B. en W. ontwijken antwoord op vragen Agenda voor Haarlem Haarlems Dagblad De Heemsteedse woningbouw in een slop Jaarlijkse woningproductie sinds 1952 achteruit; sedert Mei 1953 geen nieuw bouwplan in de raad Aanmeldingsformulier ^Brieven aan de redactie Geslaagd feest van „Willen is kunnen" L. J. van Mechelen jubileert MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Re gering de schuld Aannemer aangemaand Krot opruiming De Glip opnieuzv aangekondigd Kunstzwem-show werd zeer groot succes WASSERIJ DUYN amsteri>amsevaa*t20 tei..1105J Orgelbespeling op Dinsdagavond Botsing tussen auto en wiel rijdster Gasten die meetellen rekenen op Veertig jaar bij het onderwijs Biljartuitslagen KNGV hield technisch- kader weekend op CIOS Burgerlijke Stand van Haarlem Naar aanleiding van de vragen welke door de fractie van de Partij van de Arbeid in de Heemsteedse raad zijn gesteld over de onbevredigende gang van zaken in de volkswoningbouw in die gemeente, hebben B. en W. thans na vier weken een nota van ruim tweeduizend woorden het licht doen zien, waarin weliswaar geen concreet antwoord wordt gegeven op de door de heren Verspoor en Reijnders gestelde vragen, maar waarin een poging wordt ondernomen de in ons blad van Zaterdag 21 Augustus j.l. onder de titel „De woorden en de feiten" gegeven be schouwing over de volkshuisvesting in Pleemstede aan te tasten. Gedeeltelijk ge beurt dat door drie van de dertien door ons genoemde cijfers uit de woningpro ductie van 1945 af „niet geheel juist" of „onjuist" te noemen; bij analysering blijkt er van een verschil in rubricering sprake te zijn: de door ons genoemde jaar totalen kloppen geheel of vrijwel geheel met de door B. en W. van Heemstede genoemde getallen. In de nota heet het: „Voor het vormen van een juist beeld moge dienen dat in de jaren 1949 tot en met 1953 per jaar werden voltooid respec. 71, 89, 95, 106 en 91 woningen, terwijl het eerste half jaar van 1954 een aantal van 44 te zien geeft". Uit deze cijfers blijkt wel, dat het na 1952 met de woningproductie in dalende lijn is gegaan waarbij men wel moet bedenken, dat deze cijfers van B. en W. geflatteerd zijn, omdat bouwvolumewoningen en vrije sectorhuizen bij elkaar zijn opgeteld terwijl daarentegen het aantal woningzoekenden van jaar tot jaar toeneemt. Dit wordt door B. en W. dan ook niet bestreden. Evenmin wordt door de samenstellers van de nota ontkend, dat sedert 28 Mei 1953 geen enkel nieuw bouwplan bij de raad werd ingediend. Des ondanks laat de nota op deze cijfers volgen:,, Uit deze cijfers spreekt toch een opmerkelijke regelmaat, zodat de titel van bovenbedoeld artikel „Heemsteedse woningbouw in een slop" een toestand suggereert die volkomen in strijd is met de waarheid". De nota, waaraan tot vlak voor de verschijning blijkbaar veel is gedokterd, is in vier paragrafen verdeeld, waarin achtereenvolgens de woningbouw in het algemeen, de vertragingen bij het bouwen van de 48 wo ningen in de Waterbouwkundigenbuurt, de krotopruiming en het ontbreken van uitbreidingsplannen worden besproken. De kern van het betoog van B. en W. over het eerste punt, de woningbouw in het algemeen, gaven wij hierboven reeds weer. Wij citeren nog de volgende passage: „Dat een aanmerkelijk deel van de woningen door particulieren en bouwondernemers werd gesticht, stemt geheel overeen met het karakter van onze gemeente en met de op dat gebied alhier bestaande tradities. Wij hebben ons evenwel genoodzaakt ge zien de bouw van bovenbedoelde woningen voorshands tot het uiterste te beperken op grond van het geringe bouwvolume dat aan onze gemeente werd toegewezen". B. en W. bestrijden niet, dat het extra bouwvolume van 1953 46 woningen nog geheel aan particulieren werd overgedragen, om dat de gemeente daarvoor geen plannen ge reed had. Volgens de nota werden de laatste twee- eneenhalf jaar van gemeentewege