MOORD PORSELEIN Anti-Vivisectie Stichting wenst doeltreffende dierenwet Willem van Iependaal sprak op ouderavond „Vondelkwartier" .Clowntje Riek Kerkdiensten Onderzoek wijst uit: niet alle proeven ten dienste van de gezondheid van de mens Marinus Adam leidde Russisch concert Minister Piccioni zou zijn afgetreden Ere-doctoraat voor Eduard van Beinum ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD DPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Niet alleen voor de gezondheid Dierenpensions Courses op Prinsjesdag PRAKTIJKEXAMEN RESA - HILVERSUM „Beroepsvoetbal in België is zeker mogelijk" Nederlandse athleten naar Roemenië Zó boeiend is nu PANORAMA Voor de kinderen Heringa Wathrich FEUILLETON EN door Gordon Folk De Anti-Vivisectie-Stichting te Den Haag: organiseert op Dinsdagavond 21 Sep tember in hotel „De Leeuwerik" een propaganda-avond. Het programma vermeldt een lezing met films door mejuffrouw mr. M. Stuart, presidente van de stichting en de heer W. Groen, propagandachef. Zij zullen op deze avond het publiek voor lichten omtrent het wezen van de vivisectie en de aard en de omvang ervan in Nederland. Tevens zullen zij het onderwerp bespreken: „Zijn wrede proeven op weerloze dieren geoorloofd en hebben deze onderzoekingen enig nut?" Tijdens een persconferentie hebben deze beide vurige tegenstanders van vivisectie (het nemen van proeven op levende dieren met wetenschappelijke doeleinden) een beeld gegeven van de vivisectie, zoals die in Nederland en het buitenland wordt be dreven. Zij vertelden, dat ieder jaar twin tig millioen weerloze dieren door vivisectie sterven. Het „grote publiek" weet dit niet, en aangezien niet iedere dierenbeschermer tegen vivisectie is, achten de anti-vivisec- tionisten zich de meest consequente die renbeschermers. Wanneer namelijk ie mand -en dat is heus niet een enkeling zich kant tegen de vivisectie, aangezien het volgens zijn zeggen niet aangaat, weerloze dieren met opzet te laten lijden, dan treedt men hem tegemoet met het zogenaamde noodzakelijkheidsmotief. Men geeft hem dan te verstaan, dat men voor de gezondheid van de mensen toch be ter op dieren proeven kan nemen dan op mensen. En inderdaad zou dit argument tot op zekere hoogte steekhoudend kunnen zijn. Nu kan men zich evenwel afvragen: „Hebben nu werkelijk alle experimenten met vivisectie te maken met de gezond heid van de mensen?" Om een antwoord op deze vraag te vinden hebben mejuf frouw Stuart en de heer Groen in de af gelopen drie jaar een onderzoek ingesteld Het zevende Zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, ge dirigeerd door Marinus Adam, begon met een stemmige herdenking van de hoofd bestuurder van de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond M. Kistemaker, die als slachtoffer van een ongeval dezer dagen overleed. £>e heer B. J. Thijssen sprak enige gepaste woorden en het strijkorkest speelde „in memoriam" het Air uit de Suite in D van Bach. Adam had voor deze avond een keuze gemaakt van composities uit de periode van hoogbloei van de Russische romantiek. Zo kregen wij eerst te horen de ouver ture tot de opera ..Prins Igor" van Alexan der Borodien, een van de Vijf van het zogenaamde „machtige hoopje". Hierna kreeg Tsjaikofsky een beurt en wel met het fameuze eerste Pianoconcert in bes. Als soliste in dit brillante successtuk werkte de Amerikaans-Hongaarse pianiste Margot Pinter mee. Zij toonde een opval lende technische vaardigheid en een ruim voldoende spierkracht om Tsjaikofsky's werk te dienen, benevens een veilig con centratievermogen voor wat haar eigen partij betrof. Doch hiermee zijn dan ook al haar kwaliteiten opgesomd. Want ver der misten wij klankevenwicht, vermo gen om de toon te laten zingen en gees telijke lenigheid, die men zin voor musi ceren zou kunnen noemen. Geen wonder dat ook het orkest niet tot een fijne af werking kwam, toen het geen contact kon krijgen met dit sfeerloze spel. Niet temin kwam het publiek onder de sug gestie van haar technische prestatie. Het gunde haar een