mm Vier ministers belichtten Benelux-aspecten I Eindhoven en Nijmegen ierdachten hun bevrijding Agenda voor Haarlem Kennan wil Bonn buiten pact met wederkerigheid houden Herbewapend souverein Duitsland onder internationale garantie Stille tocht in Arnhem Historische boerderij in Capelle uitgebrand Geen premieverhoging; wel uitbreiding van verstrekkingen Felle brand in Haags „diplomatenkwartier Ju HUKKIo oefmifoumij! IN BARKER'S SNACK BAR Herdenking in Ridderzaal Eigenaar zag „iets" uit passerend vliegtuig vallen Advies Ziekenfondsraad: Meer dan ISO lijders aan paratyphus Vrijheid en gebondenheid der wetenschap Zeldzaam jubileum in de luchtvaart Drie Rotterdammers pleegden meer dan 100 inbraken Onze Puzzle "NEUN Arbeidsinspectie en woning van Brits attaché kregen schade Samenwerking een voorbeeld voor andere landen Voor ruim 14 millioen militaire orders WAT BAKKER BAKT, BAKT BAKKER BEST! t t E Inbrekers gingen even wat gereedschap „lenen" zATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kantoormachinehandel P. HARTuGI Eindhoven herdacht zijn bevrijding met ynenkomsten in de katholieke en de pro- astantse kerken, 's Avonds was er feest- rerlichting in de gehele stad ontstoken en peelde in de zaal van „Katholiek Leven" et Brabants Orkest onder leiding van Hein ïordans onder meer de Negende Symphonie ran Beethoven met medewerking van Cor- ry Bijster, Roos Boelsma, John van Kes- teren, Herman Schey en een koor van 250 Eindhovense zangers en zangeressen. In Nijmegen In het met vlaggen versierde Nijmegen legon de dag met de uitreiking van bevrij- iingspakketten aan honderden oorlogsin- raliden. Om half twaalf werden de burger lijke en militaire autoriteiten onder wie persoonlijke vertegenwoordigers van Chur chill en Eisenhower op het stadhuis ont- angen. Zij ontvingen de historische novelle van de oorlogscorrespondent Eric Baume „Five graves at Nijmegen. Burgemeester Hus- tinx hield een toespraak. Nederlandse, Amerikaanse, Engelse en Canadese bands concerteerden inmiddels voor het stadhuis. De „dropping" van zestig Amerikaanse parachutisten van het Rijnleger in de Ooij- polder kon niet doorgaan vanwege het win derige weer. Daarna werd het „Jan van Hoof"-ver- zetsmonument bij de Waalbrug onthuld gevolgd door een parade. Een groot vuur werk besloot het feest. Pelgrimage in Arnhem In Arnhem is Vrijdagavond ter gelegen heid van Airborne-dag de jaarlijkse stille tocht gehouden naar het herdenkings monument op de Rijnbrug, in de Sep temberdagen van 1944 een der felst om streden punten. In de lange stoet liepen onder meer En gelse deelnemers aan de pelgrimage, para chutisten, groepen van politie, Rode Kruis en verpleegsters, alsook van jeugdorgani saties en padvinders mede. Het monument, omringd door Britse, Poolse en Nederlandse vlaggen, was weldra overdekt met een schat van bloemen. 's Middags was in de Remonstrantse kerk een gebedssamenkomst gehouden, uitgaan de van de Oecumenische Raad. Des avonds bood het provinciaal bestuur de deelnemers aan de pelgrimage een souper aan. Daarna Op het Airborne kerkhof te Oosterbeek werd Vrijdagochtend een plechtige her denkingsdienst gehouden voor de geval lenen tijdens de bevrijding in September 1944. Foto: „The Last Post" klinkt voor de tiende maal over de graven, waarbij de schoolkinderen uit Oosterbeek en omge ving bloemen hebben gelegd. trad het Scapino Ballet op in de Arnhemse stadsschouwburg. Ook bij het Airborne-monument te Heel- sum en in Oosterbeek hebben herdenkingen van de Britse luchtlanding plaats gehad. Dankwoord van Montgomery Gisteravond zond de N.C.R.V. een klank beeld uit onder de titel „voorportaal dei- vrijheid". In