PONT DE TIJDMETER NEDERL. RECHTSZAKEN MIDDENST. BOEKHOUDEN Urechts muziekkorps opende jubileumweek Ds. R. Bijl deed intrede in Haarlem Opleiding politie personeel te Overveen Ensemble „Arte Fiato" Geldvolume meer dan verdubbeld Receptie, kerkdienst en kranslegging in Pretoria Amerikaans atoomplan op de UNO-agenda MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE: HAARLEMSCHE COURANT 9 „Gif zift een koninklijke priesterschare Amsterdamse Beurs Indonesië naar inflatie De Prins in Zuid-Afrika Moskou en Washington maken overleg publiek Korenberg in brand in Haarlemmermeer Herdenking in het „Oranje-Hotel" Scheepvaart Iets bijzonders ZONDER GELUID HILARIUS - FOTO-KINO SPREKEN IN HET OPENBAAR Tj. Wieberdink J. M. Westra Tandarts Steehouwer E X AM 'E N 0 P L E I D I N G HUGAS E LGERSMA,P0TGIE S E R BELANGRIJK NIEUWS VOOR ALLE DAMES SNELCURSUS PATROONTEKENEN Het jubilerende Leger des Heilskorps te Haarlem-Noord had het afgelopen week-einde het muziekkorps van het Leger des Heils - Utrecht I als gast in zijn midden. De Utrechtse muzikanten ■werkten mede aan de opening van de jubileumweek van hun Haarlemse geest verwanten onder andere met het geven van een muziekuitvoering in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat. Plet ging bij deze uitvoering om het schenken van muziek. Maar dan muziek, die in dienst stond van het ideaal, dat de Pleilsoldaten bezielt, ervan getuigde en die voor de ontvanke lijke toehoorders daardoor van bijzondere betekenis kon worden. Het zijn niet alleen speciaal gecompo neerde werken, die in deze zin worden aangewend. Ook andere composities wor den in het streven van de Leger des Heilsmuziekkorpsen betrokken. Zo op deze avond een melodie van Tsjaikofsky, welke onder de naam van „Het gebed van een pelgrim" werd uitgevoerd. Ook een Sarabande van Handel kwam als „De Goede Herder" op het programma voor. De solo-partij in het werk van Tsjaikofs ky werd verdienstelijk gespeeld door een jonge trombonist. De begeleiding was evenwel niet onberispelijk van zuiver heid. Door de vele lang uit te houden tonen was deze trouwens lang niet een voudig. Veel gelukkiger was het korps met Handels Sarabande. Dit gevarieerde werkje kwam met solide, gave toonvor- ming tot uitvoering. Veel voldoening gaf ook de vertolking van een vier-delig werk „De goddelijke achtervolging", mu ziek, waaraan een psychisch programma ten grondslag ligt. Bij de uitvoering slaagde de kapelmeester A. Groenman er uitstekend in de vier stadia van ge moedsgesteldheid tot uitdrukking te brengen, in het bijzonder wel bij de voordracht van het in de vijfkwartsmaat geschreven tweede deel. Een mooie korps klank verkreeg de kapelmeester eveneens voor de als meditatie aangekondigde be werking van de avondzang „De dag door Uwe gunst ontvangen". De naam „medi tatie" lijkt mij voor dit werk niet zo ge slaagd. De vaak zeer bewogen fragmenten stonden althans ver af van een stille over denking. Afgezien hiervan werd de uit voering een indrukwekkend besluit van de avond, waarvan de leiding berustte bij de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland kolonel W. F. Palstra. P. ZWAANSWIJK De Her-vormde gemeente van Haarlem heeft Zondag zijn nieuwe predikant ds. R. Bijl bejgroet. Er is grote vreugde, dat reeds vier maanden na het vertrek van dr. A. J. Rasker, die benoemd is tot hoogleraar aan de Leidse universiteit, een opvolger het Wf;rk in wijkgemeente IH zal voortzetten. In de ochtenddienst in de Grote- of St. Bavokerk aan de Grote Markt is ds. Bijl bevestigd door ds. R. Bijlsma uit Monniken dam, die in deze dienst voorging. De Schriftlezing was uit Exodus 33, vers 1-17 en uit de tweede brief aan de Corinthtiërs, Hoofdstuk 4, vers 7 en volgende. Ds. Bijls ma stelde de kansel in dit oude gebouw als de blijvende plaats, van waaruit God Zijn Boodschap zendt aan alle mensen. Zo wordt ook de nieuwe prediker weer aan de Haarlemse gemeenschap gebonden om het Woord van Christus te verkondigen. De druk bezochte avonddienst werd ge leid door ds. Bijl, die daarmede zijn intrede deed als predikant in de Hervormde ge meente van Haarlem. Na de Schuldbelijde nis en de schriftlezing uit Exodus 19 en Openbaringen 5. Ds. Bijl sprak hierna een kort persoonlijk woord. Hij zei, mede na mens vrouw en kinderen, zeer