Dr. M. van der Voet nam afscheid als predikant in Haarlem-Noord t, abonneren 0p Haarlems Ddgbldd Positie ziekenfondspatiënt werd uitvoerig besproken Het wederzijds Huwelijksbedrog <^Brieven aan de redactie „Bij afscheid denkt men aan het verleden en beraamt men zich op de toekomst" Duizend wandelaars bij A.N.W.B.-herfsttochten SfOrFEN- EN MODELLENSIiOW Aanvraagformulier L'Abeille, Léonard en Toon Smit: Geslaagde show Behandeling aan huis verdient voorkeur Prinsjesdag in het verschiet Brandende auto reed op huizen af De meeste mannen weten niet Eén der uitbrekers in Den Haag gevat MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WASSERIJ DUYN Veel bezoek aan Kennemerduinen Zomerse Zondag trok velen naar duin en strand George Robert speelt werken van G. Franck Op heterdaad betrapt Schoolwandeltocht op 6 October Tandartsen vergaderden in Haarlem Schrik in Haarlem-Oost Plezier voor de schoolgaande jeugd Schaken Euwe won afgebroken partij van Porath Burgerlijke Stand van I laarlem Na van 1935 de Nederlands Hervormde ge meente van Schoten (Haarlem-Noord) ge diend te hebben heeft dr. M. van der Voet Zondagavond wegens zijn aanstaand vertrek naar Den Haag, waar hij als predikant voor de ziekenhuizen zal optreden, afscheid geno men in de Julianakcrk aan de Kloosterstraat. Als tekst had hij gekozen 1 Korinthe 13, vers 13 en na afloop is hij toegesproken na mens de wijkkerkeraad en door enkele col lega's. De dienst was begonnen met het zingen van Psalm 138, verzen 1 en 4. De predikant las voor Psalm 23 en 1 Korinthe 13, waarna gezongen werd Gezang 204, verzen 1 en 4. Na gebed en het zingen van Gezang 120 zeide dr. Van der Voet, dat onder afscheid nemen ver staan wordt het afsluiten van een tijdperk. Het nemen van afscheid is moeilijk, omdat spreker weet omringd te zijn door trouwe vrienden en bondgenoten. Het valt niet ge makkelijk de banden los te maken met wie men trouw verbonden is geweest. Moeilijk is het afscheid, wanneer spreker denkt aan hen, die niet in de kerk kunnen zijn en die hij getracht heeft door het Evangelie te berei ken. Dat trachten is tevergeefs geweest. Af scheid nemen houdt ook in de afrekening op maken en dan blijkt spreker, dat onvolmaakt heden en gebreken op hem afstormen. Dr. Van der Voet vervolgde, dat bij het nemen van afscheid gedacht wordt aan de afgelopen periode van negentien jaar. Vele herinneringen komen dan voor de geest, niet alleen persoonlijke, toen er gedachten waren om weg te gaan, maar ook gemeenschappe lijke. Daarbij memoreerde hij de moeilijke oorlogsjaren. Aan de tijd in Indonesië door gebracht bewaart spreker onuitwisbare en onvergetelijke herinneringen. Dan zijn er de herinneringen van het samenzijn en het samengaan in de loop der jaren. Het werk is niet altijd gemakkelijk geweest bij het pogen de goede boodschap te brengen. Het werk liep wel eens op mislukkingen uit en men stuitte op onwil. Spreker heeft ook herinneringen van dank baarheid. Het geheim van het pastoraat is, dat één bewijs van dankbaarheid de balans in evenwicht brengt als er honderd teleur stellingen zijn geweest. Bij het overzien van alle herinneringen is spreker God dankbaar, dat Hij hem in staat stelde te werken. Hij heeft spreker geholpen tot op deze dag en heeft hem in Zijn dienst gezegend. Afscheid nemen betekent ook denken aan de toekomst; dat is te begrijpen, want Chris tenen zijn toekomstmensen, die zich niet neerleggen bij het verleden en het heden, maar weten dat de eeuwige toekomst in het Vaderhuis is. Spreker