Winterprogramma vastgesteld van R. K. Middenstandsvereniging Kort en bondig Brabantse vlassers in nood door het slechte zomerweer „Hendrik en Pernille" Wielrijdsters slioten over tramrails Haarlem maakt kennis met „De grote Trek" Zeven millioen meer voor Rijkswegenplan Het vlas brengt nog niet de helft van de productiekosten op Nederland gaat zelf helicopters bouwen Auto tegen trein op bewaakte overweg Afsluiting Haringvliet begint volgend jaar DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN T 11 Voorlopige kennismaking met ensemble Studio Burgerlijke Stand van Haarlem Drie onderscheidingen voor jubilarissen Sint Nicolaasfeest in Oud-Schoten Betaling abonnementsgeld per giro „Cantemus" - Christelijk Haarlems Knapenkoor Verbetering van zeeweringen Vierde R.K. bejaarden sociëteit geopend Prototype vliegklaar; nlannen tot serie-productie Amerikaan ernstig gewond Visser aan gevolgen van H. bom explosie bezweken Spoedig wetsontwerp over plannen met de zeegaten Uitspraken rechtbank Nederlands b-team nog steeds zonder strafpunten Biljartuitslagen In een gesprek met de heer Fr. van Rcy- sen, die enkele maanden geleden is be noemd tot voorzitter van de afdeling Haar lem van de R.K. Middenstandsvereniging, deelde hij ons mee. dat voor het wintersei zoen een uitgebreid programma is samen gesteld en dat er plannen zijn samen te werken met andere standsorganisaties, zo als groot-werkgevers. Katholieke Arbeiders Beweging, werknemende middenstand en vrouwenbeweging. Daarbij wordt niet al leen gedacht aan Haarlem, njaar ook aan de omliggende gemeenten. Het bestuur van de afdeling Haarlem is thans als volgt samengesteld: F. van Rey- sen, voorzitter (delicatessen), C. W. Straat hof, secretaris (kleermaker), Th. B. Breu ring, penningmeester (groentenhandel), G. Alders vice-voorzitter (smeden), S. W. Balm, tweede secretaris, lid van de ge meenteraad), W. C. M. Holt, tweede pen ningmeester (mode-artikelen), B. N. Al ders (melkhandel), L. van Berkel (sigaren- handel), C. Marchand (aannemer), A. Mul ler (loodgieter en lid Kamer van Koophan del) en A. Vos (woninginrichting). Als geestelijk adviseur treedt op kapelaan C. J. A. Schoonderwoerd. Het winterseizoen wordt op 13 October geopend met een bijeenkomst in de Kroon zaal van restaurant Brinkmann. Een forum zal worden gevormd. De vakbestuurders- raad komt drie keer in het seizoen bijeen en wel op 22 November, 10 Januari en 21 Maart. Begin Januari zullen de kinderen der leden Driekoningen-avond vieren en op 16 Februari wordt het vastenavondfeest ge vierd. Op de tweede helft van Januari zal wet houder W. F. Happé voor de leden het ver keersplan bespreken en daarbij aandacht besteden aan de voor de middenstand vast zittende aspecten. Mevrouw Steyger-Asper- slagh houdt op 24 Maart een lezing met lichtbeelden over: De lijkwade van Turijn. Muziek zal ten gehore worden gebracht. Henk Zoutendijk komt op 27 April naar Haarlem met zijn marionettenspel. In speciale bijeenkomsten zullen actuele vraagstukken aan de orde komen, waarbij Over samenstelling en voornemen van de nieuwe toneelgroep „Studio" hebben wij de lezers reeds Zaterdag ingelicht. Gister avond kon men in de Haarlemse Schouw burg tijdens een ter kennismaking aange boden volksvoorstelling van het blijspel „Henrik en Pernille" van Ludwig Holberg de prestaties beoordelen. Het lijkt mij dat dit geen gelukkige keuze is geweest, ai verdient het streven waardering om de tweehonderd jaar geleden gestorven „Noor se Molière" ook in ons land met de ver toning van een zijner te weinig bekende werken te herdenken en al mag dit kluch tige niemendalletje inderdaad voor een breed 'publiek geschikt worden geacht. Overigens heeft Holberg, die in Denemar ken de eerste toneelschrijver van betekenis was, in het bijzonder met „De politieke tinnegieter" en het ook elders nog wel ge speelde „Erasmus Montanus" comedies van hogere waarde geschreven. Maar toch: met de naam „Scandinavische Langendijk" zou hem voldoende eer zijn bewezen. „Henrik en Pernille" is een echte „klucht der