„Val der E.V.G. was grote nederlaag voor federalisme" det MORRIS Bekroning prijsvraag van Teylers Tweede Genootschap B.E.F.-voorzitter betoogt: De B.E.F. is somber Nieuw strafsysteem werkt bevredigend King's Cross M Voor zevenduizend Hagenaars werd Derde Symphonie van Marcel Pooi gespeeld 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen In 1955 f 34 millioen voor Velser tunnel Oud-SS-ers stellen ook Göttingen even uit New Yorkse pers prijst mr E. N. van Kleffens Brusselse politie pakt Kameleon-dievegge DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jus ti ti e-begro ti ng Betere werving van candidaten Rijkspolitie HAARLEMSCHE COURANT Waar alleen het beste goed genoeg is, daar wordt King's Cross gerookt. waarschuwen tegen „Willem Ruys" wordt verbouwd voor stookolie-gebruik Op 5 October tramdebat in Amsterdamse raad België levert Zwitserland Congolees uraniumerts De Castries in Indochina In de metaalindustrie 6 pet. loonsverhoging ADVERTENTIE 20 stuks SO cent. Ook in luxe dozen van 50 en 100 stuks DAAROM IS KING'S CROSS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS Voor een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Beweging van Europese Federalisten (B.E.F.) heeft de landelijk voorzitter van de B.E.F., mr. H. R. Nord, een inleidende rede uitgesproken over het onderwerp „De ontwikkeling van E.V.G. en B.E.F.". Mr. Nord stelde voorop, dat nu de E.V.G., de Europese Verdedigings Gemeenschap, gevallen is, het Europese federalisme daar mee zijn eerste, grote nederlaag geleden heeft. Het eerste en belangrijkste motief voor het tot stand brengen van de E.V.G. was, dat Duitsland een bijdrage zou leveren in de verdediging van het Westen. In de tweede plaats wilde men geen Duitse nationale herbewapening. Ten derde wenste men na de Kolen- en Staal-Ge- meenschap een tweede gemeenschap, ten einde een „supra-nationaal vasteland" te krijgen. Tenslotte wilde men een bijdrage leveren tot versterking van de Atlantische alliantie. Het Franse parlement nu heeft (voor lopig) een eind gemaakt aan deze stroming,, die sinds 1949 opgang deed. Spreker was van oordeel, dat de Franse buitenlandse politiek te veel ineens heeft willen doen, waartoe de krachten ontbraken: Frankrijk wilde één van de Grote Vier blijven; het wilde het Franse imperium handhaven; het wenste dè grote möcht op het Europese continent te blijven, met 'n bondgenootschap van Amerika en Engeland in de rug. Het gevolg van dit alles is geweest, dat het land steeds minder regeerbaar is geworden. Met Mendès-France schijnt een betere toekomst voor Frankrijk te zijn weggelegd. Men ver wacht veel van zijn belofte, dat hij de bin nenlandse situatie zal saneren. Hij begon daartoe het land van een zware; hypotheek te bevrijden: Indochina en Tunis wat zijn Europese politiek betreft: Mendès-France liet het parlement over het lot van de E.V.G. stemmen, zonder daaraan de ver trouwenskwestie te verbinden. Hij heeft dus de E.V.G., op z'n zachtst uitgedrukt, be wust losgelaten. Een duidelijke beslissing was voor hem voldoende. De voornaamste reden om vandaag som ber te zijn (althans volgens mr. Nord) is wel het feit, dat het Franse buitenlandse beleid thans een heroriëntering ondergaat. Sommige tekenen wijzen er op, dat men een einde wil maken aan het Westerse bondgenootschap teneinde een meer neu- tralistische politiek te kunnen gaan volgen. Het anti-Amerikanisme is in geen Europees land zo sterk als in Frankrijk. De idee evenwel om een soort balanspositie te gaan bekleden tussen Oost en West bergt vele gevaren in zich, aldus mr. Nord. Er is thans geen integratiepolitiek met de huidige Franse regering mogelijk; het Franse parlement is niet meer representa tief voor de Franse openbare mening. Wat moet er nu met Duitsland gebeuren? Niets doen is thans onmogelijk; geen enkele regering behalve misschien de Franse wil de tegenstanders van de ons goedge zinde regering-Adenauer in de kaart spelen. Volgens de „oplossing-Molotov" zou