dit klankbeeld bracht veld maarschalk Montgomery hulde aan de Nederlanders in het gebied van Arnhem voor de hulp, die zij destijds aan de Britse troepen hebben geboden. „Ook zijn wij u dankbaar, aldus Mont gomery, voor de liefdevolle zorg die u wijdt aan de graven van onze in de strijd geval len soldaten en vliegers". (Van onze correspondent in Washington) Met een zekere haast is het Westen nadat Frankrijk de Europese Verdedigings gemeenschap had verworpen aan het zoeken gegaan naar nieuwe mogelijkheden voor de versterking van West-Europa en voor de bevordering der eenheid in dat ge bied. Die haast is gerechtvaardigd. De uit slag van de verkiezing in Sleeswijk-Hol- slein toont duidelijk aan dat Adenauers koers fel zal worden aangevochten, zodra het de Duitsers blijken zou dat de nauwe samenwerking met het Westen, die Ade nauer voorstaat, geen resultaten opleverde. Vandaar dat steun aan de internationaal- georiënteerde, gematigde elementen in Duitsland met spoed verleend moet worden. Verliezen deze hun invloed, dan moet men zowel een herleving van het Duitse natio nalisme duchten, alsmede de kans op een koehandel tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie. Haast is eveneens gerechtvaardigd om Frankrijk het gevoel te hergeven dat het ondanks veel onvriendelijks dat in de laat ste weken over dit land is gezegd een gewaardeerd en onmisbaar lid blijft van het Westerse bondgenootschap. Dit land dat door eigen actie in een hoek is geraakt, moet daar diplomatiek weer zo spoedig mogelijk worden uitgehaald. In het algemeen gevoelt men er in Washington het meeste voor West-Duits land op te nemen in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie. Het zou echter be denkelijk zijn, indien de diplomaten, die thans naar een oplossing zoeken, zich zou den blindstaren op één mogelijkheid. De starheid, waarmede men jarenlang aan de EVG heeft vastgehouden zonder zelfs maar over alternatieven te willen praten was gevaarlijk. Waarom niet simpel? George F. Kennan, de voormalige Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, die als theoreticus belangrijke invloed heeft ge had op de buitenlandse politiek van Tru man en de zijnen, heeft in het tijdschrift New York Times uiteengezet wat hem de beste oplossing lijkt voor het pro bleem der Duitse herbewapening. Het doel moet zijn, aldus Kennan. in West-Duits land een militaire macht van geallieerde en Duitse troepen te stationneren die de Sovjet-Unie duidelijk zal maken, dat een aanval op West Europa in elk geval geen „wandeling" zou worden. Dat behoeft ech ter niet te betekenen, dat dit militaire ap paraat zo sterk moet zijn, dat het gehele gebied verdedigbaar wordt, laat staan zo sterk, dat een aanval op de Sovjet-Unie zou kunnen worden gedaan. Waarom, zo vraagt Kennan, houden we de zaak voor lopig niet simpel? Het lijkt hem het beste dat de Verenigde Staten met andere landen die mee willen doen de on schendbaarheid van dit herbewapende West-Duitse gebied zullen waarborgen. Die landen zouden moeten verklaren, dat de onafhankelijkheid van West-Duitsland en Berlijn in dit tijdsbestek voor hen een levensbelang is. Schending van dit grond gebied of communistisch-worden van dit deel van Europa, zouden deze mogendhe den niet moeten dulden. Hoewel Kennan met nadruk spreekt van de onafhankelijk heid van West-Duitsland, is hij kennelijk voorstander van beperkingen in de West- Duitse bewapening. Niet in NA V O Het verschil tussen zijn voorstel en de gangbare mening is, dat West-Duitsland niet zou worden opgenomen in een weder kerig bondgenootschap. Een land, dat nog verdeeld is, dat nog moet trachten zijn eenheid te herkrijgen en