langdurig applaus. Het orkest kwam na de pabze goed op dreef bij de vertolking van Liadows „Acht Russische volksmelodieën". Het was een genot te luisteren naar deze fraai opgezette en kleurig geïnstrumen teerde volkswijzen. Tot slot dirigeerde Adam het meesterlijke „Capriccio Espag- nol" van Rihmsky Korsakoff, de grote gang maker in de stuwkracht van de Russische „Vijf", die evenals zijn bentgenoten als amateur begon en later zo eerlijk was te bekennen dat hij, toen hij tot directeur benoemd werd van het conservatorium van St. Petersburg, niet eens het onder scheid kende tussen een kwartsext-accoord en een sext-accoord. Maar de essentie van de muziek was hem stellig niet vreemd en wat hij toen aan schoolse kennis te kort schoot, heeft hij zich zodanig weten eigen te maken, dat hij later de meest technisch onderlegde geacht werd van zijn groep. Bovendien heeft hij op orchestraal gebied een rol vervuld, gelijkwaardig aan die van Berlioz in Frankrijk. Zijn „Spaans Capriccio" is er 't getuigenis'van. Dit rhapsodische werk heeft alleen reeds in zijn klankcomplexen een originaliteit, die het tot een meesterwerk maakt. En afgezien van dit uiterlijke kleed, is het een in hoge mate boeiende en meeslepen de bewerking van authentieke gegevens. Het werk genoot een brillante uitvoe ring. JOS. DE KLERK naar de aard en de omvang van de vivi sectie in Nederland en dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de proeven niet altijd be trekking hebben op de gezondheid van de mens. Een enorm groot aantal proefdieren wordt ook opgeofferd aan zuiver econo mische doeleinden, zoals de bloembollen cultuur, bestrijding van plantenziekten en aan methoden, om het vee en pluimvee vet te mesten of aan exporteisen van var kens te voldoen. Wat het buitenland be treft: daar roept men ook de vivisectie te hulp bij bijvoorbeeld het verven van bont en het kleuren van behangselpapier. Ook neemt men proeven op vogels, waarvan men hetzij de linker-, hetzij de rechter helft van de hersenen wegneemt, teneinde er achter te komen, waar de „trek" zit Steeds opnieuw worden deze proeven ge nomen, doch tot op heden zonder veel resultaat. Waar komen de dieren, die voor vivisec tie worden gebruikt, vandaan? Het is ge bleken, dat de pharmaceutische industrie de dieren zelf fokt. Zij worden op perfecte wijze ondergebracht en ook de voeding is uitstekend. Met de laboratoria van universiteiten en academische ziekenhuizen is het anders gesteld: de dieren komen er meestal binnen via zogenaamde dierenpensions, waarvan de houders in werkelijkheid dierenleve- ranciers zijn. Het komt namelijk maar al te vaak voor, aldus de heer Groen, dat eigenaars van zaken, waar men „overtollige huisdieren pijnloos kan laten afmaken", de ontvangen dieren aan de laboratoria leveren, waar ze uiteindelijk op de vivi sectietafel belanden. In de ziekenhuizen zelf worden zij meestal op weinig fraaie wijze ondergebracht. Waar blijft een die renwet, die aan deze publieke zwendel een einde maakt?", zo vraagt de heer Groen zich af. Engeland kent sinds 1876 een aparte anti-vivisectiewet, volgens welke men toe stemming moet hebben om vivisectie te mogen toepassen. In deze wet is ook ge regeld het aantal keren, dat men aldus te werk mag gaan, er wordt verdoving van de dieren geëist en bovendien is vastge steld, dat men de dieren, wanneer zij er door de vivisectie slecht aan toe zijn, moet afmaken. Het Engelse ministerie van Bin nenlandse Zaken houdt toezicht op de na leving van deze wetsbepalingen. Nederland beschikt nog steeds niet over een doeltreffende dierenwet. laat staan, dat men op dit ogenblik wettelijk een halt kan toeroepen aan het nodeloos onderwerpen van dieren aan verbrandings-, bevrie- zings-, prik- en gifgasproeven. Inderdaad nodeloos, want volgens de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is een beperking van het „proefdierengebruik" van negentig tot vijf ennegentig percent mogelijk, zonder dat het wetenschappelijk onderzoek daardoor schade zal lijden. De Anti-Vivisectie-Stichting wenst der