vergissingen." De titelhelden zijn res pectievelijk een lakei en een kamenier, die zich in de kleren en met de équipage van hun adellijke meesters als voorname lieden voordoen en daarmede elkaar bedriegen. Ook de waarachtige gelieven worden door deze maskerade misleid en dit geeft aan leiding tot enige tamelijk amusante ver wikkelingen. Misschien zou het bij een grootse montering allemaal veel plezieriger zijn geweest, al moet gezegd worden dat EUy van Stekelenburg met uiterst beschei den middelen een fleurig resultaat wist te verkrijgen. De poging om de toneellijst te doorbreken met een uitbouw boven de or kestbak werkte niet erg overtuigend, omdat het daarop geplaatste „spreekgestoelte" voornamelijk gebruikt werd voor het lan ceren van „terzijdes" die een wezenlijk onderdeel van het spel behoren te vormen. Er is niets tegen de thans gevolgde methode, behalve dat zij wat gewild aandeed: een volgen van een mode zonder noodzaak. Het bezwaar tegen de keuze is echter van practische aard: een dergelijk stuk is bij zonder moeilijk te spelen. Het vraagt niet alleen een veelzijdige typeringskunst, maar ook en vooral een bewegelijk plastisch ver mogen, niet alleen tot transformatie maar in de eerste plaats tot het juiste positiespel. Met de veel te beperkte talenten van de medewerkenden kwam er al met al niet veel van terecht. Het is mogelijk dat „Stu dio" in modern, dichter bij het naturalisme staand répertoire meer tot stand kan bren gen en dat wacht ik dan maar liever af voor nader commentaar. Mogelijk haalt een dergelijke opvoering als die van „Hen rik en Pernille" succes in cultuurarme stre ken, de smaak van het Haarlemse publiek dunkt mij tezeer verwend om hiermede ge noegen te kunnen nemen. DAVID KONING HAARLSM. 22 September 1954 ONDERTROUWD: 22 Sept.. N. van Veld- huijsen en H. Polnaya; Chr. M. A. Clout en Th. W. C. Gierstberg; Th. Boon en M. J. Clavaux: A. E. H. van den Berg en C. Sh. Setterfield; B. Stoute en P. Janszen: A. Lode en G. Thoenes; H. Spieker en L. J. Duin; J. G. A. van Dam en M. P. J. H. Schrijnema- kers; L. Sj. Ottolini en T. A. A. Smit; J. Th. Thuis en C. C. van den Brande; J. Verdam en H. J. van der Kuur; J. G. Burger en J. J. Mol; J. A. Merckens en J. F. M. Cats; J. Mulder en I. H. C. Provoost. GEHUWD: 22 Sept.. F. W. M. van den Berg en J .M. Bonkenburg; W. van Welt en M. P. W. Hoogkamer; M. Geluk en M. Th. -Piers; J. H. B. Koppelman en Th. Chr. R. Alders; F. H. Assendelft en M. Th. P. Grobbe; W. Roest en H. W. Versteeg; A. L. Moser en L. A. Hagen; F. A. J. Timmermans en E. H. C. op de Kelder; G. de Bruin en J. G. Meinders: H. Burggraaf en J. C. Prins. BEVALLEN van een zoon: 21 Sept., P. Weltevredende Neef; A. J. van GooiVen- nix; A. W. D. C. Visser—Rügebregt; W. G. Steegman—Bos; 22 Sept., J. H. van der Kuijk Tjallema. BEVALLEN van een dochter: 19 Sept., P. van SteenbergenMacco; 21 Sept., G. J. de Jonge—Munnik; A. Somers—Wassenaar; 22 Sept., H. M. PetersenMathot; M. B. Wyckelsma—Kensen. OVERLEDEN: 19 Sept., A. P. Donsen— Bleijswijk, 84 j.. Emostraat; 20 Sept., W. van der Boom, 61 j.. Haitsma Mulierstraat; 21 Sept., E. B. van Tongeren, 9 d„ Pallasstraat; A. St. van Riessen, 4 m.. Duinoordstraat; A. i—Boon, 70 j., Bloemfonteinstraat. gedacht is aan de aanstaande huurver hoging. Ook worden diverse cursussen ge houden, zoals „lakschrift", „spreken in het openbaar" en over onderwerpen, die op het terrein der economische voorlichting liggen, zowel voor de ambachtsmensen als voor de détaillisten. Voorts heeft het bestuur een schema op gesteld voor de kernvorming. De kern be staat uit twee maal twintig leden, die gods dienstig, sociaal en zedelijk gevormd wor den. Leider is kapelaan Schoonderwoerd. De afdeling Haarlem is in 1908 opgericht en telde op 1 April j.l. 802 leden. Het be stuur wordt bijgestaan door diverse com missies. De SANTOS wil de geestelijke, de lichamelijke en maatschappelijke gezond heid van de Katholieke middenstand be vorderen, door hulp te bieden bij verple ging van tbc-patiënten, rheuma-patiënten en bij uitzending van zwakke