Deel van Oude Doelen wordt atelier voor „De Groep" Centrum wijkverpleging in Oud-Schoten Unieke bestemming voor historisch pand brieven aan de redactie Haarlems Dagblad Devies en devies Federmann-optiek Aanvraagformulier Gebouw aan Tesselschadestraat officieel in gebruik genomen 7 Rijke historie Wederom gecoördineerde Esperanto-cursus Sierkunst van de tropen P. J. van Noppen viert zilveren jubileum Haarlemse Christelijke Besturenbond bijeen Partij van de Arbeid in Oud-Schoten Minister Suurhoff spreekt in Haarlem HOTEL BOUWES Zandvoort Het gehele jaar geopend Wereldfederalisten zetten het winterseizoen in UW GEZONDHEID is erbij gebaat, als U KOLEN stookt! DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Pen aantal schilders is in de Oudé Doelen verwoed aan het werk. Een deel van het gebouw is voor een symbolisch bedrag aan de vereniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep" ter beschikking gesteld. De leden werken nu met verf en verve om de lokalen in gereedheid te brengen. De Groep werd jn Maart 1952 opgericht en verkreeg in Juni 1953 de koninklijke goedkeuring. Momenteel telt de vereniging een 20-tal leden, waaronder vele vooraanstaande kunstenaars. De firma Enschedé heeft De Groep een grote etspers in bruikleen afgestaan en de gcpensionneerde riieesterdrukker Scheffer zal technische ad viezen geven. Terwijl Poppe Damave, Wim Steyn, Jules Chapon, Frans Funke en Piet van Meerde met alle eerbied, die het gebouw verdient, weghalen wat er niet in thuis hoort, loopt de heer Clay, secretaris, rond met plannen die het geld moeten opleveren, dat De Groep in staat zal stellen om van het kostbare pand een goed gebruik te maken. Er moet geld komen voor de verwarming, verlichting, de groeps-studies naar model, de inrichting de gemeente gaf reeds een sympathieke subsidie enzovoort. Binnen korte tijd zal een aantal uit nodigingen de deur uitgaan, die de mogelijkheid openstellen kunstlievend lid van De Groep te worden, tegen een minimum bijdrage van 10.— per jaar. In bepaalde groepen van de burgerij wordt overwogen een comité van aanbe veling te vormen, om de unieke situatie van Haarlemse schilders in de histo rische Doelen alle levensvatbaarheid te verzekeren, die zij verdient. Het is een voor Nederland uitzonderlijke situatie, dat in een zo belangrijk historisch pand een groep kunstenaars kunnen gaan werken. De Groep beschikt nu over de grote bovenzaal in de linkervleugel van de binnenplaats af gezien een kamer waar de ets wordt opgesteld, een expositie- en vergader-ruimte beneden. Wie de zorg ziet, waarmede de schilders de lokalen inrichten en de fraaie eiken houten trappen en overlopen verzorgen, betreurt het, dat eenzelfde mogelijk heid niet eerder heeft bestaan voor de prachtige Schutterzaal, die nu gym- nastiek-zaal is en waar het prachtige eikenhout met een gelige verflaag is bedekt Wie omstreeks 1630 in de Doelen zou gaan informeren naar de stand van zaken in de Haai'lemse schilderswereld, zou hoog stens ten antwoord gekregen hebben, dat een vrolijk sinjeur wel eens had zitten schilderen als de schutters vergaderden of een van hun Rabelaisiaanse maaltijden ge noten. Het is dan ook alleen de.naam Frans Hals en zijn beroemde schutterstukken, die een associatie opleverden met de Stads- of Cluveniers-Doelen als schildersatelier. Dat is uiteraard geen geringe associatie, maar zij mag niet verder gaan dan het zeer bij komstige element, dat de schilderkunst vormde in de bestaansreden van De Doelen. In de Doelen werd geoefend in de wapen handel. De schutterijen werden opgericht vooral door graaf Dirk II om ,,aan de behoefte te voldoen, dat een deel der on derdanen zich zou kunnen oefenen in de wapenhandel, aan welk