Centraal loonbeleid is voorlopig nog onmisbaar Spionnage-schandaal in Parijs raakt de hoogste kringen Toewijzingscommissie huisvesting bejaarden wordt gevormd Wereldnieuws J Senaatscommissie beveelt aan McCarthy te berispen PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Kunstmatige elementen in de kostprijs dienen zo snel mogelijk te verdwijnen Wordt het niet tijd de regerings-Dakota te vervangen? De radio geeft Woensdag Speelde Didès oppositie in de kaart Twee van de vijf soorten klachten worden gerechtvaardigd geacht Granaat van eigen maaksel ontplofte Voor tehuis in Zandvoort ^Ccclt ió het zo r~ J DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 2 Centraal werkgeversverbond Kamerlid vraagt: Accoord loonsverhoging van 6 in bouwbedrijf Beslissing valt na de Congres-verkiezingen KEIP Betaling abonnementsgeld per giro Kerkelijk Nieuws Hoe dan wel? In het jaarverslag 1953 van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond wordt met voldoening geconstateerd dat het verbond bij voortduring in staat is een leidende rol te vervullen bij de behandeling van vele onderwerpen op het sociaal-politieke ter rein. Met het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. onderhoudt het verbond goede be trekkingen. Het verbond blijft de Stichting van de Arbeid' zien als het aangewezen orgaan voor het organisatorische overleg tussen de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties. Het verbond betreurt, dat de sedert de oorlog bestaande onder linge samenwerking tussen de arbeiders- vakcentralen een, naar het hoopt tijdelijk, einde vond. Loonpolitiek Als uitgangspunt voor een toekomstige loonpolitiek aanvaardt het verbond de ge dachte, dat de werkgevers in beginsel over de nodige vrijheid moeten beschikken om lonen en andere arbeidsvoorwaarden vast te stellen. Hierbij staat de keuze open tus sen twee mogelijkheden: het herstellen van de tussen 1920 en 1940 gevoerde loonpoli tiek, waarbij de vrijheid van partijen voor op stond, of systemen waarbij een zekere coördinatie wordt gehandhaafd. Het ver bond acht een centraal loonbeleid voorals nog onmisbaar teneinde een coördinatie van de arbeidsvoorwaarden mogelijk te maken en waarborgen te scheppen dat het algemene loonpeil zich op een aanvaard baar peil blijft bewegen. Echter dient de mogelijkheid open te staan van een rede lijke mate van differentiatie in de lonen. Als algemeen beginsel aanvaardt het ver bond het streven om het loonpeil op een zodanige hoogte te stellen, dat rekening wordt gehouden zowel met een redelijk welvaartspeil voor zoveel mogelijk perso nen, en tevens de bevordering van een zo hoog mogelijke productiviteit alsmede een hoog peil van werkgelegenheid en hand having van het evenwicht in de betalings balans. Tegenover de onbeperkte moge lijkheid van ingrijpen door de overheid dient een systeem van loonvorming te wor den gekozen, waarbij het bedrijfsleven zich vrijwillig zekere beperkingen oplegt door middel van de Sociaal-Economische Raad. De overheid zou hierbij dan een toeziende taak dienen te verkrijgen. Het verslag zegt met nadruk, dat men van werkgeverszijde bij elk algemeen over leg over de lonen zal 'verlangen om bin nen zo kort mogelijke tijd de nog resteren de kunstmatige elementen in de Neder landse kostprijs te laten verdwijnen. Deze elementen zijn voornamelijk het nog be trekkelijk lage huur peil en wat nog over gebleven is van de subsidies. Deze onver mijdelijke sanering, die vooral ten aanzien van de huren nog tot een ingrijpende ver hoging der kosten van het gezinsbudget zal moeten leiden, zal niet zonder bepaalde compensaties óp het gebied van de lonen kunnen gaan. Een verlaging van de fiscale lasten zal de hieruit voortvloeiende moei lijkheden zoveel mogelijk dienen op te vangen. Ziekenfondswezen Nog steeds is geen oplossing in zicht voor een nieuwe organisatie van het zieken fondswezen, zo wordt voorts in het verslag ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 MOTOR - BROMFIETSKLEDING gezegd. „Het lijkt er op of de huidige mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid met de situatie op het ogenblik