QUEENNIES - schoentjes der toekomst f Affiche Wereldspaardag Parijs ziet Zuid-Vietnam in de afgrond glijden Lof van generaals Juin en Gale voor Nederlands aandeel ^Hoe is het ontstaan^ Vijftig jaar geleden Beroep op Washington om het gevaar gezamenlijk te bezweren Kustvaarder „Josien" verging met man en muis Battle Royal" geëindigd Prinses Wilhelmina onthulde beeld in Leidens stadhuis Europese zaak staat er niet zo best voor Wachtende fietsers van achteren aangereden DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 3 Verzending van zeepost Nieuw lid der Tweede Kamer Agenda voor Haarlem Geen zekerheid omtrent de oorzaak van de ramp Minister Staf: landmacht moet helicopters hebben Dr. J. Schouten: „Eenheidsstaat in multi nationaal gebied is onmogelijk" Protectionisme houdt noodzakelijk proces tegen Dit woord: KANARIE Zandauto remde niet 2 doden, 3 gewonden op Haags kruispunt Gaitskell penningmeester van de Labourpartij Treinramp in India: 57 doden Uit Haarlems Dagblad van 28 September 1904 (Van onze correspondent in Parijs) De reis, die de Franse minister voor de verbonden staten, Guy la Chambre, en ge neraal Ely, de vroegere stafchef in Indo china, naar Washington hebben onder nomen, is een rechtstreeks gevolg van de ernstige zorgen, die Parijs zich over de gang van zaken in Vietnam maakt. Al is de oorlog dan geëindigd met de Franse belofte voor een onmiddellijke en volledige onafhankelijkheid van de voormalige kolo nie, dat betekent niet dat Parijs geen be lang stelt in de verdere ontwikkeling. Frankrijk bezit, ook in het Noordelijk deel, dat onder het gezag van Ho Tsji Minh is gesteld, grote economische belangen. In het merendeel der ondernemingen is Frans kapitaal belegd. Franse soldaten staan op wacht op strategische punten. Er moeten nog een kleine dertigduizend krijgsgevan genen worden gerepatrieerd. En tenslotte maken de Vietnamese deelstaten in naam althans nog steeds deel uit van de Franse unie. Een der hoofdproblemen voor Parijs was de houding, die het moest aannemen tegen over de beide rivalen: Bao Dai en Ho Tsji Minh. De keizer was indertijd door de Fransen op zijn troon geplaatst al ver toefde hij dan ook meestal aan de Franse Rivièra en het leek voor de hand te lig gen dat Parijs hem ook in de toekomst zou blijven steunen. Het regime-Bao Dai is, zacht gezegd, op drijfzand gebouwd. Het aanzien van de keizer is zo gering, dat het een gevleugeld woord is geworden dat Bao Dai de enige is, die de eenheid van het volk zou kunnen herstellen, maar dan een eenheid gericht tegen zijn persoon. De eenenveertig-jarige keizer heeft zich nog altijd niet verwaardigd Cannes te verlaten om het contact met zijn onderdanen te herstellen. Spoedig na de wapenstilstand is er in Saigon, de zetel van Bao Dai's regering, een ernstige politieke crisis uitgebroken, gepaard met een aantal paleisrevoluties aan de lopende band. Het keizerlijk regime schijnt het laatste restje prestige te hebben verspeeld. De stafchef revolteert openlijk tegen de minister-president, die bij het volk in gevlei probeert te komen door een heftige propaganda-campagne tegen de Fransen. Daarentegen schijnt Ho Tsji Minh het parool te hebben gegeven jegens Frank rijk een verzoeningsgezinde politiek te voeren. Mendès-France heeft sedert jaren ern stig gewaarschuwd tegen de waan der vo rige regeringen die Bao Dai voorstelden als een nationale figuur, waarop Frankrijk in Vietnam kon bouwen. Na Genève zag het er naar uit dat Mendès-France de uit gestoken hand van Ho wel grijpen wilde om te trachten tot een soort „Gentlemen's Agreement" te komen. Naast de belangrijke economische voordelen van zo'n beleid kon Parijs daarbij ook nog hopen een welom schreven politiek doel te bereiken. De grote massa's