kinderen en zwakke vrouwen. Eventueel wordt tege moet gekomen in de kosten voor plaatsver vanging bij ernstige ziekte. Het Dr. van Beurdenfonds is bestemd voor steun aan priesterstudenten en het Chris Jansenfonds helpt de middenstanders, die in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Uit de leden is een commissie gevormd ter voorlichting en hulp bij overname van zaken, vestiging in nieuwe wijken enzo voort. Ook bestaat er een jeugdcommissie, die deel uitmaakt van de jeugdraad onder leiding van rector De Wit. De heer Reysen vertelde verder, dat er regelmatig contact wordt gehouden met de leden van de Haarlemse gemeenteraad de heren Adelaar en Balm en met de leden van de Kamer van Koophandel de heren Muller en Warmer. De R.K. Middenstands vereniging maakt deel uit van de Midden standscentrale en van de winkelsluitings- commissie-Happé, waardoor een goed con tact onderhouden wordt met B. en W. en vele instanties, die met middenstandsaan gelegenheden te maken hebben. Meege werkt wordt aan algemene belangen, waar bij vastgehouden wordt aan eigen principes Daarbij komen aan de orde punten, zoals een gezamenlijke koopavond en de winkel sluitingswet. Plechtigheid in brandweerkazerne Op Dinsdagavond 5 October zal de com mandant van de Haarlemse Brandweer, de heer II. C. Vernout, in de brandweerkazer ne aan de Gedempte Oudeeracht drie on derscheidingen uitreiken van de Konink lijke Nederlandse Brandweer Vereniging en wel aan de heren J. P. Pollé, M. van der Biil en P. van Beek. De heer Pollé kwam' op 7 April 1914 bij de Haarlemse brandweer in dienst als vrij williger. Op 6 Januari 1932 werd hij be vorderd tot brandmeester. Hoofdbrand- meester werd hij op 23 Mei 1947. Tenslotte werd hij op 1 Augustus 1953 benoemd tot on dercom m a n da n t. De heer Van der Bijl trad als vrijwilliger bij de brandweer in dienst on 13 Augustus 1929. Hij werd op 1 Juini 1933 bevorderd tot hulppijpleider; adjunctbrandmeester Werd'hij op 1 Februari 1948. De heer Van Beek kwam als vrijwilliger de brandweer steunen op 15 Mei 1929. Op 1 Augustus 1949 werd hij vrijwilliger 1ste klas. Bij de plechtigheid zal de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, aan wezig zijn. Hij zal een toespraak houden, waarna voor allen een gezellige bijeen komst beeint in Brinkmann. De gevaarlijke tramrails voor de ingang van de N.Z.H.-remise aan de Leidsevaart heeft tijdens het natte weer van de laatste dagen weer enkele slachtoffers geëist. Dinsdagavond omstreeks acht uur slipte de 22-jarige mejuffriuw A. C. H. met haar rijwiel op het dode spoor ter hoogte van de Kogelstraat en werd in haar val door een juist passerende tram aangereden. Zij werd opzij geschoven en liep daarbij verwordin gen aan benen en armen op. Mejuffrouw H. is per ambulancewagen van de G.G.D. naar het Grote Gasthuis vervoerd. 's Morgens om tien uur was de 48-jarige mevrouw K. K. reeds met haar fiets over de wissel voor de remise geslipt. Met schaafwonden aan de handen en knieën kon zij. na door een lid van de ongevallen- dienst behandeld te zijn, huiswaarts keren. Naast genoemde ongevallen zijn er nog enkele personen met fiets of bromfiets over de rails geslipt, doch zij konden zonder noemenswaardig letsel hun weg vervolden. Bij regenachtig weer is het dan ook gebo den om bij de vele tramwissels voor de N.Z.H.-remise, de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. In de vergadering, welke de Vereniging tot viering van nationale dagen „Oud Scho ten" gisteravond in café „Ken,nemerland" hield, kwam het plan ter tafel tot viering van een Sinterklaasfeest, waaraan alle ver enigingen benoorden de Jan Gijzenbrug zouden kunnen medewerken. Zowel voor kinderen als voor volwassenen en ouden van dagen worden programma's in studie genomen wanneer van de andere zijde in stemming wordt betuigd. Het plan gaat uit van het wijkcomïté. «VVÏPTÏW rXXXOCt>3»OCCCCCODCCCCCO f U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) z\jn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE Reeds lang wordt in Protestantse kringen