Prachtig toneelspel in „Beslissing" Kort en bondig ^fërieven aan de redactie Haagse Comedie met eigentijds stuk Najaarsprogramma der Woodbrookers Zes Nederlanders in Djakarta aangehouden Aquarellen van Bernine Stuart Weens Spoorkoor zong voor Haarlemse collega's Amsterdamse Beurs 8 Ds. H. J. Drost 25 jaar Hervormd predikant Tehuis voor bejaarden Onderschatting Verering handenarbeid houdt jaarvergadering L. J. v. Mechelen gehuldigd Reden onbekend Nieuwe R.K. ULO-school aan de Ged. Oudegracht Grootmoeder viel van het aanrecht Winterdienstregelingen Moarse en Kroon en NACO Kaderleden Christelijke Besturenbonden bijeen Buslijn Heemstede- Zandvoort Veiling Holland Nautic is ten einde Senator McCarran overleden D. Vermeer in Bloemendaal teraardebesteld Naambordje onthuld Overste Den Oudenlaan WOENSDAG 2 9 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prachtig toneelspel in een stuk met een uitgesproken eigentijds karakter heeft ons gisteravond De Haagse Comedie doen ge nieten, toen de helaas zwak bezette Haar lemse schouwburg kennis maakte met „Marching Song" (Beslissing) van de En gelse auteur John Whiting. Sinds lang heb ik geen stuk gezien, dat de uitvoerenden zo tot een bewust zich inleven in de dramatis personae bewoog, noch een voorstelling, waarin men door hun uitbeelding direct bij de gebeurtenissen werd betrokken. Het hoofdthema vormt het conflict waar voor zich een in de oorlog verslagen gene raal ziet geplaatst, die voor de keuze wordt gesteld zelfmoord te plegen of zich voor de rechtbank te verantwoorden, waarbij dan moet worden a ingetekend dat de ne derlaag in de strijd voor een niet gering deel te wijten is aan een strategische fout van de generaal, welke fout weer het ge volg was van het gewetensconflict waarin hij was verwikkeld. Want om zijn opmars met succes te bekronen had hij een ware slachting moeten aanrichten onder een groep kinderen, die hem in zijn bewegingen belemmerden en de concentratie zijner manschapoen op het komende gevecht ver stoorden. Het beeld van die stervende kin deren bleef hem bij. Hij gaf het bevel tol de opmars te laat. Zijn nederlaag, gevoegd bij andere, deed het land de oorlog ver liezen. Het volk zoekt een zondebok. Het is duidelijk wie daarvoor zal dienen. Het is ook duidelijk dat een proces zo al niet de generaal dan toch het land met de modder van verdachtmakingen en oneer zal be smeuren. Het zou een nieuwe nederlaag betekenen, erger misschien dan de eerste. De ministerpresident dringt er dan ook bij de generaal op aan dat hij het zover niet zal laten komen. Hij kent zijn eergevoel. Hij weet dat de man. in tegenstelling tot wat er van hem wordt verteld, geen lafaard is. Het is nu alleen maar de vraag: wat bindt de generaal aan het leven? Het stuk stelt tegenover de protagonist, de generaal, eigenlijk maar één antagonist van betekenis en dat is de generaal zelf Want het is zijn persoonlijke vrijheid van keuze, die de beslissing tussen leven en dood zal bewerkstelligen. De minister president beïnvloedt ziin oordeel naar de kant van de zelfmoord. Niet. omdat hij hem niet acht, maar omdat het land dat van hem vraagt: het is een beroeo ot> zijn eer gevoel. Zijn vrouw noogt hem daarvan te weerhouden. Ze heeft hem lief. maar het blijkt, dat zij te zeer aan het verleden vastzit: de generaal houdt niet meer van haar. Een mislukt berooid filmregisseur, die zii met twee van zijn gezellen in huis heeft oogenomen om haar eenzaamheid dragelijk te maken, laat niets na om de generaal zijn verachting te tonen. De man is evenwel geen partij. Hij is trouwens zelf te deerniswekkend en tragisch verblind door wat hij het geluk acht, dan dat hij in de beslissing een rol van betekenis kan soelen. ook al wendt de minister-president zijn verschijning aan als een soort stem des volks, die illustreert hoeveel verachting en smaad de generaal in het proces te wach ten staan. Blijft alleen nog over een meisje door de regisseur kort voor de terugkeer van de .generaal, in huis gebracht. Het meisje brengt hem weer tot het besef van de waarde der toekomst. Ze komt echter te laat. Ze kan hem verloren illusies niet teruggeven. Hij poogt zich los te maker van de doodsgedachte door de hoon in eer. toekomst