bedrijf een grote behoefte bestaat".En evenmin als rnen De Doelen een restaurant zou noemen, vanwe ge de luisterrijke maaltijden en drinkgela gen, die de schutters aanrichtten, kan men op grond van de schilderstukken, die een tiental schilders maakte, een „atelier"-tra- ditie aan het gebouw hechten, Toch is de bestemming, die het gebouw nu krijgt, nog de meest voor de hand lig gende. Niet omdat de schilders van De Groep een stelletje schutters zouden zijn, maar omdat bij gebrek aan schutters de schilders de eerste rechten bezitten. Zij bevinden zich op de historische grond, waar eens Frans Hals zijn „Maaltijd van de officieren van de Cluveniersdoelen 1622" schilderde en zijn „Vergadering van de Cluveniersdoelen 1633". P. C. Soutman (1642) en Hendrik Pot (1630) schilderden er, en Cornelis Engelsz. (1618) en Cornelis van Haarlem (1583). Maar ook vond op die grond het historische gebeuren plaats in 1572, toen in de grote zaal achter de hoofddeur op het bordes, Ripperda tot de gewapende burgerwacht en burgers sprak: „Ik raad U af in te gaan op het voorstel van enkelen om genade te vragen bij Don Frederico". „Dat hij van wille ende me- ninghe was omme den laatsten droppel van sijnen bloed voor de burgers ende vrijheid deser stede te wagen". Hieraan herinnert ook de 1830 in de schutterszaal geplaatste steen van de Rederijkerskamer „De Wijn gaardranken". De Doelen toont zich in de Gasthuis straat van zijn minst gastvrije zijde. De wat sombere gevel met het prachtige poortje vormt de achterkant van het ge bouw. De voorgevel is aan de binnenplaats, de „plaetse of Schuttershof", waar zelfs 80 jaar geleden nog vele sportieve kampgevechten plaats vonden. De Doelen is in 1562 gebouwd en het jaartal 1612 in de gevel duidt op de uit breiding, die Lieven de Key verzorgde. Het gebouw begon zijn bestaan als „De Nieuwe Doelen", omdat het gebouwd werd voor de kolveniers, terwijl de handboog- en kruis boog-schutters met hun kleurige wapen rokken in de Doelen van de Oude Schuts aan de Ramen verbleven. Maar die Doelen brandde af in 1576. Eerst toen het klooster van de nonnen van St. Michiel in de Gro te Houtstraat Joris-Doelen geworden was, later Herenlogement en nog later Pro veniershuis werd de Nieuwe Doelen aan de Gasthuisstraat de Oude Doelen, nu nog de naam van het gebouw. Van het Heren logement verscheen op 13 December 1685 een advertentie in de Haarlemse Courant, „dat het Proveniershuis, vroegere Doelen, te huur was" De Doelen is nog steeds een van de fraaiste gebouwen van Haarlem. De brede dubbele deur, aan de binnenplaats, gevat in een portiek van Dorische stijl en een fries met een vierregelig versje dat aan het beleg van 1572 herinnert, is en uitzonder lijk schoon voorbeeld. De aluinstenen trap is later aangebracht, in de 18e eeuw, in V olk snuiver sit eiten Evenals het vorige jaar, zal ook dit seizoen door een aantal Volksuniversiteiten in West- Europa een gecoördineerde Esperanto-cursus georganiseerd worden. De lessen zullen in de verschillende landen volgens hetzelfde sche ma, dat op de directe, zogenaamde Cseh- methode gebaseerd is, gegeven worden. Het voordeel van dit systeem is, dat de cursisten reeds dadelijk de verworven kennis in de praktijk leren brengen. Zo zal het na de vierde les al mogelijk zijn met deelnemers aan de parallelcursussen in correspondentie te treden. In het voorafgaande seizoen zijn dergelijke cursussen bij wijze van experiment georga niseerd. Aanvankelijk zou een veertiental volksuniversiteiten uit negen landen eraan deelnemen, doch het bleek spoedig zo'n suc ces, dat het aantal aanmeldingen aanmerke lijk toenam. Men verwacht, dat er dit cursus jaar weer meer deelnemende volksuniversi teiten zullen zijn. In Haarlemse V.U.