dankbaar te zijn voor de hartelijke ontvangst in Haarlem door collega's en colleges. Uitgangspunt voor de predikatie was I Petrus 2, vers 9: „Gij zijt een koninklijke priesterschare". „Mijn vriend, ds. Bijlsma, had de Bevestiging veel interessanter kun nen maken door u te vertellen over mijn persoon", aldus ds. Bijl, „maar hij heeft u en vooral ook mij nuchter en zakelijk- geestelijk toegesproken, en daarom juist ook zo enorm ernstig. Intrede betekent, dat ik me realiseer wie u bent en wie ik ben. Wat is de Haarlemse gemeente van Jezus Christus? Dit betekent: Wat wil het zeg gen Christen en Christelijke gemeente in de wereld te zijn? Petrus is ons zeer nabij in deze vraagstelling. Wij zijn de levende stenen, die samen een Tempel des Geestes vormen. Veel mooier en machtiger dan de schitterende, vaak ook door vreemdelingen bezochte kathedraal die ge hier in Haarlem hebt, is het dat gij, gemeente van Haarlem, een kathedraal zijt. Gij zijt een koninklijke priesterschare en geen geestelijke rente niers. En gij moogt priester zijn, omdat Jezus Christus als de Herder in uw midden staat". „Bij de volkstelling heeft een derde deel van Haarlems bevolking zich opgegeven als Protestants, een evengroot deei als Rooms- Katholiek en een gelijk aantal als onkerke lijk. Als de oude zendeling Bavo, die der tienhonderd jaar geleden stierf, nu nog eens kon komen kijken, wat zou hij er dan van zeggen dat iedere onkerkelijke één Rooms- Katholieke en één Protestantse oppasser heeft? Gij zijt het zout, Gij zijt het licht, Gij zijt een koninklijke priesterschare! Dit is mijn boodschap vanavond en dit zal zij blijven, zo God het wil!", aldus besloot ds. Bijl zijn toespraak. Na <le dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik de nieuwe predikant persoonlijk te begroeten. 3-3H Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater Tfc S. Steel Slotkoers Vrijdag 10(P/i« 230 380',/2 276 459% 88/, 159% 142 123% 117% 210% 190% 191% 194% 41% 77% 63% 55% 22 55% Openings koersen 100% 229 386 279 459 88% 160 140 123 117% 210 191 191 194 42 77% 63% 55% 23 56 Maandag 4 October om elf uur zal in het gebouw van het Centraal Instituut Oplei ding Sportleiders te Overveen een bijeen komst worden gehouden ter gelegenheid van de opening van de cursus opleiding politiepersoneel uit een aantal gemeenten van Noordholland. De cursus voor de leer lingen begint reeds op Vrijdag 1 October. De cursus wordt gehouden dank zij een goede samenwerking van een aantal burge meesters uit Noordholland, met uitzonde ring van Amsterdam. In de hoofdstad be staat reeds een cursus. Corpschefs staan niet alleen voor de moeilijkheid geschikte candidaten te vinden bij vacatures, maar de opleiding vraagt ook veel aandacht. De chefs hebben overleg gepleegd en het resul taat er van is, dat een centrale opleiding voor adspiranten is geprojecteerd in het gebouw van het CIOS te Overveen. De cur sus duurt ze«s maanden; gestart wordt reeds met een behoorlijk aantal candidaten. Als docenten treden op politie-functionarissen uit diverse gemeenten. Aan de eerste cursus werken mee de burgemeesters van Haarlem, Hilversum, Bloemendaal, Den Helder, Nieuwer-Amstel, Zaandam en Beverwijk. Candidaten voor de politiecorpsen zijn aangenomen en zij gaan dezer dagen in opleiding. Aan het einde van de cursus keren zij naar hun gemeente terug en beginnen dan hun loop baan in dienst der gemeente. Ook andere burgemeesters hebben hun medewerking toegezegd. Zij hebben op dit ogenblik geen vacatures in hun corpsen. Is dat in de toekomst wel het geval, dan zal de adspirant eerst de cursus volgen, alvo rens zijn werkzaamheden te beginnen. Ten huize van Mevr. Miep van Luin mu siceerde Zaterdagavond het ensemble „Arte Fiato" (de kunst van het blazen), bestaande uit de heren Frans Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo) en Ar nold Swillens (fagot). Het programma van dit huisconcert dat door ongeveer veertig toehoorders werd bijgewoond ver meldde vier werken uit de achttiende eeuw en twee uit onze tijd. Geopend werd met een eerst onlangs in druk verschenen Con certo in g kl. t. van Vivaldi; fluit en hobo voeren een beurtelings levendige en be schouwende dialoog, onverstoorbaar te kent zich daar tegen de „continue bas" van de fagot af. Een duo van de Boheemse