men Duitsland moeten neutraliseren, maar dat zou inhouden, dat men Duitsland, en daarna geheel Europa, in afbetalingen aan het Oosten zou geven. Dan is er de natio nale herbewapening, een slecht alternatief, maar de enig mogelijke oplossing. De komst van een nationaal Duits leger is onvermij delijk. Volgens Amerikaans standpunt zou Duitsland lid van de NAVO moeten wor den. Mendès-France voelt na Edens reis door Europa meer voor het uit de kast ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- j pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 Kosten ongeveer 1 millioen halen van het verdrag van Brussel, het af stoffen er van en het met Duitsland en Italië inschakelen er van bij de NAVO. Voor de federalisten is die vorm, die de mogelijkheid openlaat voor de totstand koming van een toekomstig Europees ge- integreerd leger, aanvaardbaar. Na de val van de E.V.G. gaat de actie voor een Europese eenheid onverminderd voort. Zij is niet te stuiten, want men heeft hier niet tc maken met een „stokpaardje", doch met een feitelijke ontwikkeling, een logische consequentie. Zolang evenwel in Frankrijk de huidige lijn wordt voortgezet, zal men weinig tot stand kunnen brengen. Volgens spreker zal deze lijn evenwel bin nen niet al te lange tijd veranderingen ondergaan. Wat Engeland betreft, zag mr. Nord de toekomst voor voortgezette inte gratie vrij somber in. Engeland zal niet spoedig bereid zijn, zich in te laten met supra-nationale zaken. Het is thans de taak van de B.E.F. om nieuwe pijlen af te schieten, zoals zij ook de eerste stoot heeft gegeven tot de instel ling van de K.S.G. en het Europese leger. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR- HAARLEM TEL 13439 FERD. B01STR. 48 A'DAN TEL. 717162 FALCON TWEEDJASSEN Op Dinsdag 5 October zal de Amster damse gemeenteraad een bijzondere open bare vergadering houden ter bespreking van de situatie bij het gemeente-vervoer bedrijf aan de hand van de rapporten, die de commissie-Nieuwenhuis heeft uitge bracht. De directeur van dit bedrijf, ir. W. B. I. Hofman, werd in Februari met verlof gezonden, in afwachting van het onderzoek dat naar zijn beleid zou worden ingesteld. (Van onze correspondent in Brussel) België en Zwitserland hebben een accoord gesloten over de levering van Congolese uranium-ertsen aan de Zwitserse organi satie voor kenr-energie. Deze zal geregeld uranium-ertsen ontvangen voor haar pas gebouwde atoombatterij, die een capaciteit van tien ton heeft. De batterij wordt uit sluitend gebruikt voor industriële en wetenschappelijke onderzoekingen. België en Zwitserland zijn overeengekomen alle ervaringen op wetenschappelijk gebied uit te wisselen. De Zwitserse industrie toont grote belangstelling voor het atoomonder zoek en grote bedrijven hebben aan de Zwitserse organisatie belangrijke subsidies verleend. Na Frankrijk is Zwitserland het eerste continentale land, dat een grote atoombatterij heeft gebouwd. In de toelichting op de begroting van Justitie lezen wij dat de huisvesting van de rechterlijke macht nog steeds niet aan de eisen voidoet. Zover dit financieel mogelijk is, zal men hierin verbetering brengen. Politie Daar het tekort aan personeel bij de rijkspolitie opnieuw vergroot is, wil de minister thans de werving voor het korps op andere leest schoeien door de oprichting van een bureau, waar de werkzaamheden en de propaganda tot aantrekking van jong personeel centraal worden verricht. Gevangeniswezen De nieuwe wetgeving voor het gevange niswezen heeft bevredigende resultaten, hoewel de verouderde indeling en outillage der bestaande gestichtsgebouwen nog een ernstige belemmering vormen om de nieuwe beginselen tot hun recht te doen komen. De wetgeving zelf biedt echter een zeer bruikbare grondslag voor het voeren van een, aan de moderne eisen beantwoor dend, strafbeleid. Wel leert de practijk dat het verblijf in algehele gemeenschap zij het met nach telijke afzondering toch niet beant woordt aan de verwachtingen, welke