Leerlingen van Mr. Thielschool houden planten-tentoonstelling Kort en bondig Grote belangstelling voor veiling van Holland Nautic-inventaris Bloemendaalse hockey-elftallen zegevierden over Be Fair Oud M.T.S.'ers kregen college over vliegende schotels Bijzonder kerkewerk Heemstede stelde winterprogramma samen Rode Kruis-Corps hield grote oefening in Haarlemmermeer Dalton-onderricht in voorbereiding Beroep op Bao Dai tot bemiddeling in Saigon Herdenking gesneuvelde leraren en leerlingen Operatie „Windhoos Trouwplannen van Margot Fonteyn West-Duitse ploeg te sterk voor Haarlem Amsterdamse Beurs MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD DPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 „Hoe was het op de kermis?" Heemsteeds verkeersagent in Spaarne geworpen ^HerlanHse autobussen in Oostenrijk geril underd Prins Bernhard naar Zuid-Afrika Achterstuk van gestrande „Spanker" gelicht Geen nieuwe gevallen van paratyphus Hockey-elftallen gaan in Den Haag oefenen Tot laat in de nacht van Zaterdag op Zondag zijn leerlingen en docenten van de Mr. J. H. Thielschool bezig gebleven met het opruimen van wat ze in de ochtenduren met zoveel toegewijde zorg hadden opgebouwd: de planten-tentoonstelling van leerlingen. Maar hoe kortstondig deze traditionele tentoonstelling ook is, ouders, familie en ken nissen van de leerlingen van deze openbare lagere school genieten er elk jaar van en deze keer was het een buitengewoon succes, want ambtenaren van de dienst Hout en Plantsoenen verleenden hun medewerking bij de beoordeling voor de prijsuitreiking en bij de uitstalling van de planten, die in een uitmuntende rangschikking op turf molm en tussen graszoden een der leslokalen tot een fraaie binnentuin herschiepen. Zelfs een vijvertje met lelies, een kleine molen met boertje en boerinnetje, een aqua rium met prachtige visjes, ontbraken niet. Tussen takken en heesters veelal afkomstig uit de tuinen van leden van de enthousiaste oudercommissie kwamen de begonia's, balsemines en geraniums tot hun volle recht. In de „thee schenker ij" een intieme klas, die tot café was omgetoverd met fleu rig beklede tafeltjes, stoelen, een „loten- boom" en consumpties a 10 centwerden de prijzen uitgereikt die alle door ouders waren afgestaan. Er waren aquaria met vis en zelfs ping-pong-spelen. In volgorde van klas werden de belangrijkste prijzen ge wonnen door Carla Koeman, Fred Olie- dum, AH Veen, Gerrit Boelhouwers, Henk Molekamp en Willy Klinkenberg. H. E. Gottschal. het jonge energieke hoofd van de Mr. Thielschool. vertelde tus sen alle drukke werkzaamheden rond de tentoonstelling door, iets van de plannen inzake Dalton-onderricht, dat hij han gende een beslissing van de gemeenteraad hoopt te gaan geven in de zich daarvoor zo uitstekend lenende heldere lokalen van de school. Hoewel Dalton-onderricht voor namelijk is uitgewerkt voor middelbaar on derwijs heeft de heer Gottschal de schaar se litteratuur over dat onderricht op lagere scholen zo in een schema voor zijn eigen school uitgewerkt, dat hij met gedétailleer- de gegevens het door hem bedoelde onder wijs kon duidelijk maken. Het belangrijkste element in het Dalton-onderricht, zoals de heer Gottschal hoopt te kunnen geven, is een vaste leertaak, die als kern di'ent voor drie ploegen, die gekozen zijn op grond van de verdere studieplannen van de leerlingen. Deze worden verdeeld in vervolg-onderwijs huishoudschool, centrale school en der gelijke, ambachtschool en middelbaar on derwijs, bijvoorbeeld H.B.S., en gymnasium. De drie groepen hebben voor alle vakken zoals rekenen, taal, aardrijkskunde, geschiedenis en biologie een grondtaak, die voor de groepen ambachtschool en mid delbaar onderwijs functioneel is uitgebreid. Het probleem van geljjk onderwijs voor verschillend aangelegde karakters wordt op deze manier veel kleiner. De taak wordt SAIGON (Reuter-AFP). Generaal Nguyen Van Hinh heeft het Vietnamese staatshoofd Bao Dai. die aan de Franse Rivièra vertoeft, telegrafisch verzocht be middelend op te treden in het geschil tussen