UNO-Assemblée zal de kwestie Nieuw-Guinea behandelen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groot-Brittannië zal debat over Cyprus boycotten Hef Doel Vanmiddag „Acropolis" ontvangst op de van Zuid-Afrika Adenauer en Ollenhauer - op veilige afstand - in duel Drie Nederlanders bij manoeuvres gewond Ondanks Nederlands en Australisch verzet De Europese socialisten zijn zeer verdeeld Regenramp in Pakistan Laatste positie-bepaling voor hei beslissende overleg in Londen Het woord is aan Opklaringen, buien en vrij veel wind Straatsburg adviseert Reeds 46 mensen omgekomen in overstroomd Lahore Prins Bernhard geland in Pretoria Toerisme in Sovjet-Unie In Februari proeven met A-bommen in Nevada Slachtoffer misdrijf nog niet gehoord Weerrapport 69e JAARGANG No 66 - i Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 220 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE EUROPESE SAAMHORIGHEID kan niet groeien als zij alleen wordt gevoed door de noodzaak, zich te verdedigen tegen een directe bedreiging van buiten af. Er zijn positieve factoren nodig, wil deze saamhorigheid tot een werkelijkheid wor den die zowel in vredestijd als in tijden van crisis blijft bestaan. Dit heeft minister Beyen te Rotterdam gezegd in een rede onder de titel „De Europese gedachte in de storm". Hij heeft, ook gezegd' dat het scheppen van een boven-nationale uitvoerende macht, die verantwoordelijk is aan een boven-natio- naal parlement, het belangrijkste element in het ontwerpen van een Europese ge meenschap is. Gij kunt opmerken dat dit geenszins nieuwe gedachten zijn en dan hebt gij gelijk, want zij zijn jarenlang in gesproken en geschreven woord geuit. Maar het is ongetwijfeld nodig dat zij door een minister opnieuw op de voor grond worden gesteld. Want in het jaren lange gehakketeer over de Europe.se Ver- dedigings Gemeenschap, besloten met een afwijzing door het Franse parlement en gevolgd door het huidige geredetwist over een verdrag, dat de EVG zal kunnen ver vangen, is de veel grotere vorm van Europese gemeenschap steeds verder op de achtergrond geraakt. Zoveel verder, dat door menigeen over Europese gemeen schap gesproken en geschreven wordt in een trant, d'ie schijnt aan te duiden dat zij alleen om redenen van defensie wordt nagestreefd. Dat is een verkeerde voor stelling van zaken. Het is wel te verwach ten dat de toekomst het inzicht zal brengen dat juist het losmaken van de defensie van „het grote plan" en het afzonderlijk aan d>e orde stellen van dit bijzonder netelige onderwerp de Europese gedachte in de storm heeft gevoerd, die minister Beyen in zijn titel heeft aangeduid en die misschien vertraging in haar verwezen lijking brengt. „Misschien" moet er wel bij. Het is niet zo zeker. De historie be wijst dat het vaak de stormen zijn ge weest, die een ontwikkelingsgang nieuwe aansporing hebben gegeven. Ook de storm- verwekkers hebben daar dus het hunne toe bijgedragen. Minister Beyen is nog steeds zeer critisch jegens het beleid van de Franse minister-president gestemd. Er zijn anderen die daar optimistischer over denken en die, rekening houdend met de politieke verwarring in eigen land waarin Mendès-France drie maanden ge leden voor het eerst tot het premierschap geroepen is, begrijpen dat hij daardoor in een uiterst moeilijke positie verkeert, waarin hij kennelijk met toepassing van al zijn behendigheid naar „een Europese uitweg" streeft. Misschien zal hij niet sla gen. Dat wil niet zeggen dat hij het niet beproeft met veel meer energie en durf dan zijn voorgangers. Wat had men kun nen verwachten als een van hen voor de beslissingen gesteld was, die Mendès- France is gaan nastreven en waarvan hij er twee al heeft bereikt eer hij zich op de heksenketel der Europese defensie