Wethouder Geluk „verkoopt" Bloemenstad in Zweden Rijksopleidingscursus lagere akten te Haarlem geopend Agenda voor Haarlem Kort en bondig Eerbewijs aan schrijvers en grote figuren uit oorlog en luchtvaart Gezins- en bejaardenzorg van Hervormde Vrouwendienst Straatnamen in Delftzvijk en Zinnevelt Hectorstraat wordt naar Karei Doorman genoemd Amsterdamse Beurs A an vraagt or muiier Federmann-optiek Modeshow ten bate van „Pelita Lis se Tweehonderd man werken thans weer DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Burgerlijke Stand van Haarlem J. .1. Buyze overleden Opticien WEBER Intrede dr. G. P. Scheers op 31 October in Haarlem-Noord Drukke dagen voor delegatie van Haarlems Bloei Gouden echtpaar Vervaardigd van. fyrae Australische wol, in rpodi'euse tinten, de ideale dracht voor ons klimaat. 130 centi'meterbreed. pry's per meter f# 14?° Tunnelbouw Velsen 13. en W. van Haarlem hebben op voorstel van de Commissie voor de straat namen thans de namen bekend gemaakt van de straten in de nieuwe stads wijken Delftwijk en Zinnevelt. Het zal velen verheugen, dat van deze gelegen heid gebruik gemaakt is een aantal belangrijke figuren uit de jongste Neder landse litteratuurgeschiedenis te eren, terwijl tevens een aantal straten zijn genoemd naar enige verdienstelijke mannen uit oorlog en verzet. Zo zal de Hectorstraat worden herdoopt in Karei Doormanlaan. De Haarlemse beeld houwer-verzetsman Johan Limpers krijgt een plantsoen en een straat in Delft- wijk nabij het Delftplein. In dezelfde wijk wordt de beminde Schotense arts De Liefde gememoreerd met een straat en een hof. In het algemeen zijn de namen zo over beide wijken verdeeld, dat de Tachtigers in Zinnevelt, de moderner auteurs in Delftwijk hun straat krijgen. Tenslotte zal ook de oud-president directeur van de KLM, Albert Plesman op passende wijze in Zinnevelt, waar de Anthony Fokkerlaan reeds vele jaren bestaat, geëerd worden. Het plein voor de Christelijke Prinses Irene-Ulo, tegenover de Hectorstraat (thans Karei Door- n'ianlaan) wordt het Plesmanplein, de laan die vandaar naar de Mr. Jan Ger- ritszlaan voert, de Plesmanlaan. De Griekse mythologie zal ten Westen van de 'Planeten,laan geheel uit de straat namen verdwijnen. Deze namen dateren uit 1939 en werden toen reeds algemeen als een tikje geforceerd gevoeld. De Ajax- straat en de Agamemnonstraat werden tot nu toe niet aangelegd, zodat de naamsver andering daarvan slechts formeel is. An ders staat het met de Hectorstraat, die Karei Doormanlaan wordt en met de Nes torstraat, die Hélène Swarthstraat gaat heten. Er is naar gestreefd zoveel mogelijk geestverwante schrijvers bij èlkaar te plaatsen, al moet men wel bedenken dat eén stratenplan onmogelijk het litteratuur boekje kan vervangen. Zo zullen de straten ten Noorden van de Orionweg en ten Zui den vain het plantsoen en speeltuin tussen de Prinses Irene-Ulo en de Delftlaan, waar ook de nieuwe algemene Huishoud school zal komen, genoemd worden naar Harman Gorter, Herman Hei iermans (in het besluit ten onrechte met y geschreven), die ook een plein krijgt. De groenstrook, waarin de nieuwe Huis houdschool komt, wordt aan de Zuidkant door de Albert Verweylaan, aan de Noord zijde door de Jadciues Perklaa'n worden geflankeerd. Tussen de laatste en de Mr. Jan Gerritszlaan komen de Van Collem- straat, het Adam,a van Scheltemaplant- soen, de J. H. Leopoldstraat en de Frans Erensstraat. Het Westelijk gedeelte van Zinnevelt wordt begrensd door de Antho ny Fckkerlaan en de in het verlengde daar van geprojecteerde Willem Klooslaan. Tussen Willem Klooslaan en Plesman laan ligt het geprojecteerde complex van de Evangelisch-Lutherse gemeente, waar over wij onlangs schreven. Henriëtte Roland Holst plantsoen Tussen Planetenlaan en Anthony Fokker- laan-Plesmanplein-Plesmanlaan