Het Gildehuis op de tweesprong Tehuis Dreef voor bejaarden aan Heemsteedse ontving de naam „De Olijftak" Het „Paradijsje" in de Raad Haarlems Dagblad „The Canterville Ghost" Laatste paal werd geslagen Federmann-optiek Einde van de zaak- Van Herwaarden Aanmeldingsformulier DINSDAG 23 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 5 Het spook Plannen Amateurtoneel Perla de Cuba 26 ct. Sparta (Praag) tegen voorlopig Oranje-team Fabrieksdirecteur door hof buiten vervolging gesteld Scheepvaart Enkele jaren geleden schreef C. J. van Tilburg over het Gildehuis je: ,Het is een unieke erfenis van ons voorgeslacht. Van dit ydillische plekje huisje, tuin is eigenlijk alles te maken". Morgen zal de gemeenteraad beslissen over het voorstel -van B. en W. om „met het oog op de drin gende behoefte aan speeltuinen in de bin nen stad, tot aankoop van het Gildehuis en tuin te besluiten, dat op de voor lopige monumentenlijst van geschiedenis en kunst staat". B. en W. leggen de na druk op de grote historische waarde van het pand en stellen voor het voor verder verval te behoeden. Aan het voorstel ge koppeld is de overweging, dat het gilde huis als buurtverenigingsgebouw dienst zou kunnen doen. Nauwelijks een week geleden verscheen in ons blad een artikel, waarin het prach tig initiatief werd geprezen, om in de historische Oude Doelen een groep kun stenaars werkruimte te verlenen, op grond van de schilderstraditie, die onverbreke lijk met De Doelen is verbonden. En de overweging werd daar aan verbonden, dat de prachtige Schutterzaal in De Doe len nooit gymnastieklokaal geworden zou zijn, als reeds eerder dezelfde eerbied voor het gebouw zou hebben bestaan. Het kan verwacht worden, dat de bespreking in de raad zich zal bewegen tussen deze twee polen: de noodzaak van een speeltuin en een buurtverenigingsgebouw met alle opvoedende en heropvoedende en preven tieve waarde vandien in een druk bevolkte, kinderrijke buurt en de goede moge lijkheid die het Gildehuis-complex daarvoor biedt; en anderzijds het streven noodzakelijke streven om restauratie van panden met grote historische waarde niet uit utiliteitsoverwegingen te doen plaats vinden, maar allereerst om redenen van behoud van een „unieke erfenis", redenen dus, die ook zeer speciale eisen stellen ten opzichte van de verdere bestemming van het gerestaureerde. Het Gildehuis is gebouwd in 1644. In de Witte Herenstraat is nog steeds de prach tige gevelsteen te zien, waarop St. Nicolaas staat afgebeeld, want het gilde van St. Nicolaas of het Coomansgi'lde, liet het huis bouwen om er te vergaderen. Het was een invloedrijk gilde en het bezat een eigen kapel in de St. Bavo, waar een groot zil veren Nicoiaas-beeld stond. Door het poor tje- onder de Nicoiaas-gevelsteen kreeg men toegang tot de binnenhof, waar het gilde huis stond in een oase van rust, een enclave van rijke natuur. In 1798 werd de gemeente eigenaar, na de opheffing van de gilden. In 1854 volgde een veiling en een drietal kleine bijgebouwtjes werden afgebroken, maar de koper, mr. A. J. Enschedé, liet het gildehuis restaureren. Mr. A. J. Enschedé was archivaris van de stad en had daar buiten hij was ook nog advocaat een grote liefde: herstel van schone oude ar chitectuur; hij was de grote voorvechter van de restauratie van de Bavo-kerk. On der de Enschedé's kende het hofje grote bloei. Het uitzonderlijk mooie moederhuis aan de Zijlstraat 27, bezat met het kleine zoontje, het gildehuis, de grote tuin met de beroemde grote beuk en de moerbei-boom stokoud en de orangerie met druiven wingerds. Hot Gildehuis werd na de