sfeer in de drie zalen en de goede stemming werd in de pauze verhoogd door een cabaretpi'o- gramma en muziek van het orkest van Max Springer. A. S. het veld betraden, om in een gecostumeer de voetbalwedstrijd en wat voor cos- tuums! hun krachten te meten met de leerlingen. Daarna volgde een ontvangst van de reünisten in hotel „Royal"; tenslotte trok men naar de school, waar 's middags een belangrijk deel van het programma zou worden afgewerkt. Vrijdagmorgen om half ti'en is er in een bakkerij aan de Frans Halsstraat brand uitgebroken, welke waarschijnlijk veroor zaakt werd door een vonk, die tussen de oven en de muur van de bakkerij was ge vallen. De brandweer bluste het vuur met een slang op de waterleiding, maar moest om het vuur te kunnen bereiken, eerst een gat in de muur achter de oven breken. De schade bedraagt ongeveer honderd gulden. Enkele geneesheren en leden van het verplegend personeel, waaronder het hoofd van de huishouding, van het St. Elisabeths of Grote Gasthuis te Haarlem geven op Vrijdag 24 September in de Stadsschouw burg een toneelvoorstelling, waarvan de baten geheel aan het Erefonds voor Oud- Verpleegsters ten goede komen. Opgevoerd wordt het blijspel „De kunst om te leven" door H. F. Maltby en Fredi Wynne in de bewerking van Wim Paauw, die ook de regie heeft gevoerd. Het is, naar ons ver zekerd werd, een even vrolijk als gezellig stuk, waarvan de oorspronkelijke titel luidt „The age of youth". Het is wel aairdig in korte trekken de voorgeschiedenis van deze liefdadigheids avond te vertellen. In '-.et genoemde zieken huis is het gewoonte de plechtige bijeen komsten in de regentenkamer ter gelegen heid van jubilea te laten volgen door een feest, waarbij een zo groot mogelijke af wisseling woi'dt betx-acht. Dit jaar waren er echter maar liefst zes jubilaressen: vijf van vijfentwintig en één van veertig dienst jaren, zodat het welhaast onmogelijk leek om uniformiteit te voorkomen. Daarom nam de geneesheer-directeur P. A. Heeres het initiatief tot het houden van één grote viering door middel van een opvoering met eigen krachten in de schouwbux-g, die op 10 September heeft plaats gehad. Zo groot was het succes niet het minst dank zij het voortreffelijke talent van dr. F. E. Posthumus Meyjes, die evengoed ac teur als psychiater-neuroloog had kunnen worden, volgens onze zegsman, maar ook door het optreden van de internist dr. A. H. Garrer en de chirurg dr. G. L. van der Zwaag dat tot enige herhalingen voor het genoemde doel besloten werd. Vandaag heeft een reprise in Zwolle plaats, Vrijdag is Haarlem aan de beurt en dan volgen nog voorstellingen in Gx-oningen en Rotterdam. Deze opoffering van veel vrije tijd door de medewerkenden, de enthousiaste be roepsregisseur daarbij inbegrepen, mag wel zeer gewaardeerd worden, want het thans ruim twee jaar bestaande Erefonds kan nog ruimschoots geldelijke hulp gebruiken. Tussen de zeshonderd en zevenhonderd oud-verpleegsters maken aanspraak op een blijvende ondersteuning. Over het algemeen moeten zij leven van bedragen beneden de twaalfhonderd gulden. Gemiddeld werd dit jaar tweehonderd gulden uitgekeerd, een totaalbedrag van hondex-dtwintigdui- zend gulden niettemin. Weliswaar heeft men door acties, giften en legaten tot dus ver ongeveer zeshonderdduizend gulden bij een gekregen, maar op den duur zal stellig een zekere traagheid bij het binnenkomen der middelen zich gaan voordoen. Vandaar zulke avonden als die welke hierbij is aan gekondigd en aanbevolen. Aan bijna vierduizend leerlingen van de Bloemendaalse scholen voor kleuter- en gewoon en uitgebreid lager openbaar en bijzonder onderwijs het juiste aantal was 3876 zijn in de maand Mei planten uit gereikt door de vereniging Floralia, opge richt door de afdeling Bloemendaal van de Kon. Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. De schoolkinderen hebben de planten in de afgelopen maan den moeten verzorgen en moesten ze Don derdag op school inleveren. Er werden 2664 Floraliaplanten teruggebracht, een percen tage van 68,7. Per ongeveer tien planten kon de ruim veertig personen tellende jury, die op de dertig scholen en kleuterschool tjes als keurings- en beoordelingscommis sie optreden, drie prijzen geven. Elke leer ling, die een plant inleverde, kreeg boven dien een troostprijs. Er waren eerste, tweede en derde prijzen en ook nog ex-eprijzen. De Flora- liaplan ten verzorging kost de vereniging Floralia, die met subsidie van het gemeen tebestuur werkt, elk jaar een kleine dui zend gulden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 19 Sep tember worden te Heemstede waargenomen door dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, tel. 35008 (b. g. g. 19920) en dr. J. G. M. van Walsem. Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkvex'pleging: zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dx-eef 138, tel. 39818. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, tel. 38320. BINNENLAND Op de in Delft gehouden kunst- en antiekbeurs is een oude Griekse munt ge stolen, een tetradrachme van de stad Cyra- cuse, daterend uit omstreeks 480 jaar vóór Christus. De waarde van deze munt. diè de grootte heeft van een zilveren Nederlandse gulden, bedraagt f350. Een nieuw Weens centrum in Den Haag, de „Wiener Bonbonnièrè", is onder grote be langstelling van leden van de vereniging „Nederland—Oostenrijk" en in aanwezigheid van de Oostenrijkse gezant, dr. E. Filz, en andere leden van het corps diplomatique geopend. Het ligt in de bedoeling in dit centrum vooraanstaande Weense kunste naars te laten optreden. Voorlopig zal de in Oostenrijk zeer bekende baronesse Czérny onder haar artistennaam Gisa Schober als zangeres met een Weens orkest optreden. Op een landgoed in Putten (N.B.) zijn talrijke zieke konijnen aangetroffen. Zij leden aan myxomatose. Ook onder de tamme konijnen is de ziekte waargenomen. Ook op het aan de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten toebehorende natuurreser vaat" „Kampina" in de gemeente Boxtel, zijn enige gevallen van myxomatose ge constateerd. Een auto, bestuurd door de heer Van Leeuwen uit Den Haag is te Wustwezel in België in botsing gekomen met een vracht auto en tegen een boom gereden. De 25- jarige kunstschilder C. van der W. uit Rot terdam, die de heer Van Leeuwen vergezel de, liep een schedelbreuk op en is in een ziekenhuis te Brasschaat overleden. De bjj de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken hebben over Augus tus een spaaroverschot behaald van f 19.559.417. Inleg en terugbetaling bedroe gen respectie-elijk f67.101.375 en f47.541.958. Bij de algemene spaarbanken werd f 16.198 meer opgevraagd dan ingelegd. Bij de bank- spaarbanken werd in Augustus f492.970 ge spaard. De Rijkspostspaarbank behaalde in Augustus een overschot van f8,9 millioen. Het vliegveld De Kooy op Texel, dat in 1940 werd verwoest, is hersteld en in ge bruik genomen door de technische afdeling van de Marine-luchtvaartdienst. De Kooy is een uiterst modern bedrijf geworden, waar de nieuwste technische apparatuur en een staf van militair en burgerpersoneel er voor zorg draagt, dat dagelijks de M.L.D.-vlieg tuigen kunnen worden gereviseerd en ge repareerd. Ter gelegenheid van St. Nicolaas kan men binnenkort met het s.s. „Zeeland" en het s.s. „Tomini", beide afvarend van Rotterdam, zeepostpakketten te verzenden aan militairen van de Koninklijke Marine en de Konink lijke Landmacht op Nieuw Guinea. Pakket ten, bestemd voor verzending per s.s. „Zee land" moeten uiterlijk 20 September op een postkantoor zijn aangeboden, pakketten, welke verzonden worden per s.s. „Tomini" uiterlijk 26 September. Ter gelegenheid van het Kerstfeest kunnen met de „Willem Ruys" zeepostpakketten worden verzonden naar mi litairen van de Koninlijke Marine en de Koninklijke Landmacht op Nieuw Guinea. Deze pakketten moeten uiterlijk 11 October op een postkantoor zijn aangeboden. In Shannon verluidt, dat verscheidene diamanten zijn aangetroffen tussen de aan getekende post, die uit het wrak van het verongelukte KL.M.