wierp? Het gevoerde Europese beleid, dat zich alleen op de EVG heeft gericht, heeft velen opnieuw in de waan gebracht dat het alleen maar om militaire zaken gaat als men over Europese aaneensluiting spreekt. Neen. Als men eenheid in Europa wil brengen zal die inderdaad veel sterker gegrondvest moeten zijn dan alleen maar op „verdediging tegen een directe bedrei ging van buiten", zoals minister Beyen het heeft genoemd. Een werkelijke saam horigheid moet rusten op positieve grond1- slagen. En die beperken zich ook niet tot de economische belangen, die door schep ping van Europese samenwerking, door „fusie" om dat woord ook hier maar eens te gebruiken, tot zoveel hoger productivi teit kunnen worden opgevoerd. Als men denkt aan een doelmatige verdeling der productie, aan het volledig te baat nemen van alle welvaartsbronnen, aan een ge meenschappelijke arbeidsmarkt, is dat reeds duidelijk. Maar bovendien geldt de onmiskenbare waarheid dat men de hard nekkige oude tegenstellingen, in de eerste plaats de Frans-Duitse, alleen zal kunnen overwinnen door in de volken het besef van verenigd belang te doen ontwaken en groeien. Daarbij zou niet alleen het ope nen van de grenzen maar ook het voeren van één buitenlands beleid, door een fede raal ministerie van Buitenlandse Zaken, van beslissende betekenis zijn. En het ge schapen nauwe contact, vroeger ongekend, zou op den duur tot die onderlinge be ïnvloeding en vermenging der volken lei den die een nieuwe sfeer van verstand houding zou scheppen. Niet minder wordt vereist dan dat. Als men er straks in mocht slagen het onderwerp Defensie tot oplossing te brengen zal men nog ver van die nieuwe verstandhouding verwijderd zijn. En op deze manier, met of zonder boven-nationaal parlement voor dat ene doel, zal men haar ook niet benaderen. Er zulien achterdocht en getwist blijven. Want er wordt veel meer vereist: een samengaan waarin nationale zelfzucht wordt verdrongen door het grote besluit tot, samengaan in gemeenschappelijk be lang. Dat is het doel, niet minder dan dat. Het ligt hoog en is moeilijk te bereiken. Maar het moet bereikt worden en daar om zal dat tenslotte ook gebeuren. De waarheid is onderweg, niets zal haar te genhouden, zegt een oud woord. Het is toevallig een Frans woord. R. P. Bij de „Battle RoyaF'-manoeuvres in West-Duitsland hebben drie Nederlandse militairen gisteren deels ernstige verwon dingen opgedaan. De 21-jarige dienstplich- tie soldaat J. G. uit Zevenaar slipte met een jeep en botste tegen een boom op, waarbij hij een schedelbasisfractuur kreeg. Hij is in het ziekenhuis in Damme opge nomen. Zijn toestand is redelijk wel. De 21-jarige soldaat G. R. uit Ermelo liep bij een ander jeep-ongeluk een zware hersen schudding en beenwonden op. Tijdens een oefening bij Osr.abrück werd de 22-jarige soldaat H. A. Th. S. uit Dalfsen, getroffen door de luchtdruk van een met los kruit schietende tank. Hij is, vrij ernstig gewond aan de linker knie, naar een ziekenhuis gebracht. Zijn algemene toestand baart geen zorg. NEW YORK (Reuter-AFP) De Alge mene Vergadering van de UNO heeft Vrij dag, i ondanks krachtig Nederlands en Australisch verzet, met 39 tegen 12 stem men bij negen onthoudingen besloten de door Indonesië aanhangig gemaakte kwes- tie-Nieuw-Guinea op haar agenda te plaatsen. Ook besloot zij, ondanks Russi sche bezwaren, de door Australië voorge stelde toelating van Laos en Cambodja tot de UNO te bespreken. Verder besloot zij de kwestie-Cyprus op de agenda te plaat sen met dertig stemmen tegen negentien bij elf onthoudingen. Na de stemming ver klaarde Selwyn IJoyd, de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, dat Groot-Brittannië niet deel zou nemen aan het debat over de kwestie-Cyprus. Tegen behandeling van