restau ratie nog mooier dan ervoor. De beneden zaal werd met 5090 antieke tegels geheel versierd. Mr. A. J. Enschedé was een ver woed verzamelaar van glas-in-lood-ramen; glazen met wapens, vogels en spreuken, verstrooiden het licht. Het fraaie eikenhout, trap, zoldering en lambrizering werden schoon gemaakt. Een idyllischer plekje was in Haarlem niet te vinden. Op het spook In het moe derhuis na, dat eens door onder andere de heren A. D. Huysman ert ir. F. E. D. Enschedé zou worden uitgedreven. Maar de jacht ging niet door omdat er geen fles cognac was om de wachttijd te ver zoeten De echtgenote van mr. H. J. W. D. Enschedé is zelfs zeer erg van het spook geschrokken, toen het als een wind voorbij woei en op deuren klopte. Toen heeft men het gebouw flink wat veranderd, om het spook zijn oriëntatie kivijt te doen zijn, maar het bleek wegwijs te zijn gebleven Vijfenzeventig jaar bleef het hofje met de twee prachtige huizen in het bezit der familie Enschedé. Na de dood van mr. H. «T. D. Enschedé moest het verkocht worden. In het fraaie moederhuis kwam een in dustrie- en handelsonderneming. Het pand als historisch bezit ging op dat moment voor de stad ver'oren. Wie nu het maga zijn ziet in de vroeger zo luisterrijke eet zaal, met zijn marmeren schouw, indruk wekkend plafond, zou een wel buitenge woon partijdig scheidsrechter zijn in de beslissing, die nu over het Gildehuis ge nomen moet worden De nieuwe eigenaar, jhr. Hoeuff. ver huurde het Gildehuis aan Pieter Leffelaar, kunsthandelaar, die alles in het werk stel de om het unieke gebouwtje een passende bestemming te geven, maar hij moest uit eindelijk opgeven; het was te duur en sub sidies kon hij niet krijgen. Een dominee, die later het pand bewoonde, moest het verlaten wegens de grote vochtigheid, voortvloeiend uit het feit, dat de fundering niet afdoende is. De heer Leffelaar heeft nog steeds spijt, dat hjj in zijn zo sympathieke opzet niet heeft kunnen slagen. Maar eenzelfde lot trof de latere en huidige eigenaar, ma kelaar Keur, die momenteel een schilder, Sjoerd de Vries, in het huisje een atelier heeft bezorgd, ondanks het feit, dat zijn voorganger, de schilder Heyboer, zich bij zonder weinig aan de zorg van het pand gelegen heeft laten liggen. Zo staan de zaken momenteel: het gilde huis is vochtig van onder tot boven. De dakgoot lekt, de zolder is aan de binnen zijde zelfs begroeid met klimop en de wind heeft er vrij spel. Maar de prachtige tegels en ramen zijn er nog, onzichtbaar bijna door opslag-goederen. De tuin is verwaar loosd en staat vol met opslaggoederen. Het dak is een ruïne. De kostbare, met de hand geschaafde eiken balken, zijn beschilderd. Het geheel heeft nog steeds wanneer men de opslaggoederen weg zou denken een bijzondere bekoring, maar de bekoring van het ongeordende, het vervallene, van wilde natuur. Ir. F. E. D. Enschedé, horend van de speeltuin en buurthuisplannen, zei: „Als mijn grootvader de archivaris dat zou horenEigenaar Keur laat ons ver schillende plannen zien; hij heeft mooie tekeningen van architect IJsbrand Kok, hij wilde er bejaardenhofjes maken, het Gilde huis restaureren en de tuin opknappen. Geen hulp, geen toestemming zelfs. Hij heeft bij voortduring gewerkt, ge sproken en gepleit voor mogelijkheden, die zijn plannen zouden uitvoerbaar maken. Hij heeft er voor jonggehuwden willen bouwen. Nu zegt hij: „Ik ben alleen blij als ze het kopen, omdat ik dan van het schijnbaar nutteloze plan om te bouwen af ben." „Ik kan niets meer doen, ik heb al zoveel geprobeerd". Het „Paradijsje", zoals het hofje en het gildehuis terecht