geen raad weet. Vast staat echter wel, dat de huidige uitvoeringsvorm een efficiënte ar beid in de weg staat. Vooral geldt dit voor de bepaald onbruikbare ziekenfondsraad, die voor weinig anders dienstig schijnt te zijn dan als strijdperk van belangengroe peringen." Arbeidsrust Het aantal verloren arbeidsdagen is ge daald van 31.200 in 1952 tot 29.900 in 1953. Zowel het aantal geschillen als het aantal daarbij betrokken werknemers gaf een lichte stijging te zien. Naar schatting be droeg het door stakingen verloren gegane aantal arbeidsdagen slechts 0.004 procent van het totale aantal voor de productie be schikbare arbeidsdagen van werknemers. Het grootste aantal arbeidsgeschillen, 47, kwam voor in Amsterdam. Hierbij gingen 12.291 arbeidsdagen verloren, dat is 41 pro cent van het totaal. Omtrent de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zegt het verslag: wil de toe passing van de wet met vrucht kunnen ge schieden, dan zal aan enige voorwaarden moeten zijn voldaan: zoals een zekere rijp heid in de organisatorische betrekkingen tussen werkgevers en werknemers, het aanwijsbaar zijn van een reëele taak voor het nieuwe Jichaam en de mentale bereid heid om deze nieuwe organen met ver trouwen tegemoet te treden. De waarde en de betekenis van de wet op de bedrijfs organisatie zullen pas kunnen blijken uit een reeks van toepassingen in de praktijk. Prins Bernhard kon vorige week Dinsdag pas ongeveer vier uur na het vastgestelde tijdstip met de regerings-Dakota van Schiphol vertrekken voor zijn reis naar Zuid-Afrika, daar een onderdeel van een der beide motoren defect bleek te zijn en vervangen moest worden. Het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (VVD) heeft naar aanleiding hiervan aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: Had niet voorkomen kunnen en dus moe ten worden, dat het regeringsvliegtuig niet in staat was de reis van Z.K.H. de Prins der Nederlanden naar Zuid-Afrika op het daarvoor vastgestelde tijdstip aan te vangen? Wordt het ook om andere reden niet tijd een veiliger en bedrijfszekerder toestel aan te schaffen, voor reizen van de Koninklijke Familie en leden der regering? De werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf hebben overeen stemming bereikt betreffende de loonsver hoging met 6 percent, welke uiteraard uit sluitend van kracht is voor de lonen, vast gelegd in de officiële loonregelingen. Aan het College van Rijksbemiddelaars is ver zocht de nieuwe lonen bindend op te nemen in de loonregelingen en deze van kracht te doen worden met ingang van de betalings week, waarin 1 October valt, aldus een mededeling van de Stichting Raad van Be stuur Bouwbedrijf. Voorts is aan het College van Rijksbe middelaars verzocht in de loonregelingen voor de burgerlijke- en utiliteitsbouw, de wegen-, spoor- en waterbouw, de N.O.-pol- der en het straatmakersbedrijf de „fran chisebepaling" te verruimen van 6 tot 10 percent. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Idem. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Sport. 17.50 Rege ringsuitzending: De Rijksdelen overzee en de Staten Generaal. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Populaire muziek. 18.50 Het volle pond, causerie. 19.00 Gitaarensemble. 19.15 Waarom geven wij geld voor de reclasse ring?, klankbeeld 19.30 Duitse Vrijzinnig Protestanten in Frankfort bijeen. 20.00 Politiek commentaar. 20.15 Metropole orkest. 20.45 De eerste mevrouw Bernal, hoorspel. 22.10 Viool en piano. 22.40 Joods programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 De Haagse Restuur- dersbond vijftig jaar. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.30 Een stationswacht kamer tussen Keulen en Parijs, hoorspel. 12.05 Pianovoordracht. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Mid- dagpauzedienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Pla ten. 15.00 Kamerorkest en solist. 15.45 Pla ten. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Franse volksliedjes. 18.25 Platen. 18.30 Spectrum voor het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 18.45 Muzikale causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep orkest en soliste. 