-kringen achtte men het experiment ook dermate geslaagd, dat men dadelijk besloten heeft in dit seizoen weder om aan de gecoördineerde cursus deel te nemen. Tevens heeft men besloten een Espe ranto-cursus voor gevorderden te organise ren. De lessen zullen ook thans weer gegeven worden door mr. S. Pragano, docent in Roe meens en Esperanto aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam. Nu het in Augustus van dit jaar te Haarlem gehouden wereldcongres nog eens duidelijk bewezen heeft wat er in het Esperanto ge presteerd. kan worden, verwacht men grote belangstelling voor de cursussen, die begin October aanvangen. Van 8 October tot en met 7 November zal in het museum „Het Huis Van Looy" een tentoonstelling onder de titel „De sierkunst van de tropen" worden gehouden. De offi ciële opening is bepaald op Vrijdagmiddag 8 October. De tentoonstelling wordt voorbe reid door het Koninklijk Instituut voor de Tropen in samenwerking met de commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd. COOOOOOOOOOOOOSCOOOOO^COOOCOOOODOCOOKOOOOOO^COCOCOOOOC i De muzikanten van het corps schutters, 8 hadden als devies het schone rijm: d „Als dienst ons roept tot onzen plicht, 8 is 't Harmonie, die 't al verlicht" De Groep, aldus een der leden, neemt 8 1$ lis devies: 8 „Als raken onze plichten zoek, p onder de olie is ook het doek". 00COC0C000C0D00C>aXX100(X3000C!COXXXXXKXZX>CCC0aOXCCCCCCCO plaats van de vroegere brede stoep. Ook de 17e eeuwse schouw in de Schutterzaal en de 18e eeuwse schouw in de krijgsraad kamer ook wel Kenau-kamer genoemd naar het portret van Kenau Simons Has selaar, dat er in vroeger tijden hing met fijn gesneden festoenen en consoles zijn toonbeelden van haardenbouw. De Groep komt in een omgeving waar in de gouden dagen der gilden stoere knapen huisden en tierden. Kerels die in genoot schappen waren ondergebracht, die op een traditie konden bogen tot 1385, toen „die schutters van Haerlem" in Mechelen prij zen wonnen. Misschien kan de groep in dat opzicht wel een krachtige voortzetting van een oude traditie waarborgen: prijzen win nen De schuttershof van de Kloveniers-Doelen in de Gasthuisstraat. De prent toont de Oude Doelen vóór de verbouwing. In de linkervleugel bevinden zich de zalen, die de schilders van De Groep als ateliers en expositie-ruimte zullen dienen. In Oud-Schoten beschikt zuster Catlirien Vis, die rëeds geruime tijd de wijkverple ging van het Diaconessenhuiswerk ver richt, thans over een eigen centrum. Dat is o.a. te danken aan, het gemeentebestuur en aan de Woningbouwvereniging Patri monium, die medewerking heeft verleend aan de inrichting van Tesselschadestraat 115. De zuster heeft een vrije étage en een verdieping is bestemd voor patiënten uit de wijk, die een behandeling moeten onder gaan. Woensdagmiddag is het wijkcentrum officieel in gebruik genomen en dat er vreugde heerste over de totstandkoming bleek uit de toespraken, die tijdens een bij eenkomst in een bouwkeet nabij de Tessel schadestraat zijn gehouden. Vroeger stond het werk onder leiding van de Protestants Christelijke Wijkverpleging van Haarlem-Noord (aangesloten bij het Oranje Groene Kruis) en thans is in Oud- schoten (ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart) een zelfstandige commissie samen gesteld, die de werkzaamheden zal voort zetten als afdeling van het Oranje Groene Kruis. Ds. G. H. van de Woord, die de genodig den welkom heette, herinnerde aan de toe stand van de laatste tijd. Onder zeer moei lijke omstandighden moest zuster Vis wer ken. Zij moest zich vaak behelpen, maar er is thans een verbetering ontstaan, waar door de werkzaamheden goed tot haar recht zullen komen. Het centrum is