genoemd worden, zit op ADVERTENTIE Het Gildehuis in het hofje aan de Witte Herenstraat. de schommel. De gemeente wil het kopen voor 21.000. Maar als de gemeente het niet zou kopen en toestemming geven voor restauratie, dan zou de gemeente 5000 moeten bijdragen, Monumentenzorg ƒ10.000 en de eigenaar ook 10.000. Dit is een ruwe schatting, maar vaststaat, dat de gemeente door restauratie en bebouwing niet toe te staan, het huisje en de tuin voor ongeveer f Ifi.ftOO koont. Zij verdient namelijk de 5000 gulden, die ze anders zou hebben moe ten schenken. De gemeente heeft geweigerd op grond van de nieuwe weg, die vermoe delijk door de tuin zal lopen. Terecht. En op grond van de bittere noodzaak, dat in de buurt een speeltuin komt en een buurt huis. Terecht. De vraag is alleen maar of dit „terecht" eenzijdig is. Als die weg precies daar moet komen, als er nergens anders een speeltuin kan komen, als er geen ruimer buurthuis te krijgen is dan dit met twee kamers dan schijnt de vrees gewettigd, dat het hart hier voor het verstand zal moeten wijken. In ieder geval zal morgen tijdens de raadsvergadering de bestemming van het gebouw niet los te maken zijn van de koop. Als In het Paradijsje een speeltuin komt, als er een weg gaat lopen, waar nu peren-, appel-, moerbeibomen staan en do grote beuk. dan verliest Haarlem een hofje, dat zich bijvoorbeeld prachtig leent voor zo meravond-uitvoeringen. Als het Gildehuis buurthuis wordt, dan mogen wij vanaf deze plaats misschien al aan de kinderen verklappen: onder de plaat achter ce voor deur van het Gdtiehuis ligt een geheime ?ar\g en als je daar doorloopt, kom je in het mooie huis aan de Zijlstraat, helemaal onder de tuin door. Wie ooit „The Canterville Ghost" van Oscar Wilde 'heeft gelezen zal zich de no velle herinneren als een van de geestig ste en verrassende verhalen, die over geesten zijn geschreven. De spiritualiteit van het onderwerp scfhe.en wel gevaren in de schrijver, die met fijne humor de Brit se voorliefde voor door geesten bewoonde kastelen hekelde in een geschiedenis, waarin een rijke Amerikaanse familie een kasteel koopt inclusief de er rondspoken de schim om hoegenaamd geen greintje eerbied voor die dolende van rust versto ken verschijning aan de dag te leggen. Het „leven" wordt hem, die schim, vooral door een tweeling zo zuur gemaakt, dat hij ma ger en ziek wordt. Zijn eriige troost vindt hij in het 'oegrip van het lieve en roman tische zusje van de tweeling, dat zich over hem ontfermt en er zelfs in slaagt hem de eeuwige rust te doen geworden. Wilde heeft die geschiedenis met milde ironie ge schreven, ja, i'k aarzel niet te zeggen, met een dichterlijke beminnelijkheid, die a-lle grofheid verre houdt. Zo staat mij „The Canterville Gihost" tenminste bij en nog geniet ik ervan als ik er aan denk. Eigenlijk zou men het orgineel niet moe ten kennen wanneer men wil opgaan in de toneelbewerking, die mr. H. M. Planten er van maakte. Hij deed dat aan de hand van een andere bewerking, namelijk die van Tom Taggert, welke ik niet ken. Vergele ken bij Wilde's novelle is die bewerking maar een kwalijke „vermaterialisering". Ze brengt figuren op het tapijt, die niet kun nen wedijveren met de personen uit de 'schepping van de schrijver: ze bewegen zich op een veel minder waardeerbaar ni veau. Dat zijn dan de dramatis personae, die er werden bijgevoegd als noodzakelijk voor de ontwikkeling van de intrige. Die intrige houdt in grote lijnen het oorspron kelijke verhaal aan, maar veroorlooft zich toch afwijkingen, waarmee naar mijn smaak Wilde allerminst gediend is. Een figuur