met haar. Maar het geloof aan hei leven, dat hij in het verleden nog kramp - Woensdag 6 October zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat ds. H. J. Drost te 's-Gravenhage het predikambt in de Ned. Hervormde Kerk aanvaardde Ds. Drost werd op 13 Juni 1902 in de Hervormde pastorie te Wemeldinge gebo ren, bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat cand. Drost op 5 September 192* door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de Evangeliebediening was hij een jaar secretaris van de Neder landse Christen Studenten Vereniging, spe ciaal voor het bijbelkring- en jeugdwerk, en werd op 6 October 1929 door zijn vader te Kolder- en Dixterveen in het ambt be vestigd. In 1953 verwisselde de aanstaande jubilaris deze gemeente met die van Aal ten, vanwaar hij in 1939 naar Schoten (Haarlem-Noord) vertrok. Op 9 Mei 1943 werd ds. Drost door zijn plaatselijke col !ega ds. H. J. Dijckmeester te 's-Graven- achtig heeft vastgehouden, wordt hem met één slag ontnomen, wanneer hij bemerkt, dat het lied van de geitenhoeder, iedere morgen door hem in de gevangenis als een gebed gehoord, maar een obsceen liedje is. Er zijn geen waarden van vroeger, die de noodzaak te bestaan nog in stand houden. Hij pleegt de zelfmoord. Whiting heeft de zelfstrijd van de gene raal niet tot het uiterste doorgedreven. Er wordt veel gezegd in dit stuk, dat de moeite van het aanhoren waard is. Nog meer blijft er hangen achter de woorden in een be klemmende associatie met noden en pro blemen van mensen in onze eigen tijd. Deze voortdurende wisselwerking van associaties verleent een bijna onwaarschijnlijk karak ter aan dit stuk, wanneer men er zich niet even bewust voor openstelt als de spelers het doen: het vraagt een gevoelige en sterk resonerende klankbodem. Dat is de reden waarom het het grote publiek voorbij za! gaan. Het doet ons onszelf zien in de om standigheden van onze tijd. Het schildert ze, maar beredeneert ze niet. Het preekt niet. In volle vrijheid ontwikkelen zich de mensen tot hun beslissing. Maar steeds valt er een glans over van begrijpen en warm hartig medeleven. In wanhoop en ontred dering blijven de mensen hoop en liefde soms onuitgesproken nabij. Het is dit wat ik achter de woorden zie. Woorden, die zich voegen tot een knap ge componeerd drama,waarin men Paul Steen bergen, de generaal, Myra Ward als het meisje, en Ida Wasserman, de vrouw van de generaal, kan gadeslaan in zorgvuldig beheerste vertolkingen met een rijke gra duering van gevoelens, zeer mooi van taal, zeer mooi van plastiek. Dick van Veen speelt de filmregisseur, sterk genoeg aan gezet om te blijven boeien, Henri Eerens de minister-president met perfectie van alle middelen waarover hij beschikt om de figuur waarachtig te maken. Het décor van Wim Vesseur is uitermate voor dit stuk- geslaagd. Het heeft een fraaie ruimtewer king, waarin het woord zichzelf kan zijn, zijn eigen dwingende waarde kan behou den en spreken tot onze harten en ver beelding. P. W. FRANSE. Een afbeelding van het te bou wen tehuis voor bejaarden van de Verenigde Doopsgezinde Gemeente aan de Heemsteedse Dreef nabij de Haven te Heem stede. De gelden voor de bouw zijn bijeengebracht door de Gallenkamp-stichting. Archi tect is prof. ir. H. T. Zwiers. '->XOtCCOa50CCOOOC»X»COGCCODOa»OCCCO.X>X>DCOroa»OCC03CC 5 De „Daily Telegraph" heeft dezer dagen een gedeelte van een enveloppe, die een bollenfirma uit Hïllegom heeft gebruikt j bij het verzenden van zijn exportcata- logus naar Engeland, in zijn kolommen c: afgedrukt. Met vette letters stond onder 6 het getypte ndresstrookje namelijk ge- j drukt: Great Britain (or present occu- 5: pier). Typografisch werd de indruk ge- wekt alsof er stond „huidige bezettende 8 macht" in plaats van het bedoelde „of J tegenwoordige bewoner". Onder het hoofd „as the dutch see us" voegde het blad het volgende commen- taar hieraan toe: „ons Empire zakt in- een, onze greep op Suez verslapt, de schaduw van Enosis over Cyprus wordt l steeds groter. Maar dit alles kan nau- welijks het adres rechtvaardigen op de 9 afgebeelde enveloppe, afkomstig van een Nederlandse bollenhandelaar. Het najaarsprogramma Bentveld van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers begint met een weekeinde over „Moderne mensen ontmoeten de Bijbel" op 2 en 3 October. De sprekers zijn dr. D. H. Prins en prof. dr. G. C. van Nift-rik. Op 16 en 17 October is er een weekeinde voor jongeren, „Op zoek naar een levens houding". Als sprekers treden op mevrouw C. Idenburg-Kohnstamm en ds. G. van Leeuwen. „Problemen rond de werkclassi- ficatie" worden op 23 en 24 October be sproken door dr. A. van Biemen en drs. S. G. Lijftogt. Voor onderwijskrachten wordt op 30 en 31 October gesproken over „Het huidige onderwijs en de komende samen leving" door prof. dr. W. Banning en H. Roelfsema. „Christelijke geloofsopvattingen en mo dern socialisme" is het onderwerp, waar over mr. J. P. Hogerzijl, dr. Th. J. A. M. van Lier en drs. J. M. den Uyl op 6 en 7 November zullen spreken. Dan volgt er een weekeinde voor artsen op 13 en 14 November, waarna de ambtenaren aan de beurt komen: over ,.De ambtenaar en zijn werk" spreken op 27 en 28 November dr. F. J. E. Hogewind en L. G. Becker. Op 11 en 12 December behandelen T. Oosterhuis. ds. L. H. Ruitenbera, E. Kupers en dr. A. van Biemen het onderwerp „Socialisme en ceneraties". Van 24 tot 26 December wordt er een Kerstbüeenkomst gehouden, waar op dr. A. van Biemen. mej. ds. W. H. Buijs en ds. J. J. Buskes bet woord zullen voe- ren. Vrijwel alle weekeinden staan onder 'oM-na van mej. ds. W. H. Buijs en dr. A. van Biemen. |De afdeling Haarlem van de vereniging voor handenarbeid zal Donderdag 30 Sep tember in hotel „De Leeuwerik" de jaar lijkse algemene ledenvergadering houden. In het bestuur zullen enige mutaties plaats hebben. Daar de voorzitter, de heer F. Versluis, vroeger hoofd van de school voor openbaar lager onderwijs in Vogelenzang, naar Utrecht is vertrokken, zal een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden. Het be stuur stelt in de vacature candidaat de heer P. J. Willekes Macdonald. De aftredende leden mevrouw Land en de heren Bouc- kaert en Roeleveld stellen zich herkiesbaar. De heer P. Speelman wordt als candidaat gesteld ter uitbreiding van het bestuur. (Verkort weergegeven) Liefdadigheid. Op grond van een ingewijde vreemd in de oren klinkt, maar Dij steeds weer aandachtig luisteren zon der vooroordelen komt men toch gaande weg onder de bekoring van de heden daagse muziek. Iedere tijd heeft andere normen en die de conservatieven hanteren zijn uit de tijd. Ik hoon dat iedere vooruit strevende muziekliefhebber met kracht protesteert tegen de schandelijke verwaar lozing van de moderne muziek. artikel in uw blad heb ik mij naar de ex positie „Kind en Kunst" in het Frans Hals museum begeven. Mijn man en ik betaal den aan entrée twee gulden. Binnen vroeg een dame, of wij misschien een kopje thee wilden gebruiken. Toen wij dit genuttigd hadden, vroeg de dame of ze meteen even mocht afrekenen. Twee gulden a.u.b. Twee gulden voor twee kopjes thee. Dit is toch te gek. Dit moet vreemdelingen toch ook bevreemden. Het geeft volgens mij geen pas op deze manier bezoekers geld uit hun zak te kloppen, ook niet als het om een liefdadig doel gaat. Mevrouw BOSCH-VRICKX (Bij informatie aan het Frans Halsmu seum vernamen wij, dat de thee f 0.50 kostte. In uw geval moet dus een vergis sing in het spel zijn geweest en men ver zoekt u zich in verbinding te stellen met het Frans Halsmuseum. Red.) Duf conservatisme. Ik meen dat klas sieke en moderne muziek als gelijkwaar dige partners naast elkaar moeten be- hage bevestigd, waar hij was beroepen in I staan. Het is géén kwestie van alternatief, de vacature van wijlen drs. G. Bos, die in j Wie meent dat Honegger. Pijper, Badings, Hindemith en Tsnjrepkin ons in verwar ring brengen en niet ontroeren, vergeet dat men eerst met een concertwerk enigs zins vertrouwd moet zijn, om dat te kun nen vaststellen. Helaas worden dergelijke werken slechts sporadisch door het N. Ph. O. uitgevoerd. Het kern- en het knel-punt ligt in het begrip verstaanbare muziek. Dat begrip kan geen maatstaf zijn voor de keus van een orkestrépertoire, omdat die verstaanbaarheid voor de een ophoudt bij Tschaikofski en bij de ander tot Schönberg reikt. H. LEUPEN 1942 zijn ambtsbediening had neergelegd. Ds. Drost is thans in Den Haag