de vrede te be klinken, kan zijn inziens beter geen plaats hebben in een groot bondgenootschap met wederzijdse verplichtingen als de Atlan tische gemeenschap, Bovendien kan Frankrijk, wanneer het daar niet aan wil, zich afzijdig houden van de garantie aan Duitsland. De Amerikaanse garantie is per slot van rekening de belangrijkste. Het ziet er niet naar uit, dat men Kennan's denkbeelden onmiddellijk in praktijk zal brengen, maar mochten andere pogingen falen, dan heeft men in elk geval een alternatief bij de hand, dat snel verwer kelijkt kan worden, dat praktisch is en betrekkelijk eenvoudig. Gistermiddag omstreeks 12 uur is in Ca pelle aan de IJsel de ruim drie eeuwen oude boerderij „Slotshoeve" afgebrand. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De boerderij en een vrijstaande schuur brandden geheel uit; twee stuks stamboek vee kwamen door verstikking om het leven. De boerderij was sindss 1641 in het bezit van de familie Schenkel. De tegenwoordige eigenaar, de heer M. G. Schenkel, bewoon de haar met zijn vrouw, broer, drie zoons, een dienstbode, en een inwonend echtpaar op leeftijd. Een voorbijganger zag, hoe uit de nok aan de achterzijde van het huis vlammen sloegen. Direct daarna stond de boerderij, die met riet gedekt was, in lichter laaie. Men begon in allerijl het meubilair naar buiten te dragen, doch het grootste deel van de inboedel ging verloren. In de boer derij was een zogenaamde jachtkamer, waarin veel oude voorwerpen waren ge borgen. De eigenaar was verzekerd. De brandweer slaagde er niet in het huis te redden. De eigenaar bevond zich op straat toen de brand uitbrak. Hij vertelde aan de burgemeester van Capelle te heb ben gezien, dat er iets uit een overvliegend vliegtuig was gevallen vlak voordat de brand uitbrak. De politie stelt een onder zoek in. De schade beloopt naar schatting bijna honderdduizend gulden. De Ziekenfondsraad heeft volgens De Gids, het orgaan van het C.N.V., een be langrijk besluit genomen over de hoogte van de ziekenfondspremie voor het jaar 1955 en over de uitbreiding van d'e ver strekkingen ten behoeve van de verplicht verzekerden. Het besluit is in de vorm van een advies ter goedkeuring aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid voorge legd. Er is geadviseerd de premie voor 1955 op 4 percent te houden, ondanks de uit breiding der verstrekkingen en ondanks het feit, dat de huidige nremie onvoldoende is om daaruit de jaarlijkse uitgaven te be kostigen. Maar het kan. dank zij de reserve in het Vereveningsfonds. Over de uitbreiding van de verstrekkin gen is geadviseerd de bijdrage in de kos ten van de sanatorium-verpleging te stel len op 75 percent van de totale verpleeg- kosten. Thans wordt een bijdrage verstrekt van 75 percent der kosten met een maxi mum van 6.per dag; voorts invoering van een vergoeding voor brilleglazen en voor de indirect-verzekerde kinderen van een vergoeding voor brilmonturen; ver strekking van een vergoeding voor gehoor apparaten voor indirect-verzekerde kin deren beneden 16 jaar; en verhoging van het a antal ziekenhuis-verplegingsdagen van 42 tot 66 dagen per geval. Het aantal lijders aan paratyphus in de omgeving van Katwijk aan de Rijn is ge stegen tot 153. In Noordwijk zijn vier ge vallen en in Leiden twee geconstateerd. Nadat de afgelopen dagen al verscheidene patiënten in ziekenhuizen waren opgeno men, zijn gisteren nog 67 zieken naar zie- keninrichtingen vervoerd. De zieken wor den verpleegd in het ziekenhuis Zuidwal, het ziekenhuis St. Joannes de Deo en het kinderziekenhuis in Den Haag en het Dia- conessenhuis in Leiden. Mevrouw Alice Berry, presidente van de wereldbond van