ging nader op de tekst in en zeide, dat de liefde alles overheerst; zij gaat van het verleden naar de toekomst. De liefde komt als een verzoening en een vernieuwing tegemoet en houdt tot in eeuwigheid starts. Na een kort orgelspel richtte dr. Van der Voet zich tot ds. M. G. Blauw, met wie hij samen in de strijd heeft gestaan en van wie hij veel vriendschap heeft ondervonden. Ook sprak hij een persoonlijk woord tot de ge meente. Dr. Van der Voet bad het Onze Vader, waarna gezongen werd Gezang 94 „Halleluja, eeuwig dank en ere". Namens de wijkkerke- raad-Zuid sprak de heer R. Beute de schei dende predikant toe. Hij zeide, dat door de bezielende kracht en de prettige samenwer king vriendschapsbanden zijn gelegd, die niet uit te wissen zijn. De predikant sprak vele malen waarschuwende woorden die zeer gewaardeerd zijn. Ook memoreerde de heer Beute de warme belangstelling voor het kind, die tot uiting kwam door de zorg voor de Zondagsschool Samuël en de aandacht aan het massa-jeugdwerk besteed. ADVERTENTIE -vmst>:rdamseva.vkt20 tel 11055 MANGELYVAS 55 CT. PER KG Het mooie weer tijdens het afgelopen week einde werkte een zeer grote deelneming aan de door de ANWB georganiseerde herfsttochten in de hand. Zaterdagmiddag kwamen twee honderd deelnemers naar Bloemendaal om bij hotel Iepenhove aan de Hartenlustlaan de wandeltocht van elf kilo meter of die van achttien kilometer door Bloemendaal en het Nationale Park De Kennemerduinen te beginnen. Zondag was dit aantal zelfs verviervoudigd en van die acht honderd wandelaars kwam ten minste een vierde gedeelde met de auto naar Bloe mendaal. Het was een hele karwei voor de Bloemendaalse politie waar zij zich overigens bijzonder van kweet om voor die ruim twee honderd auto's een goede parkeergelegenheid te vinden. De auto's werden onder meer rondom het gehele Wildhoefplantsoen (achter de Hervormde Kerk) geparkeerd, evenals op het Kerkplein, de Hartenlustlaan en verder in de naaste omgeving. Van hötel Ieepnhove af bereikten de wandelaars door de Krullenlaan en langs de Algemene begraafplaats aan de Bergweg de daar gelegen ingang van de Kennemer duinen. Er werd vandaar gewandeld naar het duinmeer in het park en terug naar de ingang bij het Bloemendaalse Kopje. Voor het parcours van elf kilometer was een kor tere tocht door de Kennemerduinen uitgezet door de heer Meijer van het hoofdkantoor van de ANWB, die speciaal is belast met het uitzetten en verzorgen van deze tochten. Van het Kopje af werd langs de Hoge Duin en Daalseweg, de Karmeltrap, de Lage Duin en Daalseweg, het Pannenkoekenhuisje en de Koepellaan teruggewandeld naar het uitgangspunt De deelneming stond open voor leden en niet-leden van de ANWB. Ds. G. J. Waardenburg merkte op, dat de werkzaamheden van dr. Van der Voet zich niet beperkten tot zijn eigen gemeente, maar zich ook uitstrekten tot die van Haarlem en omliggende gemeenten. Hij trad als ver tegenwoordiger op in de Synode en de wijze van zijn volharding en activiteit kwam op de vergadering van de classis tot uiting, als ver slagen werden uitgebracht. Ds. Waardenburg herinnerde aan het werk in Indonesië ver richt en aan dat van kerkvisitator. In laatst genoemde functie werkte hij met ijver en trouw. Ds. G. J. Koch sprak namens de classis en de ring Haarlem van de Hervormde Kerk en dr. H. van der Loos, voorzitter van de cen trale kerkeraad, bracht de dank over namens de diaconie en kerkvoogdij. Gebleken is, dat dr. Van der Voet ook voor de stoffelijke be langen van de kerk in de bres