als de mallotige lord Archi bald Archibald bijvoorbeeld hoort thuis in een klucht. Hij is Wilde onwaardig. En ook de liefdesaffaire, welke de bewerkers in het spel brengen, doet afbreuk aan de zaak. Handigheid kan men hen niet ontzeg gen. Gevoel voor de realiteit van het to neel evemin. Maar „The Canterville Ghost", al vertoont hij zich dan in stoffe lijk omhulsel, moet niet verwerkelijkt wor den, doch leven in onze fantasie, die in Wilde's verhaal zo'n groot behagen schiep. Dit alles neemt niet weg, dat de voor stelling, die de toneelgroep der Plankeniers van Naarden gisteravond van dit stuk ver zorgde in de Stadsschouwburg ten bate van het sterhuis van de Union een al leszins lofwaardige onderneming was waar het toneelspelen betrof. Want dat kunnen de Plankeniers. De aanwezigen, onder wie burgemeester en mevrouw P. O. F. M. Cre- mers, zagen een vlotte en innemende uit voering, waarin zich vooral Els Lange- meijer en Anette Reijinga onderscheidden als de tweeling, die de geest het vuur na aan de schenen legt (alleen aan goede dictie mankeerde het). Bol Schatborn hield haar van verschrikking vervulde huis houdster tot het einde uitnemend vol, Maud Sandtmann speelde een allerliefste romantische dochter, voor wie men graag geest zou willen ziin. De heer Nico Stigter was tenminste in prima vorm, vooral zijn stemmiddelen uitbuitend als de rondvaren de geplaagde schim in concreto. Nog niet genoeg Amerikaans contrasterend met hun. omgeving kwam mij het echtpaar Otis voor, welks uiterlijke versohiinlng gerust potsierlijker had gekund zonder ordinair te worden. Vermakelijk tenslotte was Theo de Haan als de dwaze lord. een op het oog gemakkelijke speelrol, waarvan hij de hin derlagen niet had onderschat. Een rede lijke voorstelling dus, die echter mijn be zwaren, in de inleiding genoemd, niet heeft kunnen wegnemen. P. W. FRANSE Wanneer de bouw van het nieuwe tehuis voor bejaarden van de Verenigde Doops gezinde Gemeente niet door onvoorziene stagnatie wordt vertraagd, zal de Heem- steedse Dreef te Heemstede in het najaar van 1955 bij de Haven een ander aspect hebben verkregen. Dan hoopt men dit kapitale gebouw in gebruik te nemen, dat wellicht tot het Wipperplein de omgeving zal beheersen. Zoals bekend werden de gelden bijeengebracht door de Gallenkamp-stichting, aldus genoemd naar wijlen me juffrouw C. M. C?. Gallenkamp, die de Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem reeds in 1918 met een legaat voor deze instelling een stevige basis verschafte. Tijdens de voorbereiding is men tot de conclusie gekomen dat het gebouw bij voorkeur diende te verrijzen op een plaats, waar de toekomstige bewoners de gezellige afwisseling van een drukke verkeersweg niet behoefden te ontberen.. Het zou im mers in het bijzonder voor bejaarden, die het grootste gedeelte van hun leven in een stad hebben doorgebracht een te grote ver andering betekenen, wanneer zij later in een enigszins afgelegen tehuis werden ondergebracht. Vandaar dat de keuze van dit gedeelte aan de Heemsteedse Dreef niet anders dan gelukkig kan worden genoemd; de omgeving is rijk aan bos en natuur schoon, terwijl de onmiddellijke nabijheid van enige gezellige winkelstraten het maken van grote uitstapjes overbodig maakt. Bovendien moest het gebouw de mogelijkheid bieden tot huisvesting en ver zorging van bejaarden- op een wijze, die in deze tijd als noodzakelijk wordt beschouwd; waarbij dan een alleszins redelijke huur- en pensionprijs zeker niet de minst belang rijke factor betekende. Voor het uitwerken van deze plannen wendde het be.stuur zich tot