hem en de regering. Hij eist het aftreden van de regering, „daar zij zich zwak tegen over de communisten betoont". De woning van de generaal wordt door troepen met tanks bewaakt. Naar zijn mening doet de regering on voldoende voor de defensie. Hij zeide „tot nu toe" geen militair gezag te willen in voeren „omdat er andere wegen zijn om het vraagstuk op te lossen". „Het enige, wat ons nog rest", aldus de generaal, „is de keus tussen twee oplossingen: namelijk om 300.000 plaatsen voor het leger in vlieg tuigen te boeken of om 15 kaartjes voor het kabinet te nemen". Premier Ngo Dinh-Diem verklaarde een boodschap van Bao Dai te hebben ont vangen, waarin hij de aan generaal Hinh gegeven orders om een bezoek van een half jaar aan Frankrijk te brengen, goed keurt. Generaal Hinh bereidde een samen zwering voor tegen de veiligheid van de staat. De premier wilde geen nadere bij zonderheden geven over de samenzwering. Ook wilde hij niet zeggen, welke maatre gelen hij zou nemen als de generaal zou blijven weigeren naar Frankrijk te ver trekken. Wel verklaarde hij, dat hij niet van plan was af te treden. In Franse en Amerikaanse kringen slaat men de toestand met bezorgdheid gade. De fransen hebben zich geheel buiten dit binnenlandse geschil gehouden. klassikaal uitgewerkt op de gebruikelijke manier in werkschrift en netschrift maar daarenboven nog beproefd door een wekelijkse repetitie op elk onderdeel. Hoewel dit onderwijs in feite geen gro tere vrijheid voor de leerling oplevert, ge schiedt het in een sfeer van vrijheid, die opvoedt tot het vrije en zelfstandige wer ken, dat na de lagere school komt; zelfs dikwijls overrompelend komt na het tradi tionele lagere onderwijs. Indien de gemeenteraadsbeslissing spoe dig komt en gunstig is, zal in de Thiel school een belangrijke onderwijsvernieu wing op Daltongrondslag plaats vinden, die uitzonderlijk is; en dat niet alleen voor Haarlem. De energieke initiatiefnemer Gottschal heeft de steun van de oudercom missie en bij voorbaat al van het grondig uitgewerkte schema dat voor zover bij een schema mogelijk is een mi nimum aan risico garandeert. BINNENLAND Een inwoner van Almelo is tijdens een vacantiereis in Barcelona bestolen. Hij raak te zijn geld en de papieren van zijn auto kwijt. Hij had zijn tas met papieren en geld in de auto laten liggen. Toen hij na vijf minuten terugkeerde, bleek een dief zijn slag te hebben geslagen. De volgende onroerende goederen zijn aangemerkt al: landgoederen in de zin der Natuurschoonwet: twee gedeelten van het landgoed genaamd ,,'t Sol" in Apeldoorn en Barneveld, ter gezamenlijke grootte van 60.56.60 ha. en een gedeelte van het landgoed, genaamd ,,'t Stroink", gelegen in de ge meente Enschedé, ter grootte van 43.80.90 ha. Dit landgoed is niet voor het publiek toe gankelijk Een dame en haar zestienjarige neef, die Zaterdagavond tussen Delft en Nootdorp fietsten, hebben daar cm ongeveer kwart over tien een oranje-gele schijf, die in het midden donker was. in de lucht waargeno men. De schijf stond stil, maar nadat de wiel rijders waren afgestapt, verdween zij snel in Oostelijke richting, waarbij een zacht flui tend geluid werd vernomen. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Openbare Werken, Volksgezondheid enzovoort houdt zijn eerstvolgend spreekuur op 6 October, zijn ambtgenoot van Onderwijs, Jeugd, Sport en Kunstzaken enzovoort op 30 September om half elf. De Heemsteedse wethouder van Onder wijs en Volksgezondheid houdt Woensdag middag van 13 tot 14 uur weer spreekuur. Aan de firma C. Lampert Zn. te Haarlem is opgedragen het uitvoeren van rioleringswerkzaamheden in de Kerkstraat te Noordwijkerhout voor f 143.180. De Haarlemse M.T.S. heeft de afgelopen dagen haar zevende lustrum op waardige wijze gevierd. De Vrijdag was bestemd voor een groot aantal sportwedstrijden, en ook de Zaterdagmorgen werd er gedeeltelijk mee gevuld. Des middags is een gedeelte van het programma in de school zelf afge werkt. Om een uur kwamen de reünisten bijeen in het schoolgebouw aan de Kle