componist Josef Fiala, een tijdgenoot van Mozart en een trio van Haydn brachten ons in de sfeer van het galante divertissement. Beide stukken leden enigszins aan het euvel van te veel parallele gangen ln de hoge blazers waardoor de fagot met haar typische klankkleur geïsoleerd bleef. Een serenade van Mozart deed door haar charmante inhoud dit bezwaar vergeten. Oorspronkelijk is deze muziek voor twee clarinetten en fagot geschreven doch later met andere stukken voor deze combinatie bewerkt tot de zgn. „Wiener sonatinen" die menige amateur-pianist bekend zullen zijn. Na de pauze toonde Vester zijn onge woon technisch kunnen door de uitvoering van een „Image" van de Zwitserse com ponist Bozza. Het programma werd be ëindigd met een Trio van Karei Mengel berg. Persoonlijk bevredigde mij dit stuk het beste omdat hier voor het eerst met een moderne zin voor klankverhoudingen de moeilijkheid overwonnen was om drie letterlijk „uiteenlopende" instrumenten tot een éénheid te binden. Het is te hopen dat de voortreffelijke qualiteiten der drie instrumentalisten me nige componist zullen aanmoedigen het re pertoire van het trio in deze zin te ver rijken. Het publiek betoonde zich zeer dank baar en de drie besloten de avond met een herhaling van de finale van Haydn's trio. SAS BUNGE (Van onze correspondent te Djakarta) De inflationistische tendenzen, die in In donesië werken, als gevolg van de gestadige vergroting van het geldvolume, blijven niet zonder invloed op de prijs, welke op de „zwarte markt" voor goud wordt betaald. Bij transacties in het groot noteert goud van kwaliteit A in de hoofdstad thans rp. 45.500 per kg. tegen rp. 39.600 in Januari jongstleden, een stijging van rp. 1000 in één etmaal kwam daarbij voor, hetgeen een zeldzame gebeurtenis is en herinnerde aan de stijging van de goudprijs, toen in 1951 geruchten over nieuwe geldknipperij de ronde deden. In de détailhandel werd een prijs van rp. 46 per gram genoteerd. Hoewel goud uiteraard alleen op de zwarte markt wordt verhandeld, vinden de prijzen van dit edel metaal toch een „offi ciële" notering. Men vindt ze met die van de „harde" valuta op de zwarte markt terug in het periodieke bulletin van de Bank In donesia, de Staatsbank dus. De goudprijs heeft met een enkele onder breking een doorlopende verhoging te zien gegeven. Zij was in December 1952 rp. 34.75 per gram. December 1953: rp. 39,75. Januari 1954: rp. 39,60, daalde in Maart tot 38,50, om daarna geleidelijk te stijgen tot de prijs van nu: rp. 45,50 in de kleinhandel er; rp. 46,50 per kg. in de groothandel. Het prijsverloop van de vreemde (harde) valuta op de zwarte markt vertoont een ge lijk beeld. De toename van de geldhoeveelheid in Indonesië, een van de oorzaken van de stij ging van de goudprijs, was, volgens een overzicht van de Bank Indonesia, in het eerste en tweede kwartaal 1954, in mil- lioenen rupiahs respectievelijk 222 (7641 tot 7863) en 828 (7863 tot 8691), hetgeen betekent dat sinds de souvcreiniteitsover- dracht het geldvolume tweeënhalf maal zo groot is. De handelsbalans toonde in het eerste halfjaar van 1954 een nadelig verschil van 553 millioen rupiahs (exclusief olie en olie producten) bij een import van 3.699 tegen over een export van 3.146 millioen. Het groter nadelig verschil van dit jaar is voor namelijk ontstaan als een gevolg van een daling van de export. De betalingstransacties met het buiten land leverden een nadelig verschil op in het eerste kwartaal van rp. 852 millioen en in het tweede van rp. 482 millioen, in totaal dus rp. 1.334 millioen. Slechts een klein ge deelte daarvan en wel 114 millioen werd gedekt door leningen en schenkingen. De rest, 1220 millioen, werd gefinancierd uit de reserves aan goud en vreemde valuta, waardoor deze in een half jaar tijd met meer dan de helft daalden. Deze reserve bedroeg namelijk aan het begin van het jaar rond 220Q millioen rupiah. PRETORIA. (ANP). Zaterdagavond is op een receptie,' die door 6000 van de 8000 in Pretoria wonende Nederlanders is bijgewoond, aan Prins Bernihard een gou den herinneringsmedaille aangeboden. De Prins ontving de medaille uit handen van jhr. W. van Beyma, vice-voorzitter van de plaatselijke Nederlandse vereniging na mens de Nederlandse gemeenschap te Pre toria. De receptie is gehouden