van het Indochinese volk, die achter de zegevierende rebellen-leider staan, zijn niet alleen als communisten te bestempelen en het is zelfs zeer de vraag of Ho zelf wel helemaal zuiver in de leer is. De hoop was niet ongewettigd, dat Frankrijk er op den duur in slagen zou de Vietminh van China, of althans van Mos kou, los te weken. De mogelijkheid dat het regime-Ho zich tot een soort Tito-be- wind ontwikkelen zou, behoefde niet bij voorbaat te worden uitgeschakeld. Met het oog op die mogelijkheden heeft de rege ring Mendès-France als speciale ambassa deur Sainteny naar Ho Hsji Min gestuurd, een diplomaat met linkse neigingen, die vroeger met Ho moet hebben samenge werkt. Nieuwe koers Het schijnt echter dat het Franse kabi net nu besloten heeft het in Indochina toch over een ander boeg te gooien. Men zou hebben ingezien dat Frankrijk niet meer over de machtsmiddelen beschikt in het Verre Oosten een onafhankelijke politiek Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het sohip vermeid. Voor Indonesië en Nederlands Nieuw- Guinea: m.s. „Willem Ruys" (14 October); voor Nederlandse Antillen: m.s. „Oberon" (5 October); voor Suriname: m.s. „Sten tor" (6 October); voor Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" (2 October); voor Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (7 Octo ber); voor Zuid-Amerika: m.s. „Alberto Dodero" (6 October); voor Brazilië: m.s. „Uruguay Sta'r" (4 October); voor Austra- lië-Nieuw Zeeland: via Engeland (2 Oc tober). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post- Tot lid der Tweede Kamer is benoemd verklaard de heer C. Kleijwegt (P.v.d.A.) te Nijmegen, als opvolger van de heer J. J. A. Berger te Heiloo die met ingang van 21 September ontslag had genomen. DINSDAG 28 SEPTEMBER Hotel „De Leeuwerik": Snelcursus patroon tekenen, 4 en 8 uur. Grote Kerk: Orgelcon cert, 8 uur. Stadsschouwburg: „Beslissing", Haagse Comedie, 8 uur. Immanuel, Nieuwe Kruisstraat 14: Cor Kee. 8 uur. Roxy: „Gung ho!", 18 jaar, 8 uur. City: „De vrouw die ge lyncht moest worden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het mysterie van het leven", 14 jaar. 8.15 uur. Lido: „Manon van de bron nen", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „De Ge stapo mist een man", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Casablanca", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De won derdokter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 29 SEPTEMBER Hotel „De Leeuwerik", Snelcursus patroon tekenen, 10.30, 2, 4 en 8 uur. Roxy: „Gung ho!", 18 jaar, 2130 en 8 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Tramlijn „Begeerte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonderdokter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Openingsavond Volks universiteit; voordracht door Charlotte Kohier, 8 uur. te voeren. Zonder Washington kan Parijs in dit gebied niets beginnen. En het komt zeker niet in de kraam van Foster Dulles te pas in Indochina een lijn te volgen, die ongeveer parallel met die van India en Indonesië zou lopen, gericht dus op een neutralistisch blok tussen de twee grote wereldmachten van het Westen en het Oosten. De soldaten van het Franse expeditie- leger, dat dagelijks in omvang slinkt, moe ten werkeloos toezien hoe de verwarring in Zuid-Vietnam zienderogen stijgt. Die toestand is te onrustbarender omdat over twee jaar algemene verkiezingen over het toekomstige lot vaft heel Indochina zullen beslissen. De enige kans op een behoud van het Zuid-Vietnamese bolwerk voor het Westen is gelegen in een krachtige, vooruitstrevende en opbouwende politiek met het doel het hele volk voor de demo cratische beginselen te winnen. Het land zou moeten worden opgebouwd, doch daar voor