daar aan destijds, bij het tot stand komen van de nieuwe wet werden gekoesterd en dat een op ruime schaal toegepaste beperkte gemeenschap met een eigen verblijf voor iedere gedetineerde in het algemeen meer mogelijkheden biedt. De differentiatie van de gevangenissen blijkt in haar huidige vorm wel bruikbaar. Enige wijzingen op ondergeschikte punten zullen in de naaste toekomst nog moeten worden aangebracht. De raad voor het rechtsherstel zal in 1955 het liquidatie-stadium intreden. Bij wet is in Augustus 1953 voor het Waar borgfonds Rechtsherstel de mogelijkheid geschapen tot uitvoering van het plan tot schadeloosstelling van de vroegere of tegen woordige bezitters van bepaalde, tijdens de bezetting verkregen effecten. Het fonds heeft tot einde Juni 1954 105.763 aanbiedin gen verzonden, met betrekking tot evenzo- vele effecten, waarvan tot genoemd tijdstip 100.320 aanbiedingen werden geaccepteerd. D11. kan gelijkgesteld worden met de be ëindiging van ongeveer 30.000 geschillen. Verwacht mag worden, dat de bij Effec tenregistratie nog aanhangige eigendoms vorderingen van gedepossedeerden in de loop van 1954 of begin 1955 zullen kunnen worden afgewikkeld. De raming van de gewone dienst van Justitie bedraagt 158.677.000. Voor 1954 is toegestaan 133.002.000. Zodat deze dienst een vermeerdering vertoont van rond 25.675.000. SAIGON (Reuter) Generaal De Cas tries, de verdediger van Dien Bien Phoe. is in Indochina teruggekeerd na een kort ver lof in Frankrijk. Hij werd de vorige maand uit krijgsgevangenschap vrijgelaten. Hij zal thans toezicht houden op het welzijn van teruggekeerde krijgsgevangenen en een onderzoek instellen naar het lot der ver misten. Op het vliegveld te Saigon werd hij door enkele officieren van Dien Bien Phoe begroet. Het Algemeen Haags Comité „Kunst contact" heeft er een traditie van ge maakt om op Prinsjesdag een volkscon cert in de Houtrusthallen te laten geven. Uiteraard wordt dit gewoonlijk gegeven door het Residentie-Orkest. Dit jaar ech ter werd, ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Benelux, het grote symphonie-orkest van de Belgische Ra dio-Omroep, onder leiding van Franz André, bereid gevonden dit Prinsjesdag concert belangeloos te komen verzorgen. De belangstelling hiervoor was overwel digend. Van ongeveer half zeven af be gon het publiek de reusachtige ruimte in te nemen. Toen om acht uur het concert zou aanvangen, kon het aantal bezoekers op ruim zevenduizend worden geschat. Na het spelen van het Wilhelmus en de Brabanconne, zette André zijn pro gramma in mét „Le Chasseur maudit" van César Franck, een stuk waarmee de kwaliteiten van het Belgisch ensemble voor honderd percent konden worden gedemonstreerd: een klare doorzichtige klank, een driftig temperament, een scherpe profilering van het rhythme met als contrast een gevoelige zangerigheid, het geheel feilloos reagerend onder stren ge discipline. Er wordt van deze nood zakelijke straffen tucht bij een radio orkest wel eens beweerd, dat zij leidt tot een correctheid, die het expressieve ele ment van de muziek schaadt. Het verschil dat wij deze zomer tijdens het Hollands Festival konden waarnemen tussen het ensemble van de BBC en ons Concertge bouw-Orkest, scheen dit te kunnen beves tigen. De indi-uk die wij deze avond van het radio-orkest uit Brussel kregen, klopt echter niet met die vorige ervaring. Het Belgische orkest musiceert alsof het ge regeld voor het publiek optreedt: bij alle Prof. dr. P. Minderaa, lid van Teylers Tweede Genootschap, deed mededelingen over de in 1952 verstrekte opdracht. Welle- kens was geen dichter, die op de voorgrond trad, maar het was toch de moeite waard aandacht te besteden aan de persoonlijk heid en het werk van de dichter. Daarom was het maken van een studie op haar plaats. Er kwamen vier antwoorden bin nen, waarvan een niet voor een bekroning in aanmerking kwam omdat niet voldaan was aan hetgeen gevraagd werd. De andere drie bevatten belangrijke