Instelling van product- en bedrijfschappen goedgekeurd Chefarine/1 BUISMAN PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER uws Wereldnieuws EERSTE KAMER Gecombineerde werkingbeter en krachtiger! Haagse Kunstmaand 1954 opent op 6 October Verzet tegen de Haagse grenswijzigingsplannen V De radio geeft Donderdag Radio-reparatie Vlucht van de Prins over de goudvelden Nederlands verzoek zal wel weinig uithalen zo vj 2 Weinig animo voor vergoeding van grensgelden Vele bijzondere manifestaties „Beroering" in Voorburg Fransen in meerderheid vóór Mendès-France Schriftelijke lessen in Duitse krijgskunde De Bredase ontsnapten Post voor P. van Staveren werd niet vernietigd Kerkelijk Nieuws H. J. MAERTENS N.V. Hartelijke ontvangst in Vanderbijlpark Woordenlijst voor agrarische uitwisseling 'n TIP VAN BOOTZ Amerikaanse student promoveerde te Utrecht Teelt ió l\et Naar wie aarden wy? WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer kwam Dinsdag met haar in het openbaar te verrichten arbeid snel gereed. Het ging er om haar oordeel uit te spreken en daarna haar stem te geven aan veertien wetsontwerpen ter in stelling van een reeks product- en bedrijf schappen voor de voedselvoorziening. M r. R i p (A.R.) sprak namens de agrarisch ge oriënteerde Kamerleden, ook voor die van de andere fracties. Hij maakte het noch minis ter De Bruijn noch diens ambtgenoot Mans- holt moeilijk, daar hij met de aanhangige wetsontwerpen kon instemmen. Dit was eveneens het 'geval met prof. Mole naar (V.V.D.) en de heer R e y e r s (C.H.). Alleen de heer Brandenburg (C.P.N.) was in de oppositie. De minister van Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, de heer De B r u ij n meende, dat door instemming van de Eer ste Kamer met de veertien wetsontwerpen tot instelling van productschappen een groot landsbelang wordt gediend. Op een vraag van prof. Molenaar, waarom ook daar, waar de verhoudingen nog niet rijp zijn voor een „schap" de minister toch stappen wil ondernemen, antwoordde de heer De Bruijn dat hij dergelijke bedrijven door voorlichting er rijp voor hoopt te maken. Met toekenning van prijsregelen- de bevoegdheden zal de regering zeer voor zichtig zijn. Met mr. Rip voelde de minister alles voor popularisering van de P.B.O.- gedachte. Mr. Rip had onder meer betoogd, dat de schappen een eigen verantwoordelijkheid hebben. Het dienaangaande gevoerde be leid staat altijd onder het toezicht van de volksvertegenwoordiging. Wat er moet gebeuren indien de rege ring de verhoudingen voor een „schap" wel rijp acht, maar de meerderheid van de vrije organisaties er niet voor voelt, liet minis ter De Bruijn in het midden en eveneens wat zij met de zuivel van plan is. Tot de heer Brandenburg (C.P.N.) zei de minister dat in en door de product- en bedrijfschappen de arbeiders de zo ge wenste medezeggenschap krijgen, zulks op de grondslag van de wet. Minister Mansholt achtte het ge wenst nog eens te onderstrepen, dat de re gering zich nooit heeft uitgesproken over In Maart heeft de regering de mogelijk heid geopend voor alle na de bevrijding door Nederlandse onderdanen aan de grens ingeleverde rijksmarken, rentemarken en geallieerde marken, die tot dusverre onver- goed zijn gebleven, onder bepaalde voor waarden alsnog een vergoeding te ontvan gen. Deze vergoeding werd vastgesteld op f 5 85 voor elke 100 ingeleverde marken. ADVERTENTIE Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bijzon der weldadig eflect hebben. Ofschoon dewer- king van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4", elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! am ff de vraag of zij al dan niet mettertijd een productschap zuivel in het leven zal roe pen. Na korte re- en duplieken nam de Kamer de wetsontwerpen