voor het doel uitnemend geschikt en patiënten zullen daar prettig ontvangen worden. De heer J. de Braai, voorzitter van de woningbouwvereniging Patrimonium, ver heugde zich over de totstandkoming en ds. S. H. J. Voors sprak namens de directie van het Diaconessenhuis en namens de plaatselijke afdeling van het Oranje Groene Kruis. Ds. G. Koch, predikant van de Hervorm de gemeente van Haarlem-Noord, herinner de er aan, dat het werk in Oud-Schoten in 1948 is begonnen onder leiding van de com missie, waarvan spreker voorzitter was. „Het kind" is opgegroeid en nu „het" over een eigen huis beschikt, behoeven de ouders zich niet bezorgd te maken over de toe komst. De werkzaamheden zijn in de loop Op 1 September herdacht de heer P. J. v. Noppen, onderwijzer aan de Nicolaas Beets- school te Heemstede, het feit dat hij 25 jaar geleden als zodanig in functie trad. Als jong, pas geslaagd onderwijzer benoemd, is hij in de loop van de jaren een zeer gewaardeerde leerkracht van deze school geworden, ge waardeerd zowel bij het bestuur als bij de collega's, de ouders en de leerlingen, en de rechterhand van het hoofd der school, die hij sinds enkele jaren als plaatsvervangend hoofd te zijde staat. Door het volgen van een reeks vernieu wingscursussen en het nemen van het initia tief tot het reorganiseren van het eindonder wijs, heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt voor het toepassen van moderne methoden bij het onderwijs in de zesde klas. Ook buiten het terrein van de school is de jubilaris een bekende figuur. Als leraar aan de Landbouwwinterschool te Hoofddorp beweegt hij zich op het gebied van het on derwijs aan de leerplicht vrije jeugd. Als ouderling-scriba heeft hij de Gere formeerde Kerk enkele jaren gediend, ook js hij bestuurslid van de Heemsteedse Chris telijke# Oratorium Vereniging, Door de zomervacantie kon het jubileum niet op 1 September worden gevierd. Daarom zal dat thans op Zaterdagmorgen 2 October geschieden in een bijeenkomst van allen, die bij de Nicolaas Beetsschool betrokken zijn, in het Hervormde Jeugdhuis aan de Heren weg te Heemstede. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Onder leiding van de heer L. Salie is Dinsdagavond de jaarvergadering gehou den van de Haarlemse Christelijke Bestu renbond. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 en het lezen van een gedeelte uit Ro meinen 5, sprak de voorzitter in zijn ope ningswoord er zijn teleurstelling over uit, dat de medewerking van de leden voor de collecte „Draagt elkanders Lasten", zo ge ring is. Besloten werd medewerking te verle nen aan de op 19 October te houden ver gadering van de Vereniging voor Interna tionale rechtsorde. De jaarverslagen wer den goedgekeurd. Bij de bespreking van het sociaal economisch programma was de vergadering van "mening, dat aangedrongen dient te worden op het vaststellen van een bevrijdingsdag; de bevrijding behoort op een waardige wijze gevierd te worden. Er bestaat een fonds voor het stichten van een eigen gebouw. De wenselijkheid werd geuit contact op te nemen met an dere organisaties, om de stichting van een gebouw met vergaderruimte mogelijk te maken. De gebruikelijke propagandabijeenkomst van het Christelijk Nationaal Vakverbond in November werd vastgesteld op 11 No vember. Aan de bijeenkomst werken de Muzanto's mede. De heer R. N. Busser werd opnieuw tot voorzitter van de Haarlemse Christelijke Basturenbond gekozen. der jaren aanzienlijk uitgebreid. Begonnen werd met 300 gezinnen en thans zijn er 800 aangesloten. Dat is o.a. te danken aan de activiteit van een aantal dames, dat op pad 'is gegaan om leden te werven. Hierna bestond er gelegenheid het cen trum te bezichtigen. Het ziet er