de kwestie-Cy prus stemden onder meer Groot-Brittan nië, Nederland, Frankrijk, België, Luxem burg, Australië, Canada, Turkije en Zuid- Afrika. Tot de landen die zich van stem ming onthielden, behoren de Verenigde Staten, India en Pakistan. Tegen plaatsing van de kwestie-Nieuw- Guinea op de agenda stemden Australië, België, China, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Turkije, Zuid-Afrika, Groot-Brittannië en Neder land. Van stemming onthielden zich Ca nada, Columbia, de Dominicaanse repu bliek, Ethiopië, IJsland, Nieuw-Zeeland, Peru, de Verenigde Staten en Venezuela. De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, verklaarde vóór de stemming, dat Nederland zich nooit had verbonden aan Indonesië de souverei- niteit over Westelijk Nieuw-Guinea over te dragen. De Franse afgevaardigde Hop- penot zei, dat bespreking van de Neder landse souvereiniteitsrechten over Nieuw- Guinea zou kunnen leiden tot bespreking van de souvereine rechten van alle moge lijke andere UNO-leden. De vertegenwoor diger van Indonesië, Tjondronegoro, be schuldigde Nederland van schending van de ronde-tafelovereenkomst door de wei gering om de besprekingen met Indonesië over het statuut van Nieuw-Guinea voort te zetten. De Australische minister van Buiten- lande Zaken, Casey, zeide, dat bespreking van deze kwestie door de Algemene Ver gadering in strijd is met de geest, indien niet met de letter, van het UNO-handvest. Mr. Luns zei voorts, dat de Nederlands- "rsr: Indonesische onderhandelingen over Nieuw Guinea waren mislukt, omdat Indonesië vast hield aan overdracht van de souverei- niteit als basis van de besprekingen. Be spreking van de kwestie in de UNO zou slechts nieuwe spanning kunnen scheppen tussen Nederland en Indonesië, die onlangs tot een nieuwe regeling van hun betrek kingen zijn gekomen. Bovendien zou de UNO prestige-verlies lijden. Mr. Luns ont kende, dat de toestand in Nieuw-Guinea een gevaar voor de vrede en veiligheid in de wereld zou kunnen vormen, zoals In donesië aanvoert. Zonder Nederlandse be scherming zou de Papoea-bevolking een koloniale status onder Indonesië hebben, zonder garanties van de Beheerschapsraad. Nederland zou zijn wettige souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea handhaven. Het was een zaak voor de Veiligheidsraad waaraan de Algemene Vergadering niets kon doen. Het zou zeer onverstandig zijn de gevoelens op te zwepen en onrust te scheppen. Het doel van de UNO was juist zulks te voorkomen. Er heerste thans vol komen vrede in het gebied en bespreking van de kwestie kon alleen maar schade doen. Tjondronegoro sprak van een ernstig po litiek geschil tussen zijn regering en die van Nederland. De Nederlanders schenen de deur voor verdere onderhandelingen te hebben gesloten. Dit had grote bezorgdheid in Indonesië gewekt en sommigen waren daar voorstander van regeling van het ge schil met drastischer middelen. De rege ring geloofde evenwel, dat moest worden getracht het geschil langs vreedzame weg op te lossen. De Algemene Vergadering was daartoe het geschiktste orgaan. Hij zei dat de aangelegenheid een explosief karakter draagt. Er heerste geen vrede en rust in Westelijk Nieuw-Guinea. Overal in het gebied was politieke en sociale onzekerheid en spanning. Dit was zelfs gebleken uit het. rapport van een Nederlandse parlementaire delegatie, in het begin van het jaar uitge bracht. Hij geloofde niet in een „vreed zame opdracht" van Nederland in Nieuw- Guinea. Deze term was een mom voor een koloniaal bewind. Hij ontkende ook, dat er geen rasverwantschap tussen Nieuw- Guinea en Indonesië zou bestaan en zei, dat verwerping van het Indonesische ver zoek om de kwestie te bespreken niet slechts het vertrouwen van 80 millioen Indonesiërs in de UNO