in het amphi theater van het LTniegebouw. Het was een geheel Nederlandse plechtigheid, afgewis seld met Nederlandse liederen, door een plaatselijk koor gezongen. Spoedig na de aankomst van de Prins gingen kinderen met lampionnen rondom het podium staan, waarop de Prins zat. Vier van hen boden hem geschenken voor de vier Prinsessen aan. Prins Bernhard heeft Zondagochtend een godsdienstoefening in de Hervormde Kerk te Pretoria bijgewoond, die door drie kerk genootschappen was georganiseerd. In de dienst spraken ds. T. Spoelstra van de Gereformeerde Kerk en ds. T. F. J. Dreyer van de Hervormde Kerk. Deze zeide dat het volk van Zuid-Afrika zich altijd met dankbaarheid zal blijven herin neren, hoe de Nederlandse Koningin, on danks het gevaar, dat haar land in een oorlog zou worden betrokken, asyl had verleend aan de bejaarde president Paul Kruger. Verscheidene ministers woonden de kerkdienst bij. Na de dienst legde Prins Bernhard een krans aan de voet van een gedenkplaat in de kerk ter ere van Nederlanders, die in de Zuid-Afrikaanse oorlog het leven lieten. Onder hen bevindt zich C. V. van Gogh, broer van de schilder Vincent van Gogh. De Prins bezocht voorts het voortrek- kersmonument in de omgeving van Pre toria. Hij werd begroet door dr. W. Nicol, bestuurder van Transvaal en een menigte juichte hen toe. Vervolgens legde hij een krans van voornamelijk witte- en oranje bloesem bij de sarcophaag binnen in het monument. Voordat de Prins vertrok, bood dr. Ni- col hem een in leer gebonden album aan met foto's van het monument, dat in 1949 is opgericht ter ere van de voortrekkers voor het merendeel van Nederlandse af komst die meer dan honderd jaar gele den de kaapkolonie verlieten en de repu blieken Oranje-Vrijstaat en Transvaal stichtten. Dr. Malan heeft de Prins Zaterdag een album met foto's overhandigd van de plaatsen, die de Prins op zijn veertien daagse reis zal bezoeken. Het album is ont worpen en samengesteld door de Zuid- Afrikaanse reisvereniging. Het is gebonden in struisvogelleer waarop het wapen van Zuid-Afrika in geëmailleerd koper is aan gebracht. Op een met de hand geschil derde kaart staat de reis van de Prins aangegeven. Het album, dat ook kleuren foto's omvat, geeft beschrijvingen van de plaatsen die bezocht zullen worden. De Prins zal deze tocht maken in een auto, die daartoe door dr. Malan ter beschikking is gesteld. NEW YORK Reuter/AFP) De kwes tie van de „internationale samenwerking voor het gebruik van atoomkracht voor vreedzame doelen" is met algemene stem men door de Algemene Vergadering van de UNO op de agenda geplaatst. De Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie hebben Zaterdag, in onderling overleg, voor de eerste maai bijzonderheden gepubliceerd over de Amerikaanse voorstellen voor een internationale atoombank en de mislukte pogingen van de twee landen om tot over eenstemming over het plan te komen. Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken verstrekte aan de pers twaalf nota's, memoranda en aide-mémoires, die zijn uitgewisseld. Uit deze stukken blijkt, dat geen overeenstemming werd bereikt, doch dat beide landen bereid zijn de onder handelingen voort te zetten. Men is nooit tot feitelijke bespreking van de Amerikaanse voorstellen gekomen. Bij overleg te Berlijn stelde Dulles voor de in leidende onderhandelingen te beperken tot de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, teneinde geheimhouding te verzekeren en te voorkomen, dat een der partijen er pro pagandistische munt uit zou slaan Molo- tov stelde voor, dat voor de latere bespre kingen communistisch-China en Tsjecho- S'owakije, een producent van ruwe ura nium, zouden worden uitgenodigd. De Ver enigde Staten hadden deelneming van Groot-Brittar.nië, Frankrijk, Canada en België bepleit. Van het begin af eiste Molotov een on voorwaardelijk verbod van atoom- of wa terstof- of andere wapens voor massaver nietiging, aangezien naar hij zei productie van atoomenergie voor vredesgebruik als bijproducten materiaal zou opleveren, dat gemakkelijk gebruikt kon worden voor atoom- en waterstofbommen. Volgens hem maakte het Amerikaanse voorstel geen einde aan de ontwapeningswedloop en h(j wilde de Amerikaanse voorstellen dan ooi: beschouwd zien „als een aanvulling, nadat overeenstemming