Verbouwing en uitbreiding van Haarlemse rechtbank Bij de VARA blijft deze winter het meeste bij het oude Londen acht basis voor het overleg van negen gelegd ^-Hoe is het ontstaan?-^ Van Klef fens enige candidaat voor het voorzitterschap Vijftig jaar geleden blindganger'' badkuip bedwongen in WRIGLEY Sensatie in Amsterdam: Voor 1955 twee ton op Rijksbegroting Variété, luisterspel en lichte muziek als sterkste troeven Eindelijk uitzending van opera's van Janetsjek Washington koel jegens Franse voorstellen Bonn deelt deze overtuiging niet Hermes DVS mag prof. speler niet opstellen Prins Wan heeft zich teruggetrokken Kabinetscrisis dreigt in Zuid-Vietnam DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 .8 Kerkelijk Nieuws Hoop in Frankrijk is gestegen Mendès-France wierp vele vragen op Voldoende arbeiders voor suikercampagne Dit woord: DOOIER Negende UNO-Assemblee begint heden Negen ministers vragen ontslag Staking bij de Franse radio en televisie geëindigd Terug naar 1930 nouveautés in wollen tricot VA grote houtstraat 98 - haarlem Uit Haarlems Dagblad van 21 September 1904 991 Onder levendige belangstelling van een groot aantal Amsterdammers heeft de hoofdstedelijke brandweer gistermiddag in de Reguliersdwarsstraat strijd geleverd brengen. Toen dit niet lukte hebben de spuitgasten, beducht voor een explosie, het „ding" in een inderhaast ontboden hand kar annex badkuip gedeponeerd, die ver met een stalen acetyleencylinder van een volgens in ijlvaart naar de Herengracht loodgietersbedrijf, die om onnaspeurlijke redenen plotseling oorlogszuchtige gelui den begon uit te stoten. Het sputterende en rokende gevaarte werd voorzichtig op het trottoir gesleept, waar men het gloeien de omhulsel met vier stralen op de water leiding tot andere gedachten probeerde te gekruid werd, waar de cylinder onder algemene opluchting een zeemansgraf kreeg. Op de foto hierboven de eerste acte van de komi-tragedie; daaronder een moment uit de badkuip-race. Het slangetje dient om de razende cylinder gelegenheid te geven, stoom af te blazen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eindhoven (wijkgemeente Gestel) J. Hadders, voorg. Herv. Evang. te Emmen; te Gorinchem (vac. H. v. Ewijck) dr. B. Klein Wassink te Ried (Fr.) Aangenomen naar Hoogeveen (vac. J. Hovius) dr. J. W. Beerekamp te Gronin gen. Bedankt voor Berlikum (Fr.) J. v. d. Wiel te Zunderdorp; voor Oldebroek L. Blok te Kampen. Geref. Kerken Beroepen te Zwartebroek (2e maal) K. Ubels te Vollenhove-stad, die dit beroep ook aannam; naar Valkenburg (Z.-H.) A. Langeler te Pesse (Dr.) Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Hijken-Hooghalen F. v. Dijk te Heerenveen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-C.: H. W. Eerland te Lisse en J. H. Velema te Zwolle. Beroepen te Amsterdam-O. I. de Bruyne te Hilversum-C., die bedankte voor En- schedé-O. Aangenomen naar Zwaagwesteinde J. W. de Bruin, cand. te Apeldoorn. Ev. Luth. Kerk Drietal te Enkhuizen L. Evelein, cand. te Utrecht, W. J. Manger te Naarden-Bussum en A. Vermeulen te Amsterdam. Rem. Broederschap Aangenomen naar Nieuwkoop (Z.H.) P. H. v. Lent, prop. te Vlaardingen. Bapt. gemeenten Bedankt voor Nieuw-Weerdinge W. Veenstra te Treebeek. Geref. gemeenten Bedankt voor Leiden F. J. Dieleman te Leiden. Op de Rijksbegroting voor 1955 is voor het eerst een bedrag van tweehonderddui zend gulden uitgetrokken voor de verbou wing en uitbreiding van de Haarlemse rechtbank. De totale kosten van dit werk, dat in 1958 gereed zou moeten zijn, bedragen anderhalf