halve een doeltreffende dierenwet in Ne derland, waarbij 't vraagstuk van de vivi sectie geregeld wordt en controle gewaar borgd is. Bovendien wenst zij een leerstoel aan een der universiteiten voor vivisectie- vrije geneeskunst. Zij wil daarmee aan tonen, dat het ook anders kan. Op Dinsdag (Prinsjesdag), 21 September zal op Duindigt een renmeeting worden ge houden. Vijf rennen bestaande uit het kampioen schap der merriën, een ren voor twee-jarige volbloeds, alsmede drie handicaps zullen worden gelopen. Aan dit programma wordt toegevoegd een serie-draverij (twee series plus finale) en een prijzendraverij. ADVERTENTIE Boekh, Ned, Fr, Duits, Eng, en Spaans De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) Scheidsrechter Bauwens: Alhoewel nog geen pogingen zijn onder nomen om op voorbeeld van Nederland ook in België een beroepsvoetbalbond op te rich ten is de kwestie van het professionalisme er toch een actueel onderwerp geworden. De scheidsrechter Bauwens heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat België be staansmogelijkheden biedt voor twaalf be roepsclubs. Hij gelooft, dat Brussel en Ant werpen elk drie van dergelijke clubs zou kunnen „onderhouden" en dat er voorts plaats is voor beroepsclubs in Luik, Gent, Mechelen, Charleroi en nog enkele andere steden. De grote vraag is of ingeval van invoering van het beroepsvoetbal de bestaande grote verenigingen daarop zullen moeten over schakelen dan wel dat geheel nieuwe be roepsclubs moeten worden opgericht. Voor de deelneming aan de internationale athletiekkampioenschappen van Roemenië, die gehouden worden op 24, 25 en 26 Septem ber in Boekarest, wordt de volgende Ne derlandse ploeg afgevaardigd: Dames, 110 en 200 meter: Dicky van Dijk (Sagitta). Heren, 100 en 200 meter: Aret (DOS). 400 meter horden: Speerstra (DOS). 110 meter horden: Nederland (ALO). Vèrspringen: Visser (AAC). Hoogspringen: Visser (AAC) en Neder- hand (ALO). Marathonloop: Van der Zande (Olym- pia 47). De leider van het team is Frits de Ruyter, masseur is de heer J. H. van Vliet. ADVERTENTIE ROME (Un. Press) De Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, de 62- jarige Attilio Piccioni, heeft besioten uit het kabinet te treden, omdat zajm zoon Piero genoemd wordt als een van de hoofd figuren in het Italiaanse „schandaal van de eeuw", hetwelk de dOod van de jonge Wilma Montesi tot gevolg zou hebben ge had en waarbij tal van vooraanstaande persoonlijkheden betrokken heten te zijn. Gezaghebbende politieke kringen zeidien echter, dat minister Piccioni, die gisteren niet op zijn bureau is verschenen, reeds een brief aan premier Mario Sceltoa heeft gestuurd, waarin hij verzoekt hem ontslag te verlenen. Er was hiervan geen officiële bevestiging te verkrijgen, maar in Italië is men er algemeen van overtuigd, dat Pic cioni zal heengaan. „Taal, volkstaal en volkshumor" heette de luchtige causerie die Willem van Iepen- daal gisteravond in het clubhuis van speel tuinvereniging „Vondelkwartier" in Oud- Schoten hield. Deze avond was inleiding tot vele bijeenkomsten, die de winterwerk commissie van de vereniging zal beleggen. De aanwezigen waren nagenoeg allemaal ouders van de jonge leden. Van Iependaal ving zijn populaire taai-beschouwing dan ook aan met het kind en zijn spreken in alle ontwikkelingsfasen. Via de eerste kreet, het „brabbelen" en later „krompra ten" waaraan de ouders ten onrechte mee gaan doen raakt de jonge mens tenslotte tot het geheel van handelingen dat het spreken omvat: ogen, mond en gebaren vormen de al dan niet uitgespro ken taal. Het oog neemt de waarschu wende blik waarmee een moeder haar zoontje iets verbiedt. En het middel dat de met weinig taalmiddelen gezegende neger stammen gebruiken om hun emoties onder Avoorden te brengen, de dans, zien wij ook door kleuters uitgeoefend, wanneer zij erg verheugd of verrast zijn. Waarom vloekt uw kind soms?, vroeg de schrijver, die verklaarde dat het heus geen ingeboren slechte neiging was, die hem tot het zeggen van niet-begrepen en ergens