in Haarlem behoefte gevoeld aan een Christelijk knapenkoor. Deze behoefte is zeer begrijpelijk, wanneer men bedenkt dat een dergelijk ensemble in genoemde krin gen geheel ontbreekt. Er is zelfs geen jon genskoor dat zich op concerten laat horen. Weliswaar zijn er binnen sommige kerke lijke gemeenschappen, met name in die der Rooms-Katholieke, dergelijke ensembles, doch degenen die muziek alleen tijdens concerten plegen te beluisteren ziin ver stoken van uitvoeringen door enig knapen koor en missen zodoende een heel belang rijk element in de muzikale uitdrukkings middelen. Bovendien is het zingen in een dergelijk koor voor de jonge medewerkers zelf van beslissende invloed op hun latere leven. Immers, wanneer bij deze jongens muzika"- liteit en smaak in goede banen wordt ge leid en hun muziekkennis wordt bijge bracht, zullen zij daar later de vruchten van plukken. Ze zullen zich dan met de muziek in het algemeen meer vertrouwd voelen en in het bijzonder met de koor muziek zeer goed op de hoogte zijn, het geen door directeuren van zang- en orato rium verenigingen wel zeer zal worden toe gejuicht, gezien het toenemend tekort aan mannelijke medewerkers. Sedert enkele weken worden, in samen werking met de hoofden van Christelijke scholen van alle groeperingen, reeds ge maakte plannen uitgewerkt om tot de op richting van een koor als bovenbedoeld te komen. Vele jongens meldden zich reeds aan en weldra zal met de repetitie begon nen kunnen worden. Aangezien men zich er echter van bewust is dat nog niet alle belanghebbenden bereikt zijn, zal er als nog gelegenheid tot aanmelding zijn. De minimum-leeftijdsgrens is negen jaar. Het Christelijk Haarlems Knapenkoor, dat onder de naam „Canlemus" (laten we zingen) zal optreden, staat onder directie van Rein Bakker, leider van verscheidene Haarlemse koren en organist van de Oosterkerk. Evenals elders in het land zal oók in Haarlem binnenkort gedurende enige we ken de kerkelijke actie „De Grote Trek" gevoerd worden. De Regionale Raad van Groot-Haarlem heeft enige tijd geleden de verschillende kerkeraden aangeschre ven om propaganda te maken voor de „Trek". Toen hier weinig reacties op kwa men, werd de Regionale commissie voor het buiten-kerkelijk werk opgericht, die zich tot taak heeft gesteld, nok Haarlem vier weken lang de „Trek" te doen bele ven. Met behulp van tijdelijke commissies, die in iedere wijk werden opgericht en met een „huis-aan-huis-folder" wil men het werk stimuleren. Op Donderdag 14 October zal in de Grote kerk de openingsdienst worden gehouden, waarin ds. J. J. Buskes uit Amsterdam zal spreken over „Courant en Bijbel". De or ganist Piet van Egmond zal aan deze dienst zijn medewerking verlenen, evenals vier kerkkoren, uit Schoten, Spaarndam, Over- veen en Haarlem-Oost. De koren zullen een uitvoering geven van de twee bekroon de liederen van de ter gelegenheid van het 140-jarig bestaan van het Nederlands Bij bel Genootschap uitgeschreven prijsvraag. In het Gemeentelijk Concertgebouw zal op Maandag 1 November des avonds een lekenspel; „Wie zijn leven zal willen be houden, zal hel verliezen", worden opge voerd. Klaas Bolt zal het orgel bespelen. De sluitingsdienst is vastgesteld op Don derdag 18 November. Dr. G. Snijders zal dan spreken over het onderwerp: „Hoe houden wij de trek vol?" Deze avond zal eveneens worden gehouden in de Grote Kerk. Bovendien is het verzoek tot de predi kanten gericht om op Zondag 17 October te willen spreken over „De Bijbel en Israel", op 24 October over „De Bijbel en het gezin" een gezinsdienst, waarbij ook de Zondagscholen ingeschakeld zullen wor den op 31 October over „De Bijbel en de Hervorming" en tenslotte op 7 Novem ber over „De Bijbel en het Apostolaat". Het ligt in de bedoeling, dat ook op catechisatie, in Bijbe'kringen, in mannen- en vrouwenverenigingen en jeugdgroepen „De grote trek" zal worden behandeld. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot mejuffrouw J. Boone, Langen- dijkstraat 20 te Haarlem. Met het oog op de uitbreiding der bevei liging van de kustgebieden zal gedurende enige jaren voor onderhoud en verbetering van kustverdedigingswerken meer op de rijksbegrotingen worden uitgetrokken dan in 1953 en voorgaande jaren, aldus staat in de rijksbegroting voor 1955 van het de partement van Verkeer en Waterstaat. Aangevraagd wordt thans f 11.350.000, in welk bedrag f 3.350.000 is begrepen voor het gewone onderhoud.' De belangrijkste verbeteringswerlcen zijn het versterken van de duinvoet bij Goeree (f600.000), het treffen van voorzieningen tegen verdere afslag van de Eijerlandse kust (f800.000), het verlengen van de Hol- derse zeewering (f4.000.000), de uitbrei ding van bezinkingen en het verlagen van hoofden langs de Noordzeekust tussen de Helderse en Hondsbosse zeeweringen ff 1.100.000) en de verdediging van de Zuid- Westpunt van Ameland (f500.000). Voor de aanleg van wegen van het Rijks wegenplan wordt in het komende begro tingsjaar ongeveer f 7 millioen meer aan gevraagd dan in 1954, waartegenover een daling van de fondsen voor werkverrui ming van ongeveer f 2.500.000 staat Minister Algera blijft bij zijn het vorig jaar uitgesproken mening dat het tempo van de wegenbouw zal moeten worden versneld om een blijvende achterstand te voorkomen. Bij voortgaande welvaart hoopt hij, dat daarvoor ook de middelen ter beschikking zullen worden gesteld. Een punt van grote zorg is echter, dat de voor bereiding van de plannen vertraging on dervindt door het gebrek aan technische krachten. De zuivering van afvalwater is een pro bleem, dat nog steeds de volle aandacht heeft. Het ontwerp voor een wet, dit on derwerp betreffende, hoopt de minister in dit zittingsjaar bij de Kamer in te dienen. Tevens ligt het in de bedoeling wetsont werpen in te dienen tot wijziging van de Bevoegdhedenwet, de Waterstaatswet 1900 en de Verkeerswet tegen lintbebouwing. De R.K. vlassersbond „West Brabant" te Standdaardbuiten heeft een verzoekschrift gericht tot de minister-president en de mi nisters van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, van Financiën en van Econo mische Zaken. In hun verzoekschrift zeggen de vlassers dat de vlasindustrie in West-Noord-Bra bant door de voortdurende slechts weers omstandigheden „in een angstaanjagende noodtoestand verkeert en met volledige on dergang bedreigd wordt, indien hierin niet doeltreffend en radicaal wordt ingegrepen door de overheid". Volgens een kostenberekening vergt een hectare vlas aan productiekosten f 2850. De gemiddelde geldopbrengst wordt dit jaar op f1300 per h.a. geschat. De bedrijven tezamen komen voor een tekort te staan van f 2.325.000. In het verzoekschrift wordt verklaard dat grote partijen vlas volko men waardeloos zijn en verbrand moeten worden. Alleen in de gemeente Standdaard buiten lijden de gezamenlijke bedrijven een verlies van f 1.500.000, waardoor deze ge meenschap, die in de na-oorlogse jaren vrijwel geen werkloosheid heeft gekend en Woensdagmiddag werd de vierde socië teit geopend van de Rooms-Katholieke Bond van bejaarden en gepensionneerden en wel in het parochiehuis aan de Linge- =traat, van d° parochie O. L. Vrouwe van Zeven Smarten. De voorzitter, de eer C. Selhorst, sprak in zijn openingswoord zijn grote bewon dering uit voor de buitengewone grote opkomst bij de opening van deze vierde sociëteit. Met vreugde constateerde hij de grote voornitganf van de bond en bracht hulde aan de medewerkers, die de zaal feestelijk hadden versierd. Spreker deelde mede dat er van de bis schop een dankbetuiging was binnen ge komen voor de bewezen hulde door het bestuur gebracht bij gelegenheid van het 55-jarig priesterschap. De bisschop gaf hierbij zijin bisschoppe lijke zegen aan de Bond. Medeeedeeld werd dat de nieuwe sociëteit Maandag- en Woensdagmiddag geopend zal zijn van 25 uur en dat in de Octobermaand in deze zaal een film zal worden gegeven over Lourdes. welke film eveneens zal worden gedraaid in de andere sociëteiten. Bij het binnentreden van de Z.Eerw pastoor Van Eden, sprak de voorzitter een inleidend woord met verzoek of deze de vierde