zonder hoofdelijke stem ming aan. De Communisten lieten hun „tegen" aantekenen omdat de P.B.O. „een einde maakt aan de klassenstrijd". De Haagse Kunstmaand 1954 die ditmaal de naam „Haagse Schouw" zal voeren, opent op 6 October met het optreden van het Nederlands Ballet onder leiding van Sanaa Gaskell. Zij wordt gesloten op 8 November met een opvoering van „Tann- hauser" door de Nederlandse Opera. Deze opera zal voorts nog opvoeringen geven van „Rigoletto" en „Don Pasquale". De Haagse comedie zal Shakespeare's „Een Midzomern ach tdroom" ten tonele bren gen in de vertaling van Werumeus Bu lling, waarbij het Residentieorkest de mu ziek van Mendelssohn-Bartholdy zal spe len. Voorts staan op het programma een piano-recital door Cor de Groot, een Ham- let-voordracht door Paul Steenbergen, een litteraire voordracht door Albert Vogel, een voordracht van „Iphigeneda" door Hélène Oosthoek, een demonstratie van oude Europese muziekinstrumenten met toelichting door Dirk Balfoort en een filmpremière getiteld „The Maggie". In het gemeentemuseum zal een ten toonstelling te bezichtigen zijn ter gele genheid van de nationale herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken. Gedurende de kunstmaand zal er ook gelegenheid zijn een aantal particuliere kunstcollecties in ogenschouw te nemen. Burgemeester en Wethouders van Voor burg hebben op 20 September een brief doen uitgaan aan de raad der gemeente 's-Gravenhage over „het diep-ingrijpende grenswijzigingsvoorstel van burgemeester en wethouders" van 's-Gravenhage. Dit voorstel, dat onder meer opheffing van Voorburg en Rijswijk en van een groot deel van Leidschendam beoogt heeft „grote be roering veroorzaakt". B. en W. van Den Haag hebben thans een afschrift van deze omvangrijke brief aan de leden van de raad van 's-Graven hage doen toekomen. In hun verweerschrift constateren B. en W. van Voorburg onder meer dat grens wijzigingen, nationaal of internationaal, steeds ernstige spanningen hebben veroor zaakt, veel kwaad hebben berokkend en vooral de goede verstandhouding, soms voor lange duur, hebben vertroebeld. Voor de verdere ontwikkeling van 's-Graven hage is de voorgestelde grenswijziging niet noodzakelijk, omdat de gemeenschappe lijke belangen langs de weg van intercom munale samenwerking tot tevredenheid kunnen worden behandeld. Met het oog op de bezwaren welke de grote stad oplevert, moet de voorgestelde grenswijziging ook zeer ongewenst worden geacht. B. en W. van Voorburg verzoeken de raad van 's-Gravenhage met grote aandrang het voorstel van B. en W. van Den Haag niet te aanvaarden. PARIJS (Reuter) Volgens het Fran se instituut voor opinieonderzoek, een on afhankelijke organisatie, die 2.074 per sonen uit alle lagen van de bevolking heeft ondervraagd, is 62 percent der Fran sen tevreden met premier Mendès-France. Zeven percent is ontevreden, 26 percent heeft geen mening en vijf percent gaf geen antwoord. Het onderzoek werd van 17 tot 27 Augustus in geheel Frankrijk gehou den. Met zijn hoofd in zijn handen luistert de leider van de Britse Labour Partij, Clement Attlee, naar de sprekers tijdens een vergadering, voorafgaande aan de grote Conferentie van de Labour Partij. Naast Attlee zit dr. Edith Summerskill. (Van onze correspondent in Stockholm) Al heeft Duitsland de oorlog verloren, toch denken de voormalige officieren van het Derde Rijk aan de wereld hun „lessen in de krijgskunst" nog wel kwijt te kunnen raken. Daarvan gaat blijkbaar de zojuist in het leven geroepen boekenvereniging „Scharnhorst" uit, die in Zweedse militaire tijdschriften een advertentie heeft ge plaatst, waarin enige boeken worden aan gekondigd, die de leden der vereniging met korting kunnen ontvangen. Generaal Von Vormann verklaart zijn strategie