zijn fondsen nodig, waarover Frank rijk niet meer beschikt. Washington te be wegen die fondsen te leveren, is een van de voornaamste taken, die minister La Chambre in Washington te vervullen heeft. Zou het niet lukken de Franse en Ameri kaanse inzichten ook met betrekking tot Bao Dai te verzoenen, dan moet men vrezen dat ook Zuid-Vietnam binnen af zienbare tijd in communistische handen zal vallen. En vermoedelijk al lang vóór de verkiezingen van 1956. Want in geval van een ineenstorting van de resten van Bao Dai's verdorven bewind is het on waarschijnlijk dat Ho Tsji Minh de open gevallen plaats niet uit eigen beweging zou willen innemen. WASHINGTON (Reuter) Er wordt bericht, dat Franse en Amerikaanse onder handelaars „een grote mate van overeen stemming" over beveiligingsplannen voor Indochina hebben bereikt na een conferen tie op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Volgens een gemeen schappelijke verklaring, waarin zulks werd gezegd, zal het overleg in meer ge- détailleerde vorm worden voortgezet. 's Avonds om half tien op 3 Februari kreeg de heer P. Ie Noble, chef-waterklerk van de Hollandse Zeerederij te Rotterdam, een radio-telefonische verbinding met de kapitein van het 499 br.t. metende kust vaartuig „Josien" van deze rederij. ,.We zijn Ouessant gepasseerd", zei de kapitein. „Het is zeer slecht weer, vier vijf standaard hout van onze lading is overboord geslagen. We hopen morgen on der de Engelse kust te zijn". Dit gesprek met zijn rederij is het laat ste, dat de kapitein heeft gevoerd. Diezelf de nacht is de „Josien" met man en muis vergaan. Hoewel aan alle schepen op de route OuessantLonden door Radio-Sche- veningen werd verzocht naar het scheepje uit te kijken, is nimmer een bericht bin nengekomen, Pas vele dagen later werd bericht ontvangen, dat enkele schepen in het Kanaal hout hadden zien drijven. Ten slotte werden een luik en een roer van een reddingboot van de „Josien" gevonden. Het vermoeden dat de kapitein en zijn elf be manningsleden een zeemansgraf gevonden hebben, werd hierdoor zekerheid- „Het is niet mogelijk met zekerheid aan te geven door welke oorzaak de „Josien" is vergaan", aldus het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart, die op 10 Augustus een onderzoek naar deze tragedie heeft in gesteld en thans uitspraak heeft gedaan. „Het is niet aan te nemen, dat dit is ge schied door een mijnontploffing". De raad acht de waarschijnlijke oorzaak het kente ren van het schip na verschuiving der la ding Het is zeer waarschijnlijk, aldus de raad, dat de „Josien" door de wijze van be laden niet zeewaardig was. In verhouding tot de in het ruim gestuwde lading was de deklast te zwaar. Het schip was op 31 Januari in Bayonne (Frankrijk) geladen met voor Londen be stemd hout, stammen en planken, Er was rum 418 ton hout in het ruim geladen. Op het dek had de „Josien" nog ruim 270 ton hout. De kapitein van de „Josien" was een alleszins bekwaam zeeman, zodat aangeno men moet worden, dat het schip in zee waardige toestand uit Bayonne is vertrok ken. De raad heeft zijn deelneming uitge sproken jegens de nabestaanden van de slachtoffers. 99 Minister Beyen, gefotografeerd bij zijn aankomst te Londen, waar hij deel zal nemen aan de negen-landen besprekingen over de Duitse herbewapening. Hij werd op het vliegveld begroet door de Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr. D. U. Stikker. De juiste schoen in de juiste kleur, dat is wat het modecentrum voor de schoen- en lederbranche een combinatie van een vijf- eentwintigtal Nederlandse schoenfabrikanten pro pageert in zijn gezamenlijke schoenenshow. Er heeft zich de laatste jaren een op merkelijke evolutie voltrok ken: de schoen is veel meer dan vroeger mode-artikel