keurig ver zorgd uit. Bij de inrichting bleek, dat men grote medewerking had ondervonden van de bewoners. Dezen toonden hun meeleven door het aanbieden van vloerbedekking, gordijnen, lampen enzovoort. De financiële resultaten van de overi gens geslaagde Meppeler Markt Tentoonstel ling 1954, de Memato, zijn niet meegevallen. Tegen de verwachting in toont de exploi tatierekening een tekort van f 11.352. Het garantiefonds zal nu voor 21 percent moeten worden aangesproken. Ondanks het slechte weer verscheen er toch een groot aantal leden op de bijeen komst die de Partij van de Arbeid afde ling VII - Oud-Schoten - Dinsdagavond in het clubhuis van de speeltuinvereni ging „Vondelkwartier" aan de Vergierde- weg hield. Mevrouw Rita de Bruyn-Ouboter her innerde eraan dat dit eerste samentref fen juist op de eerste avond van de huis bezoeken viel waarmee de partij een be gin heeft gemaakt, maar zij zeide zich niet ongerust te maken over de activiteit van de partij in het Noordelijk stadsdeel, gezien de gestadige aanwas van het le dental. Dit kwam van 355 op 434; ook Spaarndam boekte winst. Van 18 ging het aantal leden daar omhoog tot 54. Spreekster vond echter dat men onver moeid door moest gaan met propaganda omdat dit de frisse wind in de gelederen zou behouden. Vervolgens noemde mevrouw De Bruyn de gebeurtenis van de dag, de Troonre de, die voor heel ons volk van zo grote betekenis is. De - belastingverlaging spreekt ons misschien wel het meest aan en het feit dat er 65000 woningen gepro jecteerd zijn het komend jaar. Speciali satie op huizen vond spreekster inder daad van eerste orde, maar de scholen moeten niet vergeten worden, vooral de kleuterscholen niet, want ze zijn brood nodig. Overigens blijkt de positie in de rij der volkeren tamelijk gunstig te liggen en het doet goed aan te weten dat van overheidswege een politiek wordt ge voerd die beschermt tegen eventuele downs in het economisch bestel. Mevrouw De Bruyn herinnerde even eens aan hetgeen niet in de Troonrede werd en kon worden uitgesproken: tien jaar geleden werden illega'e discussies gehouden die de partijvorming in Neder land na de oorlog ten doel hadden. Na de onderdrukking immers ging men de men selijke verhoudingen ruimer zien, waarbij men tot de slotsom kwam dat een politie ke eenheid heel goed rusten kon op ideëel verschillende bases. Van katho lieke zijde heeft men wel een domper op dit na-oorlogse enthousiasme gezet door het mandement uit te vaardigen, doch schade heeft dit de partij niet berokkend. Tot de vrouwen zeide spreekster nog, dat zij een heel belangrijke schakel in het organisatieleven vormden, omdat zij de nuchter-mannelijke geest konden door- Busperikelen. Naar aanleiding van de brieven over de busperikelen vraag ik mij, als oud-chauffeur van de N.Z.H. af, of het wel juist is, dat de directie oude conduc teurs, die vroeger nooit een autobus be stuurd hebben, opleidt tot chauffeur en onmiddellijk nadat zij het rijbewijs hebben gehaald, in bussen met 60 tot 65 passagiers in Haarlem met de vele ver keersmoeilijkheden laat rijden. Voor het publiek is het van belang, dat gerouti neerde chauffeurs rijden. Het verdient aanbeveling aantrekkelijker voorwaarden voor het personeel te stellen. EEN ABONNé. (Van die zijde der N.Z.H. wordt ons mee gedeeld, dat een candidaat-chauffeur eerst psychotechnisch onderzocht wordt te Utrecht Blijkt hij geschikt te zijn, dan leert hij rijden in een personenauto. Na enige weken krijgt hij les in een autobus om opgeleid te worden voor het rijksdiplo ma. Heeft hij na geruime tijd dit in zijn bezit, dan rijdt de chauffeur mee met een leermeester op diverse lijnen. De hoofd controleur-instructeur bepaalt dan of de chauffeur