ruim elf jaar werkzaam in Wijkgemeente XII met als centrum „Bethel". Van de hand van ds. Drost verschenen verschillende overdenkingen en preken en enige brochures over het werk van Gebed en Genezing. Ds. Drost, die Zondag 26 Sep tember 1.1. zijn zilveren huwelijksfeest vier de, zal Zondagmorgen 10 October om half- elf in de Bethlehemskerk aan de Laan van Meerdervoort een herdenkingsrede uit spreken. Dinsdagavond is in de Wethouder Wes- terveldschool aan de Overtonstraat in Haarlem-Noord een drukbezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het feit dat de heer L. J. van Mechelen, hoofd der school, veertig jaar bij het onderwijs werk zaam is. De heer B. Bonsma, die namens de oudercommissie het woord voerde, ver klaarde naarstig naar een tekortkoming van de jubilaris te hebben gespeurd, om dat het langzamerhand afgezaagd begint te worden een stroom van lofuitingen over het hoofd van feestvarkens uit te storten. Het was moeilijk, aldus de heer Bonsma, maar we zijn er achter gekomen, dat de heer Van Mechelen zijn studeerkamer nooit opruimt. Dat hij echter alles terug kan vinden wat in schijnbare disorde ver keert, is echter weer een punt in zijn voor deel. Spreker noemde de belangrijke func tie als organisator van festiviteiten en uit stapjes welke de heer Van Mechelen be kleedde en meende dat alle waardering en respect niet compleet zouden zijn zonder beschenk voor de schrijftafel van de jubi laris: een vulpen. De vertegenwoordiger van de Haarlemse ouderraad, de heer A. Porcelein, memo reerde in het bijzonder de lessen die de heer Van Mechelen in zang en muziek geeft en waarmee hij vele kinderen de liefde voor deze kunst heeft bijgebracht. Duf conservatisme. Ik kan me in denken dat de moderne muziek een niet- DJAKARTA (Aneta) Dinsdag zijn, naar Aneta verneemt, in Djakarta weder om enige Nederlanders gearresteerd. Ditmaal zijn aangehouden de heren I. Bessem, administrateur van de onderne ming Tandjong Oost bij Djakarta, J. G. Vogel, voormalig boekhouder bij de Ne derlandse militaire missie, Ch. A. van Om men, gepensionneerd K.N.I.L.-sergeant, laatstelijk werkzaam als schrijver bij de Nederlandse militaire missie, L. J. M. Smit, voormalig K.N.I.L.-adjudant-onderoffi- cier, werkzaam als administrateur van het Tjikini-ziekenhuis, W. ten Cate, wachtgel der, voormalig burgerambtenaar bij het K.N.I.L. en L. Kempees. voormalig ser geant-majoor bij het K.N.I.L., werkzaam als administratieve kracht bij het Tjikini- ziekenhuis. Over de redenen van deze aanhoudingen zijn nog geen inlichtingen te verkrijgen. TH. G. v. d. LEER (Deze brieven kwamen vóór jongstle den Zaterdag in ons bezit. Beide inzen ders wensen hun brief beoordeeld te zien als een reactie op die van de heer Swin- kels. welke onder „Duf Conservatisme" in deze rubriek werd gepubliceerd. Red.). Vliegende schotels. Ik heb op 9 Sep tember een vliegende schijf gezien. Sinds ik het boek van Adamski gelezen heb, kijk ik 's avonds dikwijls naar de hemel en die bewuste avond zag ik een geelach tig voorwerp bewegen, iets groter dan biiv. Venus of Mercurius. Het ging met een grote snelheid op zeer grote hoogte. Ik dacht eerst: dat verbeeld je je maar omdat ie dat boek van Adamski gelezen hebt. maar ik heb de hele huiskamer naar buiten getrommeld en met zeven personen hebben wij het toen gezien. Er was geen geluid. In een minuut was het weer weg. WESSEL Maandag werd aanbesteed het bouwen van een acht-klassige ULO-school met gymnastiekzaal en rijwielbergplaats aan de Gedempte Oudegracht. Deze school zal verrijzen op de plaats, waar thans het weinig fraaie gebouw van de Katholieke ULO-school staat. Dit gebouw zal met de grond worden gelijkgemaakt; men zal er, naar een ontwerp van de Haarlemse archi tect B. Ooms, een geheel nieuw en modern gebouw voor in de plaats stellen. Ook de conciërgewoning naast de school en een drietal pakhuizen en de Gortestraat zullen er aan moeten geloven. Het nieuwe schoolgebouw, dat tot de Gortestraat wordt doorgetrokken, krijgt een diepte van 42 meter. Boven een fietsen bergplaats, die aan de zijde van de Ge dempte Oudegracht zal verrijzen, wordt de gymnastiekzaal gebouwd. Volgens de plan nen zal men beneden in het gebouw een vestibule, een