sociëteit officieel wilde openen. De pastoor zei dat hij zich thuis voelde bij deze ouden van dagen, opende officiee1 de sociëteit en schetste met een zekere humor de toeneming van het aantal ouden van dagen, dankzij de medische weten schap. De voorzitter bracht hierna zijn dank uit en deelde verder merle dat on 17 October in de grote zaal van „St. Bavo" een toneel uitvoering zal worden gegeven door de toneelvereniging „Bavo". Opgevoerd zal worden „De Privé-secretaresse". Het experimentele hefschroefvliegtuig van Nederlands ontwerp en makelij, zo le zen wij in dc toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat, bevindt zich thans in het stadium van de vliegproeven. Het laat zich aanzien, dat dit ontwerp een zeer goede basis voor de verdere ontwik keling en bouw van hefschroefvliegtuigen in ons land zal vormen. Overleg over een eventuele serie-productie van deze helicop ter van de Stichting voor de ontwikkeling en bouw van een experimenteel hefschroef- vliegtuig is gaande. ICAO-conferentie in Den Haag Door de ICAO (International Civil Avia tion Organization) is een ontwerp-protocol, houdende een herziening van het verdrag van Warschau van 1929, opgesteld. Ten einde dit protocol door de staten te doen aanvaarden, zal in September 1955 onder auspiciën van de ICAO een conferentie worden gehouden te !s-Gravenhage. Uitge trokken is hiervoor honderdduizend gul den. voor het grootste deel direct of indirect haar bestaan in en door de vlasindustrie moet vinden, totaal zal worden ontwricht. Het bestuur van de bond verzoekt de mi nisters spoedig maatregelen te willen doen treffen om de bedrijven in stand te houden. Het gemeentebestuur van Standdaard buiten heeft bij het verzoekschrift een brief gevoegd. In deze brief wordt gesproken van „een rampjaar" en van „catastrophale schade" en er wordt in bevestigd, dat 11V2 pet. van de totale bevolking rechtstreeks bij de vlasnijverheid is betrokken en 50 pet. indirect afhankelijk is van de vlasserij. Op de bewaakte spoorwegovergang in de Bandjjk tussen Twello en Deventer is vanochtend een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon ernstig werd gewond Een personenauto met drie Amerikaanse militairen, die uit de richting Deventer kwam, schoot onder een van de neerdalen de spoorbomen door en botste met een lui de klap tegen de stoomlocomotief van een juist passerende goederentrein. De auto werd ongeveer 200 meter meegesleurd. De twee militairen die voorin zaten konden nog net bijtijds uit de auto springen. De derde, die achterin zat, werd vrij ernstig gewond uit het wrak van de wagen ge haald, Hij is naar het ziekenhuis in Deven ter vervoerd. Het treinverkeer had onge veer drie kwartier vertraging. TOKIO (Reuier) Aikitsji Koebojama, een van de Japanse vissers, die getroffen zijn door radio-actieve as, afkomstig van de ontploffing van een Amerikaanse water stofbom in de Stille Oceaan in Maart, is in een ziekenhuis te Tokio overleden. De 37- jarige man leed aan geelzucht en vertoonde symptomen van longontsteking. Dit is het eerste geval met dodelijke afloop onder de 23 vissers, die indertijd door de radio actieve as zijn getroffen. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een bedrag van ruim 25 mil lioen gulden vergoeding geëist van de scha de, welke de Japanse visserij van de ont ploffingen te lijden heeft gehad. Het ligt in de bedoeling, zo zegt de mi nister van Verkeer en Waterstaat in de toelichting op zijn begroting, in 1955 te be ginnen met de werken ter afsluiting van het Haringvliet, met de aanleg van de nieu we Veerhaven te Breskens en met de aan leg van een nieuwe kanaalverbinding tus sen de IJsel en het Zwartewater ter vei- vanging van de Willemsvaart. Het (lelta-gobicd „Door het verschijnen van het derde in terimrapport van de Deltacommissie is meer tekening gekomen in de inzichten omtrent hetgeen ter beveiliging van het Deltagebied tegen hoge stormvloeden ei: ter verbetering van de waterstaatkundige toestand in dat gebied zal dienen te wor den ondernomen. Bij een binnenkort in te