geworden. Hij moet precies passen bij de kleding en er bestaat zelfs onderscheid in schoeisel voor de verschil lende tijden van de dag. Daarnaast is te constate ren, dat het hoe langer hoe meer in de richting van soepelheid gaat. De zware sportschoenen van weleer zijn aan 't verdwijnen om plaats te maken voor lichte, soepele modellen. Dit is al leen te verwezenlijken met leer van de beste kwaliteit. Een gevolg van dit streven is, dat het handwerk in ere wordt hersteld. Hoewel „flat" en „balle rina" nog steeds een be langrijke plaats innemen, gaat toch langzamerhand de interesse meer uit naar de iets hogere hak. Men heeft thans grote verwach tingen van een nieuw type schoentje, de zogenaamde Queennie, die aanvankelijk bestemd was voor de jonge vrouw, maar onzes inziens voor iedere vrouw geschikt is. Het is een soort pump, van voren laag uitgesneden en met een half hoge hak. Deze heeft een vermage ringskuur ondergaan en loopt betrekkelijk smal uit. De hoogte van dit Queen Anne hakje is slechts vier enhalve centimeter, doch hij wekt de indruk var een hoge hak. Door de meer ge strekte leest heeit deze schoen een enigszins spitse vorm. De Queennie zal in de tweede helft van Octo ber in de handel worden gebracht. In het geklede genre vindt men steeds de dunne hoge hak een invloed van de Italiaanse leest. Evenals in de haute couture heeft dit Queennie, het schoentje der toekomst, van voren laag uitgesneden met een half hoge hak. land zich een vooraanstaan de plaats veroverd op het gebied van de schoenenmo de. Charmant is ook het schoentje, dat eigenlijk al leen maar een muiltje mag worden genoemd Het be dekt de voorvoet en laat de hiel volledig vrij. Onze Zui delijke zusters uit Italië hebben al een grote mate van bedrevenheid bereikt om hierop vooruit te ko men, maar het lijkt ons, eerlijk gezegd, nogal een toer om aldus geschoeid een ren te maken naar een bus, die op het punt staat te vertrekken. Om het mogelijk te ma ken op deze hooggehakte muiltjes te lopen, is er een nieuwtje in verwerkt, na melijk een verende binnen zool, die het schoentje als het ware onder tegen de voet drukt. Sommige geklede model len bestaan gedeeltelijk uit nylonkant, dat sterk heet te zijn, maar naar onze smaak niet bijzonder mooi is. Aar dig is het effect, verkregen door een dun laklaagje, dat een combinatie geeft van een vage weerschijn van zwart-rose en zwart-cop- per. Een garnering van stras, momenteel zozeer in de mode, komt op avond schoentjes nogal eens voor. Spits en zwart Dat de heren toch pro gressiever zijn dan de da mes, blijkt uit het feit, dat zij het eerst de spitse leest hebben geaccepteerd. Voor hen geldt hetzelfde devies: een soepele schoen. De rub ber zolen zijn verdwenen. De voorkeur voor bruin is aan 't afnemen. Zwarte schoenen bij een blauw pak zal dit seizoen worden voor geschreven. Om terug te keren naai de damesschoener was een aardige geklede flat met een voorstukje van kalfs- bont. De moccasin, waarvan het bovenleer geheel onder de voet doorloopt, en tevens de binnenzool vormt, was soms een beetje te druk versierd. Wij zagen dit mo del overigens in een grote verscheidenheid. Het nieuwste ballerina- model is zeer sierlijk van voren ver opengesneden en met een klein sleehakje. Het schoentje is ongevoerd en bezit een maximum aan souplesse. Totdat de hoge hoge hakken zich werkelijk op de eerste plaats hebben genesteld, zal dit plezierige schoentje zich nog wel in een ruime belangstelling mogen verheugen. Er hebben zich heel wat onbestemde beige tinten in Maandag om vier uur is de oefening „Battle Royal" geëindigd, nog eerder dan men aanvankelijk had verwacht. De front lijn tussen de twee krijgsmachten werd op dat moment gevormd door het riviertje de Lippe. Had