vertrek voor de schoolarts, een kamer voor het hoofd en drie les lokalen aantreffen. Op de eerste verdieping zullen vier leslokalen worden gebouwd; op de tweede verdieping zal men een natuur kunde! okaal en een bestuurskamer inrich ten. Elk lokaal zal 36 leerlingen kunnen herbergen. Bij het gymnastieklokaal zal een kleed- en wasgelegenheid worden gebouwd. Leerlingen en leerkrachten van de nog te bouwen school hebben voorlopig hun in trek genomen in de school in de Schoter straat, die is vrijgekomen, doordat de vo rige „bewoners" ervan naar het nieuwe Mendelcollege zijn getrokken. Een 59-jarige grootmoeder, die in een huis in de Kleverlaan te Haarlem op vier kleinkinderen moest letten, aangezien hun vader en moeder per motor op vacantie zijn, wilde wasgoed, dat in de keuken te drogen hing, van de lijn halen en daartoe was zij op het aanrecht geklommen. Zij heeft evenwel te zwaar op de waslijn ge leund, met het gevolg, dat deze brak en zij van het aanrecht viel. Met een gebroken linkerbeen is zij opgenomen in het Grote Gasthuis. Tot 10 October kan men in het exposi tiezaaltje van ,,'t Huis met de Kogel", Spekstraat 12 te Haarlem, aquarellen van Bernine Stuart bezichtigen. Het is voor de eerste maal dat deze schilderes met haar werk naar buiten treedt. Men kan er tweeërlei tendenzen in her kennen, waarvan de ene wordt bepaald door een zo nauwkeurig mogelijk copiëren van het onderwerp, terwijl de andere berust op de fantasie. Van deze laatste soort zijn er slechts enkele voorbeelden zoals „De droefenis", een treurig masker dat even aan een expressieve kop van Harry Jan Tussenbroek doet denken. Daar tussen bevindt zich één aquarel getiteld „Ouderdom" waarbij de schilderes kenne lijk wèl een bepaald type voor de geest heeft gezweefd, maar waarin zij toch iets meer heeft willen leggen dan de uiterlijke verschijning alleen. „Et me voila, een geest, een spookverschijning, wat spinrag, motgaatjes en herinneringen" schreef zij onder deze beeltenis. Voorshands is het nog niet duidelijk welke richting op den duur de dominante zal worden. De laatst genoemde aquarel komt mij voor, een der meest geslaagde der collectie te'zijn. De bedoeling die uit het bijschrift spreekt heeft in de vloeien de waterverf gestalte gekregen, de uit drukking is treffend en laat ,zich ook moei lijk denken in een andere techniek dan de dun gewassen verf zoals die hier is toe gepast. Het groot verschil in kwaliteit der ge toonde werken wijst erop dat de schilde res nog onzeker is in het beoordelen der eigen productie. Een landschapje als „Dennen en duinen" is zo dilettantistisch dat men, indien er geen betere werkjes ter vergelijking aanwezig waren een te ge ringe indruk van haar talent zou krijgen. Dat Bernine Stuart meer Imn, blijkt echter gelukkig uit no. 24, gemeld „Ro zen", waarin mooie partijen te waarderen zijn, al dunkt mij de lusteloze aanduiding van het tafelblad waarop de bouquet ge plaatst is, absoluut onverantwoord. Wat aangenaam treft in deze aquarel len is het gevoelig sentiment dat uit ver schillende bladen spreekt. Het is onder andere te vinden in no. 10 „Werkpaard" en in het „Vervallen trapje" met zijn scheve treden en bochtige leuningen. OTTO B. DE KAT. Uit de nieuwe winterdienstreseling van de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon in Aalsmeer bliikt dat de vertrek tijden van lijn acht (Haarlem-SchiDhol- Amsterdam) een kleine wijziging hebben ondergaan. De bussen vertrekken namelijk van 3 October af om vijf minuten over het hele uur uit Haarlem, om dertien minuten over het hele uur van de halte Sportfondsenbad en om vijfentwintig minuten over het hele uur van de Spieringerweg. De laatste bus uit Haarlem zal echter om twaalf uur pre cies des avonds blijven vertrekken. De vertrek- en aankomsttijden van de autobussen op de liin Haarlem-Utrecht en de lijn Haarlem-Vijfhuizen-Hoofddorp bliiven onsewijzicd. Uit de nieuwe dienstregeling van de N.V. NA.CO te Alkmaar blijkt, dat de lijnen Haarlem-Alkmaar en IJmuiden-Bergen geen wijziging hebben ondergaan. Wegens een te geringe belangstelling zal de rit tussen Haarlem en Buitenhuizen van vijf uur veertig in de morgen vervallen. De winterdienstregeling van de NACO zal dit