stond. Evenals de vorige sprekers sprak dr. Van der Loos de bede uit. dat God dr. Van der Voet Zijn bij zondere bescherming zal geven bij de arbeid onder hen, die in lichamelijke en geestelijke nood verkeren. De gemeente zong de predikant nog toe Psalm 121 vers 4: „De Heer zal u steeds gadeslaan". ADVERTENTIE Voor onze op Woensdag, 22 September a.s., in ons gebouw Grote Houtstraat 54-60 te Haarlem, 's middags 2.30 uur, zijn nog een beperkt aantal toegangskaarten verkrijgbaar aan onze cassa f 1.75 per persoon (waarvoor een Thé- complet wordt geserveerd). Naast een keurcollectie van de nieuwste modestoffen, worden modellen, vervaar digd van deze stofien, ge toond. Uw Modehuis Gisteren hoorden we iemand zeggen, dat het de eerste echt zonnige zomerse Zondag sinds Hemelvaartsdag zou zijn. Wat hiervan ook waar moge zijn, zeker is dat de uittocht gisteren buitengewoon groot was. Op het Bloemendaalse strand werd de reeds ge sloten politiepost aan de kop Zeeweg des middags weer opengesteld. Ook de parkeer plaats herbergde een vrij groot aantal auto's. Van het Bloemendaalse strand af tot in Zand- voort stond vrijwel langs de gehele bouve- vard een aaneensluitende rij auto's gepar keerd. Het viel hier op, dat tussen het bad Riche en het Bloemendaalse strand tegen de duidelijke aanwijzingen op de borden in vele auto's waren geparkeerd aan de rech terzijde van de weg op het fietspad. Hiervan ondervonden de talloze fietsers in beide richtingen veel last. Daar een verblijf op het strand eveneens aantrekkelijk was zetten de strandexploi- tanten hun stoelen dan ook weer neer en waren verder vlijtig bezig met bedienen. Op de Zeeweg kon worden geconstateerd, dat de nu ongeveer een jaar geleden aan gelegde parkeerstroken goed voldoen. Er wordt een dankbaar gebruik van gemaakt, door hen die het gras en het geboomte langs de Zeeweg als een prettige beschutting zoe ken. Het stopverbod op de Zeeweg maakte een veiliger verkeer op deze verbindings route tussen stad en strand eveneens mo gelijk. Het stopverbod geldt evenwel alleen voor de zomermaanden, van 1 Mei tot en met 30 September. Voor hen, die het strand niet prefereerden was er genoeg plaats om in de Waterleiding duinen, de Kennemerduinen die viiftig- duizend bezoekers registreerden en elders van het natuurschoon en de rust te genieten, waar weer geruime tijd op moet worden geteerd. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur, door George Robert ver meldt de volgende werken van César Franck (1822—1890): 1 Choral III a mineur; 2. Cho ral II b mineur; 3. Andantino g mineur; 4. Choral I E majeur. Door de oplettendheid en het kordate op treden van een 26-jarige instrumentmaker en een achttienjarige machinebankwerker kon Zaterdagavond omstreeks kwart over elf een 39-jarige chauffeur in de Begijnesteeg in Haarlem op heterdaad worden betrapt bij het wegnemen van een fiets en vervol gens in de Jansstraat worden gepakt en aan de politie overgegeven. De verdachte is in gesloten. ADVERTENTIE Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Onder auspiciën van de Nederlandse Wan delsport Bond, afdeling Noordholland, zal dit jaar wederom een wandeltocht worden gehouden voor de schoolgaande jeugd en wel op Woensdag 6 October. De organisatie van deze wandeltocht heeft de volle medewer king en instemming van de gemeentelijke autoriteiten op onderwijsgebied. De bedoeling van deze tocht is: de leer lingen in klasseverband onder leiding van hun eigen leraren te brengen naar de prach tige omgeving, welke