millioen. Bij informatie bleek ons, dat van een vast omlijnd plan voor deze verbouwing en uitbreiding, welke dringend noodzakelijk zijn, nog niet bestaat en dat ook de moge lijkheid van nieuwbouw onder het oog wordt gezien. Deze zou namelijk noodzake lijk kunnen zijn indien een uitbreiding van het bestaande gebouw aan de Jansstraat niet goed mogelijk zou zijn. Wij herinneren er in dit verband aan, dat reeds in Juli van het vorige jaar het Haar lemse raadslid, de heer J. M. F. van Velsen aan B. en W. vragen heeft gesteld met be trekking tot de voorgenomen uitbreiding van het Paleis van Justitie. Toen was er sprake van het gebouw met een vleugel aan de zijde van de Lange Be gijnestraat te vergroten. 'B. en W. hadden daartegen bezwaren, omdat het in Verkeersplan voorzien wordt in een verbreding van de Begijnestraat. D Rijksgebouwendienst heeft dat plan daarop laten varen en in beginsel een nieuw plan Na de KRO heeft thans ook de VARA ons haar wintervoornemens uit de doeken ge daan. En wanneer men die met een enkel woord zou moeten omschrijven, dan zou dat het best kunnen gebeuren met het woord consolidatie. Want vrijwel alle bekende en als regel zeer geliefde programmapunten van het VARA-schema keren van de winter terug, ook al verzekerde secretaris J. B. Broeksz zijn gehoor, dat de VARA- leiding uit gaat van het beginsel, dat met een goed programma tijdig gestopt moet worden. Nu is de VARA in het afgelopen jaar niet onfortuinlijk geweest met haar programma's en blijkbaar vinden de samenstellers, dat met name in de Zaterdag avond variété's, het Aetherforum, de Familie Doorsnee, „Al is het niet met de bruid" (oude en nieuwe dansmuziek) genoeg muziek zit om het er nog maar eens een seizoen mee te proberen. Ook het onderdeel „Mimoza" van het Zaterdagavondpro gramma blijft met de naam gehandhaafd, al zal het nu een wat andere, maar onge twijfeld even kolderachtige inhoud krijgen. En wat Willem Parel betreft: de man die ons enige maanden geleden zei, dat hij er maar liever mee wilde ophouden, heeft zich blijkbaar laten bepraten en zal er tot 1 Januari 1955 mee doorgaan. Uit het bovenstaande volgt reeds, dat noch de Zaterdag-, noch de Maandagavon den belangrijke wijzigingen ondergaan. De Zaterdagavond wellicht nog het meest, om dat de laatste uitzending van de nieuws- WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) In officiële kringen in Washington heeft men de voorwaarde van Mendès-France voor aanvaarding van Duitse herbewapening koel ontvangen. In politieke kringen werd verklaard, dat de Franse premier noch in zijn rede de Straatsburg, noch in het me morandum dat hij in het afgelopen week einde naar Washington heeft gezonden, antwoord heeft gegeven op de vraag, die in Washington als de voornaamste geldt: Zal de Franse premier Duitslands toetreden tot de N.A.V.O. als vrij en gelijk lid, onder worpen aan gemeenschappelijke garanties tegen herlevend militarisme, aanvaarden? Volgens Frangois de Menthon, een Fran se christen-democratische afgevaardigde, betekent de rede dat de huidige Franse re gering een Duits nationaal leger binnen de NAVO aanvaardt. Het verdrag van Brus sel is nuttig, zo meende hij, voor zover het voorziet in automatische militaire bijstand, doch het is absoluut onvoldoende om een wedergeboorte van een echt Duits natio naal leger te voorkomen. Daarom geloofde hij, dat de M.R.P.