zou zijn bereikt" over de fundamentele kwestie van verbod van atoomwapens Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij, schrijft dat het vor men van een atoombank buiten de UNO niet kan bijdragen tot oplossing van de problemen die het gebruik van atoomener gie voor vredesdoeleinden opwerpt. „De mogelijkheden tot overeenstemming kunnen niet als uitgeput worden beschouwd". Prav da meent dat een internationale organisa tie voor toezicht op de atoomenergie onder de Veiligheidsraad van de UNO moet staan. Het Amerikaanse plan voor een atoombank wordt een soort atomisch plan-Marshall genoemd. Hedenmorgen omstreeks kwart over ze ven is brand uitgebroken in een korenberg van wethouder C. van Beem aan de Sloter- weg 662 in de Haarlemmermeer. De brandweer van Hoofddorp en die van Badhoevedorp rukten onmiddellijk uit en begonnen met het blussingswerk, dat, gezien de aard van de bi-and, lange tijd in beslag zal nemen. Voor de negende keer heeft de Stichting „Oranje-Hotel" de jaarlijkse reüne op de binnenplaats van de Scheveningse gevan- genis gehouden. Vele honderden passeerden het poortje in de gevangenismuur, onder wie mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-president van de Raad van Sta te, prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, de vertegenwoordig ster van Prinses Wilhelmina, mejuffrouw J. Geldens en de Haagse burgemeester mr. F. M. A. Schokking. Prof. mr. R. P. Cleveringa, voorzitter van de „Stichting Oranje-Hotel", herdacht in zijn toespraak de aan de stichting ont vallen ds. G. Bos, tijdens de eerste bezet tingsjaren gevangenispredikant en tot zijn verscheiden president van de stichting. Zijn dood, aldus prof. Cleveringa, doet ons de beklemming tussen de muren rondom ons, als stomme getuigen van zo veel leed en zo veel ziele-adel, te meer gevoelen. Aan het slot van zijn rede bad prof. Cleveringa „Onze Vader" voor. Nadien zong men het Wilhelmus, begeleid door de Haagse Politiemuziek. Dit corps voerde vóór het begin van de plechtige samen komst koraalmuziek uit. De vele honderden hebben vervolgens langs de dodencel gedéfileerd en bloemen en kransen bij de cel en bij het monument in de gevangenismuur gelegd. Alblasserdijk, 24 te Tampa. Alhena, 24 v. Montevideo n. Paranagua. Arendskerk, 24 v. Zamboanga n. Ho Ilo. Aagtekerk, pass. 26 Guardalui n. Djibouti. Aalsum, 25 v. Rotterdam n. Antwerpen. Agatha, 26 v. PI ad ju n. Penang. Alamak, pass. 26 Guardafui n. Aden. Aldabi, 26 te Antwerpen. Aldegonda, 26 te Pladju. Alderamin, 26 te Karachi. Aletta, 26 v. Telokanson n. Pladju. Alhena, 26 te Paranagua. Aludra, 26 185 m. N. St. vincent n. Antw. Ampenan, te Semarang. Amsteldiep, 26 te Rangoon. AmsteLkroon, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Amstelstad, 26 dwars Dover n. Calcutta. Annenkerk, 27 te Singapore. Arendedijk, pass. 26 Bermuda n. New Orleans. Arendskerk, 26 v. Ilo Ilo n. Manilla. Arkeldijk, 26 v. Singapore n. Port Swettenham Arm lila, 26 v. Pladju n. Tj. Priok. Arnedijk, 26 te Hamburg. Abbedijk, 27 v. Los Angeles te Cristobal. Alehiba, 27 v. St. Vincent te Recife. Alkaid, 26 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Alnatl, 26 320 m. NO. St. Vincent. Amsteldijk, 27 v. New York te Antwerpen. Alcyone, 27 te Rotterdam. Alphacca, 27 te St. Vincent Kp. Verd. eil. Barendreoht, 26 te Rotterdam. Betiri, pass. 25 Finisterre n. Gibraltar. Bdlliton, 27 te Bandarshapur. Bonaire, pass. 26 Startpoint n. Barbados. Borneo, pas. 25 Socotra n. Padang. Boschfontein, 27 te Mombasa. Boskoop, 25 600 m. NO. Barabdos. Banka, 25 v. Basrah n. Bahrein. Bonaire, 25 te Dover. Bennekom, 26 v. Cristobal n. Curasao. Bintang, 27 v. Bahia te Recife. Bali, pass. 27 Kp. Guardafui n. Colombo. Boissevain, 22 te Yokohama. Britsum, 23 te San Lorenzo. Calisto, 25 Belle Isle gepass n. Lands End. Caltex Delft, pass. 26 Ouessant n. Sldon. Caltex Leiden, 26 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, pas. 26 Malta n. Rotterdam. Celebes, 26 dwars Algiers n. Sfax. Cleodora, 27 te Vudapoint. Cottica, 25 v. Paramaribo n. Plymouth. Castor, 27 v. Curasao te New Orleans. Delft, 25 v. Antofagasta n. Valparaiso. Diemerdijk, 26 te Antwerpen. Duivendrecht, 27 te Hamburg. Eemdljk, 26 te Rotterdam. Ena, 26 te Mena el Ahmadi. Enggano, 26 Str. Messina gepass