Mr. E. N. van Kleffens voorzitter van de UNO-Assemblée Scherpe critiek op Dulles in de Amerikaanse pers Drang Wij zitten niet op kruitvat, maar op een waterstofbom Iets beter weer Weerbericht Tweede uitbreker ook weer achter slot Het woord is aan Met 45 stemmen vóór in New York gekozen Dulles komt met een plan naar Londen Gebrek aan tact leidt tot hoog spel met Frankrijk als inzet Mr. van Kleffens maakte snel carrière Defensiedebat wordt deze week hervat Oud-minister van Buitenlandse Zaken en oud-ambassadeur Casey zal Dulles over Nw. Guinea inlichten Straatsburg 69e JAARGANG No 63 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 217 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93 Haarlem. TT 1 T^V 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- LJ TLA' 1 I T 1^^. I Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor I I g JT g QTTl I f 1 f f I Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. IvjLVjLl JL JL ilO 8 Jf VjL UIIlJ. vü franco p.p./7.-Lossenrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NOODKRETEN, door een aanital bladen in verschillende landen bij d'e verwerping van de E.V.G. aangeheven zullen op het publiek, dat onmiddellijk van kansen op nieuw overleg verneemt. w©i geen diepe indruk maken. Men is aan de moeizame, schoksgewijze, hortende acties van het internationaal overleg gewend'. Dat het E.V.G.-verdtrag geen definitieve beslis sing omtrent toekomstige Europese eenheid inhield was duidelijk genoeg, dat het maar een onderdeel van het grote vraagstuk vertegenwoordigde eveneens. Dit schreef ik op 31 Augustus, ma de ver werping van het verdrag voor een Euro pese Verdied'igings Gemeenschap door het Franse parlement, en voegde eraan toe: Scepticisme omtrent de talloze conferen ties, die in numerieke afwisseling zich on afgebroken blijven voortzetten Grote Drie, Grote Vier, Grote Vijf, Zes (zonder Grote), nu weer Acht, straks misschien Negen of Elf, is overigens niet te vermij den. Men moet daarbij niet geloven in alles-wegvagende uitspraken in de trant 'van „Europese integratie van de baan" en diergelijke, soms op nog breder terrein. Een drang naar bepaalde grote oplossingen, eenmaal bestaande, kan wel vertraagd en onderbroken worden dOor verwerping van formules, maar niet onderdrukt. Het is ten slotte de drang die beslist, niet de tekst waarin men de oplossing heeft pogen te gieten. Welnu, ge ziet de drang naar dat ver wezenlijken van dat onderdeel van grote aaneensluiting op lange termijn gewaar borgde gemeenschappelijke verdediging zic,h thans onverminderd voortzetten. En toen ik drie weken geleden schreef „straks misschien Negen of Elf" daarbij licht vaardige vergelijking met de Raad van Elf dés carnavals in de pen houdend werd onbewust een profetie geuit. Want. het zijn de Negen, die a.s. Dinsdag te Londen bijeen zullen komen om nieuwe oplossing van het probleem na te jagen: een overigens wel wat snelle beeldspraak voor de werk wijze der diplomatie. Maar onze ambassa deur te Moskou heeft onlangs nog nabij de Russische hoofdstad in zijn vrije tijd dan op eenden gejaagd; dat maakt de beeldspraak ietwat aannemelijker. Intussen heeft de Engelse minister Eden verscheidene Europese hoofdsteden bezocht en de Amerikaanse minister Foster Dulles is door de lucht naar Londen en Bonn ge snord, Parijs overslaand. Onze correspon dent te Washington merkt vandaag niet zonder reden op, dat het voor de wereld en voor hem beter ware geweest als hij zich liever enige dagen rust op zijn bui tenverblijf in het gebied der Duizend Me ren had gegund. Maar dat blijve nu buiten beschouwing. De veelomstreden Franse premier Mendès-France is natuurlijk niet achtergebleven en heeft te Straatsburg, ten overstaan van de parlementariërs die de Raad van Europa vormen en die steeds nog alleen maar mogen adviseren, nieuwe voor stellen ontwikkeld. Zij hébben ten dele in stemming, anderdeels veel tegenkanting ontmoet, alle kanselarijen