-fractie in de Franse Na tionale Vergadering zich tegen het plan zou verzetten. Wij houden vast aan hervatting van de onderhandelingen op basis van de Franse voorstellen op de recente conferen tie in Brussel, zo voegde hij hieraan toe. In officiële kringen in Parijs is de hoop gestegen, dat in Londen overeenstemming kan worden bereikt over de wijze waarop Duitsland in het Westelijke verdedigings stelsel zal worden opgenomen. In Belgische regeringskringen is ver klaard, dat de nieuwe Franse voorstellen „een wijd terrein voor overeenstemming" bieden. Veel zal echter afhangen van de technische zijde van de controles die Frankrijk eist. In officiële kringen in Parijs bestaat een neiging om de verantwoordelijkheid voor het welslagen of falen van de conferentie op Groot-Brittannië te leggen. Het argu ment is, dat overeenstemming bereikt zal worden als Groot-Brittannië instemt met „voldoende" controlemaatregelen, die we derkerig moeten zijn, aangezien geen discri minatie ten aanzien van West-Duitsland mogelijk is. Wederkerige controle zou ech ter kunnen inhouden, dat bijvoorbeeld Duitse officieren Britse atoomcentra in specteren. De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, dr. J. H. van Roijen, is van oordeel, dat het Franse plan, zoals het thans is, niet aanvaardbaar is voor de landen die voor de E.V.G. hebben gestemd. „Men moet echter niet opgeven, voordat er in het geheel geen hoop meer is", zei hij. (Van onze correspondent) Londen acht de voorstellen van Mendès- France bemoedigend, al blijven er nog tal van vragen over. Na zijn rede in Straats burg twijfelt men niet meer of er is een behoorlijke basis voor de komende confe rentie van Londen. De voorstellen van Eden en Mendès-France vullen elkaar in vele opzichten aan. Zolang de Britse rege ring echter niet gesproken heeft blijft er onzekerheid bestaan over de nieuwe rol, welke Groot-Brittannië op het continent bereid is te spelen. Mendès-France neemt in dit opzicht een tegemoetkomende houding aan, omdat hij blijkbaar alleen de Britse strijdkrachten, die op het vasteland gelegerd zijn, sterker wil binden. Zijn bijdraaien ten opzichte van Duitslands mogelijke toetreding tot de NAVO wordt te Londen als een belang rijke stap voorwaarts beschouwd. De „Times' merkt op dat het verschil tussen het Britse en Franse standpunt is dat Mendès-France een versterking van de organen van de Westerse Unie in een alge mene NAVO-omlijsting vooropstelt, terwijl de Britse regering de macht van de NAVO wil uitbreiden, met het Brusselse verdrag als een nieuw element van collectieve vei ligheid. In Londen is men terughoudend tegenover de Franse suggestie inzake in spectie en controle der bewapeningen. Dit laatste zou betekenen dat een zeer groot aantal industriële ondernemingen onder toezicht zouden worden geplaatst, terwijl zij tevens, naar uit Mendès-France's be woordingen wordt opgemaakt,slechts richt lijnen zouden mogen ontvangen van de nieuwe raad van zeven. De „Times" stelt de vraag of alle Engelse bezwaren tegen een Britse aansluiting bij de E.V.G. zich hier niet opnieuw zullen doen gelden. Vol gens de „Manchester Guardian" zou het echter niet de bedoeling van het Franse plan zijn de Britse bewapenmgsindustrie aan controle te onderwerpen. Een andere vraag is of de Verenigde Staten bereid zullen zijn hun hulp te laten behandelen door een orgaan dat veel min der hecht is dan de E.V.G. Groot-Brittannië voelt meer voor het vaststellen van de bewapeningsmaxima door de NAVO, die ook de minima bepaalt, dan door een Brus selse raad van zeven. ADVERTENTIE t •t Loopt gesmeerd houdt U Iris en monter. agt Ver®oeidiield t» goed üw odBm In Bonn is men van mening dat de datum van het begin van