21.20 Scandinavische in drukken. 21.40 Pianospel. 21.55 Hollandia roept Holland. 22.10 Platen. 22.20 Salon orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S.1 19.30 Openingsbeeld. 19.31 T.V.-nieuws. 19.55 Staf Nees en de Beiaardschool. 20.35— 21.30 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13,15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Vlaamse muziek. 15.00 Volksliede ren. 15.33 Platen. 15.45 Idem. 16.05 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Piano en zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang recital. 20.00 Hoorspel. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). in het laatste communiqué van het minis terie van Binnenlandse Zaken werd opge merkt, de bedoeling van deze politie-opera- tie er vooral op is gericht de hoofdfiguur van deze wijdvertakte spionnage-affaire op het spoor te komen. Waarschijnlijk be kleedt die hoofdpersoon een hoge positie in de militaire hiërarchie, zo hij al niet in de regering zit of heeft gezeten. De geheimen, die nu tot driemaal toe in korte tijd zijn uitgelekt, moeten rechtstreeks afkomstig zijn geweest van iemand uit de allerhoogste ste kringen. Of het publiek ooit het fijne van dit spionnage-schandaal te weten zal ko men is de waag. Op dit gebied houdt iedere staat zijn vuile was zoveel mogelijk binnenshuis. (Van onze correspondent in Parijs) Bij het nader onderzoek naar de achter gronden van het ontslag van de Parijse hoofdcommissaris Jean Didès klinkt steeds duidelijker de vraag door in hoeverre het hier om spionnage gaat. Het is niet onwaar schijnlijk dat de verwijdering van deze voornaamste medewerker van de vroegere politieprefect Baylot ook iets te maken heeft met een machtsstrijd, enerzijds tussen twee concurrerende politie-organen en anderzijds tussen twee vooraanstaande figuren in de politiek, te weten de voor malige en huidige minister van Binnen landse Zaken, respectievelijk Martinaud- Déplat en de linkse radicaal Frangois Mit- terand. Mitterand verwijt Didès dat hij geheimen inzake de Franse verdedigirg, die hjj ujt communistische bron moet hébben verkre gen, niet dadelijk ter kennis van zijn Supe rieur, "en indirect van Mitterand zelf, had gebracht. Bovendien was Didès officieel al van zijn taak controle op de communis tische activiteiten ontheven, zodat hij zijn boekje tweemaal te buiten was gegaan. Die beschuldiging drukt des te zwaarder omdat men vermoedt dat Didès, die uit de uiterst rechtse Gaullistische hoek afkomstig is, zijn inlichtingen wilde voorbehouden aan kringen, die vijandig staan tegenover Mendès-France, en in het bijzonder aan de omgeving van Martinaud-Déplat. Tot die kringen behoort ook de fel anti communistische ex-semi-officiële organisa- fie „Paix et Liberté", die, naar men ver moed, met geheime fondsen, vermoedelijk uit Amerikaanse bron, vroeger van over- heidszijde werd gesteund. De militaire justitie pluist de rol die Didès en zijn informateur hebben vervuld op het ogenblik verder uit, maar men durft aan te nemen dat de Parijse politie—com missaris het brandpunt vormde van een spionnagenet, waarvan vele medewerkers van verschillende wallen aten. Een van de voornaamste berichtgevers was een redac teur van het communistisch-getinte och tendblad „Libération". Deze tweeslachtige figuur scheen de com missaris op de hoogte te stellen van ge heime gegevens van militaire aard, die de communisten dank zij een lek in de hoogste militaire organen te weten waren gekomen. Deze geheimen waren zoals tijdens de con ferentie van Genève bleek, te voren al aan niet nader aangeduide buitenlandse mo gendheden doorgegeven. Een van die militaire documenten van geheime aard werd in de portefeuille van Didés aangetroffen toen hij vorige week door een politie-inspecteur van een concur rerende dienst in Parijs werd overmeesterd. Die ontdekking bracht de zaak aan het rollen. Didès is intussen definitief ontslagen en er zijn de laatste dagen verschillende inval len gedaan. Het is duidelijk dat, zoals ook WASHINGTON (Reuter) Een speciale commissie van onderzoek van de