vooral nu in de herfst zo bijzonder mooi is. De afstand zal ongeveer 12 kilometer zijn terwijl de start zal geschieden vanaf HBS-A aan de Raaks. De lagere scholen starten tussen een en twee uur terwijl de middelbare scholen star ten tussen twee en drie uur. Groepen van minstens 25 scholieren plus een leider ontvangen na het volbrengen van de tocht een mooi uitgevoerde wimpel. In de vriendelijke zaaltjes van het mode huis L'Abeille aan de Wagenweg hebben Wij dezer dagen kunnen genieten van een show van najaars- en wintermodellen, die er in alle opzichten zijn mocht. En deze kwalificatie geldt niet alleen de getoonde japonnen en mantels, maar evenzeer de demonstratie van uitstekende samenwer king: de haute couture van l'Abeille, de hoeden van Toon Smit uit Heemstede en de kapsels van maison Léonard. Drie mannequins toonden een collectie, waarin de H-lijn op een alleszins aanvaard bare wijze was toegepast. Hóe aanvaard baar bleek uit de herhaalde bijval en in het negatieve ook door de reactie van de be zoeksters bij één model, die de „flat look" in zijn meest ontstellende vorm te zien gaf. Het werd begroet met een doodse stilte, waarna wij vóór ons iemand hoorden op merken: „Èen gecultiveerde jutezak. Maar daarover behoeft mevrouw Olst- hoorn van l'Abeille zich geen al te grote zorgen te maken, want haar creaties wer den overigens zeer welwillend ontvangen. Zij werkt in hoofdzaak met Parijse stoffen, waarvan de dominerende kleuren blauw zwart zijn. Daarnaast ontbreken ook beige tinten niet. De sterk persoonlijke stempel op deze modellen wordt, behalve door de uit stekende coupe, veroorzaakt door de spre kende détails: een originele zak of gar nering. Een sprekend voorbeeld hiervan was een combinatie van een steek- en klep- zak in een marronkleurige zibeline mantel zonder zijnaad. Opvallend was ook een mantel van glanzend laken met lage cein tuur, beginnend in de zijnaad en aan de achterkant losjes gestrikt met twee slippen. Een aardig effect gaven de vaak in schuine richting verlopende knoopsgaten, hetgeen in verband met de natuurlijke trekking van de stof in feite zo logisch is. Deze originaliteit viel telkens op, ook bij voorbeeld bij een wollen jurkje met een zijden baantje opzij, dat aan de voorkant overging in een strik. Zoals wij weten, wordt bont dit seizoen weer in allerlei vormen toegepast en de collectie van l'Abeille gaf daarvan op over tuigende wijze blijk. Bij de geklede modellen waren er veel die de bezoeksters een bewonderend ge mompel ontlokten. Boven de bekoorlijke avondjurken werd een prachtige fluwelen cape met passemen terie gedragen. Zonder ook maar enigszins af te doen aan de moderniteit van deze scheppingen, deden zij ons met een zekere heimwee denken aan feesten uit vroegere tijd; de statige zwier van groot toilet, ge paard aan een hoofse bevalligheid. Zoals reeds gezegd, bij dit alles pasten voortreffelijk de speciaal ontworpen hoed ies en de coiffure. Toon Smit is een ont werper, die het liefst voor elk individu een aparte hoofdtooi creëert, afhankelijk van gezichtsvorm en karakter. Wat hij thans bij de kleding toonde, was aangepast aan de algemeen geldende voorschriften van ddt seizoen: in het algemeen kleine en om het hoofd sluitende hoedjes, waarin toch een grote variatie is verkregen. Achter de schermen werkte de heer Francois van maison Léonard met groot succes. Hij toonde niet alleen de nouvelle fronde van dit voorjaar, maar ook het nieuwste kapsel a la dandy: het nonchalante naar voren geborstelde