keer niet in werking treden gelijk tijdig met de dienstregeling van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, doch veertien dagen later, dus op 17 October. Onder leiding van de heer R. N. Busser, voorzitter van de ontvangende Christelijke Besturenbond, is een kadervergadering ge houden voor de leden van de Christelijk? Besturenbonden in Haarlem en omgeving De heer Borstlap, lid van het Verbondsbe- stuur van het C.N.V., heeft een uiteenzet ting gegeven over de stand van zaken be treffende de komende loonsverhoging. Verder heeft hij de situatie besproken, die ontstaan is, door de verbreking van de gereglementeerde samenwerking in de vak bewegingen door het N.V.V.; terwijl hij nog eens krachtig aandrong op propaganda, ter consolidatie èn uitbouw van de Christelijke vakbeweging. Vele vragen werden gesteld; uit de be antwoording bleek, welke weg men moet bewandelen, om toch te delen in de aan staande loonsverhoging indien een werk gever niet van zins mocht zijn de verhoging aan zijn personeel te geven, terwijl het be drijf dit wel toelaat. De mogelijkheid -van strijd is niet uitgesloten, omdat de loons verhoging niet bindend is voorgeschreven; er is slechts vergunning verleend om de lonen met maximaal zes procent te ver hogen. Daar de vergadering het grote nut van scholing der bestuursleden inzag, werd een voorste] geformuleerd, waarin het Ver- bnndsbestuur wordt verzocht in den ver volge kadervergaderingen van een gehele dag te houden, opdat de problemen beter besproken kunnen worden. In het gebouw van de Vrijzinnig Her vormden aan de Jacobstraat werd Dins dagavond een mannenkoor-concert gege ven, georganiseerd door het Haarlemse koor „Electrisch Materieel", waarop zich in hoofdzaak het gasterende ensemble „Gesangverein Oesterreichischer Eisen- bahnbeamten in Wien" liet horen. Het was in wezen een uitwisselingscon cert, want aan de opzet om de Weense collega's „zangerbroeders" hier uit te no digen, knoopten de Haarlemse zangers van „Electrisch Materieel" het plan vast, om volgend jaar op hun beurt in Wenen een concert te komen geven. Na een lange treinreis en een rondrit per autobus in onze omstreken, stond het Oos tenrijkse koor deze avond voor een niet geringe taak op het kleine podium, want koorzang vergt toch altijd heel wat con centratie, alsook geestelijke en lichame lijke frisheid. Maar het viel met deze rus tige, van nature muzikale mensen best mee. Het leek wel of zij het laatste restje van vermoeidheid wegzongen, want na „Trösterin Musik" van Bruckner en „Die Nacht" van Schubert, waarin wel goede vocale kwaliteiten bleken en voorts dege lijke adembeheersing opviel, hoewel de overgang van falset naar borststem bij de eerste tenoren niet steeds gelukkig uit viel, hoorden wij een buitengewoon ver zorgde en in alle opzichten geslaagde ver tolking van Schubert's koorlied met piano begeleiding „Widerspruch". Kleur en nuance, pittige rhythmiek, uitspraak en voordracht, het was alles perfect en zon der de minste weifeling van intonatie. De directeur, dr. Karl Pilss, toonde zich voort durend een rasecht koordirigent, rije de klank weet te boetseren en met smaak de grenzen van zijn stuwingen trekt. Deze lenigheid van directie, die het ensemble steeds beschaafd hield en er voor zorgde dat men bij een climax niet over stag ging, hebben wij in het werk van dr. Pilss ten zeerste kunnen waarderen. Met deze kwa liteiten, plus de natuurlijke muzikale ver mogens van zijn executanten, kon het niet anders of de lichte Weense muziek merk „Straus" moest iets bijzonders worden. Dat men ons echter nog trachtte warm te maken voor een aftands liedertafelstukje als „Heimatlied" viel mij tegen. Heel wat belangrijker was de kennismaking van „Rokoko", een koorlied met pianobegelei ding van Führig, de oud-dirigent van het Spoorkoor. die hierin opzettelijk en op speelse wijze een passage van Mozart ver werkte. Een heel mooie prestatie werd ook ge leverd met „Ritornell" van Robert Schu- man„ voor tenorsolo en koor. De vertolker van de solo-partij in dit werk, de concert zanger Franz Carl Fuchs, liet ons voorts nog genieten van het fraaie timbre van zijn stem, die hij met beschaafde voor dracht kleur en bezieling gaf, bij het