vindt men onder meer de Marcellus Emantsstraat, de Herman Robbersstraat, de Queridostraat en de Louis Couperusstraat, allen ten Zui den van de Karei Doormanlaan. Ten Noor den daarvan vindt men de Johan de Mees- terstraat, de Haspelsstraat, de Frans Net- scherstraat en de Van Nouhuysstraat. Daartussen bevindt zich een groot plant soen, dat naar Henriëtte Roland Holst ge noemd zal worden. Arthur van Schendelkade Zoals gezegd komen de namen uit het jongste verleden meer ir Delftwijk. Daar vindt men dan ook de Arthur van Schen delkade, welke de voortzetting zal vormen van de Jan Gijzenkade. Deze houdt op bij de Generaal Spoorlaan, welke de afsluiting vormt van de reeds bestaande Rivieren buurt, Westelijk van de Rijksstraatweg. De Generaal Spoorlaan komt uit op het Mars manplein,, het tegenwoordig Westelijke deel van hei Tesselschadeplein, dat im mers doorloopt aan de Oostkant van de Rijkstraatweg. Zoals wij reeds eerder schreven komt er van het Marsmanplein raar de Delft laan een bredegroenstrook, waarin een aantal scholen zijn geprojecteerd, alsmede het wijkgebouw voor Oud-Schoten als af sluiting van het Marsmanplein. Deze groen- en scholenstrook nu wordt- aan de Noordkant begrensd door de Mar tinets Nijhofflaan, aan de Zuidkant door de Jan Prinslaan. Het nieuwe complex van 224 woningen voor „Volkshuisvesting" komt onder meer te staan aan de Jan Prinslaan, de Aart van der Leeuwstraat en de Gerard van Ecke- renstraat. HAARLEM, 20 September 1954 ONDERTROUWD: 20 Sept., F. Groene- veld en A. van Duijn; C. F. S. Ruiter en J. C. van den Nouwland. BEVALLEN van een zoon: 17 Sept., S. H. L. Chr. Bakkerde Groot; 18 Sept., J. Ab- spoel—-Hildering; 19 Sept., M. J. Bos—Eek- hardt; E. M. LautenslagerHarm; 20 Sept., J. van der Weidenter Plegt. BEVALLEN van een dochter: 18 Sept., H. J. M. Velu—Kuijpers; H. J. Vuijst—Kok; 19 Sept., C. Stuurman—Mackaij; A. C. Steggink Boerrigter; A. MandemakerSlagter; L. SteegstraRumpff; 20 Sept., J. A. Broers van Zonneveld. OVERLEDEN: 18 Sept., J. Stoelman, 60 j„ 2e Vooruitgangstraat; 19 Sept., W. H. Roije —Grim, 72 j., Generaal de Wetstraat. Evenwijdig aan de Delftlaan zal van de Arthur van Schendelkade tot de Martinus Nijhofflaan de P. C. Boutensstraat lopen, die ten Noorden van de Nijhoffstraat over gaat in de Herman de Manstraat. In het Zuidelijk deel van Delftwijk vindt men voorts nog het uitgestrekte Top Naeff- plantsoen, de Van Moerkerkenstraat en de Van Suchtenlenstraat. In het Noordelijk deel van Delftwijk treft men dan nog straten aan genoemd naar Menno ter Braak, Du Perron en Slauerhoff en een Marianne Philipsplant- soen. Zoals hierboven reeds opgemerkt komen hier ook de Dr. De Liefdestraat en -hof, de Johan Limpersstraat en -plantsoen. Het kunstenaarsverzet wordt voorts ge- eerd in de Jan Campertstraat, welke tus sen Delftlaan en Rijksstraatweg is gepro jecteerd en tegenover de Muiderslotweg zal uitkomen. Tussen de Slauerhoffstraat en de Mar tinus Nijhofflaan is nog een straat ge noemd naar Charivarius. In de leeftijd van 64 jaar is Zaterdag te Heemstede overleden de heer J. J. Buyze, in leven hoofd van de School met de Bijbel te Vijfhuizen. De heer Buyze kwam in 1935 van Made- Drimmelen naar Vijfhuizen, toen hij als hoofd der school werd benoemd in de plaats van de heer O. van der Wey. Tot Augustus 1950 heeft hij deze functie vervuld. Toen moest hij om gezondheidsredenen vervroegd pensioen aanvragen. De heer Buyze ver huisde met zijn gezin naar Zwanenburg en vandaar later naar Heemstede. Gedurende zijn verblijf in Vijfhuizen was „meester Buyze", zoals hij populair werd genoemd, een zeer geziene persoon_ Hij be kleedde verscheidene functies op politiek en kerkelijk terrein. De teraardebestelling zal Woensdag plaats vinden op de Begraafplaats te Heemstede. ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maar.waar U ook Uw brandstof haalt Zij dient voortaan CONTANT BETAALD. Maandagavond is aan de Rijkskweek school te Haarlem de eerste Rijkscursus ter opleiding voor lagere akten geopend. Drs. J. Vos, leraar aan het Lorentzlyceum begon zijn lessen voor Wiskunde, welk vak hij met zijn collega, de heer B. van Soldt, in twee cursussen zal verzorgen. Hiermee is een reeks van opleidingen begonnen die zeer onlangs door een besluit van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mogelijk zijn gemaakt. Het schrijnende tekort aan bevoegde docenten bij het voortgezette onderwijs, in het bijzonder aan de scholen voor U.L.O., maakte het noodzakelijk, speciale maatre gelen te treffen. Aan Rijkscursussen die onder gunstige voorwaarden aan kweek scholen kunnen worden gevolgd, zullen onderwijzers en onderwijzeressen in een studietijd van over het algemeen twee jaren in staat gesteld worden, een der U.L.O.-bevoegdheden (lagere akten) te be halen. Bijkans zeventig gegadigden verbonden zich voor het volgen van de leergangen, zodat er in totaal twaalf cursussen konden worden geformeerd: vier voor Frans, vier voor Engels, twee voor wiskunde en één 3-3'4 Nederl.'47 A.K.U Urnlever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amstcrd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twemsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 10 0»/m 234 374 276 433 V* 85 161 142 121 116% 207 V» ma 190 194 42% 77% 64 X 51% 21 55'/,, Openings koersen 100 231 374 276 438 87 161 141 12 U/s ii6 a 207 188 a 189% 194 41 76% 63 4 50% 21% 54% ADVERTENTIE Wordt het geen tijd Uw ouderwetse bril te vervangen door een modern model? Komt U de nieuwste modellen eens passen bij Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug Maandag had de Hervormde Vrouwen Dienst (H.V.D.), die actief in het volle le ven der Hervormde Kerk wil staan, haar eerste werkvergadering in deze winter. Beide werkterreinen zowel de gezinszorg als de bejaardenzorg eisen tientallen vrij willigers, die zich willen inzetten voor dit belangrijke en gevariëerde werk. Natuur lijk behoeft dit vrijwilligerscorps een zeke re scholing, die hoofdzakelijk in de prak tijk verkregen wordt. De UtV..V. is hierin ten voorbeeld. De gezinszorg werd ingeleid door mejuf frouw Th. van Herwerden, maatschappe lijk werkster in de Kerkelijke Gezinszorg. Dit werk draagt zowel een pastoraal als diaconaal karakter en is in de loop van zijn ontwikkeling ondergebracht onder de dia conale raad der Nederlands Hervormde Kerk. Op een druk bezocht spreekuur ko men de vele kanten van dit soms harde, soms tere werk tot uiting. Zo rijk gevari eerd het gezinsleven is aan geneugten en problemen, even rijk geschakeerd is dus de zorg hiervoor. Ruim 160 maatschappelijke werksters zijn over ons land verdeeld. De gezinsverzorging is één onderdeel hiervan, hoewel zeer uitgebreid. Vrijwillige krach ten zijn nodig bij huisbezoek, in de vacan- tieweken voor huismoeders, vacantie- vreugd voor stadsjeugd enz. De bejaardenzorg werd ingeleid door zuster De Klerk, directrice van het Tehuis Schotersingel 2. Deze maakte in Juli met de wethouder een studiereis naar Enge land, waar ook een internationaal congres in Londen over bejaardenzorg werd bijge woond. Meer dan 600 professoren en medi ci uit 42 landen waren bijeen, bovendien ongeveer 400 personen uit de niet-mcdische sectoren zoals arbeidstherapie, psycholo gie sociologie. Uitgebreide inrichtingen werden bezocht, waar de nieuwste resul taten van researchwerk op deze terreinen Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op HCtCirlemS Ddgbldd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal/0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü» die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnó's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen in praktijk werd gebracht met groot suc ces! De medische zorg bedoelt actieve the rapie, waardoor de bejaarden fit blijven en seniliteit voorkomen wordt. Deze actieve therapie is voor de bejaarden even belang rijk als voor jongere personen. Dieet en geschikte geneesmiddelen hebben succes volle werking. Bovendien tracht men zo lang mogelijk bejaarden in eigen woning te houden en niet in een inrichting te bren gen. Hier vooral treden veel vrijwilligers aan om de „maaltijden op wieltjes" rond te brengen aan huis. Auto's en andere ver voermiddelen brengen de maaltijden uit dieetkeukens en goede volksrestaurants. De Staat voorziet in de uitgaven. De arbeidstherapie wordt allerwege toe gepast: schilderwerk onder leiding van een kunstschilder, handenarbeid, enzovoort. Er worden cursussen gegeven om deze vaar digheden bij te brengen en de resultaten zijn verbluffend. Ook hier is veel vrij willigerswerk nodig om de bejaarden regel matig te bezoeken, het werk te brengen en te halen, enzovoort. Ook voor hond of poes waaraan een bejaarde verknocht is, wordt zelfs gezorgd. Bejaardeninrichtingen met 12-30 per sonen (niet méér) worden vaak in mooie landhuizen ondergebracht, die zich voor particuliere bewoning niet langer lenen. Kortom het doel: „to die with the boots on" wordt aan alle kanten nagestreefd. Besloten werd met een krachtige op wekking tot medewerking, al blijft de evangelische gedachte „vruchtbaar te zijn tot in hoge ouderdom" ook nog in andere betekenis gelden. DINSDAG 21 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Huis zonder vensters" De Verenigde Spelers, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Avond van e nti-Vivisectie- stichting, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur City: „Geneviève", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twee stuivers hoop". 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man. 14 jaar, 8 uur. Falace: „Meis- jesslaapzaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrijheid". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rancho Notorious". 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Hendrik en Pernille", toneelgroep „Studio", 8 uur. Cultura: Film avond voor emigranten, 8 uur. City: „Gene viève", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Marie Antoinette", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De GeUapo mist één man. 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: ..Meisjesslaapzaal", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrij heid", 18 jaar, 2, 7, cn 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rancho Notorious", 18 jaar, 2.30 cn 8 uur. voor elk der akten Duits en handelskennis. In zijn openingswoord sprak de directeur der Rijkskweekschool, de heer Jr. van der Meulen, aan wie de organisatie was op gedragen, er zijn vreugde over uit, dat zovelen studielust toonden en dat zo vele bekwame docenten zich bereid verklaard hadden als studieleiders op te treden. Behalve de reeds genoemde leraren voor wiskunde zullen de volgende heren de op leiding verzorgen: Frans: dr. G. G. Baardman, leraar aan het Coornhertlyceum; de heer C. Hooger- werf, directeur van een driejarige H.B.S. te Amsterdam; de heer J. W. Fossen, leraar aan de Rijkskweekschool. Voor Engels: de heer G. Comello. leraar aan de H.B.S.-B en de heer G. van de Rijn, leraar aan het Coornhertlyceum. Voor Duits diens collega de heer Sinke en voor handelskennis de heer R. Prosée, directeur van de H.B.S.