in nieuwe op schudding gebracht en de diplomatieke kluif nog aantrekkelijker gemaakt. Want al valt die kluif moeilijk te verorberen, smakelijk is hij voor al degenen, tot wier beroeps-gerechten hij behoort,ongetwijfeld En men moet die kleine, donkere man met de schrandere kop de eer blijven geven, dat hij in een vastgelonen situatie nieuwe actie en beroering heeft gewekt. Door zijn optreden is alles weer in beweging ge komen. Opgewekt balancerend op het slappe koord van een uiterst-onzekere po sitie, temidden van Fransen die hem toe juichen of verguizen, temidden van buiten landse regeringen die hem aanblaffen, maakt hij de indruk dat hij in zijn eieen gesternte blijft geloven en zich zelfs door het igebas van Uncle Sam's Dulles niet laat verschrikken. Jolig spreekt hij die ver wachting uit dait ..het. nieuwe verdrag" im vijfentwintig duidelijke artikelen binnen een maand te formulieren zal zijn. In No vember kan, zegt hij, alles klaar wezen. Hii houdt van termijnen, liefst korte ter mijnen, zoals al bleek bij zijn eerste op treden als premier pas drie maanden geleden toen hij aankondigde dat hij af zou treden als hij niet binnen een maand een wapenstilstand in Indochina zou heb ben bereikt. Die bereikte hij. En volgens zijn program het grillige Franse parle ment heeft hem tot 31 Maart volmachten voor economische sanering verstrekt zou hij na de verdedigings-gemeenschap aan nemelijk te hebben gemaakt, zijn economi sche plannen even moeten verwerkelijken. Hetgeen hem dan wel weer zou leiden tot voorstellen voor economische aaneenslui ting in Europa. Of dat allemaal lukken zal staat nog ten zeerste te bezien. Maar als dit politieke duvelt.ie-uit-een-doosje mocht worden geremd, als het deksel op enig ogenblik door toedoen van Gaullisten en communisten mocht worden dichtgeslagen, zal zijn opvolger in het Franse premier schap spoedig moeten wijken en het doosje weer openspringen. Zeker is het goed dat hij in eigen land niet alleen wordt toege juicht maar ook boos aangeblaft. Zo wil het trouwens de democratie, zodra iemand iets groots nastreeft. Deze Mendès-France poogt op dit moment de brug tussen het Franse parlement en de Westelijke bond genoten te slaan en tegelijk een beleid op langer termijn te voeren. Zo moet men hem, geloof ik, zien. De andere mogend heden hebben hem daarbij nodig, want zonder Frankrijks medewerking kunnen zij niet tot een resultaat komen. Overheersend bliift: de drang bij alle betrokken landen. Die is ei' en zal voort duren ook als de Negen volgende week mochten falen. Dat is de hoofdzaak. Er ligt wel een grote lijn in dit alles. Die loopt naar een uitweg die men in feite wil be reiken. Neem al het kunstige gedisputeer maar op de koop toe. R. P. De Haagse politie heeft in de afgelopen nacht ook L. J. B., de tweede gevangene die Zondag uit het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ontsnapte, in de kraag ge vat. De man werd aangetroffen bij familie in Duindorp. De eerste ontsnapte werd, zoals is gemeld, reeds eerder gegrepen. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA's Robert Benchley: Ik had vijftien jaar nodig om er achter te komen dat ik geen talent bezat, maar toen kon ik niet meer uitscheiden met schrijven omdat ik al te beroemd was geworden. HSIWSÊ. lil - HIK Prinsjesdag in volle luister. Na het uitspreken van de Troonrede verlaten Koningin Juliana en Prins Bernhard de Ridderzaal. De Gouden Koets, schitterend in het zonlicht, staat voor vertrek gereed. (Van onze correspondent in New York) Mr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse ge zant in Portugal en vice-voorzitter van de Nederlandse UNO-delegatie is Dinsdag avond gekozen tot voorzitter van de negen de zitting van de Algemene Vergadering van de UNO. Tengevolge van een uitge breid debat over de toelating van commu nistisch China, hetgeen uitliep op het be sluit de kwestie dit jaar te laten rusten, geschiedde de verkiezing van