zelfstandig kan rijden. In dat geval begint hij op lijnen, waar het niet zo druk is, b.v. 3, 7 en 8 en pas dan wordt de chauffeur ingesteld op alle lijnen.) Geld gereed houden. Als chauffeur van een bus bij de N.Z.H. moge ik, naar aanleiding van de brief van H. N. J. ver klaren, dat de opmerking, dat een ongeval geen voldoende les voor de N.Z.H. is ge weest, wel een gedurfde is. Een ongeval, waarbij een mensenleven betrokken is, gaat niet langs de koude kleren. Is het H. N. J. wel eens opgevallen, waar het haas tige gedoe aan te wijten is? Passagiers staan bij een halte enige tijd te wachten en als de bus is gearriveerd en een pas sagier is ingestapt, zoekt hij pas naar geld of een knipkaart. Dat een chauffeur door dit oponthoud gejaagd wordt, is niet goed te keuren, maar wel te begrijpen. Hij wil ten gerieve van de gemeenschap een zo veel mogelijk geregelde dienst onderhou den. Het komt mij vreemd voor, dat ge schreven is dat door angstgeroep van pas sagiers erger voorkomen is. De chauffeur heeft een controlelamp voor zich, die brandt als de uitstapdeur geopend is. De lamp gaat uit, als de deur geheel gesloten is. Chauffeurs, die zich niet aan de voor schriften houden, worden door de directie ter verantwoording geroepen en ontslag kan zelfs volgen. De directie van de N.Z.H. doet al het mogelijke om over een perso neel te beschikken, dat voor 100 voor de taak berekend is. Als de passagiers en het personeel van de N.Z.H. elkander beter begrijpen, dan zitten zowel passagiers als chauffeur met plezder in de bus. C. LüCKE, chauffeur 2 N.Z.H. Op propagandabijeenkomst van )}Nieuwe Koers" Naar wij vernemen zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, op Zaterdag 25 Sep tember in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw spreken op een bijeenkomst van de Haarlemse afdeling van de demo- cratisch-socialistische jongerenorganisatie „Nieuwe Koers". De minister zal spreken over het onder werp: „Waar het in 1956 voor de jongeren om gaat". De bijeenkomst de eerste welke de Haarlemse Nieuwe Koersers na een jaar van voorbereiding houden wordt voorts opgeluisterd door een forum bestaande uit mevrouw M. van der Wall-Duyvendak, drs. J. J. Voogd, mr. G. H. de Leeuw en waarschijnlijk drs. H. Peschar, die de verhinderde wethouder D. J. A. Geluk zal vervangen. Als voorzitter fungeert de heer W. Mensink. Verder werken mede het Zaanse Nieuwe Koerscabaret „De Rode Koers" sn de pia niste mejuffrouw Frartkel. ADVERTENTIE Dagelijks: MAX SPRINGER met zijn Italiaans orkest. Uitgebreid Cabaret-programma Zondagmiddag Matinée. breken met haar menselijkheid. Niet op mannenmanier, doch volgens vrouwelijke overtuiging en opvatting kan de vrouw van deze tijd zich in de politieke proble men verdiepen. Het tweede deel van de avond zorgde mevrouw Kroon-Kuneke voor afleiding door voor te dragen uit „Stormvloed" van dr. Garmt Stuiveling; ook bracht zij een paar aardige schetsen van Annie M. G. Schmidt ten gehore. Een geanimeerde hersengymnastiek tussen het afdelingsbe stuur en de groep fakkeldragers zorgde voor een tweede vrolijke noot; de laat sten gingen tenslotte met de overwinning naar huis. Verhogingen. Loonsverhoging, prijsver hoging: doch de waardevermindering van het betaalmiddel is reeds gebleken. Maar is huurverhoging van nut? Is het publiek bekend, dat grondbelastingen, straatbelas tingen, watertarieven reeds twee maal zijn verhoogd, zo ook assurantie- en onder houdskosten 4 maal zo hoog zijn als in 1940? Als loonsverhoging de bouwprijs doet stijgen en de huurverhogingen achter haald worden door stijging der vaste las ten, dan komt er nooit een vrije bouw. Nu is weer een huurverhoging aanhangig, met belastingcompensatie? Als de