Ameri kaanse senaat heeft Maandag de Senaat aanbevolen senator McCarthy te berispen. De commissie heeft meer dan 40 beschul digingen aan het adres van de senator aan gehoord, doch een en ander teruggebracht tot vijf algemene klachten. De advocaat van McCarthy heeft medegedeeld, dat de senator het rapport fel zal bestrijden. „Wij zijn van oordeel, dat het rapport daar on juist is, waar het een berisping aanbeveelt". Waarnemers, aldus Reuter, zijn van me ning, dat het rapport, wat ook de uitslag van een stemming zal zijn, een aanzienlijke slag voor het prestige en het gezag van McCarthy betekent. Algemeen neemt men aan dat de senaat tot een berisping zal overgaan. In het lijvige verslag van de uit zes se natoren bestaande commissie wordt gezegd, dat McCarthy de senaat en een van de senaatscommissies minachtend heeft be handeld. Ook dient McCarthy berispt te worden op grond van zijn gedrag in de kwestie met brigade-generaal Ralph Zwicker. Op grond van het bewijsmate riaal is een resolutie van afkeuring op drie andere punten van beschuldiging niet ge rechtvaardigd, aldus het verslag. Twee vijftienjarige jongens uit Eindho ven kregen Maandagavond ernstig letsel toen een granaat, die zij hadden gemon teerd, ontplofte. De toestand van een der jongens is levensgevaarlijk. Gisteravond omstreeks tien uur werden de bewoners van de aan de Frederica van Pruisenweg in Eindhoven gelegen huizen opgeschrikt door een hevige explosie. Aan vankelijk dacht men aan een gasontplof fing op een zolderkamer van het huis dat door de familie Mulder wordt bewoond. La ter bleek dat een granaat was geëxplo deerd. Twee jongens, de vijftienjarige Wim Mulder en zijn vriendje, de eveneens 15-ja- rige W_ Raat waren op het zolderkamertje zogenaamd aan het studeren. Het tweetal was echter bezig met het monteren van een granaat. Tijdens dit karwei is de gra naat geëxplodeerd. Wim M. werd in levens gevaarlijke toestand naar het binnenzie- kenhuis vervoerd, waar ook zijn vriendje is opgenomen. De rechtervoet van W. R. werd totaal verbrijzeld. Het zolderkamer tje en ook de andere kamers in het huis van de familie M, kregen ernstige schade. De brandweer heeft de brokstukken opge ruimd. De politie vraagt zich af, hoe de jongens erin zijn geslaagd het projectiel in elkaar te zetten en ook hoe zij het mate riaal er voor hebben bemachtigd. M. en R. zijn leerlingen van de Philips nijverheids school. Een artikel in ons blad van Zaterdag 18 September, gewijd aan het complex voor bejaarden, dat momenteel aan het einde van de Zandvoortselaan te Zand voort in aanbouw is, heeft hier en daar niet geheel ongegrond de indruk ge vestigd, dat zowel de aparte woningblok ken als het grote tehuis reeds definitief zouden zijn toegewezen aan bejaarden, die aanvragen om huisvesting hebben inge diend. Wij spraken er namelijk van, dat het gehele complex reeds geheel was vol geboekt en dat het aantal aanvragen het aantal mogelijke plaatsingen reeds in het viervoudige overtreft. Ook deelden wij mede, dat reeds thans menigmaal aspirant bewoners op het bouwwerk bezig zijn met maten van vloeren en ramen op te nemen. Hieruit mag echter niet worden afge leid, dat reeds toewijzingen tot huisvesting werden gedaan. Dit zou ook niet kunnen, want daarvoor moet eerst een commissie van toewijzing worden gevormd, gedeelte lijk door het stichtingsbestuur en gedeelte lijk door de raad der gemeente Zandvoort. Dit is echter tot nu toe nog niet geschied. Bij informatie vernamen wij, dat de ge meenteraad van Zandvoort hiertoe naar alle waarschijnlijkheid in de eerstvolgende raadsvergadering, die op Dinsdag 12 Oc tober wordt gehouden, zal overgaan. Wan neer het stichtingsbestuur de overige leden zal benoemen, is nog niet met zekerheid bekend, doch verwacht mag worden, dat dit eveneens spoedig gebeuren zal. Zo men weet, werd indertijd besloten, toen de gemeente Zandvoort zich garant stelde voor de bouwsom, 'n gedeelte van de Zandvoortse ouden van dagen, die hiertoe de wens te kennen gaven, eveneens in dit complex huisvesting te verschaffen, het geen met de stichting werd overeenge komen. Het zal voor deze