en omvangrijke punten over het leven en het werk van Wellekens. Men vulde elkaar aan en als tot de uitgave van het bekroonde werk zal worden overgegaan zullen ook gedeelten uit de twee niet-bekroonde studies gepu bliceerd worden. Prof. Minderaa merkte op, dat mejuffrouw dr. Pennink in vele op zichten voortreffelijk werk heeft verricht en eenstemmig werd haar de prijs toege kend. Bij een verdere beschouwing deed spreker enige critische opmerkingen en hij besloot met te zeggen, dat de Nederlandse litteratuur verrijkt is met een boeiende persoonlijk geschreven studie over de dich ter. Teylers Tweede Genootschap prijst zich gelukkig, dat het de stoot heeft gegeven. Spreker wenste mejuffrouw dr. Pennink geluk. Vervolgens overhandigde de heer Tade- ma de prijs, waarna prof dr. A. D. Fokker, namens Teylers Tweede Genootschap een oorkonde aanbood ter herinnering aan de bekroning. correctheid, die het samenspel kenmerkt, behoudt het ook het warme en subjec tieve karakter van het directe contact. Hiervan gaf de vertolking van de Sym phonie no. 3 van Marcel Poot, de huidige directeur van het Brussels Conservato rium, het overtuigende bewijs. Dit drie delige werk vormde de hoofdschotel van het programma en het was in menig op zicht belangrijk er kennis mee te maken. Een paar jaar geleden is deze symphonie door de HOV al eens aangekondigd in een geprojecteerde Lente-cyclus, die de tra ditionele Beethoven-serie zou vervangen. Maar wegens gebrek aan belangstelling voor de aangekondigde nieuwe program ma's, ging het project niet door en werd het als van ouds tóch een Beethoven- cyclus. Ondertussen is het werk van Poot op het Haarlemse podium nog niet aan de beurt gekomen. Wat wel jammer is, want het wordt toch heus wel tijd, dat we eens wat meer gaan kennis nemen van wat er in België op muzikaal gebied omgaat. Afgaande op zijn bekendste orkestwerk de „Ouverture joyeuse" zou men Mar cel Poot de moderne Uilenspiegel van de Vlaamse muziek kunnen noemen. Inder daad, hij is geen diepgraver naar zwaar wichtige problemen, al is hij op zijn tijd ook wel diepernstig overigens zonder stroefheid of zwartgalligheid de opti mist, de man van de lach en de gezonde kwinkslag, proeft men ook uit deze Derde Symphonie. Het moderne palet van har monieën en instrumentale kleuren is hem niet vreemd en zijn fantasie is rijk ge- knoeg om te bewijzen dat het klassieke tonale-systeem nog mogelijkheden te over hiedt. Inspiratie, vakkennis en persoon lijkheid bepalen de kracht van zijn werk. Rhythmische verscheidenheid speelt in zijn compositie een voorname rol, maar zijn zin voor de expressieve melodie door kruist telkens de stuwing van zijn leven dige rhythmiek; men zou kunnen zeggen dat zij zijn lyrische geaardheid een viriel tegenwicht geeft. Wanneer de optimist iets ernstigs mede te delen heeft (Poot toont zich in de aan hef en het besluit van het hoofddeel en in het middendeel van zijn symphonie heus niet van zijn vrolijke kant) kan hij ontroerend en dieptreffend zijn. Maar hij „griibelt" niet en hij spreekt een voor ieder begrijpelijke taal, die overtuigend klinkt. De zin voor klaarheid in de fac tuur en het technische meesterschap, waarvan het contrapuntisch weefsel blijk geeft, maken steeds dat zijn muzikaal be toog verstaanbaar blijft. De dankbare ova tie, die het publiek van dit volksconcert bracht aan de componist, die voor deze Belgische avond naar Den Haag overge komen was, bewees overduidelijk, dat het werk insloeg. Men mocht Franz André en de zijnen bovendien dankbaar zijn voor de sublieme vertolking. Met Cor de Groot als solist werd verder een brilliante uitvoering gegeven van het Vijfde Pianoconcert van Beethoven. Meer dan met de andere nummers van het pro gramma werd bij deze prestatie een ob jectieve muziekgeest gediend. Tot slot mocht men genieten van „Les Préludes" van Liszt. JOS. DE KLERK In het Jaarbeursrestanrant in Utrecht is Woensdag de jaarlijkse accountantsdag gehouden, uitgaande van de Algemene