de conferentie van Lon den volgende week Dinsdag nog te vroeg is. Men had in Bonn tot dusver niet de indruk dat er al voldoende overeen stemming was bereikt tussen de negen deelnemers. De debatten over de buiten landse politiek, welke Donderdag in de West-Duitse Bondsdag zouden beginnen, zullen vermoedelijk voor de tweede keer worden uitgesteld. Het heeft in West-Duitsland een zekere teleurstelling gewekt dat Parijs zich niet in de eerste plaats met het opnemen van West-Duitsland in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie en het herstel van de West-Duitse souvereiniteit wil bezig hou den. Vanmiddag ontvangt Adenauer de leider van de socialistische oppositiepartij Ollen- hauer. Het zal het eerste gesprek tussen die twee sedert het fiasco van de Europese Verdedigingsgemeenschap in Parijs zijn. De socialistische partij is van oordeel dat de buitenlandse politieke aangelegenheden in een openbare zitting in de Bondsdag moeten worden besproken, nog voordat de conferentie van Londen begint. Mr. Van Vollenhoven, de president van de Rotterdamse rechtbank, heeft vanmorgen vonnis gewezen in het kort geding dat door de beroepsvoetbalclub „Rotterdam" aanhan gig was gemaakt inzake het weder opstellen van Osterholt, die met deze profclub een contract getekend had. Mr. Van Vollenhoven heeft de contract breuk erkend en HDVS bevolen Osterholt niet meer op te stellen noch voor een wedstrijd, noch voor een training op straffe van betaling van vijfduizend gulden. Rijksarbeidsbureau verwacht: Met het oog op de komende campagne van de suikerfabrieken heeft het Rijksar beidsbureau een onderzoek naar de aantal len beschikbaar komende arbeidskrachten tegen eind September ingesteld. Dit heeft tot de voorlopige conclusie geleid, dat er in het algemeen voor ongerustheid geen aanlei ding behoeft te bestaan, aldus het Ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Voor de Groninger suikerfabrieken wor den geen moeolijkheden gevreesd en ook bij de suikerfabrieken te Halfweg en Sas van Gent verwacht men voor de komende cam pagne geen tekort in de personeelsbezet ting. De situatie in Zuid-Holland laat zich niet ongunstig aanzien, terwijl ook voor Noord-Brabant redelijke zekerheid bestaat omtrent een volledige bezetting gedurende de campagne. dienst een kwartier wordt verschoven, waardoor er plaats komt voor een serie- luisterspel, waarmee het avondprogramma wordt afgesloten. Het eerste zal zijn een bewerking van George Eliot's roman „De molen aan de rivier". Ook het gezicht van de Zaterdagmiddag ondergaat enige wijziging, omdat daarin wat programma's voor jongeren tot een min of meer vast blok worden samenge voegd, zoals die van Pete Felleman, het sportpraatje, beurtelings „De jonge Fliere fluiters" en het Dutch Swing College en voorts het nieuwe programma voor jonge ren „De dOvenistel" van Joop Söhne, dat GSbri de Wagts „Groene kalebas" vervangt. Maar wanneer men bedenkt, dat èn 'het streekprogramma èn de rubrieken „Van boek tot boek" en „Van de wieg naar het graf" worden gehandhaafd, evenals het radiojournaal „De week draait voorbij" en de Artistieke staalkaart, dan behoeft het geen betoog, dat van een min of meer schoksgewijze ontwikkeling, zoals bij de K.R.O. viel te signaleren, geen sprake is. Klassieke stukken De Woensdagavonden zullen voortaan na het korte nieuwsbulletin en „Op de korrel" van Evert Vermeer beginnen met een programma voor militairen, waarbij verscheidene legerplaatsen zullen worden bezocht. De hoofdschotel van de Woensdagavond wordt gevormd door