mr. Van Klef fens pas na vijven. Gelijk verwacht was kreeg de Nederlandse candidaat een grote meerderheid. Bij het bekendmaken van de uitslag werd mr. Van Kleffens met harte lijk applaus begroet. (Reuter/AFP) De stemverhouding was: 45 stemmen voor mr, Van Kleffens, drie voor prins Wan van Thailand en twaalf onthoudingen. In de rede die mr. Van Kleffens bij de aanvaarding van zijn nieuwe functie uit sprak, legde hij er de nadruk op, dat hij het voorzitterschap op zich neemt op een ogenblik, waarop de wereld geen enkel ge wapend en georganiseerd conflict kent. Mr. Van Kleffens sprak' „van de donkere en sombere bedreiging van de atoomwapens, die de volslagen vernietiging van de mens heid mogelijk maken". Deze toestand „ver eist van ons zeer veel goede wil, de uiterste voorzichtigheid en een maximum aan zelf beheersing in woord en daad". „Wij zitten immers niet meer op een eenvoudig kruit- vaatje maar op een waterstofbom. Men vergisse zich niet: onze verantwoordelijk heid is naar evenredigheid toegenomen en zo dit op ieder van ons slaat, de mogend heden die deze vernietigingswapens bezit ten, zullen zeker erkennen, dat het in het bijzonder slaat op haar en haar vertegen woordigers". Hij deed een beroep op de af gevaardigden om goede wil en begrip te hebben, verdraagzaam te zijn en hun rege ringen adviezen te zenden, die in overeen stemming zijn met het Handvest „en met wat wij kennen als de natuurlijke, achtens waardige en gebiedende verlangens van fatsoenlijke mensen overal in de wereld" Mr. Van Kleffens besloot zijn toespraak met de woorden: „De gehele wereld ver wacht van ons, dat wij een bijdrage leveren voor de algemene vrede, een vrede, die ge grondvest is op leven en laten leven. Het eenvoudig naast elkaar bestaan bevredigt de volken niet: ook lijken bestaan naast el kaar. De volken verlangen veel meer. Hen tevredenstellen is ons moeilijk en ambi tieus program". Mr. Van Kleffens zal de vergaderingen beurtelings in het Engels en Frans lèiden. Ik heb evenveel sympathie voor onze an dere werktaal, het Spaans, welks klank ik bewonder. Maar mijn kennis van die taal is niet zodanig, dat ik uw debatten daarin kan leiden, zo zei hij Mevrouw Pandit van India, voorzitster van de achtste zitting had de negende zitting geopend. In een korte toespraak sprak zij de hoop uit, dat de vergadering, zonder zich te laten ontmoedigen door het gewicht van haar taak, alle gelegen heden die zich voordoen zal aangrijpen om de zaak van de vrede en internationaal begrip te bevorderen. Duel Visjinski-Lodge De leider van de Russische delegatie, Visjinski, diende onmiddellijk daarop een ontwerpresolutie in, waarin communis- tisch-China werd verzocht de zetel van China in alle UNO-organen in te nemen. De Amerikaan Cabot Lodge diende met een een motie in, waarin de vergadering werd verzocht zich gedurende de huidige zitting te onthouden van een onderzoek van elk voorstel om de delegatie van nationalistisch-China uit te sluiten en te vervangen door een afvaardiging van de regering van Peking. Hij zei niet te willen ingaan op Visjinski's verklaring, dat het een „monsterachtige toestand" is, dat 600 millioen Chinezen in de UNO vertegen woordigd worden door de „Kwomintang- kliek". Lodge zei slechts, dat zijn motie de voorrang diende te hebben boven die van Visjinski. De minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China, George Jeh, zei, dat in de afgelopen vier jaar niet minder dan 170 pogingen om de status van China's vertegenwoordiging in de UNO-organen te wijzigen, waren mislukt. Hij noemde de regering in Peking een marionetten-rege ring, die zich handhaafde door terreur als gevolg waarvan reeds meer dan vijftien millioen mensen waren gelikwideerd en 25 millioen personen dwangarbeid was opgelegd. Sir Pierson Dixon (Groot-Brit- tannië) sprak zich ook voor de Ameri kaanse mótie uit. Het zal nodig zijn de kwestie te regelen, doch voor alles is no dig, dat de regering