n. Genua. Eos, 25 v. Sevilla n. Rotterd ami Ermna, 26 v. Tj. Priok n. Pladju. Esso Den Haag, pass. 27 Kreta n. Sidon. Esso Rotterdam, 25 te Rotterdam. Exeldijk, 24 te Baltimore. Etrema, 27 v. Iskenderun n. Berre. Esso Rotterdam, 27 v. R'dam n. Aruba. Friesland (KRL), 27 te Marseille. Gaasterkerk, 27 te Brisbane. Gaasteriand, 26 te Victoria. Groote Kerk, 27 v. Aden te Adelaide. Garoet, 26 v. Port Sudan n. Suez. Helicon, 26 te La Guaira. Holland, 26 te Beira. Hector, 27 v. Alexandrië te Beyrouth. Hera, 26 v. Amsterdam n. Fort de France. Indrapoera, 26 Finisterre gepass. n. Southampton Ivoorkust, 26 v. Matadi n. Luanda. Java, 27 te Marseille. Jupiter, 25 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 26 130 m. NW. Djeddah Jagersfontein, 27 v. Southampton n. Antw. Karimata, pass. 26 Guardafui n. Aden. Koratia, 26 v. Manilla n. Balikpapan. Kota Inten, 26 120 m. W. Sabang n. Colombo. Langkoeas, 27 te Djeddah. Lekkerkerk, 26 te Port Said. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg Lombok, 1 Oct Los Angeles verw. Lutterkerk, pass. 26 Ouessant n. Marseille. Maasdam, 26 250 m. O.NO. Kp. Race n. N. York Macoma, 26 v. Balikpapan n. Singapore. Mariekerk, 26 v. Shanghai n. Takubar. Marken, 26 90 m. o. Kp. Palmas. Mataram, 26 te Singapore. Meliskerk, 27 te Port Swettenham. Mirza, 27 te Chittagong. Muiderkerk, 26 te Antwerpen. Murena, pass. 26 Kreta n. Thameshaven. Myonia, 26 v. Calcutta te Mena el Ahmadi. Maas, 25 Amsterdam verwacht. Marpessa, 25 v. Geelong n. Miri. Marsland, 25 te Abadan. Mapla, 26 v. Antwerpen te Bremen. Mitra, pass. 26 Sombrero eil. n. Stanlow. Noordwijk, 22 v. New York n. Philadelphia. Noordam, pass. 26 Lizord Head n. New York. Oberon, 25 te Rotterdam. Oosterkerk, 26 v. Djeddah n. Penang. Ootmarsum, 26 v. Le Havre te Amsterdam. Oranjefontein, 26 v. Southampton n. Las Palmas Overijsel, 26 v. Semarang n. Surabaja. Ovula, 26 v. Curasao te Malta. Orestes, 27 v. Aruba te Carthagena. Ouwerkerk, pass. 27 dwars Lissabon n. Antw. Prins Alexander, 24 te Rotterdam. Pap-endrecht, 26 v. Dakar n. Lands End. Polydorus, 27 te Belawan. Polyphemus, 26 te Philadelphia. Prins Fred. Hendrik 23 te Sarrlla Prins Fred. Willem, 24 v. Port Alfred n. Rouaan. Prins Joh. W. Friso, pass. 26 ten Z. v. Valentia. Prins Willem III 25 te Hamburg. Pons Willem V, 25 te Montreal. Prins Willem v. Oranje, 26 Belle Isle gepass. Polydorus, pass. 26 Saban n. Belawan. Polyphemus, 21 te Hampton Roads. Prins- Fred. Willem, 22 te Montevideo. Perna, 27 te Kobe. Pieter S, 26 v. Swansea te Rotterdam. Raki, 26 120 m. ZO. Kreta n. Napels. Rempang, 26 v. Freeport n. New Orleans. Kiouw 26 rede Bahrein. Rita, 26 v. Pladju n. Port Dickson. Roebiah, 26 te Singapore. Kondo, 26 te Makassar. Roepat, 23 Beyrouth verwacht. Rijnland, 26 Ouessant gepass n. St. Vincent Rijndam, 25 te Rotterdam. Radja, 23 te Havana. Saiatiga, 26 te Singapore. Saroena. 27 te TJ. Priok. Smgkep, .26 Gibraltar n. Antwerpen, sued recht, 28 Malta gepass n- Mena el Ahmadi Sioterdijk 26 te Antwerpen. Stad Arnhem, 26 te Ummsaid. Stad Breda, 27 Narvik verwacht. Stad Maassluis, 25 v. Wabana. Stentor pass. 26 Wight n. Amsterdam. Straat Soenda, 26 te Singapore. Sumatra. 25. v. Algiers n. Port Said. Sarangan, pass. 24 Pantellaria n. Casablanca Schie verm. 25 v. Hamburg n. Amsterdam. Stad Haarlem. 25 Wabana verwacht. Stad Maastricht. 25 te Rotterdam. Sarpedon, pass. 26 Scilly's n. La Guaira. Scherpendiecht, 27 v Belem te Curagao. Sberatan, pas. 27 Malta n. Philadelphia. Stad Dordrecht, 27 Set-ubal verw. Stad Schiedam, verm. 28 v. Middlesbro naar Narvik. Tamo, pass. Fernando Noronha n. Montevideo. Tero, verm. 8 Oeta. v. Bahia Blanca. Tabinta. 26 te Soerabaja. Tawali, 26 te East London. Teiresias. 27 te Soerabaja. T'jisadane. 24 v Mauritius n. Singapore. Tallsse, 26 v. Djibouti n. Singapore. Themisto, 25 te Norfolk. Tomini, 27 te Rotterdam. Utrecht, pass. 26 Sabang n. Singapore. Van Spilbergen, 27 v. A'dam te Antwerpen. Waterland, pass. 25 Fernando Noronha n. St. Vincent. Westerdam 25 v. New York n. Rotterdam. Woensdrecht, 26 te Pta Cardon. Wonorato, 26 v. Singapore n. Port Swettenham Wonosan, 27 te Manilla. Westland, 26 v. Pto Alegre n. Buenos Aires. Willemstad, 27 v. Cristobal n. Aruba. Zijpenberg, 25 te Narvik. Zaandam, 27 Amsterdam verwacht. Zaan, 27 te Amsterdam. KLEINE VAART Albergen, vertr. 