haar met een lok op het voor hoofd. Van deze combinatie van ontwerpers zullen wij in de komende tijd gaarne meer zien. T. R. Vrijdag en Zaterdag heeft de Nederland- sche Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde haar algemene zomerver gadering gehouden in Haarlem. Nadat een aantal punten van huishoude lijke aard behandeld was, kwam als voor naamste agendapunt in discussie een door het hoofdbestuur aan de algemene leden vergadering uitgebracht rapport: Sociale tandheelkunde en zijn aspecten voor de tandheelkundige verzorging van zieken fondsverzekerden. Vorig jaar heeft de maatschappij, tijdens een vergadering te Hengelo, in een motie uitgesproken, dat de tandheelkundige verzorging bij een grote uitbreiding van de kring der verzekerden onuitvoerbaar en de uitbreiding daarom onaanvaardbaar werd geacht. Hoewel na bespreking van een aantal amendementen en opmerkingen de eind redactie van het rapport nog nader zal moeten worden vastgesteld, kon de alge mene ledenvergadering zich verenigen met de volgende gedachten, die nog nader ge formuleerd zullen worden. Het uitgangspunt van alle beschouwingen en conclusies is, dat de verhouding tand arts-patiënt in principe geheel onbelem merd moet zijn en daarbij geen inmenging van derden kan worden geduld. De tandheelkundige volksgezondheid is het best gediend, indien de tandarts zelf standig, onafhankelijk en onder eigen naam de tandheelkundige praktijk uitoefént. Hoewel dus de voorkeur uitgesproken wordt voor de behandeling van de patiënt ten huize van de tandarts, zal de Maat schappij de centrumbehandeling, op die plaatsen waar deze historisch is gegroeid, onder bepaalde voorwaarden accepteren, doch daarbij zal er geen sprake mogen zijn van een monopoliepositie en dus zal in die plaatsen waar voor de verzekerden van een ziekenfonds alleen centrumbehandeling ge geven wordt, ook de huisbehandeling open gesteld moeten worden. De omvang van de verstrekkingen zal zoveel mogelijk aangepast dienen te wor den aan datgene, wat volgens de huidige stand van de tandheelkundige wetenschap als ideaal gezien moet worden. Indien dit in de huidige situatie niet te verwezenlijken is, zal grote aandacht, zelfs De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft Zaterdag daar toe gemachtigd door Koningin Juliana de zitting der Staten-Generaal gesloten. Na de sluiting begaf de minister zich naar het wachtende rijtuig. Op de achtergrond het ere-escorte der Rijkspolitie (foto rechts). Ondertussen is men al weer druk bezig de glans van de Gouden Koets op te poet sen voor de rijtoer van de Koningin en Prins Bernhard, wanneer Dinsdag de Staten-Generaal weer zal worden geopend. prioriteit, aan de tandheelkundige verzor ging van de jeugd moeten worden geschon ken. Tenslotte wordt de mening uitgesproken, dat wil men komen tot een opbouw in de sociaal tandheelkundige verzorging, waarin de gebreken van de huidige regeling ver beterd zullen zijn, c.q. tot een voor allen te aanvaarden systeem kunnen leiden, slechts een gecoördineerde studie en rapportering van alle op dit gebied werkzame organen er. instanties tot dit doel kan voeren. Tenslotte werd nog een oriënterende dis cussie gehouden over de honorering in de ziekenfondssector, zoals die voor 1955 zal moeten gelden. Over dit punt zijn onder handelingen tussen de maatschappij en de ziekenfondsorganisaties gaande. Een aan de voorzijde fel brandende auto, welke Zondagmiddag in de Kruis tochtstraat in Haarlem-Oost reed, heeft daar heel wat bekijks getrokken