-A te Haarlem. Veel zal er gevraagd worden aan toe wijding, zowel van de docenten als van de cursisten, die allen deze arbeid boven hun dagelijkse taak moeten verrichten. Uit het enthousiasme, getoond voor deze nieuwe instelling, mag echter geconclu deerd worden, dat de kansen op succes en daarmede op vérlichting van de druk die op de scholen ligt, gunstig zijn. Niet alleen in Haarlem, doch in heel Kennemerland bleek belangstelling voor de Rijkscursussen te bestaan. Het is thans vrijwel uitgesloten alsnog ingeschreven te worden, aangezien dit de goede gang van de opleiding zou belemmeren. Dr. G. P. Scheers, predikant bij de Ne derlands Hervormde Gemeente te Delfs- baven (Rotterdam), die beroepen is tot predikant in Haarlem-Noord als opvolger van dr. M. van der Voet, zal op Zondag avond 31 October zijn intrede doen. Des morgens wordt hij bevestigd door ds. G. Koch. Onder het Belgisch-Nederlands cultu reel accoord maakt een viertal Belgische kleuteronderwijs-inspectrices deze week een studiereis in ons land. Vorig jaar maakten Nederlandse inspectrices een dergelijke stu diereis in België. (Van onze correspondent in Stockholm) „Wij kunnen beslist nog meer Zweden naar Haarlem trekken!" Ziehier de eerste in druk van wethouder D. J. A. Geluk, die tevens lid is van het Hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) en thans met de directeur van de stichting „Haarlems Bloei", de heer W. van Willige, een goodwill-bezoek brengt aan de Scandinavische landen. Al mag men niet generali seren, aldus vervolgde de heer Geluk, zou men toch kunnen zeggen, dat de Zweed ruim twee keer zoveel verdient als de Nederlander, terwijl de levenskosten misschien anderhalf maal zo hoog zijn. Er blijft dus een vrij groot bedrag over, dat aan luxe kan worden uitgegeven. Tot deze luxe behoren ook reizen naar het buitenland, want de Vikings van vandaag zijn nog steeds vrienden van avontuurlijke tochten. Zij heb ben er trouwens voldoende tijd voor, want de vacantie is door de wet op een mini mum van drie weken vastgesteld, terwijl de schooljeugd en vele moeders drie maanden van de zomervacantie kunnen genieten. De heer Geluk, die drie jaar geleden met vacantie in Zweden is geweest, con stateerde eer. aanzienlijke verandering. Destijds beschouwden de reisbureaux Hol land als een doorgangslamd, thans zijn wij vacantieland geworden. Eén reisbureau heeft zich na veel gesprekken met de ANVV-vertegenwoordiger laten overhalen, een proef met Holland te nemen en kon nu constateren, dat dit op één na de best bezette reis is geweest. De Zweed zoekt in 't algemeen een behoorlijk, maar goedkoop onderdak. Hij neemt echter een „zakcentje" van enkele honderden kronen mee, om in Holland koopjes te halen. Met de propaganda voor Nederland in Zweden was de heer Geluk niet geheel te vreden. De ANVV beschikt wel over een enthousiaste medewerker in Stockholm, doch deze is niet in volle dienst en kan dus slechts een gedeelte van zijn tijd voor dit werk geven. En toch is er een stijging van naar Nederland komende Zweden van haast 100 in drie jaar tijds geweest. Ook de in het hartie van de stad gelegen wo ning van de ANVV-vertegenwoordiger is volgens de heer Geluk niet representatief genoeg. Dit dan vooral als men deze wo ning vergelijkt met de winkels en bureaux der concurrerende landen. Tenslotte zou de heer Geluk ook meer propagandamateriaal in Zweden verspreid willen zien. Het is eigenlijk nog niet te overzien, welke vlucht het tourisme naar Nederland zal nemen: Eén van de twee motororgani saties had dit jaar niet minder dan 150.000 carnets uitgegeven, hetgeen 40 meer is dan 1953. Iedere twaalfde Zweed dus haast ieder vierde gezin! heeft dan ook een auto. Het waren hier trouwens drukke dagen voor de heren uit Haarlem, die niet alleen een tiental reisbureaux bezochten, maar zich ook een Deeld vormden van de Zweedse vaeantiegewoonten. Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Zwarte namiddagjapon met witte versiering en een cocktail hoedje van veren een van de creaties die op de modeshow van Pelita in het Concertgebouw te bewonderen waren. Pelita is de naam van het lampje dat op Java 's avonds de weg wijst aan de een zame landman die naar zijn dessa terug keert. Het doel van de stichting die als naam dit lampje koos is, de slachtoffers der Japanse bezetting licht te brengen op hun weg naar een gelukkiger bestaan. „Pe lita" werd in September 1947 gesticht en al op 17 December van dat jaar kwam afdeling Haarlem en omgeving tot stand. Mevrouw H. WichersDutilh, die van het begin af in het bestuur heeft gezeten, sprak een kort openingswoord voor de modeshow die ten bate van Pelita Maandagmiddag werd gehouden in de Haarlemse Concert zaal. Zij stelde de aanwezigen voor om, kijkend naar de H-lijn'van Dior en de S- lijn van Fath toch vooral de P-lijn van Pelita te volgen, in casu mee te werken aan de leniging van de noden der slacht offers van de Japanse overheersing. Me vrouw Wichers zegde voorts dank aan allen die medewerking aan deze middag hadden verleend, te weten de firma's As cot, damesconfectie, Wagenweg; Maison W. G. van der Laan, dames- en hinderhoeden, Barteljorisstraat, Comtesse, lederwaren- bijouterieën, Barteljorisstraat; B. J. van Liemt, meubilering, Grote Houtstraat: Van Empelen Van Dijk, bloem- en boomkwekerij, Aerdenhout, en Carels' ban ketbakkerij, Zijlstraat. Mevrouw Elias, die als explicatrice op trad, vertelde dat de mannequins deze eigen morgen uit Amerika waren terugge keerd, waar zij een tournee hadden ge maakt en de voortbrengselen der Holland se textielindustrie met succes hadden ge toond. Van Dior's H-lijn kreeg men een opval lend staaltje te zien in de creatie „diorage": een camel-kleurige mantel met ceintuur op de heupen. Commentaar uit de zaal was stilzwijgen. Gezien de overeenkomstige reacties op verscheidene modeshows ver wachten wij. dat het hele rechte en hele lage van deze nieuwe stijl er bij onze da- afzonderlijke modenieuwtjes, zoals de gro te kragen, de kortere rokken (waarop altijd en eeuwig zakken), doorgeknoopte japon nen, de bontgarnering en de laag-ingezette rok. „New York", een donkergebloemde japon, waarvan de taille lang en slank is en die een wijd klokkende rok heeft, inge zet ver onder de heupen, was een charmant bewijs hiervan. Lange parelsnoeren schijnen ook weer terrein te winnen. Ze werden Maandag veel gedragen bij toiletten met V-lijn in contrasterende kleur. Die V-lijn ziet men in de hals tegenwoordig zowel aan voor als rugzijde. Trouwens, lage halzen ver toonden de meeste toiletten, hetgeen in de winter, dunkt ons, nogal fris zal blijken. De firma Ascot liet zien hoe zeer grote kragen op tweeërlei wijze kunnen worden gedragen: platliggend en over de schouders vallend of geplooid. De witte japonnen de den het snoezig, jammer alleen dat er steeds een gekleurde garnering bij was ge kozen, hetgeen de distinctie van het toilet schaadt. Bij de avondtoiletten waren di verse aardige vondsten. Bijzonder mooi was het toilet van bronzen damast: de lan ge sleep, loshangend van het midden uit, bleek verrassend goed als stola om de schouders te draperen. De hoedjes van Maison Van der Laan verdienen een afzonderlijk applausje. Ze waren en stonden beeldig. De meeste hoed jes worden flink over de ogen getrokken. Jammer dat men geen betere naam voor dit model kan bedenken dan het woord pothoed. Sommigen leken op een heel grote slappe pannekoek, die zo maar, plof, op het hoofd was gelegd. In de pauze werd op Amerikaanse wijze een schilderij verloot van H. A. L. Wichers uit Nijmegen, speciaal voor dit goede doel vervaardigd. A. S. De heer Geluk kon twee vliegen in één klap slaan, toen nij op uitnodiging van de vertegenwoordiger van de ANVV deelnam aan een feestavond van de Skalclub, de internationale organisatie voor al degenen, die