verparkweg, waar zij door de directeur, ir. G. L. Ludolph. werden ontvangen. In de geheel met reünisten gevulde timmerzaal hield ir. Ludolph een toespraak, welke hij deed voorafgaan door het voorlezen van een felicitatietelegram van de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs te Rotter dam. In zijn toespraak verklaarde de directeur van de jubilerende school dat het zeer lof waardig is, dat de school en de afgestu deerden steeds door middel van de viering van de lustra contact met elkaar behou den. Vervolgens deelde hij mee, dat de school in de afselopen vijf jaar een begin kon maken met de wederopbouw, welke door het geweld van de tweede wereldoor log noodzakelijk was geworden. De herstel werkzaamheden aan de school hadden be trekking op het schoolgebouw, de inven taris en het onderwijs zelf. Ir. Ludolph gaf een kort overzicht van hetgeen tot stand was gebracht en nog verricht zal worden. Hij dankte voor de hulp, die de school van het steunfonds en andere instellingen mocht ontvangen. ,.Ik hoop. dat de M.T.S. zich steeds in uw belangstelling zal mogen verheugen", aldus besloot ir. Ludolph zijn toespraak, welke een stormachtig applaus ontketende. Hierna begaf het uitgebreide gezelschap zich naar het eenvoudige monument in de hall, waar een korte plechtigheid werd ge houden. De heer C. van Schieveen, voorzitter van de lustrumcommissie, hield een korte her denkingstoespraak, waarin hij memoreer de, dat dit monument indertijd werd op gericht ter nagedachtenis aan hen, die in de tweede wereldoorlog gevallen zijn en die een band met de school hadden, hetzij als leraar, hetzij als leerling of oud-leer ling. Hij vroeg de aanwezigen hen, die vie len, te willen danken voor het hoogste goed, dat zij gaven: hun leven. Nadat de heer Van Schieveen namens allen een krans bij het gedenkteken had gelegd, nam men enige minuten stilte in acht. De commissie voor bijzonder kerkewerk van de Nederlands Hervormde Gemeente te Heemstede heeft voor het komende winterseizoen weer een interessant pro gramma samengesteld, dat vooral door de aantrekkelijke variatie op een grote be langstelling aanspraak maakt. De ope ningsavond is vastgesteld op Donderdag 23 September in het Jeugdhuis aan de Herenweg, waarbij ds. Adr. Oskamp voor de pauze het onderwerp „Waarom en hoe bijzonder kerkewerk?" zal behandelen. Vervolgens wordt dan de gelegenheid opengesteld tot gedachtenwisseling en het stellen van vragen. Na de pauze hou den de heer en mevrouw Hinlopen-Nan- ninga een causerie over hun reis door Israël; geïllustreerd met filmstroken in kleuren. Daarop volgen twee filmavonden in het Minerva-theater: namelijk Donderdag 7 October met de vertoning van „Het is middernacht, dokter Schweitzer", een Franse film van André Haguet met Pierre Fresnay in de hoofdrol en Donderdag 21 October met „Tranen over Johannesburg", een film naar de beroemde roman van de Auid-Afrikaanse auteur Alan Paton, on der regie van Zoltan Korda. Donderdagavond 4 November zullen in de kerk aan het Wilhelminaplein twee Al- ledagkerk-bijeenkomsten worden gehou den, welke hetzelfde karakter dragen als die, welke dagelijks in de Begijnhofkerk te Amsterdam plaats vinden. Zij staan onder leiding van de heer H. Jens; ds. W. van Limburgh zal een korte spreekbeurt vervullen, waarbij nog medewerking wordt verleend door een Heemsteeds kin derkoor. Nadat dan Donderdag 25 November in het Minerva-theater weer een filmavond gegeven is met de Russische film van W. Pudovkin „Storm over Azië", staat de De cembermaand uiteraard in het teken van het Kerstfeest. Maandag 20 December en Dinsdag 21 December worden eveneens in het Minerva-theater een drietal (name lijk één op Maandag- en twee op Dins dagavond) opvoeringen gegeven van „Een Kerstspel", spel door Dorothy Sayers, waarin de vermaarde Engelse schrijfster van de detectiveromans zich van een ge heel andere zijde doet kennen. Ook dit maal is de regie weer toevertrouwd aan Wim Paauw, die met deze groep leken- spelers telkens opmerkelijke resultaten weet te bereiken. Donderdag 13 Januari