zou schaden, doch ook het vertrouwen van alle anderen in de wereld die vrijheid, gerechtigheid en vrede zoeken door middel van de UNO. De span ningen geschapen door het koloniale juk en het ongeregelde geschil, blijken overal maar al te goed", aldus de Indonesiër. (Van een speciale medewerker) STRAATSBURG, Zaterdag. Raadgeven is uiteraard de taak van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Zij heeft deze taak ten aanzien van de defen sie volbracht. Met 65 tégen 8 stemmen en 13 onthoudingen heeft zij de desbetreffen de resolutie aangenomen. Herziening en uitbreiding met West-Duitsland van de Westelijke Unie (Verdrag van Brussel), die zich daarna in het kader van de NAVO met defensie zal bezighouden. Dat is wat wordt aanbevolen. Doch daarnaast wil de resolutie de weg van de mislukte EVG niet De Fransman George Sablier heeft deze eenmans-helicopter uitgevonden, die nog werkelijk kan vliegen óók! De krachtbron is een 6 pk motortje, dat slechts 27 kilo weegt. De snelheid is ongeveer 50 km/u, de actieradius: 10 uur vliegen. Een speciaal apparaat zorgt ervoor, dat de piloot niet in de rondte gaat tollen. LAHORE (Reuter) Uit Lahore, de hoofdstad van West-Pendjaab (in het Noorden van West-Pakistan) wordt gemeld, dat sinds middernacht van de nacht van Donderdag op Vrijdag in 17^ uur 41 centimeter regen is gevallen. Deze onafge broken regenval ging gepaard met wind stoten. Ten gevolge van dit, voor Pendjaab uiterst zeldzame, natuurverschijnsel, zijn vele hutten van vluchtelingen en andere tijdelijke onderkomens weggespoeld. Vol gens de eerste berichten zijn 46 personen, voor het grote merendeel vrouwen en kin deren, omgekomen, Ongeveer 150 personen liepen verwondingen op. De vluchtelingen zijn Mohammedanen, die bij de verdeling van Voor-Indië in In dia en Pakistan, naar Pakistan vluchtten of later de wijk uit het Hindoese India hebben genomen. Men denkt dat honderden mensen zich niet kunnen bevrijden uit de ruïnes van ingestorte huizen. Het reddingswerk en het verlenen van eerste hulp is in volle gang. Het Kanaal, dat ten Zuiden van La- hare loopt, is op verschillende plaatsen bui ten zijn oevers getreden. Twee plaatsen staan geheel blank. Het gehele verkeer in Lahore ligt stil. Op vele plaatsen staat het water op schouderhoogte. De spoordienst van en naar Lahore is afgelast. De gemiddelde regenval in Nederland is per jaar zeventig centimeter, zo merkt het ANP hierbij op. United Press meldt uit Pretoria: Prins Bernhard is vandaag om 10.58 uur plaatselijke tijd aan boord van de rege- rings-Da'kota op het vliegveld Swartkop bij Pretoria aangekomen voor een bezoek van twee weken aan de Unie van Zuid- Afrika. Op het vliegveld werd de Prins verwelkomd door Premier D. Mal an, de Gouverneur-Generaal van Zuid-Afrika dr. E. G. Jansen, de minister van Defensie F. C. Erasmus, de minister van Buitenlandse Zaken D. Forsyte, de Gouverneur van Transvaal dr. W. Micol en vele andere autoriteiten. Toegejuicht door vele be langstellenden reed de Prins per auto naar de woning van de Gouverneur-Generaal Jansen, waar hij de lunch zal gebruiken. Vanmiddag zal de Prins door premier D. Malan in het regeringspaleis ontvangen worden, die de leden van zijn kabinet aan de hoge bezoeker zal voorstellen. Ook het corps diplomatique zal bij deze ceremo niële ontvangst aanwezig zijn. Later in de middag zal de Prins een krans leggen bij het Oorlogsmonument van Pretoria op de hellingen van Meyn- tjeskop temidden der regeringsgebouwen. Deze heuvel wordt in Zuid-Afrika wel schertsend de Acropolis genoemd. Vanavond zal de Nederlandse kolonie van Pretoria een receptie geven voor de Prins. Deze receptie, die door duizenden personen zal worden bijgewoond, vindt plaats in een groot amphitheater in de openlucht. De