opgevangen woorden verleidde. Het zit in de alliteratie die de meeste van die spontane reacties bezitten. Die heeft het kind nodig voor zijn vocale ontwikkeling; de zin van het gezegde ontgaat hem na tuurlijk. De heer Van Iependaal wees er op dat slechts het volk in zijn meest tragische situaties taal schept. De beschaafde spraak heeft daar geen gelegenheid voor, aldus spreker, maar neemt nu en dan een woord uit het bargoens over. Het woord rodde len is zuivere volkstaal. Als laatste punt van zijn causerie be lichtte de schrijver van Polletje Piekhaar en De Lijmkit de humor in verschillende uitingen. Achter elke lach schuilt een traan, want humor is in wezen tragisch; bijzonder goed komt dit tot uiting in de cynische, dikwijls soldaten-humor, de galgenhumor en de grapjes die onder de zeelieden bestaan. De heer Krubbe, een der leiders van de winterclubjes van Vondelkwartier, ver telde hierna iets over doel en hernieuwd streven van de vereniging. Hij wees op de uitbreiding van het aantal cursussen, dat voor jongens en meisjes tekenen, boetse ren. schaken en wandelen omvat, en vroeg medewerking van alle ouders door hun voortdurende belangstelling het werk ook bij de jeugd populair te laten blijven. Lei ders en leidsters kan men, hoewel velen zich regelmatig beschikbaar stellen, oesr gebruiken. Zaterdag 25 dezer houdt Vondelkwartier weer een appèl, waarop uitvoerige inlich tingen worden verstrekt. Ter gelegenheid van de lournée van het Concertgebouw Orkest door Amerika zal de Rutgers University te New Brunswick Eduard van Beinum het ere-doctoraat in de muziek aanbieden. Deze onderscheiding is eerder ten deel gevallen aan Serge Koussewitzky. Het Con certgebouw Orkest treedt op 14 October te New BrunsAvick op. Toen begon de voorstelling... Terwijl de muziek speelde, kwamen er enkele clowns de arena binnengebuiteld, raar toegetakeld met koddige pakjes en grote schoenen aan. Ze maakten allerlei gekke buitelingen en vertelden de zotste grapjes, die de mensen deden schateren. Maar ze vertoonden ook allerlei kunsten, die heus zo gemakkelijk niet waren; al deden ze dwaas, ze sprongen toch maar knap over hoge hekken en door hoepels. Ze deden wel net, of ze struikelden, maar dan buitelden ze zo leuk over hun hoofd, dat je 't ze niet gemakkelijk nagedaan zou hebben! De jongens genoten en schaterden om dat malle gedoe. Toen kwam er een clown, die op een hoge stang met één wieltje eronder de arena rond fietste, met de malste bewegingenNu en dan gaf hij een schreeuw en zwaaide angstig met zijn armen, omdat hij van het hoge ding dreigde te vallen; maar dan wist hij zich toch weer overeind te houden „Owowoooo!lek haast fallen!", riep hij dan, en de mensen lachten. Maar toen, opeens, viel hij werkelijk; en hij plofte pardoes in een grote teil met water ZONDAG 19 SEPTEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. J. C. J. Dijkstra, van Rotterdam. Dienst uitg. v. Bijzonder Kerkewerk. Vooraf zangdienst van 6.457 u. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. C. de Ru, van Zandvoort. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. P. J. Mackaaij, van Oegstgeest. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. S. H. J. Voors. Ba- kenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.30: Jeugd dienst. Ds. G. Lans, van Amsterdam-W. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. G. Koch. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kinderkerk. Dhr. Burger. 10.45: Ds. H. Vis ser, van Overveen. Diaconcssenhuis, Haze paterslaan 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw, van Overveen. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstr. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Smalen. West, Leidsestraat 10: Wika J. J. Leopold-Timmer. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. P. Arnold, van Nuenen. Eglise Wallonne 10.30 h.: Service a l'eglise, présidé par le Pasteur J. F. Bau- draz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk 21 Sept. 20 Uhr: Gemeindeabend. Church of England, Kinderhuissingel. Evening Ser vice 3 p. m. H. Communion 4 p. m. Alle- Dag-Kerk, Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broe derkerk. Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. Bartlema. Stads Evang., Lange Herenstraat 6. 10: Br. W. Akse, Beverwijk. 7: Br. J. F. Snoeks, Haarlem. Woensdag 8: Br. F. L. Visscher, Haarlem. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haarlem. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. L. J. Pasman. Za terdag 7.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef bij het Houtplein. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven. Maranatha-lezing. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool en jeugd dienst. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. O. R. G. Centrum, Westerhout- park 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff, H. Doop. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugdgebouw Schoterweg hoek Pijnboom- straat. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. A. Brouwer, van Barneveld. Lyceum-Aula, ingang van Mer- lenstraat. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. C. Goe man. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125 10: Ds. A. Brouwer. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Gerform. Gemeente, Ridder straat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. van Gilst. Geref. Gemeente, Lange Mar- garethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud- Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. E. den Marchie van Voorthuysen uit Leersum. Oud.-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Ge meente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamen komst. Dinsdag 8: Bijbellezing en bidstond. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zater dag. Interkerkelijke openlucht-samenkom sten. 4: v. Zeggelenplein. 7.30: Dreef. Zon dag 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst op de Ged. Oude Gracht. 7: Verlos singssamenkomst. De samenkomsten staan onder leiding van Luit. Ds. A. G. de Klark. Dinsdag 2.30: Gezinsbondsamenkomst. Iedere Zondag kindersamenkomsten om 12 uur. leidster van de jeugd M. Bruis. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Bijzon dere samenkomst met medew. van het Zangkoor „Glorieklanken". 10: Zondags school „De Goede Herder". 7.30: Jeugddienst met medew. jeugdclub „Gideon". Woensdag- 2.30: Zusterkring. Donderdag 7.45: Gebeds ure. Vrijdag 7.30: Jeugdavond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samen komst (Broodbreken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: H. T. W. Meijer. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Tempeliersstraat 55 rd. 3: Sa menkomst. le en 3e Zondag H. Avondmaal. Woensdag 7.30: Bidstond. Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeente Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Christian Science, Jansstr. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens- dag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen. komst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. j' G. de Jong Hzn. Warmond. Gemeenet Gods, 10: Cultureel geb. IJmui. den. 7.30: Parklaan 21, H'lem. Samenkom, sten. Volle Evangelie Gemeente, Paul Kru. gerstraat 36. 10: Officiële opening van onze Kapel. Versch. sprekers. 12: Zondagsschool voor kinderen tot 12 jaar. 7: Opwekking- dienst. Versch. sprekers. Donderdag 8: Ge bedssamenkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed, Zondag. 10: Ds. J. Heidinga. 7: Dr. M. var. der Voet, Afscheid. Immanuëlkerk 10: Dr. M. van der Voet. Afscheid. Ned. Prot. Bond Berkensfraat 10. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Samenwerkende Kleinere Kerken, Kapel Sionskerk. 19.15: Ds. S. M. A. Daal der. Stichting „Petra", Kapel (einde Mina hassastraat). Woensdag 8: „Ken uw Biibel" cursus. 4e les o. 1. v. L. G. Sussenbach. Geref, Kerk. Klopnersingelkerk, Kloppersinge' 55—57. 8.30: Ds. P. de Ruig, H. Avondmaal 10.30: Ds. E. Zijlstra. H. Avondmaal. 5: T)s E. Zijlstra, van Aerdenhout. Sionskerk, Ek- sterstraat. 