ge middeld 51 woningen per jaar voltooid. Wat betreft de bouw van de 48 woningen in de Waterbouwkundigenbuurt, waarvan wij gesignaleerd hadden, dat na elf maan den de muren van de 36 étagewoningen maar net tot de eerste verdieping waren opgetrokken en van de twaalf een-gezins woningen slechts de balklaag van de fun dering was te zien, erkennen B. en W. „zeer tot hun spijt ernstige vei-traging". Ter rechtvaardiging volgt dan een uit voerig betoog, waarin scherpe critiek wordt geleverd op de regering, in casu op het be leid van minister Witte van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Wij citeren: „Door dit regeringsbeleid zijn niet alleen de zwarte lonen in de hand gewerkt, maar is ook aan de arbeiders een gezonde prik kel tot een goede arbeidsproductiviteit ont nomen. Een te grote vraag naar arbeidskrachten, gepaard aan een desorganisatie op het bouwwerk, deze beide factoren beïnvloeden de arbeidsproductiviteit ongunstig, tot schade aan de woningproductie, tot schade van de opdrachtgever, tot verlenging van de woningnood, tot financiële schade ook aan de gemeenschap en aan de aannemer. De overspanning van de woningbouw is met cijfers van het Ministerie duidelijk aantoonbaar. Midden 1952 waren de ar beidsmarkt voor de woningbouw en de materiaalvoorziening tamelijk in even wicht. In Noordholland, behalve Amster dam, waren toen, per 1 Juli 1952, totaal 5025 woningen in uitvoering. De gemiddel de bouwtijd bedroeg toen ongeveer 11 maanden. Ten tijde van de aanbesteding van het beschouwde complex van 36 étage woningen en 12 eengezinswoningen, 1 Oc tober 1953, was dit aantal reeds gestegen tot 6890 woningen, dat is met 36%. On danks de hierdoor veroorzaakte spanning op de bouwmarkt is het de gemeente ge lukt, door onderhandse aanbesteding, het werk tegen een voordelige prijis te plaatsen bij de aannemer J. J. Boot. Sindsdien is het kwantum woningen in uitvoering echter nogmaals toegenomen, tot 8971 per 1 Augustus 1954, overeenkomend met 178% van het aantal per 1 Juli 1952. Bovendien is door de zuigkracht van Amsterdam, met zijn sterke bouwactiviteit in de Slotermeer- polder, de toestand nog zeer verscherpt". Nadat B. en W. hebben betoogd, dat zij niet verantwoordelijk kunnen worden ge steld voor de gevolgen van dit beleid, stip pen zij de maatregelen aan die van re geringszijde tegen dit euvel moet worden genomen: het afremmen van de uitvoering bepaalde objecten buiten de woningbouw en het vasthouden aan de richtprijzen voor woningwetbouw. Het College schrijft over dit laatste: „Het effect daarvan is, dat talrijke aanbeste dingen mislukken. De plannen komen dan eenvoudig niet tot uitvoering. Een naburige gemeente bijvoorbeeld brengt thans haar plannen liever niet op de markt in afwach ting van een betere". Op dit punt blijkt het College slecht te zijn geïnformeerd. Met de „naburige ge meente" kan slechts Haarlem bedoeld zijn. Wij herinneren eraan, dat in Haarlem aan de Schipholweg reeds gebouwd wordt aan twee complexen van tezamen ruim drie honderd woningen, welke van het bouw volume 1954/,56 worden gebouwd en dat deze week een nieuw voorstel tot woning bouw op grote schaal (224 woningen in Delftwijk) in de raad komt. Kort geleden heeft Haarlem een particulier plan voor 125 middenstandswoningen in „Zinnevclt" overgenomen, terwijl bovendien een aantal kleinere projecten de laatste maanden door de raad zijn aanvaard. Wat nu de vertraging van de bouw in de Waterbouwkundigenbuurt betreft, mer ken B. en W. op. dat die niet geheel op re kening van de aannemer kan worden ge schreven. Toch schrijft het: „Wij zijn ervan overtuigd dat de aannemer, na aanmaning onzerzijds waarbij met toepassing der boetebepaling is gedreigd, volkomen door drongen is van de ernst van deze zaak". B. en W. delen nog mede, dat de opdracht tot de bouw op 14 November 1953 werd verstrekt. Zij