in „Der Kessel vpn Tsjerkassy", ovei-ste Steets-Uman licht „Die klassische Korpsschlacht" toe en overste Hayn heeft het over „Die Invasion". Per „les" 9,50; voor leden 7. ADVERTENTIE Alle Nederlandse emigranten daar kennen Buisman en gebruiken het natuurlijk, want Buisman is, als in zovele andere landen van de wereld, ook d46r vertegenwoordigd. Maar ook de Canadezen nemen de goede Nederlandse gewoonte over, omdat zij ontdekt hebben dat koffie lek kerder en goedkoper wordt door <V, TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 c« HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamer orkest. 11.45 Kennismaking met IJsland, cau serie. 12.00 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lich te muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Cabaret. 14.30 Piano recital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Indonesië en de rubber. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Voor de jeugd, 18.55 Licht pro gramma. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Reportage. 19.20 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 20.15 Der Frei- schütz. opera. 22.20 Twee piano's. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katho liek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 11.55 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13,30 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ensemble. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Meisjeskoor. 17.55 Deens Symphonie orkest. 18.40 Platen. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Mezzo sopraan en piano. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Promenade-orkest. 21.00 Won derlijke wetenswaardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.15 en 15.50 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Platen. 20.45 Idem. 21.30 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00-22.30 Nieuws. Eeste allemaal. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Haaken (C.P.N.) aan de minister van Justitie gevraagd of het juist is dat aan Piet van Staveren bij zijn vrijlating uit de strafgevangenis te Leeuwarden een deel van de correspondentie, aan hem gestuurd, niet is uitgereikt en dat hem, toen hij hier naar vroeg, is medegedeeld, dat deze post vernietigd was. De minister heeft hierop geantwoord, dat P. van Sfaveren bij zijn ontslag uit de gevangenis te Leeuwarden niet naar de in gehouden correspondentie heeft gevraagd. Hiertoe bestond voor hem ook geen reden, aangezien de niet voor uitreiking in aan merking komende post hem tijdens de de tentie ter inzage was verstrekt, waarbij hem het voornemen tot vernietiging ervan was kenbaar gemaakt. Intussen is de mi nister uit een naar aanleiding van de vra gen ingesteld onderzoek gebleken, dat de vernietiging niet heeft plaats gehad. Daar thans de detentie van Van Staveren is ge ëindigd, heeft de minister opdracht gege ven de aan Van Staveren gezonden post alsnog aan hem uit te reiken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hedel D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Aangenomen naar Huizen (N.H.) A. J. Timmer te Ouderkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Wezep W. Vroegindewey te Bleiswijk. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Emmen R. van 't Lindenhout, cand. te Heemstede. Geref. Kerken Tweetal te IJmuiden: Y. Diepersloot te Franeker en C. Glaubitz te Hallem. Beroepen te Domburg en Westkapelle C. v. d. Giessen, cand. te Hillegersberg. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Franeker C. Zijlstra te Enschede. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 WELKOM, ORANJE VRIJSTAAT (ANP) Prins Bernhard heeft Dinsdag in een door hemzelf bestuurd vliegtuig laag over de nieuwste goudvelden van Westelijk Transvaal en Oranje Vrijstaat gevlogen. De lucht was over het grootste deel van $e route bewolkt, maar de Prins hield zijn Dakota beneden de wolken, kriskras laag over verschillende plaatsen vliegend, die hem werden gewezen door de vice-presi dent van de mijnkamer, de heer B. L. Bern stein. Het verste punt op de route was Klerks dorp in Transvaal, vandaar vloog men Zuidwaarts om te Welkom te landen. Men was opgestegen van het vliegveld Swartkop bij Pretoria. De tocht heeft anderhalf uur geduurd. De helft van het gezelschap vloog in de Dakota van premier Malan. In de mijn „St. Helena" te Welkom heeft de Prins een staaf goud gegoten. Men zei hem dat hij de staaf mocht hebben als hij hem met één hand kon optillen. Dat kon echter niemand van het gezelschap. De heer Bern stein schonk de Prins een paar gouden manchetknopen met zijn wapen er in ge graveerd. Dinsdagmiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Vanderbylspark, zestig kilometer ten Zuiden van Johannes burg, waar hij een nieuwe fabriek van de Zuid-Afrikaanse ijzer- en staalcorporatie „Iscor" bezichtigde. Iscor, de nationale ijzer- en staalonderneming van het land, door een wet van het' parlement in het leven geroepen, heeft haar hoofdkwartier in Pretoria, waar de productie in 1934 be gon. De productie te Pretoria, die nu on geveer 709.000 ton per jaar beslaat, kon niet aan de Zuid-Afrikaanse behoefte vol doen, zodat men besloot een nieuwe fabriek te bouwen te Vanderbylpark. Vijfhonderd daar woonachtige Nederlanders met hun gezinnen hadden een ontvangst georgani seerd. De Prins, die begroet werd met het Wilhelmus, gezongen door een mannen koor, kreeg een kleed van dierenhuiden ten geschenke, een „velkombers" van huiden van „dassies", rotskonijnen, die in de Bijbel om hun wijsheid worden genoemd. De voorzitter van de club, de heer Reimerink, zeiae er trots op te zijn, dat de Prins de Door bemiddeling van de Stichting uit wisseling en studiereizen voor het Platte land, waarvan het secretariaat gevestigd is op de Volkshogeschool te Bergen (N.H.) zijn in de laatste jaren een groot aantal Nederlandse plattelandsjongeren naar het buitenland vertrokken om aldaar voor een periode van 312 maanden op een bedrijf te gaan werken. Eveneens kwamen enkele honderden jonge buitenlanders naar ons land om de Nederlandse land- en tuin bouw nader te leren kennen. De resultaten van deze uitwisseling zijn tot nu toe zeer bevredigend te noemen. Om deze uitwisseling nog beter tot zijn recht te doen komen en de jongens en meisjes bij hun eerste kennismaking met het voor hen vreemde land te helpen, heeft de Stichting in samenwerking met de buitenlandse zusterorganisaties een lijst van practische land- en tuinbouwtermeu samengesteld. Deze woordenlijst, gerang schikt volgens onderwerp is verschenen in het Nederlands, Deens, Duits, Engels en Frans. ADVERTENTIE Er woont een ou<3 heertje ln rsusjum, Van wie iemand me zei: „Üie lust 'm, Elke dag TIPT hij maar En nu viert hij zowaar, Als Tipper zijn vierde lustrum". Inz. Hr. D. H., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en l Lfl. Bootz' Oude Genever. gelegenheid had te zien hoe de Nederlan ders bijdragen tot het welzijn van Zuid- Afrika. De Prins bracht de groeten van Koningin Juliana en de Prinsessen over en zei „ik ben blij dat u ons niet vergeten heeft, zoals wij u niet vergeten hebben." Hij wenste de Nederlanders alle succes en zeide trots te zijn op wat zij hadden bereikt. Een koor zong „Die stem van Suid-Afrika". Toen de Prins, die zich ook met vele Nederlanders apart had onderhouden, vertrok, klonk een luid „lang zal hij leven". Een grote menigte juichte de Prins toe op het vliegveld, toen hij naar Pretoria terugkeerde. BONN (ANP) In geallieerde kringen in