8.45: Ds. J. H. Telkanm 3.30: Ds P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10.30: Ds. J. H. Telkamp. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4 in de poor Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang Haar lem-Noord. Zondag 10: Heiligingssamen komst. 12: Zondagsschool. 7: Openluchtsa- menkomst Soendanlein. 8: Verlossingssamen komst. Maandag 7: Straatzang Bloemendaa Spoorweg. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamen komst. Woensdag 2, 3.30 en 5: Jeugdont- spanningssamenkomsten. Donderdag 8: Bid stond voor Jubileumactie. Leiders: Kapiteins Joh. C. en A. van Huizen-van Ede. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhe'minaplein. 10: Ds. J. Bronsgeesi, Haarlem. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds van Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum, 10.45: Ds. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. preó Den Haag. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10 Ds. H. Voors. beroepen pred. te Australië Doopsgez. Kring, Foyer van het Minerv: Theater, Binnenweg. 10.30: Ds. C. Souten dijk. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Samenkomst Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. C. Goemaj 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Ds. L Hoorweg 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. J. J. Verleur. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.3( Ds. J. E. Drost. 10.30: Zondagsschool. Tyo E van Eegheninstituut, van Lennepwet Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. W. F Golterman. Dg., Amsterdam. BENNEBRÖEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H. S. J. Kalf. 7: Ds. A. P. v. d. Haas, Oegst geest. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 es 10.30: Ds. R. van der Mast. 19: Ds. R. va: der Mast, H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel 12 jaar in Maranatha. 11.45: Zondagsschool. 5 e: 6 jaar Kleuterschool Boslaan. 7—12 j. Jeugd huis en Maranatha. Ned. Prot. Bond. Pot gieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hv A'dam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. H. Buitink, v. A'dam. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J H. Bavinck, van Baarn. 12.45: Radio-uitzending afscheidspredicatii Ds. A. M. Boeyinga. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus. 10.15: Zondagsschool Juliana- kwartier, Kon. Wilhelminaschool. Domp- vloedslaan. 1213 Zondagsschool Ramplaan. kwartier, Beatrixschool en Irene. Gerei Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Brouwer. 17: Ds. Knottnerus. Ned. Prol Bond 10: Mej, A. J. L. Bouwmeester. Chr Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 17.30: Ds. Floor uit Nieuw Vennep. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.3! Vic. L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Gerei Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 Ds. F. Don van Middelburg. 6.30: Ds. F Brouwer, van Hillegom. Abbenes 9.30: Ds M. C. Don. 6.30: Ds. F. Don. Bethelkapel. 10 Ds. J. F. van Duyne, van Amsterdam. 7: D: Y. Alkema, van Amsterdam. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: D: J. C. Salverda, H. Doop. 7: Ds. D. ter Steeg van Santpoort. Jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. H. A. Wiersinga. van Baarn SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorp: kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, Gezinsdiensl „De Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. „De Kapel 7: Ds. S. S. M. Aertsen, Amsterdam-West SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West Sionskerk. 10.30: Ds. I. Voorsteegh, v. 's Gra- venhage. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Dhr. F. Schmidt 10.30: Ds. F. R. A. Henkels, van Heemstede 7: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraa 15. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bentveld Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. df Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: Mej. J. E. C. Kunne LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C Jongeboer. 