het luisterspel. De cyclus van klassieke stukken wordt dit seizoen voortgezet met onder meer „Marie- ken'van Nimwegen", „Medea" van Euripi des, „Naar het u lijkt" van Shakespeare. „De Vrek" van Molière, „Nathan de Wijze" van Lessing, „Lessen in laster" van Sheri dan, „Een vrouw van geen betekenis" van Wilde en „De revisor" van Gogol. Van de Nederlanders Emile Lopez, J. van de Walle, Peter Riingoir, W. A. Wagener en Lo van Hensbergen werden eveneens wer ken op het répertoire genomen en voorts van de buitenlanders Pirandello, Poesjkin, Somerset Maugham, Toergènjef en Tsje- chof. Tevens worde hier gewezen op een reeks klankbeelden van Jo van de Walle, welike onder de titel „Wordende wereld" in het laatste kwartaal van dit jaar zullen wor den uitgezonden en waarin de auteur ons voor ogen houdt, dat wij allen medeverant woordelijk zijn voor het lot van onze mede mens en dat het dan ook onze taak is mede te werken aan de hulpverlening aan de onder-ontwikkelde gebieden. Het gespro ken woord wordt uitgebreid met een reeks lezingen „Uit de geschiedenis der vakbe weging" op Vrijdagavonden. Ernstige muziek Tenslotte nog iets over de serieuze mu ziek. Ook hier houden de vaste rubrieken Ad libitum, „Speel jij dit ook?", Beoefening der huismuziek hun vaste plaats. Spontane reacties komt na half Maart 1955 weer terug. Het instructieve jeugdconcert verhuist van Woensdagmiddag naar de Maandag avond: de ervaring heeft geleerd, dat heel wat scholieren op Woensdagmiddag niet kunnen luisteren. Op de Vrijdagavond, welke dius ook wat van karakter verandert, is voorts een serie Spaanse volksmuziek geprojecteerd, even als een reeks kamermuziekconcerten. (Ove rigens zal de „lichte" muziek op de Vrij dagavonden niet ontbreken, mede door de terugkeer van het programma „Pennies from heaven".) Op de Zondagmorgens waarop tot 12 uur 's middags wordt uitgezonden, zal aandacht worden besteed aam de caritlonrnuziek van Frankrijk, België en natuurlijk van eigen land. Van de grotere en miet zo vaak gehoorde werken welke in het komende seizoen tot uitvoering zullen komen, noemen wij een Kerstcamtate van Arthur Honegger, de St. Nicolaascantate van Benjamin Britten, Het lied van verwachting van Paul Hindemith met een Nederlandse tekst van Gabriel Smit naar Paul Claudel. aanvaard, waarbij de beoogde uitbreiding zou worden gezocht in de aankoop van een bestaand pand aan de Lange Begijnestraat, dat gesloopt zou moeten worden. Met de Rijksgebouwendienst werd over eengekomen, dat van die zijde niets zal worden ondernomen, voordat met het ge meentebestuur overleg zou zijn gepleegd, met het oog op sanerings- en verkeersplan. De Rijksgebouwendienst in Den Haag on derzoekt thans de mogelijkheden en zal de plannen nader uitwerken. De dooier is het geel van het ei. Men zegt ook wel: het door. Het Middelne derlandse woord is: doder. Doder of dooier is een afleiding van de plant naam dodder. De verhouding tussen de vormen doder en dodder is precies de zelfde als die tussen Apel(doorn) en ap pel. Over de oorspronkelijke betekenis van het woord bestaan twee theorieën. Men kan het woord in verband brengen met het Engelse dot: stip, men kan ook zoeken in de richting van oude woorden die: dik, stijf betekenden. Veelvuldig heeft men de dooier van het ei vergeleken met onze aardbol. Die hemel, zeide men, dat is die scale, die NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO is Maandag anderhalve minuut bijeen geweest om het achtste zittingsjaar te sluiten en aldus de weg vrij te maken voor de negende zitting, die