en ook menig hart angstig doen kloppen. De inzittenden, een 29-jarige Amster dammer met rijn vrouw en drie kinderen, hadden niets van de bij de benzinetank door een fout. in de leiding ontstane vuur haard gemerkt en werden door het ge schreeuw van de voorbijgangers op het ge vaar attent gemaakt. Vlak bij de Nagtzaambrug konden zij 't voertuig nog net verlaten. Om de brand snel te blussen werd besloten de auto op eigen kracht de Zomervaart in te rijden. Dit gaf nog even aanleiding tot paniek, want, zoals een der toeschouwers ons ver telde, de wagen reed. toen de remmen wa ren losgegooid, eerst onbemand op de hui zen af. Pas toen een man of zes de wagen in de goede richting hadden geduwd, zodat deze met de voorzijde in het water dook, haalde men weer vrijer adem. Een kraanwagen heeft later de station car opgehaald en weggesleept. Toen ik Zaterdagmiddag in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam zat om de eerste voorstelling van „Het Weder zijds Huwelijksbedrog" van de Haarlemse dichter Pieter Langendijk door de toneel groep Puck te zien en „de kale jonker" gesoigneerd-wanhopig naar de Maliebaan hoorde zoeken toen werd ik opeens weer de middelbare schooljongen, als hoe danig ik zo'n achttien jaar geleden Jan Musch in de nog volle kracht van zijn formidabel talent in dezelfde comedie mocht aanschouwen. En weer beving mij de sensatie dat stijve litteratuur zich tot een levend spel ontplooide. Want wat men ook op deze opvoering aan te merken mag hebben, waarbij gebrek aan vaste stijl wel het grootste bezwaar is, toch moet zij juist om deze reden hartelijk worden aanbevolen: omdat deze jeugdige aanpak het stof van twee eeuwen schudt uit de bladzijden, die in een leerboek zo spoedig als vervelend tegenstaan. En laten wij wel wezen bij onze vader landse neiging tot eerbied jegens het voor- (Verkort weergegeven Duf conservatisme (6). Enige tijd ge leden verscheen er in „Erbij" een artikel tje getiteld „Duf conservatisme". Naar aanleiding van dit artikel hebben vele lezers zich geroepen gevoeld hum menin gen te kennen te geven. Dat is waarschijn lijk erg nuttig en het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest zal eT zeker de vruch ten van plukken. Doch er schijnen toch ook lezers te zijm, die het betreffende artikel met nasleep óf niet geheel hebben kunnen volgen óf niet hebben begrepen. Zo schreef de heer (of was het mevrouw?) T. R. jongstleden Zaterdag, dat er al heel wat moderne muziek wordt uitgevoerd en dat men bij verandering maar meer klassieke muziek ten gehore moest brengen. Dit standpunt lijkt mij èn duf èn conservatief Bovendien is alles uit een nogal egocen trische hoek bekeken. Laten we aannemen, dat de liefhebbers van de niet-moderne muziek talrijker zijn, dan moet toch reke ning gehouden worden met die kleinere(?) groep liefhebbers van moderne muziek. Is het niet eerlijker èn tegenover componist èn tegenover publiek het programma ge varieerder te maken, dan bijvoorbeeld vorige week Vrijdag het geval was? Wij mogen ons, als leden van een gemeenschap waartoe ook kunstenaars behoren, niet bij voorbaat gesloten houden voor het onbe kende. Het is hard nodig dat wij ons wat meer interesseren voor mensen als Ravel, Hindemith, Bad'ings, Pijper, Bartok, Ho- negger, enzovoorts, willen we niet door hel platgetreden pad van de „klassieken" zak ken. En de kans is heel groot, dat zulks spoedig zal gebeuren. H. K. Busperikelen. Tot mijn verwondering blijkt het noodlottig ongeval, onlangs een dame overkomen bij