Ver eniging van Accountants. Gesproken werd door leden en genodigden, over actuele on derwerpen in zake het beroep, zoals „de accountant en de mens in het bedrijf", „de goodwill" en dergelijkec. Op de rijksbegroting voor 1955 van het departement van Verkeer en Waterstaat is zoals reeds bericht werd, f 19 millioen ge raamd ten behoeve van de voortzetting van de tunnelbouw te Velsen. Het ligt in de bedoeling de bouw van dit werk zodanig te versnellen dat een som van f 34 millioen in 1955 zal kunnen worden verwerkt. Voorts wordt een bedrag van f 500.000 aan gevraagd voor onderzoekingen en voorbe reidingen van werken ten behoeve van de tunnel bij Hembrug. Het Noordzeekanaal dient ter plaatse van de tunnelwerken verbreed en verbeterd te worden, waarvoor f 1 millioen is opge nomen. Een bdrag van f 2 millioen is no dig voor de vervaardiging van een reserve deur voor de Noordersluis te IJmuiden. Deze" sluis heeft slechts drie deuren, waar van er geregeld één in revisie is. De in revisie zijnde deur kan bij beschadiging van één der in gebruik zijnde deuren veel al niet in bedrijf worden gesteld, zodat een vierde deur nodig is om er zeker van te zijn dat bij schade aan een der in gebruik zijnde deuren Amsterdam te allen tijde voor grote zeeschepen bereikbaar blijft. De to tale kosten worden geraama op t 2,0 a 6 millioen. GöTTINGEN (Reuter-AFP). Een bij eenkomst van voormalige SS-ers, welke Zaterdag in Göttingen in West-Duitsland zou beginnen, is door tussenkomst van het bondsministerie van Buitenlandse Zaken uitgesteld. De organisatoren verklaren, dat de ver gadering enige weken is uitgesteld, opdat de huidige onderhandelingen aangaande de buitenlandse politiek, welke in het bij zonder voor ons vaderland belangrijk zijn, niet in gevaar worden gebracht door on juiste verslagen, die bedoeld zijn om de openbare mening te prikkelen. Maandag werd een andere bijeenkomst van voormalige SS-ers te Iseriohn voor onbepaalde tijd uitgesteld. NEW YORK (Reuter) Twee grote New Yorkse bladen, de „N Y Times" en de „N Y Herald Tribune", hebben woorden van lof gewijd aan mr. E. N. van Kleffens, die voorzitter van de Algemene Vergadering van de UNO geworden is. Mr. Van Kleffens heeft Woensdag tijdens een vraaggesprek voor de UNO-radio ver klaard, dat de persoonlijke banden, die tijdens de zittingen tussen de afgevaardig den worden gelegd, „het zout van de Alge mene Vergadering" zijn. Desgevraagd zei hij, dat het vraagstuk van de ontwapening, dat reeds jaren op de UNO-agenda prijkt, hem tegenstrijdig voorkomt: enerzijds bewapenen de leden van het Atlantisch pact zich om op voet van gelijkheid te komen met de landen van achter het „ijzeren gordijn" anderzijds v/ordt in de UNO gesproken over ontwa pening. Hij meende, dat als de Oostelijke landen ontwapening wensten, de Westelijke tot een bespreking van de kwestie bereid zouden zijn. Gevraagd naar zijn mening over het voorstel van Eisenhower voor een interna tionale atoombank verklaarde Van Klef fens, dat men hierbij een voorbeeld kan nemen aan de Benelux. De drie landen van de Benelux hebben niet gewacht tot Europa hetzelfde deed. Zo dient men bij het instel len van een atoombank niet te wachten op de anderen, doch zelf te beginnen, in de hoop, dat die anderen dan dit voorbeeld zouden volgen. Het motorschip „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is in Rot terdam teruggekeerd. Op deze veertigste thuisreis heeft het schip 954 passagiers, zeventien nationaliteiten vertegenwoordi gend, vervoerd. Onder hen bevonden zich 33 reizigers voor de tussentrajecten en 22S kinderen beneden de twaalf jaar. In South ampton zijn gisteren 156 passagiers gc- debarkeerd, onder wie de sultan van Joho- re, Ibrahim. De „Willem Ruys" zal drie en halve week in Rotterdam blijven, waar het schip behalve de normale jaarlijkse onderhouds beurt, een belangrijke verbouwing in de machinekamer en de dubbele bodem zal ondergaan. Eén van de acht motoren van het schip heeft bij