prof. ir. H. T. Zwiers te Haarlem. Het gebouw zal be staan uit vier delen, die in totaal 148 bed den kunnen bevatten. Hiervan zal het ver zorgingshuis ongetwijfeld het meest de aan dacht trekken; dit bestaat uit vier verdie pingen met souterrains, bevat veertig éénpersoons en acht tweepersoonskamers, een ziekenkamer voor drie bedden, een logeerkamer voor drie bedden, een conver satiekamer, vier badkamers, benevens keu kens, waskamers, enzovoort en een liftin- stallatie. De Zuidelijke vleugel telt drie verdiepingen, waar zesendertig tweeper- De Tegelkamer als Tegelkamer en de Tegelkamer als opslagplaats. soonsflats zullen worden ingericht. Iedere flat bevat een tweepersoons-slaapkamer, een zitkamer, keuken, wasgelegenheid met W.C. en een gang. Een zijvleugel van twee verdiepingen omvat de portierswoning en nog vier tweepersoons-flats, met een aantal bergruimten. Bovendien zal iedere flatbe woner nog een eigen bergruimte ter be schikking krijgen. Tenslotte bestaat het vierde gedeelte uit een zaal, bestemd als eetzaal voor de bewoners van het verzor gingshuis. De ruimte kan tevens worden in gericht als plaats, waar kerkdiensten ge houden kunnen worden. Hoewel bij dit alles werd gestreefd naar een sobere uit voering, menen de architect en het bestuur er in te zijn geslaagd de toekomstige be woners een doelmatig comfort te mogen garanderen. Het bestuur had gemeend het slaan van de laatste paal voor dit gebouw een enigs zins feestelijk karakter te moeten verlenen. Maandagmiddag was een groot aantal be langstellenden in een houten keet bijeen gekomen. Zij werden door de heer E. Lefebvre, als voorzitter van de Gallen- kamp-Stichting begroet, waarna deze spre ker een kort overzicht gaf van de vele voorbereidingen en acties, welke uiteinde lijk tot dit verheugende resultaat hebben geleid. Daarbij gaf hij te kennen uitermate dankbaar te zijn voor de financiële en ma teriële hulp, die het bestuur van zovele zijden ontvangen mocht. De heer Lefebvre constateerde uit dit alles, dat thans de fun dering letterlijk en figuui'lijk was gelegd. Enigszins tot zijn leewezen moest hij mededelen, dat het slechte weer van de laatste tijd het onmogelijk heeft gemaakt gevolg te geven aan het voornemen, de laatste van de 333 palen in aller tegenwoor digheid in te slaan. In overleg met de ar chitect was besloten hiertoe al eerder over te gaan, zodat men straks met een symboli sche handeling diende te volstaan. Toch was er voor deze middag nog een kleine verrassing gereserveerd, namelijk het ont hullen van de naam, die dit tehuis voor be jaarden gegeven werd. Deze moest uit drukking geven aan de toekomstige be stemming van het gebouw; een vredige samenleving van mensen, die een mooie en rustige levensavond kunnen ondergaan. Vandaar dat men had besloten tot de naam „De Olijftak", een oud Doopsgezind begrip, dat voor ieder lid van deze gemeente onge twijfeld een zinvolle betekenis zal inhou den. Nadat spreker had medegedeeld, dat voor Dinsdag 5 October een avondbijeen komst is vastgesteld, waarop prof. ir. Zwiers een technische uiteenzetting van het gebouw zal geven, waarbij tevens de mo gelijkheid is opengesteld tot het stellen van vragen, begaf het gezelschap zich naar het bouwterrein, waar de laatste paal met een bordje was aangegeven. Deze werd door de heer Lefebvre met een voorhamer van de kop ontdaan, welke handeling ds. C. P. Hoekema voltooide. De korte plechtigheid werd daarop besloten door de heer Lefebvre met de wens, dat .,De Olijftak" tot in lengte van dagen voorspoedig zou mogen bestaan. ADVERTENTIE Smaakvol en geurig. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Naar wy vernemen zal Sparta (Praag), de kampioensclub van Tsjechoslowakije, op 6 October in het Olympisch stadion in Am sterdam een wedstrijd spelen tegen het voor lopig Nederlands elftal, bedoeld als oefening voor de wedstrijd BelgiëNederland, die op 24 October in Antwerpen is vastgesteld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de heer J. A. van Herwaarden, wonende te Aerdenhout en directeur van de N.V. Van Herwaarden's kalkzandsteenfabrieken te Hillegom, buiten vervolging gesteld van alle feiten, waarvoor deze in de laatste tweeën half jaar door de justitie te Haarlem werd vervolgd.. Deze beslissing is inmiddels onherroepe lijk geworden, zodat er thans een einde is gekomen aan deze geruchtmakende zaak, welke op 10 Maart 1952 begon met een grootscheepse overval door de politie in het huis van de heer Van Herwaarden te Aer denhout en in zijn fabrieken te Katwijk en Hillegom, aldus een communiqué van de directie der kalkzandsteenfabrieken. „Deze actie was geschied op een klacht van twee houders van een kleine minder heid der aandelen, die beweerden dat aan zienlijke bedragen zouden zijn verduisterd ten nadele van de N.V. en van het pen sioenfonds dier N.V. De heer Van Her waarden werd daarbij enige malen gear resteerd, doch telkenmale weer in vrijheid gesteld op last van het gerechtshof te Am sterdam," aldus het communiqué. Hierop volgde een zeer uitgebreid onder zoek, hetwelk eindigde met een kennis geving vanwege de officier van justitie te Haarlem van verdere vervolging, waar tegen de heer Van Herwaarden door middel van zijn raadsman een bezwaarschrift heeft ingediend. De rechtbank te Haarlem wees dit af, doch in hoger beroep stelde het hof te Amsterdam de heer Van Herwaarden volledig in het gelijk en stelde hem thans definitief buiten vervolging. Het hof over woog daarbij dat voldoende aanwijzing van sehuld ontbrak en verdere vervolging ter zake van bedoelde feiten lichtvaardig ware te achten. Aletta, 27 dwars eil. Bengkalis n. Pladju. Aalsum, 26 v. Rotterdam te Antwerpen. Aardijk, 26 v. Philadelphia te Norfolk. Algenib. pass. 27 Vlisslrigen n. Antwerpen. Almkerk. 26 v. Genua to Port Said Amstelkroon, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Axeldijk, 25 v. Baltimore te Norfolk. Aldegonda, 27 v. Plad.iu n. Penang. Algenib, 27 te Antwerpen. Almkerk, 27 te Suez. Amstelkroon. 26 te Bremen. Antonla, 28 te Pladju. Arkeldijk, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Aagtekerk, 28 v. Djibouti n. Port Said. Alkaid, pass. 27 Victoria n. ïlheos. Alnatl, pass. 27 Kaap Verdische eil. n. Rlo de Janeiro. Arendskerk, pass. 27 Bahamas n. New Orleans. Artemis, 27 v. Ciudad Trujillo n. Antwerpen. Akkrumdijk, 27 te Houston. Alamak, 28 v. Aden n. Suez. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 9.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt ZU, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Alphacca, 27 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Altair, 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Baam, 26 v. Antwerpen te Amsterdam. Ban ka, 27 v. Bahrein n. Bombay. Bantam, 27 te Casablanca. Bonaire, 27 150 m. W ZW. Lands Epd. Boskoop, 27 te Barbados. Baud, 27 v. Belawan n. Priok. Blommersdijk. 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Caltex Pernis, pass. 27 Noord*. Tunis n. R'dam Caltex The Hague, pass. 2'i Malta n. Sidon. Caltex Utrecht, pas. 27 Malta n. R'dam. Clavella, 27 v. Singapore n. Mirt. Congostroom. 27 te Amsterdam. CJiama, 28 te Geelong. Erinna. 