werkzaam zijn in het reisbureauleven en waar juist op deze avond vijftien Engel se gasten aanwezig waren. Hier wist de wethouder op zeer humoristische wijze het publiek toen even een les te geven en te verhalen van de stad aan het Spaarne, zonder dat de feestvreugde er onder had te lijden. In tegendeel. De Haarlemmers, die ook al in Kopen hagen zijn geweest, zullen na een opont houd van drie dagen hun reis naar Oslo voortzetten en dan nog een bezoek brengen aan de havenstad Gothenburg. ADVERTENTIE Woensdag 22 September viert het echtpaar B. Visser-Ch. Visser-Faas de dag dat het 50 jaar in den echt verbonden is. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen ge- mes niet erg „in" zal willen, maar wel de boren en er zijn negen kleinkinderen. (stalen franco op aanvraag) De situatie bij de Velsense tunnelbouw was vanmorgen gelijk aan die van giste ren: ongeveer 160 a 200 man zijn naar de Amsterdamse Ballast Maatschappij ons meedeelde aan het werk gegaan. Het zijn allen leden van erkende vakbonden. Van de kant van de ruim driehonderd stakende arbeiders heeft men evenals gis teren geen pogingen gedaan om de tewerk stelling te verhinderen. Alles is rustig ver lopen. En bij de stakers De driehonderd stakende arbeiders heb ben gisteren tot drie uur in de middag in het Thalia Theater te IJmuiden vergaderd. De tweede delegatie, die onder leiding van een bestuurder van de Bond van Machinis ten met de bedrijfsleiding van de Ballast had gesproken, bracht omstreeks half twee verslag uit. Zij was er ook niet in geslaagd een oplossing te vinden. „Bij het onder houd met de leiding waren ook bestuurders van de erkende bonden aanwezig", aldus de spreker. „Zij versterkten de bedrijfs leiding in hun argumenten". De delegatie kon meedelen dat de driehonderd nog sta kende arbeiders onder geen voorwaarde en bloc het werk kunnen hervatten. De delegatie van machinisten, die het stand punt van de stakers overigens niet deelt, verliet daarop Thalia. Tot besluit van de staking heeft men gestemd over het voort zetten van de staking. Er werden in totaal 310 stemmen uitgebracht, waarvan 233 voor het voortzetten van de staking, 64 tegen, 11 blanco en 2 ongeldig. BINNENLAND De 23-jarige L. Bolier en de 18-jarige J. Bodbijl, beiden uit Bruinisse, zijn op de rijksweg Steenbergen—Anna Jacobapolder met een auto in de bossen bij de Heem tegen een boom gereden en daarbij op slag gedood. Beiden waren ongehuwd. De Zaanlandse Zilversmederij in Rotter dam heeft in de nacht van Zondag op Maandag bezoek gehad van inbrekers. Er zijn horloges en sieraden ontvreemd voor een waarde van f5000. Bij een groothandelaar aan de Korte Hoog traat werden eveneens een aantal vitrines leeggehaald. Volgens een voorlopige schatting beliep de buit hier on geveer duizend horloges ter waarde van ruim f 12.000 en een geldkistje met f5000. Vandaag zal een gezelschap vertegen woordigers van de Griekse industrie, de landbouw en het hoger onderwijs voor een verblijf van een week in ons land arriveren. Het initiatief tot deze reis is uitgegaan van het Griekse F"oductiviteitscentrum. Doel is, een indruk te krijgen van de organisatie structuur en werkzaamheden van de con tactgroep opvoering productiviteit en andere Nederlandse instellingen op het gebied van efficiency en rerearch. In de plaats van de heer J. J. Vorrink (Partij van de Arbeid), die als lid der Twee de Kamer bedankt heeft, is benoemd ver klaard tot lid dier Kamer dr. W. H. Vermoo- ten te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING De voorstelling van het blijspel „De kunst om te leven", welke in Zwolle door Haarlemse dokters en verpleegsters werd gegeven ten bate van het erefonds voor oud verpleegsters heeft een bedrag van f750 opgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9