overheid de vaste lasten afschaft en dus als belasting compensatie aan de huiseigenaren geeft, zijn wij vrij van huurverhoging en iedere eigenaar krijgt een gelijke verhoging en tevens kunnen de nieuwe huizen goedkoper geleverd worden, aangezien het rendement hoger wordt. P. „Duf conservatisme en kond modernis me Met een zekere pedanterie meent H. K. (in zijn stukje van Maandag jongstle den) in T. R. de „low-brow" te moeten on derkennen, daar hij (zij) de eigentijdse mu ziek verwerpt. Het behoort tot de „bon ton" om met dé modernen te dwepen. Beet hoven, Mendelssohn en Tsjaikovsky ken nen we nu wel. We willen eens wat anders. Goed, maar dan moet dat andere (lees: moderne) het afgespeelde ook kunnen ver vangen. Honegger, Pijper, Badings, Hinde- mith en Tsnjrepkin nu brengen ons wel in verwarring, maar ontroeren ons niet. Knap van vorm, maar zielloos naar inhoud, dat is waaraan hun werken laboreren. Het is dan ook geen kwestie van niet willen kennisnemen, maar van niet gegre pen worden, want wie durft met de hand op het hart te verklaren dat hij zich juist bij Badings c.s. niet stierlijk zit te vervelen. Men gaat naar een concert om der wille van de beleving en niet wegens het experiment. En zoals men bij het zoeken naar een ro man, die appelleert aan ons schoonheidsge voel, grijpt naar Stendhal of Dostojevski en niet naar Sartre, Vestdijk of Hermans, zo wil de concertbezoeker zijn gevoelens doen verheffen (let op het passieve ele ment) en ontroerd worden door verstaan bare muziek en niet geconfronteerd wor den met technisch fraaie, maar zielloze orchestraties van moderne meesters, waar door sommigen „bien etonnés de se trou- ver en minorité" blijkbaar zo hartstoch telijk naar wordt verlangd. M. SWINKELS De afdeling Haarlem en omstreken van de Wereld Federalisten Beweging hield Woensdagavond in hötel-restaurant „De Leeuwerik" de eerste openbare bijeenkomst van het nieuwe winterseizoen. Als spreker trap op drs. Th. W. van Wijngaarden, vice-voorzitter van de be weging, die zijn indrukken weergaf over het wereldfederalisten congres, dat van 30 Augustus tot 10 September in Londen werd gehouden. Drs. Van Wijngaarden gaf tijdens zijn rede een uitgebreid overzicht van de talloze werkzaamheden van deze wereldorganisatie gedurende de afgelopen twee jaar en hij knoopte hieraan de belang rijkste gebeurtenissen uit de wereldpolitiek gedurende deze periode vast. Spreker vestigde er de aandacht op, dat het congres in Londen, waarvan de deel nemers vrijwel onafgebroken bijeen zijn geweest, het werkprogramma, dat reeds bij het vorige congres in Kopenhagen was vastgesteld, verder had uitgewerkt en dat Nederland daarbij de eer te beurt was ge vallen om een studie te maken van het probleem over de verhoudingen tussen Oost en West. Mede in betrekking tot dit onderwerp sprak drs. Van Wijngaarden de hoop uit, dat de Nederlandse Wereldfedera listen zich allen zouden inzetten om het hulpplan voor Birma, dat binnenkort open baar gemaakt zal worden, te doen slagen. Na deze toespraak werd er een kort filmpje vertoond getiteld „Het volgende hoofdstuk" en na de pauze werd de avond gevuld door declamatie van mevrouw Riek BonsetHorst. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU. die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Vrijdag voert een toneelgroep van het St. Elisabeth Gasthuis in de Stadsschouwburg ten bate van het Erefonds van oud-verpleegsters het blijspel „De kunst om te leven" op. Men ziet hier een spelmoment. ADVERTENTIE Want een kolenhaard houdt Uw woning warm en droog, 's Ochtends een warm vertrek. KOLEN stoken is voordeliger. In alle opzichten (Verkort weergegeven)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11