Bonn worden de kansen op een uitleve ring der vijf uit Breda ontsnapte oorlogs misdadigers, die zich in handen der Duitse justitie bevinden, thans uiterst gering ge acht. Het door de Nederlandse regering aan de geallieerde Hoge Commissie ge richte verzoek tot uitlevering van de mis dadigers is reeds door de algemene com missie van de Hoge Commissie behandeld en deze heeft naar verluidt in haar advies aan de Hoge Commissarissen een aantal zwaarwichtige bezwaren tegen een uit levering door de bezettingsautoriteiten op gesomd. De laatste beslissing over het lot der oorlogsmisdadigers ligt thans in han den van de Hoge Commissie, doch ook wanneer deze beslissing nog genomen zou kunnen worden, voordat het tot de ophef fing van het bezettingsstatuut komt, moet er rekening mee worden gehouden, dat de Hoge Commissie geen mogelijkheden tot een ingrijpen meer zal zien. In gealli eerde kringen laat men er weliswaar geen twijfel over, dat men gaarne een terug keer der misdadigers naar Nederland had gezien en dat men voor de behandeling dezer zaak door de Bondsrepubliek geen bewondering koestert, maar men ziet er kennelijk geen mogelijkheid meer tot uit levering over te gaan, nadat de Neder landse regering eerst zonder succes de uit wijzing door de Duitse regering heeft ver zocht. Ware door dit uitwijzingsverzoek aan de Duitse regering de zaak niet in de hui dige juridische verstrikkingen geraakt, dan zouden volgens geallieerde deskun digen ongetwijfeld betere kansen voor een geallieerd ingrijpen hebben bestaan. Op gemerkt wordt, dat door de voorgaande uitwijzingsprocedure de kwestie ook een constitutioneel aspect heeft gekregen, daar de gevluchten zich op het in de Duitse grondwet neergelegde asylrecht hebben kunnen beroepen. De geallieerden zien hun handen gebonden door de verplichting, die zij op zich hebben genomen, om de West- Duitse grondwet te beschermen. Daarnaast valt het blijkbaar de geallieerde deskun digen moeilijk in de gevluchte Bredanaars nog een gevaar voor de veiligheid der be zettingstroepen te zien, dat hun het recht tot ingrijpen zou geven. De Amerikaanse student Stanley Rothen- berg uit Brooklyn in de staat New York is aan de rijksuniversiteit te Utrecht ge promoveerd tot doctor in de rechtsweten schappen op een proefschrift getiteld „Copyrecht and the public performance of music" (Auteursrecht en de uitvoering van muziek). Zijn promotor was mr. G. H. C. Bodenhausen, hoogleraar in het recht van de intellectuele eigendom eran de Utrechtse universiteit. De 24-jarige Amerikaan is in Augustus van het vorig jaar in Nederland aangeko men om hier zijn in de Verenigde Staten begonnen studie te voltooien. Rothenberg's proefschrift is zeer actueel. Ontploffingsramp. De politie van Trier heeft medegedeeldi, dat het aantal slachtoffers van de ontploffingsramp bij Bitburg 29 en niet 32 is. Aanvankelijk had men gemeend, dat de stoffelijke resten van drie personen (behalve dé andere omgekomenen) zich tussen de ruïnes zouden bevinden. Deze moge lijkheid wordt thans uitgesloten geacht. Visstand. Een zending van 25.000 forellen- eieren is per vliegtuig van Nieuw-Zee- land op weg naar Denemarken, waar de eieren zullen worden gebruikt om de visstand in de rivieren te verbeteren. Gebruikelijk. In de nacht van Maandag op Dinsdag is het Zweedse leger in Dale- karlie (midden-Zweden) uitgebreide oefeningen begonnen, waarbij van „atoombommen" gebruik zal worden gemaakt; 45.000 militairen en 150 vlieg tuigen nemen aan de manoeuvres deel. Voorhistorisch. In het gebied van Quetta (Baloetsjistan) zijn talrijke oudheid kundige vondsten gedaan, waaruit men, volgens de Pakistaanse archeologische dienst, mogelijk zal kunnen afleiden, dat er verband moet hebben bestaan tussen de cultuur van de