men de laatste verdedigings gordel van Zuidland ook nog in de strijd willen betrekken, dan zou de oefening nog enige dagen hebben moeten duren en dit was niet de bedoeling. Het tweede argu ment is het weer geweest. De troepen heb ben een uiterst zware strijd gehad, hebben heel weinig kunnen slapen en waren door nat door de regen in het drassige land, dat men hier en daar trof. De enige groep, die er toch in geslaagd is de rivier de Lippe over te trekken en daar een bruggenhoofd heeft gevormd, be hoorde tot de troepen van generaal Op- somer. Het was de F-compagnie van het 412e bataljon van het 41e regiment infan terie, dat onder bevel van kapitein Jozen in de zeer vroege morgen de Canadezen verraste, die aan de overkant lagen. Een vooruitgeschoven verkenningspeloton slaag de erin, met vier vouwboten naar de an dere zijde te komen en dertig Canadezen gevangen te nemen. Lang hoefde over de rechtmatigheid van deze actie niet gepraat te worden, want vier scheidsrechters ston den er met hun neus bovenop en konden weinig anders doen dan de Nederlanders op dit punt de zege toekennen. Vandaag worden de voorbereidselen voor de terugtocht gemaakt. Morgen vertrekken de deelnemende troepen naar Nederland. Minister Staf heeft zijn tevredenheid geuit over het optreden van de Nederlandse troepen in de oefening „Battle Royal". „En dat niet alleen", zei hij, „Ik heb gisteravond veldmaarschalk Juin gesproken", zo zeide hij, „die heeft mij verzekerd dat hij uiterma te voldaan was over het Nederlandse leger corps. Vooral had hem de grote vooruit gang in vergelijking met vorig jaar ge troffen". Ook de commandant van de Noordelijke legergroep en leider van de oefening, de Britse generaal Gale, had tegenover de Nederlandse minister zijn waardering uit gesproken over diens landgenoten en de Amerikaanse assistent-staatssecretaris voor defensie was zelfs nog een beetje verder gegaan en noemde de Nederlanders de beste van alle deelnemers aan deze oefe ning. Sprekend over de atoomwapens te velde zeide ir. Staf, dat de nieuwe wapens geen wijziging in de oude organisatie met zich mee brengen, doch wel een wijziging van de tactische methoden vereisen. Zo wor den bijvoorbeeld de verbindingen „veel zwaarder belast en worden aan het trans port steeds hogere eisen gesteld. De bewe gelijkheid van de commandanten moet nog groter worden, zij moeten zich sneller kun nen verplaatsen. De minister zeide, dat met het oog hierop de Koninklijke Landmacht de beschikking zou krijgen over een aantal helicopters. Hoeveel er dit precies zouden worden kon hij niet zeggen, „maar", zo verklaarde hij, „wij hebben er zo al 35 no dig voor de commandanten". Deze helicop ters zullen organiek bij de Koninklijke Landmacht ingedeeld worden, doch zij zul len in onderhoud komen bij de Koninklijke Luchtmacht, die ook de piloten zal leveren. Ir. Staf was voorts van mening dat ook het volgend jaar weer manoeuvres in West-Duitsland kunnen worden gehouden, „hoe dan ook de status van dit land in Europees verdedigingsverband moge zijn". Soepelheid en eenvoud in de modellen, dat is het waar de schoenen-indus trie naar streeft. het modebeeld gedrongen. Zo is er de kleur pomme de terre, waarmee een onge schilde aardappel wordt be doeld. Alle nuances, van licht beige tot bruin, zijn voorts nog in de mode, vooral in het sportieve en semi-sportieve genre. Kers rood, dat uitstekend te combineren is, zal eveneens veel voorkomen, evenals grijs in de gedekte tinten. Voor het geklede schoentje blijft zwart de aangewezen kleur. T. R. Prof. Gerretson: Prof. dr. F. C. Gerretson heeft gisteren zijn werkzaamheden aan de rijksuniversi teit te Utrecht besloten met een afscheids college. Prof. Gerretson zei onder meer dat men hem soms