hedenavond wordt geopend. Eerst zul len dan een voorzitter, zeven commissie voorzitters en zeven vice-voorzitters wor den gekozen. Doordat prins Wan Waithaja- kon, minister van Buitenlandse Zaken van Thailand, zich Maandag plotseling heeft teruggetrokken als candidaat voor het voor zitterschap. is mr. E. N. van Kleffens de enige candidaat. Het ziet er dus naar uit, dat hij de eerste Nederlandse voorzitter zal worden. De „New York Times" schrijft, dat mr. Van Kleffens een „gelukkige keuze" zou zijn. „Hij is een staatsman van de eerste rang, in zijn land ge- eerd en bemind en in het buitenland gerespecteerd en bewonderd. Hij kan en zal waardigheid en wijs beleid aan de zitting geven", aldus het blad. Sedert 1946, toen de Belg Spaak voor zitter was, is geen Europeaan meer voorzitter geweest. Verleden jaar werd deze functie bekleed door mevrouw Pandit van India. Prins Wan trok zich terug toen India en de Zuid-Amerikaanse landen hem hun steun onthielden. Na de verkiezing van functionarissen zal het algemene debat dat ongeveer tien dagen zal duren aanvangen. De dele gatieleiders zullen daarbij hun mening over SAIGON (United Press) Negen van de vijftien ministers in het kabinet van premier Ngo Dinh Diem van Vietnam heb ben de premier hun ontslag aangeboden. Diem heeft zijn beslissing voorbehouden. Men gelooft dat de rebellerende ministers onder leiding staan van minister van Buitenlandse Zaken Tran Van Do en de pas benoemde minister voor defensie, gen. Nguyen Van Xuan. Politieke waarnemers geloven dat Diem deze bekentenis van zwakte vanuit zijn eigen regering niet overleven kan. Sommi gen vragen zich af of keizer Bao Dai, die aan de Franse Rivièra vertoeft, verant woordelijk is voor deze stap die Diem uit het zadel zou lichten en de weg zou vrijma ken voor een representatiever regering. Op de rooms-katholieke premier is critiek uit geoefend omdat hij geen vertegenwoordi gers van de religieus-politieke sekten en verantwoordelijke Zuidelijke politieke lei ders in zijn regering heeft gehaald. Diems val wordt al verwacht vanaf het tijdstip dat hij in botsing kwam met staf chef generaal Nguyen Van Hinh. Diem ont sloeg Hinh en gaf hem opdracht het land te verlaten. De stafchef weigerde en hij werd gesteund door de officieren en onder officieren van het leger van 300.000 man dat hij had helpen opbouwen. Vervolgens werd Diem aangevallen door leiders van de politiek-religieuse sekten, de Cao Dai, Hoa Hao and Binh Xuyen, die ook zijn heengaan verlangden. Tanks en pantserwagens rollen dag en nacht door de straten van Saigon. Wilde geruchten doen in de stad de ronde terwijl de regering-Diem de plaatselijke pers aan een strikte censuur onderwierp. PARIJS (AFP) De staking van tech nici bij de Franse radio en televisie, die Zaterdag is uitgebroken, is Maandag ge ëindigd. De vakbond heeft verklaard, dat men met dit besluit een gunstig „klimaat" wil scheppen voor de aanstaande onder handelingen. De technici eisen hogere lonen. Om die luisteraars tevreden te stellen, die het niet erg hebben op de syncopi sche accenten in de Engels-Amerikaanse amusementsmuziek en evenmin op het sentimentele Duitse genre, dat bij de Nederlandse omroepen ook nogal in trek schijnt, heeft de Vara voor de Zon dagavonden een door Paul Godwin en zijn solisten te spelen programma klaar liggen, dat herinneringen zal oproepen - aan de dertiger jaren toen orkesten als o die van Marek Weber, Dajos Bela, Edith "j Lorand, Ilja Livschakof, Barnabas von Geczy en natuurlijk Paul Godwin zelf bestonden van de vraag naar