27 te Pladju. Ena, 27 v. Mena el Ahmad! n. Suez. Eemland, 28 v. Las Paimas n. Amsterdam. Eendracht, pass. 28 Ma!t3 n. Tel Aviv. Esso Den Haag, 23 v. Sidon n. Antwerpen. Friesland (KRL), 27 v. Marseille n. Rotterdam. Garoet. 28 te Suez verwacht. Gaasterland, 27 v. Victoria n. ïlheos. Indrapoera, 28 te Southampton. Jagersfontein, pas. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt. 28 te Aden. Jagersfontein, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen Koratia, 27 140 m. N. Sibutu Passage. Kota Agoeng, 27 v. Soerabaja n. Makassar. Karimata, 27 te Aden. Loenerkerk. 27 v. Bombay n. Colombo. Luna, 25 te Izmir. Loosdrecht, pass. 27 Ouessant n. Antwerps. Lekkerkerk. 27 v. Suez n. Aden. Leopoldskerk, pass. 27 Malta n. Port Said. Lindekerk, 28 te Rastanura. Langkoeas, 28 v. Djeddah n. TJ. Priok. Lekhaven, pas. 29 Vlissir.gen n. Hamburg. Lutterkerk. pass. 28 Finisterre n. Marseille. Maaoera, 27 v. Port Soedan n. Suez. Meerkerk. 26 te Hamburg. Metula. 27 v Yokohama n. Tarakan. Macuba, 27 ÏOO m. Z. Esperanee baai. Maetsuycker. pass. 27 Str. Banka n. Tj. Priok Maas, 25 v. Einden te Amsterdam. Meerkerk, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Molenkerk, 28 v. Bilbao n. Antwerpen. Maashaven, 27 v. Santos r.. Montevideo. Nieuw Amsterdam, 25 v. Rotterdam te N. York Nestor, 28 v. Trinidad n. Paramaribo. Noordam, 27 330 m. W. Lands End. Ouwerkerk, pass. 28 Finisterre n. Antwerpen. Prins Willem George Fred. pass. 26 Vlissingen naar Hamburg. Prins Joh. W. Friso, 27 220 m. W. Valentia. Peperkust, 27 v. Takoradi n. Freetown. Phrontis, pass. 27 Gibraltar n. Amsterdam. Prins Maurits, 27 te Toledo. Pieter S, 27 v. Rotterdam n. Cardiff. Poseidon, 27 v. Baltimore n. New York. Prins Willem v. Oranje. 27 320 m. ONO Belle Isle Prins,Willem III, 27 v. Hamburg n. Le Havre. Raki, 27 280 m. ZO Str. Messina. Rita, 27 dwars eil. Bengkelis n. Port Dickson. Radja, 28 v. Mobile n. Houston. Rempang. 27 te New Orleans. Roepat, 26 te Beyrouth. Rondo. 29 te Soerabaja verwacht. Rotti, 27 te Penang. Rijnland, pass. 27 Finisterre n. St. Vincent. Sarangan, 27 te Casablanca. Schouten, 27 te Manilla Stad Breda, 27 te Narvik. Stentor, 27 te Amsterdam. Salland, 28 v. Buenos Aires te Montevideo. Soestdijk, pass. 27 Azoren n. Halifax. Stad Arnhem. 23 te Bahrein. Stad Haarlem, 27 v. Wabana n. Newport. Sliedreeht, 28 te Port Sa'd. Sloterdljk, pass. 28 Vlissingen n. New York. Stad Dordrecht, 28 te Setubal. straat Mozambique, 28 v Krimpen te R'dam. Talisse. 28 v. Djibouti n. Singapore. Themisto, 25 te Norfolk. Tomini. 27 te Rotterdam. Tibia, 27 150 m. O. Kp. Varella. Tabinta. 27 v Soerabaja n. Singapore. Taria. pass. 27 Perim n. Fao. Thalatta, pass. 27 Azoren n. Curasao. Tiipanas. 28 te Mauritius. Trajanus, 28 v. Georgetown te Paramaribo. Tiba, 27 v. Rio Grande do Sul n. Montevideo. Waal. pass. 27 Flores n. Antwerpen. Waterland, 27 v. Soerabaja n. Semarang. Wonorato, 2? v. Port Swettenham n. Penang. W. Alton Jones, pass. 27 Flores n. Port Said. Westland, pas. 27 Rio Grande n. Buenos Aires. Zaan. 27 te Amsterdam. Zuiderkruis, 27 v. Montreal n. Amsterdam. KLEINE VAART Albergen, 27 v. Marans n. Glasgow. Ary Scheffer, 28 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Audacia, 27 v. Cardiff n. Granville. Adm. Nelson, 28 v. R'dam te Naestved verw. Alpha b, 27 v. Vllssirrgen n. Gothenburg. Arcturus, 26 v. Lowestoft te Fowey. Astra, pass. 26 Vlissingen n. Londen. Boreas, 26 van Rotterdam n. Tanger. Bab T, 24 Kiel gepass. n. Stockholm. Batavier I, pas. 26 Finisterre n. Casablanca. Batavier III, 27 Finisterre n. Bordeaux. Brinda, 26 v Kopenhagen te Delfzijl. Beekbergen, 27 