volgt weer een filmavond in het Minerva-theater, met de vertoning van de beroemde Italiaanse film van Vittorio de Sica, „Fietsendieven". Voor Donderdagavond 10 Februari is een voordrachtavond in het programma op genomen, welke in de kerk aan het Wil helminaplein gehouden wordt. De heer W. Berkhemer zal hier met „O, Absolom, mijn zoon!" het bijbelwoord vertolken, waarbij nog muzikale medewerking wordt verleend door mejuffrouw Elly Jens aan de piano. Een tweede voordrachtavond wordt Donderdag 3 Maart in de kapel Nieuw Vredenhof gegeven door Harry van Oss, die zich hierbij zelf op de luit zal be geleiden. Zijn programma bevat onder andere Oost-Joodse liederen en Negro spirituals. Donderdagavond 7 April vinden in het Minerva-theater twee opvoeringen plaats van „De Dag des Heren", het Paasspel van de onlangs overleden Nederlandse dichter Martinus Nijhoff, het enige deel uit zijn trilogie „Het Heilig Hout", dat nog niet in Heemstede werd opgevoerd. Ook hiervan is de regie weer in handen van Wim Paauw. Ten slotte wordt Zondag 10 April in oe kerk aan het Wilhelminaplein een Paas- morgenappèl gehouden, georganiseerd on der auspiciën van de Oecumenische Raad Haarlem. Het volgende punt van het programma was het gebruiken in school van een btoodmaaltijd, waarna een aantal leer krachten eik een leslokaal voor hun reke ning namen voor het geven van een open bare les. Bijzonder veel aandacht kreeg het onderwerp „Vliegende schotels": niet al leen waren alle banken bezet, maar ook stonden d ..leerlingen' in dichte rijen langs de muren, hetgeen de docent hinderlijk vond bij het opnemen van de absenten. Wat het verschijnsel van de vliegende schotels zijn al of niet. bemande ruimtesche- loof hechtend aan de waarnemingen van een ander, moeten ivij bekennen: dit is niet gewoon!" Tenslotte kwam de docent tot de volgende hypothese: de vliegende schotels zijn al of nit bemande ruimtesche pen van Venus; hun voortstuwingssysteem berust op magnetisme. Als huiswerk gaf hij de leerlingen op. ieder verhaal te toet sen aan deze hypothese. Feestavond Daarna begaf het gezelschap zich naar restaurant Brinkmann, waar het lustrum „uitgevierd" werd, allereerst met een aperitief, vervolgens met een koud hapje en daarna met een groots opgezette feest avond, waarvoor waren gearrangeerd Jan de Cler en Swen Smeele, benevens de or kesten „Vada Rythm Jiggers", de „Jig Rhytm Club" en Jan van Ake „and his sweet music". Omstreeks elf uur begon in de Vleeshal een souper. 99 Zaterdagmiddag is in het Zuidelijk gedeelte van de Haarlemmermeerpolder een groots opgezette oefening gehouden door het district Kennemerland-Zuid (Gewest Noordholland) van het Rode Kruis Korps. Voor het eerst heeft men in de Haarlem mermeer een methode beproefd om het werk van de helpsters en helpers in het voorterrein te peilen. Hiertoe begaf een aantal deskundigen van het Rode Kruis zich als belangstellenden onder het publiek. Zij spraken met de in actie zijnde Korps leden, vroegen naar het „hoe-en-waarom" en hielden van hun ervaringen aanteke ningen. Op deze wijze was het mogelijk om rapporten samen te stellen, welke de gehele oefening weergaven. Aan het eind van de oefening bracht de Gewestelijke commandant, dr. Jens, hulde voor dit controlesysteem, dat zowel de leiding als de helpers in staat stelt hun werk effectiever te verrichten. Deze methode zal dan ook aanbevolen worden voor toepassing elders. Verondersteld werd, dat een windhoos het Zuidelijk gedeelte van de polder had geteisterd. Uit verschillende plaatsen kwa men berichten over slachtoffers binnen. Men trof ze te Abbenes bij de Lisserweg, in de Hillegommerbuurt en de Leimuider- dijk, en te Nieuw Vennep aan de Jhr. van der Pollstraat en in de machinefabriek „Vi- con" aan de Hoofdweg. Gezien de omvang van de „ramp" werd hulp ingeroepen van de colonnes uit Aalsmeer, Amstelveen, Haarlem, IJmuiden en Zandvoort en van een pioniergroep van de colonne Amster dam. Men trachtte met deze oefening in alle onderdelen zoveel mogelijk de werke lijkheid te benaderen, hetgeen in vele