walsen en 1; marsen, polka's en karakter stukjes, pot- pourri's en ouvertures. Alles met een 8 minimum aan arrangement en orkes- 8 trale bewerkingen. xoococooc»cooooocxx>x>ooooooocooccioocoocccoocoocox> V YO Daar overeenstemming met de uitgevers is bereikt over de auteurs- en uitvoeriings- rechtenvan Janatsjeks opera „Uit een sterf huis", die d«x>r de Nederlandse Opera tij dens het Holland Festival werd gegeven, kan uitzending van de door de Vara ge maakte opnamen thans tegemoet worden gezien. De Vara hoopt, dat nu ook ten aan zien van Janatsjek's opera „Jenufa", waar van de platen al van 1953 af op uitzending liggen te wachten, een accoord over de auteursrechten kan worden bereikt. Dr. E. N. van Kleffens de wereldproblemen uitspreken. Men ver wacht, dat de Sovjet-Unie opnieuw om toe lating van communistfsch-China zal vra gen. Men verwacht echter dat de afgevaar digden, onder leiding van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, opnieuw zullen stemmen voor uitstel van de kwestie tot de volgende zitting. Andere kwesties op de agenda, die on geveer zestig punten omvat, zijn Korea en ontwapening. Men verwacht, dat Visjinski, de leider der Russische afvaardiging, een campagne zal beginnen voor het Europese veiligheidsverdrag, dat de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verworpen. Ook zal hij het vraagstuk der Duitse herbewapening wel ter sprake bren gen. Twee nieuwe punten op de agenda zijn de aanspraken van Indonesië op West Nieuw-Guinea en de Griekse eis van ver eniging van de Britse kolonie Cyprus met Griekenland. Voorts zal worden gesproken over de positie van Indiërs in Zuid-Afrika, een kwestie die reeds sedert 1946 op de agenda staat, en de apartheid in dat land. Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de UNO, zal de algemene ver gadering verzoeken een werkweek van zes dagen in acht te nemen en dagelijks twee maal te vergaderen. Hij zal 7 December voorstellen als datum voor sluiting van de zitting. Men verwacht dat de commissies van de Algemene Vergadering op 27 Sep tember met haar werkzaamheden zullen beginnen. Onze correspondent in New York be richt dat Wan, die het vorig jaar reeds verslagen werd door mevrouw Pandit (In dia) zichzelf en Washington een openbare nederlaag wilde besparen. De Verenigde Staten hebben de candi- datuur-Wan gesteurfd teneinde de bevol king van Thailand het gevoel te geven mee te tellen in de wereldpolitiek. De Ameri kanen begonnen die actie echter te laat en zij hadden bovendien de kansen slecht be rekend. Nehroe's verklaring dat Thailand niet representatief is voor Azië ontnam Wan tenslotte alle hoop. ADVERTENTIE jumpers - blouses vesten - jasjes daar wij van alle exclusieve artikelen een beperkte voor raad hebben adviseren wij u koopt u vroeg HAARLEM. Er heeft een ernstig ongeluk plaats gevonden in de Groote Houtstraat tegenover den Anegang door dien een fietsrijder werd overreden door een rijtuig van een trouwpartij. Dit on geluk heeft wederom bewezen hoe on verantwoordelijk het is dat op dit punt niet van den ochtend tot den avond een agent geposteerd staat. Er moet aldoor een agent staan in de Groote Houtstraat met zijn gezicht naar den Anegang en koet siers, fietsers en voetgangers steeds waar schuwen. Aanbeveling zou het verdienen zoo rijtuigen op dit gedeelte stapvoets moeten rijden en fietsrijders van hun wiel moeten stappen. Op de Groote Markt staat wèl den heelen dag een agent, vlak voor 't Stad huis, waar niets te doen is.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10