commissie, wanneer zij ongeveer 300 plaatsen moet toewijzen uit ongeveer twaalfhonderd gegadigden, een zéér moeilijke opgave zijn, tot een bil lijke toewijzing te komen, waarbij' natuur lijk persoonlijke en maatschappelijke om standigheden van de gegadigden de door slag zullen moeten geven. Dat intussen reeds verscheidene aanvra gers eens polshoogte komen nemen over de vorderingen van de bouw en dan en 'pas sant maten nemen van vloeren en vensters met het oog op de stoffering, behoeft geen verwondering te wekken. Iedereen immers hoopt, dat zijn aanvrage zal worden toege wezen. Dat demonstreert op overtuigende wijze, hoezeer men er naar verlangt in dit prachtige bejaardencomplex woonruimte te verkrijgen. ADVERTENTIE Het brilleglas waardoor U beter ziet DAT LEVERT NAAST LUXOR De Kamer van Koophandel voor Noor delijk Noord Brabant heeft Maandagmiddag officieel haar nieuwe kantoorgebouw te Waalwijk in gebruik genomen. Tevens werd hierbij het 75-jarige bestaan der Kamer feestelijk herdacht. Talrijke genodigden wa ren hierbij aanwezig onder meer dr. G. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken. 10. Toen de voorstelling was afgelopen, barstte er een donderend applaus los. Het publiek gooide ditmaal niet met fruit, doch met bloemen, hetgeen veel prettiger voor artisten is. Diep buigend nam Eric Echo de hulde in ontvangst. „Laten wij ook buigen, broer Panda", zei Oswald, „anders doet die snaaier net, alsof al dat succes voor hem alleen is". Het applaus werd nog luider, toen Panda verlegen een buiging maakte. „Wat een schattig mechaniekje", zeiden de dames uit het publiek vertederd. „We hebben een reuze succes gehad, hè?", zei Panda opgewekt, toen hij met Eric Echo eindelijk de kleedkamer opzocht. Dat hebben we zeker, Panda", zei de buik spreker glimlachend, „dankzij jou en Os wald,. Heb je er nu nog steeds bezwaar tegen, om met mij op te treden?" „Nee hoor", antwoordde Panda, „we vertellen het publiek toch eerlijk, dat ik geen pop ben! Ze wilden het alleen niet geloven!" „En dat was nu juist het geheim van ons succes", zei de buikspreker, „het publiek WIL bedrogen worden. En wij deden dat op een bijzondere manier". „Door ze de waarheid te vertellen, hihihi", klonk het uit Oswald Het eerste punt van beschuldiging heeft betrekking op een subcommissie voor ver kiezingen. McCarthy had de commissie aan de kaak gesteld en geweigerd aan haar uitnodigingen of verzoeken om getuigenis af te leggen cn om inlichtingen te verstrek ken over zijn activiteit, gehoor te geven. Het tweede punt vloeide voort uit Mc Carthy's onderzoek naar communistische infiltratie in legerinstellingen. Volgens Mc Carthy was een tandarts, dr. Peress, die als majoor in het Amerikaanse leger diende, communist. Bij dit onderzoek beschuldigde McCarthy de commandant van majoor Pe ress, brigade-generaal Zwicker, er van on geschikt te zijn om het uniform van een officier van het Amerikaanse leger te dragen. De senaat zal op 8 November na de Congres-verkiezingen bijeenkomen om te beslissen of McCarthy's gedrag al of niet moet worden afgekeurd. Aanneming van een resolutie van afkeuring houdt in dat McCarthy in het openbaar een uitbran der krijgt. De drie punten waarop een resolutie van afkeuring niet gerechtvaardigd wordt ge noemd, zijn die betreffende het aansporen van ambtenaren tot schending van wetten, eden of instructies, het aannemen of ge bruik van geheime staatsstukken en een aantal beschimpingen aan het adres van medesenatoren. In het verslag wordt ver der aanbevolen het reglement voor de se naat te wijzigen en te verbieden, dat een lid van een commissie verhoren afneemt, behalve wanneer de voltallige commissie een lid bij meerderheid van stemmen daar toe machtigt. Ook wordt voorgesteld publi catie van getuigenissen, afgelegd in een besloten zitting, te verbieden, tenzij de commissie bij meerderheid van stemmen toestemming geeft. McCarthy is Maandag in een ziekenhuis opgenomen voor behandeling van een sinus-ontsteking. VYYYV/VVYY>->GOCOrYXX>OOOCCOOOOOOCOOaX) U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f 7.—. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Broek op Langendijk A. Pietersma te Enter (Ov.); te Wierden (Ov.) ttoez.) C. v. d. Boogert te Hardegarijp; te Wognum P. J. Barnauw, voorg. Ned. Herv. Prot Bond te Schiedam; te IJsselmuiden (toez) P. Westland te Waarder. Aangenomen naar Haarlem W. M. v. As- peren te Landsmeer; naar Houten (Utr.) B. J. Zaal te Wijngaarden, die bedankte, voor Lopik en voor St. Maartensdijk (Z.). Bedankt voor 's Heer Arendskerke L. Schellevis te Biezelinge. Geref. Kerken Beroepen te Middelstum-Kantens (2e pred.pl.) A, C. Kersten te Opperdoes; te SI Jacobiparochie F. Schalkwijk, cand. te Heemstede. Bedankt voor Noordwijk-Binnen P. Hei- nen te Tuindorp-Oostzaan. Geref. Gemeenten Beroenpen te Benthuizen H, Ligtenberg te Rotterdam-West. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Balk-Woudsend A. J. v. d. Linden te Holwerd. Jongeling. In de resten van de uit de tweede eeuw daterende Romeinse tem pel die in het hartje van Londen zijn ontdekt, is de kop van een beeld, een Romeinse jongeling voorstellend, ge vonden. Vluchteling. Een Oost-Duitse vluchteling,de 31-jarige Evert Voelter, heeft in Stock holm het wereld-duurrecord koorddan sen gebracht op 31 uur en 30 minuten. Het oude record van 31 uur en vier mi nuten was eerder in de maand gevestigd door de Zweed Lundtoerg. Hersteld. De rechtstreekse spoorwegver binding tussen Joegoslavië en Roemenië die vier jaar geleden naar aanleiding van het geschil tussen Joegoslavië en de Cominform werd verbroken, zal Vrijdag worden hersteld. Besmetting. Op de Britse kruiser Cumber land zijn van Mei tot Augustus in de Britse wateren en de Middellandse Zee proeven gedaan om een verdediging te vinden tegen besmetting met radio actieve deeltjes als gevolg van een on derwater-ontploffing van een atoom bom. Het schip werd tijdens de proeven voortdurend met zeewater bespoten en het bleek dat radio-actieve deeltjes zich door besproeiing met zout water moei lijker aan een schip hechten. Beroep. Stakende droogdok-arbeiders te Londen hebben een beroep gedaan op de arbeiders in Rotterdam en Belfast om niet te werken voor schepen, die te Londen op de zwarte lijst staan. Ruim vijfduizend arbeiders van de Londense scheepsreparatiewerven staken wegens een geschil tussen de electriciens bij de dokken en hun werkgevers. Maandag sloten bijna alle zevenhonderd voor naamste scheepstimmerlieden van de Londense haven zich aan bij de stakers. Avondklok. De avondklok,- die in geheel Tunesië was opgeheven toen Frankrijk maatregelen nam om aan het protecto raat zelfbestuur te geven, is weer van kracht in het gebied rondom Kef, 150 km ten Zuid-Westen van de hoofdstad, zulks naar aanleiding van de activiteit van anti-Franse terroristen. Te Msake, nabij Soesse, werd Maandag een Tune siër door een onbekende doodgeschoten De dader ontkwam. De broer van het slachtoffer was enige weken geleden vermoord. Camera. Een Tsjechische vluchteling, de 30-jarige Josef Koel^al, is wegens het in gevaar brengen van de Franse veilig heid tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij met een speciaal ontworpen kleine camera Amerikaanse militaire installaties had gefotografeerd. Hij bekende schuldig te zijn.Een haven arbeider uit Rouaan, Lucien Fournier, werd wegens medeplichtigheid tot "twee eneenhalf jaar gevangenisstraf en een boete van 80.000 francs veroordeeld. Tempo. De 9tafchef van de Amerikaanse vloot, admiraal,Carney, heeft verklaart' dat, als de Sovjet-Unie de sterkte van haar vloot in het huidige tempo blijft uitbreiden, de Verenigde Staten de uit voering van hun vlootprogram moeten versnellen, willen zij niet achterkomen. De Russen beschikken in hoofdzaak over zeer moderne schepen, terwijl de Amerikaanse oorlogsbodems voor het merendeel dateren uit de tweede we reldoorlog. Oudere schepen worden, waar dit mogelijk is, uitgerust met ge leide projectielen en nieuwe electroni- sche vindingen. Treinbotsing. Op het spoorwegemplace ment van Froyen-Nès, bij Tournai, is een Franse trein in botsing gekomen met een Belgische goederentrein. Beide machinisten en de Franse conducteur werden gedood. De twee stokers wer den gewond. Vriendschap. De 