ver tolken van een viertal bekende liederen van Brahms en Wolf. De Weense gasten tracteerden ons dus op een programma van composities die in hun stad ontstonden en er in de meeste gevallen de sfeer van meedragen. Gelukkig de zangers die met zulke geestelijke bagage op reis kunnen gaan en in hun eigen taal ook nog een voordeel! hun kunst en hun kunnen uit kunnen dragen. Wij zouden er wat van kunnen leren. Het koor van „Electrisch Materieel", dat nog pas kort geleden onder leiding geko men is van Johan van 't Vlie, nam uiter aard een bescheiden aandeel aan dit con cert. Het is bezig zich op te werken en liet, met de vertolking van „Am Adriati- schen Meer", blijken dat het zich in de goede richting ontwikkelt. Na afloop van het concert werden we derzijds nog hartelijke woorden gesproken. Ter herinnering aan de reis naar Haarlem werd aan het Weense Spoorkoor een fraaie ets gezicht op onze grote Markt aan-' geboden. Ook de Weners overhandigden een geschenk: een plaat van Schubert's geboortehuis en een zilveren locomotiefje. De avond eindigde met een stralend ge zongen zangersgroet van het Weense koor. JOS. DE KLERK. Uit de gegevens van de NZHVM omtrent de exploitatie van de autobuslijn Heem stedeZandvoort, welke gedurende de maanden Mei (gedeeltelij*), Juni, Juli en Augustus werd ingesteld, blijkt, dat het weer een wel bijzonder grote invloed op het reizigersverkeer heeft gehad. In Juli wer den bijvoorbeeld slechts 8004 reizigers ver voerd tegen 19.242 personen in Augustus. De bezettingsgraad was in Augustus dan ook bijzonder hoog namelijk 45, tegen 21 in de slechtste zomermaand Juli. De veiling van de inventaris van de „Holland Nautic", die Maandagmiddag is geëindigd, heeft in het algemeen een orde lijk verloop gehad. Er was vooral veel Gro ningse belanstelling voor de te verkopen voorwerpen. Een gedeelte is via Hollandse handelaren in buitenlandse handen ge komen. De volledige opbrengst ligt waar schijnlijk ver boven de raming, doch de juiste getallen konden nog niet worden verstrekt. HAWTHORNE (Reuter) De Ameri kaanse democratische senator Pat McCar ran, mede-auteur van de omstreden immi- gratiewet-McCarran-Walter, is Dinsdag op 78-jarige leeftijd overleden. McCarran, die 22 jaar senator is geweest, werd onwel op een bijeenkomst van de democratische par tij te Hawthorne in Nevada en overleed korte tijd later. McCarran was een aarts vijand van de regeringen van Roosevelt en Truman. Hij steunde senator McCarthy. Door zijn overlijden is de stemverhouding in de senaat nu: democraten 46 zetels, re publikeinen 48 en één onafhankelijke. BINNENLAND Een defect aan de ophaalinstallatie van een der schachten van de mijn Julia te Eijgelshoven, belemmert thans in ernstige mate de opvoercapaciteit van deze mijn. Men rekent er echter op, dat de reparatie werkzaamheden in de loop van deze week zullen worden voltooid. Hoewel productie verlies gedurende deze dagen onvermijdelijk is, kan dank zij bijzondere maatregelen het voltallige personeel aan het werk blijven. Op Zaterdag 2 October is het tien jaar geleden, dat een groot deel van de Pultense mannelijke bevolking naar de Duitse vernie tigingskampen werd gevoerd. Slechts en kelen van de ruim 680 weggevoerden keer den terug. Zaterdagmiddag zullen in de Ned. Hervormde Kerk en in de R. K. kerk te Putten herdenkingsdiensten worden ge houden. Daarna zal een krans bij het monu ment aan de rijksweg worden gelegd. Dr. L. Neiier, directeur-generaal der P.T.T. heeft Dinsdagmiddag te Zutphen het nieuwe postkantoor geopend, dat is verrezen op het Stationsplein en waarvoor de plan nen zijn ontworpen door het architecten bureau Gerritsen en Cramer te Arnhem. Het is een groot gebouw geworden, dat met het nieuwe station domineert in het na de oorlog gemoderniseerde stadsdeel. HAARLEM EN OMGEVING Bij beschikking van de directeur- generaal der P.T.T. is de referendaris der P.T.T. de heer W. Smelt uit Haarlem (in spectiebureel) benoemd tot adjunct-inspec teur der P.T.T. Vrqdag 1 October hoopt de heer W. J. Hessels het feit te herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad als chauffeur bij de familie G. Warnderink Vinke te Bloe mendaal. Dinsdagmorgen omstreeks half negen stak een 54-jarige