7: Ds. van Duikeren, van Am sterdam, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5' Ds, K, Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 1: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. T. de Jong van Kralingseveer. Christ. Geref. Kerk. en 4: Ds. H. W. Eerland. 29) „Hoogstwaarschijnlijk niet. Mijn vader heeft hem ook laten staan en de wortels moeten onder de hele kamer zitten, zodat het onwaarschijnlijk liikt dat we daar er gens iets zullen vinden. Nee, het is echt alleen omdat we meer slaapgelegenheid no dig hebben, dat we dat karweitje moeten aanpakken. Ondertussen blijf ik in het stro slapen. Ik heb wel op ergere plaatsen ge legen". „Dat zal wel, toen je krijgsgevangene was. Dat moet wel erg geweest zijn, is het niet?" „Och, er waren ook wel eens vermake lijke ogenblikken", maakte Bill zich van het onderwerp af. Bill stond op. „En nu naar bed, Maureen. Je hebt het nodig. Dat is geen verzoek maar een bevel, en ik voer hier het com mando". „Orders zullen worden uitgevoerd, com mandant. Welterusten Bill, en bedankt voor alles". „Bedanken hoor ik te doen, Maureen. Ik denk niet dat ik tegen de moeilijkheden opgewassen zou zijn geweest als jij niet gekomen was. Ik geloof dat je precies op het goede ogenblik kwam". „Blij dat te horen", glimlachte ze. „Pas maar goed op vannacht. Ik hoop dat het rustig zal blijven". Bill waakte die nacht niet alleen over een eiland met verborgen schatten, maar ook over het meisje, dat hem op het juiste moment te hulp was gekomen. Tot gisteren had hij alleen maar voor zichzelf gewerkt. Het was een nieuwe en aangename gewaarwording, nu ook voor een ander te moeten zorgen. HOOFDSTUK XI Adderkop Ongeveer een week na zijn tocht naar Lobsterpot vond mijnheer Lamb in de Ad miral Hawkins een briefje op zijn ontbijt tafel. Hij herkende de hand, die de brief geadresseerd had, niet. De inhoud bleek kort te zijn. Geachte mijnheer Lamb, Indien u gelegenheid hebt zou ik u graag vanochtend om elf uur even spreken op Adderkop. Het gaat over iets belangrijks. W.M. „W. M.?", William Macavoy natuurlijk. De boodschap was waarschijnlijk door Pol den gebracht vannacht, toen hij terugkwam van de visserij. Maar waarom zou Macavoy hem gevraagd, hebben, naar Adderkop te komen? Waarom ellkaar niet gewoon in Admiral Hawkins ontmoet? Maar het stond er toch duidelijk. Er zou wel een goede reden voor zijn. Penrose vertelde, dat de brief 's ochtends in de bus gevonden was. Lamb realiseerde zich nauwelijks wat hij at als ontbijt. Voortdu rend waren zijn gedachten bij het pro bleem, wat er aan de hand zou zijn. Zou Macavoy het porselein gevonden hebben? Kon dat verklaren, waarom hij zo'n afge legen plaats uitgekozen had voor het ge sprek? Wilde hij helemaal zeker zijn dat niemand hen afluisterde? Hij wilde na tuurlijk ook graag weten, of Lamb al iets van Ferroni en Wax gemerkt had. Over twee uur zou hij weten wat voor belangrijke nieuwe ontwikkelingen er wa ren. Sinds het gesprek met Macavoy had Lamb voortdurend geleefd in een stem ming van angst en vrees, onzekerheid en twijfel. Niet alleen had het bezoek aan het eiland hem niet gebracht wat hij er van had gehoopt, maar bovendien was het re sultaat geweest, dat een gefingeerde lading porselein naar een museum was gebracht, waardoor de kans bestond dat Ferroni en Wax het eiland de rug zouden toekeren en dat Lamb hen nooit meer te pakken kon krijgen. Keer op keer had hij overwogen, of hij niet op de één of andere manier Ferroni kon laten weten, dat die versche ping een rookgordijn was geweest. Maar hij besefte ook, dat Ferroni dan wel door zou hebben, dat Lamb hier achter zat. Dat betekende tevens, dat Lamb op de loer lag om hem in een val te laten lopen. Lamb zag van dat denkbeeld af en trachtte steeds opnieuw middelen te vin den waarmee hij Ferroni krijgen kon waar hij wilde: in de beklaagdenbank en later op het schavot. Daar leefde hij voor. Hij snakte haar wraak, zoals een dorstende in de woestijn snakt