ge vallen een behoorlijke dosis aanpassings vermogen van de medewerkenden vereiste en vaak grote moeilijkheden boöd. Zo werden de „gewonden" (in totaal een veertigtal) niet zichtbaar over het terrein verspreid, maar „verborgen" onder hout en in hoeken en gaten, zoals in een door een windhoos geteisterde streek kan voor komen. Bovendien wisten de helpers, die naar een bepaald object werden gezonden, niet hoeveel slachoffers zij daar zouden vinden. Deze helpsters en helpers werden wille keurig uit het depot uitgezonden, dus on voorbereid op de speciale taak die hen wachtte. Daarenboven werd de brug van de Venneperweg over de Hoofdvaart ge acht door de cycloon te zijn vernield. Toen om precies drie uur door sirenen geloei werd aangekondigd, dat de „ramp" was geschied, rukten in allerijl de man schappen van het Rode Kruis uit naar de bedreigde punten. Dr. Van der Weg richtte zijn stafkwartier in in „De Gouden Leeuw waar tevens de chef van de administratie, de chef van de radiodienst en de infor matiedienst der colonne waren onderge bracht. Een speciale groep colonneleden onder hield met walkie-talkies het contact tussen de verschillende rampplaatsen en het hoofdkwartier. De verbinding met de post Abbenes, die te ver verwijderd was voor radiocontact, werd onderhouden door mo- torordonnances, waarvoor leden van de motorclub „Haarlemmermeer" zich hadden beschikbaar gesteld. Terwijl de hulpcolonnes in het voorter rein eerste hulp aan de slachtoffers ver leenden, toog de Rode Kruisgenie aan de arbeid om het obstakel, in de vorm van de vernielde brug, te overwinnen. Naast de brug werd een pontonbrug van planken op vaten over de Hoofdvaart geconstrueerd door de mannen van de colonne Haarlem mermeer. Daarnaast sloegen pioniers uit Amsterdam een kabelbaan over de vaart, welke werd gebruikt voor het vervoer van die slachtoffers, welke geen schokkend transport mochten ondergaan. De gemeen- In een razend tempo valt de enorme in ventaris van de Holland Nautic onder de veilinghamer uiteen ten overstaan van een gezelschap, dat de gehele Nederlandse in dustrie, die scheepswerven en machine fabrieken omvat, vertegenwoordigt. In de rokerige grote zaal van het St. Bavo-ge- bouw vallen in snelle opeenvolging de cijfers, steeds hoger, tot de klap van de hamer een nieuwe eigenaar bevestigt. De laatste uren van Holland Nautic zijn ge kenmerkt door cijfers, rook en een opge wekte kopers-stemming. Om half tien begon het veilen. Ruim 500 kopers zaten in de zaal, ieder met speciale opdrachten of wensen voor een of meer onderdelen van het 473 punten tellende programma van vandaag. Het eerste grote bedrag werd geboden voor een grote partij diverse klinknagels; op 1400 gulden viel de beslissing. Maar er ging ook een partij pik houwelen weg, 60 gulden; een stel span- schroeven, 70 gulden; een hydraulische vijzel, 165 gulden en ook een weemoedig partijtje patrijspoorten, 160 gulden; en vier gegoten ijzeren kluizen voor ankerkettin gen, 58 gulden; een spotkoopje. Allemaal materiaal, waaruit boten hadden moeten groeien, versnipperd; een groot bedrijf sterft bij een gezellige veiling. Want de notarissen Zwart en Bremmers kennen de meesten van hun klanten wel, en als zij ineens vragen aan een bieder, „Hoe was het op de kermis?" is niemand verwonderd. Als een inzet vanaf de tafel te hoog is en de veilingmeester tergend langzaam het bedrag vermindert, azend op een bieder, klinkt plotseling keihard door de zaal juist op een moment van grote spanning „Oberrr" en een daverend lachen breekt de spanning en de partij wordt niet ver kocht. Om 10 uur was nummer 80 al aan bod, om kwart over elf nummer 148 en om half twaalf was men aan het eerste „grote Baldadigheid, geen misdrijf Drie jongelui, die in de nacht van Zater dag op Zondag in een vrolijke bui waren, hebben een verkeersagent van de Heem - steedse Dreef gelicht, naar Haarlem ont voerd en daar in het Spaarne geworpen. Twee waakzame Haarlemse agenten heb ben dat schouwspel gade geslagen, de agent vervolgens v.eer op het droge en naar zijn standplaats