van Peking bewijzen geeft van haar goede wil en verlangen naar samenwerking. De vergadering verwierp daarop het Russisch voorste] door de Amerikaanse motie aan te nemen met 43 tegen elf stem men bij zes onhoudingen. Nederland be hoorde tot de landen die voor stemden. De tegenstemmers waren Birma, Wit-Rus- land, Tsjechoslowakije, Denemarken, In dia, Noorwegen, Polen, Zweden, Oekraine, de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Afghani stan, Egypte, Indonesië, Saoedi-Ara'oië, Syrië en Jemen onthielden zich. Aanhangers van de Amerikaanse ver eniging van „Vrije Oekrainers" hebben Dinsdag bij het UNO-gebouw een betoging gehouden tegen de Sovjet-Unie. Toen Visjinski arriveerde, werd zijn auto be kogeld met rotte appelen. In de vergader zaal werden vlugschriften verspreid, waar in tegen de aanwezigheid van Visjinski werd geprotesteerd. WASHINGTON (Reuter) John Foster Dulles zal de volgende week op de negen- mogendhedenconferentie in Londen posi tieve voorstellen voor herbewapening van een souverein West-Duitsland met niet- onderscheidende waarborgen tegen herle ving van militarisme indienen, aldus is in gezaghebbende kringen in Washington ver klaard. Het plan, dat de Franse premier Mendès- France Maandag in Straatsburg ontvouw de, heeft geen wijziging gebracht in Dul les' verklaring van Zaterdag, dat nog geen aanvaardbare oplossing is ontwikkeld voor de vraagstukken die zijn opgeworpen door de Franse verwerping van het EVG-ver- drag. Dulles zal evenwel bereid zijn in Londen het Franse plan te bespreken, al hoewel er in Washington ernstige bezwa ren bestaan tegen bepaalde aspecten er van, zo voegden deze zegslieden er aan toe. Mr. Eelco Nicolaas van Kleffens is op het ogenblik gezant in Portugal, met de per soonlijke titel van ambassadeur. Hij is tevens minister van Staat. Mr. Van Kleffens werd in November 1894 te Heerenveen geboren. Hij studeerde rechten aan de Leidse Universiteit. In 1918 trad hij toe tot het secretariaat van de Volkenbond in wording. Later werkte hij twee jaar in Londen voor de Koninklijke Shell. Zijn snelle carrière bij het ministerie van Buitenlandse Zaken begon in 1922. Hij ver wierf zich een reputatie door zijn vermogen ingewikkelde vraagstukken in duidelijke termen uiteen te zetten. Op 34-jarige leef tijd werd hij hoofd van de afdeling diplo matieke zaken van het ministerie. Op 10 Augustus 1939, negen maanden voor de Duitse inval, nam hij de leiding van het ministerie op zich. Hij bleef minister van Buitenlandse Zaken tot Juli 1946. Van 1947 tot Juni 1950 was mr. Van Kleffens ambassadeur in Washington, waarna hij, op eigen verzoek, werd over geplaatst naar een rustiger post. Mr. Van Kleffens woonde in 1945 de oprichtings vergadering van de UNO in San Francisco bij. Voorts heeft hij Nederland in de Veilig heidsraad vertegenwoordigd. (Van onze correspondent in Washington) De reis, die de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken plotseling naar Bonn en Londen heeft gemaakt, is ook door vele vooraanstaande hoofdartikel en kroniekschrijvers in de belangrijkste Amerikaanse couranten scherp beeritiseerd. Niemand twijfelt aan Dulles' grote ijver en goede bedoelingen, maar zijn tactiek mist vaak tact en men houdt zijn hart vast, telkens wanneer de 66-jarige staats man van mening blijkt, dat ingrijpen van de Verenigde Staten in 's werelds be loop onmiddellijk vereist is. Menig politiek commentator heeft zich afgevraagd, waar om Dulles Eden niet rustig de tijd heeft gelaten voor zijn pogingen tot verster king van Europa. Het is maar goed, dat het Amerikaanse Congres niet bijeen is in deze periode. De verwerping van de E.V.G. zou voor som mige Congresleden de verleiding onweer staanbaar hebben gemaakt om ondoor dachte dingen te zeggen over het gebrek aan Franse medewerking in de Westerse politiek. Redevoeringen, waarin de Franse aarzeling gelaakt en het Duitse doorzet ten geprezen wordt, gaan er wel in bij het