kolonie zal de Prins een speciaal voor deze gelegenheid geslagen erepenning aanbieden. Zondagmorgen zal Prins Bernhard een kerkdienst bijwonen waarna hij een krans zal leggen bij het Voortrekkersmonument en bij het Neder landse gedenkteken in Oranjehof, de wo ning van de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika de heer J. van den Berg. Vrijdagmiddag zijn een groot aantal militairen met groot verlof afgezwaaid. In Den Haag reden de verlofgangers met een speciaal gehuurde postkoest de kazerne uit op weg naar het station. Teneergeslagen keek het gezelschap niet. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Christian Morgenstern: Wie een te hoge dunk van zich zelf heeft verraadt daarmee dat hij nog niet voldoende heeft na gedacht. (Van onze correspondent in Bonn) Aan de vooravond van de negen-mogend- heden-conferentie te Londen blijkt de kloof tussen bondskanselier Adenauer (en zijn coalitiepartijen) en Ollenhauer (en de door hem aangevoerde socialistische oppositie) dieper dan ooit. Adenauer heeft gisteren te Offenbach in Hessen, bij Frankfort aan de Main, zijn standpunt ten opzichte van de Europese en de wereldpolitiek voor leiders, beambten en arbeiders van een grote in dustriële onderneming nogmaals uiteenge zet. Ollenhauer deed in Bonn hetzelfde op een persconferentie voor tweehonderd leden van de binnen- en buitenlandse pers, die men zou kunnen beschouwen als een vervangingsmiddel voor de debatten in de Bondsdag, die niet zijn doorgegaan. West- Duitse bladen hebben de redevoeringen van Adenauer en Ollenhauer als „een duel tussen de kanselier en de oppositie op verre afstand" bestempeld. Adenauer heeft er op gewezen dat Euro pa zonder de hulp en de bescherming van de Verenigde Staten machteloos tegenover de Sovjet-Unie zou staan. Onder de tegen woordige omstandigheden zo zei hij bestaat er maar één uitweg: een hechte aaneensluiting van de economische en po litieke krachten van alle landen van Euro pa. Een dusdanig verenigd Europa moet volgens hem ook Groot-Brittannië en de Noordelijke landen omvatten. De bonds kanselier kon zich niet met de opvatting van de socialisten verenigen als zou de hele Europese politiek schipbreuk hebben geleden, omdat de Franse Nationale Ver gadering het E.V.G.-verdrag niet heeft willen aanvaarden. Er staan nog altijd vijf landen achter de Europese gedachte. Ook van Franse zijde is overigens in deze aan gelegenheid het laatste woord nog niet ge sproken. De rede van Adenauer bereikte haar hoogtepunt toen hij aan het slot uit riep: „Europa zal komen, Europa kan niet verhinderd worden en het zal zich ook niet laten verhinderen door de 99 communistische stemmen in de Franse Nationale Vergadering, die de ratifi catie hebben belet. Ollenhauer toonde zich ernstig bezorgd over de politieke ontwikkeling van de laat ste tijd. Hij bleef bij zijn oude standpunt dat de herbewapening van West-Duits land voorlopig moet wijken voor onder handelingen met de Russen over de her eniging van Duitsland. Hij meende dat de conferentie van Londen in ieder geval geen surrogaat-oplossing voor het E.V.G.-ver drag moest brengen. Zij zal alle mogelijk heden om een ontspanning in Europa te weeg le brengen grondig moeten onderzoe ken. Volgens Ollenhauer moeten er drie dingen gebeuren: Onderhandelingen met de Russen over de Europese veiligheid en het Duitse vraagstuk; een bijdrage van West-Duitsland aan het verdedigingsstel sel eerst dan wanneer na ernstige bespre kingen met de Russen de Duitse een heid binnen een stelsel van collectieve vei ligheid niet bereikt kan worden en samen werking van de vrije Europese volken. Over de eerste twee punten zijn Ade nauer en hij het niet eens. Ollenhauer is er van overtuigd dat men in ieder geval ook over de Russische