18-jarige Noorse middel bare scholier Dagfinn Stenseth heeft de eerste prijs van een opstelwedstrijd over het onderwerp „Waarom is het voor de Verenigde Staten en Europa belangrijk om vrienden te zijn en hoe kan deze vriendschap het best bevorderd wor den". De wedstrijd was uitgeschreven door het „Congress of European-Ame rican Associations (CEAA). De eerste prijs bestaat uit een maand vacantie in Amerika. De tweede prijs werd gewon nen door de 19-jarige Michel Ehling Frankrijk), die zijn vacantie in Grieken land zal doorbrengen. De 18-jarige Brit se scholier Philip Tyler won de derde prijs (vijf dagen in Rome gedurende het congres van de CEAA in het volgende jaar). Voorts zijn een aantal diploma's uitgereikt, onder andere aan leden uit Nederland, België, Griekenland en West-Duitsland. WE HEBBEN de vorige maal verteld dat een authentieke schrijfwijze voor de naam Shakespeare niet bestaat en dat een in ventief man heeft kans gezien de naam van Engelands meest bekende dichter op 4000 verschillende manieren te schrijven. Maar we weten uit ervaring dat vele le zers met dergelijke grapjes geen genoegen némen en ondanks ons moeizaam betoog toch willen weten hoe de naam Shake speare nu „eigenlijk" geschre ven behoort te worden. In het doopboek van de kerk der Heilige Drieëenheid te Stratford werd op 26 April 1564 ingeschreven: Gulielmus filius Johannes Shakspere. De vader (Johannes) was waar schijnlijk de zoon van Richard en was gehuwd met Mary Arden, de doch ter van de landheer van Richard Shak spere. Uit dit huwelijk van Johannes Shakspere en Mary Arden werd dus Wil liam geboren, wiens achternaam we even eens als Shakspere zouden kunnen schrij ven, omdat dit de zuivere schrijfwijze was van de naam, zoals die destijds in War wickshire werd uitgesproken. Volgens dr. Burgersdijk zou de in het Nederlands weer gegeven uitspraak aldus geluid hebben: shaxpere, waarbij de Nederlandse klin kers kort moeten worden uitgesproken. Maar het Engelse woord voor „speer- drïller" werd destijds in verschillende Engelse streken ook verschillend uitge sproken en dus ook anders gespeld, vooral omdat de uitspraak door verschillende let ters kon worden weergegeven. William verkoos daarom de schrijfwijze die naar zijn mening de betekenis van zijn naam het best deed uitkomen, n.l. Shakespeare, dat in die tijd werd uitgesproken als Shaakspëer, dus met de volle, lange a en e klank. De schrijfwijze Shakespeare kun nen we daarom beschouwen als zijn schrij versnaam, die dan ook door zijn vrienden 'N werd vermeld in de gezamelijke toneel werken die in 1623 het licht zagen. Maar omdat Shakspere de oorspronkelijke schrijfwijze van de naam in het midden van de 16de eeuw in het graafschap War wickshire was geweest, verkoos William in het algemeen die spelling indien hij officiële documenten had te tekenen, of boeken als zijn eigendom wilde waarmer ken. Maar geen regel zonder uit zondering. En juist bij het schrijven van de naam Shake speare blijken de uitzonderin- ken overvloedig te zijn ge weest. Want in zijn testament schreef, de grote dichter: „Ik, William Shackspeare", terwijl we in dit toch wél zeer officiële document een andere schrijf wijze hadden mogen verwachten. Er zijn nog veel meer voorbeelden die ons in de viar kunnen brengen en ons de overtui ging geven dat van een authentieke schrijf wijze geen sprake kan zijn. Uit alles blijkt echter en laten we dit vooral vasthouden dat het destijds werkelijk ging om de „betekenis" van de naam en dat de schrijfwijze er betrekke lijk weinig toe deed. Wanneer de uitspraak van het woord „speerdriller" in de ene streek anders was dan in de andere, wel aan, dan werd de schrijfwijze van de naam aan die gewijzigde uitspraak aangepast, want het ging in eerste instantie om het begrip dat aan die naam verbonden was. Dit in tegenstelling tot onze tijd, waarin we meer op de vorm en helemaal niet meer op de inhoud van een naam letten. O ja, en nu wil een lezer nog weten of het juist is dat jongens meestal naar de moeder en meisjes naar de vader aarden. Daarover murgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2