helderen niet op, hoe het komt, dat er ruim anderhalve maand ver streek voor die opdracht werd gegeven na dat de raad het uit Mei daterende voorstel, op 24 September gewijzigd aannam. Dit is des te verwonderlijker, wanneer men be denkt, dat eind Augustus of begin Septem ber reeds vaststond, dat de Wederopbouw- instanties in Haarlem met het plan, met name voor de een-gezinswoningen, accoord waren gegaan. B. en W. menen voorts dat de door ons getrokken vergelijking met de flatbouw op het Valkenburgerplein „volkomen mank" gaat. Die flat kwam drie maanden later klaar dan was voorzien, schrijven zij. Wan neer het echter om de gemeentelijke wo ningbouw in de Waterbouwkundigenbuurt gaat, worden die drie maanden afgetrok ken wegens onwerkbaar weer Over de door ons gecritiseerde achter stand in de krotopuiming is de nota op merkelijk kort. „Ook ons College betreurt het dat met de opruiming van krotten geen verdere of meerdere voortgang kon wor den gemaakt". De krotopruiming heeft „de blijvende en bijzondere aandacht" van B. en W. Tenslotte nog de kwestie van het uit blijven van het uitbreidingsplan voor De Glip. Dat het, zoals wij schreven, reeds in November 1953 door wethouder Van Lent in de Nieuwe Haarlemse Courant als spoe dig te verwachten werd aangekondigd wordt niet betwist. Onze mededeling, dat het ontwerp-uitbreidingsplan vlak na de vaststelling van het uitbreidingsplan-in- hoofdzaak aan de raad zou worden gedaan, door B. en W. een abuis genoemd, berust op een mededeling van wethouder Van Lent op de op 5 Mei van dit jaar gehouden persconferentie over het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Thans schrijven B. en W.: „De samenstelling van het ontwerp voor De Glip vergde uiteraard tijd. Niettemin kon dit ongeveer tegelijk met de ter visie legging van het plan in hoofdzaak ter be oordeling worden gezonden aan de Com missie voor de gemeentelijke plannen. Tot onze vreugde kunnen wij mededelen, dat het overleg hetwelk hierover werd gevoerd tot resultaat heeft gehad, dat het ontwerp de algemene instemming van de genoemde commissie verwierf, zij het dan dat enkele ondergeschikte punten nog nader dienden te woraen overwogen. Wij hopen in staat te zijn om dit plan in de vergadering van de raad van November ter vaststelling voor te leggen, waarvoor het echter nodig is, dat het dan eind October ter visie moet kunnen worden gelegd. In deze richting wordt gewerkt". Tenslotte wijzen B. en W. erop dat ten tijde van het stellen der vragen de plannen voor de bouw van 19 woningen aan de Laan van Insulinde reeds zodanig waren gevorderd dat overleg met de commissies kon plaats hebben. Het is te verwachten, dat in de eerst volgende raadsvergadering dit voorstel kan worden behandeld. Voorts werd enige tijd geleden opdracht gegeven voor het ontwerpen van een com plex van 21 woningen, Zuidelijk van de Bankastraat. Ook daarover zullen in de volgende vergadering voorstellen worden gedaan. Dat vertraging in de voorbereiding der plannen is ontstaan is mede een gevolg van de welbekende personeelsverwisselingen welke bij het bedrijf voor Openbare Wer ken hebben plaats gehad, besluiten B. en W. Omtrent de aanleg van een straat achter de Bankastraat wij berichten dit reeds in ons blad van Zaterdag is de aanvul lende informatie, dat die aanleg vele maan den eerder had kunnen plaats hebben, wel licht van enig belang. Nu is het zo, dat wanneer het bouwplan in de raadsvergadering van October wordt behandeld het vrijwel uitgesloten moet worden geacht, dat nog dit jaar begonnen kan worden met de verwerkelijking van het voor 1954 en volgende jaren toegekende bouwvolume. Hetzelfde geldt uiteraard voor het, uit stedebouwkundige overwegingen bovendien bedenkelijke project voor de Laan van Insulinde. Het zou trouwens wel eens kun nen blijken, dat B. en W. daar met minder woningen moeten volstaan dan zij hadden gedacht. Samenvattende komen wij tot de con clusie, dat de in ons artikel van 21 Augus tus vervatte critiek onverkort kan woruen gehandhaafd. Te meer, omdat wij daarin ook de vertragende factoren in aanmerking hebben genomen, welke thans door B. en W. zo breed worden uitgemeten. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h f 6.50 per kwartaal/0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met Ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Zondagavond werd in Stoop's Bad te JOverveen een door de zwemclub „Haarlem" verzorgd kunstzwemfeest gehouden. De heer Th. W. Hölsken, voorzitter van de [Zwemclub „Haarlem" sprak een openings- I woord. Na de succesvolle tournée door Span je in de zomer van dit jaar van 13 Augus tus tot 2 September wilde men ook graag jin Nederland de kunstzwemsport meer be- Ikendheid geven. Dit is de eerste maal dat een avond geheel gevuld werd met kunst- zwemmen. De heer Hölsken bracht dank aan de chef-instructeur, de heer M. Brandt, die de bloemenversiering en de verlichting had verzorgd. De leidster van de kunstzwemgroep, mevr. A. HölskenNeve, en alle twaalf zwemsters, ontvingen van de heer D. Forma, secretaris van de Z. C. Haarlem bouquetten bloemen met linten in rood en wit, de kleuren van 'deze zwemvereniging. Het programma, dat werd toegelicht door de heer J. van Lit, bevatte alle nummers die in Spanje zijn uitgevoerd. "Vooral de Blue Tango was bij de Spanjaarden zo in de Ismaak gevallen, dat enige toeschouwers ge- ,'kleed te water gingen om hun enthousiasme 'te uiten. Het publiek in Stoop's Bad bracht het niet zo ver, maar ieder nummer werd toch beloond met hartelijk en langdurig applaus. De meisjes demonstreerden een fraaie lichaamsbeweging en een grote ver trouwdheid met het water. Dit kwam vooral tot uiting in de solonummers van Elly Höls ken en Mia Pieters. Bij de grotere nummers kon men genieten van de mooie figuren en gelijke bewegingen, die veel oefening en een goede harmonie vereisten. De uitvoeringen werden extra aantrekkelijk door de grote afwisseling in kleding en attributen, waar- 'van speciaal de fantastische bloemenfontein niet onvermeld mag blijven. Het programma werd afgewisseld met kaarsjeszwemmen voor de kleine jongens en meisjes, waarbij Nico Baan en Marian van Bunnik als winnaar en winnares uit het water kwamen. Jan Paanakker ''zwemclub „Haarlem") en Ru de la Motte (De Waterratten) gaven een demonstratie schoonspringen. Zij bleken in deze kunst goed thuis en verrasten het pu bliek met gehoekte halve en hele salto's en vele andere sprongen. Als extra en origineel nummer vertoonden Theo van Laar, Ab Kuiper, Ton Besteman en Han Wolters hun kunnen in het „komiek springen", al dan niet gecostumeerd. Zij spotten met alle vormen van water- en hoogtevrees en werden natuurlijk steeds het slachtoffer van de zwaartekracht. De avond was zeer geslaagd, mede door de goede muziek, die verzorgd werd door de heer C. Huel. „Manon van de bronnen" In tegenstelling tot wat wij in onze film besprekingen meldden wordt de film van Marcel Pagnol „Manon van de bronnen" ver toond in het Lido-theater. In I.uxor draait: „Terugkeer der tweelingbroers". ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maar.waar U ook Uw brandstof haalt Zij dient voortaan CONTANT BETAALD. (Verkort weergegeven) Vluchtheuvel. Kan er op de Zijlweg, bij de kruising Hoofmanstraat en Duvenvoor- destraat geen vluchtheuvel komen? Er wordt zo veel over veilig verkeer geschre ven, maar daar komt het verkeer van vier kanten en vooral voor oudere mensen en kinderen is het soms zeer moeilijk over te steken. Mevr. T. L. Traag tempo. Bewoners en winkeliers van de Wagenweg zien met zorg de chaos op straat toenemen. Natuurlijk begrijpen wij dat deze opbraken noodzakelijk zijn, maar niet dat aan zo'n belangrijke weg maar tien arbeiders bezig