voorstellen moet onderhandelen, voordat men zich voorgoed aan de andere zijde schaart. De rede van Ollenhauer, waarin hij zijn opvattingen duidelijk en rustig uiteen zette, werd later voor de radio uitgezonden. De West-Duitsers hebben kennelijk het gevoel dat hun land op een tweesprong staat. Zij hopen dat niet de verkeerde weg wordt ingeslagen. Alle Duitsers hopen vurig op hereniging en in wijde kringen is men er van overtuigd dat daarvan het evenwicht en de rust en orde in Europa en in heel de wereld, zal afhangen. (DPA) Voor de grote fabriekshal, waarin Adenauer voor meer dan 10.000 toehoorders zijn rede uitsprak, kwam het tijdens de bijeenkomst tot een botsing tus sen politie en leden van de verboden com munistische jeugdorganisatie, die met spandoeken „Jeugdherbergen geen kazer nes" eisten. Voor de eerste maal sedert jaren zullen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie deelnemen aan de algemene vergadering van de internationale unie van officiële reisorganisaties. De voorzitter van de in ternationale unie, Mogens Lichtenberg, ver klaarde dat er in de Sovjet-Unie meer toe risten komen dan men denkt. „Hoewel de Sovjet-autoriteiten nog geen statistieken hebben opgegeven, zou ik niet verbaasd zijn, indien het aantal toeristen in de Sov jet-Unie meer dan een millioen per jaar bedraagt". Hij verklaarde, dat Europa in de wereld het voorbeeld heeft gegeven bij de opheffing van de belemmeringen voor een uitbreiding van het toeristenverkeer. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten zullen in het begin van het volgend jaar op het proefterrein in de staat Nevada een nieuwe serie atoomproeven be ginnen, aldus een mededeling van de com missie voor atoomenergie. Tijdens de proe ven, die waarschijnlijk midden-Februari be ginnen, zullen vermoedelijk „splijtingsex- plosieven van het standaardtype" tot ont ploffing worden gebracht. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West- en Noord-Europa staat nu geheel onder invloed van ver schillende depressies en de daarbij beho rende frontensystemen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag passeerde een sto- ringsgebied ons land. hetgeen plaatselijk veel regen bracht. De Bilt meldde met 16 millimeter de grootste hoeveelheid. De kern van het depressiegebied verplaatste zich naar het zeegebied voor de Noorse kust. Aan de Westzijde ervan waaien krachtige Noordelijke winden, welke kou de lucht uit het Poolgebied naar het Zui den transporteren. Op IJsland daalde daar bij de temperatuur reeds tot even beneden het vriespunt. Langs de Oostkust van Groenland komt strenge vorst voor. Het meest Noordelijk gelegen weerstation op 81.5 graad Noorderbreedte meldde 18 gra den vorst. Deze koude lucht stroomt van IJsland over het betrekkelijk warme water van de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden en komt daar aan met een tempe ratuur van ongeveer 10 graden. In de komende nacht zal deze lucht ook ons land bereiken waardoor de temperatu ren lager zullen worden. Op de oceaan na dert ten Westen van de Britse eilanden een volgende depressie, waarvan het front morgen ons land kan bereiken. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter waarbij buien afgewisseld worden met op klaringen. Er zal vrij veel wind zijn. afbreken: Er moet een mogelijkheid blij ven om de onderhandelingen over de EVG voort te zetten; men zou dan kunnen trachten nieuwe vormen voor militaire in tegratie van de zes continentalen te vin den, waarbij Engeland zich zou kunnen associëren; een politieke en economische integratie wil men wel degelijk voor ogen blijven houden. Dit advies is een zaak waarbij het erom te doen is West-Duitsland bh de Weste lijke defensie te betrekken.. Daar moet, zo blijkt uit het