v. Genua n. Ajaccio. Caiand, 26 v. Newcastle te Amsterdam. Concepcion, 23 v. Buenos Aires te Ascunsion. verwacht. Continental, 26 v. Rotterdam n. Hull. Corrie b, 26 v. Rotterdam te Stettin. Donau, 27 v. Vlissingen n. Duinkerken. Draco, 26 v. Algiers naar Bari. Deni, 26 v. Brussel te Amsterdam. Depa, pass. 27 Kiel n. Rotterdam. Driebergen, 27 v. Kopenhagen n. Pateniemi. Elisa, 26 v. Garston te Miifordhaven. Elizabeth b, 27 v. Port Jerome te Antw. verw. Eminent, 28 v. Hoimsund te Rotterdam verw. Eemstroom, 26 v. Hull te Amsterdam. Elizabeth b, 27 Vlissingen n. Antwerpen. El jo, 25 v. Liverpool te Hamburg. Ferocia, 28 v. Poole te Esbjerg verw. Frans, 29 v. Naestved te Rotterdam verw. Gramsbergcn. 26 te Nantes. Geziena Hendnka, pass. 26 Vlissingen n. Gal veston. Glory, pass. 26 Vlissingen n. Hamburg. Goote, 27 v. Kopenhagen te Amsterdam. Gre, 29 v. Vlissingen n- Londen. Grebbestroom, 26 v. Londen te Amsterdam. Hera, 26 van Amsterdam r.aar de France. Harold. 27 v. Frederikstad te Helsinki verw. Hast IV, 27 v. Hull te Antwerpen. Helvetia, pass. 26 Startpoint n. Londonderry. Ida Pieter, 27 v. Cardiff te Caen. Joost, 22 te Wasklot. Jonex I, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Kenitra, 26 v. Port Lyautey n. Rouaan. Koningshaven, 26 nog te Casablanca. Lydia (1). 26 v. Rotterdam te Londen. Larix, 24 v. Stockholm n. Norrkoping. Midas, 25 v. Bari naar Rotterdam. Marcella, 27 v. Dieppe te Aarhus. Markab N, pass. 27 Kiel n. Riga. Mirach N, 27 v. Port Ly&utey n. Bordeaux. Monica, 26 v. Dublin n. Liverpool. Margriet L, 26 v. Londen te Amsterdam. Maria Theresla, 26 v. Abo te Kristinestad. Marie, pass. 26 Vlissingen n. Terneuzen. Maymere, 26 v. Antw. te Kopenhagen. May Star, 26 v. Hamburg te Goole. Merak N, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Noach, pass. 26 Vlissingen n. Southampton. Noordland, pass. 26 Vlissingen n. Hamburg. Noordstad, 26 v. Amsterdam n. Malmö. Nassauhaven, 27 v. Rotterdam n. Antw. Nero, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Oosterburgh, 26 v. La Pallice n. R'dam. Pheeda, 26 v. Marseille n. Casablanca. Pavo, 25 v. Malmö naar Norrkoping. Ponto, 23 Kiel gepass n. Ostrand. Ponza, 25 te iJselmonde. Rijnhaven, pass. 26 Finisterre n. Swansea. Rapid, pass. 27 Kiel n. Stockholm. Rose Marie, 26 v. Aarhus n. R'dam. Sllvaplana, pass. 26 Kiel n. Kopenhagen. Stella Maris, 27 v. Newcastle te Kopenhagen. Theano. pas. 26 Lizard n. Dublin. Ton S, 26 v. Amsterdam te Hamburg. Trompenburgn, 26 v. Rotterdam te Kingslynn. Viking, 26 v. Preston te Cork. Walenburgh, 26 te Paskalavik. Westerdok, 25 v. Amsterdam n. Londen. Wickenburgn, 27 v. Casablanca te Duinkerken. Westersingel, pass. 26 Gothenburg n. Dundee. Westpolder, 27 v. R'dam te Lissabon verw IJstroom, 28 v. Fowey te Amsterdam. OFFICIëLE PUBLICATIE Het Nationaal Rampenfonds deelt mede, dat thans voor alle giften, welke rechtstreeks bij het fonds binnenkwamen en waarvan naam en adres der schenkers bekend zijn, bewijzen van ontvangst aan de schenkers zijn verstrekt. Voor giften welke via collecten, inzame lingen en andere collectieve acties, zoals de radio-actie „beurzen open dijken dicht", besturen van verenigingen enz. werden ont vangen, werd uitsluitend aan de inzame lingsorganen een ontvangstbewijs voor het totaalbedrag afgegeven. Het Nationaal Rampenfonds verzoekt hen, die geen ontvangstbewijs ontvingen dan wel een onjuistheid of onvolledigheid daarin hebben aangetroffen, hiervan voor 15 Octo ber 1954 mededeling te doen aan de cen trale accountantsdienst, Parkstraat 2, te 's Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7