plattelandsvrouwen, die van 19 tot 24 September een bezoek aan ons land zal brengen. Zij is afkomstig uit Queensland (Australië), waar zij een grote farm heeft met 9000 schapen en 300 koeien. -O O Koningin bezocht congres in Den Haag Koningin Juliana heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan het congres „Vrij heid en gebondenheid der wetenschap" .in de Haagse Dierentuin. Dit congres is ge organiseerd door het college van rectores magnifici der universiteiten en hogescholen in Nederland. De voorzitter van het congres, prof. dr. A. H. Wagenvoort, verwelkomde de Ko ningin, niet alleen als landsvrouwe maar ook als iemand met diepe belangstelling voor de centrale vraagstelling van dit con gres, waarbij de nadruk valt op de nood zakelijkheid van realisering van het ver antwoordelijkheidsbesef zowel bij de en keling als in de gemeenschap, zowel in de wetenschap als bij haar beoefenaren. „Er is", aldus prof. Wagenvoort, „ook een wetenschap van de verantwoordelijkheid, waarvan de Koningin een dagelijks prac ticum geeft, hoewel zij hierover geen col lege houdt". Jhr. Wittert van Hoogland 25 jaar vlieger, instructeur en organisator De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft haar zilveren mé daille toegekend aan luitenant kolonel jhr. mr. R. W. C. G. A. Wittert van Hoogland voor zijn grote verdiensten voor de lucht vaart. De begiftigde die 48 jaar oud is werd in 1929 bij de Luchtvaartafdeling te Soesterberg tot militair vlieger opgeleid en vervulde daar tot Juni 1938 de functie van instructeur vlieger. In deze periode maakte hij tevens proefvluchten voor de Fokker fabrieken en in 1935 vestigde hij met een Fokker D XVII jager een Nederlands hoog te-record. In 1938 ging hij over naar de KNILM, waar hij tot de Japanse invasie hoofd van de vliegdienst was. Als vrijwilliger bij de militaire lucht vaart hielp hij Indië in de lucht tegen de Japanners te verdedigen. Daarna vervulde hij militaire functies in Amerika en Austra lië, onder andere als commandant van het 18de Nederlandse „squadron". Na de oor log in de Pacific kreeg hij tot taak, het interinsulaire luchtnet in Indonesië weder om op te bouwen. In Juli 1947 repatrieerde hij naar Nederland, waar hij in dienst van de KLM belangrijk werk deed als organi sator van de in 1949 ontstane noodroute AmsterdamDjakartie via Mauritius. In 1949 werd de heer Wittert van Hoogland aangesteld tot hoofd van het hoofdinspec tiebureau der KLM in Den Haag. Hij is thans weer in militaire dienst en comman dant van de vliegbasis Twente in de rang van luitenant-kolonel. Jhr. Wittert van Hoogland heeft meer dan 12000 vlieguren, waarvan 3000 in oor logstijd. Hij vloog meer dan 100 verschil lende vliegtuigtypen van kleine sportvlieg- tuigen tot bommenwerpers en viermotorige verkeerstoestellen. Jhr. Wittert van Hoog land viert vandaag zijn 25-jarig luchtvaart jubileum. De KNWL-médaille zal hem op een nader te bepalen tijdstip plechtig wor den uitgereikt. Voor die rechtbank te Dordrecht hebben drie inbrekers terecht gestaan, die in. de omgeving van Rotterdam meer dan honderd inbraken hadden gepleegd. Er werd zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 53-jarige bouwvakarbeider M. A. J. van der W., vier jaar tegen d'e 32-jarige chauffeur A. van der W., zoon van de. eerste verdachte en vijf jaar tegen de 33- jarige heier F. H. S., allen uit Rotterdam. Ter zitting bekenden zij wat hun ten laste was gelegd. M. van der W. bleek zeventig inbraken te hebben gepleegd. De zoon waren vijf van de twaalf door hem gepleegde inbraken ten laste gelegd. S. had dertig keer een inbraak gepleegd. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat de verdachten totaal voor 40.000 aan geld of goederen hadden ge stolen. Van der W. Sr. had al 22 jaar in de gevangenis doorgebracht, S. ongeveer 11 jaar. ADVERTENTIE Hieronder volgt een vijftal naamkaart jes. Men kent waarschijnlijk het recept. Wanneer men alle letters van ieder kaartje op de juiste wijze rangschikt vindt men vijf beroepen. En dat is dan de op lossing, die u om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f 7.50, f 5.en f 2.50 uiterlijk Dinsdag 17 uur aan een van onze bureaux dient te zenden; in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soen- daplein; of IJmuiden: Kennemerlaan 186. IR. TON B. DE KOE ADEN GERT S. FLEES GRAVE W. O. W. GRACHT VEERE RUDIE C. BUTSCHER GROUW MIN. W. KRACHBEER AKEN Na loting werden de prijzen van onze vorige puzzle gewonnen door: Mevrouw E. Jacques-Van der Mark, Bilderdijkstraat 42, Haarlem (f 7.50); C. P. van der Bosch, J. P. Coenstraat 6, IJmuiden f 5.en A. Porcelijn, Kleverparkweg 120, Haar lem (f 2.50). De oplossing van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. Poeldijk, 6. dop, 7. kip, 9. Ur, 10. gek, 12. nl., 13. Kedoe, 15. Alem, 16. kneu, 17. raket, 19. cl., 21. kar, 22. Lu., 23. Eos, 25. mis, 26. garmond. Verticaal: 1. por, 2. op, 3. leed, 4. ijk, 3. kin, 6. Durance, 8. Plautus, 10. gemak, 11. koker, 13. Ker, 14. ent, 18. kaam, 20. log, 22. lid, 24. sa, 25. Mn. ADVERTENTIE Kv.M«MOEH5TRaaTI09 •HA&BltM TEL 15758 ZATERDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", •N'ederl. Comedie, 8 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „De onder gang van de Titanic", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 u. Frans Hals: „De Gestapo mist één man, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zon der vrijheid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Hans Christian Andersen!', alle '•eeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in de Woestijn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 19 SEPTEMBER Zuiderkapel, Zuiderstraat: L. J. Pasman, 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur. Cul- 'iira: „Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 10.30 uur. Grote Kerk: Bijzondere kerkdienst, 19 uur. Stadsschouwburg: „Kleine kinderen worden groot", Nederl. Comedie, 8 uur. City: «Geneviève", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De ondergang van de Tita nic", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Lido: ••Paljas", 18 jaar, 11 uur. „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: ■•De Gestapo mist één man, 14 jaar, 2, 4.30, 1 en 9.15 uur. Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 laar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrijheid", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in de Woestijn", 14 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 20 SEPTEMBER Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van De Grotere Wereld". 8 uur. Begijnhofkapel: Hedmann Zeiss Comité, 8 uur. Brinkmann: Studievereniging voor Psychical Research, 8 uur. Concertgebouw: Modeshow t. b. v. stichting Pelita, 2 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: «Twee stuivers hoop", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: "The Robe", alle leeft., 1,30, 4, 6.40 en 9.15 uur, Frans Hals: „De Gestapo mist één man, H jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meisjes slaapzaal", 18 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrijheid", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Chris tian Andersen", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur, Roxy: „Rancho Notorious", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Daarna