inconsequentie heeft verweten, omdat hij eerst partijganger van het Vlaamse activisme tegen de Belgische staat was en later verdediger van de Ne derlandse staat tegen het Indonesische nationalisme. Hij had deze tegenstelling nooit gevoeld. Het vraagstuk dat zijn staat kundig denken heeft beheerst is dat van de verhouding van staat en volk. In Ne derland bestaat geen conflict, in België, waar twee volken in een eenheidsstaat samenleven, wel. Dit had hem tot het in zicht gebracht van het ondeugdelijke van de eenheidsstaat in multi-nationale gebie den. Daarom heeft hij zich bij de reorgani satie van het Indische staatsbestel verzet tegen de inrichting van dit multi-nationale land als nationale eenheidsstaat met een centrale volksraad, terwijl een Indonesi sche natie ontbrak, en later tegen de los making van Indië en Nederland krachtens het intussen tot volkenrechtelijk beginsel verheven onbeperkte zelfbeschikkings recht. De naar de mening van prof. Gerretson onjuiste inrichting als eenheidsstaat van Indonesië is zijns inziens een hoofdoorzaak van de moeilijkheden der republiek. Een normale ontwikkeling in democratisch parlementaire richting is daardoor onmo gelijk. Men staat voor een dilemma: of federaliseren met nu het risico van uit eenvallen, of dictatoriale handhaving der eenheid, aldus prof. Gerretson, die zei, dat wij thans staan voor de nieuwe taak, het multi-nationale West-Europa staatkundig te organiseren. Volgens hem herhaalt men dezelfde fout door het besluit tot samen roeping van een Europees parlement, zon der dat een Europese natie bestaat. Ziet men niet, zo betoogde prof. Gerretson, dat men, aldus juist alle nationalistische dui velen tegen West-Europa's staatkundige eenwording mobiliseert? Een organisatie van West-Europa in de trant als vóór en na het Bourgondische verdrag is thans enige mogelijkheid. Wie thans langzamer spoedt, vordert sneller, wie minder wil, bereikt meer. zo eindigde prof. Gerretson zijn afscheidsrede. Prinses Wilhelmina heeft gisteren in Leiden een beeldje onthuld op de binnen plaats van het stadhuis. Dit beeldje is ge schonken door Koningin Juliana. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot sprak de Prinses vóór de onthulling van het beeld toe en gewaagde met dank baarheid van haar voortdurende warme belangstelling voor Leiden en de Leidse universiteit. De beeldhouwer P. Starreveld uit Am sterdam heeft gesymboliseerd de tijden van bedreiging, die Leiden heeft doorge maakt: het beleg van eeuwen geleden en het verzet tijdens de jongste oorlog. Deze symboliek is gevonden in een beeld van een jongen met een duif in de handen, het hoofd opgericht naar de zich tot de vlucht gereedmakende vogel. De duif heeft een belangrijke rol gespeeld tijdens het beleg van Leiden en ook bij het onderhouden van de contacten met Engeland tijdens de tweede wereldoorlog. Na de onthulling van het beeldje en nadat vele postduiven waren losgelaten, sprak burgemeester Van Kinschot een kort dankwoord. Met een kort verblijf in de burgerzaal van het stadhuis werd het be zoek van Prinses Wilhelmina aan de sleu telstad besloten. Buiten het stadhuis bracht een grote menigte haar een ovatie. In een rede voor het Protestants Chris telijk Centraal orgaan van Groothandela ren heeft het Tweede Kamerlid dr. J. Schouten een rede gehouden over de Euro pese integratie. De eenwording van de staten in West- Europa is niet een proces van de laatste jaren, doch wel is na de oorlog het tempo versneld. Wanneer dit eerder was gedaan, zou de bestrijding van de economische crisis in de dertiger jaren anders zijn aan gepakt. Het nationalisme, bijzonder op economisch gebied, met de ons bekende opschroeving van invoerbeperking deden het ruilverkeer ineenschrompelen