dienen wetsontwerp zullen uitgewerkte voorstellen omtrent deze materie worden gedaan, zowel voor wat betreft de uitein delijk ter beveiliging van de Nederlandse kust te treffen maatregelen als met be trekking tot de voorlopige versterking van verschillende zwakke plaatsen in de be staande hoogwaterkeringen ter overbrug ging van het tijdvak dat met het treffen der definitieve voorzieningen gemoeid zal zijn Ter financiering van de maatregelen tor voorlopige versterking zal de minister buri- getaire voorzieningen voorstellen ten tijde van de indiening van bedoeld wetsontwerp Belangrijke werken Belangrijke werken, die in 1955 voltooid zullen worden, zijn het sluizencomplex te Vlissingen, de Eefdese en Exelse brug over het Twenthekanaal en de brug over het Markkanaal bij Terheyden, welke werken alle het herstel van oorlogsschade betref fen, en voorts de verruiming van het Pan- nerdensch Kanaal, de bochtafsnjjding in de IJsel bij Doesburg en de waterbouw kundige werken behorende tot de inpolde ring van de Brakman. BINNENLAND Te Staphorst is op 59-jarige leeftijd overleden de heer Jan Gunnink, die onder de naam Oom Hein gedurende de oorlog een belangrijke rol heeft gespeeld in de illegale strijd tegen de bezetter. Hij was de centrale figuur in de Meppeler KP. Prof. dr. J. F. Koksma heeft Woensdag tijdens een openbare zitting van de senaat der Vrije Universiteit te Amsterdam het rectoraat overgedragen aan prof. dr. J. Waterink] Uit een bouwkeet in de Voordijks- hoornse Polder bij Delft is f4000 gestolen, het weekloon voor de arbeiders van een Dordtse aannemersmaatschappij, die in Delft bouwt. De politie heeft de dader, een in woner van Delft, aangehouden. Hij had een sleutel laten maken welke op de deur van de keet paste. Bij huiszoeking vond de politie nog ruim f 2000. Op het Utrechtse gemeentehuis zal van daag een nieuwe „stadsomroeper" geïnstal leerd worden. De taak van deze functionaris zal onder meer zijn. de evenementen bekend te maken die de Stichting Stadsontspanning het publiek biedt. Hij zal een mooi kleurig pakje dragen en ook een bel torsen om in de uitoefening zijner bediening op bepaalde tijden en plaatsen de Utrechters bijeen te „bengelen". De vorige stadsomroeper, die enkele jaren geleden is overleden, droeg in- plaats .van een bel een geelkoperen bekken. HAARLEM EN OMGEVING Ook deze winter zal de Haarlemse Loge der Theosofische Vereniging openbare lezin gen houden op Vrijdagavonden in haar ge bouw Nassauplein 8. Op 1 October zal de voorzitter der Loge. de heer J. van der Schoot de rij onenen met het actuele onder werp „Vliegende Schotels". On 15 October spreekt de heer V/. Burger, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse afdeling der vereniging, over „Opkomst en verval van oude beschavingen". Op Donderdag 14 October zal een cursus voor belangstelen- den aanvangen, te geven door de heer J. v. d. Schoot over de grondbegrippen der theosofie. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor he! doctoraal examen scheikunde de heer J. G. Aalbers te Haarlem. Bii Koninklijk Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau: ds. M. Josnin. predikant bij de Waalse Hervormde gemeente te Amsterdam, vroeger te Haar lem en ds. J. R- Wolfensberger. predikant bij de Hervormde gemeente te Amsterdam. Aan de gemeente universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie de heer J. A. Simons te Haarlem. De 39-jarige chauffeur, die Zaterdag avond in de Begiinesteeg bij het wegnemen van een fiets op heterdaad werd betrapt en daarna is ingesloten, heeft inmiddels bekend, een viertal fietsen te hebben ontvreemd. Vanmorgen heeft de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, omstreeks elf uur het startschot gelost voor een oriëntatierit voor personenauto's en motoren, welke gehouden werd door de Politie Sportvereniging Haarlem. De start van het eerste gedeelte van de rit had plaats bij restaurant „Dreefzicht" aan de Fonteinlaan. Er waren 45 deelnemers, te weten zeven auto-équipes, negentien bestuurders van motoren-met-zijspan