terug gebracht. De bedrijvers van dit kwaad zullen even wel niet van een misdrijf tegen het leven beticht kunnen worden, wel van baldadig heid. Het slachtoffer was namelijk een houten agent, die op de Heemsteedse Dreef de automobilisten tot voorzichtigheid aan spoort. Hetgeen ook een nattige functie is. nummer" toe, het nummer van de grote bazen, het nummer van het grote bedrag. Maar op 3500 gulden gingen de twee ijze ren hellingwagens met vijfvoudige rail- baan, 80 meter lang, met ijzeren takelblok en staaldraadkabel, al van de hand; voor 1500 gulden een hellinglier, met draai stroommotor. Niettemin is er goed geboden en gekocht. Een scheepswerf-inventaris in goede staat komt niet elke dag onder de hamer, en zelfs de grootste bedrijven in het land stu ren dan hun vertegenwoordigers om te kopen. Materiaal van nieuwbouwhelldngen, scheepsbouwloodsen, machinekamers en kantoorruimten gaat in honderden num mers naar nieuwe eigenaars. In het St. Bavogebouw weet iedereen wat onder de nummers wordt aangeduid. Aan de Spaar- nekade staat voor de laatste dag een heel bedrijf nog intact. Maar morgen komen de nieuwe eigenaars hun koopjes en kopen halen, tot en met 28 September, als er al leen nog maar enorme lege hallen zijn. Ook te koop LONDEN (Un. Press) In de Londense pers zijn berichten verschenen, waarin wordt gemeld dat er sprake zou zijn van een aanstaand huwelijk van de prima bal lerina van het Sadler's Wells Ballet, de 35-jarige Margot Fonteyn, en een ver mogende Panamees. Volgens de Daily Sketch zou miss Fon teyn. dte nog niet getrouwd is geweest, tegen Kerstmis een echtverbintenis aan gaan met de Zuid-Amerikaanse advocaat Roberto Arias. De Sunday Express wist te melden, dat de danseres zojuist meer dan 16.000 pond (ruim 165.000 gulden) had betaald voor een groot herenhuis in de exclusieve wijk Kensington. Volgens dit blad had haar secretaresse ontkend dat Margot Fonteyn en Roberto Arias verloofd waren. Plet paar heeft dit jaar een gezamenlijke vacantie in het Zuiden van Frankrijk door gebracht. De heer Arias was haar tafelheer bij een diner dat deze maand werd ge houden ter ere van de opening van het nieuwe seizoen in Covent Garden. De correspondent van AFP te Graz (Oos tenrijk) heeft van de politie aldaar ver nomen, dat twee Nederlandse toer-auto- bussen, eigendom van de firma „Brabena" te Breda, waarmede Nederlandse, Belgische en Britse toeristen een bezoek aan Oosten rijk brachten, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het centrum van Graz door nog onbekenden zijn geplunderd, waarbij voor een waarde van honderden guldens aan kledingstukken en andere voorwerpen is ontvreemd. tepolitie werd bij de regeling van het ver keer bijgestaan door speciaal hiervoor op geleide Rode Kruis helpsters en helpers. Inmiddels waren andere groepen be gonnen met het inrichten van een nood hospitaal in de Hervormde School aan de Hoofdweg. Hier had de RKK-officier dr. L. Albert Faber uit Badhoevedorp de lei ding. In korte tijd waren de schoollokalen veranderd in een mannenzaal, een vrou wenzaal en een operatie-afdeling, welke eveneens gebruikt werd voor de behande ling van shockpatiënten. In een tot gewondenvervoer verbouw de bus van de NZHVM, in ambulances en vrachtauto's en bestelwagens werden de slachtoffers, die op de plaats van de ramp reeds eerste hulp hadden ontvangen, naar het hospitaal vervoerd. Tientallen bedden, keurig voorzien van dekens, lakens en kus sens met slopen, wachtten hen daar. Voor hen, die dit nodig hadden, stond de „shock- ploeg" gereed om te helpen met bloed transfusie. Alle gewonden, die vaak op de vreemd ste plaatsen waren gevonden, lagen binnen twee uur in het noodhospitaal. Toen dr. Jens, de gewestelijke comman dant van het RKK na afloop in de oude Gereformeerde Kerk voor de medewerkers en genodigden een. slotbeoordeling gaf, kon hij veel lofwaardigs zeggen over 't gelever de werk. Het tempo was bevredigend. De verzorging in de veldhospitalen behoorlijk. Natuurlijk waren er fouten, doch dit is be grijpelijk. De groepscommandanten moeten ernaar streven vooral zelfstandig te wer ken. In tijd van nood zal men vaak in actie moeten komen zonder de leiding van een arts. De eerste hulp in het voorterrein was met uitzondering van enkele kleine fou ten voortreffelijk. De oefening trok uitermate veel belang stelling van het publiek. In Nieuw Vennep 30 min. 58.8 sec. Dit is een nieuw record voor en de andere plaatsen waren er hondeideni deze wedstrijd, die tot nu als snelste tijd toeschouwers. 