naar water: bereid om er alles voor te geven, aan niets anders meer denkend. Hij had geen enkele inte resse meer voor het porselein, behalve als lokaas voor de schurken. En hij was er bovendien helemaal niet van overtuigd, dat het zich op het eiland bevend. Het was best mogelijk dat Ferroni en Wax het had den meegenomen nadat ze de professor en Turpilt hadden vermoord. En de mogelijkheid dat Macavoy hem er tussen had genomen, was ook helemaal niet uitgesloten. Misschien had hij het por selein van zijn vader al lang ergens anders in veiligheid gebracht. Misschien had het wel gezeten in die zogenaamde lege kisten. Misschien was het inderdaad bij die zoge naamd gefingeerde verscheping naar een veilige plaats gebracht. Bill Macavoy was geen stommerd. Wat zou hij in dat geval een plezier in zichzelf hebben, dat Lamb er in gevlogen was en Ferroni en Wax er daardoor misschien ook in zouden vliegen als Lamb niet betrouwbaar bleek. Bill had hem bezworen, dat hij niet wist waar het porselein zich bevond, en dat hij er nog altijd naar zocht. Maar was dat wel de waarheid? Toen Lamb op 't eiland zogenaamd vo gels bestudeerde, had hij het touw bij Trawlerkloof ontdekt en was hij daar af gedaald om de grot te vinden. Binnen in de tunnel, waarvan hij de toegang al gauw had ontdekt, was het te donker geweest om er verder dan een tiental meters in door te lopen. Was hij hier op de geheime bergplaats gestuit, en had Bill die ook al gevonden? Maar er was nog iets, dat Lamb bezig hield. Een dag of twee na zijn bezoek aan Lobsterpot had Lamb door zijn verrekijker met verbazing ontdekt, dat Bill niet langev alleen op 't eiland was. Op zo grote af stand had hij niet kunnen ontdekken, wie hem gezelschap was komen houden. Hij zag alleen dat de gast een lange broek droeg, maar dat zei niets in deze tijd. Wal deed die tweede persoon op het eiland? Misschien zou hij daar straks van Bill iets naders over horen, wanneer zij elkaar bij Adderkop zouden spreken. Met moeite beantwoordde Lamb de och- tendgroet van zijn medegasten, die hem aan tafel gezelschap kwamen houden. Er waren er nu een stuk of twaalf. Gebruin de en sportieve zeilers, een jong paartje op de huwelijksreis, enkele schilders en een sinister uitziende lange figuur die naar de naam Garlick luisterde en die naar bij ver telde naar Portlevion was gekomen om het vogelleven te bestuderen. De laatste veer tien dagen had Garlick steeds waarnemin gen met Lamb willen uitwisselen en vaak verzocht, Lamb tijdens zijn tochten gezel schap te mogen houden. „Niet op pad vandaag?" informeerde Garlick toen hij ook aan de ontbijttafel plaats nam. „Nee, ik laat het er vandaag maar een zij. Ik voel me niet honderd procent". „Ach, dat is vervelend. Wat is er aa de hand?" „Ik weet het niet, maar ik heb de a lopen nacht slecht geslapen". „Dan zult u zich inderdaad niet prettis voelen op het ogenblik". „Nee, daar gaat een mens zich inderdaa niet beter van voelen. Maar als het mor gen weer over is, wilt u mij dan gezelschap houden als ik er weer op uit ga?" „Niets liever", straalde Garlick. Adderkop lag ongeveer een mijl to Zuidwesten van Portlevion, en via eet kronkelende weg die hem af en toe ve: van de kust bracht, bereikte hij deze kaa in de rotswand ongeveer een kwartie voor het afgesproken tijdstip Van de ver keersweg langs de kust naar de eigenlijk' klip voerde een smal laantje van een me ter of dertig, aan beide zijden omzoom: door een dichte heesterhaag met daaracli ter wild, met hoog opschietend onkruid be gToeid ruw terrein. De klip zelf rees lood' recht op uit zee en lag e°n zeventig meter boven de zeespiegel. Lamb ging in het lange gras zitten, nafl zijn verrekijker en ging naar het eilan. turen. Hij verwachtte Bill op dat moinen het eiland te zien verlaten, of ergens of zee tussen Lobsterpot en Portlevion kunnen zien. Hij vond Adderkop nu nie een erg geschikte plagts om te landen, du: waarschijnlijk zou Bill wel naar Portie vion komen, en daarna naar Adderkop (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6