en negentien solorijders. Het programma viel uiteen in twee delen: 's morgens moesten de deelnemers rijden met behulp van een „blind" route kaartje, waarbij de gemiddelde snelheid was vastgesteld op veertig kilometer per uur; 's middags werd een oriëntatierit gehouden, gemiddelde snelheid 32 kilometer per uur. Tussen zes en zeven uur verwacht men de deelnemers weer terug, waarna om omstreeks zeven uur de prijsuitreiking in Dreefzicht zal plaats vinden. Vele Haarlemse politieautoriteiten waren getuige van de start, voor zover zij al niet zelf aan de wedstrijd deelnamen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de ver huurder van auto's M. G. te Haarlem, ver dacht van heling van een aantal goederen, gestolen door een drietal Amsterdammers. De goederen waren twee lasapparaten, vier manometers, gereedschappen, een wasmachi ne, een aantal autobanden en portefeuilles. Zij waren gestolen in de omgeving van Schiphol. Nieuwer Amstel en Zandvoort. Verdachte zeide de lasapparaten en de ma nometers in pand te hebben ontvangen, om dat hij een van de Amsterdammers, die aan de diefstallen had deelgenomen, een auto ter beschikking had gesteld, waarvoor hij niet betaald had. Van de andere goederen wist hij niets. De Amsterdammer verklaarde de goe deren bij verdachte te hebben bezorgd. Over eenkomstig de eis werd G. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden had zich voor de rechtbank de negenendertigjarige directeur W C. S. uit Bloemendaal te verantwoorden, verdacht van roekeloos rijden en het ver oorzaken van een ongeval op Eerste Pink sterdag op de Rijksweg HaarlemAmsterdam nabij Halfweg. Drie Fransen zijn daarbij ernstig gewond. De Bloemendaler werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken en ontzegging gedurende een jaar mo torrijtuigen te besturen. Een vroegere besteller van de P.T.T. te Hoofddorp werd wegens verduistering ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaar delijk. Internationale motorzesdaagse Het nachttraject van de internationale motorzesdaagse in LIandrindod Wells is voor de Nederlandse rijders gunstig verlopen. Geen van hen liep strafpunten op, hetgeen inhoudt, dat het Nederlands B-team in de strijd om de zilveren vaas nog een blanco lijst heeft. Van de negentien teams, die elkaar deze trofee betwisten, zijn er thans nog acht strafpuntenloos. Van de Nederlandse ploeg heeft op de derde dag van de internationale motorzes daagse een zijspan de strijd moeten staken. De politiemannen Emmelkamp en Heinen, die tot aan de middagpauze nog een blanco strafregister hadden, kregen onherstelbare motorpech zodat voor hen de zesdaagse was afgelopen. De tweede Nederlandse zijspan- équipe Van der Noll/Uittenbogaard, van de Rotterdamse verkeerspolitie, rijdt nog steeds met succes mee. In de Nederlandse ploeg zijn vandaag geen strafpunten gevallen. Van de zes trophy- teams is de Duitse ploeg kansloos geworden. De beste Duitse rijder Pohl kwam in bot sing met een Engelse toerist, waarbij hij zijn pols brak. Bovendien werd zijn motor zo beschadigd, dat verdere deelneming uitge sloten is. De acht vaasteams, die nog geen strafpun ten hebben opgelopen zijn Engeland A en B, Tsjeehoslowakije A, Nederland B. Duits land A, Ierland A, Italië A en Zweden A. De beslissing over de drie strafpunten van Nederland A moet nog genomen worden. De biljarwedstrijden om „Het Blauwe Bord zijn voortgezet met de ontmoeting tussen SVO en „Hof van Holland". De resultaten waren: Dijkstra 250 231 33 30 7—0 Philippo 250 250 33 37 7.57 2 Loerakker 80 66 30 7 2 20 0 Nouwland 75 75 30 11 2.50 2 Slabbaut80 80 40 9 2 00 2 Loerakker80 74 40 10 1.85 0 Dijkstra 200 200 29 26 6.89 2 Baart 250 205 29 f8 7.06 0 Bosse 190 83 22 17 3 77 0 Scholten 220 220 22 34 10.— 2 Kramer 80 80 30 14 2 66 2 Kloos 85 53 30 10 1.76 0 Dijkmans 90 90 32 8 2.14 2 Duinker 90 87 42 17 2.07 0 Oosterling 40 40 25 4 1.60 2 Toepoel 40 18 25 10 0.72 0 Valk45 45 20 15 2.25 2 Koer50 20 20 6 1.00 0 De stand is: 188 voor „IVO".

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13