3.31.50 (Koblet 1951) kende. Zaterdag werd in het tafeltennishuis aan de Jansstraat de eerste officiële ontmoeting van het nieuwe seizoen gespeeld. Een ver sterkt Haarlems team trad achter de tafel tegen een vertegenwoordigende ploeg van de West-Duitse stad Münster. Het was over het algemeen een aantrekkelijke wedstrijd, die op behoorlijk peil stond, al moet gezegd worden dat het spel van de West-Duitse kampioen Sauer tegenviel. Sauer opende de strijd tegen de Amster dammer J. Vrees. Pas tegen het einde van de tweede game zag Vrees in, dat hij er met tactloos aanvallen niet kwam, en wij zigde zijn spel. In de derde game echter was hij deze les weer vergeten en verloor toen met grote cijfers (01). J. Scheffer maakte korte metten met Dukwitz (2114, 2110), waarop de stand opnieuw in het nadeel van de Haarlem mers veranderde door een fikse nederlaag van P. v. Eyk tegen Schroermeyer. In de eerste game slaagde Van Eyk erin zijn gebrek aan verdediging met zeer tactisch spel te camoufleren, maar in de tweede werd hij kansloos verslagen (12). Het werd opnieuw gelijk door een fraaie dub- bel-zege van ScheffersVrees op Sauer Schroermeyer. Tegen Dukwitz scheen Van Eyk zijn eer ste zege te gaan boeken. Hij won de eerste game, maar in de tweede begon de West- Duitser zijn aanval te gebruiken en wel dusdanig, dat hij de resterende games met groot verschil won. J. Scheffer, Nederlands jeugdkampioen, tegen Sauer, kampioen van West-Duits- land, moest eigenlijk de „big-match" wor den. Het liep echter geheel anders af, want de jeugdige Quick-speler versloeg zijn te genstander met verbluffend gemak (drie drie). Hierna leed Vrees een wel wat onver wachte nederlaag in twee games tegen Dukwitz. Voor de derde maal maakte Scheffer die avond gelijk. Overigens hing zijn zege op Schroermeyer verschillende malen aan een zijden draad. Met gelijke stand (44) was het toen voor P. v. Eyk een te zware opgave om van Sauer te winnen en dus de zege nog bij Haarlem te brengen. Hij bood goede tegen stand, maar de West-Duitser was beslist veel sterker zodat hij met 1421 en 1621 verloor. Hiermede had Münster dus deze alleszins prettige ontmoeting verdiend met vijfvier gewonnen. GRAND PRIX DES NATIONS VOOR ANQUETIL. De Franse renner Anquetil heeft de Grand Prix des Nations een klas sieke wegwedstrijd tegen het uurwerk, gewonnen. Hij legde de 140 km. af in 3 uur De hockeycompetitie is Zondag ingezet met twee Bloemendaalse overwinningen in de eerste klasse. De dames van BDHC wonnen Zondagmorgen in Hilversum met twee-één van Be Fair en dit goede voorbeeld werd des middags door BMHC op hetzelfde terrein, tegen dezelfde vereniging en met dezelfde cijfers herhaald. HHIJC haalde eveneens twee punten binnen uit een magere over winning (één-nul) tegen Groen Geel. De kampioen van het vorige seizoen, TOGO, bracht het tegen de verwachtingen in niet verder dan een gelijk spel (één-één) tegen Amsterdam en dat nog wel op eigen terrein! Met dezelfde uitslag verdeelden Hilversum en Laren de punten op het veld van eerst genoemde club. Het altijd wat felle en forse spel van Be Fair scheen een overwinning veilig te stel len, toen na een kwartier speien de links buiten van deze club, J. Gielen, de score opende. BMHC slaagde er in eveneens door de linksbuitenspeler, W. Elias, ongeveer tien minuten later gelijk te maken. Het veldoverzic'nt van de thuisclub in de eerste helft werd na de rust overgenomen door de gasten. Rechtsbinnen H. Bouman speel de weer in uitstekende vorm en zette na ongeveer tien minuten spelen in de twee de helft een voorzet van rechtsbuiten