Indus-vallei (onge veer 3000 jaar voor Christus) en die van het voorhistorische Perzië. Nageslacht. Te Kaapstad is de 110-jarige Mieta Haai overleden, grootmoeder en over-grootmoeder van 122 kleinkinde ren en achter-kleinkinderen. Begin. Volgens het communistische pers bureau „Nieuw-China" heeft het eerste in China vervaardigde vliegtuig met goed gevolg zijn eerste proefvluchten gemaakt. Het feit werd door „Nieuw China" het begin van een Chinese vlieg tuigindustrie genoemd. Staalfabriek. Premier Nehroe van India heeft in het Indische parlement bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie een aan» zienlijk crediet tegen lage rente heeft aangeboden voor de bouw van een staal fabriek in India. India heeft onderhan delingen met de Sovjet-Unie geopend. In November wordt een groep deskun digen uit de Sovjet-Unie in India ver wacht om de technische kanten van het project te bestuderen. Bekentenis. Bij een poging om de voor malige premier en onlangs verkozen af gevaardigde voor Damascus Khaled Azm Aye te vermoorden is de drager van de bom om het leven gekomen. Hij bekende voor zijn dood, dat hij was omgekocht en hij noemde de personen, die hem de bom hadden gegeven. Deze, leden van de nationalistische partij, werden onmiddellijk gearresteerd. Treinramp. Bij het treinongeluk ten Zui den van Hyderabad (India) zijn ten minste 75 personen om het leven ge komen en 72 gewond. De zeven wagens van de trein, die van Hyderabad op weg was naar Kazipet, stortten in de rivier ten gevolge van het doorbreken van een dwarsbalk in de brug. De trein had 318 passagiers. Balans. Volgens de jongste officiële gege vens is het aantal doden en vermisten van de stormramp in Japan gestegen tot 1619. Van 501 personen staat vast, dat zij om het leven zijng ekomen. 488 hiervan bevonden zich aan boord van de zes schepen,'die in de baai Hakodate zijn vergaan. In totaal zijn tijdens het weekeinde 435 schepen gezonken, 147 gestrand en 1500 beschadigd. In Iwanal op Hokkaido, waar 80 procent van de huizen door een felle brand werd ver woest, zijn 21 personen in de vlammen omgekomen; 56 inwoners verdronken bij pogingen om over zee uit de bran dende stad te ontsnappen. Noodgebied. De gehele Pakistaanse pro vincie Pendjaab (in het Noorden van West-Pakistan) is tot noodgebied ver klaard. Tengevolge van overstromingen zijn meer dan 300.009 personen dakloos geworden. Rivieren zijn op verscheidene plaatsen buiten hun oevers getreden, waardoor dicht bevolkte landbouwstre ken van de grenzen van Kasjmir tot Lahore in grote meren zijn veranderd. Honderden plaatsen zijn ondergelopen. Aan de op het veld staande rijstoogst is zware schade toegebracht. De vier voornaamste rivieren van de provincie alsmede de kanalen, die deel uitmaken van het ingewikkelde irrigatiestelsel, hebben buitengewoon hoge standen be reikt. Volgens niet officiële schattingen zijn in de afgelopen vijf dagen meer dan 100 personen omgekomen en zijn 500 personen gewond. 11. „Kijk, Panda", zei Eric Echo trots, „wij zijn nu de leidende sterren van Frik Foppes Variété Salon geworden. Ze han gen ons op de ere-plaats". Inderdaad werd een grote afbeelding van Eric Echo en zijn twee medewerkertjes opgehangen op de plek, waar eerst een afbeelding van Pie- dro, de Slangenmens was geweest. Dit was natuurlijk wel prettig voor Panda en de buikspreker, maar niet zo plelzierig voor Piedro, de Slangenmens. Deze sprong bijna in de knoop van schrik en ergernis, toen hij zag, dat zijn reclamebord werd weggehaald. „Caramba!", riep hij, „wacht jij eens een momento! Waarheen ga je met mijn beeltenis?" „Ik moest het van de baas weghalen", antwoordde de werkman rustig, „er is een plaat van Eric Echo voor in de plaats gekomen. Die is dus nu het succesnummer geworden". Tandenknar