het uitstappen uit één der Haarlemse bussen, nog geen voldoende les voor de N.Z.H.V.M. te zijn geweest. daar ik nadien alweer vijf keren heb mee gemaakt, dat er iemand bekneld zat tussen de deuren en alleen door het angstgeroep der medepassagiers erger werd voorkomen. Geen dier uitstappenden was te laat bij de uitgang, zij waren alleen de laatsten, doch er werd eenvoudig te haastig gesloten. De directie der N.Z.H.V.M. moge toch vooral bedenken, en haar chauffeurs er met de meeste nadruk van doordringen, dat een zeer groot deel der busgebruikers uit ouderen en moeders met kinderen be staat, die niet zo snel kunnen uitstappen als misschien theoretisch berekend en zich evenmin reeds „tijdig" naar de uitgang kunnen begeven wanneer voor de halte nog één of meer bochten zijn: dat de chauf feurs, hoe dan ook, zich steeds moeten overtuigen dat na het stoppen veilig kam worden gesloten; dat een mensen'even nog altijd belangrijker is dan een tijdschema: kortom dat een openbaar vervoermiddel een dienst aan de gemeenschap is. H. N.-J. (De directie van de N.Z.H., aan wie wij deze opmerkingen voorlegden, is het ge heel met inzendster eens. De chauffeurs zijn en worden dan ook ui de door haar aangegeven zin geïnstrueerd. Bovendien is tot hun gerief een spiegel aangebracht. Red.) ADVERTENTIE dat het de schoenen zijn die de man maken en dat de persoonlijkheid begint bij zijn schoenen. Maar als U het wel weet, dan moet U nu eens gaan kijken bij BATA, dé zaak voor herenschoenen. Een van de beide gedetineerden die, ge lijk elders in dit blad gemeld wordt Zon dagmiddag uit het Huis van Bewaring in Den Plaag ontsnapten, is vanochtend vroeg aangehouden in een woning van kennissen in de buurt van de Hoefkade. Het is PI., die zich aan oplichting en verduistering zou hebben schuldig gemaakt. Hij „zit" nu weer. B. is nog voortvluchtig. Het is gebleken, dat er zich tijdens de ontvluchting nog een vierde man in de keu ken bevond, wie de uitbrekers het zwijgen opgelegd .hadden. De ontsnapten hebben zijn benen vastgebonden. De tralie voor het raam in de keuken was doorgezaagd met een fineerzaag, welke uit een gereedschapskist was weg genomen. De brigades van de Koninklijke Maré chaussee te Spekholzerheide, Tudderen. Hoensbroek en Geleen zullen binnenkort worden opgeheven. Deze opheffing geschied; naar aanleiding van een interne reorgani satie van het wapen der Maréchaussée. geslacht: het is, hoe amusant ook, geen meesterstuk. Natuurlijk overdreef ook dr. Worp toen hij een halve eeuw geleden schreef: „Langendijk wordt zelfs nog wel opgevoerd door dilettanten. Het Weder zijds Huwelijksbedrog houdt zijn successeij in populaire kringen. Maar men zal mij moeten toegeven, dat het naast het grot» Franse en Engelse werk tout simpleraafit een klungel is". Ik weet niet meer wie heeft gezegd, dat Langendijk in een gro tere tijd had moeten leven, maar hij had gelijk: de man verstond zijn vak en was rijk gezegend met kostelijke invallen, die ons nog steeds vermaken. Al mogen die niet altijd even oorspronkelijk de scène van het afpoeieren der schuldeisers is regelrecht uit „Don Juan" van Molière overgenomen zijn geweest, ze werdet steeds passend verwerkt en naar de smaak, van de tijd gevarieerd. Molière was trouwens niet zijn enig» voorbeeld. Ook Hooft en Breero heeft hfj gretig nagevolgd. In natuurlijke taalbe handeling was hij verre hun mindere, doch anderzijds wist hij voorlreffelijk de ge sprekken met handelingselementen te door weven. Dat is geen geringe verdienste, die