zijn. Onze kosten gaan door en de inkomsten verminderen door de werkzaamheden aan de weg zeer sterk. Kan de overheid niet wat meer be grip tonen voor de ingezetenen en meer arbeiders sturen, en het werk versnellen? H. VAN GR. (Bij informatie op Openbare Werken deelde men ons mede dat het tempo be paald wordt door de werkzaamheden aan de riolering bij de Koninginneweg. Die werkzaamheden vinden zo snel mogelijk plaats, maar zolang ze duren heeft het geen ADVERTENTIE MANGELWAS 55 CT PER KG Binnen 4 dagen retour. MAANDAG 27 oEPTEMBER Begijnhofkapel: Interk. Hermann Zaiss Comité: Billy Graham (op wire-recorder), 8 uur. Brinkmann: „Islam of Christendom?", spr. A. van Onck, 8 uur. Paviljoenslaan 3: Algemene ledenvergadering afd. Haarlem e. o. van het Nederlandse Rode Kruis, 16 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. Roxy: „Gung ho!", 18 jaar, 8 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cassablanca", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonder dokter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Stads schouwburg: „Beslissing", Haagse Comedie, 8 uur. Immanuel, Nieuwe Kruisstraat 14: Cor Kee, 8 uur. Roxy: „Gung ho!", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Manon van de bron nen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Cassablanca", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de twee lingbroeders", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De wonderdokter", 18 jaar,, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. zin sneller aan de Wagenweg te werken. De weg blijft opgebroken tot de Koningin neweg namelijk klaar is, en dat zal niet lang meer duren. Red.). Doorsteek. De langgerekte vorm van Haarlem en geringe breedte van de stad brachten mij op het idee, dat een door steek van Oost naar West met niet al te hoge kosten te verwezenlijken moet zijn. Hebben de deskundigen nooit gedacht aan de „taille" van de stad bij het Staten- en Prinsen-Bolwerk? Over het hoge plant soen kan gemakkelijk een hoge rijbaan gelegd worden, met viaducten over de dwarsstraten. In het Oosten komt dan naast de spoorbrug een brug over het Spaarne, waarop men, via een viaduct over de spoorbaan, kan komen vanaf de weg Amsterdam-Haarlem. In het Westen zou de weg over het Bolwerk kunnen uit komen op de Verspronckweg, of als deze niet geschikt zou zijn cp de Ju- lianalaan. Aansluiting met de Delftlaan zou dan niet moeilijk aan te leggen zijn. Op deze manier komt er een prachtver- binding Amsterdam-Zandvoort, terwijl het verkeer dat van de Velser tunnels komt zijn weg neemt over Delftlaan-Bolwerk, en zo op de grote weg naar Amsterdam komt. De Haarlemse binnenstad zou op deze wijze van het drukke doorgaande ver keer verlost zijn. ABONNé (In het reeds door ons gepubliceerde en uitvoerig toegelichte verkeersplan voor Haarlem is grote aandacht aan dit pro bleem besteed en zijn er ook oplossingen voor aangegeven. Nog kort geleden schre ven wij ook over de plannen om te ko men tot doeltreffende Noord-Zuid- en Oost-Westverbindingen. Het tempo waar in men met name on het Departement van Verkeer en Waterstaat over deze plannen beslissingen neemt, is blijkbaar niet zo hoog, dat uitvoering op korte ter mijn is te verwachten. Red.). Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdagavond van 8—9 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga F gr. t., J. S. Bach; 2. Koraalvoorspelen a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt; b. In Dir ist Freude, J. S. Bach; 3. La Nativité (uit „Poèmes évangé- liques"), Jean Langlais; 4. a. Fugue; b. Cho ral, Artmur Honegger; 5. Suite in modo con- juncto (Toccata, Trio Capriccioso, Dialogo, Fuga), Dr. Anthon van der Horst. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur reed een achtienjarige wielrijdster uit Overveen op het fietspad van de Brederodelaan in Bloemendaal, richting Noord. In dezelfde richting reed een auto, die met de wiel rijdster in botsing is gekomen, aangezien deze plotseling de rijweg overstak. Zij is met een gecompliceerde beenbreuk in het Mari ne-hospitaal opgenomen. De fiets werd zwaar beschadigd. ADVERTEM IE Sixteen stands for Quality De speeltuinvereniging „Willen is Kunnen" heeft Zaterdagmiddag op haar terrein aan de Oudeweg het speeltuinseizoen besloten met een feestelijke middag voor de jeugd. In sa menwerking met de Stichting maatschappe lijk buurtwerk „Haarlem", die financiëel en organisatorisch haar steun verleende en waar van burgemeester P. O. F. M. Cremers het voorzitterschap bekleedt, waren een tiental standjes ingericht die over gebrek aan be langstelling niet hadden te klagen. Op de speeltuin waren een „rad van avon tuur", een „vrolijke keuken", een poppen kast, sjoel- en speerwerptenten etc. opgesteld, die de jeugd tussen spoordijk en gasfabriek in groten getale naar de tuin van „Willen is Kunnen" lokten. Glijbaan en wip mochten zich op deze middag dan ook in een geringe belangstelling verheugen bij de concurrentie van het speer- en balwerpen, sjoelen en de andere geluksspelen, die voor de verliezers nog altijd een toffee of snoepje als troostprijs opleverden. Aan de ingang van de speeltuin stond een kassa waar de kinderen van leden en ook van niet-leden tegen betaling van twee centen een penning kregen waarmee zij bij de stands hun geluk konden gaan beproe ven. Om een al te grote stormloop op de kassa te voorkomen had men Vrijdagavond reeds tweeduizend van deze penningen over de buurt gedistribueerd. Ruim negentig ge zinnen in de Harmenjansbuurt zijn reeds lid van „Willen is Kunnen" en de feestelijke sluitingsmiddag zal zeker het zijne er toe bij dragen, dat in het nieuwe seizoen de hon derd gepasseerd zal worden. Onlangs is de speeltuin nog voorzien van een nieuwe af rastering en binnenkort zal zij nog uitgebreid worden met een betegeld gedeelte, waar de kinderen kunnen hinkelen en springen. Onder de genodigden die van hun belang stelling blijk gaven merkten we onder meer op het raadslid mevrouw Van per Wall— Duyvendak als vice-voorzitster van maat schappelijk buurtwerk „Haarlem"; de heer W. Hazevoet, adviseur van B. en W.; de heer D. Rookhuizen, vice-voorzitter van het Haar lems verbond van speeltuinverenigingen en adjudant Prins van de politiepost aan de Amsterdamse Poort. Omstreeks vijf uur werd achter het tam boer- en pijperkorps van „Oosterkwartier" een rondwandeling gemaakt door de buurt, waarmee het einde kwam van deze feestmid dag. die ondanks het gure weer nog vele blij de gezichtjes opleverde. Op Zaterdag 2 October volgt er nog een middag voor de ouders, waarbij twee teams van de Haarlemse handbalbond een demon stratie handbal zullen geven en de dames van Dinsdag 23 September zal de heer L. J. van Mechelen de dag herdenken waarop hij voor veertig jaar bij het onderwijs kwam. In 1937 naar Haarlem gekomen heeft hij sindsdien aan de openbare lagere school zijn beste krachten gegeven. In 1946 werden zijn kwaliteiten als onderwijzer 'erkend door zijn benoeming tot hoofdonderwijzer aan de Wethouder Westerveldschool. De heer Van Mechelen heeft zich steeds tot taak gesteld de kinderen een zo goed mogelijke basis voor hun verdere leven mee te geven. Vele oud-leerlingen zullen op la tere leeftijd met dankbaarheid terugdenken aan het van hem en de onder zijn leiding staande school ontvangen onderwijs, omdat dan gebleken is, dat de grondslag goed is geweest. Naast zijn taak als onderwijzer ligt hem de muziek na aan het hart. Het is dan ook begrijpelijk dat hij tracht het kind zo dicht mogelijk bij deze culturele schat te brengen. Het spreekt dan ook haast vanzelf, dat de heer Van Mechelen reeds een lange reeks van jaren de bezielende leider is van de traditionele kinderaubades op Konin ginnedag. De 28ste September zal zeker niet onop gemerkt voorbijgaan. Onder meer wordt op de avond van deze dag in het schoolgebouw aan de Overtonstraat, tussen 19 en 21 uur een receptie gehouden waar velen de gele genheid om de jubilaris persoonlijk geluk te wensen niet zullen laten voorbijgaan. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de Federatie van biljartverenigingen voor Haarlem en omstreken luiden: A-klasse: Centrum I—Centrum II 26: DuvelshoekTelescoop 44: KR IKR II 26; DWOKampervest 53. B-klasse: KRBellevue 35; 't Poedeltje I't Poedeltje II 44: DWSOosten 62. C-kiasse: Duvelshoek—DWS 4-4; Te lescoop ITelescoop II 26: Kampervest 't Poedeltje 6—2; BW—DWO 6—2. D-klasse: S. en G.Centrum 62; Kam pervest IKamoervest II 08: Bellevue I Bellevue II 4—4; DWO I—DWO II 6—2; H. West I—H. West II 6—2. „Willen is Kunnen" elkaar zullen ontmoeten in een gecostumeerde handbalwedstrijd. Daarna worden de speelwerktuigen opge ruimd tot het volgende seizoen. Audrey Hepburn, die door haar spel in de film „Roman Holiday" wereldberoemd is geworden, houdt van verrassingen. Bezorgde zij eerst het bioscooppubliek een verrassing door haar spel, thans is zij volkomen onverwacht, in het huwelijk getreden met de filmacteur en danser Mel Ferrer, met wie zij in het stuk „Ondine" op Broadway is opgetreden. Het bruidspaar verlaat de kapel na de huwelijks inzegening. Doordat- de vacantie-cursus van het K.N. G.V. in Augustus op het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders (C.I.O. S.) door een beperkt aantal belangstellen den bezocht kon worden, heeft het tech nisch bestuur van het K.N.G.V. besloten, evenals verleden jaar, regionale weekends te organiseren, die dan hoofdzakelijk be stemd zijn voor de leiders(sters) der aan gesloten verenigingen. Voor Kennemer- land, Haarlemmermeer, Amsterdam en de Zaanstreek vond Zaterdagavond en Zon dag het weekend in Haarlem plaats, met het technisch gedeelte er van in de turn zalen aan de Badhuisstraat. Van de mogelijkheden bij de gymnastiek- beofening werden die onderdelen speciaal behandeld, waarvoor momenteel grote be langstelling bestaat; voor de dames brug met ongelijk gestelde leggers, rhythmische gymnastiek en evenwichtsbalk en voor da mes en heren de lange mat, onderdelen, waarvoor uiteraard alle verenigingslei- ders(sters) belangstelling hebben. De Zaterdagavond werd geheel besteed met oefenen aan de brug met ongelijk ge stelde leggers onder leiding van mejuf frouw A. Fieseler. die zich na een bezoek aan de Olympische Spelen 1952 speciaal is gaan toeleggen op de mogelijkheden aan dit toestel. Zondagochtend werd begonnen met de rhythmische gymnastiek met als docente mevrouw C. Enno van Gelder-Langejan. Zondagmiddag tenslotte werd in twee groepen gewerkt: een groep, die onder lei ding van mejuffrouw Fieseler aan de even wichtsbalk, en een groep, die onder leiding van de heer A. F. Klazema uit Den Haag op de lange mat oefende. HA \RLEM, 25 September 1954 ONDERTROUWD: 25 Sept., E. Dijkstra en M. Moeke. GEHUWD: 24 Sept., K. Baldé en M. van Zijderveld. BEVALLEN van een zoon: 23 Sept., C Kuijper—Terol; D. Meijer—de Landmeter. C. N. E. van PraagChambrin; 24 Sept., W. M. S. Rienstravan der Werff; A. P. Schuij- lenburgWobma; A. C. Stevenhaagenvan Loevezijn. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept.. Th. A. Swolfs—Bosschaart: A. G. van der Brug genBader; 24 Sept., W. J. PostWassenaar; J. de Bruin—van Rijswijk; M. J. Haringsma —Bakker; 25 Sept., C. van Hees—van der Linden. OVERLEDEN: 20 Sept., C. Brugmans, 48 j., Prins Mauritslaan: 23 Sept., M. J. Rose- krans—Out, 77 j.. Lange Herenvest; 24 Sept., W. Chr. Roest van Limburg, 63 j„ Anna van Burenlaan; M. A. B. Metselaar—Dost, 38 j., Herensingel; A. C. A. SebusGuthschmidt, 90 j., Nieuwe Gracht; D. Vermeer, 54 J* Gasthuisvest.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9