met schade voor de welvaart voor de betrokken volken. Speciaal ons land, met een op vrij ruilverkeer aangewezen nationale econo mie, heeft hiervan veel schade ondervon den. Na de oorlog is men van een betere aan pak uitgegaan, maar de spreker kon de vraag of het economisch nationalisme ge heel heeft afgedaan niet bevestigend be antwoorden. Hij achtte het zelfs twijfel achtig of het protectionisme geheel zal worden overwonnen. Naar zijn mening is de opdracht in de eerste nlaats: de erken ning van de noodzakelijkheid van econo mische samenwerking. De heer Schouten kon de situatie van het ogenblik, wat de voortgang van de in tegratie betreft, niet schitterend noemen. De V. S. zijn tot een grote en sterke econo mische macht geworden, die tegenover an dere delen van de wereld zeer sterk staat. Het Britse Gemenebest moet altijd nog worden gezien als een belangrijke economi sche macht met een grote markt als sterke ondergrond. De Sovjet-macht is door de loop der zaken geworden tot een beang stigend sterke macht, niet alleen op mili tair gebied, doch op alle gebieden van het leven. Voorts zal rekening gehouden moe ten worden met een Aziatische macht, die met Afrika in een sterke positie zal komen te verkeren. De situatie ziet er voor het verbrokkelde West-Europa zeer ongunstig uit. Door een te smal grondvlak kunnen de staten zich niet voldoende ontwikkelen. Wii hebben een grotere markt nodig, waar uit zou kunnen voortvloeien een vrij goe derenverkeer. „De omstandigheden zijn voor een economische integratie ongunsti ger geworden door het verloop van de con ferentie in Genève en door de verwerping van het E.D.G.-verdrag door Frankrijk. Toch mogen wij niet moedeloos worden,", aldus dr. "Schouten, en dienen de Christe nen hun opdracht duidelijk te zien: mede werken om te komen tot een geleidelijke, tot een levensverrijkende integratie in het belang van de mensheid", aldus de heer Schouten. Een kanarie of kanarievogel in de volksmond een pietje genaamd is een zangvogel uit het geslacht van de vin ken, die oorspronkelijk thuishoort op de Canarische eilanden en aan zijn vader land zijn naam dankt. Reeds in de zes tiende eeuw is men begonnen het om zijn zang geliefde diertje naar Spanje en Italië over te brengen en nog is het een van de gewoonste kamervogels. In de zegswijze: loop naar de kana ries! die men bij Wolff en Deken vindt, zal de bedoeling wel zijn: Loop naar de Canarische eilanden, naar de maan. De in geheel Zuid-Azië voorkomende kanarieboom ontleent zijn naam aan het ^Maleis. Twee personen zijn gedood, twee zeer ernstig gewond en een licht gewond bij een verkeersongeval, dat gistermiddag om streeks halfvijf gebeurde bij het kruispunt parallelwegVaillantlaan in Den Haag. Vijf wielrijders, die op de Parallelweg voor de stopstreep wachtten, tot de op het kruispunt geposteerde verkeersagent de weg zou vrijgeven, werden van achter aan gereden door een met vier ton zand gela den vrachtauto van gemeentewerken, waar van de remmen niet werkten De vijftigjarige mevrouw W. J. Verhey, wonende in de Tak van Poortvlietstraat te Den Haag en de 40-jarige man H. ter Luie werden op slag gedood. De 45-jarige J. V., echtgenoot van de omgekomen vrouw, kreeg een bekkenfractuur en werd in ern stige toestand in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Het dertienjarige meisje P. Bijlsma. uit de Bresterstraat kreeg een ern stige shock en vermoedelijk ook ander let sel. Zij is eveneens in het ziekenhuis Zuid- wal opgenomen. Ook haar toestand is ern stig Het veertienjarige meisje R. van S., wonende Laakkade, kreeg slechts zeer licht letsel. De fietsen werden alle vernield. De verkeerspolitie heeft de vrachtauto voor onderzoek in beslag genomen. De chauffeur verklaarde