veel van de goedkope, oubollige rijme larij doet vergeten. Bovendien zag hij kans de gewenste ontknoping degelijk voor te bereiden, al moet men beslist niet naar psychologie gaan zoeken. Van karakter tekening is in deze klucht (om deze heke ling van ondeugden eindelijk bij haar ware naam te noemen) dan ook geen sprake. Doch de snaakse tvoeringen heb ben nog niets van hun vitaliteit verloren. Dat werd Zaterdagmiddag wel bewezen. Regisseur Gas Baas, die - met bekwame hand fikse" bekortingen heeft aangebracht, zette een vertoning voor het voetlicht, die de toeschouwers soms deed tintelen van plezier. Het gesignaleerde gebrek aan vormgevende stijl werd misschien mede veroorzaakt door de beperkte ruimte, waardoor de personen te dikwijls mario netten geleken. Men moest echter wel een doorgewinterde Nurks ziin om dit bezwaar te kunnen handhaven. Moeilijker viel het om Jan Musch te vergeten, die destijds (als de zijn meester in bedrog nog voor- bijstrevende knecht) door sterker realisme in de overdrijving van het komische een extra dimensie aan het spel wist te ver lenen, er als het ware in slaagde een keer zijde te suggereren. Om nooit te vergeten was zijn aftocht na de smadelijke vernedering aan het slot, waarna hij in de lege kamer terugkeerde om uit wraak en als schadeloosstelling een tapijt mee te nemen. Jan Blaaser pakte deze rol van een geheel andere kant aan en zocht zijn kracht met veel fantasie in pot- sige uitbundigheid, die gaandeweg onweer staanbaar werd. Een clowneske creatie, de verhoudingen soms verstorend met zijn al te voortvarende plastiek, van iemand die het ware comediantenbloed in zijn aderen heeft. Een grote verrassing was het beter beheerste en snedige optreden van Tine de Vries als de kamenier voor het eerst na Mimi Boesnach weer een echte soubrette. Wim van den Heuvel was als de berooi de edelman op vrijersvoeten te stereotiep om veel indruk te maken, waarbij kwam dat Cecilia Lichtveld hem al te bescheiden partij gaf. Karin Haage (onmiskenbaar te jong) vertolkte de douairière met ter zake dienende berekening en dan moet van de vele anderen nog de als ontwerpster van de décors wederom prima werk geleverd hebbende Noni Lichtveld worden genoemd, die met haar travestie van het inhalige kleermakertje terecht een open doekje haalde. Het was bij lange na geen vol maakte voorstelling, maar wel een aan stekelijk plezierige en ik geloof dat de jeugd ervan genieten zal. Ik hoop dat dit ..Wederzijds Huwelijksbedrog" ook in Haarlem komt. DAVID KONING De resultaten van de afgebroken partijen in de winnaarsgroep van de zesde en zevende ronde luiden* IsraëlTsjechoslowakije 2'41M-; Honga rije—West-Duitsland 2—2; Bulgarije—Joego slavië 2—2; Nederland—Israël 1—3; Euwe Porath 1—0: Prins—O-* n 0—1; West-Duits landBulgarije 40. Verliezersgroep: IerlandLuxemburg 216—154. HAARLEM, 18 September 1954 GEHUWD: 18 Sept., J. Schoen en Tr. Riemers; J. Akkerman en C. van der Vlerk. BEVALLEN van een zoon: 17 Sept., W. F. Miggeisvan der Beek. BEVALLEN van een dochter: 17 Sept., G. W. FluitsmaNauta; JL. E. A. PeltEich- holtz; G. HuljzerVersteeg: 18 Sept., A. E. Huurman—Langeveld: J. P. Schepersvan der Meij; A. M. ten Bosch—Dirks; J. van der VeldeFrankena. OVERLEDEN: 16 Sept., W. E. Paauwels— Penning. 77 j„ Westerhoutpark; 17 Sept., J. M. van Viersen—van den Aardweg, 31 j., Raamsingel: C. de Graafvan Waard, 85 j.. Schouwtjeslaan; B. C. Kassing, 2 d., Kam perlaan; P. N. Roeland, 71 j., :edestraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9