weer gauw terug naar hun eerste „kraak" Naar uit het onderzoek is gebleken, zijn die vermoedelijke daders van de inbraak bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Apeldoorn, de 24-jarige Amster dammer H. K. en de 25-jarige Apeldoor- ner J. W. B., die onlangs werden aange houden, zeer brutaal te werk gegaan. Vol gens de politie kwamen zij, toen zij het gebouw van Sociale Zaken waren binnen gedrongen, tot de ontdekking dat er meer gereedschap nodig was om de brandkast te forceren. Rustig hebben zij het gebouw toen verlaten om in te breken bij de vroe gere patroon van de Apeldoorner, waar zij het nodige gereedschap wegnamen. Hier mee gewapend trok het tweetal opnieuw naar Sociale Zaken, waar zij de brandkast forceerden en een bedrag van ongeveer 1300 weghaalden. Het „geleende" gereed schap hebben zij hierna weer teruggebracht naar de werkplaats van de ex-patroon van B. Een korte, doch felle brand heeft van nacht omstreeks twaalf uur de bovenver dieping en de zolder van een twee eeuwen oud patriciërshuis aan de Lange Voorhout 27 in Den Haag in de as gelegd. Het pand grenst aan de ene kant aan een schoon heidssalon, aan de andere zijde aan een gebouw van de Britse ambassade, waarin de bureaux van verschillende attaché's ge vestigd zijn. Twee agenten ontdekten de brand en alarmeerden de brandweer, die met groot materiaal uitrukte. Na een half uur had de brandweer het vuur gelocali- seerd. Toen echter waren behalve de zol der, drie kamers van de bovenverdieping en een keuken geheel uitgebrand. De eerste étage en de grondverdieping kregen veel waterschade. Op de eerste en tweede verdieping van het gebouw zijn de kantoren van de Ar beidsinspectie gevestigd, op de eerste ver dieping zetelt bovendien de Raad van Be roep voor de Directe Belastingen. Veel archieven, die op de tweede étage waren ondergebracht, zijn een prooi van het vuur geworden. Vrijwel niets van de De benedenverdieping was als woonhuis De benedenverdieping wasa ls woonhuis in gebruik bij de heer G. Kirk, handels attaché van de Britse ambassade, die nog maar enkele maanden in ons land werk zaam is. Mr. Kirk vertoeft thans in Enge land, terwijl zijn echtgenote in Frankrijk verblijft. Nadat de afzonderlijke voordeur van dit woonhuis was opengebroken, heeft men in -'Wijl de inventaris in veiligheid gebracht het neerstromende water. v.- oorzaak van de brand is nog niet be kend. De nablussing duurde nog vele uren. In de Ridderzaal in Den Haag is gisteren een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het feit dat tien jaar geleden in Lon den de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse douane-overeenkomst werd ondertekend. In een rede sprak minister-president d r. W. D r e e s zijn erkentelijkheid uit je gens de staatslieden, die toen de durf en het initiatief toonden om de Benelux-con- ceptie naar voren te brengen. De drie on dertekenaars van de douane-overeenkomst, Spaak, Bech en Van Klef fens, hebben een vooruitziende blik getoond, zei dr. Drees. „In die moeilijke oorlogsjaren hadden zij het oog reeds gericht op de na-oorlogse toekomst en legden zij de eerste stenen voor een sterkere eenheid van Europa, wel ke wij thans zo moeizaam aan het opbou wen zijn. Deze grote gedachte werd door hen begrepen en zij wezen de weg voor het eerste bescheiden begin. Zij zagen de mo gelijkheid, dat de drie kleine landen in West-Europa, die in het verre verleden als de Verenigde Nederlanden een politiek ge heel vormden, doch sindsdien uiteen ge gaan waren, opnieuw tot elkaar gebracht werden, deze keer niet in een politiek, maar in een economisch verband. De Benelux is thans een realiteit