slechts met matige snelheid te hebben gereden. Het kruispunt ParallelwegVaillantlaan ligt in de „put" voor het viaduct in de spoorlijn Den Haaf —Delft, zodat de weg ter plaatse helt. Aneurin Bevan verslagen SCARBOROUGH. (Reuter) Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, is bij de verkiezirf voor de post van penningmeester van <i partij met groot verschil verslagen dooï Hugh Gaitskell, voormalig minister van Financiën, aanhanger van de herbewape ning van West-Duitsland. Op het 53ste nationale congres van de Labourpartij te Scarborough verkreeg Gaitskell 4.338.000 stemmen op een totaal van iets meer dan fes millioen. Bevan maakt thans voor het eerst sedert de oorlog geen deel meer uit van het lei derschap der partij. Door een gooi te doen naar het penningmeesterschap kon hij zich niet candidaat stellen voor de post, die hij tevoren in het nationale bestuur bekleedde als vertegenwoordiger der plaatselijke Labourorganisaties. HYDERABAD (Reuter) Bij een treinongeluk in India zijn Maandagnacht 57 personen om het leven gekomen. De trein, die met 600 passagiers op weg was van Hyderabad naar Kazipet, stortte bij de plaats Aler in de rivier van dezelfde naam. Velen zijn verdronken en hun lij ken zijn door de rivier meegesleurd. De jaarlijkse prijsvraag voor het ont werpen van een affiche voor de Wereld spaardag op 31 October, welke wórdt uit geschreven door de Stichting Spaarpropa- ganda is deze keer een bijzonder groot suc ces geworden. De uitnodiging tot het deel nemen aan de prijsvraag werd gericht tot de leerlingen van de in Nederland geves tigde middelbare Kunstnijverheidsscholen Er werden 55 ontwerpen ingezonden, wel ke alle geheel zelfstandig niet op school en zonder hulp van docenten waren ver vaardigd. De jury, bestaande uit de heren H. J. M. Basart, directeur van de Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam: G. Kiljan, leraar aan de Academie van Beel dende Kunsten te 's Gravenhage; M. de Leeuw, leraar aan de Koninklijke School voor Kunst en Kunstnijverheid te 's Her togenbosch; mr. P. E. W. Lugt en S. Ger- kema, respectievelijk vice-voorzitter en directeur van de Stichting Spaarpropagan- da te Rotterdam, was van oordeel dat de ontwerpen op verschillende punten ver beterd kunnen worden voordat zij voor uitvoering geschikt zijn. Tijdens een in besloten kring gehouden expositie van de ontwerpen werd het pu bliek eveneens in de gelegenheid gesteld zijn mening uit te spreken. Het oordeel van de jury was toen nog niet bekend. Op het met de eerste prijs bekroonde ontwerp werd geen enkele stem uitgebracht. Het met de tweede prijs bekroonde ontwerp kwam in de rangorde der waardering van de deelnemers aan deze enquête op de zes de plaats en het met de derde prijs be kroonde ontwerp op de negende. Een reclame-deskundige noemde dit ver schil in waardering een bekend verschijn sel, omdat het publiek veelal in de eerste plaats naar het plaatje kijkt. Pas in de tweede plaats vraagt het zich af waarvoor het ontwerp moet dienen on in de derde plaats aan welke speciale eisen het moet voldoen. 's GRAVENHAGE. In de verschenen Staatsbegroting voor 1905 worden de uitgaven op 174 millioen. de inkomsten op 166 niillioen geraamd; het tekort is dus 8 millioen. Trekt men de buitengewone uitgaven daarvan af, dat blijft het ge raamd tekort 3 millioen. dat door bespa ringen tot 2 millioen kan dalen. De Regeering acht deze cijfers weinig be vredigend. Tot dekking van het tekort worden voorgesteld: een verhooging van den accijns op het gedistilleerd tot 70 gulden per honderd liter, en een heffing van 5 opcenten op de Bedrijfs- en Ver mogensbelasting. Hiervan wordt tezamen een opbrengst van 3 millioen verwacht

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5