wijze van proef een jaar op stookolie in plaats van op dieselolie ge draaid. De proef is zodanig verlopen, dat. nu ook de andere zeven motoren voor stookolie deze olie is gemiddeld f 30 a f40 per ton goedkoper dan dieselolie worden ingericht. Hiervoor moeten ver warmingsspiralen in de brandstoftanks, die zich in de dubbele bodem bevinden, worden aangebracht, om de stookolie voor het gebruik dun genoeg te maken en voor te verwarmen. Verder wordt er een reini gingsinstallatie voor de stookolie aange bracht met speciale zelfreinigende centri fuges, waardoor het machinekamerperso- neel veel „vuil werk" wordt bespaard. Deze centrifuges zouden de grootste zijn, die tot nu toe bij de scheepvaart in gebruik zijn. Naar schatting bedragen de kosten voor deze verbouwing ongeveer een millioen gulden. William Grimes, directeur van het Londense Museum en zijn assistente mevrouw Williams, met. het kopstuk van een marmeren beeld van Mitras, dat eens moet hebben gesraan in een Romeinse tempel, waarvan de resten werden blootgelegd in een stuiz bouwterrein, in Londen. De kop werd enige tijd geleden ontdekt toen men met het graajwerk bezig was. De hals is pas gevonden toen men order had gekregen met de nieuwbouw te wachten tot men de restanten van de tempel geheel had onderzocht. (Van onze correspondent in Brussel) De 37-jarige Frangai.se Olga Lefèvre is erin geslaagd maandenlang te ontsnappen aan de opsporingsbrigade van de Brusselse politie. Zij heeft zich bij verscheidene Brus selse families als dienstbode gemeld en be loofde telkens „morgen" haar papieren, die ze vergeten had, te tonen. De volgende och tend was Olga dan verdwenen met juwelen, geld, kostbare voorwerpen of dure kleding. Bij een familie te Elsene, de beste wijk van Brussel, sloeg zij haar grootste slag. Daar verdween zij met zilverwerk, juwelen en bontmantels voor een bedrag van 44.000 gulden. Na iedere „operatie" liet zij zich bij de kapper een ander kapsel en een andere kleur geven. Zo werd de politie misleid. Het spelletje duurde sinds Maart, maar nu is Olga er in gevlogen. Zij heeft bekend en de helers genoemd die de dure spullen voor een prikje van haar hadden overgenomen. In totaal had Olga voor 60.000 gulden „zaakjes-" gedaan. In de vakraad voor de metaalindustrie is overeenstemming bereikt over een voor stel aan het College van Rijksbemiddelaars tot verhoging van de loonschalen in de C.A.O. voor de metaalindustrie met 6 per cent. De vakraad is van mening dat de loonsverhoging dient in te gaan in de weck waarin 1 October v? Mejuffrouw dr. Rena Pennink, wier stu die over leven en werken van Jan Bab- tista Wellekens (prijsvraag van Teylers tweede Genootschap) bekroond is, heeft Woensdagmiddag tijdens een plechtigheid in de aula van Teylers museum te Haarlem haar prijs in ontvangst genomen. Prof. dr. P. Minderaa heeft daarbij een beschouwing gegeven over de binnengekomen antwoor den op de prijsvraag. De heer J. C. Tadema sprak eerst na mens de directeuren van Teylers Stichting en herinnerde aan het werk van Pieter Teyler van der Hulst. Het was zijn wens, dat er na zijn dood regelmatig bijeenkom sten gehouden zouden worden, maar in de loop der jaren was er geen behoefte meer aan. Het uitschrijven van prijsvragen is in stand gebleven. Voor 1952 was gevraagd een studie over Jan Babtista Wellekens (1658 tot 1726). Er kwamen vier antwoor den binnen, hetgeen een bewijs was van grote belangstelling voor het onderwerp. De studie van mejuffrouw dr. Pennink is bekroond en twee andei'e inzendingen kre gen eervolle vermeldingen. De namen zijn echter niet bekend en zullen volgens de bepalingen niet bekend worden. De heer Tadema bracht in herinnering, dat Welle kens vroeger vaak op Eindenhout (het tegenwoordige huis met de witte beelden) te Haarlem heeft vertoefd en dat hij vele malen in de duinen wandelde. Zijn grote liefde voor de natuur kwam tot uiting in zijn dichterlijke ontboezemingen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9