parlementaire advies, in elk geval het een of andere Europese organis me bij te pas komen. Met andere worden; Niet uitsluitend rechtstreekse toetreding van West-Duitsland tot de NAVO. Daarbij staat de oplossing die Mendès-France heeft voorgesteld, voorop. De resolutie is overigens niet zonder slag of stoot aangenomen. Er zijn twee ernstige aanvallen op gedaan. Ten eerste was er een motie van uitstel door socialis ten van allerlei nationaliteit (alleen de Nederlanders en Italianen wilden er niet aan meedoen). Bij de stemming bleken on der meer de Gaullisten en het Christelïjk- Historische Nederlandse Kamerlid mr. Schmal ook voor uitstel te zijn, maar de motie werd verworpen. De tweede aanval kwam van een Belg en drie Franse socialisten. De motie had de strekking, de hele Westelijke Unie uit de resolutie te schrappen. Alleen een op lossing in de geest van de EVG (dus zes continentalen met Engeland in associatie) wilde men voorstellen. Ook deze aanval is afgeslagen. De aanvallers werden door uiteenlopen de motieven gedreven. Er waren over tuigde voorstanders van Europese federa tie bij, zoals de Belg Dehousse en de Frans man Jacquet, maar evenzeer werd de reso lutie aangevallen door tegenstanders van de federatie, althans van de EVG. De Belg Rol in stemde tegen de hele resolutie, nadat zijn denkbeeld om er een aanbeveling tot onderhandelen met de Russen in te voegen, verworpen was. De onthoudingen bij de stemming over de resolutie waren voor een groot deel ook van socialisten afkomstig. Men moet vaststellen dat onder de Europese socialisten de verdeeldheid groot is. De Engelse Labourpartij wil zoeken naar een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de Europese defensie, wat geen luxe en geen gemakkelijk karwei lijkt. De Engelse socialisten waren zelf gisteren niet aanwezig. Het is de bedoeling, dat de Raadgevende Vergadering dit jaar nog een keer bijeen komt, eind November of begin December. Dan zou men zich opnieuw met de Euro pese politiek gaan bezig houden in het licht van de recente ontwikkelingen. De toestand van de bewoonster van een villa aan de Anna van Burenlaan te Haar lem, die gistermorgen, met twee schoten in de borst in haar woning werd aange troffen, is onveranderd. Het slachtoffer is gisteren in de Maria- stichting geopereerd. De politie heeft haar nog geen verhoor kunnen afnemen. (van hedenmorgen 1 uur) weers- GO C ca Sc w c toestand J O OÊ O Sr £.5 s 2.S Stockholm regen ZZW 6 13 7 Oslo nevel Z 4 12 4 Kopenhagen regen Z 10 14 0,5 Amsterdam regenbui ZW 10 17 4 Londen geheel bew. WZW 6 19 5 Luxemburg regen ZZW 9 15 2 Parijs half bew. ZW 7 22 0,5 Bordeaux zwaar bew. W 2 28 4 Grenoble zwaar bew. windstil 2J 0 Nice zwaar bew. NW 2 22 0 Genéve regen windstil 19 3 Zürich zwaar bew. W 9 20 0 Locarno zwaar bew. O 2 20 0 Berlijn regen Z 5 17 0,3 Frankfort zwaar bew. ZW 8 16 0,5 München zwaar bew. ZO 2 21 0 Wenen nevel windstil 17 0 Innsbruck onbewolkt W 2 20 0 Rome onbewolkt NO 2 25 0 Ajaccio licht bew. ONO 4 24 0 Neerslag laatste 24 uur ^xxxxooocooxxx50C*X»OOCOOCC«X>O?COO<X«>>^O>-)C>CODOOO(XX: VRIJ VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Enkele buien, afgewisseld door opkla ringen. Matige tot krachtige Weste lijke wind. Iets lagere temperaturen. 26 September Zon op 6.31 uur. onder 18.31 uur. Maan op 6.00 uur. onder 17.48 uur. 27 September Zon op 6.33 uur onder 18.29 uur. Maan op 7.10 uur onder 18.03 uur. Maanstanden 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 25 September Hoog water: 2.39 en 15.00 uur. Laag water: 10.40 en 22.54 uur. Zondag 26 September Hoog water: 3.15 en 15.35 uur. Laag water: 11.19 en 23.33 uur. Maandag 27 September Hoog water: 3.49 en 16.07 uur. Laag water: 11.52 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1