send hoorde Piedro de Slangenmens dit aan. „Carrramba Krakkïbola!"gromde hij, dus die buikprater heeft mij verdrongen van de ereplaats! Dat neem ik nie*I No Signor! Daar zal ik een stokkio voor ste ken!" ER WORDT WEL EENS beweerd dat meisjes vaak naar de vader aarden, ter wijl jongens veelal de natuur van de moe der zouden bezitten. In hoeverre deze op vatting verbreid is, kunnen we niet be oordelen, doch het is bekend dat zij vaak wordt uitgesproken. Uiteraard zullen in vele gevallen de dochters de natuur van hun vader hebben. Waarom niet? Maar in minstens evenveel gevallen zal de gelijkenis naar de kant van de moeder uitvallen. En wat voor de meisjes geldt, is eveneens waar voor de jongens, d.w.z. de schikking der erfelijke eigenschappen kan voor bei de geslachten naar beide kanten uitvallen. En in som mige gevallen is die schik king zelfs zodanig dat we in de kinderen geen, of nau welijks enkele, eigenschappen ouders kunnen ontdekken. Wanneer we afzien van de vrij verve lende theorieën over de erfelijkheid,moeten we toch verklaren, waarom we zo uit drukkelijk „neen" kunnen zeggen op de vraag of meisjes meestal op papa gelijken (en de jongens op mama). Wel, we kunnen zo positief zijn, omdat in de Oudheid, en tot voor kort ook hier in het Westen, juist het omgekeerde werd beweerd, n.l. dat jongens de natuur van de vader hadden en meisjes die van de moeder! Juist deze volkomen tegengestelde opvatting bewijst duidelijker dan een zwaarwichtige theorie dat geen van beide opvattingen juist is, maar dat de waarheid in het midden ligt. Aristoteles heeft over het ontstaan en de geboorte van het kind hele theorieën opgesteld, die weliswaar buiten het kader van deze kolom vallen, maar waaruit we toch kunnen aanhalen dat volgens deze wijsgeer de meest normale gang van zaken die is, waarbij de jongen naar de vader en het meisje naar de moeder aardt. Hij geeft toe dat er allerhande andere moge lijkheden zijn, maar deze overeenkomst in de mannelijke en de vrouwelijke lijn is van de toch de natuurlijkste en de meest voor komende. U kunt hiertegen aanvoeren dat deze opvatting dateert van een paar duizend jaar geleden. Inderdaad, maar dokter Parré, „Raedt ende opperste chirurgyn van vier koningen van Vranckryck", was in het midden van de 17de eeuw dezelfde mening toegedaan, zodat de opvattingen sinds de Oudheid weinig gewijzigd zijn, althans wat dit punt betreft. Overigens behoeft het ons niet te ver- wonderen dat vele mensen thans een anders luidende opvatting huldigen, want de vraag of een kind meer op de ene ouder gelijkt dan op de andere, is in de meeste gevallen buitengewoon moei lijk te beantwoorden. Het hangt er veelal van af op welke eigenschappen we de klemtoon leg gen. In vroegere tijden, toen kracht een voorname rol speelde in het menselijk verkeer, zullen moed, goed ontwikkelde spieren en een zekere handigheid in het buiten gevecht stellen van een tegenstan der wel een grote rol gespeeld hebben bij den beoordeling der eigenschappen, en het verwondert ons dan ook geenszins dat de Ouden een vechtlustige zoon het even beeld van zijn vader vonden. Nu in de strijd om het bestaan ook de hersenen een kleine rol gaan spelen, verbaast het ons niet dat hier en daar een gelijkenis wordt gevonden tussen de geestelijke kwaliteiten van moeder en zoon, of van vader en doch ter, zodat een tegengestelde opvatting hier en daar baan breekt. Hoe het ook zij, van enige wetmatigheid is in de practijk niets gebleken en ook theoretisch valt zij niet te beredeneren. Maar over iets anders: Wat is het mach tigste concern van de Verenigde Staten? Niet de General Motors, of Dupont de Nemours, zoals velen denken. Daarover morgen. H. Pé TILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2