25 v. Marans n. Glasgow. Anna b, 25 v. Swansea te Roehefort. Appingedam, 26 te Lissabon verwacht. Arnoudspoiaer, 25 v. Rotterdam n. Lissabon. Aco, pass. 25 Holtenau n. Gothenburg. Adivent, 25 nog te Esbjerg. Annie, 25 v. Rotterdam te Antwerpen. Ahoy, 25 v. Rotterdam n. Sarpsborg. Binnenhaven, vertr. 25 v. Casablanca n. Enge land Bree Helle, 26 v. Londen te Rotterdam verw Brem, verm. 25 v. Oporto n. Antwerpen. Bill S, 25 v. Swansea te Rotterdam verw. Birmingham, 25 v. d. Tyne n. Delfzijl. Bab T, 24 Kiel gepass n. Stockholm. Boreas, 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. Barracuda, 25 v. R'dam n. Kopenhagen. Bestevaer, 25 v. Wisbeck te Rotterdam verw. Caland, 25 v. Berwick te Newcastle. Deo Favente, 25 v. Amsterdam te Bremen. Dependent, 4 Oct. te Cardiff verwacht. Doklaan, pass. 25 Brunsbüttet n. Mantyluotoi Dollard, 25 v. Rotterdam n. Aalborg. Deneb, 26 v. Dundee te Londen verw. Deni, verm. 25 v. Brussel n. Amsterdam. Driebergen, 25 v. Rotterdam te Kopenenhagen. Elizabeth b, 25 v. Antwerpen te Port Jerome Elsenburgn, pass .25 Kp. St. Vincent n. Casa- oianca. Ferocia, 25 v. Poole n. Esbjerg. Gramsbergen, vertr. 25 v. Nantes n. Roehefort. Gaasteriand, 26 V. Harlingen n. Leith. Haskerland, 25 v. Harlingen n. Goole. Helvetia, 28 v. Wisbeck te Londonderry verw. Henrica, 25 te Huil verwacht. Hoop, 25 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Import, verm. 25 v. Oporto n. Antw. en R'dam Ingeborg, 25 v. Hamburg te Zwijndrecht verw. Joost, 22 te Wasklot. Jan Kreumer, 25 te Vlaardingen. Karei, 25 te Antwerpen. Leny, 25 v. Grangemouth n. Porsgrunn. Lucas Bols II, 25 v. Southampton te Belfast. Larix, 24 v. Stockholm n. Norrkoplng. Lydia, 25 v. Rotterdam n. Londen. Marietje Bohmer, 25 te Bordeaux. Marjan, 25 te Poole verwacht. Markab, 25 te Cuxhaven n. Londen. Maureen, 25 te Bengazi. Markab N, 25 v. Rotterdam n. Riga. Maureen, 25 160 m. NW. Bengazi. Muphrid N, pass. 25 Kiel ti. Leningrad. Marne, 25 te Antwerpen. Midas, 24 v. Split n. Bari. May Mere, 27 v. Antw. te Kopenhagen verw. May Star, 26 te Goole verwacht. Midsland, 25 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nautilus, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Nieuwlanü, 26 v. Leith te Rotterdam verw. Noach, 25 v. Rotterdam te Antwerpen. NooTdstad, 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Nottingham, 25 v. Rotterdam n. Kingslynn. Noorderlicht, vertr. 27 v. Kingslynn n. Horsens Nijenburgn, verm. 26 v, Rotterdam n. Stockholm Odiler, pass. 25 Vlissingen n. Terntonde. Draco, 24 v. Tanger n. Algiers. Pavo, 24 te Malmö. Ponto, 23 Kiel gepass n. Ostrand. Ponza 24 v. Zaandam n. Rotterdam. Rini, 25 v. Vlissingen n. Antwerpen. Saba, pass. 25 Vlissingen n. Slezaete. Taormina, 25 v. Millom n. Gent. Theodora, vertr. 25 v. Oxelosund n. R'dam. Vrijburgh, 25 v. Londen te Rotterdam. Westpolder, 27 te Lissabon verw. Westereems, 25 v. Rotterdam n. Domsjo. Westerschelde, 25 v. Amsterdam te R'dam. Westersingel, 25 v. Karlstad n. Dundee. Zwerver, 25 v. Londen n. West Hartlepool. De Heer en Mevrouw REISS—GERZON geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon PETER Addis Abeba, 26 Sept. 1954. P. O. B. 283. Heden is van mij heen gegaan na een langdurig geduldig gedragen lijden mijn geliefde echtgenote TEMMEGIENA WEITS geb. BROEKEMA in de leeftijd van 73 jaar. L. Weits 1 Cor. 13:13. Haarlem, 26 Sept. 1954. Kloppersingel 25. De teraardebestelling is vastgesteld op Woensdag 29 September a.s. te 2 uur op de Noorderbegraaf plaats. Vertrek Sterfhuis 1.30 u. Heden overleed mijn lieve man J. SIERAAD in de ouderdom van 81 jaar. Haarlem, 24 Sept. 1954. Wed. J. H. M. Sieraad- v. d. Meer. Kinderen, kleinkin deren en achterklein kinderen. Heden is geheel onver wacht van ons heengegaan na voorzien te zijn van het H. Oliesel, mijn innig geliefde man en der kin deren zorgzame vader, broeder, behuwdbroeder en oom FRANCISCUS LEONARDUS COERS in de leeftijd van 47 jaar. Allen die hem gekend hebben zullen beseffen hoe zwaar ons deze slag treft. Uit aller naam: C. P. Coers-Lucas Hans Frans Haarlem, 26 Sept. i954. Duinoordstraat 78. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Donderdag 30 Septem ber a.s. in de Parochie kerk van de H. Liduina, Rijksstraatweg; de Stille H. Mis te 7.30 uur en de Gezongen H. Mis van Re quiem te 9.30 uur, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof St. Barbara te gen 10.30 uur. Rozenkransgebed Woens dagavond in bovenge noemde Kerk, om 8 uur. Opleid. „Associatie" examen. Aanv. 7 Oct. Aanv. 6 Oct. 1 lesavond p. w. voor examen '55 handelscorresp.; examen Juni '55. Aanv. 4 Oct. Haarlem, Oude Gracht 71 INST. Wij hebben een wekker voor U, die, hoe vast U ook slaapt wakker maakt Komt U eens kijken? Horloge-specialist WAGENWEG 88 GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. PRACHTIGE WOLLEN DEKENS Vervaardigd uit prima materialen, wasecht, jacquard geweven en mooie pasteltinten. Een persoons f 24.50, tweeper soons f 29.50. Bij aankoop van 2 stuks de tweede voor DE HELFT VAN DE PRIJS. Verkoop zo lang de voorraad strekt. TAPIJTHANDEL „MA- RO", Jansstraat 85, H'lem. Ter verzoeke van FRANS GERHARD ESHUIS, wonen de te Heemstede, is bij ex ploit d.d. 15 Sept. 1.1. van de deurwaarder Christiaan Ge- rardus van Haaster, wonende te Haarlem, HENDRIK DE KOENE, laatst gewoond heb bende te Heemstede aan de Havenstraat nr. 17, doch thans afwezig, gedagvaard om op Dinsdag 23 December 1954 des voormiddags om 10 uur te verschijnen ter terechtzit ting van de Arr. Rechtbank te Haarlem aan de Jansstraat nr. 81, teneinde van zijn aan wezigheid te doen blijken. De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. NED. VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Afd. Haarlem - Secr.: Gr. Houtstr. 163 II, Tel. 17728 Woensdag 29 Sept., 8 uur n.ra., in Geb. „Cultura", Jansstr. 83 LEZING door de heer J. P. SMITS, Haarlem. Onderwerp: „Intern. Spiritisten Congres", geh. v. 1118 Sept., A'dam. Introductie aan de zaal. DE SENSATIE VAN UW LEVEN.... is met vrijmoedigheid en volkomen angstvrij te kunnen Oók U, JUIST U, leren wij het even goed als ieder ander. U wordt hierdoor méér waard, U presteert meer, U bent overal „getapt". U vindt makkelijker een levenspartner, U behoeft nooit meer met de mond vol tanden te sfaSn, "U verdient meer en U hebt meer zelfvoldoening. Waar U ook last van mocht hebben, stotteren, spreekangst, planken koorts, nervositeit, blozen of minderwaardigheids gevoelens, wij helpen U er op een heel bijzondere, maar erg prettige manier voor Uw hele verdere leven van af, onder volle garantie. Wij nodigen alle Dames en Heren uit, te komen luisteren op de GRATIS PROEFLES, voorafgaande aan de boeiende en interessante cursus in het SPREKEN IN HET OPENBAAR van het INSTI TUUT VOOR SPREKERSVORMING (het Instituut met de schitterende reputatie) Dinsdag 28 Sept., Woensdag 29 Sept., Donderdag 30 Sept., telkens des avonds 8 uur, in „HET WAPEN VAN HEEM STEDE" Wilhelminaplein, Heemstede.' TOEGANG VRIJ. Gelegenheid tot vragen stellen. U kunt één van deze avonden vrijblijvend bezoeken. Weest niet beschroomd deze kans van uw leven te benutten, wantiedereen komt er voor het zelfde doel. Chirurg PRAKTIJK HERVAT Arts WEGENS ZIEKTE GEEN PRAKTIJK Waarnemend: zie raambil jet en tel. 11990. PRAKTIJK HERVAT BUR. v. RECHTSBIJSTAND Zijlweg 21, tel. 20707 verstrekt adviezen en behan delt alle Spreekuren 9-5; 's av. 7-8 u. Kinderkleding met Harmisol: stevig soepel waterdicht regenbui: kinderen droog geen kou kleren schoon plezierig I vraag drogist Donderdag 1 4 October vangen nieuwe cursussen aan voor het practijkdiploma opleidende voor het associatie-examen JUNI 1 955 Onze instelling publiceert jaarlijks een geslaagden/ijst met namen en volledige adressen van onze cursisten. Voor 1948 t/m 1953 vindt U daarin vermeld 4162 geslaagden. Het laatste examen Juni 1954 bracht ons 286 geslaagden. Inl. en inschr. Maandag t/m Vrijdag van 9-5 en 7 9 uur aan het lesgebouw FRANS HALSPLEIN 9 TEL. 16372 DEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT - GRONINGEN Dank zij nieuwe vinding kunt U na 1 uur les zelf maatpatronen maken voor Dames-, Heren-, en Kinderkleding. De Internationale Mode Studio nodigt U uit voor een eenmalige HOTEL „DE LEEUWERIK", Kruisstraat 28, Haarlem, Dinsdag 28 t.m. Donderdag 30 Sept. a.s. Aanvang 10.30 v.m., 2, 4 en 8 uur n.m. Lesgeld 50 ct. Geen talent nodig naar eigen maat geen uitraderen. Ook wat U in etalage of modeblad ziet. kunt U maken. U MAG DIT NIET MISSEN.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3