Amerikaanse volk. Het is merkwaar dig, dat een land, dat in de laatste vijftig jaar tweemaal betrokken is geweest in een grote oorlog tegen Duitsland, zoveel waardering voor de oude vijand gevoelt. Dit is geen waardering voor het politieke systeem van Hitier, doch een bewonde ring voor de Duitse werkkracht en tech niek. Het respect voor Duitsland is in het bijzonder groot in de Angel-Saksisch- Germaanse bovenlaag, die de toon aan geeft in de Amerikaanse maatschappij. De neiging om te redeneren: laten we met de nijvere Duitsers in zee gaan en laten we ons niet laten ophouden door die lastige Fransen, is stellig aanwezig bij een deel van het Amerikaanse volk. Het is goed, dat zulk een eenzijdige en fatale oplossing niet in het Congres kan worden ver kondigd. Duitsgezindhe iel Niettemin heeft Dulles' reis, die de uit drukking „volledige souvereiniteit" voor West-Duitsland opleverde en waarbij Pa rijs werd overgeslagen, hier en daar de gedachte doen opkomen, dat de Verenigde Staten naar een accoord met West-Duits land zouden kunnen streven en Frank rijk desnoods in ziin sop zouden laten gaar koken. Dulles heeft nooit, gezegd, dat zulks de bedoeling was. Het lijkt echter niet on mogelijk, dat zijn tactiek erop gericht was, de Fransen met uitsluiting te dreigen. Het is geenszins gezegd, dat de Fransen zich door zulk een nauwelijks ernstig te ne men „bluf" van hun stuk zouden laten brengen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat een deel der Amerikaanse openbare mening aldus gesterkt wordt in zijn nei ging om een radicale oplossing te zoeken en om het bondgenootschap niet Frank rijk in feite te ruilen voor een nauwe alliantie met Duitsland. Wij stellen de dingen met opzet wat over dreven voor. Maar dit gedeelte van het publiek, dat uit ergernis over Frankrijks aarzeling, het roer wil omgooien, is primi tief en simpel. Het is gelukkig, dat de se rieuze commentc.tors in courant en radio, neigingen van die aard met kracht tegen gaan. Dulles ziet heus wel in, dat hij Europa's kracht en samenhang zou kapotslaan, in dien hij Frankrijk door zijn manoeuvres werkelijk zou uitsluiten. Men moet aan nemen, dat hij een „schok" heeft willen toepassen en alleen heeft willen dreigen met een eventuele uitsluiting van Frank rijk. Het ziet er naar uit, dat het èn voor de wereld èn voor Dulles zelf beter ware geweest, indien hij inplaats van vliegens vlug verwarring te gaan stichten, een dag of wat rust was gaan nomen op zijn bui tenverblijf in het gebied der duizend me ren, vlak bij Canada. NEW YORK (Reuter) De Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, Ri chard Casey, die aan het hoofd staat van de Australische delegatie bij de Algemene Vergadering van de UNO, heeft in New York verklaard, dat een van de belangrijke onderwerpen voor Australië op deze verga dering zou zijn de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. Casey zeide, dat hij voor het eind van deze week met de Amerikaan- sp minister van Buitenlandse Zaken Dulles over deze kwestie zou spreken. Hij zou Dulles voorhouden, dat Nederlands Nieuw- Guinea, dat aan Australisch Nieuw-Guinea grenst, verschilt van de koloniale gebieden, wier streven naar onafhankelijkheid de Verenigde Staten in de UNO en elders steunen. De zestienjarige P. A. Eiling uit Alme lo, die sinds veerten dagen werd vermist is in Veendam aangetroffen. De jongen was een circus, dat in Almelo had gestaan, ach terna gereisd. (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, Woensdagmorgen. Waf er vandaag te melden valt uit dit Europese centrum van gesprek lijkt misschien niet veel, maar het is toch in verschillende op zichten van betekenis. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft met 41 tegen 40 stemmen een besluit ge nomen: weliswaar met een zeer geringe meerderheid van de helft plus een, doch volgens democratische begrippen is dat vol doende. De stemmen waren volkomen ver deeld, er waren dus geen groepen te on derscheiden bij deze stemming naar natio naliteit of politieke kleur. De inhoud van dit met moeite genomen besluit komt hier op neer: Deze week nog zal het defensie- debat worden hervat. Dit zou geschieden op basis van een nieuwe ontwerpresolutie, door de politieke commissie uit de Raadge vende Vergadering op te stellen. Deze nieu we resolutie is nodig door de nieuwe feiten, die zich sinds de vorige resolutie hebben voorgedaan, met name de rede van Men dès-France en die van Spaak. Het zal een hele toer worden om tot een aanvaardbare formulering voor deze nieuwe resolutie te komen. De oplossing die Mendès-France voor ogen heeft Duitsland en Italië in de NAVO, nadat deze landen in een herziene Westelijke unie zijn opgenomen heeft wel aanhangers. Daar tegenover staat een groep die meer voelt voor het idee van Spaak: een nauwer samengaan der zes con tinentale landen en associatie met Enge land. Daarnaast staat nog de mening, die vooral in Amerikaanse en Engelse kringen naar voren-komt: Duitslands opneming in de NAVO zonder dat er enigerlei Europese organisatie aan te pas komt. Deze mening hoort men hier in het Straatsburgse milieu maar een enkele keer verkondigen. De Assemblée behandelde verder nog het vraagstuk van de Europese handel, waar bij tot uiting kwam dat vele leden de West- Europese handel met het Oosten wensen uit te breiden, terwijl .ook verbolgenheid bleek over de commerciële restricties die Amerika in stand houdt. Er is een resolu tie in voorbereiding over dit punt, die he den of morgen in stemming komt. Het K.N.M.I. deelt mede: Regen, hagel en onweer vormden de af gelopen dagen het meteorologisch menu. Een depressie op de Noordzee, die ons op dit alles tracteerde, zorgde bovendien tot twee keer toe voor harde wind, eerst Maandag, toen voor het gehele kustgebied het windsein moest worden gehesen, ver volgens in de afgelopen nacht, toen een kleine randstoring over ons land trok. Maar nu begint de depressie haar greep op het weer te verliezen. Zij trekt weg in de richting van de Oostzee. Een flinke rug van hoge druk, die van het Westen uit nadert, houdt de belofte in van een weers- verbetering. De wind zal verder afnemen, de buiïgheid zal worden onderdrukt en een herfstzonnetje zal morgen vele uren aan de hemel prijken. Nu de wind afneemt wordt het 's nacnis kouder. In de komende paar nachten is zelfs het optreden van de eerste nacht vorst van dit najaar niet uitgesloten. Weerrapport (van hedenmorgen 7 uur) weers- co C Ti sz E 01 i. 00 v. toestand TJ" OS 5 sg *2 ra O ea ZB Stockholm zwaar bew. ZW 5 13 4 Oslo half bew. windstil 12 0 Kopenhagen half bew. ZW 8 13 1 Amsterdam licht bew. NW 6 15 6 Londen licht bew. W 3 15 1 Luxemburg zwaar bew. WZW 5 12 3 Parijs half bew. WZW 4 17 6 Bordeaux regen windstil 9 1 Grenoble zwaar bew. windstil 19 0 Nice zwaar bew. NW 4 32 0 Genève zwaar bew. O 2 16 0 Zürich zwaar bew. WZW 1 14 1 Locarno half bew. O 2 23 0,2 Berlijn zwaar bew. ZZW 6 16 1 Frankfort half bew. ZW 6 16 3 München half bew. WZW 3 13 0,2 Wenen nevel W 6 18 2 Innsbruck nevel windstil 15 3 Rome zwaar bew. Z 4 0 Ajaccio half bew. ONO 2 26 0 Mallorca geheel bew. windstil 26 0 Neerslag laatste 24 uur ox rvy\ x yyv onr* i AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Tot matig of zwak afnemende wind, in hoofdzaak tussen West en Noord-West. Vannacht in de kustprovincies enkele buien en in het binnenland helder weer met een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag flinke op klaringen en vooral in de Noordelijke provincies aanvankelijk nog een enkele bui. Iets minder koud. 23 September Zon op 6.26 uur onder 18.38 uur. Maan op 2.22 uur. onder 17.02 uur. Maanstanden 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 September Hoog water* 12.22 en uur. Laag water* 7 26 en 20 02 uur. Donderdag 23 September Hoog water: 0.54 en 13.32 uur. Laag water: 8.50 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1