geworden, welke alge meen aanvaard is. Haar betekenis beperkt zich niet tot het louter economische. Ook op cultureel en politiek gebied heeft de Be- nelux-samenwerking' grote waarde. Het welslagen van deze integratie-poging op beperkt terrein toont aan, dat samenwer king mogelijk is en een voorbeeld kan zyn voor andere landen". Dr. Drees gaf hierna het woord aan de ministers van Economische Zaken van Bel gië, Luxemburg en Nederland, die ieder een aspect van de Benelux-gedachte be lichtten. De Belgische minister de heer Jean R e y betoogde onder meer. dat als de gro te verschillen tussen de economieën en de lonen in België en Nederland niet worden weggenomen, het moeilijk zal zijn de eco nomische unie te verwezenlijken. Voorts was de heer Rey van mening, dat een werkelijke integratie een hoge autori teit veronderstelt, een supra-nationaal or gaan ter oplossing van de problemen, en een gerechtshof. Een interparlementaire raad zou hier toe veel kunnen bijdragen. De Luxemburgse minister de heer R a s- quin zei over de gedachte van zijn Bel gische collega met betrekking tot een hoge autoriteit, dat er van Luxemburgse zijde wellicht geen reserve zal bestaan. Hij vroeg zich echter af of een hoge autoriteit nodig is, denkende aan de gang van zaken van het ogenblik en aan de ervaringen, die men met de hoge autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap heeft. De Nederlandse minister prof. dr. J. Z ij 1 s t r a zei met belangstelling te heb ben geluisterd naar zijn Luxemburgse en Belgische collega's en uit hun woorden duidelijk te hebben beluisterd, dat er in feite zoveel is dat de drie landen met elkaar verbindt en zo weinig dat hen scheidt. Het betekent, dat men zich aan beide zijden van de grenzen bewust is van een verbondenheid, die terecht als de beste waarborg mag worden beschouwd voor de duurzaamheid van de samenwerking die de drie landen nastreven. „Sprekend van de lage landen bij de zee, denkt men vaak aan drie kleine zwakke landen die geen gewicht in de internatio nale schaal kunnen leggen.. Zij zijn de grootste handelsmogendheden ter wereld. Wanneer men haar invloed ten aanzien van verkeer en scheepvaart mede in de be schouwing trekt, is haar plaats nog aan zienlijk belangrijker dan wanneer men al leen let op het volume van de handel. Zij neemt bovendien mede door deze economi sche kracht in het politieke beeld van de internationale betrekkingen een niet te verwaarlozen plaats in". ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL.13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAMTEL. 717162 De aanschaffingsdiensten van de minis teries van Oorlog en Marine hebben con tracten gesloten met Nederlandse en bui tenlandse ondernemingen voor een bedrag van f 14.547.170,53. Hierbij is een order van f 3.873.929,32 voor de N.V. Polynorm (aanhangwagens); f 1.161.050,40 voor de N.V. Van der Bos te Den Haag (terreinkettingen); f 900.000 voor R. S. Stokvis en Zn., Rotterdam (uit rusting en gereedschappen); f 118.162 en f 56.764 voor Aviolanda te Papendrecht, voor ondei-houd van Catalina's F-217 en Firefly's P-31; en f 260.000 voor de fa. H. Van Heeswijk te Best voor de bouw van legeringsruimten voor officieren op het vliegveld Soesterberg. ADVERTENTIE LAAAAAAAAAAAAAAAAi DAAR moet U zijn, want SPECIALITEITEN: LOEMPIA'S 50 ct. NASI GORENG SCHOTELS 150 ct. DIVERSE SALADES vanaf 45 ct. Geopend van 's middags 5 uur tot 's nachts 1 uur. Rijksstraatweg 258 t.o. Haarlem-terrein - Haarlem-Noord YYYYYYYVYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYfY Schoterweg 122 - Haarlem - Tel. 126811 TEL.- EN REKENMACHINES

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5