J. Berkman om in een doelpunt, dat later het winnende doelpunt van deze op Crailoo gespeelde wedstrijd zou blijken te zijn. BMHC heeft de meeste kansen voor het doel van de gastneren gehad, zodat de overwinning verdiend mag worden ge noemd. De drie doelpunten in de ontmoeting tus sen Be Fair en BDHC (dames) werden in de eerste helft gemaakt. Na de rust hadden de speelsters nog wat last van de onge oefendheid na de rustperiode en dit werd nog vergroot door het vrij warme weer. In de opstelling van BDHC is niet zoveel veranderd sinds het seizoen 1953/1954. Al leen is mejuffrouw J. Jurrissen van de middenvoorplaats vertrokken. Zij staat nu onder de doellat. Door de nieuwe middenvoor mejuffrouw Cl. Dekker verkreeg BDHC een voorsprong van twee-nul, waar de thuisclub juist voor de rust een doelpunt tegenover stelde. Met deze bij de rust bereikte stand van twee één in het voordeel van BDHC kwam ook het einde. Prins Bernhard zal waarschijnlijk mor genmiddag zijn reis naar Zuid-Afrika be ginnen. De Prins reist per regerings- Dakota. De Prins zal morgenmiddag eerst aanwe zig zijn bij de opening van de zitting der Staten-Generaal en daarna met de Konin gin en de oudste twee prinsessen een rij toer door 's-Gravenhage maken. Zondagmiddag heeft de bok „Condor" het achterstuk gelicht van de „Spanker", de Engelse boot die zes weken geleden op de Noorderpier te Hoek van Holland strandde. Men zal nog enkele dagen werk hebben om de rest van het schip te demon teren. Voor de scheepvaart is thans alle gevaar geweken. Zondag zijn er in Katwijk geen nieuwe gevallen van paratyphus bij gekomen. Bin nen eqkele dagen zal evenwel moeten blij ken of zich veel secundaire infecties heb ben voorgedaan. In Katwijk, Noordwijk en Leiden zijn thans totaal 225 paratyphus-patiënten, van wie verscheidenen al aan de beterende hand zijn. Van de overige eerste klasse dames- wedstrijden in het Westen eindigden er nog twee met oen uitslag van twee-één. Dit waren de overwinningen voor Kieviten en Amsterdam in de uitwedstrijden tegen respectievelijk Hilversum en TOGO. De dames van de Gooise hockeyclub wonnen met vier-drie van HHIJC. Overgangsklasse De uitslag van de twee wedstrijden van de in de overgangsklasse spelende elftallen uit deze omgeving, BMHC II en Alliance I, was in beide gevallen twee-nul. Voor BMHC II was het een nederlaag tegen Pinoké, voor Alliance een overwinning op Aeolus. BMHC II kwam in de eerste helft na een erg zwak begin tot een gelijk opgaande strijd. In de tweede helft was de tegenpar tij Pinoké echter beslist sterker en dit overwicht drukten de gasten uit in twee doelpunten. Het eerste doelpunt van Alliance werd door de invaller-rechtsbuiten E. Winkler al gemaakt vijf minuten na het begin van de ontmoeting. Vijf minuten voor de rust ver grootte A. Knötschke de voorsprong van Alliance door een strafbully in een doel punt om te zetten. Zaterdag 25 Septembei wordt op Klein Zwitserland in Den Haag een hockey- oefenwedstrijd gespeeld. De samenstelling van de beide elftallen is als volgt: Blauw. Doel: Gouka (Laren); achter: Both (SCHC) en Terlingen (Be Fair); midden: Wagener (Hilversum), Gerrits (Venlo) en Zeelen (Venlo); voor: Hillenius TOGO), Boerstra (HHIJC), Van Erven Dorens (La ren), Van Beaumont (TOGO) en Vorfeld (Laren). Rood. Doel: Mulder (Amsterdam; achter: Gardels (HHIJC), Drijver (EMHC)midden: Ancion (Kieviten), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kampong); voor: Hooghiemstra (SCHC), Bouwman (Bloemendaal), Kruize (HHIJC). Zwier (SCHC) en Van Heel (HHIJC). Reserves: Vorstman (Hilversum) en Mar- res (Laren). 3-354 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amér. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Baink Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 100 233 37154 2751/2 425% 86 I6OV2 143V2 12154 115% 208J4 1831/z 189% 19454 42% 76% 6354 51% 2111/ie 54% Openings koersen 100 '/lB 236 372 276 43054 83 160 143 12054 11554 20854 188J4 18954 19454 42J4 77 6354 51% 2111/ie 55%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10