-vliegtuig „Triton" is geborgen. De waarde van de diamanten is niet bekend. Donderdagavond zijn verschei dene tonnen vracht en post uit de „Triton" gehaald. Na een langdurige ziekte is in een ver pleeginrichting te Amsterdam op 86-jarige leeftijd overleden de heer A. D. Loman, in leven onder meer directeur van het Bureau Muziekauteursreeht (Buma) van de oprich ting in 1913 tot zijn pensionnering in het jaar 1932. Hij was de uitvinder van de reflex-camera. In 's Gravenpolder is gearresteerd de aldaar gevestigde notaris M. O. Hij wordt verdacht van onregelmatigheden, gepleegd bij grondtransacties. Op zijn kantoor is een onderzoek ingesteld. Op Nieuw Guinea en in Suriname zal in 1955 een gezondheidscampagne worden uitgevoerd met financiële steun van UNICEF, het kindernoodfonds van de UNO. Het geldt voornamelijk op Nieuw Guinea de bestrijding van framboesia, waaraan naar schatting 50.000 inwoners van Neder lands Nieuw Guinea lijden en die met peni- cilline-injecties gemakkelijk is te genezen. Suriname zal van het fonds een bedrag ont vangen voor de uitvoering van een actie ter bestrijding van tuberculose in Paramaribo en omgeving. Een 17-jarige bouwvakarbeider uit Renkum vond bij graafwerkzaamheden aldaar een drempelmijn. Ondanks waar schuwingen van zijn collega's begon de man het voorwerp te „onderzoeken". De mijn ont plofte en doodde de arbeider. De bekende pianiste Sini van den Brom (mevrouw J. C. van Vught) is met haar echtgenoot en twee kinderen aangekomen in Johannesburg in Zuid-Afrika, waar zij zich blijvend zullen vestigen. Max, een der fraaiste zeeleeuwen van Artis, kampioen schoon springen-zondex*- médaillekast, is overleden. Voor de oppasser, die het dier „van de hoge" heeft leren sprin gen, waarbij de zeeleeuw bovendien de hem toegeworpen vis nog in de vlucht wist te vangen, is het verlies een zware slag, even als trouwens voor Artis en zijn bezoekers, die in de loop der jaren van de fantastische capriolen van Max en zijn familieleden heb ben genoten. HAARLEM EN OMGEVING In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal wordt op Donderdag 23 Sep tember een contactavond gehouden van de Nederlandse Christelijke Blindenbond. De film „Terug naar het licht" zal worden ver toond en een demonstratie wordt gegeven van het Brailleschrift en de Braille-appara- tuur. Ook zal het Bloemendaalse Trio muzi kale medewerking verlenen. Woensdagavond belegt de Vereniging tot Viering van Nationale Dagen „Oud- Schoten" een algemene ledenvergadering in café Kennemerland. Doel is de activiteit van de vereniging te vergroten, waartoe het noodzakelijk is een door de leden gekozen bestuur de taak van het voorlopige te laten overnemen. Vrijdagavond 8 October houdt de Jonge Kerk in de Sionskerk aan de Ekstersti-aat in Oud-Schoten een interkerkelijke zang- dienst. Medewerking verlenen het Leger des Heils en de organist de heer Moorhoff. Ds. Ter Steege uit Santpoort zal de verbinden de tekst spreken. Afdeling Haarlem Vn (Oud-Schoten) van de Party van de Arbeid belegt op Dins dagavond 21 September een bijeenkomst in de zaal van speeltuinvereniging „Vondel kwartier" aan de Vergierdewee. Als snreek- ster zal optreden mevrouw Rita de Bruyn Ou boter. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur af tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts C. Eenhoorn, Bloe- mendaalseweg U, Bloemendaal, telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door dokter R. Holt huis, Rollandslaan 35, Haarlem, tellef. 10367. In hetzelfde tydvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De apothekersdienst voor de apotheken van Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Zater dag 25 September in spoedgevallen verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, telefoon 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-doi-p, telefoon K 2560 —8284.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13