dar-e onvoorzichtig de Grote Houtstraat over. Zij werd door een fietser aangereden en is met een snij wond boven het linkeroog en een lichte hersen schudding naar het Grote Gasthuis vervoerd. Voor het analystexamnn (tweede ge deelte) van de Nederlandse Chemische Ver eniging slaagden mejuffrouw J. de Jorg en de heer C. H. J. Klaren, beiden te Haarlem. De Youth for Christ houdt van 5 tot en met 9 October een campagne in de Begijn hofkapel. Iedere avond worden samenkoms ten gehouden. Spreker is de heer L. J. Pas man. Medewerking verlenen het Haagse zangduo Guus Hoddenbagh en Herman Klop penburg en het trompetduo Jaap van Haften en Wim van Amelrooy. Er is community- singing onder leiding van Gerrit Abbink. Dinsdagmiddag is onder grote belangstel ling de aula van de algemene begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal was amper groot genoeg om alle belangstellenden te kunnen bevatten het stoffelijk overschot teraardebesteld van de Vrijdagnacht in de ouderdom van 54 jaar in een ziekenhuis over leden heer D. Vermeer. De overledene was gedurende de laatste drie jaar penningmees ter van de afdeling Bloemendaal van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands Bond; tevens was hij vele jaren lid van het collec tantencollege van de Hervormde wijkge meente Bloemendaal en beoefende als vrije tijdsbesteding met veel enthousiasme de amateurfotografie. Ook zijn zaak (een kappersbedrijf en heren modezaak aan de Korte Kleverlaan) heeft hij door hard werken omhoog gebracht. Hierover sprak in de aula van de begraaf plaats ds. R. van der Mast, Hervormd predi kant te Bloemendaal en predikant-directeur van het Pastoraal centrum „Lindenheuvel" in Overveen. Na een vorige ziekte genoot wij len de heer Vermeer enige weken rust in dit centrum van de Witteveenvereniging en er ontstond een nauw contact tussen de patient en predikant, die dan ook op verzoek van de overledene de enige spreker bij de begrafenis was. Zijn woorden, gesproken in de aula, werden omlijst met orgelspel: „Neemt Gij mijn beide handen, en leidt Uw kind" en een paraphrase van melodieën, die de heer Ver meer tijdens zijn leven altijd hadden geboeid. Ds. Van der Mast liet het persoonlijke woord vooraf gaan door een stuk uit de Bijbel naar Psalm 32. Aan het graf bad de predikant het Onze Vader. Vervolgens heeft een dochter van de overledene, mejuffrouw M. Vermeer, de aanwezigen onder wie vele kerkeraads- leden en de juist uit Evanston teruggekeerde predikant dr. J. H. Stelma dank gezegd voor hun grote belangstelling. In Aerdenhout heeft vanmiddag om kort na half één de plechtige onthulling plaats gehad van het naambordje „Overste Den Oudenlaan" met als ondervoegsel „Gesneu veld in Korea 1951". De onthulling geschiedde door de echt genote van de gesneuvelde overste Den Ouden, die zeide de uitnodiging daartoe van het gemeentebestuur van Bloemendaal met dankbaarheid te hebben aanvaard. Van te voren spraken nog dir. D. H. Peere boom Voller, burgemeester van Bloemen daal, en mr. H. B. Wildt Meyboom, oud raadslid, die destijds de stoot gaf tot het raadsbesluit van Januari 1954 om een der nieuwe wegen naar overste Den Ouden te noemen. Dr. Peereboom Voller maakte gewag van de rustige omgeving in een nieuwe woonwijk, in een landelijke omgeving, waar het goed is te denken aan wat de strijd in Korea ook voor Nederland heeft betekend. Deze herinnering wordt vergroot door de aanwezigheid van mevrouw Den OuOden, aldus de burgemeester. Hij hield zijn toespraak tijdens een hevige regenval. De plechtigheid werd bijgewoond door de wethouders mej. dr. M. E. Nolte en mr. J. C. C. W. Hijszeler en burger- en mili taire autoriteiten. Van laatstgenoemden noemen we majoor G. N. Tack van de onderofficiersopleidingsschool te Weert en kapitein J. Anemaet, leraar aan de Mili taire Academie te Breda, die beiden in Korea onder overste Den Ouden hebben gevochten. 3-3Neóerl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 10(P/l9 224% 388% 277% 457 86 158 139% 121% 118% 210% 191% 188% 194% 427/ib 77% 63 56 23% 56 Openings koersen 100% 224Vi 385% 276 455 85% 159 140 121 117 210% 191% 189 194% 42% 78 63% 56% 23% 56'/*

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10